Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

+32
Fanrider
Alarm
GAS NICK
nikos-ex victor
mak
Postman
gabadoo
vasilakos
magelanos
Roberto
ΗΛΙΑΣ
Π.Γ.Α
'AGGEVI'
Ο φυσικός
glystras
teacher
tomakos
dirty
Don John
ELENA
SCORPIOS
Tinder
DENTOCOP
S.W.
Vvag
KiloMeater
Παναγιώτης Κ.
Passenger
vagelis78
DoctorAbo
apostat
Ταξιδευτής
36 posters
Go down
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

21/7/2010, 5:17 pm
Τι σου κανει ενα μικρο χαρτακι...

Εδω και ωρα κραταω στα χερια μου το εισιτηριο του πλοιου. Τα 2 τελευταια καλοκαιρια ολα ειχαν παει στραβα... Εγω εκανα ονειρα και η πραγματικοτητα τα εθαβε κατω απο αναποδιες, υποχρεωσεις, προβληματα...


Ομως το ονειρο παρεμενε παντα ζωντανο. Και θα συνεχισει ετσι για οσα χρονια ακομα αξιωθω να κοβω βολτες σε αυτη τη γη. Παντα να φευγω, παντα να ταξιδευω, με καθε τροπο.


Τα λεφτα λιγα (κλασσικα), ο χρονος ακομα πιο λιγος (κλασσικοτερα) ομως φετος το ονειρο δεν θα αφηνα να μου το πατησει κανεις! Καταφερα (με πολυ κοπο και διαμαρτυριες) να παρω 20 μερες αδεια και τωρα το χαρτακι αυτο που ειχα στα χερια μου εμοιαζε σαν την ταμειακη αποδειξη της αγορας του ονειρου μου!


Ταξιδι λοιπον, ξανα οπως τοτε, και για αλλη μια φορα ενα στοιχημα με τον εαυτο μου και τη μιζερη καθημερινοτητα μου, οτι θα τα καταφερω να ξεφυγω! Θα τα καταφερω; Θα δειξει. Σημασια εχει ομως η προσπαθεια και αυτα που βρισκεις στο δρομο σου τελικα...



Στις 9 Αυγουστου θα ξεκινησω απο Ιταλια και θα περασω στην Σλοβενια, Ουγγαρια, Σλοβακια, Τσεχια και Πολωνια .
Απο εκει θα διασχισω την χωρα προς τα ανατολικα με ροτα τις χωρες της Βαλτικης: Λιθουανια, Λετονια, Εσθονια...
Μετα θα περασω στη Φινλανδια και αν ολα πανε καλα θα βγω με καραβι στη Σουηδια, μετα Δανια, Γερμανια, Πολωνια ξανα και επιστροφη μεσω Ιταλιας τελος του μηνα...

Μια μηχανη, ενας αναβατης.


Ολοι οι δρομοι ειναι ακομα ανοιχτοι και ξενοι και μας περιμενουν....
Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Map2010
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

21/7/2010, 5:45 pm
Μπράβο Νικόλα, φοβερό ταξίδι! Thumbsup
Με τι θα πας, με τον ντούκο;
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

21/7/2010, 6:06 pm
Popcorn Νίκε μας εντυπωσιακό στα σίγουρα. Δε με λε ? Πως να σε βοηθήσουμε να μας κάνεις real time ενημέρωση από το ταξίδι με φωτογραφίες και περιγραφές από τα μέρη που θα βλέπεις ? Ε ? Αλά adventure rider ένα πράμα ? Ε φανταστικέ Νίκο ? Respect
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

21/7/2010, 6:07 pm
apostat wrote:Μπράβο Νικόλα, φοβερό ταξίδι! Thumbsup
Με τι θα πας, με τον ντούκο;

Για VFR-άτο τον κόβω αυτή τη φορά !!!!!
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

21/7/2010, 6:25 pm
Μπραβο ρε Νικο πραγματικα πολυ ομορφο ταξιδι φαινεται να ειναι . Clapping2 Clapping2 Clapping2
Passenger
Passenger
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2008-12-19
Mηνύματα : 573
Ηλικία : 42
Μοντέλο : Romet Zetka 50
Κράνος : HJC IS 16

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

21/7/2010, 6:52 pm
apostat wrote:Με τι θα πας, με τον ντούκο;

Blink Wacko
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

21/7/2010, 7:38 pm
Καλό δρόμο ρε Νικόλα, και με το καλό να μας τα διηγηθείς.............
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 48
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

21/7/2010, 7:42 pm
Καλό δρόμο και περιμένουμε εντυπώσεις
Θα σου πρότεινα να κόψεις κανα χιλιόμετρο αλλά οτι τραβάει η ψυχή σου!
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

21/7/2010, 9:35 pm
Καλούς δρόμους να' χεις, τέτοια ταξίδια είναι ταξίδια ζωής! Thumbsup
S.W.
S.W.
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-04
Mηνύματα : 203
Ηλικία : 104
Μοντέλο : vfr800 abs
Κράνος : HJC

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

22/7/2010, 3:24 am
Ποσο μπορει να κοστισει αραγε ενα τετιο ταξιδι?Παρα πολυ ενδιαφερον απο ολες τις αποψεις!
Οντος ταξιδι ζωης!
DENTOCOP
DENTOCOP
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-16
Mηνύματα : 1499
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750f 1990,1997 funduro.
Κράνος : HJC,SHOEI

It's all part of the charm.

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

22/7/2010, 9:48 am

Φοβερό. Shocked

Μετά απο 20 μέρες (θα σου φτάσουν?)είσαι σίγουρος οτι θα θες να γυρίσεις πίσω??

Ή με το που θα μας δεις... Doh! Wall Wall naaa.
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

22/7/2010, 10:30 am
S.W. wrote:Ποσο μπορει να κοστισει αραγε ενα τετιο ταξιδι?Παρα πολυ ενδιαφερον απο ολες τις αποψεις!
Οντος ταξιδι ζωης!

DENTOCOP wrote:
Φοβερό. Shocked

Μετά απο 20 μέρες (θα σου φτάσουν?)είσαι σίγουρος οτι θα θες να γυρίσεις πίσω??

Ή με το που θα μας δεις... Doh! Wall Wall naaa.

Ε οχι δα! Ισα ισα θα χαρω πολυ να δω τα φιλαρακια μου!

Ο χρονος βεβαια ποτε δεν ειναι αρκετος, και σιγουρα θα προτιμουσα να ειχα κανα διμηνο να γουσταρω αλλα και ετσι βγαινει πολυ καλα το προγραμμα.

Οσο για το κοστος ο πρωταρχικος στοχος μου ειναι να το κρατησω οσο πιο χαμηλα γινεται. Εγω παω με περιπου 2,500 ευρω στην τσεπη.
Το εχω υπολογισει λεπτομερως αλλα χοντρικα να πω τα εξης:

- Το ταξιδι βγαινει περιπου 8000 χλμ. Αυτο σημαινει περιπου 800-900 ευρω σε βενζινες (1,6 ευρω/lt μ.ο / 7,5 lt/100km).

- Η διαμονη θα γινεται σε καμπινγκ, ενω οσο θα ειμαι στο Wroclaw θα μεινω στο σπιτι της αγαπητης μας Αλιτσια. Smile
Εχω ηδη βρει τα μερη που θα παω και τις τιμες τους που κυμαινονται γυρω στα 10-15 ευρω τη βραδια.
Σε καποιες περιπτωσεις που θα μεινω σε πανσιον το κοστος κυμαινεται στα 30-40 ευρω.
Συνολο γυρω στα 200 ευρω.

- Υπολογιζω περιπου ενα 50αρικο για γενικα εξοδα τη μερα. Ειπαμε: παμε οικονομικα και εξαλλου χλιδες δεν με απασχολουν καθολου. Στην τελικη μια κονσερβα φασολια η ενα σαντουιτς και ενας χυμος μου φτανουν μια χαρα. Συνολο 850 ευρω.

- Τελος εχω να υπολογισω καποια εξοδα για εθνικες οδους, πασα σε γεφυρες, και φερυ στη Βορεια θαλασσα. Συνολο περιπου 300 ευρω.

Το συνολο ειναι γυρω στα 2,200 ευρω.
Εδω να σημειωσω οτι σε ενα μεγαλο μερος του ταξιδιου τα εξοδα θα μοιραζονται στα 2 γιατι απο το Wroclaw και μετα θα εχω παρεα μου την Αλιτσια. Wink
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

22/7/2010, 2:20 pm
Μπράβο βρε Νικόλα !!! Αυτό είναι ταξίδι Thumbsup
Σου εύχομαι να (ξανά)περάσεις αξέχαστα cheers

Ταξιδευτής wrote: Το συνολο ειναι γυρω στα 2,200 ευρω.
Εδω να σημειωσω οτι σε ενα μεγαλο μερος του ταξιδιου τα εξοδα θα μοιραζονται στα 2 γιατι απο το Wroclaw και μετα θα εχω παρεα μου την Αλιτσια. Wink

Γιατί μόνο σε ένα μεγάλο μέρος ? Η θρησκεία λέει "η δε γυνή να φοβείται τον άνδρα" και ως γνωστό είμαστε χριστιανοί. Evil or Very Mad
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

22/7/2010, 3:45 pm
Νίκοσου εύχομαι ολόψυχα να πας να περάσεις καλά και να μην συναντήσεις κανένα πρόβλημα.
ELENA
ELENA
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2010-01-19
Mηνύματα : 2888
Ηλικία : 43
Μοντέλο : YAMAHA MT-09 TRACER
Κράνος : Shoei RF-1100

لا تتخلي غن حلمك

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

22/7/2010, 10:28 pm
Καλή δύναμη Νικόλα , εύχομαι να το πραγματοποιήσεις με τις καλύτερες συνθήκες . cheers
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

22/7/2010, 11:21 pm
Νικο να εχεις καλο ταξιδι χωρις προβληματα , να περασεις/περασετε υπεροχα και να γυρισεις πισω γερος και γεματος εμπειριες Thumbsup
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

23/7/2010, 10:16 am
Ζηλευωωωωωωωω!!!!!!Καλα να περασεις φιλε .
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 55
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

23/7/2010, 11:06 am
Καλό ταξίδι, όμορφα να περάσεις και αναμένουμε εμπειρίες Thumbsup
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

23/7/2010, 2:40 pm
[quote name='Ταξιδευτής' date='23 July 2010 - 13:50' timestamp='1279882226' post='721133']
Επισης μου ηρθαν τα πραγματακια που ειχα παραγγειλει για το camping...............
..............................................................
[/quote]

Ρε Νικόλα, απο αλλού θα μαθαίνουμε τα νέα; Ντροπής πράματα, θα σε προτείνω στον admin για ΒΑΝ............



Razz Razz Razz

Αντε, με το καλό να πάς, να γυρίσεις, και να μας στείλεις με το ταξιδιωτικό που θα μας γράψεις.....
teacher
teacher
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 590
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800 V-tec (2005)
Κράνος : SHOEI XR-1000 Diabolic, SHOEI XR-1100

Never ride faster than your angel can fly...
http://www.couchsurfing.com/profile.html?id=3HHTV5

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

23/7/2010, 3:17 pm
Με το καλό!!! Μακάρι να είχες παραπάνω μέρες γιατί σε αντίστοιχο ταξίδι μέχρι Krakow που ξόδεψαμε 23 μέρες θα έλεγα ότι ήταν ΟΚ. Απλά θα έχεις πολύ λίγο χρόνο στις πόλεις που θα περνάς... καλύτερα για να πας και του χρόνου!!!! χαχα

Καλά χιλιόμετρα!!!!!!!!!!!!!!!! Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... 354640
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

23/7/2010, 10:11 pm
καλό ταξίδι καταρχήν

αλλά πολλά χιλιόμετρα και πολύ λίγα τα πράγματα που θα δεις εκτός από πόλεις (τις όποιες δεν έχει πολλές μέρες να δεις)

από την διαδρομή σου λίγο ιταλια-αυστρια και σουηδία ( και όχι τα καλά της ) αξίζει ........

αλλά βέβαια αυτή είναι η γνώμη μου και όπως ξέρεις γνώμες υπάρχουν πολλές
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

24/7/2010, 7:21 pm
glystras wrote:καλό ταξίδι καταρχήν

αλλά πολλά χιλιόμετρα και πολύ λίγα τα πράγματα που θα δεις εκτός από πόλεις (τις όποιες δεν έχει πολλές μέρες να δεις)

από την διαδρομή σου λίγο ιταλια-αυστρια και σουηδία ( και όχι τα καλά της ) αξίζει ........

αλλά βέβαια αυτή είναι η γνώμη μου και όπως ξέρεις γνώμες υπάρχουν πολλές

Ο προορισμος ειναι ο δρομος βασικα... Και κατα δευτερη μοιρα οι χωρες της Βαλτικης. Γιατι πιστευεις οτι δεν αξιζουν αυτες οι χωρες ρε συ;

Eιναι κριμα να λες οτι μονο η Ιταλια/Αυστρια αξιζουν. Ειδικα αυτοι ειναι προορισμοι που εχουμε φαει με το κουταλι! Γιατι να μειωνουμε τοσους αλλους προορισμους; Αλλα ετσι και αλλιως σαφως καλοδεχουμενη η αποψη σου φιλαρακι!
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

24/7/2010, 11:49 pm
Παναγιώτης Κ. wrote:
Ταξιδευτής wrote:
Επισης μου ηρθαν τα πραγματακια που ειχα παραγγειλει για το camping...............
..............................................................

Ρε Νικόλα, απο αλλού θα μαθαίνουμε τα νέα; Ντροπής πράματα, θα σε προτείνω στον admin για ΒΑΝ............


Βρε συ Πανο μου αφου οι "απο κει" δεν ειχαν ιδεα για τον εξοπλισμο καμπινγκ που ειχα αγορασει, να μην τους τα εγραφα; Σε εμας τα ειχα γραψει ολα αναλυτικα σε αλλο θεμα (οχι παιζουμε!). Wink

Αναφορικα με τις ετοιμασιες παντως, προγραμματισα το GPS με τις στασεις, τα δρομολογια, τα campings κλπ και εχω να πω 2-3 πραγματακια.

- Το iGo8 ειναι ΜΑΚΡΑΝ το καλυτερο προγραμμα πλοηγησης. Τα γραφικα του ειναι απλα καταπληκτικα, ειδικα τωρα που του εχω περασει ενα πανεμορφο skin. Οι χαρτες για ολη την Ευρωπη υπερπληρεις, με διαδρομες και σημεια ενδιαφεροντος που δεν μπορουσα να πιστεψω οτι εχει μεσα ηδη, πανγρηγορα μενου και κινηση χαρτη, και φοβερα ευκολοχρηστο interface. Το εχω ερωτευτει! I love you

- Το Google Maps ειναι τρομερο εργαλειο για τον ταξιδιωτη. Εχει απιστευτες δυνατοτητες. Ειδικα το οτι σου βρισκει campings, πανσιον και οτι αλλο φανταζεσαι, μαζι με κριτικες, φωτογραφιες κλπ ειναι το κατι αλλο!

- Το Via Michelin παραμενει μεγαλη αξια στους χαρτες και τις προτασεις διαδρομων που κανει... Και μονο για αυτο αξιζει να ασχοληθει κανεις...


Περα απο αυτο, σημερα αγορασα επιτελους και ενα νεο ζευγαρι γαντακια για να αντικαταστησουν τα πολυαγαπημενα μου Dainese που ειχαν πλεον λιωσει. Δεν φανταζομουν οτι θα ηταν τοσο δυσκολο να βρω κατι που να καλυπτει τις αναγκες μου: κοντη φορμα, δερματινο, προστασιες, καλη αισθηση στο χερι, με καλο εξαερισμο (αλλα οχι τρυπητο).

Θα επαιρνα τον αντικαταστατη τους, τα Dainese X-ile αλλα δεν υπηρχαν στο νουμερο μου πουθενα, συν το οτι ηταν και αρκετα ακριβα (70+ ευρω).
Τελικα κατεληξα σε αυτα:

Colori Matrix S
http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=1161
Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... 4313
Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Dscf2363e

Δερματινα στο μεγαλυτερο μερος τους εκτος απο το μισο πανω τμημα οπου ειναι υφασμα (μαλλον για ομορφια το εχουν κανει), με πολυ καλη αισθηση, λιγο πιο μακρια απο τα παλια γαντια, με περισσοτερες προστασιες και ενα κλικ πιο ζεστα (για τωρα με τον καυσωνα ειναι καπως αβολα αλλα θα δουμε στο ταξιδι). Και με πολυ ωραια εμφανιση (προσωπικη αποψη).
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

25/7/2010, 12:04 am
θα περάσεις και απο Βουδαπέστη?
Το πρόγραμμα για το gps πως θα γίνει να το βρούμε κι εμείς?
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

25/7/2010, 1:40 am
Νίκο σου εύχομαι καλό ταξίδι και να ζήσεις έντονα το όνειρό σου. Όπου και να πας θα περάσεις όμορφα, ακόμα και τα λιγότερο όμορφα μέρη αποκτούν μια άλλη γοητεία όταν τα βλέπεις οδηγώντας.

cheers
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

25/7/2010, 6:32 am
καλο ταξιδι στο ονειρο φιλαρακο ! cheers
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

25/7/2010, 9:25 am
Ταξιδευτής wrote:
Ο προορισμος ειναι ο δρομος βασικα... Και κατα δευτερη μοιρα οι χωρες της Βαλτικης. Γιατι πιστευεις οτι δεν αξιζουν αυτες οι χωρες ρε συ;

Eιναι κριμα να λες οτι μονο η Ιταλια/Αυστρια αξιζουν. Ειδικα αυτοι ειναι προορισμοι που εχουμε φαει με το κουταλι! Γιατι να μειωνουμε τοσους αλλους προορισμους; Αλλα ετσι και αλλιως σαφως καλοδεχουμενη η αποψη σου φιλαρακι!

Η γνώμη μου είναι ότι το ταξίδι σου είναι εντυπωσιακό από άποψη χιλιομέτρων και πέρασμα χωρών, αλλά για τα χιλιόμετρα που θα κάνεις δεν έχει τόσο φυσική ομορφιά για να δεις
αυτές τις χώρες δηλαδή τις αφήνουμε τελευταίες επειδή δεν έχουμε τίποτα άλλο να δούμε Very Happy
πρώτα βλέπουμε Γαλλία, Νορβηγία, Αγγλία και μετά αυτές.
να το πω καλύτερα τα ταξίδια είναι δύσκολη υπόθεση όπως γνωρίζεις οπότε πρώτα κάνουμε τα σημαντικά από άποψη φυσικής ομορφιάς και μετά τα άλλα......

η διαφορά σου είναι ότι ξεκινάς ανάποδα. Laughing

όπως και να έχει να περάσεις τέλεια να προσέχεις το κορίτσι και να μας ταξιδέψεις και εμάς με το καλό όταν γυρίσεις

Thumbsup Thumbsup Thumbsup
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

25/7/2010, 9:36 am
glystras wrote:
Η γνώμη μου είναι ότι το ταξίδι σου είναι εντυπωσιακό από άποψη χιλιομέτρων και πέρασμα χωρών, αλλά για τα χιλιόμετρα που θα κάνεις δεν έχει τόσο φυσική ομορφιά για να δεις
αυτές τις χώρες δηλαδή τις αφήνουμε τελευταίες επειδή δεν έχουμε τίποτα άλλο να δούμε Very Happy
πρώτα βλέπουμε Γαλλία, Νορβηγία, Αγγλία και μετά αυτές.
να το πω καλύτερα τα ταξίδια είναι δύσκολη υπόθεση όπως γνωρίζεις οπότε πρώτα κάνουμε τα σημαντικά από άποψη φυσικής ομορφιάς και μετά τα άλλα......

η διαφορά σου είναι ότι ξεκινάς ανάποδα. Laughing

όπως και να έχει να περάσεις τέλεια να προσέχεις το κορίτσι και να μας ταξιδέψεις και εμάς με το καλό όταν γυρίσεις

Thumbsup Thumbsup Thumbsup

Ποιος το λεει οτι ξεκιναω αναποδα βρε συ; Αυτο που εσυ εκρινες ως οχι ομορφο καποιος αλλος μπορει να κρινει αλλιως. Δεν εχω παει σε αυτες τις χωρες οποτε πως μπορω να κρινω αν εχουν η οχι ομορφιες; Wink
Το Lonely Planet λεει εξαιρετικα πραγματα για τις χωρες της Βαλτικης και οι φωτογραφιες που εχω δει με κανουν να συμφωνησω. Χωρια που η φυση ειναι φυση παντου.
Για εμενα φυσικη ομορφια ειναι η Πινδος αλλα και ενας φιδωτος δρομος που απλωνεται για χιλιομετρα πεδιαδων... Wink
Απο την αλλη μην ξεχνας οτι εζησα στην Βρετανια για πολλα χρονια και την εχω φαει με το κουταλι σαν χωρα. Ομορφη ναι, αλλα οχι αγνωστη. Επισης η Γαλλια πανεμορφη αλλα για μενα οχι τοσο στο βορρα της. Οι βορειες χωρες εντυπωσιακες αλλα θα περιμενουν για αλλο ταξιδι... Smile

Συν οτι υπαρχουν λογοι που κανω το ταξιδι με αυτη φορα. Η βορειοανατολικη Πολωνια εχει τα επιβλητικα βουνα Τατρα και υποθετω οτι γνωριζεις πως οι γυρω περιοχες ειναι υπεροχες. Επισης υπαρχουν καποια συγκεκριμενα μερη που θελω να επισκεφτω με την ησυχια μου στην Πολωνια και τη Βαλτικη κλπ.

Anyway σαφως καλοδεχουμενες οι προτασεις σας και ενα μεγαλο ευχαριστω για τις ευχες για το ταξιδι...

SCORPIOS wrote:θα περάσεις και απο Βουδαπέστη?
Το πρόγραμμα για το gps πως θα γίνει να το βρούμε κι εμείς?

Γιωργο δεν θα περασω απο Βουδαπεστη γιατι εχω ζησει αρκετα εκει και ξερω την πολη καλα. Τωρα θελω να δω την επαρχια της Ουγγαριας.

Οσο για το iGo θα φτιαξω σχετικο θεματακι... Wink

ΥΓ. Γλυτσερε αδερφε μηπως εχεις καποιο βαλει πουθενα ταξιδιωτικο για τις χωρες της Βαλτικης να δω τι ειδες (και τι οχι);
Π.Γ.Α
Π.Γ.Α
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 130
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Kότσυφας Kατράμης 1137 κυβικών
Κράνος : Καμία επιλογή

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

2/8/2010, 11:06 am
καλώς να πάς καλώς να ρθεις

να σαι καλά να μας τα πεις!!!

Φιλιά στη φίλη σου!!!
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο... Empty Re: Long way round Europe: Ενα ταξιδι στο ονειρο...

2/8/2010, 12:54 pm
Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ .ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ. (ζηλεύω).
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum