Go down
johney76
johney76
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-02-11
Mηνύματα : 1
Ηλικία : 47
Μοντέλο : AFRICA TWIN /97
Κράνος : Καμία επιλογή

TRIP MASTER AFRICA TWIN Empty TRIP MASTER AFRICA TWIN

11/2/2012, 11:11 pm
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ. ΕΧΩ ΜΙΑ AFRICA TWIN 97ΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΡΥΟ Η ΒΡΟΧΗ ΤΟ TRIP MASTER ΚΑΝΕΙ RESET. ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

TRIP MASTER AFRICA TWIN Empty Re: TRIP MASTER AFRICA TWIN

12/2/2012, 11:46 am
Γεια σου Johny και καλώς ήρθες. Τουλάχιστον ένας από εμάς ξέρει να σ βοηθήσει. Ο Demon.
Εγώ κάποτε είχα ανοίξει το trp master της δικής μου για να αλλάξω τις ψείρες που το φώτιζαν αλλά δεν είχα δει μπαταρία.
Αφού όμως ΄χεις Afric θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά εδώ Africa
Μια και βρέχει σήμερα έχεις την ευκαιρία να μάθεις πολλά για την Africa σου.
demon
demon
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR800FI-01

TRIP MASTER AFRICA TWIN Empty Re: TRIP MASTER AFRICA TWIN

13/2/2012, 12:48 am
Γειά σου φίλε απ την ωραία Λέσβο. Μιας και μου 'δωσε πάσα ο Δόκτορας, όντως μπαταρία δική του δεν έχει το trip. Reset κάνει
όταν έχει στιγμιαία διακοπή ρεύματος από την μπαταρία της μηχανής (και χάνει ότι έχει στη μνήμη). Δες αν είναι καλά σφιγμένοι
οι πόλοι της μπαταρίας και στη συνέχεια αν έχει καλή επαφή η φίσα του trip. Πιθανόν να είναι θέμα υγρασίας στις επαφές της φίσας,
αφού το κάνει στο κρύο και στη βροχή.
Αν αυτά είναι εντάξει, μπορεί να είναι θέμα επαφών μέσα στην πλακέτα (πχ να έχει χαλαρώσει κάποια κόλληση).
Έχε υπόψη σου ότι τέτοια προβλήματα παρουσιάζονται και από καταστροφή μπαταρίας λόγω χαλασμένου ανορθωτή
(που είναι σύνηθες φαινόμενο στα africa και όχι μόνο), οπότε σιγουρέψου ότι ο ανορθωτής και κατ' επέκταση η μπαταρία είναι σε
καλή κατάσταση.

Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

TRIP MASTER AFRICA TWIN Empty Re: TRIP MASTER AFRICA TWIN

13/2/2012, 10:41 am
Καλως όρισες φίλε.

Για το τριπμάστερ, πριν πας σε δύσκολα και πολυέξοδα μονοπάτια, τσεκάρισε τις φίσσες του, βρίσκονται ακριβώς από πίσω του, λόγω θέσης και ηλικίας μαζεύουν υγρασία και μπίχλα. Βγάζεις την ζελατίνα και τις βλέπεις. Αποσύνδεσε, πλάκωσέ τις με καθαριστικό επαφών και κατά 99% θα είσαι έτοιμος.
mixanobios
mixanobios
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-02-03
Mηνύματα : 1
Ηλικία : 49
Μοντέλο : Africa Twin xrv750
Κράνος : shoei & arai

http://www.bonsaiforum.gr

TRIP MASTER AFRICA TWIN Empty Re: TRIP MASTER AFRICA TWIN

3/2/2013, 8:20 pm
Παναγιώτης Κ. wrote:Καλως όρισες φίλε.

Για το τριπμάστερ, πριν πας σε δύσκολα και πολυέξοδα μονοπάτια, τσεκάρισε τις φίσσες του, βρίσκονται ακριβώς από πίσω του, λόγω θέσης και ηλικίας μαζεύουν υγρασία και μπίχλα. Βγάζεις την ζελατίνα και τις βλέπεις. Αποσύνδεσε, πλάκωσέ τις με καθαριστικό επαφών και κατά 99% θα είσαι έτοιμος.

+1
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum