Go down
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin Empty Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin

10/2/2014, 2:19 am
Παρουσιάστηκε το Michelin Pilot Road 4. Το νέο αυτό λάστιχο θα βγαίνει σε τρείς παραλλαγές.

Pilot Road 4 για μεγάλες Sport - Touring (VFR 1200)
Pilot Road 4 GT για μεγάλες Touring (R 1200 GT)
Pilot Road 4 Trail (για χρήση δρόμου σε μεγάλα On-Off)

Σε σχέση με τον προκάτοχό του, το Pilot Road 3, υπόσχεται ακόμη καλύτερες επιδόσεις στο φρενάρισμα στον βρεγμένο (κατά 17% από τον κοντινότερο ανταγωνιστή και κατά 24% πάνω σε γραμμές ή διαβάσεις), +20% διάρκεια σε σχέση με το PR3 και ακόμη καλύτερο κράτημα σε κάθε είδους επιφάνεια, συμπεριλαμβανομένων και των διαγραμμίσεων των δρόμων. (Δείτε το συγκριτικό test της DEKRA με τα κορυφαία του ανταγωνισμού στο 2'58")



Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin Michelin-pilot-road-4_tyre_360_small

Στον σκελετό του Pilot Road 4 εφαρμόζεται η τεχνολογία 2ΑΤ (Διπλής γωνίας λινών θα το μετέφραζα) σε μια προσπάθεια συγκερασμού της μεγαλύτερης άνεσης και πρόσφυσης που δίνει ο ακτινικός σκελετός (radial), με την μεγαλύτερη ικανότητα φορτίου και αντοχής στις καταπονήσεις που δίνει ο συμβατικός. Για καλύτερη κατανόηση δείτε το βίντεο:



Ήδη έχει ομολογκαριστεί για να εφοδιάζει το 40% των παραγόμενων BMW R 1200 RT
avatar
Επισκέπτης
Guest

Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin Empty Re: Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin

10/2/2014, 5:36 pm
Evil or Very Mad φωτιες μας αναψες.
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin Empty Re: Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin

1/10/2014, 11:04 pm
Φορέθηκαν την περασμένη εβδομάδα. Βάθος πέλματος 4,5 mm το εμπρός, 6 mm το πίσω.

Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin DSC_03181_zps1d0d6e1c

Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin DSC_03191_zps6a04afb5

Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin DSC_03171_zps1f2fe19f
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin Empty Re: Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin

1/10/2014, 11:06 pm
Το Σ/Κ που πέρασε πραγματοποιήθηκε μια μικρή βολτίστα, "για να πολυμεριστούν σωστά τα λάστιχα" που λέει και θείος Στέφανος................

Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin 10686845_10153181979615744_1842963210412301414_n

Η "βολτίτσα" (800 χλμ πάνε - έλα Μετέωρα) περιλάμβανε και Εγνατία οδό, και επαρχιακούς, και μερικά πολύ όμορφα στριφτερά κομμάτια με καλή άσφαλτο. Α, ναι, και καμιά εκατοσταριά χιλιόμετρα με μπόλικη βροχή.

Το λάστιχο είναι ΠΑΝΤΟΥ πολύ καλύτερο των Pilot Road 3 που φορούσα πριν. Στην βροχή δεν το συζητάμε, έχεις την αίσθηση πως "στεγνώνει" την άσφαλτο. Ακόμα και σε πολύ νερό εμπνέουν σιγουριά ενώ όταν κάποια στιγμή άρχισε να στεγνώνει η άσφαλτος σε μερικά σημεία η μετάβαση από στεγνό σε βρεγμένο και μετά πάλι σε στεγνό κομμάτι γινόταν χωρίς δράματα και κουνήματα.

Στον στεγνό η συμπεριφορά του είναι πολύ καλή. Η γόμα μου φάνηκε πιο μαλακή και το φρένο ακόμα καλύτερο. Η κορώνα του είναι αισθητά πιο γρήγορη από την "τουριστική" των Pilot Road 3, δίνει πολύ καλή πληροφόρηση και υψηλότερα όρια πλαγιάσματος. Συγκεκριμένα, ενώ με τα PR 3 όταν έβρισκαν οι βαλίτσες το λάστιχο είχε "τελειώσει", με τα PR4 οι μεν βαλίτσες έβρισκαν, το δε λάστιχο είχε ακόμη σχεδόν μισό πόντο από την ακμή. Επιβάλλεται λοιπόν δοκιμή και σε πιο "πολεμική" βόλτα. Οψόμεθα.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin Empty Re: Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin

1/10/2014, 11:18 pm
Πάντως εγώ που τα οδήγησα σε Fazer 1000 (του Wtower) το ΣΚ, μου έδωσαν την αίσθηση ότι προσπαθώ να πλαγιάσω και "πιέζουν" το μηχανάκι να ξανασηκωθεί. Τόσο που ενώ γενικά μου άρεσε το Fazer σαν αίσθηση, κάτι δε μου πήγαινε καλά και νομίζω πως ήταν τα λάστιχα, και το ίδιο μου είπε και ο κάτοχός του. Δε θα' λεγα ότι γλιστρούσαν, αλλά από κορώνα... μπααα... Αλλά ήταν μια γεύση, σίγουρα καλύτερες εντυπώσεις θα έχουν οι κάτοχοι. Wink
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin Empty Re: Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin

2/10/2014, 1:32 am
Vvag, χαζή ερώτηση, αλλά ήταν οκ από πιέσεις;
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin Empty Re: Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin

2/10/2014, 9:16 am
Εγω παντως με τα 3 ,το τριημερο που μας περασε τα εκτιμησα δεοντος .Ασε που γινανε σε συνθηκες βροχης για 230χλμ ολο στροφες στην Βουλγαρια και δεν ειχα ουτε ενα γλιστρημα .Αν οντως τα 4 ειναι καλυτερα τοτε το επομενο λαστιχο ειναι αυτο .
Wtower
Wtower
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-08-29
Mηνύματα : 251
Ηλικία : 45
Μοντέλο : Yamaha XT1200Z
Κράνος : Arai Viper

三心道場忍術
https://www.facebook.com/george.c.karakostas

Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin Empty Re: Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin

2/10/2014, 10:00 am
Vvag wrote:Πάντως εγώ που τα οδήγησα σε Fazer 1000 (του Wtower) το ΣΚ, μου έδωσαν την αίσθηση ότι προσπαθώ να πλαγιάσω και "πιέζουν" το μηχανάκι να ξανασηκωθεί. Τόσο που ενώ γενικά μου άρεσε το Fazer σαν αίσθηση, κάτι δε μου πήγαινε καλά και νομίζω πως ήταν τα λάστιχα, και το ίδιο μου είπε και ο κάτοχός του. Δε θα' λεγα ότι γλιστρούσαν, αλλά από κορώνα... μπααα... Αλλά ήταν μια γεύση, σίγουρα καλύτερες εντυπώσεις θα έχουν οι κάτοχοι. Wink

Ο φυσικός wrote:Vvag, χαζή ερώτηση, αλλά ήταν οκ από πιέσεις;

Πιέσεις κανονικές (τσεκαρισμένες το ίδιο πρωί). Τραγικό λάστιχο από θέμα γεωμετρίας, ειδικά το μπροστινό. Έχει εξαιρετική γόμα όμως, με αποτέλεσμα ενώ δεν το νοιώθεις να πατάει καλά, δεν μου έχει φύγει πουθενά μη ελεγχόμενα. Την ίδια άποψη φαίνεται να έχουν και άλλοι που μίλησα για αυτό. Επίσης πάει πολύ καλά στο βρεγμένο. Ελπίζω ότι θα βγάλει πολλά χλμ τουλάχιστον. Σχέση μίσους και αγάπης με αυτό το λάστιχο..
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin Empty Re: Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin

2/10/2014, 10:46 am
Wtower wrote:
Vvag wrote:Πάντως εγώ που τα οδήγησα σε Fazer 1000 (του Wtower) το ΣΚ, μου έδωσαν την αίσθηση ότι προσπαθώ να πλαγιάσω και "πιέζουν" το μηχανάκι να ξανασηκωθεί. Τόσο που ενώ γενικά μου άρεσε το Fazer σαν αίσθηση, κάτι δε μου πήγαινε καλά και νομίζω πως ήταν τα λάστιχα, και το ίδιο μου είπε και ο κάτοχός του. Δε θα' λεγα ότι γλιστρούσαν, αλλά από κορώνα... μπααα... Αλλά ήταν μια γεύση, σίγουρα καλύτερες εντυπώσεις θα έχουν οι κάτοχοι. Wink

Ο φυσικός wrote:Vvag, χαζή ερώτηση, αλλά ήταν οκ από πιέσεις;

Πιέσεις κανονικές (τσεκαρισμένες το ίδιο πρωί). Τραγικό λάστιχο από θέμα γεωμετρίας, ειδικά το μπροστινό. Έχει εξαιρετική γόμα όμως, με αποτέλεσμα ενώ δεν το νοιώθεις να πατάει καλά, δεν μου έχει φύγει πουθενά μη ελεγχόμενα. Την ίδια άποψη φαίνεται να έχουν και άλλοι που μίλησα για αυτό. Επίσης πάει πολύ καλά στο βρεγμένο. Ελπίζω ότι θα βγάλει πολλά χλμ τουλάχιστον. Σχέση μίσους και αγάπης με αυτό το λάστιχο..

Αν ειναι το μπροστινο που ειναι προβλημα απο πλευρας γεωμετριας, θα μπορουσε κανεις να βαλει μπροστα το Power 3 και να το συνδυασει με Road 3/4 πισω, το μπροστινο Power 3 φαινεται οτι βγαζει γυρω στα 20Κ χμ. Εγω που φοραω Power 3 σκεφτομαι ν'αλλαξω μονο το πισω με Road για κανενα ταξιδι στο εξωτερικο.

Παντως στο βρεταννικο VFR φορουμ μονο εξαιρετικα σχολια διαβαζω για τα Road 3/4 - και μπορω να διαβεβαιωσω οτι οι αναβατες εδω ..do not hang about Wink
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin Empty Re: Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin

2/10/2014, 12:08 pm
VFGeorge wrote:
Παντως στο βρεταννικο VFR φορουμ μονο εξαιρετικα σχολια διαβαζω για τα Road 3/4 - και μπορω να διαβεβαιωσω οτι οι αναβατες εδω ..do not hang about Wink

Ξαναεψαξα λιγο τα σχετικα σχολια στο http://www.bikersoracle.com/vfr/ και βλεπω οτι καποιοι αναβατες εχουν αναφερει καποια παρομοια θεματα για τα PR4 σε σχεση με τα PR3:

PR4 have different geometry in my opinion, side by side PR3 looks more rounded and I like how the bike "falls" in corners, what I don't like with PR4 is they "feel" a bit disconnected

Μαλιστα καποιος γραφει οτι το 20% παραπανω mileage που λεει η Michelin δεν ισχυει (παρεπιπτοντως, εχω γραψει κι'εγω το ιδιο εδω για Power 3 vs Power 2CT που φοραγα πριν):

I must admit the PR4’s didn’t give me as much confidence in the wet as the PR3’s did and they didn’t last any longer than the 3’s so my advice is save your money and stick with PR3’s
kostas VFR800F
kostas VFR800F
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-07-08
Mηνύματα : 419
Ηλικία : 50
Μοντέλο : CRF1000 &99.765 km με vfr800f
Κράνος : Arai RX7V ,tour x4

Από το κοράκι κρα θα ακούσεις από το μ@ ..κ@ μ@....κιες

Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin Empty Re: Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin

2/10/2014, 3:26 pm
Στο tenere 1200 τα είχα βάλει, πολύ καλά στα φρένα, πολύ καλή αίσθηση στο πλαγιασμα , στα μείον αργη γεωμετρία.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin Empty Re: Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin

2/10/2014, 5:01 pm
kostas VFR800F wrote:Στο tenere 1200 τα είχα βάλει, πολύ καλά στα φρένα, πολύ καλή αίσθηση στο πλαγιασμα , στα μείον αργη γεωμετρία.

Κωστα, αφου ειχες βαλει Pilot Road στο Super Tenere, τοτε εισαι για sports tourer μηχανακι και οχι για on-off, αρα καλα εκανες και "γυρισες" Very Happy Παντως αν ητανε ναχεις mega on-off σαν εναλλακτικο tourer, τοτε ισως επρεπε ναχεις παρει το Cross Tourer που εχει αρκουδογκαζο και ειναι πιο ασφαλτινο, το Super Tenere ειναι το πιο "χωματινο" απο τα mega on-off (και το πιο "αδυναμο" απο κινητηρα).

cheers
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin Empty Re: Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin

2/10/2014, 7:02 pm
Τα 3 που φοράω κι εγώ στην βροχή δεν παίζονται..
Είμαι περίεργος όμως πόσα χλμ θα βγάλουν.
kostas VFR800F
kostas VFR800F
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-07-08
Mηνύματα : 419
Ηλικία : 50
Μοντέλο : CRF1000 &99.765 km με vfr800f
Κράνος : Arai RX7V ,tour x4

Από το κοράκι κρα θα ακούσεις από το μ@ ..κ@ μ@....κιες

Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin Empty Re: Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin

2/10/2014, 8:36 pm
VFGeorge wrote:
kostas VFR800F wrote:Στο tenere 1200 τα είχα βάλει, πολύ καλά στα φρένα, πολύ καλή αίσθηση στο πλαγιασμα , στα μείον αργη γεωμετρία.

Κωστα, αφου ειχες βαλει Pilot Road στο Super Tenere, τοτε εισαι για sports tourer μηχανακι και οχι για on-off, αρα καλα εκανες και "γυρισες" Very Happy  Παντως αν ητανε ναχεις mega on-off σαν εναλλακτικο tourer, τοτε ισως επρεπε ναχεις παρει το Cross Tourer που εχει αρκουδογκαζο και ειναι πιο ασφαλτινο, το Super Tenere ειναι το πιο "χωματινο" απο τα mega on-off (και το πιο "αδυναμο" απο κινητηρα).



Το  tenere ειχε αναβάθμιση 110ps  τροχο στη yamaha racing italia αλλά η καρδιά χτυπάει V4.
Κανενα μεγάλο on off δεν κάνει για χώμα, χίλιες φορές ένα vfr&enduro να τα χαίρεσαι και τα δύο.
cheers
Wtower
Wtower
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-08-29
Mηνύματα : 251
Ηλικία : 45
Μοντέλο : Yamaha XT1200Z
Κράνος : Arai Viper

三心道場忍術
https://www.facebook.com/george.c.karakostas

Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin Empty Re: Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin

3/10/2014, 1:36 pm
VFGeorge wrote:Ξαναεψαξα λιγο τα σχετικα σχολια στο http://www.bikersoracle.com/vfr/ και βλεπω οτι καποιοι αναβατες εχουν αναφερει καποια παρομοια θεματα για τα PR4 σε σχεση με τα PR3:

PR4 have different geometry in my opinion, side by side PR3 looks more rounded and I like how the bike "falls" in corners, what I don't like with PR4 is they "feel" a bit disconnected

Μαλιστα καποιος γραφει οτι το 20% παραπανω mileage που λεει η Michelin δεν ισχυει (παρεπιπτοντως, εχω γραψει κι'εγω το ιδιο εδω για Power 3 vs Power 2CT που φοραγα πριν):

I must admit the PR4’s didn’t give me as much confidence in the wet as the PR3’s did and they didn’t last any longer than the 3’s so my advice is save your money and stick with PR3’s

Thumbsup Thumbsup Thumbsup

Επίσης φίλε συνονόματε χρόνια πολλά. Αντε και ΣΚ σου'ρχομαι.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin Empty Re: Pilot Road 4 - Νέο Touring λάστιχο από την Michelin

3/10/2014, 6:17 pm
Wtower wrote:
Αντε και ΣΚ σου'ρχομαι.

Ωπα, ριξε συρμα μεσω πμ Wink
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum