Go down
finrod
finrod
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-01
Mηνύματα : 465
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Empty Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection???

28/8/2009, 8:04 pm
Ώρα για το σέρβις των 12000χλμ, το στέλνω (κυριολεκτικά) σε μια καινούρια αντιπροσωπεία (ελέω μετακόμισης), περιμένω λογικά το ίδιο βράδυ να μου το στείλει πίσω.
Όμως στο τηλέφωνο μου λέει άλλα. Για Τρίτη πάμε, διότι θέλουν ρύθμιση οι πεταλούδες στο injection. Και θέλει να το δει με την ησυχία του.
Τι να πεις τότε, οκ λέω, περιμένω τηλέφωνο.

Ερωτήσεις στους πιο γνώστες εδώ μέσα.
Επειδή εγώ προσωπικά σε 15+ σέρβις ως τώρα στην ζωή μου πρώτη φορά το ακούω να το χρειάζεται, είναι λογικό; Σε μηχανή 8μήνου με τόσα λίγα χιλιόμετρα;
Και πόσα μπορεί να ζητήσει για όλο το σέρβις (δηλαδή αυτό συν λάδια, φίλτρο και γενικό έλεγχο, μπούρδες δλδ);
Έχω ακούσει ότι βαράει αυτός στις τιμές. Για να δούμε...
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Empty Re: Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection???

28/8/2009, 8:09 pm
Τι να πω ρε Κώστα και εγώ δεν έχω κάνει ποτέ σέρβις στο injection του δικού μου, ίσως όμως επειδή έχει...καρμπυρατέρ! Razz

Πέρα από την πλάκα σου στέλνω ΠΜ που ίσως βοηθήσει.

ΥΓ. Πάρε ένα 750 να βρεις την υγειά σου. Popcorn
georgevfr
georgevfr
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-23
Mηνύματα : 386
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS '08
Κράνος : Arai corcair rx 7

cover me with chocolate and throw me to the lesbians

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Empty Re: Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection???

28/8/2009, 8:22 pm
Δεν θελει τιποτα αλλο εκτος απο αυτα που ειπες εσυ . Εγω που το παω σε εξουσιοδοτιμενο δεν μου εχουν αναφερει ποτε τιποτα τετοιο . Αυτα ειναι κολπα για να ανεβασουν το κοστος του σερβις .
Viking
Viking
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 230
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia RSV Tuono
Κράνος : Suomy Spec1R

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Empty Re: Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection???

28/8/2009, 10:54 pm
Δεν είναι ανησυχητικό. Είχα πάρει Ζ750s (καλά αυτό είναι και καβασάκι αλλά απλά θέλω να πω ότι συμβαίνει) και μου άναψε FI ενώ η μηχανή είχε μόλις 3000χλμ. Το διαγνωστικό στον επίσημο της θεσσαλονίκης έδειξε ότι ήθελαν απλά ρύθμιση οι πεταλούδες. 70 ευρώ και καθάρισα μέσα σε μια ωρίτσα.

Μην αγχώνεσαι, δεν είναι κάτι σοβαρό, μπορεί απλά να είναι καλός μάστορας ή απλά να θέλει να βγάλει κάτι παραπάνω.. cheers
icex
icex
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 277
Ηλικία : 49
Μοντέλο : vfr 800 rc46 vfr 750 rc36
Κράνος : AGV TI TECH

http://www.icecubes.gr

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Empty Re: Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection???

28/8/2009, 11:42 pm
Εγω εκανα πριν λιγο καιρο (τελη Ιουλιου) το service των 12.000 χιλ. και αλλαξα,

λαδια
φιλτρο λαδιου
καθαρισε το φιλτρο αερα (το φυσηξε)
γενικο ελεγχο της μηχανης
και αλλαξε τακακια πισω

με κοστος 140 ευρω αν δεν κανω λαθος,σε εξουσιδωτιμενο.
Δεν μου ειπε ποτε κανεις για ρυθμισεις σε πεταλουδες και λοιπα κολεοπτερα Smile

Τη μονη ρυθμιση που εχω κανει ηταν στα 700χιλ(μαζι με το service)που ανεβασε λιγο
το ρελεντι.τιποτα αλλο.
finrod
finrod
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-01
Mηνύματα : 465
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Empty Re: Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection???

29/8/2009, 12:49 am
Viking wrote:Δεν είναι ανησυχητικό. Είχα πάρει Ζ750s (καλά αυτό είναι και καβασάκι αλλά απλά θέλω να πω ότι συμβαίνει) και μου άναψε FI ενώ η μηχανή είχε μόλις 3000χλμ. Το διαγνωστικό στον επίσημο της θεσσαλονίκης έδειξε ότι ήθελαν απλά ρύθμιση οι πεταλούδες. 70 ευρώ και καθάρισα μέσα σε μια ωρίτσα.

Μην αγχώνεσαι, δεν είναι κάτι σοβαρό, μπορεί απλά να είναι καλός μάστορας ή απλά να θέλει να βγάλει κάτι παραπάνω.. cheers
Μα ακριβώς αυτό είναι που με αγχώνει...
Φυσικά και δεν είναι τίποτα να ρυθμίσει τις πεταλούδες, αλλά τα 70 που μου λες δεν μου άρεσαν...
Δηλαδή πάνω από 200άρι με κόβω να μου ζητάει.
Και το χειρότερο είναι δεν θα μάθεις ποτέ αν όντως χρειαζόταν ή όχι.
Sieche
Sieche
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-19
Mηνύματα : 184
Ηλικία : 51
Μοντέλο : VFR RC 46
Κράνος : O´NEAL Havoc

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Empty Re: Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection???

29/8/2009, 4:26 pm
Xερι στις πεταλουδες δεν βαζουμε με τιποτα!Ειναι ρυθμισμενες απο το εργοστασιο και απαγορευεται δια ροπαλου να πειραξουμε την εργοστασιακη ρυθμιση!(Xανεις την εγγυηση αμα εχεις)
Αυτα ηταν τα λογια του μαστορα τις επισημης αντιπρωσοπιας της Honda Leverkusen σε σχετικη μου ερωτηση οταν ειχα παει για ρυθμιση βαλβιδων στα 72,000χλμ.
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Empty Re: Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection???

29/8/2009, 10:46 pm
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά ότι νάναι να γλυτώσει το μπλέξιμο σου είπε ο μαστοράς σου. Για κάποιο περίεργο λόγο, οι μάστορες ακούνε V4 κινητήρα και παθαίνουν ένα ψυχολογικό, λες και ο V4 είναι αλλοιώτικος και πολύ πιο δύσκολος από τους άλλους. Φυσικά είναι μύθος, και όποιοι έχουν αλλάξει μπουζί ας πούμε σε κανά VFR750 και σε κανά CBR600, ας έρθουν να μας πουν ποιό ήταν πιο δύσκολο...

ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ:

ΣΥΧΡΟΝΙΣΜΟΣ λέγεται, γίνεται με ειδικό όργανο (παλιά με στάθμες υδραργύρου, σήμερα με ηλεκτρονικές ενδείξεις) και καλόν είναι να γίνεται. Ουσιαστικά ρυθμίζεται η θέση της κάθε πεταλούδας σε σχέση με τις άλλες. Μην φανταστείτε μεγάλες διαφορές, για μισή και μία μοίρα διαφορά μιλάμε. Το όργανο συνδέεται σε ειδικές και για αυτόν τον σκοπό θύρες του κινητήρα στους αυλούς εισαγωγής, από τις οποίες ''κλέβει'' υποπίεση το όργανο καθώς το μοτέρ δουλεύει και με αυτήν μετράει ο μάστορας, ώστε ρυθμίζοντας ειδικά βιδάκια να φέρει τις υποπιέσεις ίσα σε όλους τους κυλίνδρους.

ΓΙΑΤΙ χρειάζεται αυτό; Για διάφορους λόγους, με τον καιρό, οι κύλινδροι λόγω φθορών, επικαθίσεων κ.ο.κ. αρχίζουν και ΔΕΝ τραβάνε την ίδια ακριβώς ποσότητα μίγματος. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, κάποιοι κύλινδροι να δουλεύουν πιο δυνατά και άλλοι λίγο πιο σιγά, καταπονώντας τον στροφαλοφόρο με ανόμοιες πιέσεις. Σε ακραία διαφορά, αυτό έχει σαν συνέπεια από αστάθεια στο ρελαντί, μέχρι υπερβολικό κραδασμό. Ε, αυτό διορθώνεται ακριβώς με τον συχρονισμό. Ο συχρονισμός ισχύει σε οτιδήποτε έχει πάνω από 1 πεταλούδα, είτε είναι carb είτε ψεκασμός. Στα καρμπυρατεράτα, όταν λέγαμε ''το πήγα για ρύθμιση καρμπυρατέρ'', ο συχρονισμός είναι η πιο βασική διαδικασία που περιλαμβάνεται. Στα ψεκαστά είναι η ΜΟΝΗ διαδικασία, αν εξαιρέσουμε κανά καθάρισμα των μπεκ...

Η δε διαδικασία, περιγράφεται στο σέρβις μάνιουλ της κάθε μηχανής, καθότι χρειάζεται ειδική σειρά, π.χ. πρώτα φέρνουμε τον 1 ίσα με τον 3, μετά τον 2 ίσα με τον 1 και μετά τον 4 ισα με τον 3 ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Ότι άλλη ερώτηση απορία, εδώ είμαστε...
icex
icex
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 277
Ηλικία : 49
Μοντέλο : vfr 800 rc46 vfr 750 rc36
Κράνος : AGV TI TECH

http://www.icecubes.gr

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Empty Re: Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection???

29/8/2009, 10:51 pm
Velociraptor wrote:Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά ότι νάναι να γλυτώσει το μπλέξιμο σου είπε ο μαστοράς σου. Για κάποιο περίεργο λόγο, οι μάστορες ακούνε V4 κινητήρα και παθαίνουν ένα ψυχολογικό, λες και ο V4 είναι αλλοιώτικος και πολύ πιο δύσκολος από τους άλλους. Φυσικά είναι μύθος, και όποιοι έχουν αλλάξει μπουζί ας πούμε σε κανά VFR750 και σε κανά CBR600, ας έρθουν να μας πουν ποιό ήταν πιο δύσκολο...

ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ:

ΣΥΧΡΟΝΙΣΜΟΣ λέγεται, γίνεται με ειδικό όργανο (παλιά με στάθμες υδραργύρου, σήμερα με ηλεκτρονικές ενδείξεις) και καλόν είναι να γίνεται. Ουσιαστικά ρυθμίζεται η θέση της κάθε πεταλούδας σε σχέση με τις άλλες. Μην φανταστείτε μεγάλες διαφορές, για μισή και μία μοίρα διαφορά μιλάμε. Το όργανο συνδέεται σε ειδικές και για αυτόν τον σκοπό θύρες του κινητήρα στους αυλούς εισαγωγής, από τις οποίες ''κλέβει'' υποπίεση το όργανο καθώς το μοτέρ δουλεύει και με αυτήν μετράει ο μάστορας, ώστε ρυθμίζοντας ειδικά βιδάκια να φέρει τις υποπιέσεις ίσα σε όλους τους κυλίνδρους.

ΓΙΑΤΙ χρειάζεται αυτό; Για διάφορους λόγους, με τον καιρό, οι κύλινδροι λόγω φθορών, επικαθίσεων κ.ο.κ. αρχίζουν και ΔΕΝ τραβάνε την ίδια ακριβώς ποσότητα μίγματος. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, κάποιοι κύλινδροι να δουλεύουν πιο δυνατά και άλλοι λίγο πιο σιγά, καταπονώντας τον στροφαλοφόρο με ανόμοιες πιέσεις. Σε ακραία διαφορά, αυτό έχει σαν συνέπεια από αστάθεια στο ρελαντί, μέχρι υπερβολικό κραδασμό. Ε, αυτό διορθώνεται ακριβώς με τον συχρονισμό. Ο συχρονισμός ισχύει σε οτιδήποτε έχει πάνω από 1 πεταλούδα, είτε είναι carb είτε ψεκασμός. Στα καρμπυρατεράτα, όταν λέγαμε ''το πήγα για ρύθμιση καρμπυρατέρ'', ο συχρονισμός είναι η πιο βασική διαδικασία που περιλαμβάνεται. Στα ψεκαστά είναι η ΜΟΝΗ διαδικασία, αν εξαιρέσουμε κανά καθάρισμα των μπεκ...

Η δε διαδικασία, περιγράφεται στο σέρβις μάνιουλ της κάθε μηχανής, καθότι χρειάζεται ειδική σειρά, π.χ. πρώτα φέρνουμε τον 1 ίσα με τον 3, μετά τον 2 ίσα με τον 1 και μετά τον 4 ισα με τον 3 ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Ότι άλλη ερώτηση απορία, εδώ είμαστε...


+800 Thumbsup
finrod
finrod
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-01
Mηνύματα : 465
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Empty Re: Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection???

30/8/2009, 11:52 am
Velociraptor wrote:Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά ότι νάναι να γλυτώσει το μπλέξιμο σου είπε ο μαστοράς σου. Για κάποιο περίεργο λόγο, οι μάστορες ακούνε V4 κινητήρα και παθαίνουν ένα ψυχολογικό, λες και ο V4 είναι αλλοιώτικος και πολύ πιο δύσκολος από τους άλλους. Φυσικά είναι μύθος, και όποιοι έχουν αλλάξει μπουζί ας πούμε σε κανά VFR750 και σε κανά CBR600, ας έρθουν να μας πουν ποιό ήταν πιο δύσκολο...

ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ:

ΣΥΧΡΟΝΙΣΜΟΣ λέγεται, γίνεται με ειδικό όργανο (παλιά με στάθμες υδραργύρου, σήμερα με ηλεκτρονικές ενδείξεις) και καλόν είναι να γίνεται. Ουσιαστικά ρυθμίζεται η θέση της κάθε πεταλούδας σε σχέση με τις άλλες. Μην φανταστείτε μεγάλες διαφορές, για μισή και μία μοίρα διαφορά μιλάμε. Το όργανο συνδέεται σε ειδικές και για αυτόν τον σκοπό θύρες του κινητήρα στους αυλούς εισαγωγής, από τις οποίες ''κλέβει'' υποπίεση το όργανο καθώς το μοτέρ δουλεύει και με αυτήν μετράει ο μάστορας, ώστε ρυθμίζοντας ειδικά βιδάκια να φέρει τις υποπιέσεις ίσα σε όλους τους κυλίνδρους.

ΓΙΑΤΙ χρειάζεται αυτό; Για διάφορους λόγους, με τον καιρό, οι κύλινδροι λόγω φθορών, επικαθίσεων κ.ο.κ. αρχίζουν και ΔΕΝ τραβάνε την ίδια ακριβώς ποσότητα μίγματος. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, κάποιοι κύλινδροι να δουλεύουν πιο δυνατά και άλλοι λίγο πιο σιγά, καταπονώντας τον στροφαλοφόρο με ανόμοιες πιέσεις. Σε ακραία διαφορά, αυτό έχει σαν συνέπεια από αστάθεια στο ρελαντί, μέχρι υπερβολικό κραδασμό. Ε, αυτό διορθώνεται ακριβώς με τον συχρονισμό. Ο συχρονισμός ισχύει σε οτιδήποτε έχει πάνω από 1 πεταλούδα, είτε είναι carb είτε ψεκασμός. Στα καρμπυρατεράτα, όταν λέγαμε ''το πήγα για ρύθμιση καρμπυρατέρ'', ο συχρονισμός είναι η πιο βασική διαδικασία που περιλαμβάνεται. Στα ψεκαστά είναι η ΜΟΝΗ διαδικασία, αν εξαιρέσουμε κανά καθάρισμα των μπεκ...

Η δε διαδικασία, περιγράφεται στο σέρβις μάνιουλ της κάθε μηχανής, καθότι χρειάζεται ειδική σειρά, π.χ. πρώτα φέρνουμε τον 1 ίσα με τον 3, μετά τον 2 ίσα με τον 1 και μετά τον 4 ισα με τον 3 ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Ότι άλλη ερώτηση απορία, εδώ είμαστε...
Πολύ ωραία.
Έτσι μου τα είπε και ο μάστορας, με πολύ λιγότερα λόγια φυσικά.
Εγώ στην βιασύνη μου το έγραψα Ρύθμιση ενώ είπε Συγχρονισμό ο άνθρωπος.
Άρα, ας το κάνει, καλό ακούγεται, αρκεί να μην ζητήσει κερατιάτικα μετά, σωστά;
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Empty Re: Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection???

30/8/2009, 12:16 pm
Πολλά vfr 02-04 θελαν την συγκεκριμένη ρύθμιση μιας και έκαναν σκορτσαρίσματα σε χαμηλές στροφές και έπρεπε να χρησιμοποιείς συμπλέκτη για να την ομαλύνεις .

Ο μόνος τρόπος για να καταλάβει ο μάστορας αν ήθελε είναι να την έκανε βόλτα και να έβλεπε αν κάνει σκορτσαρίσματα σε χαμηλές στροφές και φυσικά να έχει οδηγήσει αρκετές άλλες για να έχει μέτρο σύγκρισης….

για μετά 06 μοντέλο δεν έχει ακουστεί τίποτα οπότε μουφα φαίνεται…

αν μετά το “services” πάρεις ίδια μηχανή τότε δεν ήθελε τίποτα και ψάχνεις για άλλο καραγκιόζη.

Η διαδικασία είναι σχετικά απλή μόνο ντεπόζιτο βγάζει και δεν πρέπει να κρατήσει πάνω από 1 ώρα.
finrod
finrod
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-01
Mηνύματα : 465
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Empty Re: Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection???

30/8/2009, 9:01 pm
Χμμ, ωραία όλα αυτά.
Ευχαριστώ όλους για τις ιδέες.
Θα περιμένω κοστολόγιο και θα επανέλθω.
Sieche
Sieche
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-19
Mηνύματα : 184
Ηλικία : 51
Μοντέλο : VFR RC 46
Κράνος : O´NEAL Havoc

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Empty Re: Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection???

31/8/2009, 1:43 am
Με το συμπαθειο ρε παιδια αλλα τι συχρονισμος να γινει σε εναν κινητηρα με ψεκασμο?Και γιατι?
Η πεταλουδες πιανονται ανα ζευγος πανω σε αξονα και ειναι ρυμθισμενες και σφραγισμενες απο το εργοστασιο και εκτος αυτου υπαρχει ο αισθητηρας που ελεγχει το αν οι πεταλουδες ειναι το ιδιο και ποσο ανοικτες.
Ο παραπανω τροπος συχρονισμου με πιεσομετρα γινετε μονο σε κινητηρες με καρμπυρατερ με εξαιρεση τους μποξερ με ψεκασμο και εκει ο λογος δεν ειναι οι πεταλουδες αλλα οι ντιζες του γκαζιου.
Και στις δυο περιπτωσεις συχρονισμου οι πεταλουδες δεν παιζουν απολυτος κανενα ρολο,αφου ετσι κι'αλλιως ειναι κλειστες στο ρελαντι!
Οσο για τα σκορτσαρισματα μεχρι τις 2000-2500σ.α.λ. ειναι εν μερει νορμαλ στους V4 και οφειλετε στο συστημα/χαρτη του ψεκασμου και οχι στις πεταλουδες.
Εγω παντως δεν εχω ακουσει κανεναν κατοχο ψεκαστου vfr να εχει χρειαστει να κανει συχρονισμο.
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Empty Re: Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection???

31/8/2009, 11:27 am
Σε συνεχεια των παραπανω και για το τι αφορα αυτη η "ρυθμιση" , σας παραθετω το οργανο με το οποιο καλα θα ηταν να γινεται κατα καιρους (η καποιο αλλο αντιστοιχο φυσικα) και το οποιο ειναι αυτο ακριβως που περιγραφει και ο Μιχαλης (velociraptor).

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Dscf2530x

Παραλληλα οποιος θελει περισσοτερη πληροφορηση ας ριξει μια ματια και εδω:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=eec6afc4046929d16a02907e2a295ce3&threadid=79911

Το βεβαιο ειναι πως σε καποιες περιπτωσεις (3 στο συνολο τους) που εγινε αυτη η ρυθμιση εφερε αποτελεσματα.
Οποτε μην βιαζεστε να πυροβολησετε τον μαστορα που το προτεινε Wink
finrod
finrod
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-01
Mηνύματα : 465
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Empty Re: Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection???

3/9/2009, 10:09 am
Την πήρα τη μηχανή, δεν μπορώ να πω ότι εντόπισα σημαντικές αλλαγές. Κάποια σκασίματα σε χαμηλές στροφές που έκανε σπάνια, δεν τα έχω δει ως τώρα.
Πάντως η τιμή που μου είπε 140€ είναι ικανοποιητικότατη, οπότε όλα καλά.
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Empty Re: Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection???

15/9/2009, 12:59 pm
Σε συνεχεια των οσων εγραψα πιο πανω και για οποιον θα ηθελε να το κανει με εναν πιο φτηνο τροπο (αν και το οργανο δεν αξιζει και καμμια περιουσια) σας παραθετω τον παρακατω τροπο. Wink
Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Balancery
Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Balancerdiagram


Να και οι περισσοτερες οδηγιες:
http://homepage.ntlworld.com/frank.cooper1/balancer.html
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Empty Re: Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection???

15/9/2009, 1:18 pm
Τα καλύτερα αποτελέσματα τα έχεις αν χρησιμοποιήσεις Balantines 12άρι, λόγω ειδικού βάρους και ψυχολογικής επιβράβευσης μετά το πέρας των εργασιών. Thumbsup
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Empty Re: Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection???

15/9/2009, 1:20 pm
Σωστος!!! Thumbsup
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Empty Re: Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection???

15/9/2009, 1:21 pm
Χικ! Laughing Drinking
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection??? Empty Re: Σέρβις 12000χλμ. Ρύθμιση Injection???

18/9/2009, 1:39 pm
Βρήκα κάπου ένα ΠΜ που μου είχε στείλει ο φίλος Skianik το 2006 σχετικό με το πρόβλημα.

Εδώ το λίνκ: http://www.bikersoracle.com/vfr/forum/showthread.php?s=53d107cea605eef0281b67a00bef8226&t=44763
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum