Go down
Athanor
Athanor
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-02
Mηνύματα : 176
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Honda VFR 800 FIW & Piaggio Vespa PX 125
Κράνος : Shoei XR1100/Z-One

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Empty Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους

6/12/2009, 12:03 pm
Για δείτε αυτό.
http://www.bikersoracle.com/vfr/forum/showthread.php?t=76563
Είναι ένας οδηγός από το bikersoracle με φωτογραφίες για να καθαρίσουμε τα "reed valves" ή "check valves" όπως τα ονομάζει το manual. Όπως γράφoυν στο bikersoracle, η συγκεκριμένη εργασία σχετίζεται με προβλήματα κατανάλωσης. http://www.bikersoracle.com/vfr/forum/showthread.php?t=104205&highlight=PAIR+valves
Το συγκεκριμένο κείμενο αφορά τα 98-01, αλλά μπορεί να κάνει και για βετέκια.
Κάποια στιγμή σκοπεύω να το κάνω, οπότε και θα προσθέσω μερικές φωτογραφίες.
Athanor
Athanor
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-02
Mηνύματα : 176
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Honda VFR 800 FIW & Piaggio Vespa PX 125
Κράνος : Shoei XR1100/Z-One

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Empty Re: Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους

16/1/2011, 11:38 am
Τελικά τα καθάρισα την προηγούμενη Κυριακή στα πλαίσια ενός γενικού service στη Βέφα (Λάδια, φίλτρο λαδιού, τέντωμα αλυσίδας, αλλαγή πίσω τακάκια και καθάρισμα/γρασάρισμα πιστονιών πίσω δαγκάνας, καθάρισμα μπουζί (ιριδίου)). Δυστυχώς δεν μπόρεσα να κάνω ένα λεπτομερές οδηγό γιατί το καθάρισμα των Reed Valves (δεν ξέρω πως μεταφράζονται) θέλει το χρόνο του και δεν είχα πολύ χρόνο στη διάθεση μου. Το λοιπόν, συμπληρωματικά στον οδηγό που επισυνάπτεται στο προηγούμενο μήνυμα βάζω εδώ μερικές φωτογραφίες:
Σημείωση: όπου γράφω "βαλβίδες" αναφέρομαι στις "Reed Valves". Ενώ στον οδηγό γράφει ότι τις καθάρισε με ζεστό σαπουνόνερο, εγώ τις έκανα με καθαριστικό πετρέλαιο και πολύ ψιλό σύρμα για τα πιάτα. Το VFR μου στο οποίο έγινε η εργασία είναι FI με 77000χλμ.

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Dscn3162r
Η θέση στους πίσω κυλίνδρους. Αφαιρούμε το σωληνάκι που συνδέει τη κεφαλή (ένα για πίσω και ένα για μπρος, πάνω από το ψυγείο λαδιού), ξεβιδώνουμε 2 οχτάρες βίδες και βγαίνει το καπάκι.

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Dscn3163
Βγάζοντας το καπάκι τους, αντιλαμβάνομαι τι βρώμα μαζεύεται εκεί.

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Dscn3164y
Οι βαλβίδες όπως κάθονται στη πίσω κεφαλή.

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Dscn3165v
Οι βαλβίδες όπως κάθονται στο σκαμνί περιμένοντας να τις καθαρίσω

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Dscn3166b
Έχοντας βγάλει πλέον τις βαλβίδες από τη πίσω κεφαλή, βλέπουμε δύο μικρές σχάρες (μία για κάθε κύλινδρο) στις οποίες κάθονται οι βαλβίδες και αποτρέπουν μάλλον να μην μπουν σκουπιδάκια στον κύλινδρο. Στη φωτογραφία, βλέπουμε αριστερά την κεφαλή με τη σχάρα, ενώ δεξιά βλέπουμε πως είναι κάτω από τη σχάρα. Τον θάλαμο του μπουζί τον σκέπασα μετά τη φωτό για παν ενδεχόμενο. Κάτω από τις μικρές σχάρες/βάσεις βαλβίδων βρίσκεται το σημείο της κεφαλής όπου τοποθετούνται και υπάρχει ένα μικρό κενό μεταξύ τους και μία μικρή τρύπα από την οποία περνάει ο αέρας στη κεφαλή. Εκεί μαζεύεται πολλή βρομιά (δεξιά μεριά της φωτογραφίας) που προσπάθησα να αφαιρέσω με ένα ίσιο κατσαβίδι και με πολλή υπομονή για να μην βουλώσω τις τρύπες (ελπίζω να το κατάφερα).

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Dscn3167c
Μία καθαρή και μία βρόμικη βαλβίδα. Βλέπουμε την πάνω όψη τους. Η εσοχή στο κέντρο είναι ένα μικρό έλασμα το οποίο κάμπτεται επιτρέποντας στον αέρα να τροφοδοτήσει την αντίστοιχη κεφαλή.

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Dscn3168r
Κάτω όψη βαλβίδων.

Μέχρι στιγμής δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα γιατί τα χλμ που έχω κάνει από τότε είναι εντός Αθηνών και μία βόλτα στο Πόρτο ράφτη. Χθες βέβαια που πήρα το μοτό μέχρι το Πόρτοράφτη, μου φάνηκε πως η βέφα ανέπνεε καλύτερα. Από οικονομία πάλι δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα, γιατί πηγαίνοντας από Αττική οδό, πηγαίναμε για πολλή ώρα πάνω από 150χλμ/ώρα (για 120χλμ έκαψε 3 μπάρες).
Athanor
Athanor
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-02
Mηνύματα : 176
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Honda VFR 800 FIW & Piaggio Vespa PX 125
Κράνος : Shoei XR1100/Z-One

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Empty Re: Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους

16/1/2011, 11:44 am
Αν μεγεθύνετε τις φωτογραφίες, θα δείτε την πραγματική κατάσταση τους.
demon
demon
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR800FI-01

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Empty Re: Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους

16/1/2011, 12:47 pm
Πολύ ενδιαφέρον! Στην πρώτη ευκαιρία θα προσπαθήσω να τις καθαρίσω

Thumbsup
padelis
padelis
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 40
Μοντέλο : ήταν κάποτε VFR RC46
Κράνος : SHOEI XR 1000

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Empty Re: Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους

16/1/2011, 6:16 pm
Clapping2 Clapping2
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Empty Re: Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους

16/1/2011, 6:33 pm
Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους 2n0ow3l

με την πρωτη ευκαιρια

Γραψε εντυπωσεις αμα δεις διαφορα στην καταναλωση
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Empty Re: Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους

16/1/2011, 6:43 pm
Popcorn Popcorn Popcorn
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Empty Re: Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους

16/1/2011, 10:51 pm
Δεν νομίζω ότι θα δεις οικονομία. Πολλοί αυτό τα σύστημα μάλιστα το απομονώνουν (χωρίς λόγω νομίζω) και σίγουρα θα πρέπει να απομονωθεί αν χρησιμοποιούμε PCV και autotune.

Οι βαλβίδες αυτές επιτρέπουν να ρέει ο αέρας από το φιλτροκούτι προς την εξαγωγή και όχι ανάστροφα.
Στο FI και στο VTEC '02-'05 δουλεύουν μόνο στο ρελαντί και μόνο όταν η θερμοκρασία είναι κάτω από 68 βαθμούς για να βοηθήσουν την καύση των υπολειμμάτων και να θερμανθεί γρηγορότερα ο καταλύτης. Άρα υποτιθέμενη οικονομία θα μπορούσε κανείς να δει αν είναι πάρα πολύ βρώμικες, ώστε να επιτρέπουν να φτάσουν καυσαέρια στην εισαγωγή, και μόνο στο ρελαντί. Το πότε δουλεύουν εξαρτάται από την PAIR βαλβίδα (ηλεκτρομαγνητική που ελέγχεται από την ECU) η οποία βρίσκεται μεταξύ των reed και του φιλτροκουτιού.

Εγώ το μόνο που καταλαβαίνω όταν τις μπλοκάρω είναι μικρή πτώση των στροφών στο ρελαντί. Στα VTEC '06-'09 πρέπει να έχουν ευρύτερο φάσμα λειτουργίας αλλα για αυτό θα βεβαιωθώ όταν πείσω τον Don John να αγγίξω την μηχανή του. Rolling Eyes
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Empty Re: Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους

16/1/2011, 11:00 pm
Και ο λόγος που δεν λειτουργούν πάντα είναι ότι οι αισθητήρες Ο2 θα έπαιρναν εσφαλμένες ενδείξεις για την ποιότητα της καύσης καθώς θα διάβαζαν ότι τα μείγμα είναι πολύ φτωχό (περίσσεια αέρα).
Athanor
Athanor
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-02
Mηνύματα : 176
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Honda VFR 800 FIW & Piaggio Vespa PX 125
Κράνος : Shoei XR1100/Z-One

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Empty Re: Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους

17/1/2011, 10:54 am
anastasis wrote:Δεν νομίζω ότι θα δεις οικονομία. Πολλοί αυτό τα σύστημα μάλιστα το απομονώνουν (χωρίς λόγω νομίζω) και σίγουρα θα πρέπει να απομονωθεί αν χρησιμοποιούμε PCV και autotune.

Οι βαλβίδες αυτές επιτρέπουν να ρέει ο αέρας από το φιλτροκούτι προς την εξαγωγή και όχι ανάστροφα.
Στο FI και στο VTEC '02-'05 δουλεύουν μόνο στο ρελαντί και μόνο όταν η θερμοκρασία είναι κάτω από 68 βαθμούς για να βοηθήσουν την καύση των υπολειμμάτων και να θερμανθεί γρηγορότερα ο καταλύτης. Άρα υποτιθέμενη οικονομία θα μπορούσε κανείς να δει αν είναι πάρα πολύ βρώμικες, ώστε να επιτρέπουν να φτάσουν καυσαέρια στην εισαγωγή, και μόνο στο ρελαντί. Το πότε δουλεύουν εξαρτάται από την PAIR βαλβίδα (ηλεκτρομαγνητική που ελέγχεται από την ECU) η οποία βρίσκεται μεταξύ των reed και του φιλτροκουτιού.

Εγώ το μόνο που καταλαβαίνω όταν τις μπλοκάρω είναι μικρή πτώση των στροφών στο ρελαντί. Στα VTEC '06-'09 πρέπει να έχουν ευρύτερο φάσμα λειτουργίας αλλα για αυτό θα βεβαιωθώ όταν πείσω τον Don John να αγγίξω την μηχανή του. Rolling Eyes

Ο Βασικός λόγος που τις καθάρισα ήταν εντελώς προληπτικός, δηλαδή σαν μέρος ενός service της μηχανής (όχι κάθε 6000χλμ, αλλά κάθε 3 service πχ). Ένα φιλαράκι μου έλεγε ότι σε απότομες επιταχύνσεις, η εξάτμιση μου έβγαζε στιγμιαία καπνό και αυτό ήταν κυρίως που με παρακίνησε να καθαρίσω τις reed valves. Και όντως ήταν πολύ βρώμικες. Το περίεργο ήταν ότι οι βαλβίδες στη μπροστινή κεφαλή ήταν εξίσου βρώμικες με της πίσω, αλλά τα καμένα καυσαέρια (ή ό,τι ακριβώς είναι αυτή η βρωμιά) ήταν πιο υγρά ενώ στους πίσω πιο ξερά. Έπειτα, το ρελαντί μου ήταν διαφορετικό και χρειάστηκε να το ξαναρυθμίσω (αυτό ίσως να οφείλεται σε βρωμιά που έμεινε και βουλώνει τις τρύπες). Μάλιστα, ακόμη και τώρα είναι λίγο ασταθές, Για το τελευταίο θα χρειαστεί μάλλον να πάρω ένα carbtune για να συγχρονίσω τον ψεκασμό (δείτε έναν εύχρηστο οδηγό στο link). Το VFR μου είναι του 1998, οπότε δεν έχει, ούτε καταλύτη, ούτε αισθητήρες Ο2 και δεν ξέρω αν λειτουργεί διαφορετικά.
Τις μπλοκάρεις από το τα 2 σωληνάκια, ή αντικαθιστάς τις μικρές σχάρες μ'ένα τυφλό καπάκι?
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Empty Re: Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους

17/1/2011, 11:31 am
anastasis wrote:.....................................αλλα για αυτό θα βεβαιωθώ όταν πείσω τον Don John να αγγίξω την μηχανή του. Rolling Eyes

Για τολμα Knupp box box box
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Empty Re: Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους

17/1/2011, 12:37 pm
Don John wrote:
anastasis wrote:.....................................αλλα για αυτό θα βεβαιωθώ όταν πείσω τον Don John να αγγίξω την μηχανή του. Rolling Eyes

Για τολμα Knupp box box box

Σε βεβαιώ... δεν θα πονέσει
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Empty Re: Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους

17/1/2011, 12:56 pm
Athanor wrote:
Τις μπλοκάρεις από το τα 2 σωληνάκια, ή αντικαθιστάς τις μικρές σχάρες μ'ένα τυφλό καπάκι?

Αποσυνδέω τον σωλήνα από το φιλτροκούτι και απλώς τον κλείνω με το δάκτυλο Rolling Eyes
karapialis
karapialis
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-15
Mηνύματα : 189
Ηλικία : 45
Μοντέλο : 2008
Κράνος : Arai rx7,shoei diabolic

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Empty Re: Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους

17/1/2011, 1:00 pm
Το κακο ειναι οτι θα του αρεσει... Wink
Καμια σχεση η μηχανη μετα,απο ηλεκτρικη που ειναι τωρα, αρκετα πιο νευρικη και ακουει το γκαζι πιο γρηγορα.

Τι ειναι το pair valve,λαμδα,καταλυτης? Razz
Athanor
Athanor
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-02
Mηνύματα : 176
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Honda VFR 800 FIW & Piaggio Vespa PX 125
Κράνος : Shoei XR1100/Z-One

Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους Empty Re: Καθάρισμα των "Reed Valves" για οικονομία και λιγότερους ρύπους

25/1/2011, 10:32 pm
Η κατανάλωση δεν φαίνεται να επηρεάζεται. Η μπάρα της ρεζέρβας ξεκίνησε να αναβοσβήνει στα 220χλμ με οδήγηση 60% εντός πόλης και 40% κοντινή βόλτα με 130-160χλμ. Θα το ξαναμετρήσω στο επόμενο γέμισμα μήπως αλλάξει κάτι.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum