Go down
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Kατασκευη κρανους και παραμετροι... Empty Kατασκευη κρανους και παραμετροι...

13/1/2010, 1:32 pm
Πως κατασκευαζονται τα κρανη;

Τι ελεγχοι γινονται;

Πως δοκιμαζονται;

Κατασκευαστικες προδιαγραφες;


Eδω το "πως κατασκευαζεται " ενα κρανος της γερμανικης Schubert


gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Kατασκευη κρανους και παραμετροι... Empty Re: Kατασκευη κρανους και παραμετροι...

13/1/2010, 1:43 pm
Εδω το "πως κατασκευαζεται" ενα κρανος της Ιαπωνικης Shoei













gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Kατασκευη κρανους και παραμετροι... Empty Re: Kατασκευη κρανους και παραμετροι...

13/1/2010, 2:00 pm
Στην αρχικη κοπη και των δυο κρανων,οι δυο εταιρειες χρησιμοποιουν διαφορετικες τεχνικες....

Η Schubert χρησιμοποιει κοπη νερου,η δεν Shoei κοπη με λειζερ,με οτι αυτο (και αν..) συνεπαγεται....

Ψαχνω να βρω και της ARAI
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Kατασκευη κρανους και παραμετροι... Empty Re: Kατασκευη κρανους και παραμετροι...

13/1/2010, 2:42 pm
Ωραίοοος!!! Thumbsup Thumbsup Thumbsup
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Kατασκευη κρανους και παραμετροι... Empty Re: Kατασκευη κρανους και παραμετροι...

13/1/2010, 5:11 pm
gabadoo wrote:
Η Schubert χρησιμοποιει κοπη νερου,η δεν Shoei κοπη με λειζερ,με οτι αυτο (και αν..) συνεπαγεται....


Νομίζω ότι καμιά από τις δυο μεθόδους δεν παρουσιάζει μειονέκτημα για την συγκεκριμένη εργασία. Neutral

Η υδροκοπη σαφώς πιο εξελιγμένη μέθοδος με πρωτεργάτες σε αυτήν τους Ευρωπαίους (Γερμανούς αλλά και Ιταλούς παρακαλώ) προτιμάται ίσως στην Γερμανία μια και είναι από τις πρώτες χώρες που την εφάρμοσαν. Cool (Ο Δοκτωρας σίγουρα κάτι θα ξέρει για αυτό Wink )

Η κοπή με laser (σαφώς καθόλου ξεπερασμένη και αυτή) ίσως ναι να "κάψει" τοπικά το υλικό όπως ισχυρίζεται ο Γερμανός αλλά το κάψιμο θα είναι πολύ πολύ λίγα μικρά εκατέρωθεν του κοψίματος και δεν νομίζω ότι μπορεί να έχει παρενέργειες (όπως μια αρχή crack για παράδειγμα).
Άσε που σίγουρα θα υπάρχει κάποια λείανση σε όλο το κέλυφος στην συνέχεια και αυτά τα "λίγα μικρά" θα απομακρύνονται έτσι και αλλιώς. Wink

Άρα καλά το υπονοείς Θοδωρή με αυτό το "και αν.." Thumbsup ……..τίποτα δεν αλλάζει την ποιότητα και των δυο :_hi:
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Kατασκευη κρανους και παραμετροι... Empty Re: Kατασκευη κρανους και παραμετροι...

14/1/2010, 8:27 pm
Don John wrote:

Νομίζω ότι καμιά από τις δυο μεθόδους δεν παρουσιάζει μειονέκτημα για την συγκεκριμένη εργασία. Neutral

Η υδροκοπη σαφώς πιο εξελιγμένη μέθοδος με πρωτεργάτες σε αυτήν τους Ευρωπαίους (Γερμανούς αλλά και Ιταλούς παρακαλώ) προτιμάται ίσως στην Γερμανία μια και είναι από τις πρώτες χώρες που την εφάρμοσαν. Cool (Ο Δοκτωρας σίγουρα κάτι θα ξέρει για αυτό Wink )

Η κοπή με laser (σαφώς καθόλου ξεπερασμένη και αυτή) ίσως ναι να "κάψει" τοπικά το υλικό όπως ισχυρίζεται ο Γερμανός αλλά το κάψιμο θα είναι πολύ πολύ λίγα μικρά εκατέρωθεν του κοψίματος και δεν νομίζω ότι μπορεί να έχει παρενέργειες (όπως μια αρχή crack για παράδειγμα).
Άσε που σίγουρα θα υπάρχει κάποια λείανση σε όλο το κέλυφος στην συνέχεια και αυτά τα "λίγα μικρά" θα απομακρύνονται έτσι και αλλιώς. Wink

Άρα καλά το υπονοείς Θοδωρή με αυτό το "και αν.." Thumbsup ……..τίποτα δεν αλλάζει την ποιότητα και των δυο :_hi:




Γιανναρε δεν μπορω να ξερω αν αυτο οντως (η διαφοροποιηση στην διαδικασια κοπης)εχει αντικτυπο στην τελικη αντοχη του κρανους η παρουσιαζει καποιο μειονεκτημα.Απλως μου εκανε "κλικ"-εντυπωση και το ποσταρα,και οπως σωστα παρατηρησες ημουν προσεκτικος στην διατυπωση μου-οπως κανω παντα και σε ολα

Απο τα εκατομυρια των πωλησεων της SHOEI υποθετω οτι μαλλον δεν υπαρχει θεμα,ειδικα εαν το συνδυασουμε και με την "σχολαστικοτητα" και "μεμψιμοιρια" των Ιαπωνων και το παθος τους για τελειοτητα...

Σαν μηχανολογος το εστιαζω περισσοτερο σε καποια παραμετρο του συνολικου κοστους παραγωγης,δεδομενου κιολας οτι η SHOEI δαπανα ΣΙΓΟΥΡΑ πιο πολλα λεφτα για το design και τα γραφικα των κρανων της...

Εδω να κανω και μια υπενθυμιση απο τεχνικης σκοπιας...

Η υδροκοπη σαν μεθοδος,εφαρμοστηκε(για πρωτη φορα) στην κατεργασια και "Κοπη-αναδειξη" των ακατεργαστων διαμαντιων στα ορυχεια του Γουιτγουοτερσραντ στο Κιμπερλι της Νοτιου Αφρικης απο την εταιρεια DeBeers (και ηγετιδα-ελεγχουσα την παγκοσμια αγορα και διαθεση διαμαντιων) του Έρνεστ Οπενχάιμερ (εβραιος βεβαιως βεβαιως..)

http://www.debeerseu.com/

Οι Ινδοι θεωρουνται απο τους καλυτερους "κοφτες" διαμαντιων

Στην δουλεια μου την χρησιμοποιουμε παρα πολυ συχνα,ειδικα στην διαμορφωση και κοπη διαφορων τυπων ατσαλιων οπως τα σουηδικα Sverke η τα γερμανικα Rwl

Τεσπα...ξεφυγα
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum