Go down
finrod
finrod
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-01
Mηνύματα : 465
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Τοποθετηση GPS Empty Τοποθετηση GPS

20/2/2009, 1:10 pm
Προσφατα αγορασα ενα GPS και σκεφτομαι πως να το τοποθετησω πανω στην VFR μου.
Εχει κανεις κανει καποια αντιστοιχη προσπαθεια;
Να πω οτι το GPS δεν ειναι μοτοσυκλετιστικο, (πχ σειρα Zumo), οποτε θα χρειαστει και καποια στοιχειωδη προφυλαξη απο βροχες. Επισης ΔΕΝ θελω να σκασω 100 ευρω για μια βαση.
Οπως βλεπω το τιμονι, ισως μπορουσε να μπει μια βαση στην ταπα της τιμονοπλακας. Φυσικα πρεπει να τραβηξω και ρευματα για να εχει και τροφοδοσια.
Ολα αυτα, εννοειται δεν εχω ιδεα πως γινονται, σε μαστορα θα την παω Blush αλλα θα ηθελα προτασεις και απο εσας αν καποιος αλλος το εχει επιχειρησει. Α, και ακομα καλυτερα αν προτεινατε και μαγαζι που σας το εκανε και ειστε ικανοποιημενοι.

Αντε γρηγορα, να το βαλω πριν την βολτα μας, να μας σωσω αν οι οδηγοι μας τα τσουξουν και δεν ξερουν να μας γυρισουν Laughing
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Τοποθετηση GPS Empty Re: Τοποθετηση GPS

20/2/2009, 1:32 pm
Αν οι οδηγοί τα τσούξουν θα γυρίσουν την άλλη μέρα μόνοι τους..! Razz
Είχα δει κάποια στιγμή βάση GPS σε VFR, και ήταν όντως στηριγμένο στην τάπα της τιμονόπλακας. Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι χωρίς βάση... Γιατί σκέψου (ειδικά αν το GPS δεν είναι για χρήση σε μοτοσυκλέτα) ότι οι κραδασμοί δεν είναι ότι καλύτερο για τη διάρκεια ζωής του... οι βάσεις που κυκλοφορούν έχουν υλικά για να αποροφούν τους κραδασμούς, οπότε νομίζω ότι καλό θα ήταν να πάρεις μία. Εναλλακτικά, ίσως θα μπορούσες να το έχεις μέσα στο tankbag, στη θέση του χάρτη.

Ο Ταξιδευτής αν δεν κάνω λάθος έχει gps και βάση (είχα δει κάτι φωτο στο ταξιδιωτικό της Πολωνίας, που υπάρχει gps στη Duca). Ίσως μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο.

Ενδιαφέρον πάντως το θέμα, κι εγώ ενδιαφέρομαι σχετικά άμεσα για gps. Αλήθεια, ποιο πήρες και πόσο; Έχει φορτωμένους ευρωπαϊκούς χάρτες;
finrod
finrod
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-01
Mηνύματα : 465
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Τοποθετηση GPS Empty Re: Τοποθετηση GPS

20/2/2009, 3:34 pm
Πηρα το Nuvi 670.
Απο Ebay.co.uk οχι απο ιδιωτη αλλα απο μαγαζι που δραστηριοποιειται μεσω ebay. Τελικη τιμη μαζι με μεταφορικα στο σπιτι μου σε 5 μερες εκανε 201€. Λεει πως ειναι Newly overhauled η κατι τετοιο απο την Garmin. Δηλαδη το πηραν το εφτιαξαν και το εκαναν brand new με 1 χρονο εγγυηση. Οχι ασχημα για την μιση τιμη (αν και δεν βγαινει πια, το 760 που ειναι αντιστοιχων δυνατοτητων κοστιζει γυρω 400). Εννοειται πως ειναι μια χαρα, δεν εχει την παραμικρη γρατζουνια, το περνας για καινουριο και με ολα τα του τα καλωδια/βασεις για αμαξι κλπ καινουρια.
Απο χαρτες ειχε τον City Navigator Europe V.9 και εναν για USA του 2009. Ο Ευρωπαικος ειναι αθλιος για Ελλαδα, δεν εβρισκε και πολλες πολεις.
Αλλα εβαλα σπασμενους τους χαρτες του City Nabigator V.11 και εναν αλλο καθαρα ελληνικο χαρτη οι οποιοι στις λιγες δοκιμες που εχω κανει δουλευουν μια χαρα. Ο ελληνικος ειναι λενε ο,τι καλυτερο υπαρχει σε πλοηγηση. Της Αναβασης δεν δοκιμασα, διοτι το μονο μειονεκτημα του GPS ειναι οτι δεν υποστηριζει ελληνικους χαρακτηρες. Αλλα με τους λατινικους μια χαρα εκανα την δουλεια μου. Α φωνητικες εντολες εχει στα ελληνικα παντως.
Αυτα τα ολιγα. Για λεπτομερεστερα σχολια για την πλοηγηση οταν το δοκιμασω σε πιο δυσκολες διαδρομες.

Αρκει να βρουμε βαση...
Διοτι στο tankbag δεν θελω να το βαζω. Δεν ειμαι φαν του tankbag. Δεν εχω καν αυτη τη στιγμη.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Τοποθετηση GPS Empty Re: Τοποθετηση GPS

20/2/2009, 8:54 pm
Ίσως, η λύση του Βαγγέλη να είναι η καλύτερη, στη θήκη του χάρτη στο tank bag, αν βέβαια χρησιμοποιείς τέτοιο. Δεν χρειάζεται καμία μετατροπή ή προσθήκη και είναι αρκετά προστατευμένο από καιρικά φαινόμενα. Βέβαια, δεν θα είναι τόσο εύκολο να το διαβάσεις όσο αν είναι κοντά στα όργανα. Think
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Τοποθετηση GPS Empty Re: Τοποθετηση GPS

20/2/2009, 10:29 pm
finrod wrote:Πολυ καλη παρουσιαση Ταξιδευτη...
Οντως το Pocket PC ειναι μια εναλλακτικη λυση στα GPS, αλλα νομιζω πως με τα 200 που εδωσα τελικα δεν εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη. Το μονο που ουσιαστικα κερδιζεις εσυ ειναι οτι βαζεις ο,τι λογισμικο πλοηγησης θες.

Λιγο το εχεις αυτο; Μα εδω ειναι ολο το "ζουμι" της υποθεσης!

Παντως το λογισμικο της Garmin ειναι κορυφαιο με αριστη πλοηγηση, αρκει φυσικα να εχει καλους χαρτες, οι οποιοι ειναι ενα θεμα στην Ελλαδα. Δεν ειναι τυχαιο οτι ολη η Ευρωπη εχει full coverage και σε μας εχει major urban aeras. Μας εχουν μαζι με Ανατολικη Ευρωπη χαλαρα.

Οι χαρτες ειναι το Α και Ω μιας εφαρμογης... Οποτε παμε παλι στο παραπανω.


Απο την αλλη, ενα GPS μιας εταιρειας εχει το καλο οτι ειναι ενα ολοκληρωμενο πακετο, στην ουσια plug and play. Στην τελικη, για να εχω το κεφαλι μου σιγουρο, δινω ενα 50αρι παραπανω.

Ενω το PocketPC δεν ειναι ολοκληρωμενο πακετο;; Αφου το Garmin EINAI ενα απλο PocketPC με το software της Garmin. Wink

Το βασικο δεν μου ειπες ομως... Που εβαλες το GPS. Καποιος προτεινε βεντουζα στη ζελατινα, παιζει φυσικα και στην ταπα της τιμονοπλακας. Αλλη λυση δεν βλεπω να κανει στις μηχανες μας.

Για την τοποθετηση οντως ξεχασα να πω... Απο προσωπικη εμπειρια η τοποθετηση του navigator σε tankbag ειναι εντελως αχρηστη. Εγω τουλαχιστον δεν μπορουσα να το δω καθολου. Επρεπε να κοιταξω ΚΑΤΩ (στο ντεποζιτο) οποτε και να αφαιρω εντελως το βλεμμα απο το δρομο, κατι πρακτικα αδυνατον! Neutral

Παροτι ειχα αγορασει μια πολυ καλη βαση με κινουμενη κεφαλη για τοποθετηση σε απειρες θεσεις, κατεστη αδυνατον να την τοποθετησω στην Ducati. (γιατι αραγε; Laughing)

Ετσι αυτο που εκανα ηταν να τοποθετησω το navigator πανω στην τιμονοπλακα οποτε και ευκολη θεα ειχα, και δεν μου εκρυβε τα οργανα της μηχανης. Thumbsup (Το προτιμοτερο θα ηταν να μπει καπου στο ταμπλο, αλλα σε μια superbike κατι τετοιο δεν επαιζε ουτε σαν αστειο).

Στην VFR τωρα, ο προηγουμενος ιδιοκτητης εχει τοποθετησει ενα μεταλλικο μπαρακι πανω απο τα οργανα ακριβως για αυτη τη χρηση με βαση GPS.

Aν δεν το ειχα ομως, θα το εβαζα απλα στην τιμονοπλακα οπως στην Duc. Αλλα επειδη εχω τη βαση της Τouratech και καθεται, θα χρησιμοποιουσα αυτη. Μπαινει στην βιδα του clipon και εχει ενα ρυθμιζομενο "ποδι" για να τοποθετηθει σε οποια θεση θελεις (καθετα, οριζοντια, ψηλα, χαμηλα). Κοστιζει αρκετα, αλλα για οσους δεν θελουν τη λυση της τιμονοπλακας ειναι η καλυτερη εναλλακτικη.

Τοποθετηση GPS Multipod%201200%20gs%20motoraid
macrozan
macrozan
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-05
Mηνύματα : 543
Ηλικία : 67
Μοντέλο : R1150GS
Κράνος : ARAI RX7 GP-SCHUBERTH S3

Τοποθετηση GPS Empty Re: Τοποθετηση GPS

21/2/2009, 3:14 am
πρόσφατα πήρα μεταχειρισμένο με κανονική άδεια ένα ΜΙΟ550 με Ντεστινέητορ 200 γιούρια . Χθες τούβαλα και τη βάση της Τουρατεκ από τη ΜΑκαΝ στν Κεραμεικό. Όλα ΟΚ. Το σύστημα το πέρασα με βίδες στην τρόμπα του συμπλέκτη. Θα βάλω φωτό σύντομα.
Sieche
Sieche
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-19
Mηνύματα : 184
Ηλικία : 51
Μοντέλο : VFR RC 46
Κράνος : O´NEAL Havoc

Τοποθετηση GPS Empty Re: Τοποθετηση GPS

22/2/2009, 2:43 am
Bασικα πολλοι αναβατες χρησιμοποιουν την βαση με την βεντουζα(αυτη που ειναι για το αυτοκινητο),την οποια την κολλανε στην εσωτερικη πλευρα της ζελατινας.
Απο οσους εχω ρωτησει μου απαντησαν οτι δεν υπαρχει προβλημα σταθεροποιησης του gps μονο με την βεντουζα.
Φαινεται αρκετα πρακτικη και δεν κρυβει και τα οργανα της μηχανης.
Εγω δεν το εχω δοκιμασει ακομα γιατι σπανια θα παρω μαζι μου το gps.Προτιμω τους χαρτες.
Το gps κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι πολυ χρησιμο μεσα στις πολεις.Εξω ενας καλος χαρτης ειναι ανεκτιμητης αξιας!!

Τοποθετηση GPS Img3982navi
Τοποθετηση GPS Nav2
finrod
finrod
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-01
Mηνύματα : 465
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Τοποθετηση GPS Empty Re: Τοποθετηση GPS

22/2/2009, 11:24 am
Μετα απο σχετικη ερευνα αποφασισα να παραγγειλω το κιτ της Ram Mount. Τοποθετειται πανω στις δυο βιδες του ντεποζιτου, μπροστα απο την τιμονοπλακα. Απ'οτι λενε ταιριαζουν ακριβως οι βιδες. Να δουμε... Το ολο κιτ κοστισε 55€ τελικη με μεταφορικα απο γνωστο ελληνικο site, συμπεριλαμβανομενης και μιας θηκης ειδικης για την σειρα 6ΧΧ των Nuvi. Αν καποιος προτιμαει να παει σε αδιαβροχη θηκη, κοστιζει 30€ παραπανω αλλα με βασικο μειονεκτημα να μην μπορει να συνδεεται αμεσα με παροχη ρευματος. Οποτε πρεπει να την κουβαλας μαζι σου και μολις πιανει βροχη να βγαζεις το GPS απο την απλη θηκη, να το αποσυνδεεις απο ρευματα και να το βαζεις στην αδιαβροχη. Μπελας μου ακουγεται. Θα αρκεστω στο να φτιαξω κατι αυτοσχεδιο για την βροχη. Θα ποσταρω φωτογραφιες μολις ερθει και το τοποθετησω πανω.

Οσο για το θεμα χαρτη-GPS που αναφερθηκε, θα συμφωνησω 100%. Για οδηγηση εκτος πολεων, ενας χαρτης με τη διαδρομη (πχ απο ViaMichelin) ειναι κατατοπιστικοτατος και δεν κανει ποτε λαθος. Αλλα μολις μπαινεις στην πρωτη πολη το GPS ειναι αναγκαιο. Διοτι σκεφτειτε να μπαινετε πχ Μοναχο, μετα απο 10 ωρες ταξιδι και να ψαχνετε το ξενοδοχειο ρωτωντας. Και παλι γινεται με χαρτη, αλλα εδω το GPS εινα υπεροχο. Σε βγαζει χωρις πολλα πολλα ακριβως εκει που θες! Συμπερασμα; Ενα GPS στην παρεα και χαρτες διαδρομης στα tank bag των υπολοιπων!
Leader
Leader
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 33
Ηλικία : 55
Μοντέλο : VFR 800 VTEC ABS 6/08
Κράνος : Schuberth S1 Flame Spirit

Τοποθετηση GPS Empty Re: Τοποθετηση GPS

23/2/2009, 12:28 am
Εγω, εχω το Mio A201, με Destinator 7 και σχεδόν το 80% των χαρτών παγκοσμίως! Βάση εχω αυτή:

http://www.moto-accessories.gr/Greek/FotoShow.asp?pic=TECH%20LINE%20UNI%2004.jpg&ProdName=%C2%C1%D3%C7%20GPS%20/%20%CA%C9%CD%C7%D4%CF%D5%20TECH%20LINE%20UNI%2004BAR
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum