Go down
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Τire Durometer Empty Re: Τire Durometer

30/1/2010, 12:42 pm
ένα πολύ καλό εργαλείο για τα λάστιχα απαραίτητο όσο το όργανο πίεσης αέρα είναι και αυτό Tire Durometer.Τire Durometer Tyrep
Αυτό μετραει την σκληρότητα της γόμας του ελαστικού.
Μετράτε το λάστιχο όταν το παίρνετε και μετά ανά τακτά διαστήματα και όταν αρχίσει να μεγαλώνει το νούμερο σας δείχνει ότι αρχίζει και ξεραίνετε και γίνεται επικίνδυνο.
Ακόμα και σε καινούργιο λάστιχο δείχνει την κατάσταση αποθήκευσης του.
Για μετά την χειμωνιάτικη ανάπαυλα απαραίτητο, όπως επίσης και σε πίστες για να ελέγχεις τον πολυμερισμό του και αν έχεις βάλει τον σωστό αέρα σε αυτό.
Μου έχει κάνει εντύπωση που δεν χρησιμοποιείτε εδώ Ελλάδα που έχουμε και σοβαρό πρόβλημα στα λάστιχα από τον ήλιο και την ζέστη.
Εννοείτε στο εξωτερικό ιδίως σε αγώνες είναι απαραίτητο και εδώ δεν έχω δει ούτε δείγμα
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-26
Mηνύματα : 1500
Ηλικία : 47
Μοντέλο : ΑFRICA TWIN 750
Κράνος : ΒANDIT ALIEN 2

ΘΑΡΡΕΙΝ ΣΩΖΕΙ.

Τire Durometer Empty Re: Τire Durometer

30/1/2010, 1:13 pm
glystras wrote:ένα πολύ καλό εργαλείο για τα λάστιχα απαραίτητο όσο το όργανο πίεσης αέρα είναι και αυτό Tire Durometer.Τire Durometer Tyrep
Αυτό μετραει την σκληρότητα της γόμας του ελαστικού.
Μετράτε το λάστιχο όταν το παίρνετε και μετά ανά τακτά διαστήματα και όταν αρχίσει να μεγαλώνει το νούμερο σας δείχνει ότι αρχίζει και ξεραίνετε και γίνεται επικίνδυνο.
Ακόμα και σε καινούργιο λάστιχο δείχνει την κατάσταση αποθήκευσης του.
Για μετά την χειμωνιάτικη ανάπαυλα απαραίτητο, όπως επίσης και σε πίστες για να ελέγχεις τον πολυμερισμό του και αν έχεις βάλει τον σωστό αέρα σε αυτό.
Μου έχει κάνει εντύπωση που δεν χρησιμοποιείτε εδώ Ελλάδα που έχουμε και σοβαρό πρόβλημα στα λάστιχα από τον ήλιο και την ζέστη.
Εννοείτε στο εξωτερικό ιδίως σε αγώνες είναι απαραίτητο και εδώ δεν έχω δει ούτε δείγμα
ανθροποι που τρεχουσ σε αγονες το χρισιμοπιουν και στην χοραμασ.κανει περιπου 80 ευρω.
δεν εχει μπει βεβε στην κουλτουρα ολον των αναβατων αν και θα επρεπε.
εδω οι περισοτεροι δεν ελενχουν καν την πιεση των ελαστικων,παραμονον οταν δουν οτι εχει ξεφουσκοσει.τα στριτ τουλανιστον μια φορα την εβδομαδα θελουν ελενχο,τα on/off ποιο σιχνα αναλογα με την χριση. Smile
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum