Go down
noe13
noe13
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 276
Ηλικία : 39
Μοντέλο : vfr 800 v-tec 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Μεταπτυχικακο στη Γερμανια!!! Empty Μεταπτυχικακο στη Γερμανια!!!

8/3/2010, 9:05 pm
Το Σεπτεμβριο τελειωνω το χημικο και σκεφτομαι αφου παω φανταρος να φυγω Γερμανια μαλλον Βερολινο για μεταπτυχιακο!Ενα διλημμα ειναι να παω σε αγγλοφωνο η γερμανοφωνο πανεπιστημιο?νομιζω πως επειδη εχω σκιπο να μεινω κ μετα για δουλεια εκει να προτιμησω το γερμανοφωνο....αλλα ειναι το θεμα της γλωσσας(εχω grundstuffe αλλα....)2ον θελω να ρωτησω αν υπαρχουν προγραμματα στα πανεπιστημια τα οποια σου βρισκουν καποια εργασια σχετικη με το αντικειμενο σου γτ τα πραγματα θα ειναι δυσκολα οικονομικα!Σκοπευω να παρω κ το vfr αλλα βλεπουμε...Καθε βοηθεια με πανεπιστημια κ οτι αλλο ειναι δεκτη!
Π.Γ.Α
Π.Γ.Α
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 130
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Kότσυφας Kατράμης 1137 κυβικών
Κράνος : Καμία επιλογή

Μεταπτυχικακο στη Γερμανια!!! Empty Re: Μεταπτυχικακο στη Γερμανια!!!

9/3/2010, 8:52 am
αν θες δουλειά πριν πας στη χώρα εδώ είναι μια καλή αρχή: site european ΟΑΕΔ

προσωπικά θα παρακολουθούσα το γερμανόφωνο course μόνο και μόνο για την εμπειρία, αφού τα αγγλικά είτε έτσι είτε αλλιώς θα τα εξασκείς ες αεί... Τα πανεπιστήμια έξω έχουν ένα ζηλευτό σύστημα προώθησης στην απασχοληση, μόνο όμως για αυτόύς που το επιθυμούν μα και το αξίζουν...

από την άλλη είμαι και ο πιο άσχετος να σε συμβουλέψει, οπότε το μόνο που αξίζει να κρατήσεις είναι: πάρε το vfr μαζί σου... To NurburgRing δεν το βρίσκεις κάθε μέρα.... Smile
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Μεταπτυχικακο στη Γερμανια!!! Empty Re: Μεταπτυχικακο στη Γερμανια!!!

9/3/2010, 9:26 am
Φίλε, απο το Γερμανικό σύστημα δεν γνωρίζω, οπότε μόνο για το θέμα της γλώσσας μπορώ να σου πώ το εξής: Πάνε σε Γερμανικό. Σε ένα με δύο μήνες, και εφ' όσον αποφύγεις την πολλή παρέα με Έλληνες, το επίπεδο των Γερμανικών σου θα έχει φτάσει σε απίστευτα ύψη.........
Καλή σου επιτυχία.
teacher
teacher
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 590
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800 V-tec (2005)
Κράνος : SHOEI XR-1000 Diabolic, SHOEI XR-1100

Never ride faster than your angel can fly...
http://www.couchsurfing.com/profile.html?id=3HHTV5

Μεταπτυχικακο στη Γερμανια!!! Empty Re: Μεταπτυχικακο στη Γερμανια!!!

9/3/2010, 9:55 am
Πρόσεξε πάρα πολύ (αν θέλεις να γυρίσεις πίσω) τι αναγνωρίζεται εδώ.... από σπουδές. Πριν 4-5 χρόνια ήξερα σίγουρα ότι το ΔΟΑΤΑΠ δεν αναγνωρίζει Fachoshule και επίσης ΔΕΝ αναγνωρίζει σπουδές σε άλλη χώρα και σε διαφορετική γλώσσα από την επίσημη της χώρας!!! Κοινώς στη Γερμανία αν έκανες σπουδές σε αγγλόφωνο γύρναγες πίσω και δεν σου αναγνώριζαν τίποτα!!!
Βέβαια σε όλη την Ευρώπη δεν είχες κανένα πρόβλημα... μόνο εδώ!!! Απλά αν σε ενδιαφέρει να γυρίσεις ψάξε καλά το θέμα με ΔΟΑΤΑΠ για το uni που θα πάς...
Alarm
Alarm
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-21
Mηνύματα : 268
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda CBR 600 RR '07
Κράνος : Shoei XR-1000

Μεταπτυχικακο στη Γερμανια!!! Empty Re: Μεταπτυχικακο στη Γερμανια!!!

9/3/2010, 12:06 pm
Απο εμενα ισχυουν τα ιδια που σου εχω γραψει cheers
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Μεταπτυχικακο στη Γερμανια!!! Empty Re: Μεταπτυχικακο στη Γερμανια!!!

9/3/2010, 12:19 pm
Εγώ έχω σπουδάσει στην Γερμανία, αλλά δεν είμαι σίγουρος πως είναι τώρα τα πράγματα.
Αν είναι όμως όπως ήταν παλιά, θα σου πρότεινα να πας στην Αγγλία, επειδή η Γερμανία είναι δύσκολη. Είναι δύσκολη η γλώσσα, πολύ απαιτητικά και σφιχτά τα πανεπιστήμια και στην τελική σου δίνουν ένα πτυχίο ισάξιο με αυτό ενός αγγλικού πανεπιστημίου.

Τελείωσε στην Αγγλία, και πήγαινε να δουλέψεις στην Γερμανία αν θέλεις. Με τα Αγγλικά είσαι άνετος (δουλεύω ακόμα στην Γερμανία και το ξέρω).
Πήγαινε οπωσδήποτε σε Universität ή Hochschule. Όχι Fachhochschule, επειδή τότε θα έχεις πρόβλημα αναγνώρισης στην Ελλάδα, όπως σωστά σου είπε ο teacher.
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Μεταπτυχικακο στη Γερμανια!!! Empty Re: Μεταπτυχικακο στη Γερμανια!!!

9/3/2010, 12:27 pm
noe13 wrote:Το Σεπτεμβριο τελειωνω το χημικο και σκεφτομαι αφου παω φανταρος να φυγω Γερμανια μαλλον Βερολινο για μεταπτυχιακο!Ενα διλημμα ειναι να παω σε αγγλοφωνο η γερμανοφωνο πανεπιστημιο?νομιζω πως επειδη εχω σκιπο να μεινω κ μετα για δουλεια εκει να προτιμησω το γερμανοφωνο....αλλα ειναι το θεμα της γλωσσας(εχω grundstuffe αλλα....)2ον θελω να ρωτησω αν υπαρχουν προγραμματα στα πανεπιστημια τα οποια σου βρισκουν καποια εργασια σχετικη με το αντικειμενο σου γτ τα πραγματα θα ειναι δυσκολα οικονομικα!Σκοπευω να παρω κ το vfr αλλα βλεπουμε...Καθε βοηθεια με πανεπιστημια κ οτι αλλο ειναι δεκτη!

εεε.. Το αντικείμενο του μεταπτυχιακού πιο είναι;
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Μεταπτυχικακο στη Γερμανια!!! Empty Re: Μεταπτυχικακο στη Γερμανια!!!

9/3/2010, 12:50 pm
Τώρα θα πω και εγώ μια άποψη την οποία απλά μπορείς να συνυπολογίσεις/ζυγίσεις.....

τελειώνεις λες Χημικός Suspect .........Χημικός Πανεπιστήμιο η Χημικός Μηχανικός?

Από την όποια εμπειρία μου στον στίβο της δουλειάς, θα πρότεινα ανεπιφύλακτα Αγγλία......τώρα με το χημικός Suspect και αν μάλιστα είναι Μηχανικός, χχμμμμμμ κρυφοκοιτάζω και την Γερμανία Suspect Wink

Σε μπέρδεψα? σορρυ Cool
gasoil
gasoil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-06
Mηνύματα : 252
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR 03 VTEC ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Μεταπτυχικακο στη Γερμανια!!! Empty Re: Μεταπτυχικακο στη Γερμανια!!!

9/3/2010, 1:49 pm
Η διαφορά ανάμεσα στα γενικώς Αγγλικα και στα τέλεια Αγγλικα μετράει.
Αν τα Αγγλικά σου δεν είναι Αγγλικά Εγγλέζου τότε πήγαινε Αγγλία για να τα κάνεις τέλεια.
Αν είναι τέλεια (αν ήδη εχεις ζήσεις εξω ) τότε Γερμανικά να κάνεις την διαφορά.

Και αυτό να θυμάσαι πάντα. Κάτι που να κάνει την διαφορά.

Απο θέμα γνώσεων τώρα, δεν ξέρω, αλλα η προσγείωση ειτε από το γερμανικό ακαδημαικό ειτε από το αγγλικο ακαδημαικό στο ελληνικό επιχειρησιακο περιβάλλον μάλλον θα είναι ανώμαλη.

cheers
noe13
noe13
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 276
Ηλικία : 39
Μοντέλο : vfr 800 v-tec 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Μεταπτυχικακο στη Γερμανια!!! Empty Re: Μεταπτυχικακο στη Γερμανια!!!

9/3/2010, 9:12 pm
Καποιες καταστασεις αυτη τη περιοδο με βολευουν να παω Γερμανια!Σιγουρα απο θεμα γλωσσας θα με βολευε η Αγγλια αλλα....θελω να επιλεξω γερμανοφωνο πανεπιστημιο γιατι σκοπευω να συνεχισω εκει κ μετα κ οχι να γυρισω πισω....Τελειωνω Χημικος σκετος...
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum