Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

+7
Don John
Παναγιώτης Κ.
gasoil
Alarm
DoctorAbo
Vvag
'AGGEVI'
11 posters
Go down
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 12:16 am
Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay 91595395996697396195394


ΕΤΣΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΚΙΝΕΖΟΙ!!!
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 12:32 am
Χαχαχαχαχα!!! Τα διόδια μ' αρέσουν!!! Razz Razz Razz Razz
Πάντως στο "συγκριτικό μέγεθος" δεν αναφέρει πως είναι η μεγαλύτερη κρεμαστή γέφυρα στην ευρώπη... Wink
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 1:13 am
Άγγελε,

θα πρότεινα να ανακαλύψεις το βάθος της θάλασσας στην Hangzhu . μετά μπορεί και να αναθεωρήσεις την άποψή σου Cool
Alarm
Alarm
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-21
Mηνύματα : 268
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda CBR 600 RR '07
Κράνος : Shoei XR-1000

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 1:33 am
Vvag wrote:Χαχαχαχαχα!!! Τα διόδια μ' αρέσουν!!! Razz Razz Razz Razz
Πάντως στο "συγκριτικό μέγεθος" δεν αναφέρει πως είναι η μεγαλύτερη κρεμαστή γέφυρα στην ευρώπη... Wink

Μαζι με αυτα, μας κρεμασαν και τα κουδουνια οι ευρωπαιοι και εμας (τους πολιτες) μας εχουν κρεμασει τα @@ εως το πατομα με αυτα τα χαλια lol!
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 5:31 am
DoctorAbo wrote:Άγγελε,

θα πρότεινα να ανακαλύψεις το βάθος της θάλασσας στην Hangzhu . μετά μπορεί και να αναθεωρήσεις την άποψή σου Cool


Συμφωνω Δημητρη , εντοπισα την διαφορα βαθους, αλλωστε ειναι εμφανης αλλα τα με 35μιση χλμ ειναι πολλα ...... cheers
gasoil
gasoil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-06
Mηνύματα : 252
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR 03 VTEC ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 9:07 am
Από wikipedia

...At 35.673 km (22 mi) in length, Hangzhou Bay Bridge is the longest trans-oceanic bridge in the world, but it does not have the longest cable-stayed ...

Δεν μπορεί να εννοηθεί σαν κρεμαστή γέφυρα με 2 πυλώνες για καλώδια (και απο οτι μου φαίνεται υποδεέστερου μεγέθους)
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 9:46 am
Κοιτα ρε που μας καταντήσανε (αυτοί που ΕΜΕΙΣ εκλέγουμε)........... ακόμα και όταν κάνουμε θαύματα, βαθειά μέσα μας να διερωτόμαστε: "ποιός λούστης τα άρπαξε πάλι, λες να με (ξανα)πιάσανε Κώτσο";....................
Και το χειρότερο είναι πως μάλλον έχουμε δίκιο.
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 10:40 am
και θα πω τώρα εγώ Suspect

ok.......καμία αντίρρηση δεν έχουμε (αντιθέτως για βεβαιότητα πρόκειται) ότι ΚΑΙ σε αυτό το έργο όπως και σε ΚΑΘΕ άλλο σε αυτόν τον τόπο , έχει πέσει μάσα, αρπαχτές, διαφθορά, μίζες, συμπληρωματικά κόστη, απρόβλεπτα, φακελάκια και............το λουρί της μάνας!! Mad

ΟΜΩΣ ας είμαστε και λιιιιιγο συγκρατημένοι Suspect

10 φορές ακριβότερη, λέει κάπου στο αρχικό ποστ, η δική μας.........ok.
Έχει κανένας αντίρρηση ότι και 10 φορές (τουλάχιστον) μικρότερος ήταν ο μισθός των Κινέζων που ασχολήθηκαν σε αυτήν?
Υπάρχουν πολλοί ανάμεσα μας που θα δούλευαν με τον μισθό και τις συνθήκες αυτών για να βγάλουν το έργο στην ίδια αναλογία?

Και ναι...........ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ στην Κίνα υπηρξαν μάσες, αρπαχτές, διαφθορά, μίζες, συμπληρωματικά κόστη, απρόβλεπτα, φακελάκια και............το λουρί της μάνας!! Razz Razz

Και ΝΑΙ, στην Κίνα υπάρχουν και εκτελεστικά αποσπάσματα για τους διεφθαρμένους, αλλά............... για όλους άραγε? Suspect
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 11:22 am
Παίδες, δεν συγκρίνονται οι γέφυρες. Η Ρίου / Αντιρρίου με την Κινέζικη.
Η δικιά μας θεωρείται τεχνολογικό διαμάντι, μια από τις μεγαλύτερες κρεμαστές στον κόσμο, που πατάει σε βαθιά θάλασσα με μεγάλα ρεύματα και δυνατούς ανέμους.
Η Κινέζικη είναι ουσιαστικά ένα υπερυψωμένος δρόμος μέσα σε ρηχά λασπόνερα.
gasoil
gasoil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-06
Mηνύματα : 252
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR 03 VTEC ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 12:02 pm
Βεβαίως με Σταθη και Γιάννη και ακόμη 3 παράγοντες.
Σεισμικότητα εδάφους.
Σαθρότητα υπεδάφους.
Υψος για ναυσιπλοοία.

Επίσης το Ριο Αντίριο κατά την κατασκευή έφαγε γεναίο σεισμό και δεν άκουσε τίποτα
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 12:18 pm
Don John wrote:
1. Έχει κανένας αντίρρηση ότι και 10 φορές (τουλάχιστον) μικρότερος ήταν ο μισθός των Κινέζων που ασχολήθηκαν σε αυτήν?

2. Και ναι...........ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ στην Κίνα υπηρξαν μάσες, αρπαχτές, διαφθορά, μίζες, συμπληρωματικά κόστη, απρόβλεπτα, φακελάκια και............το λουρί της μάνας!! Razz Razz

3. Και ΝΑΙ, στην Κίνα υπάρχουν και εκτελεστικά αποσπάσματα για τους διεφθαρμένους, αλλά............... για όλους άραγε? Suspect

Απαντώ τα παρακάτω:

1. Έχω αντίρρηση. Δεν νομίζω να δούλεψαν και πολλοί Έλληνες στην "πρώτη γραμμή". Επιπλέον στη χώρα μας από την μέχρι τώρα εμπειρία μου, η διαφορά κόστους εργατικών χεριών δεν καταλήγει ποτέ στη τσέπη του εργάτη.

2. Φυσικά σε όλο το κόσμο συμβαίνει αυτό.

3. Ας κάνουμε και εμείς την αρχή με μερικούς, έτσι για δοκιμή. Αφού όλα τα υπόλοιπα δεν πιάνουν, να πάρουμε τελικά κανένα κεφάλι. Ισως να είναι το πρώτο βήμα.
gasoil
gasoil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-06
Mηνύματα : 252
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR 03 VTEC ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 12:41 pm
Roberto_Diavolo wrote:
Don John wrote:
1. Έχει κανένας αντίρρηση ότι και 10 φορές (τουλάχιστον) μικρότερος ήταν ο μισθός των Κινέζων που ασχολήθηκαν σε αυτήν?

2. Και ναι...........ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ στην Κίνα υπηρξαν μάσες, αρπαχτές, διαφθορά, μίζες, συμπληρωματικά κόστη, απρόβλεπτα, φακελάκια και............το λουρί της μάνας!! Razz Razz

3. Και ΝΑΙ, στην Κίνα υπάρχουν και εκτελεστικά αποσπάσματα για τους διεφθαρμένους, αλλά............... για όλους άραγε? Suspect

Απαντώ τα παρακάτω:

1. Έχω αντίρρηση. Δεν νομίζω να δούλεψαν και πολλοί Έλληνες στην "πρώτη γραμμή". Επιπλέον στη χώρα μας από την μέχρι τώρα εμπειρία μου, η διαφορά κόστους εργατικών χεριών δεν καταλήγει ποτέ στη τσέπη του εργάτη.

2. Φυσικά σε όλο το κόσμο συμβαίνει αυτό.

3. Ας κάνουμε και εμείς την αρχή με μερικούς, έτσι για δοκιμή. Αφού όλα τα υπόλοιπα δεν πιάνουν, να πάρουμε τελικά κανένα κεφάλι. Ισως να είναι το πρώτο βήμα.

1.Το χτίσανε Γάλλοι με οχι Κινέζικα μεροκάματα. Το τσιμέντο και το σιδερο ηταν Ελληνικό με Ελληνικές τιμές.

2. Αλλού όμως λιγότερο και αλλού περισσότερο. Εδώ περισσότερο.

3. Μα η αρχή δεν είναι να πάρεις κεφάλια. Μπορείς να βάλεις και φυλακή κάποιον. Εδώ μόνο ο Κοσκωτάς μπήκε και δεν ήταν πολιτικός.

Για την συγκεκριμένη γέφυρα υπάρχουν διεθνή ντοκυμαντέρ που εκθειάζουν το προχωρημένο του εργου. Μην τα μηδενίζουμε όλα. Το να ισχυριστεί κανείς οτι ειναι ενα διαμάντι στην μέση του πουθενά θα το δεχτώ. Αλλα είναι διαμάντι... cheers
gasoil
gasoil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-06
Mηνύματα : 252
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR 03 VTEC ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 12:53 pm
Και για να μην μένουν λάθος εντυπώσεις για το ακριβότερο της ιστορίας,
Αν δεν κάνω λάθος η κινέζικη ήταν 200.000.000 ακριβότερη ή με γελούν τα ματάκια μου στην φωτό ? Smile Smile
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 1:09 pm
Roberto_Diavolo wrote:
Don John wrote:
1. Έχει κανένας αντίρρηση ότι και 10 φορές (τουλάχιστον) μικρότερος ήταν ο μισθός των Κινέζων που ασχολήθηκαν σε αυτήν?

2. Και ναι...........ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ στην Κίνα υπηρξαν μάσες, αρπαχτές, διαφθορά, μίζες, συμπληρωματικά κόστη, απρόβλεπτα, φακελάκια και............το λουρί της μάνας!! Razz Razz

3. Και ΝΑΙ, στην Κίνα υπάρχουν και εκτελεστικά αποσπάσματα για τους διεφθαρμένους, αλλά............... για όλους άραγε? Suspect

Απαντώ τα παρακάτω:

1. Έχω αντίρρηση. Δεν νομίζω να δούλεψαν και πολλοί Έλληνες στην "πρώτη γραμμή". Επιπλέον στη χώρα μας από την μέχρι τώρα εμπειρία μου, η διαφορά κόστους εργατικών χεριών δεν καταλήγει ποτέ στη τσέπη του εργάτη.

2. Φυσικά σε όλο το κόσμο συμβαίνει αυτό.

3. Ας κάνουμε και εμείς την αρχή με μερικούς, έτσι για δοκιμή. Αφού όλα τα υπόλοιπα δεν πιάνουν, να πάρουμε τελικά κανένα κεφάλι. Ισως να είναι το πρώτο βήμα.

Παναγιώτη μου ξανά-απαντώ και εγώ Smile

1. Και εγώ έχω αντίρρηση! Γιατί αν υπονοείς πως στην "πρώτη γραμμή" της Ελληνικής Γέφυρας δούλεψαν άνθρωποι "χαμηλότερων απαιτήσεων και αμοιβών" θα σου πω πως ΟΧΙ.
Η γέφυρα Ρίου Αντίρριου ΔΕΝ ήταν Ολυμπιακά έργα με προκάτ παράγκες και ΔΕΝ απασχόλησε (τουλάχιστον σε μεγάλο αριθμό) ψευτοαμειβόμενους και "παράνομους" εργαζόμενους ακριβώς λόγω της ιδιαίτερης τεχνογνωσίας που χρειαζόταν ακόμα και για την πιο "απλή" εργασία.
Περισσοτέρους Ευρωπαίους έβλεπες ακόμα και στην "πρώτη γραμμή" παρά Έλληνες (πόσο μάλλον δε, μη αμειβόμενους μετανάστες).

Μέσα από "παράλληλη δραστηριότητα" μου σαν Μηχανικός, είχα την τύχη να επισκεφτώ το έργο εκείνα τα χρόνια στην διάρκεια της κατασκευής του και πίστεψε με ΑΥΤΟ είδα και αυτό αποκόμισα.

Στην Κίνα βέβαια ΚΑΙ η επιστημονική τεχνογνωσία υπήρχε ΚΑΙ το εργατικό (και αμειβόμενο με τρίχες) δυναμικό οπότε δεν χρειάστηκαν και τόση εισαγόμενη βοήθεια.

Για τα 2 και 3 δεν έχω καμιά απολύτως αντίρρηση Thumbsup Στον καιάδα Wink
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 2:04 pm
'AGGEVI' wrote:
DoctorAbo wrote:Άγγελε,

θα πρότεινα να ανακαλύψεις το βάθος της θάλασσας στην Hangzhu . μετά μπορεί και να αναθεωρήσεις την άποψή σου Cool


Συμφωνω Δημητρη , εντοπισα την διαφορα βαθους, αλλωστε ειναι εμφανης αλλα τα με 35μιση χλμ ειναι πολλα ...... cheers

Ε καλά ρε παιδί μου, να πω και γω μια εξυπνάδα Razz:P:P
Από την άλλη εκεί βάζουν τα Κινεζάκια με τα σκεπάρνια και τα φτυάρια και φτυαρίζουν όλη μέρα. Άμα τους χαλάσει κανένα το χώνουν στα θεμέλια και παμ παρακάτω.
Για τη δική μας γέφυρα είμαι περήφανος. Είναι μεγαλειώδες έργο και η μελέτη / υπολογισμοί που κουβαλάει πίσω του είναι εκπληκτικοί. Σκέψου πόσους σεισμούς έχει αντέξει και πόσους θα αντέξει στο μέλλον.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 2:53 pm
Ρε παιδιά, αν βλέπω καλά, η κινέζικη κοστίζει 1.000.000.000 ευρώ και η ελληνική 800.000.000 ευρώ. Άρα η ελληνική γέφυρα κοστίζει τα 4/5 της κινέζικης και όχι τα δεκαπλάσια. Χάνω κάτι στο μέτρημα; Think
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 3:11 pm
Ο φυσικός wrote:Ρε παιδιά, αν βλέπω καλά, η κινέζικη κοστίζει 1.000.000.000 ευρώ και η ελληνική 800.000.000 ευρώ. Άρα η ελληνική γέφυρα κοστίζει τα 4/5 της κινέζικης και όχι τα δεκαπλάσια. Χάνω κάτι στο μέτρημα; Think



Μωρέ τίποτα δεν χάνεις Smile

Απλά κάποιοι "υπολόγισαν" κόστος / μήκος..........και εκεί ναι η Ελληνική δείχνει πολυυυυυυ πιο ακριβή! Suspect

χωρίς κατά την άποψη "κάποιων άλλων" ότι θα πρέπει να συνεκτιμηθούν και άλλα...............όπως η πολυπλοκότητα της κάθε κατασκευης Wink
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 3:15 pm
Χμ, καλά τότε. Ας υπολογίσουμε κόστος/ύψος να μας βγει καλύτερο! Πάντως, η γέφυρα του Ρίου είναι κατασκευασμένη να αντέχει σεισμούς 8,5 ρίχτερ, οι οποίοι στατιστικά γίνονται 1 φορά τα 2000 χρόνια, καθώς ανέμους ταχύτητας 250χμ/ώρα. Είναι ειδική κατασκευή και, χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω ότι μπορεί να συγκριθεί με πολύ λίγες άλλες γέφυρες στον κόσμο.
gasoil
gasoil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-06
Mηνύματα : 252
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR 03 VTEC ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 4:04 pm
Ο φυσικός wrote:Ρε παιδιά, αν βλέπω καλά, η κινέζικη κοστίζει 1.000.000.000 ευρώ και η ελληνική 800.000.000 ευρώ. Άρα η ελληνική γέφυρα κοστίζει τα 4/5 της κινέζικης και όχι τα δεκαπλάσια. Χάνω κάτι στο μέτρημα; Think

Το ανέφερα και πιο πάνω αλλά μάλλον δεν το ανέφερα πολύ αναλυτικά Smile Smile
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 4:16 pm
Εν κατακλείδι: Πολλές παπαριές έχουν κάνει οι πολιτικοί μας, έχουν φάει τον αγλέουρα, αλλά μερικά πράγματα που είναι καλά, πρέπει να τα παραδεχόμαστε. Αλλιώς γινόμαστε λαϊκιστές, ή βοηθάμε λαϊκιστές στις επιδιώξεις τους.
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 5:31 pm
Don John wrote:Razz Παναγιώτη μου ξανά-απαντώ και εγώ Smile
1. Και εγώ έχω αντίρρηση! Γιατί αν υπονοείς πως στην "πρώτη γραμμή" της Ελληνικής Γέφυρας δούλεψαν άνθρωποι "χαμηλότερων απαιτήσεων και αμοιβών" θα σου πω πως ΟΧΙ.
Τελοσπάντων, δεν έχω προσωπική εμπειρία με το συγκεκριμένο έργο. Συνεπώς, να μείνουμε εδώ. Όμως τώρα προκύπτει το εξής. Πως καλούμε την γέφυρα Έλληνική, εφόσον κατασκευάστηκε από ξένους και η εκμετάλλευσή της ανήκει σε ξένη εταιρία κατά 57,5% για 42 έτη? Έγω πάντως δεν θα την αποκαλούσα Ελληνική, όπως δεν είναι το Ελ. Βενιζέλος, η Αττική οδος, κτλ.


apostat wrote:Εν κατακλείδι: Πολλές παπαριές έχουν κάνει οι πολιτικοί μας, έχουν φάει τον αγλέουρα, αλλά μερικά πράγματα που είναι καλά, πρέπει να τα παραδεχόμαστε. Αλλιώς γινόμαστε λαϊκιστές, ή βοηθάμε λαϊκιστές στις επιδιώξεις τους.

Στάθη συμφωνώ ότι πρέπει να παραδεχόμαστε "τα καλά", αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, όπως και στην συντριπτική πλειοψηφία των έργων στην Έλλαδα, δυσκολεύομαι να δεχθώ ότι η παρέμβαση των πολιτικών μας κατά την διαπραγμάτευση και υπογραφή σχετικών συμβάσεων όσο και κατά την διεξαγωγή του έργου, είχε σαν κύριο γνώμονα το μεγαλύτερο δυνατό όφελος του λαού αυτής της χώρας. Συνεπώς, πάλι τις λαμογιές τους έχουν κάνει.
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 6:21 pm
«Η VINCI έχει μια ισχυρή και διαρκή παρουσία στην Ελλάδα, όπου οι Συμπράξεις Δημοσίου Ιδιωτικού Τομέα έχουν πλέον καθιερωθεί στον επιχειρηματικό τομέα και οι ανάγκες για τη δημιουργία σημαντικών υποδομών παραμένουν. Η VINCI είναι ο βασικός ανάδοχος / παραχωρησιούχος της Γέφυρας Ρίου-Αντιρίου, η οποία είναι η μεγαλύτερη καλωδιωτή γέφυρα στον κόσμο. Η εταιρεία επίσης, συμμετέχει σε δύο έργα παραχώρησης αυτοκινητοδρόμων στην Ελλάδα, την Ολυμπία Οδό και τον Αυτοκινητόδρομο Αιγαίου.»

Μάιος 2009
Christophe Pélissié du Rausas
Πρώτος Αντιπρόεδρος
VINCI Concessions
http://www.investingreece.gov.gr/default.asp?pid=59&la=2


ΖΕΥΞΙΣ ΡΙΟΥ – ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ
Π. ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΣ
Τεχνικός Διευθυντής




1. ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΓΕΦΥΡΑΣ

Η Γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου είναι η πιο σημαντική παρέμβαση στον τομέα της υποδομής της Δυτικής Ελλάδας.
• Ανήκει στα Διευρωπαϊκά Δίκτυα Μεταφορών (Trans European Network / TEN) σαν τμήμα του Π.Α.Θ.Ε.
• Αποτελεί τον κρίσιμο κρίκο ανάμεσα στο Εθνικό Οδικό Δίκτυο και στα Διευρωπαϊκά Δίκτυα (Π.Α.Θ.Ε., ΕΓΝΑΤΙΑ).
• Συνδέει δύο κύριους οδικούς άξονες:
 Βορρά – Νότου: Καλαμάτα, Πάτρα, Ιωάννινα
Πάτρα, Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Εύζωνοι
 Ανατολής – Δύσης: Αντίρριο, Λαμία.

2. ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ

Το Έργο της Ζεύξης είναι μία εθνικά αναγκαία και κοινωνικό-οικονομικά επιθυμητή επένδυση:
• Έχει Περιφερειακή, Εθνική και Ευρωπαϊκή σημασία.
• Συμβάλλει στην ενίσχυση της Εθνικής και Ευρωπαϊκής υποδομής.
• Δημιουργεί θετικές και πολλαπλασιαστικές επιδράσεις για την κοινωνική και οικονομική ανάπτυξη της περιοχής, αλλά και όλης της χώρας.

3. ΩΦΕΛΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΙΑ ΤΗΣ ΓΕΦΥΡΑΣ

Για τους χρήστες:
• Μείωση του χρόνου διέλευσης κατά 45 λεπτά.
• Βελτίωση της άνεσης και ποιότητας της διέλευσης.
• Βελτίωση της χρονικής αξιοπιστίας κάθε μετακίνησης.

Γενικότερα:
• Βελτίωση του αναπτυξιακού δυναμικού των Νομών γύρω από τη Γέφυρα.
• Ευεργετικές επιπτώσεις στα μακροοικονομικά χαρακτηριστικά της περιοχής.


4. ΩΦΕΛΕΙΕΣ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ
• Απασχόληση κυρίως τοπικού εργατικού δυναμικού στο Εργοτάξιο.
• Εκπαίδευση και Εξειδίκευση του εργατικού δυναμικού στις σύγχρονες τεχνικές. Αναβάθμιση των γνώσεων και δεξιοτήτων του.
• Μεγιστοποίηση των επιτόπου προμηθειών, υπηρεσιών, υπεργολαβιών.
• Αξιοποίηση των επιμέρους υποδομών, αναγκαίων για την κατασκευή (λιμενικές εγκαταστάσεις κ.λπ.) από τους τοπικούς Δήμους, μετά την κατασκευή της Γέφυρας.


5. ΣΥΝΤΟΜΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ

• 30 Μαρτίου 1889: Διακήρυξη του Πρωθυπουργού Χαριλάου Τρικούπη
ότι τα στενά του Ρίου-Αντιρρίου πρέπει να ενωθούν
με γέφυρα.
• 1980 και 1987: Διακήρυξη του πρώτου και δεύτερου διεθνή
διαγωνισμών, οι οποίοι τελικά ακυρώθηκαν.
• 1991: Ξεκινά η διαδικασία ενός τρίτου διαγωνισμού.
• 3 Ιανουαρίου 1996: Η Σύμβαση Παραχώρησης για τη Ζεύξη
Ρίου-Αντιρρίου υπογράφεται μεταξύ Ελληνικού Δημοσίου και της Γέφυρας Α.Ε.
• 25 Ιουλίου 1997: Υπογράφονται η Σύμβαση Χρηματοδοτικής
Συμβολής και η Κύρια Σύμβαση Δανείου.
• 12 Δεκεμβρίου 1997: Υπογράφεται η Οικονομική Συμφωνία.
• 24 Δεκεμβρίου 1997: Ξεκινά η επταετής (7) περίοδος Μελέτης
και Κατασκευής του Έργου.



6. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΕΡΓΟΥ
• Περίοδος Παραχώρησης 42 χρόνια
• Περίοδος Κατασκευής 7 χρόνια
• Περίοδος Λειτουργίας 35 χρόνια

Ρήτρα υποχρεωτικής ενωρίτερης αποχώρησης Αναδόχου με τη συμπλήρωση επίτευξης του συμβατικού ύψους απόδοσης των Κεφαλαίων που επενδύθηκαν.
( σε εκατ. EURO )

ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ
ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΠΗΓΕΣ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ
Μελέτη – Κατασκευή 585
Χρηματοδοτική Συμβολή 310
του Δημοσίου
Έξοδα Παραχωρησιούχου,
χρηματοοικονομικά, κ.λπ.
165
Ίδια Κεφάλαια 70
Δάνειο Ε.Τ.Επ. 370
ΣΥΝΟΛΟ 750 ΣΥΝΟΛΟ 750


7. ΔΟΜΗ ΣΥΜΒΑΤΙΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ
Με τη σύμβαση παραχώρησης το Ελληνικό Δημόσιο αναθέτει στον Παραχωρησιούχο (ΓΕΦΥΡΑ Α.Ε.) τη χρηματοδότηση, μελέτη, κατασκευή και εκμετάλλευση για 35 χρόνια της Ζεύξης Ρίου-Αντιρρίου.
Τη μελέτη και την κατασκευή αναλαμβάνει η Κοινοπραξία Γέφυρα που αποτελείται από τις ίδιες με τη Γέφυρα Α.Ε. εταιρείες/μέλη.









8. ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΔΟΜΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΡΙΑΣ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ

Εταιρείες / μέλη της Κοινοπραξίας Γέφυρας:
VINCI Construction Grand Projects 53%
ΑΚΤΩΡ Α.Ε. 15,48%
J&P ΑΒΑΞ Α.Ε. 11,20%
ΑΘΗΝΑ ΑΕΤΒ & ΤΕ 7,74%
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΑΤΕ 7,74%
ΠΑΝΤΕΧΝΙΚΗ Α.Ε. 4,84%
100%

9. ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΓΕΦΥΡΑΣ
Η ΓΕΦΥΡΑ ΡΙΟΥ–ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ:
• Είναι η πρώτη Καλωδιωτή Γέφυρα με Τέσσερεις Πυλώνες.
• Είναι η πρώτη που Εδράζεται στον Πυθμένα της Θάλασσας σε βάθη από 45μ. έως 65μ.
• Είναι η πρώτη γέφυρα με συνεχές Ανηρτημένο Κατάστρωμα μήκους 2.252μ.
• Είναι η πρώτη καλωδιωτή γέφυρα με καλώδια ανάρτησης συνολικού μήκους 63 χιλιόμετρα.


portal.tee.gr/.../IONIA%20ODO-PAPANIKOLAS%201.doc -
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 6:27 pm
Roberto_Diavolo wrote:
Don John wrote:
1. Έχει κανένας αντίρρηση ότι και 10 φορές (τουλάχιστον) μικρότερος ήταν ο μισθός των Κινέζων που ασχολήθηκαν σε αυτήν?


Απαντώ τα παρακάτω:

1. Έχω αντίρρηση. Δεν νομίζω να δούλεψαν και πολλοί Έλληνες στην "πρώτη γραμμή". Επιπλέον στη χώρα μας από την μέχρι τώρα εμπειρία μου, η διαφορά κόστους εργατικών χεριών δεν καταλήγει ποτέ στη τσέπη του εργάτη.



Παναγιωτη στην Γεφυρα την δικια μας δουλεψαν ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΕΣ

Ανα εξαιρεσεις τα αρχικα σχεδια που εγιναν απο την ξενη εταιρια,ακομα και στην συνεχεια συμμετειχαν δικοι μας τεχνικοι,ακομα και απο τα Πολυτεχνεια μας οι οποιοι αποκτησαν τεραστια τεχνογνωσια γυρω απο τετοιου ειδους κατασκευες...

Και οχι για κανεναν αλλο λογο αλλα γιατι το προεβλεπε η συμβαση...

Εργο Τεχνης,ειδικα μελετημενη για τον σκοπο που φτιαχτηκε και με τον τροπο τον οποιο κατασκευαστηκε

Χρησιμοποιηθηκαν πρωτοποριακες μεθοδοι θεμελιωσης σε τετοια βαθη,γνωση που μεταλαμπαδευσαν οι δικοι μας μηχανικοι στο τεχνικο κονσορτσιουμ που εχει αναλαβει την κατασκευη του υπογεου τουνελ που θα γεφυρωσει (υπογειως) τον Βοσπορο....
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 7:21 pm
gabadoo wrote:γνωση που μεταλαμπαδευσαν οι δικοι μας μηχανικοι στο τεχνικο κονσορτσιουμ που εχει αναλαβει την κατασκευη του υπογεου τουνελ που θα γεφυρωσει (υπογειως) τον Βοσπορο....
Αυτό π.χ. είναι ανεκτίμητο. Thumbsup
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay Empty Re: Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου VS Hangzhou Bay

11/3/2010, 7:47 pm
apostat wrote:
gabadoo wrote:γνωση που μεταλαμπαδευσαν οι δικοι μας μηχανικοι στο τεχνικο κονσορτσιουμ που εχει αναλαβει την κατασκευη του υπογεου τουνελ που θα γεφυρωσει (υπογειως) τον Βοσπορο....
Αυτό π.χ. είναι ανεκτίμητο. Thumbsup


Οι γνωσεις και τα τεχνολογικα επιτευγματα δεν εχουν πατριδα
Θεωρω τους Ελληνες αρκουντως εφευρετικους για να αντιμετωπισουν καθε προκληση τεχνικη η κατασκευαστικη...

Περα απο την αξια της γεφυρας Ριου-Αντιρριου αυτης καθ'αυτης,το κολπο γκροσο της τοτε κυβερνησης δεν ηταν η αναθεση ,μεσω παραχωρησης,στην ξενη εταιρεια,της κατασκευης αλλα η υποχρεωση της μεσω συμβασης να χρησιμοποιησει εντοπιο εργατικο δυναμικο,ελληνες μηχανικους-υπομηχανικους σε συνεργασια με τα εκπαιδευτικα τεχνικα ιδρυματα....

Το κερδος πολλαπλο,οπως αντιλαμβανεσθε
Η τεχνογνωσια,το λεγομενο know-how ,το τοσο υπερπολυτιμο ειναι το πραγματικο κερδος απο την ολα Ιστορια...

Κερδος που αν αξιοποιηθει σε σχεση με τα τεχνικα ιδρυματα θα παραξει μια γενια μηχανικων οπου θα εργαζονται σε ολα τα μηκη και πλατη του κοσμου....
Συν την οποια ποιοτικη αναβαθμιση των ιδρυματων της χωρας μας,παραμετρος απολυτα μετρησιμη στην ποιοτητα των αποφοιτησαντων .....

Εχουμε επιτακτικη αναγκη ως χωρα απο παραγωγη
Ειτε εμψυχου ειτε αψυχου υλικου...Και να αλλαξουμε την εικονα μας..Ο Greek lover πρεπει να πεθανει-η να "υποβοσκει"-"γερμανιδες τουριστριες που διψανε για μπιππππππ"
(Αθανατε Τζιμαρα) δεν θα παψουν ποτε να ερχονται και να ψαχνουν το μυθο τους...οποτε ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να αλλαξουμε

Η ΕΑΒ ηδη εχει την αποκλειστικη παραγωγη F-16 Ευρωπη αν δεν κανω λαθος...Γραμμη παραγωγης που την πηραμε απο τους Τουρκους...Γιατι δεν διαφημιζεται;
Τεσπα,ειναι καποια βηματα που εχουν γινει προς την σωστη κατευθυνση.Ισως με την διαφημιση να χαλαγαν-λιγα εχουν γινει;

Εδω ειναι το στοιχημα...

Ειδωμεν
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum