Go down
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

18/3/2010, 8:50 pm
ο,τι λεει ο τιτλος φιλοι μου! θα ηθελα τα φωτα σας κ την εμπειρια καποιων που εχουν χρησιμοποιησει η γνωριζουν και τα 3 στα υπερ κ τα κατα του καθενος... μιας κ απαιτειται ποιοτικος εξοπλισμος στη μηχανη πρεπει να αγοραζουμε σιγα σιγα! Blush

για να βοηθησω κ να βγει ενα συμπερασμα αν γινεται να καταταχτουν βασει
1.ανεσης στο ταξιδι,
2.ζεστη το καλοκαιρι,
3.κρυο το χειμωνα,
4.προστασια σε πτωση,
5.αδιαβροχοποιηση, 6.
αεροδυναμικη στο μηχανακι μας! Cool

ευχαριστω προκαταβολικα! Wink
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

18/3/2010, 9:31 pm
Αγαπητέ Armenis παραθέτω την άποψή μου, αν και είμαι σίγουρος ότι λίγο πολύ θα ακούσεις τόσες γνώμες όσες κι οι απαντήσεις που θα λάβεις! Smile

Άλλωστε υπάρχουν διάφορες ποιότητες και τιμές σε όλα τα είδη που αναφέρεις αλλά και διαφορετικής χρήσης εξοπλισμός (τουρισμός, καθημερινός, σπορ).

Νομίζω, ότι σε γενικές γραμμές τα πράγματα έχουν ως εξής:

1. Σε θέμα προστασίας από πτώση τα δερμάτινα είναι μπροστά. Το τι φοράνε στους αγώνες τα λέει όλα.
2. Σε θέματα αδιαβροχοποίησης δεν ξέρω, αλλά δεν με νοιάζει κιόλας. Razz Τα φορτηγά και τα άλλα οχήματα πετάνε τόσο λασπόνερο που βάζω πάντα αδιάβροχο, ώστε να μην πρέπει να τα πλένω μετά από κάθε βροχή. Wink
3. Από άποψη άνεσης τα δερμάτινα μάλλον υστερούν, αλλά εξαρτάται και από το συγκεκριμένο προϊόν. Προσωπικά, τα δερμάτινα με ταλαιπωρούν σε περπάτημα, πχ σε μια βόλτα σε ένα ωραίο χωριό.
4. Στην αεροδυναμική, αυτό που παίζει ρόλο είναι η εφαρμογή. Ένα φαρδύ ή ξεχειλωμένο δερμάτινο είναι χειρότερο από ένα εφαρμοστό συνθετικό. Γενικά, μάλλον τα δερμάτινα έχουν καλύτερη εφαρμογή και αεροδυναμική αλλά, νομίζω, ότι αυτά είναι λεπτομέρειες, ειδικά σε ένα ταξίδι που έχει κανείς βαλίτσες ή άλλα πράγματα.
5. Ζέστη και κρύο. Τα δερμάτινα έχουν μεγάλη θερμοχωρητικότητα, δηλαδή αργούν να ζεσταθούν ή να κρυώσουν αλλά αν το πάθουν αργούν και να γυρίσουν στην αρχική κατάσταση. Άρα, είναι καλύτερα για άνοιξη και φθινόπωρο. Το καλοκαίρι βράζεις, το χειμώνα δεν είναι τόσο ζεστά όσο καλά συνθετικά. Όλα αυτά ισχύουν με εξαιρέσεις!!!!!
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

18/3/2010, 9:41 pm
ναι σωστα... αναφερομαι σε μαρκες γνωστες στο χωρο κ με υψιστη ποιοτητα... πχ dainese, alpinestars κλπ... παντως το ποστ σου ηταν κατατοπιστικο...! Wink
κι επισης μιας κ ειπαμε για μαρκες αν ξερει καποιος διαφορες αναμεσα σε d-dry k goretex dainese... Rolling Eyes
γινομαι κουραστικος αλλα οι επιλογες σε υψηλης ποιοτητας ενδυση μηχανης ειναι τοσο πολλες που πονοκεφαλιαζεις... κ προτιμω να ακουσω μια γνωμη απο εσας παρα να μου πει ο,τι θελει ενας μαγαζατορας ωστε να βγαλει το μεγιστο κερδος.. δεν λεω φυσικα οτι το κανουν ολοι αλλα ειναι να μην πεσεις στην περιπτωση...
Alarm
Alarm
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-21
Mηνύματα : 268
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda CBR 600 RR '07
Κράνος : Shoei XR-1000

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

18/3/2010, 9:44 pm
Armenis wrote:ο,τι λεει ο τιτλος φιλοι μου! θα ηθελα τα φωτα σας κ την εμπειρια καποιων που εχουν χρησιμοποιησει η γνωριζουν και τα 3 στα υπερ κ τα κατα του καθενος... μιας κ απαιτειται ποιοτικος εξοπλισμος στη μηχανη πρεπει να αγοραζουμε σιγα σιγα! Blush

για να βοηθησω κ να βγει ενα συμπερασμα αν γινεται να καταταχτουν βασει
1.ανεσης στο ταξιδι,
2.ζεστη το καλοκαιρι,
3.κρυο το χειμωνα,
4.προστασια σε πτωση,
5.αδιαβροχοποιηση, 6.
αεροδυναμικη στο μηχανακι μας! Cool

ευχαριστω προκαταβολικα! Wink

1. H κορντουρα ειναι σαφεστατα πιο ανετη και πιο ζεστη. Το δερμα παλι πιο αεροδυναμικο στα πολλα χιλιομετρα

2. Αυτο εχει να κανει με το τι αγοραζεις. Εχει κορντουρες που αφαιρουνται οι επενδυσεις. Παρολα αυτα ειναι πιο ζεστες, το ειπαμε παραπανω. Ενα παραδειγμα. Το καλοκαιρι σε ταξιδι ο φιλος μου με το παντελονι υπεφερε αφου μιλαμε εσταζε ο υδροτας και εγω με το δερματινο μεν ζεστενομουν αλλα απο καποια ταχυτητα και περα ηταν αρκετα δροσερο.

3. Το ειπαμε . Κορντουρα Wink Ειναι πιο ζεστες .

4. Καλυτερο το δερμα, χωρις σηζητηση... Δεν ειναι τυχαιο που η στολες ειναι απο δερμα. Εκτος απο τα offroad οπου αναζητας μεγαλυτερη ευκινισια , εξου και η χρηση αλλου υλικου, πιο ευκαμπτου

5. Η κορντουρα υπερτερει στο νερο (αν ειναι καλη) . Το δερμα σιγα σιγα ποτιζει, και αυτος ο συνδιασμος νερο+σκονη ειναι οτι χειροτερο για ενα δερματινο. Γενικα δεν ειναι και οτι καλυτερο το δερματινο να πλενεται. Για αυτο και ο τροπος καθαρισμου ειναι λιγο πιο περιπλοκος και με λιγα νερα. Παρολα αυτα ακομα και μια καλη κορνουτρα (πχ με goretex) μετα απο καιρο θα αρχισει να μπαζει πχ στον καβαλο νερο αφου φθηρονται οι ινες σιγα σιγα. Η καλυτερη λυση σε γερη βροχη ειναι ενα σωστο αδιαβροχο.

6. το δερμα ειναι πιο αεροδυναμικο λογο καλυτερης εφαρμογης.

+ το δερμα ειναι πιο ομορφο θα ελεγα.
+ το δερμα αν το προσεξεις καλα , μπορεις να το εχεις μια ζωη.

- Το δερμα ειναι πιο ακριβο
- Τα περισσοτερα δερματινα εχουν κοντη γραμμη, Πραγμα που σημενει οτι η μεση ειναι εκτεθημενη, και σε κρυους καιρους μπαζει απο εκει. Οχι και οτι καλυτερο για τα νεφρα. Αρα η χρηση της ζωνης νεφρων ειναι αναγκαια. Εκει σε καλυπτει καλυτερα μια κορντουρα

Παντως εγω θα γουσταρα να εχω και ενα μπουφουν κορντουρας για χαλαρες βολτες η για μεσα στην πολη τον χειμωνα


EDIT EDIT EDIT....

με προλαβαν τα παιδιο οσο εγραφα cheers
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

18/3/2010, 10:10 pm
Τα D-dry είναι λίγο φθηνότερα γιατί, αν δεν κάνω λάθος, δεν εξασφαλίζουν τη διαπνοή του goretex, από το οποίο φτιάχνονται και πολύ καλά ορειβατικά ρούχα. Το αναφέρω γιατί στην ορειβασία η σωστή διαπνοή μετράει πολύ.

Όταν γράφω για ποιότητες, εννοώ διαφορετικές ποιότητες μέσα στη γκάμα της ίδιας κορυφαίας μάρκας. Μπορείς να βρεις μπουφάν από 180 ευρώ ως τον ουρανό. Εξαρτάται για ποια χρήση το θες. cheers
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

18/3/2010, 10:15 pm
διαφωτιστικοτατοι μεχρι τωρα! Cool
α και κατι αλλο... για τη σταση του VFR τι να προτιμησω; σπορ μπουφαν η τουριστικο; δλδ ενα μπουφαν με καμπουρα (μικρη οχι σαν αυτη στα motogp) θα ειναι ενοχλητικο λογω της σχετικα ορθιας θεσης που εχουμε εμεις; τι αλλο θα πρεπε να κοιταξω για μια σωστη αγορα..; οσον αφορα στη ποιοτητα θα δωσω κατι παραπανω με σκοπο να μην το αντικαταστησω μεχρι να το βαρεθω! Wink
μεχρι τωρα καταληγω στο δερμα... μιας κ ο κρυος χειμωνας ειναι μακρυα..
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

18/3/2010, 10:21 pm
Να απαντήσω με ειλικρίνεια; Ό,τι και να πάρεις σε λίγο καιρό θα θες κάτι άλλο, γιατί υπάρχει τέτοια ποικιλία που μας τρελαίνει όλους. Laughing

Δες ποιες είναι οι προτεραιότητές σου (μεγάλο ταξίδι, σπορ βόλτες), βρες κάτι που να σου κάνει κλικ, πάρτο και απόλαυσέ το. Thumbsup
Οι καμπούρες δεν προσφέρουν κάτι κατά τη γνώμη μου αλλά αν σου αρέσουν πάω πάσο.
Alarm
Alarm
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-21
Mηνύματα : 268
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda CBR 600 RR '07
Κράνος : Shoei XR-1000

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

18/3/2010, 10:27 pm
Alarm
Alarm
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-21
Mηνύματα : 268
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda CBR 600 RR '07
Κράνος : Shoei XR-1000

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

18/3/2010, 10:32 pm
Armenis wrote:διαφωτιστικοτατοι μεχρι τωρα! Cool
α και κατι αλλο... για τη σταση του VFR τι να προτιμησω; σπορ μπουφαν η τουριστικο; δλδ ενα μπουφαν με καμπουρα (μικρη οχι σαν αυτη στα motogp) θα ειναι ενοχλητικο λογω της σχετικα ορθιας θεσης που εχουμε εμεις; τι αλλο θα πρεπε να κοιταξω για μια σωστη αγορα..; οσον αφορα στη ποιοτητα θα δωσω κατι παραπανω με σκοπο να μην το αντικαταστησω μεχρι να το βαρεθω! Wink
μεχρι τωρα καταληγω στο δερμα... μιας κ ο κρυος χειμωνας ειναι μακρυα..

χωρις καμπουρα, σε ενα σκουρο χρωματακια για να μπορεις να μπεις και σε μια καφετερια σαν ανθρωπος. τωρα αν μπεις με τα καναρινι δερματινα που εχουν και καμπουρα δεν ξερω. φαινεται καπως. Ξερω ξερω , πανω απο ολα ασφαλεια, απλα το βρισκω λιγο υπερβολη στην συγκεκριμενη περιπτωση.

Για μια σωστη αγορα δερματινου.

1. Να μην πλεεις μεσα
2. Φορεσε το μπουφαν, κλεισε το φερμουαρ. Αν μπορεις να βαλεις τα χερια σου στις τσεπες με μεγαλη ανεση, τοτε ισως ειναι λιγο μεγαλο. Ενα καλα εφαρμοσμενο μπουφαν σου περιοριζει λιγο τετοιες κινησεις.
3. Να εχει φερμουαρ ωστε να μπορει να δεσει με παντελονι.
4. Αν εχει φερμουαρ για να μπαινει αερακι το καλοκαιρι ακομα καλυτερα.
5. Να εχει αφαιρουμενη επενδυση

δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο τωρα.

ΥΓ. κοιτα και σε μαρκες οπος Clover, Bering, IXS εχουν καλα και φτηνοντερα προιοντα.
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

18/3/2010, 10:36 pm
κ εμενα μου φανηκε υπερβολη η καμπουρα αλλα σκεφτομαι οτι ετσι μπαινει κ προστατευτικο αυχενα... Wink μεγαλο μπερδεμα οντως.. κ στοιχιζουν τα ατιμα... afraid
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

18/3/2010, 10:49 pm
Armenis wrote:διαφωτιστικοτατοι μεχρι τωρα! Cool
α και κατι αλλο... για τη σταση του VFR τι να προτιμησω; σπορ μπουφαν η τουριστικο; δλδ ενα μπουφαν με καμπουρα (μικρη οχι σαν αυτη στα motogp) θα ειναι ενοχλητικο λογω της σχετικα ορθιας θεσης που εχουμε εμεις; τι αλλο θα πρεπε να κοιταξω για μια σωστη αγορα..; οσον αφορα στη ποιοτητα θα δωσω κατι παραπανω με σκοπο να μην το αντικαταστησω μεχρι να το βαρεθω! Wink
μεχρι τωρα καταληγω στο δερμα... μιας κ ο κρυος χειμωνας ειναι μακρυα..

Θα σου πω πως το σκέφτηκα εγώ:

- ΟΚ, η κορντούρα κρατάει καλύτερα το κρύο, αλλά με το δέρμα δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα... οπότε ξαναπήρα δέρμα. Ειδικά με ένα ισοθερμικό από μέσα και μια μπλουζίτσα ακόμα για πολύ κρύο, είσαι μια χαρά.
- ΟΚ, η κορντούρα είναι αδιάβροχη και σε περίπτωση που σε πιάσει βροχή δε συχτιρίζεις που βράχηκε το δερμάτινο. Το δερμάτινο καταπονείται με τη βροχή, αλλά το προβλέπεις από πριν όταν βλέπεις τον καιρό "κάπως" και φοράς αδιάβροχο.
- Το δερμάτινο είναι πιο όμορφο και πιο... μουράτο (γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε;!)...!!! Razz Razz Razz
- Το δερμάτινο έχει καλύτερη αεροδυναμική και καλύτερη προστασία σε περίπτωση πτώσης.

Ειδικά αφ' ότου δοκίμασα και κάποια, μόλις φόρεσα αυτό που τελικά πήρα έπαθα ΠΛΑΚΑ: Ήταν σα να έχει ραφτεί για μένα!!!! Blink Εκπληκτική εφαρμογή και εξαιρετική ποιότητα και δέρματος, αλλά και προστατευτικών (Dainese γαρ). Αφαιρούμενη επένδυση για την άνοιξη και σημεία με φερμουάρ για να παίρνει αέρα... μια χαρά!!! Α, έχει και καμπούρα, αλλά ειλικρινά και να μην την είχε δε θα με πείραζε. Δεν ενοχλεί στο ελάχιστο πάντως, μιας και ρώτησες. Είτε υπάρχει, είτε δεν υπάρχει, ένα και το αυτό. Και το εν λόγω μπουφάν είναι αυτό.


Όσον αφορά το παντελόνι τώρα, αυτό είναι άλλο θέμα. Τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία... Το δερμάτινο είναι πολύ σφιχτό και (το δικό μου τουλάχιστον) με πονάει στα γόνατα (αν δεις τις επιγονατίδες που έχει θα καταλάβεις... νταμάρια!!). Μετά από πολύ ώρα με διπλωμένα τα πόδια στο VFR, τα πόδια μου την "ακούνε" άσχημα. Οπότε πήγα και πήρα ένα κορντουροπαντέλονο και βρήκα την υγειά μου!!!! Φοβερά άνετο, ζεστό και αδιάβροχο. Και το δερμάτινο το κρατάμε για καμιά πίστα και καμιά... Επίδαυρο... Rolling Eyes


Από την άλλη, έχω και μπουφάν κορντούρα (Dainese κι αυτό) της τάξης των 140 ευρώ. Πολύ καλή ποιότητα, προστατευτικά Dainese (εγγύηση!) και αδιάβροχο, είναι ΤΕΛΕΙΟ για μέσα στην πόλη, και κάποια στιγμή μπορεί να το φορέσω και εκτός!! Άλλωστε, είμαι θέαμα με το δερμάτινο με την καμπούρα να οδηγώ το παπί....!!! Razz Razz Razz


Αυτά. Πήρες μπόλικες πληροφορίες για το καθένα νομίζω. Γνώμη μου, δες τη χρήση που κάνεις στη μηχανή και πάρε ότι σου αρέσει περισσότερο!!!!!

Bye Bye Bye Bye
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

18/3/2010, 10:51 pm
δερμάτινο για ταξίδια με αεραγογούς πάντα+ζώνη μέσης και κορντούρα για τον κρύο καιρό Thumbsup
Alarm
Alarm
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-21
Mηνύματα : 268
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda CBR 600 RR '07
Κράνος : Shoei XR-1000

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

18/3/2010, 11:00 pm
Vvag wrote:

Όσον αφορά το παντελόνι τώρα, αυτό είναι άλλο θέμα. Τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία... Το δερμάτινο είναι πολύ σφιχτό και (το δικό μου τουλάχιστον) με πονάει στα γόνατα (αν δεις τις επιγονατίδες που έχει θα καταλάβεις... νταμάρια!!). Μετά από πολύ ώρα με διπλωμένα τα πόδια στο VFR, τα πόδια μου την "ακούνε" άσχημα. Οπότε πήγα και πήρα ένα κορντουροπαντέλονο και βρήκα την υγειά μου!!!! Φοβερά άνετο, ζεστό και αδιάβροχο. Και το δερμάτινο το κρατάμε για καμιά πίστα και καμιά... Επίδαυρο... Rolling Eyes

παντελoνι dainese ? delta , pelle ?
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

18/3/2010, 11:02 pm
Alarm wrote:παντελoνι dainese ? delta , pelle ?

Μέσα έπεσες. Ακριβώς. Wink
Alarm
Alarm
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-21
Mηνύματα : 268
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda CBR 600 RR '07
Κράνος : Shoei XR-1000

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

18/3/2010, 11:29 pm
Οτι χειρωτερο παντελονι δερματινο εχω φορεσει ρε συ βαγγελη.

Ευτυχως ΔΕΝ αγορασα κανενα απο αυτα. Περα του οτι κανουν 300 ευρω και βαλε.... ειχα το σκοινικο.
Καθως εχω δερματινο μπουφαν Dainese ειπα να παρω και το παντελονι. Παω λοιπον στο καταστημα (αφου ειχα δει στο ιντερνετ ποια ηθελα, και ηταν αυτα τα δυο) . Δοκιμαζω το ενα. ΑΘΛΙΟ ! Του λεω φιλε να καθησω στην μηχανη να δω πως ειναι εκει ? Ναι μου απαντα. Καθομαι στην μηχανη. Το παντελονι ηταν ακομα χειροτερο στην μηχανη.

Του λεω ρε μαστορα δεν μπορω να ανοιξω τα ποδια μου καν (αφου ο καβαλος του παντελονιου ηταν στα γωνατα σχεδον).
ΕΤΣΙ πρεπει να ειναι μου απαντα. Οκ αφου ετσι πρεπει να ειναι πως θα ανοιξω το ποδι να ξισω ? Για να βρει η ξυστρα κατω πρεπει να εχει πεσει η μηχανη. Δοκιμασε το αλλο μου λεει (pelle) . Τα ιδια σκατα και εκεινο.

Τελικα πηγα στο διπλα καταστημα και πειρα ενα δερματινο τις IXS με 200 ευρω. καλυτερη εφαρμογη. Με το φερμουαρ ειχα προβλημα μονο, αφου η κυρια dainese την εχει δει καπως και εχει περιεργο φερμουαρ. Αλλα οκ , με 20 ευρουλακια το εφτιαξα αυτο το προβλημα

Με αλλα λογια ? Οσο καλες ειναι η στολες της dainese αλλο τοσο αχριστα ειναι τα racing παντελονια τους...
Μακρια απο παντελονια αγωνιστικα τhs Dainese.

Τωρα καταλαβαινεις πως το μυαλο μου πειγε αμεσως σε αυτα τα δυο παντελονια...
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

18/3/2010, 11:46 pm
Alarm wrote:Οτι χειρωτερο παντελονι δερματινο εχω φορεσει ρε συ βαγγελη.

Ευτυχως ΔΕΝ αγορασα κανενα απο αυτα. Περα του οτι κανουν 300 ευρω και βαλε.... ειχα το σκοινικο.
Καθως εχω δερματινο μπουφαν Dainese ειπα να παρω και το παντελονι. Παω λοιπον στο καταστημα (αφου ειχα δει στο ιντερνετ ποια ηθελα, και ηταν αυτα τα δυο) . Δοκιμαζω το ενα. ΑΘΛΙΟ ! Του λεω φιλε να καθησω στην μηχανη να δω πως ειναι εκει ? Ναι μου απαντα. Καθομαι στην μηχανη. Το παντελονι ηταν ακομα χειροτερο στην μηχανη.

Του λεω ρε μαστορα δεν μπορω να ανοιξω τα ποδια μου καν (αφου ο καβαλος του παντελονιου ηταν στα γωνατα σχεδον).
ΕΤΣΙ πρεπει να ειναι μου απαντα. Οκ αφου ετσι πρεπει να ειναι πως θα ανοιξω το ποδι να ξισω ? Για να βρει η ξυστρα κατω πρεπει να εχει πεσει η μηχανη. Δοκιμασε το αλλο μου λεει (pelle) . Τα ιδια σκατα και εκεινο.

Τελικα πηγα στο διπλα καταστημα και πειρα ενα δερματινο τις IXS με 200 ευρω. καλυτερη εφαρμογη. Με το φερμουαρ ειχα προβλημα μονο, αφου η κυρια dainese την εχει δει καπως και εχει περιεργο φερμουαρ. Αλλα οκ , με 20 ευρουλακια το εφτιαξα αυτο το προβλημα

Με αλλα λογια ? Οσο καλες ειναι η στολες της dainese αλλο τοσο αχριστα ειναι τα racing παντελονια τους...
Μακρια απο παντελονια αγωνιστικα τhs Dainese.

Τωρα καταλαβαινεις πως το μυαλο μου πειγε αμεσως σε αυτα τα δυο παντελονια...


Δε σε αδικώ. Ήλπιζα πως θα ανοίξει, άνοιξε κάπως αλλά και πάλι έχω πρόβλημα... τουλάχιστον στα ταξίδια. Για μικρές διαδρομές δεν έχω τόσο πρόβλημα. Από την άλλη, θέλω να δω πως είναι μέσα στην πίστα, γιατί όντως δε μπορώ να ανοίξω πολύ τα πόδια μου. Αν θα είναι πρόβλημα, θα δείξει... Αν φτάσω στο σημείο να μην το μπορώ άλλο, μπορεί να το πουλήσω και να κοιτάξω για κανα M-tech. Νομίζω είναι τα μόνα που δένουν με τα Dainese στη μέση και έχουν αρκετά καλή ποιότητα...
Alarm
Alarm
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-21
Mηνύματα : 268
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda CBR 600 RR '07
Κράνος : Shoei XR-1000

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

19/3/2010, 12:40 am
Vvag wrote:
Alarm wrote:Οτι χειρωτερο παντελονι δερματινο εχω φορεσει ρε συ βαγγελη.

Ευτυχως ΔΕΝ αγορασα κανενα απο αυτα. Περα του οτι κανουν 300 ευρω και βαλε.... ειχα το σκοινικο.
Καθως εχω δερματινο μπουφαν Dainese ειπα να παρω και το παντελονι. Παω λοιπον στο καταστημα (αφου ειχα δει στο ιντερνετ ποια ηθελα, και ηταν αυτα τα δυο) . Δοκιμαζω το ενα. ΑΘΛΙΟ ! Του λεω φιλε να καθησω στην μηχανη να δω πως ειναι εκει ? Ναι μου απαντα. Καθομαι στην μηχανη. Το παντελονι ηταν ακομα χειροτερο στην μηχανη.

Του λεω ρε μαστορα δεν μπορω να ανοιξω τα ποδια μου καν (αφου ο καβαλος του παντελονιου ηταν στα γωνατα σχεδον).
ΕΤΣΙ πρεπει να ειναι μου απαντα. Οκ αφου ετσι πρεπει να ειναι πως θα ανοιξω το ποδι να ξισω ? Για να βρει η ξυστρα κατω πρεπει να εχει πεσει η μηχανη. Δοκιμασε το αλλο μου λεει (pelle) . Τα ιδια σκατα και εκεινο.

Τελικα πηγα στο διπλα καταστημα και πειρα ενα δερματινο τις IXS με 200 ευρω. καλυτερη εφαρμογη. Με το φερμουαρ ειχα προβλημα μονο, αφου η κυρια dainese την εχει δει καπως και εχει περιεργο φερμουαρ. Αλλα οκ , με 20 ευρουλακια το εφτιαξα αυτο το προβλημα

Με αλλα λογια ? Οσο καλες ειναι η στολες της dainese αλλο τοσο αχριστα ειναι τα racing παντελονια τους...
Μακρια απο παντελονια αγωνιστικα τhs Dainese.

Τωρα καταλαβαινεις πως το μυαλο μου πειγε αμεσως σε αυτα τα δυο παντελονια...


Δε σε αδικώ. Ήλπιζα πως θα ανοίξει, άνοιξε κάπως αλλά και πάλι έχω πρόβλημα... τουλάχιστον στα ταξίδια. Για μικρές διαδρομές δεν έχω τόσο πρόβλημα. Από την άλλη, θέλω να δω πως είναι μέσα στην πίστα, γιατί όντως δε μπορώ να ανοίξω πολύ τα πόδια μου. Αν θα είναι πρόβλημα, θα δείξει... Αν φτάσω στο σημείο να μην το μπορώ άλλο, μπορεί να το πουλήσω και να κοιτάξω για κανα M-tech. Νομίζω είναι τα μόνα που δένουν με τα Dainese στη μέση και έχουν αρκετά καλή ποιότητα...

Βαγγελη, δεν θυμαμαι πως ειναι η προστασια στα γωνατα του dainese, στο IXS μπορω να τα βγαλω (περα απο τις ξυστρες) , και ειναι πιο ανετο. Μηπως βγαινουν και σε εσενα ? Χανεις απο προστασια αλλα μετα φοριεται.
Ακομα για το θεμα του καβαλου που δεν ανοιγει , υπαρχει λυση πατεντας, αν σε ενδιαφερει πες μου να σε στειλω σε ανθρωπο που επισκευαζει στολες και δερματινα να στο φτιαξει.

Τελος, παρε ΟΤΙ μα ΟΤΙ παντελονι σου καθετε καλυτερα και ξεχνα το φερμουαρ. Αυτο με 15-20 ευρω το αλλαζεις
1. Υπαρχουν διπλα φερμουαρ που μπορεις ετσι να δεσεις δυο διαφορετικα φερμουαρ μαζι (να το πω λιγο ατσαλα, κατι σαν "ανταπτορες" )
2. Με το ποσο που σου ειπα, περασα εγω νεο φερμουαρ στο IXS και δενει μια χαρα μετο dainese μπουφαν μου.


Το κακο με τα παντελονια ειναι το ιδιο οπως με τα κρανη. Θα σε χτυπησει σε καποιο σημειο αφου το φορεσεις καποια ωρα και οχι αμεσως, ετσι ηταν και το IXS στα γωνατα, στα προστατευτικα. Αλλα με τον καιρο ανοιξε λιγο και ειναι οκ. Αν ομως χτυπαει αρκετα, το δερμα δεν εχει την ταση να ανοιγει τοσο πολυ.
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

19/3/2010, 7:21 am
Alarm wrote:
Vvag wrote:
Alarm wrote:Οτι χειρωτερο παντελονι δερματινο εχω φορεσει ρε συ βαγγελη.

Ευτυχως ΔΕΝ αγορασα κανενα απο αυτα. Περα του οτι κανουν 300 ευρω και βαλε.... ειχα το σκοινικο.
Καθως εχω δερματινο μπουφαν Dainese ειπα να παρω και το παντελονι. Παω λοιπον στο καταστημα (αφου ειχα δει στο ιντερνετ ποια ηθελα, και ηταν αυτα τα δυο) . Δοκιμαζω το ενα. ΑΘΛΙΟ ! Του λεω φιλε να καθησω στην μηχανη να δω πως ειναι εκει ? Ναι μου απαντα. Καθομαι στην μηχανη. Το παντελονι ηταν ακομα χειροτερο στην μηχανη.

Του λεω ρε μαστορα δεν μπορω να ανοιξω τα ποδια μου καν (αφου ο καβαλος του παντελονιου ηταν στα γωνατα σχεδον).
ΕΤΣΙ πρεπει να ειναι μου απαντα. Οκ αφου ετσι πρεπει να ειναι πως θα ανοιξω το ποδι να ξισω ? Για να βρει η ξυστρα κατω πρεπει να εχει πεσει η μηχανη. Δοκιμασε το αλλο μου λεει (pelle) . Τα ιδια σκατα και εκεινο.

Τελικα πηγα στο διπλα καταστημα και πειρα ενα δερματινο τις IXS με 200 ευρω. καλυτερη εφαρμογη. Με το φερμουαρ ειχα προβλημα μονο, αφου η κυρια dainese την εχει δει καπως και εχει περιεργο φερμουαρ. Αλλα οκ , με 20 ευρουλακια το εφτιαξα αυτο το προβλημα

Με αλλα λογια ? Οσο καλες ειναι η στολες της dainese αλλο τοσο αχριστα ειναι τα racing παντελονια τους...
Μακρια απο παντελονια αγωνιστικα τhs Dainese.

Τωρα καταλαβαινεις πως το μυαλο μου πειγε αμεσως σε αυτα τα δυο παντελονια...


Δε σε αδικώ. Ήλπιζα πως θα ανοίξει, άνοιξε κάπως αλλά και πάλι έχω πρόβλημα... τουλάχιστον στα ταξίδια. Για μικρές διαδρομές δεν έχω τόσο πρόβλημα. Από την άλλη, θέλω να δω πως είναι μέσα στην πίστα, γιατί όντως δε μπορώ να ανοίξω πολύ τα πόδια μου. Αν θα είναι πρόβλημα, θα δείξει... Αν φτάσω στο σημείο να μην το μπορώ άλλο, μπορεί να το πουλήσω και να κοιτάξω για κανα M-tech. Νομίζω είναι τα μόνα που δένουν με τα Dainese στη μέση και έχουν αρκετά καλή ποιότητα...

Βαγγελη, δεν θυμαμαι πως ειναι η προστασια στα γωνατα του dainese, στο IXS μπορω να τα βγαλω (περα απο τις ξυστρες) , και ειναι πιο ανετο. Μηπως βγαινουν και σε εσενα ? Χανεις απο προστασια αλλα μετα φοριεται.
Ακομα για το θεμα του καβαλου που δεν ανοιγει , υπαρχει λυση πατεντας, αν σε ενδιαφερει πες μου να σε στειλω σε ανθρωπο που επισκευαζει στολες και δερματινα να στο φτιαξει.

Τελος, παρε ΟΤΙ μα ΟΤΙ παντελονι σου καθετε καλυτερα και ξεχνα το φερμουαρ. Αυτο με 15-20 ευρω το αλλαζεις
1. Υπαρχουν διπλα φερμουαρ που μπορεις ετσι να δεσεις δυο διαφορετικα φερμουαρ μαζι (να το πω λιγο ατσαλα, κατι σαν "ανταπτορες" )
2. Με το ποσο που σου ειπα, περασα εγω νεο φερμουαρ στο IXS και δενει μια χαρα μετο dainese μπουφαν μου.


Το κακο με τα παντελονια ειναι το ιδιο οπως με τα κρανη. Θα σε χτυπησει σε καποιο σημειο αφου το φορεσεις καποια ωρα και οχι αμεσως, ετσι ηταν και το IXS στα γωνατα, στα προστατευτικα. Αλλα με τον καιρο ανοιξε λιγο και ειναι οκ. Αν ομως χτυπαει αρκετα, το δερμα δεν εχει την ταση να ανοιγει τοσο πολυ.

Τώρα που το λές, ενα δερμάτινο dainese που εχω και εγώ, καλό χρυσό, κρατάει και το κρύο του, αλλά τα πόδια δεν μπορείς να τα ανοίξεια καλά. Με μια φόρμα IXS που εχω, αισθάνεσαι πολύ άνετα και εχεις περιθώρια για... ακροβατικά, χωρίς να μου είναι μεγάλη
Alarm
Alarm
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-21
Mηνύματα : 268
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda CBR 600 RR '07
Κράνος : Shoei XR-1000

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

19/3/2010, 9:51 am
KiloMeater wrote:

Τώρα που το λές, ενα δερμάτινο dainese που εχω και εγώ, καλό χρυσό, κρατάει και το κρύο του, αλλά τα πόδια δεν μπορείς να τα ανοίξεια καλά. Με μια φόρμα IXS που εχω, αισθάνεσαι πολύ άνετα και εχεις περιθώρια για... ακροβατικά, χωρίς να μου είναι μεγάλη


Οι στολες ειναι αλλου παπα ευαγγελειο. Για να εξηγησω. Πχ εχω δοκιμασει μια γραμη (δεν θυμαμαι ποια) της dainese οπου ειναι διαιρουμενη στολη και το παντελονι ηταν μια χαρα. Απο την αλλη ομως βλεπουμε τα αθλια ραμμενα παντελονια τους.
Που για να τα φορεσεις πρεπει να κουμπωσεις στο υψος του στηθους μπας και αναιβει ο καβαλος λιγο.

Το ιδιο ομως ισχυει και με την IXS. Η στολη που εχω αγροασει οπως ειπες και εσυ, ειναι παρα πολυ ανετη και κανεις
ενα καρο ταρζανιες χωρις περιορισμους ουτε να σε χτυπαει καπου. Το παντελονι παλι της IXS παρολο που ειναι πιστιαρικο
και παρολου που ειναι ιδια εταιρια , δεν θα ελεγα πως εχει την ιδια εφαρμογη με το κατω μερος της στολης. Βασικα δεν εχει καμια σχεση. Επρεπε να παω σε παντελονι αξιας 300+ ευρω της IXS για να πω οτι ειναι καπως αναλογο με το κατω μερος
της στολης.

Το "μυστικο" λοιπον στο ποσο μπορεις να ανοιξεις τα ποδια σου, και ποσο ευκινησια σου δινει ενα παντελονι βρισκεται
στα σκελια σας. Θα παρατηρησετε πως στις πιο πολλες στολες η και σε μερικα παντελονια στα σκελια εχει ελαστικο υλικο.
Το συγκεκριμενο IXS που εχω, οπως και αυτα της Dainese ΔΕΝ εχουν κατι τετοιο απο οσο θυμαμαι. Ειναι δηλαδη μονο δερμα
εκει κατω με αποτελεσμα να μην υπαρχει ελαστικοτητα. Μεγα λαθος !

Ο λογος που γινεται ειναι καθως απο εκεινο το σημειο εχουμε μεγαλη απολυα θερμοτητας σωματος. Οποτε ενα τετοιο ελαστικο
υλικο θα αφηνε πιο εκτεθημενη στο κρυο αυτη την περιοχη. αλλα και παλι κατι πρεπει να θυσιασουμε και αυτο δεν ειναι η
ανεση. Ιδικα οταν δεινεις 350 ευρω για ενα παντελονι.

Αυτο που μπορειτε να κανετε ειναι να πατε σε καποιον που κατεχει το θεμα του δερματος και να σας προσθεσει ενα μικρο κομματι ελαστικου υλικου εκει κατω. Δεν ξερω ομως ποσοι ειναι διατεθημενοι να "αλλαξουν" ενα ακριβο παντελονι με αυτο τον τροπο. Εγω θα το εκανα.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

19/3/2010, 10:03 am
Alarm wrote:Θα παρατηρησετε πως στις πιο πολλες στολες η και σε μερικα παντελονια στα σκελια εχει ελαστικο υλικο.
Το συγκεκριμενο IXS που εχω, οπως και αυτα της Dainese ΔΕΝ εχουν κατι τετοιο απο οσο θυμαμαι. Ειναι δηλαδη μονο δερμα
εκει κατω με αποτελεσμα να μην υπαρχει ελαστικοτητα. Μεγα λαθος !

Tο Delta μου πάντως έχει... Bye
Αλλά δεν είναι τόσο ελαστικό ώστε ν' ανοίγουν τα πόδια όπως με την cordura που έχω ας πούμε...

Βασικά όταν το' χα δοκιμάσει μου φάνηκε ΠΟΛΥ μικρό(48)!! "Έτσι πρέπει να είναι, θα ανοίξει" μου είπε ο πωλητής... Δερμα vs Cordura vs Gore-tex 813843 Δοκίμασα και το μεγαλύτερο και όντως έπλεε(50). Ε, αν υπήρχε 49 θα μου ήταν γαμώ!!!! Razz:P:P
Το δικό μου εκεί που έχει θέμα είναι από το ισχίο μέχρι το γόνατο, σε όλο το μήκος του "μπουτιού" δηλαδή. Εκεί τεντώνει τόσο το δέρμα όταν διπλώνω τα πόδια, που πιέζει την επιγονατίδα στο γόνατό μου και με πηδ@ει μετά από λίγο, μην επιτρέποντας παράλληλα πολλές κινήσεις. Οπότε και το ελαστικό κομμάτι δεν έχει μεγάλα περιθώρια...
Πάντως ίσως έχει να κάνει με την "κοψιά" του σώματος μας. Δηλαδή άλλοι δεν έχουν τόσο πρόβλημα απ' όσο έχω παρατηρήσει...
Από την άλλη όμως να μην παραβλέπουμε ότι σε θέμα προστατευτικών, το Dainese ΤΑ ΣΠΑΕΙ... φοβερή ποιότητα σε επιγονατίδες και επικαλαμίδες, ΝΤΑΜΑΡΙΑ πραγματικά...
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

19/3/2010, 12:03 pm
Βαγγέλη το δικό σου πρόβλημα με την πίεση στα γόνατα είναι θέμα μεγέθους.
Με το επόμενο δεν θα είχες τέτοια θέματα
(και μην κοιτάς που είσαι πιτσιρίκος τώρα, οσο αρχίζουν και μαζεύονται και τα χρόνια, εμφανίζονται και κάτι κιλά παραπανίσια που δεν θέλουν να φύθγουν με τίποτα...) Very Happy
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

19/3/2010, 12:07 pm
KiloMeater wrote:Βαγγέλη το δικό σου πρόβλημα με την πίεση στα γόνατα είναι θέμα μεγέθους.
Με το επόμενο δεν θα είχες τέτοια θέματα
(και μην κοιτάς που είσαι πιτσιρίκος τώρα, οσο αρχίζουν και μαζεύονται και τα χρόνια, εμφανίζονται και κάτι κιλά παραπανίσια που δεν θέλουν να φύθγουν με τίποτα...) Very Happy

Aυτό λέω, απλά δεν υπάρχει λύση...

Vvag wrote:
Βασικά όταν το' χα δοκιμάσει μου φάνηκε ΠΟΛΥ μικρό(48)!! "Έτσι πρέπει να είναι, θα ανοίξει" μου είπε ο πωλητής... Δερμα vs Cordura vs Gore-tex 813843 Δοκίμασα και το μεγαλύτερο και όντως έπλεε(50). Ε, αν υπήρχε 49 θα μου ήταν γαμώ!!!! Razz:P:P

Δεν είναι τόσο θέμα κιλών νομίζω, όσο θέμα ύψους. Γιατί, στο μήκος του έχει πρόβλημα και τεντώνει, κατά τ' άλλα είναι όσο σφιχτό πρέπει να είναι ένα δερμάτινο όταν το φοράς, δε με στενεύει δηλαδή καθόλου.

Bye
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

19/3/2010, 12:48 pm
Vvag wrote:
Δεν είναι τόσο θέμα κιλών νομίζω, όσο θέμα ύψους. Γιατί, στο μήκος του έχει πρόβλημα και τεντώνει, κατά τ' άλλα είναι όσο σφιχτό πρέπει να είναι ένα δερμάτινο όταν το φοράς, δε με στενεύει δηλαδή καθόλου.

Bye

Σωστά!! Laughing

Η Dainese έχει "καταχωρήσει στην μνήμη" των συστημάτων της, "διάμετρος" μηρού x αντιστοιχεί σε μήκος ποδιού y.
Εδώ λοιπόν έχουμε κλασική περίπτωση ανάγκης αύξησης του y που για να μην γίνει βάρκα απαιτείται αύξηση και του x Razz ..

κανόνισε και βάλε κανένα κιλό παλικάρι μου Rolling Eyes Rolling Eyes lol! lol!
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

19/3/2010, 12:50 pm
Don John wrote:κανόνισε και βάλε κανένα κιλό παλικάρι μου Rolling Eyes Rolling Eyes lol! lol![/color]

Whistle Whistle Whistle Whistle Whistle Whistle


Αρμένη, νομίζω μετά απ' όλα αυτά πήρες μια ολοκληρωμένη άποψη ΚΑΙ για τα παντελόνια..!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

19/3/2010, 1:23 pm
lol! lol! lol! lol! lol! ναι ναι να στε καλα! lol! lol! lol! lol! lol!
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

19/3/2010, 1:28 pm
πάντως εγώ και Dainesse παντελόνι έχω και όλα μια χαρά είναι.

και ελαστικό υλικό στο καβάλο έχει και ανοίγει στην πίστα μια χαρά.

στην αρχή εννοείτε ότι είναι στενό και άβολο αλλά το φοράς και ανοίγει εκεί που πρέπει (έτσι δουλεύει το δέρμα)και πρέπει να το πάρεις στενό γιατί αλλιώς όταν ανοίξει θα σακουλιασει στο πισινό. Μην ξεχνάτε ότι τα παντελόνια της dainesse έχουν πιο χοντρό δέρμα απο τα μπουφάν. Αν δεν ανοίξει αρκετά το περνάς με βαζελίνη το αφήνεις να τραβήξει και το φοράς .....

στα γόνατα και εγώ έχω θέμα άλλα πρέπει να είμαι πάνω στην μηχανή πάνω από 2-3 μέρες.
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

19/3/2010, 9:43 pm
το δερματινο κραταει μια ζωη αν δεν εχεις γιαγια στο σπιτι.
ειχα ενα μπουφαν dainesse και μια μερα που ημουν στη δουλεια το εβαλε η γιαγια στο πλυντηριο!!!!!!!
ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.........
πιστευω οτι στο τελος θα παρεις και απο τα δυο
Alarm
Alarm
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-21
Mηνύματα : 268
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda CBR 600 RR '07
Κράνος : Shoei XR-1000

Δερμα vs Cordura vs Gore-tex Empty Re: Δερμα vs Cordura vs Gore-tex

19/3/2010, 10:00 pm
SCORPIOS wrote:το δερματινο κραταει μια ζωη αν δεν εχεις γιαγια στο σπιτι.
ειχα ενα μπουφαν dainesse και μια μερα που ημουν στη δουλεια το εβαλε η γιαγια στο πλυντηριο!!!!!!!
ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.........
πιστευω οτι στο τελος θα παρεις και απο τα δυο

ναι ομως καθαρησε. ε ? Whistle cheers
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum