Σχετικα με το V-TEC

+11
hornet
Them1s xXx
mak
Arachovitis
Tinder
gabadoo
Roberto
Don John
ΠΑΝΕΑΣ
apostat
alexandros
15 posters
Go down
alexandros
alexandros
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-24
Mηνύματα : 712
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 V-Tec '08
Κράνος : Shoei XR-1100,Marushin 777,Uvex wing III

Αμαν!! Ο Καζαμπουμπου!

Σχετικα με το V-TEC Empty Σχετικα με το V-TEC

24/3/2010, 5:13 pm
Γεια σας παιδια

Ειμαι νεο μελος και παραλληλα νεος αναβατης σε VFR,ηθελα να ρωτησω σχετικα με το V-TEC γιατι οταν συζαταω με αλλους μοτοσυκλετιστες μου λενε : To VFR με το V-TEC ειναι πολυ καλο....κλπ,ομως εγω δεν ειμαι γνωστης του αντικειμενου και απλα κουναω καταφατικα το κεφαλι...
Θα ηθελα να μαθω για τη μηχανη που οδηγαω και ιδου το ερωτημα : Γιατι το V-TEC θεωρηται καλος κινητηρας?ποια τα συν και ποια τα μειον του σε συγκριση με εναν μη V-TEC?

Ευχαριστω προκαταβολικα
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

24/3/2010, 5:49 pm
Πριν σου απαντήσουμε... Εσύ έχεις VTec ή όχι; Very Happy
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

24/3/2010, 8:15 pm
Φίλε Αλέξανδρε. Το V-TEC, είναι ένα σύστημα στην κεφαλή του κινητήρα, το οποίο, ενεργεί επάνω στον εκεντροφόρο και τις βαλβίδες. Σε χαμηλές στροφές, χρησιμοποιεί μόνο τις 2 από τις 4 βαλβίδες του κυλίνδρου, μία εισαγωγής και μία εξαγωγής, και μετά από κάποιο όριο στροφών, ενεργοποιεί και τις άλλες 2. Έτσι, ο κινητήρας χαμηλά έχει περισσότερη ροπή και στις περισσότερες στροφές, έχει καλύτερο στροφάρισμά. Αυτό, δουλεύει με πίεση λαδιού από το ίδιο λάδι του κινητήρα. Απ΄ότι έχω διαβάσει, εκεί έχει ένα απότομο ξέσπασμα ο κινητήρας. Αυτό όμως, θα σου το πούν τα παιδιά που έχουν το V-TEC.
Παρατήρηση πρώτη. Το πρώτο V-TEC, βγήκε πρώτα στα CB 400 SF, σαν το δικό μου, αλλά το 2000 με 2002. Στην Ιαπωνική αγορά.
Παρατήρηση δεύτερη. Το V-TEC για μοτοσυκλέτες, δουλεύει διαφορέτικά από το V-TEC του αυτοκινήτου!!! Εκεί, αλλάζει το βύθισμα της βαλβίδας!!!

Ελπίζω, να σε κάλυψα!!
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

24/3/2010, 8:25 pm
Ωραίος ΠΑΝΕΑ, αλλά βιάστηκες. Άσε λίγο τον νέους να σπαρταρίσει πρώτα. Very Happy

Τελικά Αλέξανδρε εσύ δεν έχεις V-Tec μάλλον, ε;
Δεν βαριέσαι παιδί μου, ότι μπορεί ο καθένας. lol!
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

24/3/2010, 8:33 pm
apostat wrote:Ωραίος ΠΑΝΕΑ, αλλά βιάστηκες. Άσε λίγο τον νέους να σπαρταρίσει πρώτα. Very Happy

Τελικά Αλέξανδρε εσύ δεν έχεις V-Tec μάλλον, ε;
Δεν βαριέσαι παιδί μου, ότι μπορεί ο καθένας. lol!

παλιανθρωπε Razz Razz
alexandros
alexandros
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-24
Mηνύματα : 712
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 V-Tec '08
Κράνος : Shoei XR-1100,Marushin 777,Uvex wing III

Αμαν!! Ο Καζαμπουμπου!

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

24/3/2010, 10:23 pm
Πανεα με καλυψες μπορω να πω,ευχαριστω!
Βλεπω παντος εχει και μερικους παλιανθρωπους το site και χαιρομαι ιδιαιτερος γιατι πιστευω θα ταιριαξω τελεια!!!(και εγω τετoιος ειμαι Razz)
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

25/3/2010, 12:31 am
Επίσης, ένας ακόμη λόγος ύπαρξης του VTEC σύμφωνα με τη Honda είναι η κατανάλωση στις χαμηλές και μεσαίες στροφές, δηλαδή πριν την λειτουργία του συστήματος. Δουλεύωντας τον κινητήρα με 8 βαλβίδες επιτυγχάνεται καλύτερη κατανάλωση καυσίμου. Βέβαια με το VTEC ενεργό και σε ιδιαίτερα σε υψηλές στροφές, τα δεδομένα αυτά αλλάζουν. Αλλά, όπως λέει και γνωστός συμφορουμίτης, "κινητήρας που να δουλεύει ψηλά και να μην καίει δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμη".
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

25/3/2010, 12:41 am
Roberto_Diavolo wrote:Δουλεύωντας τον κινητήρα με 8 βαλβίδες επιτυγχάνεται καλύτερη κατανάλωση καυσίμου.


Παναγιωτη θελω να κανω ενα σχολιο
Ο κινητηρας V-TEC δουλευει ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ 16 βαλβιδες....
Απλα,οταν "μπαινει" το συστημα σε λειτουργια,μεταβαλλεται το
βυθισμα των βαλβιδων εισαγωγης (δεν γνωριζω επ'ακριβως εαν
το μοτοσυκλετιστικο συστημα μεταβαλλει το βυθισμα ΚΑΙ στις
βαλβιδες εξαγωγης)
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

25/3/2010, 12:52 am
gabadoo wrote:
Roberto_Diavolo wrote:Δουλεύωντας τον κινητήρα με 8 βαλβίδες επιτυγχάνεται καλύτερη κατανάλωση καυσίμου.


Παναγιωτη θελω να κανω ενα σχολιο
Ο κινητηρας V-TEC δουλευει ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ 16 βαλβιδες....
Απλα,οταν "μπαινει" το συστημα σε λειτουργια,μεταβαλλεται το
βυθισμα των βαλβιδων εισαγωγης (δεν γνωριζω επ'ακριβως εαν
το μοτοσυκλετιστικο συστημα μεταβαλλει το βυθισμα ΚΑΙ στις
βαλβιδες εξαγωγης)



Στο "αυτοκινητιστικό" VTEC ναι!!

Σε αυτό της VFR όμως, όντως κάτω από τις συγκεκριμένες στροφές δουλεύει σαν 8-βαλβιδος Wink
Τουλάχιστον από τα όσα νομίζω και γνωρίζω εγώ και φυσικά είμαι "ανοιχτός" σε διορθώσεις και παρατηρήσεις :_hi:
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

25/3/2010, 12:59 am
Don John wrote:
gabadoo wrote:
Roberto_Diavolo wrote:Δουλεύωντας τον κινητήρα με 8 βαλβίδες επιτυγχάνεται καλύτερη κατανάλωση καυσίμου.


Παναγιωτη θελω να κανω ενα σχολιο
Ο κινητηρας V-TEC δουλευει ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ 16 βαλβιδες....
Απλα,οταν "μπαινει" το συστημα σε λειτουργια,μεταβαλλεται το
βυθισμα των βαλβιδων εισαγωγης (δεν γνωριζω επ'ακριβως εαν
το μοτοσυκλετιστικο συστημα μεταβαλλει το βυθισμα ΚΑΙ στις
βαλβιδες εξαγωγης)



Στο "αυτοκινητιστικό" VTEC ναι!!

Σε αυτό της VFR όμως, όντως κάτω από τις συγκεκριμένες στροφές δουλεύει σαν 8-βαλβιδος Wink

Τουλάχιστον από τα όσα νομίζω και γνωρίζω εγώ και φυσικά είμαι "ανοιχτός" σε διορθώσεις και παρατηρήσεις :_hi:

Και 'γω από τα λίγα που ξέρω κάπως έτσι είναι. Smile
Arachovitis
Arachovitis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-23
Mηνύματα : 53
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR800 VTEC ABS 06
Κράνος : Schubert C3

http://www.skamnos.com

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

25/3/2010, 1:03 am
Ο φίλος Don John έχει δίκιο. Στο VFR το VTEC δουλεύει όπως τα λέει. Μέχρι μοντέλο 2006 μπαίνουν οι 16 βαλβίδες πάνω από 6800 στροφές και στα πιο νέα μοντέλα από 7000 στροφές. Την διαφορά την καταλαβαίνεις σαν να κατεβάζεις ταχύτητα.

Δεν είναι και τόσο τρομακτικό όπως τα λένε όμως, ούτε κλωτσιά τρως, ούτε είναι επικίνδυνο άμα μπει και είσαι πάνω στη στροφή.

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να μην υπήρχε καθόλου σαν σύστημα... αν και 8βάλβιδο καεί όντως 3 λίτρα λιγότερο στα 100χλμ.
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

25/3/2010, 1:06 am
Το V-TEC στις μοτοσυκλέτες, δουλεύει διαφορετικά απ΄ ότι στα αυτοκίνητα. Εδώ, δουλεύουν οι δυο μόνο βαλβίδες χαμηλά και σε διαγώνια διάταξη και μετά από κάποιες στροφές και οι 4. Δες και εδώ, είναι από την Honda στην Ιαπωνία. Γράφει και τις στροφές, που αλλάζει ο θάλαμος. http://www.honda.co.jp/CB400SF/equip/engine/index.html

Στα Civic με τον κινητήρα B16A που από 1.600 κυβικά έβγαζε 160 άλογα, άλλαζε το βύθισμα στις βαλβίδες εισαγωγής. Με το i-vtec, αλλάζει βύθισμα και χρονισμό και στις βαλβίδες εισαγωγής αλλά και στις εξαγωγής. Μπορεί να είναι και 3 σταδίων. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να είναι ο 1.800άρης του Civic που κυκλοφορεί τώρα. Γι αυτό, έχει τόσο καλή κατανάλωση ο συγκεκριμένος κινητήρας.
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

25/3/2010, 1:08 am
Don John wrote:



Στο "αυτοκινητιστικό" VTEC ναι!!

Σε αυτό της VFR όμως, όντως κάτω από τις συγκεκριμένες στροφές δουλεύει σαν 8-βαλβιδος Wink
Τουλάχιστον από τα όσα νομίζω και γνωρίζω εγώ και φυσικά είμαι "ανοιχτός" σε διορθώσεις και παρατηρήσεις :_hi:

Χμμμμ,να ενα θεματακι για βραδυνο διαβασμα

Απο την αυτοκινητιστικη εφαρμογη της τεχνολογιας V-tec που γνωριζω καλα,μπορω να πω οτι οι κινητηρες αυτοι δουλευουν οπως ΑΚΡΙΒΩΣ ολοι οι συμβατικοι 16βαλβιδοι...

Απλα πανω απο ενα οριο περιστροφης,μεσω ενος υδραυλικου συστηματος,μεταβαλλεται η βυθιση των βαλβιδων εισαγωγης (στα πρωτα μοντελα που εφαρμοστηκε,αργοτερα και σε αυτες της εξαγωγης)και ο κυλνδρος μπορει να δεχθει περισσοτερο καυσιμο μιγμα,με αποτελεσμα την αυξηση της αποδιδομενης ισχυος...

Δηλαδη δεν δουλευει με τις 8 χαμηλα και πανω απο καποιες στροφες εμπλεκονται και οι υπολοιπες 8,απλα μεταβαλλεται το βυθισμα.


Στην μοτοσυκλετιστικη εφαρμογη τωρα,εχω την εντυπωση (δεν το εχω ψαξει-το θεωρουσα αυτονοητο να ισχυει οπως και στα αυτοκινητα..)οτι συμβαινει το ιδιο...

Δηλαδη ο κινητηρας δουλευει κανονικα και με τις 16 βαλβιδες,αλλα με μικρα βυθισματα απο τους εκκεντροφορους,και πανω απο καποιες προεπιλεγμενες στροφες μεταβαλλεται ,και ετσι ειναι να σαν εχουμε τοποθετησει αλλους εκκεντροφορους...πιο "αγριους",και αντιστοιχα διαφοροποιειται και η αποδοση ισχυος
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

25/3/2010, 1:17 am
ΠΑΝΕΑΣ wrote:Το V-TEC στις μοτοσυκλέτες, δουλεύει διαφορετικά απ΄ ότι στα αυτοκίνητα. Εδώ, δουλεύουν οι δυο μόνο βαλβίδες χαμηλά και σε διαγώνια διάταξη και μετά από κάποιες στροφές και οι 4. Δες και εδώ, είναι από την Honda στην Ιαπωνία. Γράφει και τις στροφές, που αλλάζει ο θάλαμος. http://www.honda.co.jp/CB400SF/equip/engine/index.html

Στα Civic με τον κινητήρα B16A που από 1.600 κυβικά έβγαζε 160 άλογα, άλλαζε το βύθισμα στις βαλβίδες εισαγωγής. Με το i-vtec, αλλάζει βύθισμα και χρονισμό και στις βαλβίδες εισαγωγής αλλά και στις εξαγωγής. Μπορεί να είναι και 3 σταδίων. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να είναι ο 1.800άρης του Civic που κυκλοφορεί τώρα. Γι αυτό, έχει τόσο καλή κατανάλωση ο συγκεκριμένος κινητήρας.


http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_vfr800_v%20abs%2003.htm

Nαι εχετε δικιο....ειχα αλλη εντυπωση
Μονο οι δυο βαλβιδες εμπλεκονται (απο μια εισαγωγης και εξαγωγης με το ιδιο βυθισμα) και πανω απο τις 7.000 (οπως λεει στο αρθρακι..) εμπλεκονται και οι αλλες δυο.

Να που εμαθα κατι βραδιατικα
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

25/3/2010, 1:17 am
ΠΑΝΕΑΣ wrote: Με το i-vtec, αλλάζει βύθισμα και χρονισμό και στις βαλβίδες εισαγωγής αλλά και στις εξαγωγής. Μπορεί να είναι και 3 σταδίων. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να είναι ο 1.800άρης του Civic που κυκλοφορεί τώρα. Γι αυτό, έχει τόσο καλή κατανάλωση ο συγκεκριμένος κινητήρας.

Thumbsup
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

25/3/2010, 2:42 am
Συγκεκριμένα η Honda το ονομάζει Hyper Vtec και στις δύο παρακάτω εικόνες μπορούμε να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει πρίν και μετά από το όριο rpm ενεργοποίησης του συστήματος.

Σχετικα με το V-TEC Hondavfrvtecoperation0

Σχετικα με το V-TEC Hondavfrvtecoperation1

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα Vtec συστήματα της Honda μπορείτε να διαβάσετε εδώ:http://en.wikipedia.org/wiki/VTEC#VTEC
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

25/3/2010, 10:34 am
Arachovitis wrote:Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να μην υπήρχε καθόλου σαν σύστημα...
Αν είχε ο κινητήρας συνολικά άλλη σχεδίαση, ίσως να ήταν περιττό το V-Tec. Έτσι όμως μπορείς να δεις πως θα ήταν σαν καθαρός 8-βάλβιδος, αν το ανοίξεις πριν πιάσει θερμοκρασία νερού πάνω από 65C νομίζω. Τότε δεν μπαίνουν οι άλλες βαλβίδες στο κόλπο ακόμα, και βλέπεις τα χάλια του...
Αν ήταν από την αρχή 16-βάλβιδος, δεν θα είχε ροπή, μιας και η ροή εισόδου θα ήταν πολύ πεσμένη.

Εμένα μ'αρέσει το V-Tec. Είναι ένας μηχανικά απλός τρόπος να έχει ένα 800άρι συμπεριφορά 1000αριού. Τώρα θα μου πεις, κάντο 1000άρι να τελειώνουμε...
Ε, ναι, θα μπορούσε. Very Happy
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

25/3/2010, 12:10 pm
Ναι συμφωνώ!!!!!!!!1000 κυβικά,sport touring,170 hp, v-tec,κ ροπή πάνω απο 15 kg..Κάποιος να με ξυπνήσει ρε παιδια...
hornet
hornet
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-08
Mηνύματα : 20
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR800ABS4
Κράνος : Καμία επιλογή

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

26/3/2010, 11:46 pm
Μια μικρη αναφορα στο VTEC και απο μενα το συστημα ενεργοποιειται ηλεκτρονικα δηλαδη στις 6800 στροφες η ECU στελνει παλμο σε ενα σωληνοειδες που αυτο με τη σειρα του απελευθερωνει την υδραυλικη πιεση για να φυγει μια σφηνα και να ελευθερωθει το ελατηριο και ετσι να παιξουν και οι 16 βαλβιδες και ναι ειναι ον οφφ κατασταση δεν αλλαζει το βυθισμα σαν τα αυτοκινηταδικο συστημα.
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

27/3/2010, 11:22 am
Σωστός ο Hornet Wink

και τώρα η κρίσιμη ερώτηση

γιατί τραβάει καλύτερα το μηχανάκι 8 βαλβιδο χαμηλά;;;;;;;;;;

( έχω μια υποψία που θα την συζητήσουμε αν δεν έχουμε απάντηση από κάποιο γνώστη )
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-26
Mηνύματα : 1500
Ηλικία : 47
Μοντέλο : ΑFRICA TWIN 750
Κράνος : ΒANDIT ALIEN 2

ΘΑΡΡΕΙΝ ΣΩΖΕΙ.

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

27/3/2010, 1:54 pm
Popcorn Popcorn Popcorn Popcorn Popcorn Popcorn Popcorn
alexandros
alexandros
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-24
Mηνύματα : 712
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 V-Tec '08
Κράνος : Shoei XR-1100,Marushin 777,Uvex wing III

Αμαν!! Ο Καζαμπουμπου!

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

27/3/2010, 4:51 pm
Ωραια και αφου αναλυσαμε το V-TEC και το πως λειτουργει το κρισιμο ερωτημα ειναι στο σερβις των 26000 χλμ (το μεγαλο) ποσο κοστιζει?γιατι νομιζω στα 26000 σου κοιταν τον κινιτηρα,που φανταζομαι πρεπει να τον κοιταξει καπιοιος που να εχει κανει V-TEC σεμιναρια...και ο μαστορας της γειτονιας δεν πιστευω να εχει παει σε σεμιναρια..αρα η αντιπροσωπεια ειναι η μονη μου επιλογη.

Θετω το ερωτημα γιατι ακουσα απο εναν γνωστο οτι θα πρεπει να πλήρωσω πολλα(500 και πανω)στην αντιπροσωπεια για V-TEC.

Συγχωριστε την αγνοια μου σε μηχανικα θεματα απλα ακουω μερικα κουφα και δεν μπορω να τα παρω ως δεδομενα απλα επειδη μου τα λεει ενας γνωστος,για αυτο και ρωταω..
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

27/3/2010, 9:08 pm
glystras wrote:Σωστός ο Hornet Wink

και τώρα η κρίσιμη ερώτηση

γιατί τραβάει καλύτερα το μηχανάκι 8 βαλβιδο χαμηλά;;;;;;;;;;

( έχω μια υποψία που θα την συζητήσουμε αν δεν έχουμε απάντηση από κάποιο γνώστη )

Το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο θεός όμως ε;

https://vfrh.forumgreek.com/forum-f5/topic-t169-36.htm#3449
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

27/3/2010, 9:11 pm
glystras wrote:
γιατί τραβάει καλύτερα το μηχανάκι 8 βαλβιδο χαμηλά;;;;;;;;;;
Δεν έχει σχέση με το 8βάλβιδο, αλλά με το εμβαδόν της εισαγωγής. Στο VFR σαν 8βάλβιδο το εμβαδόν είναι μικρό, οπότε έχουμε μεγαλύτερη ταχύτητα του μείγματος, και συνεπώς καλύτερη πλήρωση του θαλάμου καύσης. Αν ήταν πάντα 16βάλβιδο, η ταχύτητα του μείγματος θα ήταν πολύ χαμηλή λόγω μεγάλου εμβαδού.
Μετά τις 6800 στροφές, στο 8βάβιδο η ταχύτητα θα ήταν πολύ μεγάλη λόγω όγκου, και θα δημιουργούσε στροβιλισμούς στον θάλαμο καύσης. Γίνεται όμως 16βάλβιδο, οπότε δεν ξεπερνάει το μείγμα μια κρίσιμη ταχύτητα, επειδή μεγαλώνει στα διπλάσιο το εμβαδόν.

Το VTec λοιπόν, φροντίζει να κρατιέται η ταχύτητα ροής και η πλήρωση σε εκμεταλλεύσιμα επίπεδα. Punk


Edit: Ούπς, μπήκε ήδη η εξήγηση. Thumbsup
easy rider
easy rider
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-29
Mηνύματα : 880
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS 2005 το καλό το κόκκινο
Κράνος : full face (carbon bmw)

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

28/3/2010, 12:35 am
alexandros wrote:Θετω το ερωτημα γιατι ακουσα απο εναν γνωστο οτι θα πρεπει να πλήρωσω πολλα(500 και πανω)στην αντιπροσωπεια για V-TEC.

Συγχωριστε την αγνοια μου σε μηχανικα θεματα απλα ακουω μερικα κουφα και δεν μπορω να τα παρω ως δεδομενα απλα επειδη μου τα λεει ενας γνωστος,για αυτο και ρωταω..

Αν θυμάμαι καλά για το service των 24.000 χλμ στον Πειραιά(όταν ήμουν ακόμα εκεί)μου είχαν πει 450-500€ αν όλα πάνε καλά(κουβέντα του μηχανικού μου) και στα Χανιά 750-800€ και πάντα μιλάω για Honda συνεργεία. Τελικά το έκανα σε έναν πρώην Honda στα Χανιά μιας που και η εγγύηση είχε λήξει με 320€(με τα μπουζί μαζί) και το μηχανάκι είναι μια χαρά !!!!!!!!!!!!!!
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Σχετικα με το V-TEC Empty Re: Σχετικα με το V-TEC

28/3/2010, 12:47 am
ευχαριστω για την εξήγηση έστω και αν ταλαιπώρησα μερικούς ...
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum