Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

+11
Roberto
Fanrider
Don John
DoctorAbo
Postman
dirty
noe13
glystras
mak
Παναγιώτης Κ.
Vvag
15 posters
Go down
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

31/3/2010, 3:31 pm
Πριν από λίγες μέρες πήρα το παρακάτω tankbag από την Colori:

http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=938

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! 1601

Αυτό πιάνει με 4 μαγνήτες στο ντεπόζιτο, οι οποίοι μπορούν να αντικατασταθούν από βεντούζες (οι οποίες παρέχονται). Με τις βεντούζες πιστεύω θα είναι πιο σταθερό από τους μαγνήτες... Και η ερώτηση είναι:

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει λόγος να μη βάλω τις βεντούζες; Υπάρχει περίπτωση να φθείρουν το ντεπόζιτο ή/και το χρώμα;
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

31/3/2010, 3:45 pm
Έιχα ένα παρόμοιο βεντουζάτο, το μόνο πρόβλημα είναι το βάλε-βγάλε. Με τους μαγνήτες είναι πολύ πιο εύκολο και για σταθερότητα μην το φοβάσε, απο το 1996 και μετά έχω ΜΟΝΟ μαγνητικά, δεν έφυγε ΠΟΤΕ τίποτα.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

31/3/2010, 3:49 pm
Παναγιώτης Κ. wrote:Έιχα ένα παρόμοιο βεντουζάτο, το μόνο πρόβλημα είναι το βάλε-βγάλε. Με τους μαγνήτες είναι πολύ πιο εύκολο και για σταθερότητα μην το φοβάσε, απο το 1996 και μετά έχω ΜΟΝΟ μαγνητικά, δεν έφυγε ΠΟΤΕ τίποτα.

Το έβαλα ελάχιστα, και με πολύ μικρό βάρος... δεν είναι ότι θα φύγει, αλλά έχοντας 4 μαγνήτες στα άκρα του και όχι κατά μήκος του, το tankbag "παίζει" δεξιά-αριστερά στο ντεπόζιτο. Έτσι φοβάμαι μήπως με μεγαλύτερο βάρος (γιατί εκεί θα βάλω όλη την πραμάτια μου από αύριο μέχρι την Κυριακή), δεν είναι σταθερό ενώ με τις βεντούζες είναι περισσότερο...

Το προηγούμενο που είχα είχε μαγνήτες κατά μήκος του. Όταν δεν είχε πολλά πράγματα δεν κουνιόταν γρι, όταν το παραφούσκωνα όμως δεν ήταν τόσο σταθερό...
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

31/3/2010, 3:53 pm
Βαγγέλη, το δικό μου άμα τα πράγματα είναι σταθερά μέσα του, δεν κουνάει ρούπι (και αυτό έχει 4 αυτιά με μαγνήτες). Δοκίμασε το, και έχε μαζί σου και τις βεντούζες, να κάνεις και συγκριτικό στο πήγαινε - έλα.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

31/3/2010, 3:54 pm
Παναγιώτης Κ. wrote:Βαγγέλη, το δικό μου άμα τα πράγματα είναι σταθερά μέσα του, δεν κουνάει ρούπι (και αυτό έχει 4 αυτιά με μαγνήτες). Δοκίμασε το, και έχε μαζί σου και τις βεντούζες, να κάνεις και συγκριτικό στο πήγαινε - έλα.

Σωστός!! ThanQ!!! Wink Wink Wink
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

31/3/2010, 4:00 pm
Vag δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τις βεντούζες, σίγουρα θα είναι πιο σταθερό και δεν νομίζω πως τίθεται θέμα πρόσθετων φθορών.
Παρόλο αυτά από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου με το συγκεκριμένο tank bag είναι αρκούντως σταθερό με τους μαγνήτες. Συγκεκριμένα υπο κανονικές συνθήκες δεν είχα ποτέ θέμα (ακόμα και στα 200+km/h). Δύο φορές που έχει μετακινηθεί σημαντικά ηταν σε ταξίδι με πολύ δυνατό πλάγιο άνεμο. Βεβαια ποτέ δεν το φορτώνω με βαριά αντικείμενα καλού κακού.

edit: Τα παραπάνω συμπεράσματα προκύπτουν από χρήση με το tank bag στον "1ο όροφο". Στον 2ο δεν το έχω δοκιμάσει. Blush


Last edited by mak on 31/3/2010, 4:06 pm; edited 1 time in total
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

31/3/2010, 4:06 pm
mak wrote:Βεβαια ποτέ δεν το φορτώνω με βαριά αντικείμενα καλού κακού.

Καλά, μη φανταστείς ότι θα βάλω πέτρες μέσα Razz αλλά θα βάλω όλα τα πράγματά μου για 4 μέρες, οπότε λογικά θα τιγκάρει... Anyway, βλέπουμε, θα κάνω αυτό που είπε ο Παναγιώτης, θα πάρω και τις βεντούζες μαζί! Απλά η απορία μου ήταν αν οι βεντούζες (προφανώς όταν τις βάζεις συχνά) υπάρχει περίπτωση να χαλάσουν με κάποιο τρόπο το ντεπόζιτο... Wink Wink Wink
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

31/3/2010, 4:19 pm
πιο πολύ φθείρουν οι μαγνήτες το ντεπόζιτο παρά οι βεντούζες.
noe13
noe13
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 276
Ηλικία : 39
Μοντέλο : vfr 800 v-tec 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

31/3/2010, 4:48 pm
Εγω επιμενω οτι το πιο χρησιμο αφτερμαρκετ ειναι το bagster!Σε σωνει απο πολλα μπλεξιματα!Αν μπορεις βαλε το καλυμμα σετ με ενα τσαντακι κ σωθηκες!
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

31/3/2010, 5:12 pm
noe13 wrote:Εγω επιμενω οτι το πιο χρησιμο αφτερμαρκετ ειναι το bagster!Σε σωνει απο πολλα μπλεξιματα!Αν μπορεις βαλε το καλυμμα σετ με ενα τσαντακι κ σωθηκες!

To bagster μ' αρέσει ΜΟΝΟ σε μαύρες μηχανές... Και μιας κι έχω μαύρη... αν και όταν παραγρατζουνιστεί/θολώσει το ντεπόζιτο μπορεί να βάλω!!! Μέχρι τότε μ' αρέσει στο χρώμα του το ντεπόζιτο!!! Wink Wink Wink
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

31/3/2010, 7:56 pm
το μοναδικο προβλημα που θα υπηρχε στο μαγνητικο tank bag θα ηταν αμα δεν ειχες φαιιρινγκ ,δεν νομιζω να αξιζει το κοπο να βαλεις βεντουζες.Εχω ενα με μαγνητες της oxford απο το 95 και δεν το κουναει ρουπι απο τη θεση του.
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

31/3/2010, 9:18 pm
Ετσιιιιιιιιιιιιιιιιιιι Βεντουυυυυυυυυυυυζααα Βεντουυυυυυυυυυυυυυυζαααααα!!!!





Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!!
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

1/4/2010, 12:02 am
glystras wrote:πιο πολύ φθείρουν οι μαγνήτες το ντεπόζιτο παρά οι βεντούζες.

+867,36 βεβαίως βεβαίως. Βεντούζααααααα; Βεντούζαααααα λέωωωωωωωωω
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

1/4/2010, 12:09 am
glystras wrote:πιο πολύ φθείρουν οι μαγνήτες το ντεπόζιτο παρά οι βεντούζες.

+782!!! Thumbsup Thumbsup

Απο την αλλη μερια Βαγγελη, εγω εχω ενα μαγνητικο της colori (το εχεις δει) απο το 1990? 91?

Δεν εχει κανενα προβλημα σταθεροτητας ουτε σε ταχυτητες ουτε σε ανεμο Wink

και το εχω χρησιμοποιησει πολυ και με τους δυο "οροφους" Rolling Eyes
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

1/4/2010, 12:20 am
Απο σταθεροτητα οι μαγνητες κανενα προβλημα , γρατζουνιτσες παιζουνε συγουρα , εμενα εχει .

Απο βεντουζες δε ξερω
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

1/4/2010, 12:42 am
Αν εκεί που πατάνε οι μαγνήτες και στις δύο πλευρές επαφής (τεπόζιτο και βαλιτσάκι) είναι καθαρά, γρατζούνιες δεν θα γίνουν. Το μαγνητικό που έχω είναι "διόρωφο" και αν το φορτώσεις σωστά δεν κουνιέται καθόλου. Δλδ, τα βαριά αντικείμενα στο πάτο και τα πιο ελαφριά επάνω. Επίσης, φροντίζεις στο κάτω μέρος να βάζεις τα πράγματα ομοιόμορφα χωρίς να αφήνεις κενά.
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

1/4/2010, 7:18 am
CB1-FAN wrote:Απο σταθεροτητα οι μαγνητες κανενα προβλημα , γρατζουνιτσες παιζουνε συγουρα , εμενα εχει .

Απο βεντουζες δε ξερω


Razz ...δηλαδη ρε συ Φανη δεν σου εχουν ριξει ποτε.... T
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

4/4/2010, 10:35 pm
Λοιπόν το πείραμα έγινε!! Αφού το φούλαρα στο "2ο όροφο", ξεκίνησα έχοντας πάνω τους μαγνήτες. Στα πρώτα 100 μέτρα το tankbag είχε φύγει μπροστά και δεν έβλεπα το gps...!! Blink Έτσι λοιπόν σταμάτησα στην άκρη και έβαλα τις βεντούζες στις 2 πίσω θέσεις και μπροστά άφησα τους μαγνήτες. Το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικότατο, το tankbag δεν κουνιέται καθόλου και κάνεις ανετότατο ταξίδι!!! Στην εθνική να αναφέρω πως είδα 220, στον επαρχιακό πέρασα από κάτι ωραία στροφιλίκια και δεν αντιστάθηκα... το tankbag νταμάρι!!! Σημάδια αφήνουν οι βεντούζες, αλλά με λίγο τριψιματάκι φεύγουν. Ελπίζω με συχνή χρήση να μη γίνονται μόνιμα... Neutral
Το σίγουρο είναι πως όταν το φορτώνω με τα βασικά και στον 1ο όροφο, θα αφήνω τους μαγνήτες και για μεγαλύτερη σταθερότητα σε πιο βαρύ φόρτωμα... βεντούζα-βεντούζα!!! Wink Wink Wink

Roberto_Diavolo wrote:τα βαριά αντικείμενα στο πάτο και τα πιο ελαφριά επάνω. Επίσης, φροντίζεις στο κάτω μέρος να βάζεις τα πράγματα ομοιόμορφα χωρίς να αφήνεις κενά.

Αν σου πω πως αυτό δεν το είχα σκεφτεί ποτέ... Blush Blush Blush Blush
Τα έβαζα πάντα με σειρά από τα πράγματα που θα χρειαστώ πρώτα, στα πράγματα που θα χρειαστώ λιγότερο... κάπως έτσι τέλος πάντων. Πολύ καλές οι συμβουλές, θα τις ακολουθήσω την επόμενη φορά!!! cheers cheers cheers


Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις!! Thumbsup Thumbsup Thumbsup
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

5/4/2010, 8:42 pm
γιατι δεν βαζεις τα πραγματα στις βαλιτσες?
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

5/4/2010, 8:48 pm
SCORPIOS wrote:γιατι δεν βαζεις τα πραγματα στις βαλιτσες?

Γιατί βαριόμουνα βάλε-βγάλε-κουβάλα.... Whistle Whistle Whistle
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

5/4/2010, 9:00 pm
SCORPIOS wrote:γιατι δεν βαζεις τα πραγματα στις βαλιτσες?

Χαλανε το "σπορ χαρακτηρα"! lol! lol! Razz Tsopa
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!! Empty Re: Tankbag και... Βεντούζα-βεντούζα!!!

6/4/2010, 7:58 am
Ναι αλλά με tankbag δεν μπορείς να στρίψεις (βρίσκει στους όμους στις στροφές)
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum