Στα γεφύρια των Γρεβενών και όχι μόνο. 05-07.04.2010

+10
SCORPIOS
ELENA
teacher
Vvag
glystras
DoctorAbo
Epivainousa
Postman
Don John
Ο φυσικός
14 posters
Go down
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Στα γεφύρια των Γρεβενών και όχι μόνο. 05-07.04.2010 - Page 2 Empty Re: Στα γεφύρια των Γρεβενών και όχι μόνο. 05-07.04.2010

29/5/2010, 7:51 pm
Ο φυσικός wrote:
KiloMeater wrote:Καλα για το περιεχόμενο τι να πώ... μπράβο, πάντα τέτοια

Τις φωτογραφίες σου (εσκεμμένα νομίζω) γιατι τις εχεις 1-2 στοπ σκοτεινές;

Σωστός! Είναι 2/3 με 1 στοπ υποφωτισμένες.
Επειδή μόλις επέστρεψα από Πάργα και είμαι κομμάτια υπόσχομαι να πω περισσότερα στο άμεσο μέλλον.
cheers

Δεν άργησα πολύ, ελπίζω.

Λοιπόν, όποτε φωτογραφίζω με λιακάδα υποφωτίζω μόνιμα από 1/3 ως 1 στοπ. Υπάρχουν δύο αιτίες για αυτό.
Η πρώτη είναι αντικειμενική. Θέλω να αποφύγω καμένα highlights τα οποία διορθώνονται πολύ δύσκολα στο ψηφιακό, ενώ αντίθετα τα "σκοτεινά" κομμάτια "έρχονται" ευκολότερα.

Η δεύτερη είναι υποκειμενική. Αρκετές φορές, δεν επεμβαίνω καθόλου εκ των υστέρων, γιατί μου αρέσει το ελαφρώς υποφωτισμένο αποτέλεσμα.
Mythos
Mythos
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-29
Mηνύματα : 59
Ηλικία : 45
Μοντέλο : Non VFR
Κράνος : Καμία επιλογή

Στα γεφύρια των Γρεβενών και όχι μόνο. 05-07.04.2010 - Page 2 Empty Re: Στα γεφύρια των Γρεβενών και όχι μόνο. 05-07.04.2010

15/8/2010, 10:16 pm
Ο φυσικός wrote:
Ο φυσικός wrote:
KiloMeater wrote:Καλα για το περιεχόμενο τι να πώ... μπράβο, πάντα τέτοια

Τις φωτογραφίες σου (εσκεμμένα νομίζω) γιατι τις εχεις 1-2 στοπ σκοτεινές;

Σωστός! Είναι 2/3 με 1 στοπ υποφωτισμένες.
Επειδή μόλις επέστρεψα από Πάργα και είμαι κομμάτια υπόσχομαι να πω περισσότερα στο άμεσο μέλλον.
cheers

Δεν άργησα πολύ, ελπίζω.

Λοιπόν, όποτε φωτογραφίζω με λιακάδα υποφωτίζω μόνιμα από 1/3 ως 1 στοπ. Υπάρχουν δύο αιτίες για αυτό.
Η πρώτη είναι αντικειμενική. Θέλω να αποφύγω καμένα highlights τα οποία διορθώνονται πολύ δύσκολα στο ψηφιακό, ενώ αντίθετα τα "σκοτεινά" κομμάτια "έρχονται" ευκολότερα.

Η δεύτερη είναι υποκειμενική. Αρκετές φορές, δεν επεμβαίνω καθόλου εκ των υστέρων, γιατί μου αρέσει το ελαφρώς υποφωτισμένο αποτέλεσμα.

α...ωραία αφενος μου λύθηκε η απορία για τις φωτος αν και δεινουν ενα χαρακτηρα που ''ταιριαζει'' με την ιστορικοτητα + μαγεια των τοπίων..

αφετερου.. ειναι πλεον ''sticky'' στις επιλογες μου αν και το Γεφυρι ηταν ούτως η άλλως, απλά τωρα ο συνδυασμός με τα υπόλοιπα κτίρια και ποταμακια κτλ..κτλ.. το κανει.. επιβεβλημένο..!!
Thanks
magelanos
magelanos
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-27
Mηνύματα : 189
Ηλικία : 49
Μοντέλο : BMW-K1200S
Κράνος : ARAI chaser-jungle και SHOEI X-spirit-vermeulen

Στα γεφύρια των Γρεβενών και όχι μόνο. 05-07.04.2010 - Page 2 Empty Re: Στα γεφύρια των Γρεβενών και όχι μόνο. 05-07.04.2010

18/8/2010, 8:23 am
Για σου ρε Τακη με τα ωραια σου... Thumbsup cheers
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum