Arai Chaser - Feedback

+9
Vvag
SCORPIOS
S.W.
XLGeorge
TAKIS-SOL
Fanrider
gabadoo
KiloMeater
panosxlv650
13 posters
Go down
panosxlv650
panosxlv650
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-19
Mηνύματα : 27
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Transalp XL650V
Κράνος : Καμία επιλογή

Arai Chaser - Feedback Empty Arai Chaser - Feedback

12/3/2009, 2:26 pm
Στο forum mybike.gr o χρήστης ALX είχε ως ιδέα να γράψουμε feedback από αξεσουάρ, εξοπλισμο κλπ που κατέχουμε ώστε να βοηθηθεί κάποιος μελλοντικός αγοραστής. Εγραψα κι εγώ ένα feedback για το κράνος μου, Arai Chaser. Σας το παραθέτω κ ελπίζω να φανει χρήσιμο κάποια στιγμή Smile

ARAI CHASER - Feedback

Arai Chaser - Feedback Arai_chaser_spike_red


Ένα κράνος το οποίο είναι και ο κύριος ανταγωνιστής του SHOEI XR-1000 καθότι είναι και τα δύο κατασκευασμένα από fiberglass. Με το κράνος αυτό έχω κάνει 12.000 χλμ και το έχω ένα χρόνο κι εχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα.

Πλεονεκτήματα:

  • Απίστευτος εξαερισμός. Στην Αθήνα κατακαλόκαιρο με 40άρια το φορούσα ευχάριστα και σε καμία περίπτωση δεν δυσανασχέτησα για την ζέστη. Σε ταξίδι με ανοιχτούς αεραγωγούς είμαι πλήρως ικανοποιημένος, από την ροή του αέρα μέσα στο κράνος.

  • Πολύ αεραγωγοι. Οι 7 αεραγωγοί του βοηθούν στην βέλτιστη ροη του αέρα μέσα στο κράνος, καθώς έχει είσοδο για τον δροσερό αέρα κι έξοδο στην πίσω μεριά του κράνους για έξοδο του ζεστού αέρα. Επομενως γίνεται συνεχή ανανέωση.

  • Αφαιρούμενα μάγουλα. Διευκόλύνεται η πλύση τους με την αφαίρεσή τους αλλά και η αντικάταστασή τους όταν χαλαρώσουν.

Πλύση κράνους. Επίσης όλο το κράνος, σύμφωνα με την Arai, μπορείς να το βάλεις κάτω από την βρύση και να το πλύνεις.
  • Ανθεκτική ζελατίνα με pinlock. Δεν ξέρω αν είναι αντιχαρακτική. Σημειώστε όμως κάτι... Ένα χρόνο τώρα ΠΟΤΕ, ΜΑ ΠΟΤΕ δεν έχω βάλει το κράνος σε ειδική θήκη. Ακόμη και σε παραλίες το ακουμπάω χύμα δεξια κι αριστερά. Γενικά δεν το προσέχω κι η ζελατίνα έρχεται σε επαφή με διάφορα αντικείμενα. Παρόλα αυτά δεν έχει πάθει ΤΙΠΟΤΑ! Η μόνη συντήρηση που της κάνω είναι ο ΑΜΕΣΩΣ σχολαστικός καθαρισμός από τα μυγάκια

  • Ανθεκτικό κέλευφος. Τα ίδια με τα παραπάνω. ΟΥΤΕ ΓΡΑΝΤΖΟΥΝΙΑ χωρίς να το προσέχω ιδιαίτερα. Μόνο τα μυγάκια καθαρίζω.


  • Η ζελατίνα στέκεται όπου την αφήσεις, καθώς δεν έχει "σκαλοπάτια".


Μειονεκτήματα:

  • Το κουμπί του αεραγωγού είναι πολύ ευαίσθητο. Μου έπεσε από το χέρι ΜΙΑ φορά κι έσπασε. Από τότε είναι πάντα ανοιχτός (ευτυχώς).

  • Πολύ θόρυβος. Ο θόρυβος στα Arai ΔΕΝ προέρχεται από του αεραγωγούς, αλλά από τα αυτιά που κουμπώνει η ζελατίνα. Μπορεί να μειωθεί αν αλλάξει η εταιρεία αυτό το σημείο.

  • Αντικατάσταση της ζελατίνας. Ο μηχανισμός είναι σχετικά δύσχρηστος. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τον χαρακτηρίζουν όλοι ως κορυφαίο σύστημα. Είναι στα τυφλά η αλλαγή της, καθώς είναι τα “αυτιά” τοποθετημένα εκεί που πιανει η ζελατίνα. Προτιμώ κάτι πιο “ορατό” όπως στα SHOEI.

  • Δεν δέχεται υποσιάγωνο.

  • Η τιμή σε σχέση με τον ανταγωνισμό. 600 ευρώ μου έλειψαν...


Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα συμπληρώσω με edit.
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

12/3/2009, 5:38 pm
Το D-lock εγω παιδεύομαι ακόμα να το συνηθίσω
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

12/3/2009, 8:40 pm
panosxlv650 wrote:Πολύ θόρυβος. Ο θόρυβος στα Arai ΔΕΝ προέρχεται από του αεραγωγούς, αλλά από τα αυτιά που κουμπώνει η ζελατίνα. Μπορεί να μειωθεί αν αλλάξει η εταιρεία αυτό το σημείο..
Αν και εχω παραγγειλει και εγω ενα ΑRAI RX7 corsair Haga Replica απο το e-bay(και σε φανταστικη τιμη) θα παραμεινω στο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ Schuberth S1  που εχω γαι ταξιδια,για την ησυχια του ,παιδια ,και μονο...Και μην μου πειτε οτι Τ ΑΡΑΙ ειναι καλυτερα....Σε αυτη την κατηγορια ποιοτητας ολα τα κρανη ειναι λιγο πολυ ιδια...Αλλα αυτη η ησυχια....ειναι αααααλλλλλλοοοοο πραμα λεμε
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

12/3/2009, 9:03 pm

gabadoo

Αν και εχω παραγγειλει και εγω ενα ΑRAI RX7 corsair Haga Replica απο το e-bay(και σε φανταστικη τιμη)


Ποσο θα παει το κρανος τελικη τιμη ωρε ? Surprised Bye Γιατι εχω παραγειλει και εγω το SHOEI XR 1000 ρεπλικα tom sykes
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

12/3/2009, 9:13 pm
CB1-FAN wrote:

Ποσο θα παει το κρανος τελικη τιμη ωρε ? Surprised Bye Γιατι εχω παραγειλει και εγω το SHOEI XR 1000 ρεπλικα tom sykes
  http://cgi.ebay.co.uk/ARAI-RX-7-RR4-HAGA-Size-XL_W0QQitemZ140276765891QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Helmets?hash=item140276765891&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1689%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318..360 λιρες=388 ευρα= μεταφορικα....περιπου 400.Καινουργιο εδω στα  750+
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

12/3/2009, 9:19 pm
gabadoo wrote:
CB1-FAN wrote:

Ποσο θα παει το κρανος τελικη τιμη ωρε ? Surprised Bye Γιατι εχω παραγειλει και εγω το SHOEI XR 1000 ρεπλικα tom sykes
http://cgi.ebay.co.uk/ARAI-RX-7-RR4-HAGA-Size-XL_W0QQitemZ140276765891QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Helmets?hash=item140276765891&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1689%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318..360 λιρες=388 ευρα= μεταφορικα....περιπου 400.Καινουργιο εδω στα 750+


http://cgi.ebay.co.uk/SHOEI-XR1000-SYKES-CRASH-HELMET-SIZE-M-MASSIVE-SAVING_W0QQitemZ250388510789QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Helmets?hash=item250388510789&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1683|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318 256 EURO εμενα ειναι ενταξει ?
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

12/3/2009, 9:21 pm
CB1-FAN wrote:
gabadoo wrote:
CB1-FAN wrote:

Ποσο θα παει το κρανος τελικη τιμη ωρε ? Surprised Bye Γιατι εχω παραγειλει και εγω το SHOEI XR 1000 ρεπλικα tom sykes
http://cgi.ebay.co.uk/ARAI-RX-7-RR4-HAGA-Size-XL_W0QQitemZ140276765891QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Helmets?hash=item140276765891&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1689%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318..360 λιρες=388 ευρα= μεταφορικα....περιπου 400.Καινουργιο εδω στα 750+


http://cgi.ebay.co.uk/SHOEI-XR1000-SYKES-CRASH-HELMET-SIZE-M-MASSIVE-SAVING_W0QQitemZ250388510789QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Helmets?hash=item250388510789&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1683|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318 256 EURO εμενα ειναι ενταξει ?
  Ωραιο Φανη,αλλα δεν εχω καταλαβει ακριβως τον ορο "crash helmet" ..Tι διαλα ειναι αυτο;
TAKIS-SOL
TAKIS-SOL
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 231
Ηλικία : 52
Μοντέλο : VFR 800 F1
Κράνος : ΧR 1100

εχει ο θεος....εμεις δεν εχουμε

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

13/3/2009, 11:18 am
[quote="gabadoo"]
panosxlv650 wrote:θα παραμεινω στο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ Schuberth S1 που εχω γαι ταξιδια,για την ησυχια του ,παιδια ,και μονο...Και μην μου πειτε οτι Τ ΑΡΑΙ ειναι καλυτερα....Σε αυτη την κατηγορια ποιοτητας ολα τα κρανη ειναι λιγο πολυ ιδια...Αλλα αυτη η ησυχια....ειναι αααααλλλλλλοοοοο πραμα λεμε
ετσι ειναι..οπω τα λες ...και εγω με αυτο το κρανος βρηκα την υγεια μου...
του κανα και μια μικρη πατεντα για την helmet camera..και ολα δουλευουν ρολοι

Arai Chaser - Feedback Img8598
Arai Chaser - Feedback W1024
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

13/3/2009, 6:17 pm
[quote="SOL-VFR-VTEC"]
gabadoo wrote:
panosxlv650 wrote:θα παραμεινω στο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ Schuberth S1 που εχω γαι ταξιδια,για την ησυχια του ,παιδια ,και μονο...Και μην μου πειτε οτι Τ ΑΡΑΙ ειναι καλυτερα....Σε αυτη την κατηγορια ποιοτητας ολα τα κρανη ειναι λιγο πολυ ιδια...Αλλα αυτη η ησυχια....ειναι αααααλλλλλλοοοοο πραμα λεμε
ετσι ειναι..οπω τα λες ...και εγω με αυτο το κρανος βρηκα την υγεια μου...
του κανα και μια μικρη πατεντα για την helmet camera..και ολα δουλευουν ρολοι

Arai Chaser - Feedback Img8598
Arai Chaser - Feedback W1024


Μπραβο ρε Φιλε,ωραιοι χρωματισμοι για Schubert
Οι γκεσταπιτες δεν "τολμανε" γενικα στα κρανη τους(και γενικοτερα θα ελεγα)
Εγω εχω το Nordic Dragon,δεν ειχε για την κεφαλα μου αλλο σχεδιο
Στο Χαγκα που περιμενω,με "πλανεψαν" τα ωραια του γραφικα...
Σκεφτομαι να το παω στου Καρετσου και να το κανω πολυ προσωπικο....
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

21/7/2010, 3:34 pm
panosxlv650 wrote:
Ένα κράνος το οποίο είναι και ο κύριος ανταγωνιστής του SHOEI XR-1000 καθότι είναι και τα δύο κατασκευασμένα από fiberglass. Με το κράνος αυτό έχω κάνει 12.000 χλμ και το έχω ένα χρόνο κι εχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα.

Πλεονεκτήματα:

  • Απίστευτος εξαερισμός. Στην Αθήνα κατακαλόκαιρο με 40άρια το φορούσα ευχάριστα και σε καμία περίπτωση δεν δυσανασχέτησα για την ζέστη. Σε ταξίδι με ανοιχτούς αεραγωγούς είμαι πλήρως ικανοποιημένος, από την ροή του αέρα μέσα στο κράνος.

  • Πολύ αεραγωγοι. Οι 7 αεραγωγοί του βοηθούν στην βέλτιστη ροη του αέρα μέσα στο κράνος, καθώς έχει είσοδο για τον δροσερό αέρα κι έξοδο στην πίσω μεριά του κράνους για έξοδο του ζεστού αέρα. Επομενως γίνεται συνεχή ανανέωση.

  • Αφαιρούμενα μάγουλα. Διευκόλύνεται η πλύση τους με την αφαίρεσή τους αλλά και η αντικάταστασή τους όταν χαλαρώσουν.

Πλύση κράνους. Επίσης όλο το κράνος, σύμφωνα με την Arai, μπορείς να το βάλεις κάτω από την βρύση και να το πλύνεις.
  • Ανθεκτική ζελατίνα με pinlock. Δεν ξέρω αν είναι αντιχαρακτική. Σημειώστε όμως κάτι... Ένα χρόνο τώρα ΠΟΤΕ, ΜΑ ΠΟΤΕ δεν έχω βάλει το κράνος σε ειδική θήκη. Ακόμη και σε παραλίες το ακουμπάω χύμα δεξια κι αριστερά. Γενικά δεν το προσέχω κι η ζελατίνα έρχεται σε επαφή με διάφορα αντικείμενα. Παρόλα αυτά δεν έχει πάθει ΤΙΠΟΤΑ! Η μόνη συντήρηση που της κάνω είναι ο ΑΜΕΣΩΣ σχολαστικός καθαρισμός από τα μυγάκια

  • Ανθεκτικό κέλευφος. Τα ίδια με τα παραπάνω. ΟΥΤΕ ΓΡΑΝΤΖΟΥΝΙΑ χωρίς να το προσέχω ιδιαίτερα. Μόνο τα μυγάκια καθαρίζω.


  • Η ζελατίνα στέκεται όπου την αφήσεις, καθώς δεν έχει "σκαλοπάτια".


Μειονεκτήματα:

  • Το κουμπί του αεραγωγού είναι πολύ ευαίσθητο. Μου έπεσε από το χέρι ΜΙΑ φορά κι έσπασε. Από τότε είναι πάντα ανοιχτός (ευτυχώς).

  • Πολύ θόρυβος. Ο θόρυβος στα Arai ΔΕΝ προέρχεται από του αεραγωγούς, αλλά από τα αυτιά που κουμπώνει η ζελατίνα. Μπορεί να μειωθεί αν αλλάξει η εταιρεία αυτό το σημείο.

  • Αντικατάσταση της ζελατίνας. Ο μηχανισμός είναι σχετικά δύσχρηστος. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τον χαρακτηρίζουν όλοι ως κορυφαίο σύστημα. Είναι στα τυφλά η αλλαγή της, καθώς είναι τα “αυτιά” τοποθετημένα εκεί που πιανει η ζελατίνα. Προτιμώ κάτι πιο “ορατό” όπως στα SHOEI.

  • Δεν δέχεται υποσιάγωνο.

  • Η τιμή σε σχέση με τον ανταγωνισμό. 600 ευρώ μου έλειψαν...


Καθως ετοιμαζομαι να αγορασω ενα Chaser για να αντικαταστησω το 6 χρονων Astro-J, να πω οτι συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ σ'αυτα που λες με την εμπειρια τοσων χρονων με το Astro-J. Το υποσιαγωνο δεν με νοιαζει και δεν το εβαζα σχεδον ποτε στα Shoei XR-900 και Z-One που επισης ειχα/εχω αλλα ο θορυβος και ο μηχανισμος της ζελατινας με νοιαζουν Neutral Ααα, και η τιμη που πληρωσες ειναι πολυ ακριβη τουλαχιστον τωρα, στο bikersbargain.co.uk το βρισκει κανεις 300 λιρες Αγγλιας χωρις μεταφορικα, εγω ετοιμαζομαι να το παρω απο μαγαζι στο Λονδινο (Infinity) 330 λιρες. Και τοσα χρονια με Arai εχω μαθει να εχω τις ωτοασπιδες ευκαιρες Wink Very Happy
S.W.
S.W.
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-04
Mηνύματα : 203
Ηλικία : 104
Μοντέλο : vfr800 abs
Κράνος : HJC

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

21/7/2010, 6:25 pm
[quote="panosxlv650"]
  • Το κουμπί του αεραγωγού είναι πολύ ευαίσθητο. Μου έπεσε από το χέρι ΜΙΑ φορά κι έσπασε. Από τότε είναι πάντα ανοιχτός (ευτυχώς).

quote]




Αδερφε το ιδιο ειχα παθει κεγω-χειμωνα, το ανταλακτικο εχει 15euro!
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

24/7/2010, 12:28 am
Ναι τι είναι το crash helmet?Τρακαρισμένα απο δεύτερο χέρι?
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

24/7/2010, 12:46 am
Παίδες για τη ζελατίνα διαφωνώ οριζοντίως, καθέτως και διαγωνίως. Είχα Shoei και μετά Arai. Φαντάζομαι ξέρετε πόσο πανεύκολο είναι να αλλάξεις ζελατίνα στα Shoei. Ε, αν βρεις το κόλπο στο Arai (και θα έλεγα πως το βρήκα αρκετά γρήγορα), η αλλαγή γίνεται ΑΚΟΜΑ πιο εύκολα απ' ότι στα Shoei!!! Έπαθα πλάκα!!! Την πρώτη φορά μου πήρε ένα 20λεπτο... πλέον αλλάζω ζελατίνες με μία κίνηση, σε δευτερόλεπτα.

SCORPIOS wrote:Ναι τι είναι το crash helmet?Τρακαρισμένα απο δεύτερο χέρι?

Έχει ειπωθεί και παλιότερα (και μάλιστα είχε γίνει σπαμοχαβαλές!): Έτσι λένε οι άγγλοι τα κράνη. Wink
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

24/7/2010, 7:57 pm
Αντέ με τα παλίο ΑΡΑΙ...Εγώ μάλλον θα πάρω αυτό..
Arai Chaser - Feedback Arai_quantum_dna-whiet-p
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

24/7/2010, 8:31 pm
THEMISXXX wrote:Αντέ με τα παλίο ΑΡΑΙ...Εγώ μάλλον θα πάρω αυτό..

Πολύ όμορφο!!! Thumbsup
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

24/7/2010, 8:59 pm
Thanx Βαγγέλα , αν πάνε ολα καλά τελος του μήνα θα το έχω!!!!!!!
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

25/7/2010, 12:03 am
Οντως πανεμορφο το κρανος Θεμη και με το καλο να το παρεις.
Παντως επειδη τυχαινει να εχω ακριβως το ιδιο κρανος με τον Πανο, συμφωνω σε αυτα που λεει.

Η εφαρμογη του στο κεφαλι μου πραγματικα ειναι απιστευτη! Δεν ειχα ποτε στη ζωη μου κρανος που να καθοταν τοσο τελεια απο την πρωτη φορα. Ειναι αυτο που λεμε "γαντι".
Το βελουδινο εσωτερικο δε ειναι σκετη απολαυση.

Οι εξαερισμοι ειναι πολυ καλοι οντως αν και δεν ειχα την ευκαιρια να τους χρησιμοποιησω πολυ.
Ποιοτητα κατασκευης, βαφη, φινιρισμα κλπ ειναι μακραν οτι καλυτερο ειχα ποτε σε κρανος.

Ομως πιστευω οτι το συστημα της ζελατινας ειναι τραγικο. Ναι οκ, αν βρεις το κολπο αλλαζει αρκετα γρηγορα αλλα για να κατσει η ζελατινα στη θεση της θελει δυναμη και οταν κανει τελικα το ΚΛΑΚ δεν ξερεις αν κλειδωσε η αν εσπασε!
Το νεο συστημα της HJC με τα 2 μπουτον ειναι ΜΑΚΡΑΝ καλυτερο, ακριβεστερο και ευκολοτερο. Η Arai πρεπει να αλλαξει επειγοντως αυτο το ηλιθιο συστημα...

Και επισης στα μειον ο θορυβος. Σιγουρα ειναι πολυ πιο ησυχο απο το RX7 (αλλα οκ εκει δεν σε απασχολει γιατι αυτο το κρανος ειναι αγωνιστικο, οποτε it's a non issue) αλλα απο οσα κρανη ειχα κατα καιρους ειναι απο τα πιο φασαριοζικα. Δεν ξερω αν ο θορυβος προερχεται απο τα πλαινα καπακια αλλα θα μπορουσε να ειναι αρκετα πιο ησυχο.

Παντως συνολικα ειναι ενα καταπληκτικο κρανος, και με τετοια εφαρμογη ολα τα υπολοιπα μου μοιαζουν σα να φοραω ...κατσαρολια!
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

25/7/2010, 7:59 am
Θα σημφωνησω με τους προλαλησαντες και να αναφερω απο μερους μου οτι ειδα αρκετη διαφορα στον θορυβο οταν πηγα και μου ρυθμισαν την ζελατινα. Ο τυπος μου εδειξε ενα φυλλαδιο της Arai που εδειχνε οτι χρειαζεται διαφορετικη ρυθμιση οταν χρησιμοποιεις pinlock και διαφορετικη χωρις αυτο. Αποτελεσμα της ρυθμισης επισης ηταν να υπαρχει αψογη εφαρμογη στο λαστιχακι οταν κλεινει η ζελατινα , το κουμπωμα στο κλειδωμα γινεται πλεον με ποιοτικοτερο τροπο και πολυ ποιο ευκολα. Να αναφερω επισης οτι κατα την γνωμη μου μεγαλο ποσοστο στο θεμα του θορυβου παιζουν οι δυο αεραγωγοι που βρισκονται στην ζελατινα, κατα τους χειμερινους μηνες που δοκιμασα και τους εκλεισα αεροστεγως απο την μεσα πλευρα ο θορυβος μειωθηκε σε σημαντικο βαθμο. Τελος να αναφερω ότι η ενδοσυννενοηση της Midland BT 02 προσαρμοζεται αψογα στο εν λογω κρανος.
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

25/7/2010, 9:49 am
'AGGEVI' wrote:Θα σημφωνησω με τους προλαλησαντες και να αναφερω απο μερους μου οτι ειδα αρκετη διαφορα στον θορυβο οταν πηγα και μου ρυθμισαν την ζελατινα. Ο τυπος μου εδειξε ενα φυλλαδιο της Arai που εδειχνε οτι χρειαζεται διαφορετικη ρυθμιση οταν χρησιμοποιεις pinlock και διαφορετικη χωρις αυτο. Αποτελεσμα της ρυθμισης επισης ηταν να υπαρχει αψογη εφαρμογη στο λαστιχακι οταν κλεινει η ζελατινα , το κουμπωμα στο κλειδωμα γινεται πλεον με ποιοτικοτερο τροπο και πολυ ποιο ευκολα.

Ρυθμιση; Τι ρυθμιση; confused Πρωτη φορα το ακουω αυτο για το Arai.
Και για πες ρε αδερφουλη, που παμε να το ρυθμισουμε το αργαλειο; Ειναι ακριβο το θεμα; newbie
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

25/7/2010, 10:20 am
Ταξιδευτής wrote:....

Ρυθμιση; Τι ρυθμιση; confused Πρωτη φορα το ακουω αυτο για το Arai.
Και για πες ρε αδερφουλη, που παμε να το ρυθμισουμε το αργαλειο; Ειναι ακριβο το θεμα; newbie

Νικολα μου μολις βγουν τα πλαινα καπακια εμφανιζεται ο μηχανισμος που εφαρμοζει και λειτουργει η ζελατινα. Εκει βρισκονται ρεγουλατοροι που ρυθμιζεται η σωστη θεση της ζελατινας ωστε να εφαπτει καλα πανω στο λαστιχο του κρανους και να κλειδωνει ευκολα στο κλεισιμο.
Εγω πηγα στο καταστημα που το αγορασα στην καλλιροης (motoaccessory) για να αγορασω μια καινουργια ζελατινα εκει λοιπον ενα συμπαθεστατο παλλικαρι μου την τοποθετησε και το ρυθμισε χωρις επιπλεον επιβαρυνση.
Μου εκανε εντυπωση δε ο ευλαβικος τροπος που εργασθηκε στο κρανος βγαζοντας ενα βελουδινο πανι το ακουμπησε πανω του και με προσοχη αρχισε να βγαζει τα πλαινα , το ρυθμισε με κατσαβιδι με πλαστικη ακρια παρακαλω και σε λιγα λεπτα ηταν ετοιμο. Απο το πρωτο κιολας κλεισιμο ειχε διαφορα. Μου ειπε κιολας οτι οταν θα ηθελα να βγαλω το pinlock να περναγα απο εκει παλι να την ξαναρυθμισει.
Η αληθεια ειναι οτι αν θυμομουν τον τροπο που εβγαλε τα πλαινα καπακια θα μπορουσα πολυ ανετα να κανω την ρυθμιση εγω.
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

25/7/2010, 5:36 pm
'AGGEVI' wrote:Η αληθεια ειναι οτι αν θυμομουν τον τροπο που εβγαλε τα πλαινα καπακια θα μπορουσα πολυ ανετα να κανω την ρυθμιση εγω.
Αν ψάξετε στο Youtube, θα βρείτε demo video πως βγαίνει-μπαίνει η ζελατίνα και τα πλαινά καπάκια.

Ενδιαφέρον έχει επίσης και η ύπαρξη διαφορετικών κελυφών στα διάφορα μοντέλα της Arai. Δηλαδή, ενώ το Chaser σου κάθεται μια χαρά στο κεφάλι, το ViperGT μπορεί να μην σε βολεύει, λόγω διαφορετικού σχήματος στο κέλυφος.

Το παρακάτω video τα εξηγεί...
http://www.araiamericas.com/default.aspx?pageid=92

Για την Αμερική βέβαια το Profile αντιστοιχεί στο ViperGT (Long-oval fit), το Quantum (Round-oval fit) είναι ίδιο και το Vector αντιστοιχεί στο Chaser (Intermediate fit - κάτι ανάμεσα στα δύο πρώτα).
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Arai Chaser - Feedback Empty Re: Arai Chaser - Feedback

25/7/2010, 8:48 pm
Roberto_Diavolo wrote:Ενδιαφέρον έχει επίσης και η ύπαρξη διαφορετικών κελυφών στα διάφορα μοντέλα της Arai. Δηλαδή, ενώ το Chaser σου κάθεται μια χαρά στο κεφάλι, το ViperGT μπορεί να μην σε βολεύει, λόγω διαφορετικού σχήματος στο κέλυφος.

Ακριβως αυτο συνεβει με το Chaser και την κεφαλα μου! Μπορουσα να παρω και το RX7 GP η το Viper αν ηθελα αλλα κανενα απο αυτα δεν καθοταν στο κεφαλι μου οπως το Chaser.

Οσο για το βγαλσιμο των καπακιων η λυση ειναι απλη: τα τραβας με δυναμη μεχρι να ακουσεις το ΚΡΑΑΑΤΣ! Συγχαρητηρια. Τα εβγαλες. Επισης τα εσπασες. Μετα πας στο μαγαζι και παιρνεις νεα τα οποια πιεζεις στο κρανος επανω μεχρι να ακουστει καποιος αναλογος θορυβος. Αν δεν σπασουν και μεινουν στερεωμενα στο κρανος τοτε εισαι οκ. Αν οχι, τοτε τα καρφωνεις με 2 προκες και ολα οκ! Drinking Laughing
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum