Go down
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης Empty Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης

3/5/2010, 12:16 am
Απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου, παντα ειχα μια τεραστια αγαπη προς το camping.
Και βεβαια στο μυαλο μου Μηχανη και Camping ειναι αρρηκτα συνδεδεμενα... Δεν ξερω γιατι αλλα παντα χαιρομουν τοσο που εβλεπα μηχανοβιους με τις σκηνες τους σε καμπινγκς τα καλοκαιρια...

Οποτε ηταν επομενο στα ταξιδια μου να μενω σε campings! Ομως ενα προβλημα που ειχα παντα ηταν το στησιμο/ξεστησιμο της σκηνης. Βεβαια μετα απο τοσα χρονια μαθαινεις τα κολπα και τη στηνεις μεσα σε 5-10 λεπτακια αλλα και παλι, αμα ειναι να μετακινεισαι καθημερινα οπως οταν ταξιδευεις εξω η διαδικασια αυτη ειναι επιπονη...

Ετσι εψαξα να βρω μια σκηνη που να στηνεται ευκολα και γρηγορα. Ειχα δει αυτες τις ημικυκλικες σκηνες που ανοιγουν με μια κινηση, αλλα οταν κλεινουν γινονται ενα μεγαλος στρογγυλος "δισκος" που βεβαια δεν χωραει πανω στη μηχανη...

Η λυση βρεθηκε σε μια Αγγλικη εταιρια που λεγεται Khyam και ειδικευεται σε σκηνες γρηγορης τοποθετησης.
http://www.khyam.co.uk/products.asp?s=Quick%20Erect

Εξω τα προιοντα τους εχουν πολυ καλη φημη ως ποιοτικα και μαλιστα οι τιμες τους ειναι εξαιρετικα λογικες! Ποσο μαλλον αν σκεφτει κανεις το συστημα που εχουν για να στηνονται γρηγορα που το ονομαζουν FlashTouch.
Απλα ξεδιπλωνεις τη σκηνη, σηκωνεις το κεντρικο τμημα, κλειδωνεις το μηχανισμο αναπτυξης της σκηνης και ετοιμη!
Ο χρονος που θελει καποιος για αυτη τη διαδικασια; 20 δευτερολεπτα! Smile

Σκεφτομαι αυτη τη σκηνη λοιπον: τη Nevis 300.
http://www.khyam.co.uk/detail.asp?p=361
Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης Nevis%20300

Χρησιμοποιει το συστημα αμεσης αναπτυξης της σκηνης, μπορει να φιλοξενησει μεχρι 3 ατομα και εχει διαστασεις 220 x 220 cm και υψος 123 cm.
Ειναι η ιδανικοτερη λυση για μεταφορα σε μηχανη μιας που οταν πακεταρεται εχει διαστασεις 79x17x17cm και ζυγιζει μολις 4,2 κιλα.

Και το καλυτερο απο ολα; Η τιμη της: 60 λιρες αγγλιας + μεταφορικα.


Last edited by Ταξιδευτής on 8/5/2010, 5:46 pm; edited 1 time in total
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης Empty Re: Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης

3/5/2010, 12:21 am
Για να δούμε, για να δούμε. Πραγματικά ανυπομονώ να τη δω από κοντά. Αν είναι και ποιοτικά φτιαγμένη, τότε μιλάμε για κάτι πολύ ενδιαφέρον.

Αυτό που με χαλάει με την πρώτη ματιά είναι η έλλειψη προθαλάμου για την αποθήκευση πραγμάτων. Think


Last edited by Ο φυσικός on 3/5/2010, 12:45 am; edited 1 time in total
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης Empty Re: Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης

3/5/2010, 12:38 am
Πέρυσι πήρα σκηνή ρε γαμώτο (35 ευρώ απ' τα Practiker Razz ) αλλά μόλις είδα το στήσιμο της σκηνής του Τάκη και πόσο γρήγορα γίνεται μπήκα σε σκέψεις... για να δούμε, για να δούμε (φαντάζομαι στην Πανελλήνια θα δούμε).... Wink Wink Wink
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης Empty Re: Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης

3/5/2010, 12:51 am
Λοιπον, οπως βλεπω η εταιρια αυτη μονο τυχαια δεν ειναι!

Ειναι ο επισημος προμηθευτης σκηνων για τους συμμετεχοντες στο Paris Dakar Rally και για τους Royal Marines Commandos, ενω σκηνες της εχουν χρησιμοποιηθει απο την Land Rover για το G4 Challenge, μεχρι και σε μεγαλες ορειβατικες αποστολες στον Βορειο Πολο κλπ... Thumbsup cheers

Δειτε το στησιμο της εδω:
<object width="480" height="385"><param name="movie" value="https://www.youtube.com/v/MjTMtnsla7Y&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="https://www.youtube.com/v/MjTMtnsla7Y&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης Empty Re: Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης

7/5/2010, 4:53 pm
Φαίνεται πολύ καλή και απλή.Απο κάτω τη βάζεις?Υπόθεμα ή φουσκωτό στρώμα?
Sieche
Sieche
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-19
Mηνύματα : 184
Ηλικία : 51
Μοντέλο : VFR RC 46
Κράνος : O´NEAL Havoc

Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης Empty Re: Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης

8/5/2010, 2:08 am
4,2 κιλα και διαστασεις 17x79cm δεν ειναι και απο τις πιο καταληλες για μεταφορα με μηχανη...
Στα συν ειναι οτι ειναι μεγαλη και κοιμουνται μεσα ανετα 2 ατομα.

Για τους μινιμαλιστες σαν και του λογου μου προτεινω ανεπιφυλακτα την παρακατω:
Gelert

Χωραει παντου ακομα και σε ενα μικρο tank-bag αφου εχει διαστασεις 13x31cm και βαρος λιγοτερο απο 1,5 κιλα!
Στηνετε και μαζευετε πολυ ευκολα και γρηγορα.Ειναι 100% αδιαβροχη.
Σε αυτην την τιμη δεν θα βρειτε απολυτως τιποτα καλυτερο σε αυτην την ποιοτητα!

Τα μειονεκτηματα της ειναι οτι δεν ειναι ανετη για ατομα που ειναι ψηλοτερα απο 1,80cm.
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης Empty Re: Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης

8/5/2010, 10:45 am
Κωστη δεν εχεις και αδικο... Ισως 4 κιλα να μην ειναι και οτι καλυτερο για μηχανη αλλα εχει 2 πλεονεκτηματα: χωραει 2 ανθρωπους + μπαγκαζια ανετα και στηνεται σε δευτερολεπτα.

Η σκηνη που ανεφερες ειναι καταπληκτικα μικρη αλλα ρε συ ειναι για ενα μονο ατομο... Καλο, δεν λεω, οταν ταξιδευεις solo αλλα για 2 ατομα ειναι μαλλον ακαταλληλη. Συν οτι εχει αυτο που θελω να αποφυγω: σπαστες μπανελες που πρεπει να περασεις απο τις θηλιες στη σκηνη. Με τετοιο συστημα ειναι και η σκηνη που εχω ηδη και δεν θα ηθελα με τιποτα να τη στηνω/ξεστηνω καθε μερα!

Καλυτερα λιγο μεγαλυτερο/βαρυτερο το πακετο και πανευκολο στησιμο παρα το αντιθετο...
Οπως και να εχει θα δουμε τι θα δουμε... Wink

ΥΓ. Τωρα που εδωσες ιδεα να παω να μετρησω την Givi να δω αν χωραει η σκηνη που σκεφτομαι να παρω μεσα...
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης Empty Re: Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης

8/5/2010, 11:14 am
Τακη βασικα το θεμα με τον προθαλαμο το σκεφτηκα και εγω, αλλα ξερεις ποιο ειναι το ζητημα;
Αν επαιρνα μια σκηνη με προθαλαμο για πραγματα θα φοβομουν το βραδυ μην γινει τιποτα και τα βουτηξουν.
Θα μου πεις σιγα μην γινει τιποτα τετοιο σε camping, αλλα ποτε δεν ξερεις...

Πχ η σκηνη στο βιντεακι ειναι το αμεσως μεγαλυτερο μοντελο απο αυτη που σκεφτομαι να παρω αλλα ειναι 6 κιλα, ακομα μεγαλυτερη ως πακετο και χωραει μεσα 4 ατομα -κατι που θεωρω υπερβολη μιας που κοιταω για σκηνη 2 ατομων! Εχει τετοιο προθαλαμο αλλα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο θα επρεπε να κλεισεις την μπροστινη πορτα οποτε θα σκασεις ειδικα το καλοκαιρι...

Η λυση που σκεφτηκα εγω ηταν μια σκηνη 3 ατομων οπως η Nevis που αφηνει στο πλαι διπλα απο τα 2 ατομα αρκετο χωρο για βαλιτσες, εξοπλισμο και πραγματα...

Η ισως ακομα καλυτερη λυση να ειναι αυτη; http://www.khyam.co.uk/detail.asp?p=364
Eιναι για 2 ατομα αλλα εχει αριστερα/δεξια χωρους για πραγματα.. Το μονο μειον οτι ειναι με κλασσικο συστημα σπαστης ραχοκοκκαλιας.

ΥΓ. Θυμισε μου τι σκηνη εχεις εσυ ρε Τακη... Τα ειχαμε πει στο ΣΥΜΟΦΕ αλλα δεν θυμαμαι...
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης Empty Re: Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης

8/5/2010, 5:44 pm
Εδω να εξηγησω οτι δεν την αγορασα ακομα τη συγκεκριμενη σκηνη, γιατι μαλλον απο το πρωτο μηνυμα φαινοταν οτι την εχω ηδη παραγγειλει. Θα το ειχα κανει αλλα ενα προβλημα στην παραγγελια με καθυστερησε και αυτο σε συνδιασμο με αλλες προτασεις φιλων με εβαλε σε σκεψεις...

Α ρε Τακη τι μου εκανες! Σημερα ολη μερα καθομαι και κοιταω σκηνες σε online μαγαζια (στο εξωτερικο γιατι οι δικοι μας αγρους αγοραζουν....) και εχω μπει σε σκεψεις!

Η συγκεκριμενη σκηνη εχει 2 σχετικα σοβαρα θεματακια που με προβληματισαν.

1. Δεν εχει παραθυρα η δευτερη πορτα για εξαερισμο, κατι που ειχαν ολες οι σκηνες που ειχα μεχρι τωρα και φοβαμαι οτι θα ηταν σαν σαουνα...
2. Το μηκος της ως πακετο ειναι τελικα πολυ μεγαλο για να χωρεσει σε πλαινη βαλιτσα της μηχανης, μαλλον λογω του συστηματος αναπτυξης της.

Θα ηταν καλο επισης να εχει προθαλαμο αλλα μονο με την προυποθεση να κλεινει ωστε να μην ειναι ευκολο να παρει καποιος τιποτα απο μεσα, και να εχει αλλη πορτα εισοδου η εστω καποιο παραθυρο...
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης Empty Re: Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης

8/5/2010, 10:30 pm
Γεια σου Νίκο!

Η σκηνή μου είναι Salewa, πίνω νερό στο όνομά της και θα εξηγήσω παρακάτω το γιατί, αλλά έχει ένα κακό. Είναι ακριβή. Το 1999 την είχα πάρει 82000 δραχμές, φαντάζεσαι πόσο θα έχεο το αντίστοιχο μοντέλο τώρα.

Βάρος στα 3,5 κιλά, 3 άτομα άνετα, 4 άτομα αγαπημένοι (Τάκης, Βαγγέλης, Βλάσσης και Γιώργος-γεωπόνος κοιμηθήκαμε μαζί), 2 προθάλαμοι, 2 πόρτες, αδιάβροχη, χωρά στη GIVI, μπανέλες αλουμινίου, στήνεται με γαντζάκια και όχι με λούκια, χρόνος 2 λεπτά.

Όσο για τον προθάλαμο δεν είναι πρόβλημα. Καταρχάς εκεί αφήνεις πράγματα μόνο όταν κοιμάσαι, άμα λείπεις τα βάζεις στη σκηνή. Όταν κοιμάσαι δεν νομίζω κάποιος να έρθει να κλέψει τις μπότες σου, το βρίσκω απίθανο. Ειδικά τις δικές σου μπότες!!! lol!
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης Empty Re: Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης

16/5/2010, 11:26 am
Nαι, τωρα που το λες νομιζω μου ειχες ξαναπει για τη σκηνη σου στη λεσχη.
Οντως η Salewa ειναι απο τις κορυφαιες εταιριες και απο οσο ειδα στην αγορα συνεχιζει να ειναι πανακριβη.
Προφανως απευθυνεται σε εξειδικευμενες αποστολες εξερευνησης γιατι δυσκολα θα εδινε ενας χομπιστας 400-500 ευρω για μια σκηνη...

Παντως το οτι εχει αλουμινενιες μπανελες δεν με εκπλησσει μιας και αυτο ειναι ιδιον των high end σκηνων, και σιγουρα παιζει το ρολο στο κοστος. Wink

Εγω τελικα κατεληξα σε αλλη σκηνη. Σιγουρα ο προθαλαμος επαιξε ενα καποιο ρολο αλλα περισσοτερο με ειχε προβληματισει το μεγεθος της σκηνης πακεταρισμενη -στα 80 εκατοστα μηκος δεν υπαρχει καμια βαλιτσα να την χωραει και αυτο ειναι ενα σαφες μειον...


Ο φυσικός wrote:Όταν κοιμάσαι δεν νομίζω κάποιος να έρθει να κλέψει τις μπότες σου, το βρίσκω απίθανο. Ειδικά τις δικές σου μπότες!!! lol!

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο! Εκτος και αν θελει να τις χρησιμοποιησει για οπλα βιολογικου πολεμου! Laughing
teacher
teacher
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 590
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800 V-tec (2005)
Κράνος : SHOEI XR-1000 Diabolic, SHOEI XR-1100

Never ride faster than your angel can fly...
http://www.couchsurfing.com/profile.html?id=3HHTV5

Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης Empty Re: Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης

16/5/2010, 7:54 pm
Εγώ έχω μια Seven Heaven η οποία είναι ελαφριά (δεν θυμάμαι πόσο...) και χωράει άνετα στις μπαγκαζιέρες πλαϊνες Givi 42lt και super άνετα στην 52λτ.... μέχρι και ψυγείο παίρνω μετά.... Fool (λέμε τώρα....)
Το καλό είναι ότι είναι σαν του Τάκη... βολεύουν όλα αυτά που είπε.. και επίσης έχει από μέσα με φερμουάρ στα εσωτερικά πανιά, το οποίο είναι σωτήριο για καλοκαιρινούς μήνες και πολύ καλό για χειμώνα που σε προστατεύει από το πολύ κρύο. Θερμάστρα δεν έχουμε βάλει ακόμα αλλά που θα πάει....
Επίσης να πω ότι στην Ελλάδα σκηνή χωρίς 2 εισόδους να κάνει λίγο ρεύμα, θα είναι απλά σάουνα τους ζεστούς μήνες.
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης Empty Re: Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης

8/6/2010, 9:25 am
Νίκο ήρθε η σκηνή?Την δοκίμασες?Είσαι ευχαριστημένος?
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης Empty Re: Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης

8/6/2010, 10:37 am
Γιωργη, τελικα δεν πηρα αυτη τη σκηνη γιατι ο μηχανισμος την εκανε υπερβολικα μεγαλη για μεταφορα σε μηχανη. Πηρα αυτη: Easy Camp Spirit 200
Δεν την εχω δοκιμασει ακομα αλλα συντομα θα εχω εντυπωσεις... Smile
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης Empty Re: Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης

9/6/2010, 9:35 am
Οκ Νίκο ευχαριστώ θα περιμένω
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης Empty Re: Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης

9/6/2010, 2:32 pm
Πολυ ωραια σκηνη Νικο ,ποσο σου πηγε;
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης Empty Re: Khyam Nevis 300: Σκηνή γρήγορης τοποθέτησης

13/6/2010, 10:25 am
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum