Go down
noe13
noe13
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 276
Ηλικία : 39
Μοντέλο : vfr 800 v-tec 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

10/5/2010, 12:38 am
Ο τυπος εχει κανει οτι βελτιωση υπαρχει!!!!



http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/topic/57685-let-the-mods-begin-part-ii/
noe13
noe13
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 276
Ηλικία : 39
Μοντέλο : vfr 800 v-tec 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

18/5/2010, 7:47 pm
Αυτο δεν εκανε σε κανενα εντυπωση?
easy rider
easy rider
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-29
Mηνύματα : 880
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS 2005 το καλό το κόκκινο
Κράνος : full face (carbon bmw)

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

18/5/2010, 7:55 pm
Εντυπωση?
μα το ρωτας ;;;;;;

πριν λιγο καιρο ειχα κουβεντα σχετικα για της brembo αλλα η τιμη τους για μενα ακομα ειναι απαγορευτικη και 2ον δεν ξερω τι παιζει με το ΑΒS αν το υποστηριζουν ή οχι οσο για το ohlins επισης η τιμη του ειναι απαγορευτικη για μενα παντα
ασχετο αν το λιγουρευομαι Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! 979951 Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! 979951 Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! 979951 Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! 979951
noe13
noe13
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 276
Ηλικία : 39
Μοντέλο : vfr 800 v-tec 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

18/5/2010, 8:02 pm
Αντικειμενικα μιλωντας και λογικα (πιστεψε με το προσπαθω πολυ) νομιζω πως τα φρενα μας ειναι υπεραρκετα για τις επιδοσεις τησ μοτο αρα oi brembo einai υπερβολη!Οσο για τις οχλινς οντως ειναι silent
easy rider
easy rider
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-29
Mηνύματα : 880
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS 2005 το καλό το κόκκινο
Κράνος : full face (carbon bmw)

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

18/5/2010, 8:44 pm
Το ιδο πιστευω κι εγω με σενα σε οτι εχει να κανει με τα φρενα του vfr και πιστευω οτι και ο αμερικανος δεν ειχε προβλημα απλα τ εκανε για λογους prestige(αν το γραφω και σωστα) οσο για το αναποδο δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο και αυτο τουλαχιστων για μενα απλα το αναποδο ειναι αναποδο
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

18/5/2010, 8:58 pm
Ο Αντωνης με προλαβε. Οσο και αν μου αρεσει να διαβαζω θεματα με ανακατασκευες και πατεντες, ειλικρινα το συγκεκριμενο θεμα το βρισκω λιγο ακυρο.

Ποιος ο λογος να βαλεις το μπροστινο μιας supersport Ducati με ακτινικα Brembo και Ohlins σε ενα VFR;
Σε τι θα τα χρειαστει; Κακα τα ψεμματα, ουτε τα αλογα εχει, ουτε το πλαισιο για να εκμεταλλευτει τετοιες αναρτησεις και φρενα.

Να πεις οτι ηταν ενα παλιοτερο VFR που σιγουρα εχει πιο κουρασμενες αναρτησεις και λιγοτερο εξελιγμενα φρενα να πω οκ... Εκει θα ειχε σαφως μεγαλυτερο νοημα αυτη η μετατροπη... Και παλι ομως, οχι με νεα ανταλλακτικα αλλα με ενα ολοκληρο μπροστινο μεταχειρ. απο καποιο αλλο μηχανακι...


Αλλα στα νεοτερα VFR οπως το VTEC; Που τα φρενα του ειδικα ειναι οχι απλα καλα, αλλα απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει σε μηχανη; Δυνατα, με μπολικη αισθηση, σιγουρια λογω ABS... Πραγματικα απο τα καλυτερα σημεια της μηχανης.

Η αναρτηση τωρα, οκ, μπορει να δεχθει βελτιωσεις -κλασσικο για γιαπωνεζικο μηχανακι- αλλα και παλι πρεπει να σκεφτει καποιος για τι φτιαχτηκε αυτη η μηχανη εξαρχης.
Ειναι μια κατα βαση τουριστικη μηχανη με σπορτιφ ριζες και δυνατοτητες. Η αναρτηση προφανως θα ειναι μαλακη, κατι απολυτα θεμιτο σε ταξιδι. Και εξαλλου εχει ρυθμισεις για να σκληρηνει αρκετα αν χρειαστει!
Αλλα αν φτασεις σε σημειο να μην σε καλυπτει τοσο πια που να πρεπει να πας σε top Ohlins τοτε μαλλον θα ηταν ισως καλυτερα να οδηγουσες μια αλλη μηχανη all together... Σιγουρα μια τετοια αναρτηση βελτιωνει τη συμπεριφορα της μηχανης αλλα για εμενα δεν τη βελτιωνει αρκετα για το κοστος της...

Συμφωνω οτι το εκανε για το prestige καθαρα... Εμενα το μπροστινο της VFR δεν με εχει προδωσει ποτε παρα την πιεση που εχει δεχτει και γενικα δεν ειχα ποτε προβλημα με συμβατικα πιρουνια σε καμια μηχανη μου...

My 2c.
noe13
noe13
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 276
Ηλικία : 39
Μοντέλο : vfr 800 v-tec 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

18/5/2010, 9:01 pm
Ταξιδευτής wrote:Ο Αντωνης με προλαβε. Οσο και αν μου αρεσει να διαβαζω θεματα με ανακατασκευες και πατεντες, ειλικρινα το συγκεκριμενο θεμα το βρισκω λιγο ακυρο.

Ποιος ο λογος να βαλεις το μπροστινο μιας supersport Ducati με ακτινικα Brembo και Ohlins σε ενα VFR;


My 2c.
Ισως απλα επειδη μπορει....!ΕΙναι τρελλοι αυτοι οι Αμερικανοι!ΠΑρακολουθω κι ενα αμερικανικο φορουμ το τι κανουν στα μηχανακια τους δε περιγραφεται!
easy rider
easy rider
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-29
Mηνύματα : 880
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS 2005 το καλό το κόκκινο
Κράνος : full face (carbon bmw)

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

18/5/2010, 9:15 pm
noe13 wrote:ΕΙναι τρελλοι αυτοι οι Αμερικανοι!ΠΑρακολουθω κι ενα αμερικανικο φορουμ το τι κανουν στα μηχανακια τους δε περιγραφεται!

Αμερικανος + υπερβολη = ενα σωμα μια ψυχη

Παιδια δεν θα διαφωνησω σε τιποτα σε οσα ειπατε !! Ο Νικος με καλυψε στο 100% με την αποψη του !!
Εγω απο ανεκαθεν δεν ειχα καλη σχεση με τις μετατροπες ειδικα στις μοτο και γι αυτο εχω μαυρα ή ακομα καλυτερα καταμαυρα μεσανυχτα σε οτι εχει να κανει με αυτες παντα ειμουν της αποψης οτι αυτος που εβαλε το συγκεκριμενο πχ πιρουνι κατι ξερει καλυτερα απο μενα
εγω ειμαι πιο εξυπνος απο τον honda που το μελετησε σχεδιασε εφτιαξε για να το αλλαξω εγω;;;
Δεν μιλαω για αλλαγες στην ομορφια(πχ) μιλαω για αλλαγες σε ζωτικα σημεια
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

18/5/2010, 10:03 pm
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
Αφενός γιατί δεν έχεις εξαντλήσει τις δυνατότητες της ανάρτησης αν δεν έχεις πειραματιστεί με τις ρυθμίσεις.
Αφετέρου γιατί όπως σε μια αλυσίδα ο πιο αδύναμος κρίκος καθορίζει τη δύναμη του συνόλου, έτσι και στη μοτοσικλέτα το λιγότερο στιβαρό κομμάτι καθορίζει τη στιβαρότητα του συνόλου. Τι νόημα έχει να βάλεις ένα ανάποδο OHLINS σε μια μοτοσικλέτα που δεν έχει σχεδιαστεί συνολικά για να το υποστηρίξει;
noe13
noe13
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 276
Ηλικία : 39
Μοντέλο : vfr 800 v-tec 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

18/5/2010, 10:04 pm
Εγω απο ανεκαθεν δεν ειχα καλη σχεση με τις μετατροπες ειδικα στις μοτο και γι αυτο εχω μαυρα ή ακομα καλυτερα καταμαυρα μεσανυχτα σε οτι εχει να κανει με αυτες παντα ειμουν της αποψης οτι αυτος που εβαλε το συγκεκριμενο πχ πιρουνι κατι ξερει καλυτερα απο μενα
εγω ειμαι πιο εξυπνος απο τον honda που το μελετησε σχεδιασε εφτιαξε για να το αλλαξω εγω;;;
[/quote]

Αυτο δεν ειναι σωστο 100%!Υπαρχουν πολλοι λογοι για να βαλει ή οχι ενας κατασκευαστης κατι σε μια μηχανη (πχ λογω κοστους)Ας πουμε στο v-strom 1000 εχουν βαλει ΑΘΛΙΑ πισω φρενα προφανως για λογους κοστους!Δε σημαινει ομως οτι οποιος τα βελτιωσει δε ξερει και ξερει ο κατασκευαστης!Επισης αν καποιος παρει το vfr και το χρησιμοποιει αρκετα πιστα ισως να το χρειαστει το πιρουνι!
easy rider
easy rider
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-29
Mηνύματα : 880
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS 2005 το καλό το κόκκινο
Κράνος : full face (carbon bmw)

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

19/5/2010, 12:47 am
noe13 wrote:Ας πουμε στο v-strom 1000 εχουν βαλει ΑΘΛΙΑ πισω φρενα προφανως για λογους κοστους!!
Δεν εχω αποψη για το συγκεκριμενο μηχανακι αλλα απο την στιγμη που μου το λες θεωρω πως δεν εχεις λογο να μου πεις κατι που δεν ισχυει.Αν το εχουν κανει για λογο κοστους ή για οτιδηποτε αλλο για μενα ειναι επιηκως απαραδεκτο γιατι ειναι θεμα ζωτικης σημασιας

noe13 wrote:Δε σημαινει ομως οτι οποιος τα βελτιωσει δε ξερει και ξερει ο κατασκευαστης!
Δεν μιλαω για θεματα ασφαλειας ενοητε οτι αν η μηχανη μου δημιουργει ανασφαλεια σε οτοιδηποτε θα το αλλαξω - βελτιωσω δεν το σηζητω

noe13 wrote:Επισης αν καποιος παρει το vfr και το χρησιμοποιει αρκετα πιστα ισως να το χρειαστει το πιρουνι!
Η πιστα ειναι αλλο κεφαλαιο και απαιτει γνωση και ψαξιμο.Γνωση ως το τι θελεις και αν γινετε αυτο που θελεις(τεχνικα παντα)και αν θα αποδώσει γενικοτερα και ψαξιμο για την καλυτερη εξυπηρετηση - σημβουλη απο καποιον αξιοπιστο τεχνικο με εμπειρια

Μεσα απο την κουβεντα μας ανακαληψα οτι καποια πραγματακια που θεωρουσα ας το πουμε δεδομενα πχ τα φρενα ειδα οτι τελικα δεν ειναι ετσι
Ασχημο αυτο γιατι πρωτα απ ολα ειναι η ασφαλεια αλλα δυστηχως καποιες αιτεριες δεν το βλεπουν ετσι προκειμενου να κερδισουν περισοτερα απο το εμποριο αυτουσιας μοτο ή απο εξεληγμενα για καλυτερη αποδοση ανταλακτικα για την μοτο.
Σε καμια περιπτωση δεν θελω να θεωρηθη οτι αφισβητω τα γραφομενα σας
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

19/5/2010, 10:45 am
Βασικα ξερεις ρε συ τι γινεται; Εγω ειμαι 1000% συμφωνος να βελτιωνει καποιος στα σημεια τη μηχανη του. Πχ, αλλαγη λαδιων/ελατηριων στα αμορτισερ, καλυτερα τακακια, σωληνακια υψηλης...

Απο εκει και περα ομως οταν φτανεις σε σημειο να κανεις πατεντες για να βαλεις πχ αλλες δαγκανες φρενων, με ...ροδελες για αποστατες, η να αλλαζεις πισω αμορτισερ και στο σημειο εδρασης του να βαζεις αποστατη 4 ολοκληρα εκατοστα για να δεσει σωστα, ε τοτε οχι.... Εκει παιζεις με την ασφαλεια σου πλεον!

Οσο για την πιστα, και παλι δεν βλεπω το θεμα... Το VFR δεν ειναι καταλληλο για αυτη τη χρηση... Ειναι βαρυ, εχει αργη γεωμετρια (για πιστα παντα), φρενα απλα ικανοποιητικα και απλα ακαταλληλες αναρτησεις.
Αν γουσταρεις την πιστα τοσο πολυ πια τοτε απλα αγορασε ενα R6 η ενα ZX και εισαι κυριος. Ποιος ο λογος να κανιβαλισεις ενα μηχανακι που στην τελικη φτιαχτηκε για κατι αλλο;
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

19/5/2010, 12:50 pm
Πχ, αυτο που θελω εγω να κανω ειναι να βελτιωσω το πολυ μαλακο μπροστινο στη VFR καθως τα φρενα.
Στην αναρτηση δεν θελω να σκληρυνει πολυ γιατι μου αρεσει η ενδοτικοτητα της μηχανης και η ανεση που σου δινει ακομα σε κακους δρομους. Απλα θελω ισα ισα να σφιξει σαν συνολο και να γινει λιγο πιο ακριβες. Για κατι τετοιο δεν χρειαζεται να αλλαξω τα παντα... Απλα λαδια και ελατηρια θα ειναι υπεραρκετα νομιζω.

Βεβαια για τη μαυρη αληθεια, δεν θα με χαλουσε ενα μουρατο USD μπροστινο απο RC51 αλλα θα εκανε δουλεια; Ισως ναι. Ισως και οχι.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα επρεπε να κανω πατεντες για να μπει και θα ξοδευα πολλα λεφτα για ενα αποτελεσμα που θα ειχα και απλα αλλαζοντας τα σωθικα στα υπαρχοντα καλαμια με πολυ μικροτερο κοστος.

Το ιδιο και με τα φρενα. Καλυτερη αισθηση στη μανετα και λιγο καλυτερο αρχικο "δαγκωμα". (αν και ισως εχω κακομαθει απο τα monoblock φρενα της Duc...) Kαι εδω η λυση τακακια, σωληνακια ειναι μια πολυ καλη αρχη. Ε, αν αυτα δεν φτασουν πια το βλεπουμε για κατι αλλο...
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

19/5/2010, 12:55 pm
+749.
Εννοείται ότι αλλαγές του επιπέδου σωληνάκια, ελατήρια, ένα καλό αλλά κατάλληλο πίσω αμορτισέρ κλπ είναι από θετικές ως και απαραίτητες. Αν το πίσω αμορτισέρ τα έχει παίξει γιατί να μη βάλεις ένα καλό after market αλλά χωρίς περίεργες πατέντες.
Απλά, πρέπει να θυμόμαστε πως είναι γενικά σχεδιασμένη και κατασκευασμένη η μηχανή μας. Δεν μπορεί να μεταλλαχθεί σε κάτι άλλο.
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

19/5/2010, 1:24 pm
Ταξιδευτής wrote:Βασικα ξερεις ρε συ τι γινεται; Εγω ειμαι 1000% συμφωνος να βελτιωνει καποιος στα σημεια τη μηχανη του. Πχ, αλλαγη λαδιων/ελατηριων στα αμορτισερ, καλυτερα τακακια, σωληνακια υψηλης...

Απο εκει και περα ομως οταν φτανεις σε σημειο να κανεις πατεντες για να βαλεις πχ αλλες δαγκανες φρενων, με ...ροδελες για αποστατες, η να αλλαζεις πισω αμορτισερ και στο σημειο εδρασης του να βαζεις αποστατη 4 ολοκληρα εκατοστα για να δεσει σωστα, ε τοτε οχι.... Εκει παιζεις με την ασφαλεια σου πλεον!

Οσο για την πιστα, και παλι δεν βλεπω το θεμα... Το VFR δεν ειναι καταλληλο για αυτη τη χρηση... Ειναι βαρυ, εχει αργη γεωμετρια (για πιστα παντα), φρενα απλα ικανοποιητικα και απλα ακαταλληλες αναρτησεις.
Αν γουσταρεις την πιστα τοσο πολυ πια τοτε απλα αγορασε ενα R6 η ενα ZX και εισαι κυριος. Ποιος ο λογος να κανιβαλισεις ενα μηχανακι που στην τελικη φτιαχτηκε για κατι αλλο;

+ 782 βεβαίως βεβαίως Cool
noe13
noe13
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 276
Ηλικία : 39
Μοντέλο : vfr 800 v-tec 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

19/5/2010, 4:04 pm
Κακα τα ψεματα ο American pie δεν εκανε τις αλλαγες για λογους χρηστικους αλλα διαφημισης,διαστροφης και δε ξερω εγω τι αλλο!Αλλα αν υποθεσουμε οτι καποιος παιρνει ενα vfr και μια μερα του 'ρχεται και μπαινει πιστα!Θολωνει λοιπον το ματι του και θελει 1-2 φορες το μηνα να μπαινει αλλα θελει κ τα ταξιδακια του και δε θελει να εχει και ενα ρ6,gsx-r κ.α!ΙΣΩΣ τοτε να προχωρησει σε πιο ριζικες αλλαγες!Εγω ρε παιδι μου αυριο κερδιζω το λοττο κ μου περισευουν 4.000 για βελτιωση τι θα κανψ ετσι θα το αφησω? Razz
kostasdirt
kostasdirt
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 460
Ηλικία : 50
Μοντέλο : ΚΤΜ 990 Adventure EXC 450
Κράνος : Shoei XR1000 UVEX Enduro Airoh Stelt Senior

http://www.motobay.gr

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

20/5/2010, 7:41 pm
Πάρε ένα μεταχειρισμένο R6 ή CBR 600 και κρατάς και τι VeFa
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

20/5/2010, 9:04 pm
Πάντως ''φουλ'' βελτιωμένο δεν είναι, ο τίτλος απέχει πολύ από την πραγματικότητα.

Ανάρτηση πείραξε ο άνθρωπος, όχι όλα. Εκτός κι αν δεν πρόσεξα κάτι στο άρθρο (βαρέθηκα να το διαβάσω μέχρι τέλος να πω την αμαρτία μου), μοτερ-πλαίσιο δεν άγγιξε καθόλου.

Τάχουμε ξαναπεί αν θέλετε να δείτε τι πάει να πει βελτίωση σε ΟΛΑ, εδώ >>> http://www.motor-forum.nl/forum/list_messages/108025//

Αυτό που βλέπετε ΔΕΝ είναι RC45, ένα RC36II είναι το οποίο ''αναβαθμίστηκε'' Shocked
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

20/5/2010, 9:30 pm
Velociraptor wrote:Αυτό που βλέπετε ΔΕΝ είναι RC45, ένα RC36II είναι το οποίο ''αναβαθμίστηκε'' Shocked

Συμφωνω.
Ομως απο την αλλη και το συγκεκριμενο RC36II δεν ειναι αναβαθμισμενο. Αναβαθμιζω σημαινει αλλαζω καποια/πολλα μερη στη μηχανη με σκοπο κατι καλυτερο, oμως δεν αλλαζεις το βασικο σχημα/μορφη.

Τι νοημα εχει να αναβαθμισεις ενα μηχανακι οταν το αποτελεσμα δεν θυμιζει σε τιποτα το αρχικο;
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

20/5/2010, 10:52 pm
Ταξιδευτής wrote:Αναβαθμιζω σημαινει αλλαζω καποια/πολλα μερη στη μηχανη με σκοπο κατι καλυτερο, oμως δεν αλλαζεις το βασικο σχημα/μορφη

Πέραν του ότι εξαρχής έβαλα το αναβαθμίζω σε εισαγωγικά πριν, άρα είχε ήδη μια καταχρηστική χρήση το ρήμα...

Αναβαθμίζω, σημαίνει παίρνω κάτι από ένα βαθμό (ύψος), και το πάω σε ένα άλλο βαθμό, πιο ψηλό από το προηγούμενο. Κάτι που σαφώς κάνει το παράδειγμά μας, απόλες τις απόψεις (εμφάνιση, βάρος, δουλειά σε μοτέρ Worthy , αναρτήσεις κ.ο.κ.)

Tα υπόλοιπα περί μορφών, βασικών σχημάτων κ.ο.κ. μπάς και είναι δικοί σου ορισμοί (και ίσως ψυχαναγκασμοί); Razz

Αντιπαράδειγμα στην θεωρία σου περί μορφών -δεύτερο- που ΚΑΙ η μορφή αλλάζει ΚΑΙ αναβάθμιση είναι, και μάλιστα εδώ ΧΩΡΙΣ να αλλάζει τίποτα το τεχνικό από μέσα:

Από αυτό:
Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Vfr_400_r3n_nc30_import_92_1__28246

Σε αυτό:
Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Katofrontleft

Από ένα καλό χρυσό και άγιο ΑΛΛΑ 1989 αισθητικής θέμα, πάμε σε ένα φρεσκότατο του 2008. Η μορφή άλλαξε, είναι ή όχι αναβάθμιση; Bye


Last edited by Velociraptor on 20/5/2010, 10:57 pm; edited 1 time in total
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

20/5/2010, 10:56 pm
τέλειο Thumbsup
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

21/5/2010, 12:09 am
Μπραβο ρε ΜΙχαλη!!! :_hi:

απιστευτο Thumbsup
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!! Empty Re: Το τελειο vfr (φουλ βελτιωμενο)!!!

21/5/2010, 12:29 am
Πολυ ωραιο Shocked δειχνει πραγματι φρεσκο , σα σημερινο μοντελο !!!!
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum