Go down
teacher
teacher
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 590
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800 V-tec (2005)
Κράνος : SHOEI XR-1000 Diabolic, SHOEI XR-1100

Never ride faster than your angel can fly...
http://www.couchsurfing.com/profile.html?id=3HHTV5

Διακόπτης που να ΣΒΗΝΕΙ το βεντιλατέρ ;; - Page 2 Empty Re: Διακόπτης που να ΣΒΗΝΕΙ το βεντιλατέρ ;;

17/6/2010, 9:35 am
Είναι αρκετά απλό δες τα ηλεκτρολογικά σχέδια που πάνε στο βεντιλατέρ. Πρώτα από ότι θυμάμαι παρεμβάλλεται η βαλβίδα θερμοκρασίας που δίνει εντολή να ξεκινήσει το βεντιλατέρ. Μετά από αυτή θα πρέπει να μπει ο διακόπτης...
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Διακόπτης που να ΣΒΗΝΕΙ το βεντιλατέρ ;; - Page 2 Empty Re: Διακόπτης που να ΣΒΗΝΕΙ το βεντιλατέρ ;;

17/6/2010, 9:52 am
Roberto_Diavolo wrote:
Με την ευκαιρία να καταθέσω και την εμπειρία μου στην Ιταλία. Καμμένο πηνίο λοιπόν. Μιλώντας με μηχανικό της Honda, μου είπε ότι η πιο δυνατή αιτία για καμμένα πηνία, ανορθωτές κτλ, είναι η αυξημένη χρήση στη πόλη με μικρές ταχύτητες (και κυρίως στροφές κινητήρα, δλδ κάτω από 4.000σαλ) και η μεγάλη αναμονή στα φανάρια. Χρειάζεται οπωσδήποτε δυνατό ρελαντί, όχι αναιμικό και....[b]άλλη μηχανή για πόλη. [/b]
Κινούμενος από Μπολόνια προς Ανκόνα με πηνίο να υπολειτουργεί, μπαταρία που αδειάζει και βεντιλατέρ εκτός λειτουργίας , με το Vasilako (Βασίλη σε ευχαριστώ για όλα!!!) μπροστά να μου κουνάει το χέρι νευρικά για να πάω πιο γρήγορα, εγώ φοβόμουν γιατί είχα 110-112C και 100 χλμ στο κοντέρ. Κάποια στιγμή λέω δεν καίγεται το ρημάδι. Γκάζι και 140, σε λίγη ώρα η θερμοκρασία στους 98. Θυμίζω ότι η θερμοκρασία περιβάλλοντος ήταν υψηλή.
Συνεπώς, μια χαρά κρυώνει το μοτέρ με τον αέρα και το βεντιλατέρ μας σε υψηλές ταχύτητες δεν είναι απαραίτητο. Έτσι λέω εγώ τουλάχιστο.

Ακριβως-ακριβεστατα Παναγιωτη....
Εδω να κανω και εγω μια επισημανση,στα λεγομενα σου...
Μου εκανε εντυπωση οτι το V-Tec σου,με βγαλμενες τις φισσες απο τα μπροστινα φωτα,χωρις φορτιση της μπαταριας απο τα πηνια,εβγαζε 100-120 χιλιομετρα αποσταση μονο με την μπαταρια...

Δηλαδη η φορτιση της επαρκουσε για το πισω στοπ,την λειτουργια του κινητηρα(αναφλεξη..)
και οταν χρειαζοταν ...το βεντιλατερ....Παρα πολυ καλη συμπεριφορα και διαχειριση του ηλεκτρολογικου συστηματος τους λεμε,εκαναν οι Ιαπωνες σε αυτην την μηχανη,μονο που δεν τους εκατσε το θεμα με την θεση των ψυγειων,την σχεδιαση του τροπου που αυτα λαμβανουν μετωπικο αερα....Θα επρεπε να υπαρχει ενα ηλεκτρονικος τροπος,μολις η ταχυτητα ανεβαινε,να αντιστρεφοταν η πολικοτητα του βεντιλατερ ωστε να υποβοηθειτε το εργο του αερα κρουσης και να πεφτει η θερμοκρασια...

Βαλτε διακοπτακι που ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ το βεντιλατερ και θα σωθειτε....
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum