Go down
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Dancing with the back (wheel)... Empty Dancing with the back (wheel)...

22/6/2010, 1:47 am
Το ΣΚ που μας πέρασε ανεβοκατέβηκα την κλασσική διαδρομή του Αη Γιάννη του Ρόσσι, καθώς και το Ροβιές - Αιδηψός σε μια "καταδρομική".
Οι μνήμες από την άσφαλτο της Ιταλίας είναι φρέσκες και μοιραία μπαίνω σε συγκρίσεις, όμως αυτό που μου έκανε 2-3 φορές η μηχανή σίγουρα δεν το έκανε στην Ιταλία, έχει όμως πολύ περισσότερο καιρό να το κάνει (το έχω ξαναπετύχει παλιότερα μερικές φορές):

Είμαι σε κατηφορική είσοδο στροφής. Για τον Α ή Β λόγο χρειάζεται να φρενάρω μπαίνοντας και πατάω πρώτα πίσω φρένο και μετά μπροστά. Το πίσω αρχίζει να χορεύει και η μηχανή να κουνάει δεξιά αριστερά σα βάρκα!!!! Ομολογουμένως τρομάζω και πιέζοντας ελάχιστα τα φρένα (φοβούμενος ότι αν το παρακάνω θα διπλώσει), κατευθύνομαι την πρώτη φορά προς τη μπαριέρα, την άλλη προς τα χώματα (έχοντας κάνει lock το βλέμμα από το φόβο μου - λογικό να πηγαίνω προς τα εκεί)!!! Τα χρειάστηκα λέω και στις 2-3 περιπτώσεις... Στη μία μάλιστα έπιασα τον εαυτό μου να φωνάζει ΓΑΜΩΤ-ΓΑΜΩΤ-ΓΑΜΩΤ...!!!!!!! T T T T

ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ!! Τις πταίει;

1α. Μην είναι κακό στήσιμο των αναρτήσεων; Έχοντας πιο σκληρή την προφόρτιση στο πήγαινε και πιο μαλακή στο έλα, δεν είδα καμία διαφορά. Ίσως έχω απότομη επαναφορά και λειτουργεί σαν ελατήριο, το οποίο πετάει τον πίσω τροχό χάνοντας πρόσφυση;
1β. Μην είναι κακό στήσιμο των αναρτήσεων; Σκληρό μπροστινό - μαλακό πίσω ή αντίστροφα;
2. Μην είναι κακή σχέση ελαστικού - ασφάλτου; Με λίγα λόγια τα λάστιχα είναι που γλυστράνε (για το δρόμο ούτε λόγος - είναι γ@μησέ τα...);
3. Μην είναι το ABS; Το πίσω μπλοκάρει στιγμιαία και πλαγιολισθαίνει, απεμπλοκάρει και επανέρχεται και ουτ' ω καθεξής σε γρήγορους ρυθμούς...

Το να πατάω μπροστά φρένο και να σηκώνεται ο πίσω χάνοντας την πρόσφυση το αποκλείω, μιας και δοκίμασα επιτιδευμένα να το κάνω σε κάποιες στροφές και παρατήρησα ότι το κάνει πατώντας ΜΟΝΟ το πίσω φρένο!!!

Αυτά μπορώ να σκεφτώ. Ό,τι και να είναι δε νομίζω πως είναι φυσιολογικό να συμβαίνει. Θα το χαρακτήριζα φυσικά και επικύνδυνο.
Καμιά ιδέα anybody;
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Dancing with the back (wheel)... Empty Re: Dancing with the back (wheel)...

22/6/2010, 8:05 am
Όπως το αντιλαμβάνομαι είχες μπλοκάρισμα τροχού λόγο του φρεναρίσματος. Να σε πω την πάσα αλήθεια στο vfr δεν έχω κάνει κάτι παρόμοιο, το R6 όμως σε τέτοιες ταρζανιές μπλοκάριζε για πλάκα (ήταν και κατά πολύ ελαφρύτερο). Μιλάμε φυσικά για ταχύτητες κάτω από 100χ.α.ω. σε συνδυασμό με κακή πρόσφυση. Σε μεγαλύτερες ταχύτητες ή με καλύτερη πρόσφυση είναι πιο δύσκολο να μπλοκάρει.
Αλήθεια, σε σφιχτή διαδρομή γιατί πατάς πισινό? Νομίζω το cbs λειτουργεί καλύτερα από μόνο του. Αυτό που έκανες (πρώτα πισινό, μετά μπροστά) είναι αποτελεσματικό στο τέλος μιας μεγάλης ευθείας με πολλά km στο κοντέρ, πριν το μπάσιμο στη στροφή προκειμένου να είναι πιο σταθερό το μηχανάκι στα δυνατά φρένα
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Dancing with the back (wheel)... Empty Re: Dancing with the back (wheel)...

22/6/2010, 8:53 am
Βαγγελη...νομιζω οτι το παρακανες σε αυτο το σημειο,υπερεβηκες τα ορια που εθετε η προσφυση του δρομου και του
ελαστικου σου.....

Το επαθα και εγω πηγαινοντας στην Πλ.Βαρυμπομπης να βρω τον Χαρη και τον Βασιλακο,για καφε,απο τις στροφες μετα
την γεφυρα...

Το Strom ενω στις πρωτες 2-3 στροφες ηταν καλα (δεν πιεζα και εγω...)στις επομενες και παρασυρομενος οπως γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις,γλιστρηγε μπροστα,πλαγιολισθαινε (ναι ναι ναι επιτελους βρηκα τα αλογα που μου ελειπαν στην Ιταλια T T T )και γενικα
"διαμαρτυροτανε" εντονα για να ελλατωσω γκαζι....

Παιδια,ολοι εμεις που οδηγησαμε Ιταλια ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Και θα συνιστουσα προσοχη,τουλαχιστον μεχρι να επαναποκτησουμε συνηθειες Ελλαδας
Πηγαινοντας και οδηγωντας στην Ιταλι,προσαρμοζεσαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ,και αμεσα αρχιζεις να εξερευνας τα ορια τα δικα σου και της μηχανης σου,παντα με ασφαλεια....
Η επιστροφη ειναι που ειναι δυσκολη,και η επαναφορα στα Ελλαδικα προτυπα και οδηγικες συνθηκες....


Προσοχη παιδια.....γλιστραειιιιιι


Εν κατακλειδι,πιστευεις Βαγγελη οτι εαν ΑΥΡΙΟ κιολας ησουνα Ιταλια και ανεβαινες στο αγαπημενο μας Passo Palade(εκει που γραψαμε τον ΜΥΘΟ!!!!!) ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕς ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ;



Δεν νομιζω....
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Dancing with the back (wheel)... Empty Re: Dancing with the back (wheel)...

22/6/2010, 9:07 am
Βαγγέλη ειχα το ίδιο φαινόμενο που και πού με τα ξεραμένα ΒΤ21.
Μετά που εβαλα φρέσκα λαστιχάκια, το φαινόμενο σταμάτησε
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Dancing with the back (wheel)... Empty Re: Dancing with the back (wheel)...

22/6/2010, 10:49 am
Βαγγέλη, άναψε ένα κεράκι στον Άγιο Αμπεέσο (Εϊμπιέσο για του Σάξονες), γιατί σ'αυτόν χρωστάς τουλάχιστον 2.000€. Very Happy
Το χοροπήδημα μου κάνει λίγο για ρύθμιση ανάρτησης. Σε αντίστοιχη περίπτωση ένιωθα το πίσω να επιπλέει με μηδενική πρόσφυση, αλλά δεν χοροπηδούσε.
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Dancing with the back (wheel)... Empty Re: Dancing with the back (wheel)...

22/6/2010, 10:57 am
Vag το είπες μόνος σου .....απότομη επαναφορά .......
μαλάκωσε την ώστε να μην χάνει επαφή το λάστιχο με την άσφαλτο και το ABS να μπορεί να κάνει την δουλειά του
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Dancing with the back (wheel)... Empty Re: Dancing with the back (wheel)...

22/6/2010, 12:18 pm
Τελικά πατώντας φρένο γλυστρούσε ή χοροπηδούσε?
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Dancing with the back (wheel)... Empty Re: Dancing with the back (wheel)...

22/6/2010, 12:40 pm
Δεξιά αριστερά, χόρευε και το μηχανάκι κουνούσε σα βάρκα... Αυτό έκανε!!
Το αν χοροπηδούσε ναι, μπορεί να το' κανε αλλά μιλάμε για πολύ μικρά ποσοστά, όχι κάτι που να καταλάβω... ίσα για να χάνει πρόσφυση ο πίσω.

Συγκλίνω και εγώ προς την άποψη πως γλυστρούσε ο δρόμος και τα λάστιχα δεν κρατάνε. Στην Ιταλία έκαναν ΑΨΟΓΑ τη δουλειά τους και εκπλήρωσαν το σκοπό για τον οποίο τα έβαλα (ελάχιστη φθορά - που να δείτε τα μαλακά BT016 του AGGEVI και του Κωνσταντίνου πως έγιναν..) αλλά για Ελλάδα τελικά από δω και πέρα, μόνο λάστιχα του επιπέδου Μ3 - 016 - Corsa III... Neutral
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum