Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

+12
SCORPIOS
Them1s xXx
Armenis
apostat
Fanrider
kostasVFR
Postman
nikos-ex victor
mak
kostasdirt
Arxiereas
Vvag
16 posters
Go down
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

28/8/2010, 1:59 pm
Χτες το απόγευμα μου συνέβει κάτι και τα χρειάστηκα πραγματικά.
Ακόμα το DR δεν το' χω μάθει καλά και μιας και δεν έχει δείκτη βενζίνης, για 2η φορά μου έμεινε από βενζίνη (πριν τη ρεζέρβα). Η ρεζέρβα είναι με διακόπτη, οπότε η διαδικασία ως γνωστόν, λέει σβήνει η μηχανή, γυρνάς το διακόπτη και με λίγη επιμονή παίρνει ξανά μπροστά και πας με τη ρεζέρβα.

Έλα ντε που αυτό μου έκατσε όσο ήμουν με 100-110χλμ, ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ, ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΛΩΡΙΔΑ!!!!!!!! afraid afraid afraid afraid afraid
Και τώρα τι γίνεται; Σβήνει και είναι αδύνατον να κάνω δεξιά. Οπότε τ' αφήνω να τσουλήσει λίγο ακόμα ώστε να απομακρυνθώ όσο γίνεται από τη στροφή, κάνω όοοοσο πιο άκρη μπορώ και με τις γρηγορότερες κινήσεις που μπορώ να κάνω, γυρίζω το διακόπτη στη ρεζέρβα και προσπαθώ να βάλω μπροστά... με λίγη προσπάθεια και την καρδιά να χτυπάει σε τρελούς ρυθμούς (καθώς τα αυτοκίνητα που κινούνταν στην αριστερή λωρίδα με περνάγανε αέρα και ΞΥΣΤΑ!), παίρνει μπροστά και... άντε να ξεκινήσεις τώρα που από πίσω έρχονται πατημένοι!!!!! Με λίγη ακόμα προσπάθεια τα κατάφερα, αλλά είχα χεστεί από το φόβο μου. Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να κάνω δεξιά με σβηστή μηχανή, όμως εκείνη τη στιγμή το καλύτερο που μπορούσα να σκεφτώ ήταν αυτό που έκανα.

Και ερωτώ. Πες ότι δεν ήταν βενζίνη και ήταν κάποια βλάβη, η μηχανή δεν ξαναέπαιρνε μπροστά και ήσουν κολλημένος στην αριστερή λωρίδα. Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση;!;!;!;! Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

28/8/2010, 2:08 pm
Vvag wrote:
Και ερωτώ. Πες ότι δεν ήταν βενζίνη και ήταν κάποια βλάβη, η μηχανή δεν ξαναέπαιρνε μπροστά και ήσουν κολλημένος στην αριστερή λωρίδα. Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση;!;!;!;! Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Shinobi έπαιζες?

Εις αύτην περιπτώσει....
πατάς προσευχή!
Tsopa




(με κάτι τέτοια μου βγήκε κι εμένα το arxiereas...)
afraid
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

28/8/2010, 2:13 pm
Για να επανέλθω...
Όταν μου συνέβη κι εμένα με βενζίνη ήμουν έτοιμος να βγω για προσπέραση. Την ψυλιάστηκα αμέσως πάτησα συμπλέκτη και άπλωσα χέρι-πόδι-φλας να καταλάβουν ότι κάνω δεξιά. μόλις έπιασα άκρη άρχισα να φρενάρω.

Ηθικό δίδαγμα:
Γι' αυτό φροντίζεις πάντα να τρέχεις ώστε να έχεις την απαραίτητη ταχύτητα για ελιγμούς ακόμα και σβηστός.

Razz
kostasdirt
kostasdirt
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 460
Ηλικία : 50
Μοντέλο : ΚΤΜ 990 Adventure EXC 450
Κράνος : Shoei XR1000 UVEX Enduro Airoh Stelt Senior

http://www.motobay.gr

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

28/8/2010, 2:44 pm
Επειδή είχα και εγώ το DRZ και γενικά και άλλα τέτοια μηχανάκια, νιώθεις πάντα το κόμπιασμα από την έλλειψη καυσίμου μία ανάσα πριν στεγνώσει το καρμπυτατέρ χρόνος που είναι αρκετός να γυρίσεις το διακόπτη στη ρεζέρβα..δε κατάλαβες τίποτα?
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

28/8/2010, 3:28 pm
kostasdirt wrote:Επειδή είχα και εγώ το DRZ και γενικά και άλλα τέτοια μηχανάκια, νιώθεις πάντα το κόμπιασμα από την έλλειψη καυσίμου μία ανάσα πριν στεγνώσει το καρμπυτατέρ χρόνος που είναι αρκετός να γυρίσεις το διακόπτη στη ρεζέρβα..δε κατάλαβες τίποτα?

Το σβήσιμο ήρθε ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά το κόμπιασμα... αν και για να πω την αλήθεια, μου είχε σβήσει μια-δυο φορές τις προηγούμενες μέρες, πατώντας συμπλέκτη, αλλά δεν το' πιασα ότι είναι αυτό.

Αλήθεια, μπορείς να γυρίσεις το διακόπτη και εν κινήσει χωρίς να είναι σβηστό το μηχανάκι;
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

28/8/2010, 3:29 pm
Arxiereas wrote:Εις αύτην περιπτώσει....
πατάς προσευχή!
Tsopa

(με κάτι τέτοια μου βγήκε κι εμένα το arxiereas...)
afraid

Arxiereas wrote:
Ηθικό δίδαγμα:
Γι' αυτό φροντίζεις πάντα να τρέχεις ώστε να έχεις την απαραίτητη ταχύτητα για ελιγμούς ακόμα και σβηστός.

Razz


lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

28/8/2010, 4:46 pm
kostasdirt wrote:Επειδή είχα και εγώ το DRZ και γενικά και άλλα τέτοια μηχανάκια, νιώθεις πάντα το κόμπιασμα από την έλλειψη καυσίμου μία ανάσα πριν στεγνώσει το καρμπυτατέρ χρόνος που είναι αρκετός να γυρίσεις το διακόπτη στη ρεζέρβα..δε κατάλαβες τίποτα?

+1

Και εμένα στο CB έτσι είναι. Ο διακόπτης για τη ρεζέρβα είναι κάτω από το τεπόζιτο και τον γυρνάω εν κινήση. Αν αυτό δεν είναι εφικτό (π.χ λόγω θέσης του διακόπτη) πάτα συμπλέκτη για να ρολάρει το μηχανάκι και να μην το κόβει η ταχύτητα και θα'χεις το χρόνο να αλλάξεις λωρίδες και να μπεις δεξιά.

Υ.Γ:Καταλαβαίνω πως ένιωσες, εμένα μου είχε κοπεί η αλύσίδα στο CB με 110km/h silent στην αριστερή λωρίδα στον Κηφισό στο ύψος των ΚΤΕΛ. Χωρίς να με κόβει ο κινητήρας, αφού χωρίς αλυσίδα ήταν σαν να έχω νεκρά συνέχισα και μπήκα προσεκτικά στη βοηθητική.
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

28/8/2010, 5:03 pm
Shocked Shoot
πάς καλά?
με 140χλμ στη δεξιά λωρίδα κ σε προσπερνάνε με 180χλμ από την ΛΕΑ κ πήγαινες με 110 αριστερή?
ΜΗΝ το ξανακάνεις αν δεν χρειάζεται να στρίψεις αριστερά......PLEASE αφορά όλους μας!
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

28/8/2010, 5:08 pm
victor wrote: Shocked Shoot
πάς καλά?
με 140χλμ στη δεξιά λωρίδα κ σε προσπερνάνε με 180χλμ από την ΛΕΑ κ πήγαινες με 110 αριστερή?
ΜΗΝ το ξανακάνεις αν δεν χρειάζεται να στρίψεις αριστερά......PLEASE αφορά όλους μας!

Στη συγκεκριμένη φάση πήγαιναν με 60-80 στη μεσαία και τους προσπέρναγα μαζικά, στο ύψος της Ν. Φιλαδέλφειας ήμουν, όχι εκτός πόλης. Εννοείται πως δεν πάω ΠΟΤΕ αριστερή λωρίδα με ΟΣΟ και να πηγαίνω, αν μπορώ να κινηθώ στη μεσαία, ή ακόμα και στη δεξιά!! Bye
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

28/8/2010, 5:12 pm
καλα!!! σε σχωρνάω τότες cheers
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

28/8/2010, 5:14 pm
Vvag wrote:

Αλήθεια, μπορείς να γυρίσεις το διακόπτη και εν κινήσει χωρίς να είναι σβηστό το μηχανάκι;

Αμε αμε... ειναι νεουδι ακομα βρεεεε αχουτο μωρε... αχουτο... Razz Razz Razz Razz
kostasVFR
kostasVFR
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 69
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800 V-TEC
Κράνος : ARAI RX-7 - UVEX ONYX CARBON

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

28/8/2010, 5:14 pm
Και εγώ στο CBR 600 που είχα, και δεν είχε δείκτη βενζίνης, μόνο διακόπτη,με όσα χιλιόμετρα και να πηγαίνεις,οταν ηταν για να μπεί η ρεζέρβα σκορτσάρε ο κινητήρας, και σου εδίνε λίγα δευτερόλεπτα για να γυρίσεις τον διακόπτη.
Μου εχει τύχει με 220 χιλ,πάντα τον γύριζα εν κινήση χωρις πρόβλημα.
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

28/8/2010, 5:46 pm
kostasdirt wrote:Επειδή είχα και εγώ το DRZ και γενικά και άλλα τέτοια μηχανάκια, νιώθεις πάντα το κόμπιασμα από την έλλειψη καυσίμου μία ανάσα πριν στεγνώσει το καρμπυτατέρ χρόνος που είναι αρκετός να γυρίσεις το διακόπτη στη ρεζέρβα..δε κατάλαβες τίποτα?

kostasVFR wrote:Και εγώ στο CBR 600 που είχα, και δεν είχε δείκτη βενζίνης, μόνο διακόπτη,με όσα χιλιόμετρα και να πηγαίνεις,οταν ηταν για να μπεί η ρεζέρβα σκορτσάρε ο κινητήρας, και σου εδίνε λίγα δευτερόλεπτα για να γυρίσεις τον διακόπτη.
Μου εχει τύχει με 220 χιλ,πάντα τον γύριζα εν κινήση χωρις πρόβλημα.

Οτι σου λενε οι Κωστάδες εδω υσχιει , το ιδιο και το CB1 που εχω , μολις σκορτσαρει η δεν ακουει στο γκαζι το χερακι γυριζει το διακοπτη αμεσως και κανενα προβλημα να τσεκαρεις στα ποσα χλμ απο γεματο σου χτυπαει ρεζερβα και ετσι θα εισαι ψιλιασμενος οτι οπου να ειναι χτυπαει ρεζερβα , εγω μολις πλησιαζω τα 150 χλμ ειμαι σταντ μπαυ

Νεουλιασμα θα μαθεις
Razz cheers
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

28/8/2010, 9:41 pm
Fanrider wrote:το χερακι γυριζει το διακοπτη αμεσως και κανενα προβλημα
Έτσι. Thumbsup

Α ρε καημένη γενιά, που γεννήθηκε με ενσωματωμένο ψεκασμό και LCD δείκτη βενζίνης.. Δεν θα νιώσει ποτέ εκείνη την ανατριχίλα, όντας πάνω σε κανά βουνό χαμένος, σκορτάρει ο κινητήρας σου και βάζοντας το χεράκι στην κάνουλα διαπιστώνεις ότι ήταν ήδη στην ρεζέρβα... old timer

Όσο για το να σου σβήσει ο κινητήρας στην αριστερή λωρίδα: ΠΟΤΕ μην πας στην αριστερή άκρη, επειδή 90% των παπαροοδηγών θα χωθούν να περάσουν. Κάνε διάφορα σημάδια μέχρι να κόψεις έναν πίσω σου. Αυτός θα σε προστατεύει μετά από τους άλλους, όσο και να κοκκινίζει και να ρίχνει χριστοπαναγίες. Wink
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

28/8/2010, 10:05 pm
Καλά όλα αυτά, αλλά δεν πιάσατε τι λέω εγώ!
Πες ότι δε μπορείς με τίποτα ν' αλλάξεις λωρίδα και μένεις κολλημένος στην άκρη της αριστερής, όσο πιο κοντά στο διάζωμα, σε περνάνε ξυστά με 150 και η μηχανή για κάποιο λόγο ΔΕΝ ξαναπαίρνει μπροστά!!!! Τι κάνεις τότε;! Το σκεφτόμουν χτες την ώρα που ήμουν σε αυτή τη δυσάρεστη θέση... Πραγματικά δεν ξέρω τι θα' κανα αν δεν είχα την επιλογή της ρεζέρβας!!! Να περάσω κάθετα την εθνική ΔΕΝ έπαιζε με τίποτα!!! Τι κάνεις;! Shocked Shocked Shocked
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

28/8/2010, 10:29 pm
περιμένεις την τροχαία Ε.Ο να σε σώσει κ μετά τους φιλάς σταυρωτά T T T T
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

28/8/2010, 11:13 pm
μα στο λενε ξεκαθαρα ολοι! πετα το DR και ασχολησου με τη βεφα που δε θα σου κανει τετοια! cheers Very Happy
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

29/8/2010, 12:06 am
apostat wrote:
Όσο για το να σου σβήσει ο κινητήρας στην αριστερή λωρίδα: ΠΟΤΕ μην πας στην αριστερή άκρη, επειδή 90% των παπαροοδηγών θα χωθούν να περάσουν. Κάνε διάφορα σημάδια μέχρι να κόψεις έναν πίσω σου. Αυτός θα σε προστατεύει μετά από τους άλλους, όσο και να κοκκινίζει και να ρίχνει χριστοπαναγίες. Wink
Vvag wrote:Τι κάνεις τότε;!
Αυτό που λέω πάρα πάνω είναι σημαντικό, γιαυτό το επαναφέρω: ΠΟΤΕ μην πας στην άκρη της αριστερής λωρίδας, επειδή εκεί δεν φαίνεσαι καν. Οι πλακωμένοι με 180 θα αφήσουν την σκόνη τους στο παντελόνι σου, και θα φαν τέτοια τρομάρα όταν σε δούν δίπλα τους που είναι πολύ πιθανό να γίνει ατύχημα. Πολύ καλύτερα είναι να κάτσεις φαρδύς πλατύς στην μέση της λωρίδας, κάνοντας τον εαυτό σου όσο πιο εμφανή γίνεται.

Μου έχει τύχει πριν πολλά χρόνια στην Γερμανία. Μόνο που εκεί όχι μόνο είχα θέμα με μείωση ταχύτητας, αλλά πολύ μεγαλύτερο, με ένα σκασμένο πίσω λάστιχο στην αριστερή λωρίδα σε στροφή. Έμεινα στην μέση της λωρίδας μέχρι που ο παπάρας με το BMW Μ5 που μου είχε κολλήσει από πίσω να καταλάβει ότι έχω πρόβλημα. Το να πας βέβαια μετά από εκεί στην ΛΕΑ είναι άλλο καπέλο. Αν πετύχεις κανέναν που έχει μυαλό, μπορεί και να σε συνοδέψει καλύπτοντάς σε με αναμμένα αλάρμ. Μετά παίξε και ένα τζόκερ. Very Happy
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

29/8/2010, 12:09 am
Vvag wrote:
Και ερωτώ. Πες ότι δεν ήταν βενζίνη και ήταν κάποια βλάβη, η μηχανή δεν ξαναέπαιρνε μπροστά και ήσουν κολλημένος στην αριστερή λωρίδα. Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση;!;!;!;! Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked


"ΠΑΤΕΡ ΗΜΩΝ Ο ΕΝ ΤΙΣ ΟΥΡΑΝΙΣ..."
pray pray pray

Να τι κάνεις...!!!!
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

29/8/2010, 9:24 am
Δεν οδηγάς ποτέ στην αριστερή λωρίδα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Πηγαίνεις πάντα δεξιά.
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

29/8/2010, 2:06 pm
SCORPIOS wrote:Πηγαίνεις πάντα δεξιά.
..όπου κινδυνεύεις να πέσεις πάνω σε κάποιον που είδε τελευταία στιγμή την έξοδο και κόβει πλακωμένος στα φρένα από την αριστερή σχεδόν κάθετα. Πολύς κόσμος έχει σκοτωθεί έτσι.
DrDeep
DrDeep
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 150
Ηλικία : 40
Μοντέλο : VFR-800 02 V-TEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

29/8/2010, 7:15 pm
Vvag wrote:

Αλήθεια, μπορείς να γυρίσεις το διακόπτη και εν κινήσει χωρίς να είναι σβηστό το μηχανάκι;

Κανονικα και με το νομο!! Με το Africa που ηταν με διακοπτη η ρεζερβα ημουν με 140km/h στην Αττικη οδο και μου κανει το κοψιμο...
Και εγω τα χρειάστηκα λιγακι... Blush
Αλλα γυρισα το διακοπτη και μετα απο 3 δευτερα πηρε μπροστα!!

Και οπως ειπε και ενα σοφο μελος .... ''Εισαι λιγο νεουδι σε αυτα τα μηχανακια'' χαχαχα lol!
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

29/8/2010, 10:16 pm
Σωστά όλα τα παραπάνω, θα προσθέσω και το εξής: Μαθαίνεις καλά το μηχανάκι σου και την αυτονομία του, και, μηδενίζοντας σε κάθε φουλάρισμα, ξέρεις πότε περίπου να περιμένεις το βήξιμο. Και φυσικά, ξέρεις με κλειστά μάτια πού βρίσκεται και πόυ πρέπει να γυρίσει η ρεζέρβα, την οποία δεν ξεχνάς στο Res, αλλά την ξαναγυρίζεις στο ΟΝ με το που μπαίνεις στο βενζινάδικο...........
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

29/8/2010, 10:44 pm
Παναγιώτης Κ. wrote:την οποία δεν ξεχνάς στο Res, αλλά την ξαναγυρίζεις στο ΟΝ με το που μπαίνεις στο βενζινάδικο...........
Πως φαίνεται ο παθών (που είναι πια μαθών) Laughing
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

30/8/2010, 9:00 am
DrDeep wrote:
Vvag wrote:

Αλήθεια, μπορείς να γυρίσεις το διακόπτη και εν κινήσει χωρίς να είναι σβηστό το μηχανάκι;

Κανονικα και με το νομο!! Με το Africa που ηταν με διακοπτη η ρεζερβα ημουν με 140km/h στην Αττικη οδο και μου κανει το κοψιμο...
Και εγω τα χρειάστηκα λιγακι... Blush
Αλλα γυρισα το διακοπτη και μετα απο 3 δευτερα πηρε μπροστα!!

Και οπως ειπε και ενα σοφο μελος .... ''Εισαι λιγο νεουδι σε αυτα τα μηχανακια'' χαχαχα lol!

Επιβεβαιωμένο και για τρανσαλπ.... πολύ συνηθισμένο...
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

30/8/2010, 9:34 am
Vvag wrote:Καλά όλα αυτά, αλλά δεν πιάσατε τι λέω εγώ!
Πες ότι δε μπορείς με τίποτα ν' αλλάξεις λωρίδα και μένεις κολλημένος στην άκρη της αριστερής, όσο πιο κοντά στο διάζωμα, σε περνάνε ξυστά με 150 και η μηχανή για κάποιο λόγο ΔΕΝ ξαναπαίρνει μπροστά!!!! Τι κάνεις τότε;! Το σκεφτόμουν χτες την ώρα που ήμουν σε αυτή τη δυσάρεστη θέση... Πραγματικά δεν ξέρω τι θα' κανα αν δεν είχα την επιλογή της ρεζέρβας!!! Να περάσω κάθετα την εθνική ΔΕΝ έπαιζε με τίποτα!!! Τι κάνεις;! Shocked Shocked Shocked
Μην στεναχωριεσε Vvag υπαρχει η απλουστατη λυση ,στυριζεις το μηχανακι στο τοιχειο που χωριζει τα δυο ρευματα και ανεβενεις επανω του και περιμενεις τους υπευθυνους της Αττικης οδου να σε σωσουν,νωμιζω οτι στην Αττικη οδο υπαρχει και τ/φ εκτακτης αναγκης ,ειδαλως χτυπας προσευχη και περιμενεις .Παντως η καλυτερη λυση ειναι να ξερεις την αυτονομια της μοτοσυκλετας και καθε φορα που γεμιζεις το ρεζερβουαρ να μηδενιζεις τον μερικ χλμετρητη,ετσι κανω και στο vfr γιατι δεν εμπιστευομαι καθολου τους δεικτες βενζινης
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

30/8/2010, 11:52 am
Vvag wrote: Να περάσω κάθετα την εθνική ΔΕΝ έπαιζε με τίποτα!!! Τι κάνεις;! Shocked Shocked Shocked


Βαγγο εχει και χειροτερα.....





lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!! Empty Re: Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;!!

30/8/2010, 12:54 pm
dirty wrote:Μην στεναχωριεσε Vvag υπαρχει η απλουστατη λυση ,στυριζεις το μηχανακι στο τοιχειο που χωριζει τα δυο ρευματα και ανεβενεις επανω του και περιμενεις τους υπευθυνους της Αττικης οδου να σε σωσουν,νωμιζω οτι στην Αττικη οδο υπαρχει και τ/φ εκτακτης αναγκης ,ειδαλως χτυπας προσευχη και περιμενεις .Παντως η καλυτερη λυση ειναι να ξερεις την αυτονομια της μοτοσυκλετας και καθε φορα που γεμιζεις το ρεζερβουαρ να μηδενιζεις τον μερικ χλμετρητη,ετσι κανω και στο vfr γιατι δεν εμπιστευομαι καθολου τους δεικτες βενζινης

Μήτσε είσαι ο μόνος που κατάλαβε τι θέλω να πω...!!! Razz Razz Razz
Μόνο που δε μιλάμε για Αττική οδό, αλλά για Εθνική. Εκεί δεν υπάρχουν κάμερες και συνεργεία έκτακτης ανάγκης, πρέπει μάλλον να ειδοποιήσεις. Αυτό ήταν που σκέφτηκα και εγώ (αφού το να περάσω κάθετα την εθνική με τη μηχανή στα χέρια ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΩ - που να' ναι και κάνα VFR...), αλλά ποιον ειδοποιείς;

Όσο για την αυτονομία, μηδενίζω το ρεζερβουάρ κάθε φορά ακόμα και στη Βέφα που έχει ένδειξη στάθμης. Τώρα το DR εκτός του ότι δεν το έχω μάθει ακόμα, πρέπει ν' αλλάξω την τάπα του ρεζερβουάρ γιατί από κάπου χάνει και εξατμίζεται βενζίνη (βλέπω πάνω της λεκέδες που και που). Τώρα δεν ξέρω αν φταίει αυτό και τι ποσότητα μπορεί να εξατμίζεται, αλλά στην Κρήτη έκανα 130χλμ και δε γέμισα ούτε μισό ντεπόζιτο μετά, και στη συγκεκριμένη φάση στα 125 χλμ έσβησε... Οπότε ακόμα το διερευνώ...!! Wink Wink Wink
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum