Go down
kostasVFR
kostasVFR
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 69
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800 V-TEC
Κράνος : ARAI RX-7 - UVEX ONYX CARBON

Θερμοστάτης; Empty Θερμοστάτης;

1/9/2010, 10:11 am
Καλημέρα, μετά απο μια βόλτα δικάβαλος στο κέντρο της Αθήνας,με 39 βαθμούς,σταμάταω σε ενα φανάρι και βλέπω να τρέχει παραφλού απο την μηχανή μου.

Η θερμοκρασία ήταν 106 βαθμούς και δούλευε το βεντιλατέρ.Μεχρι εκείνη την στιγμή το VFR δεν ειχε καποιο θέμα με την θερμοκρασία,ανέβαζε για πλάκα μεχρι 106-107 όμως οταν έμπαινε το βεντιλατέρ πήγαινε σχεδόν αμέσως 98 και ξανα μια απο τα ιδια.
Τώρα το βεντιλατέρ ανάβει όποτε θέλει, πολυ πριν απο τους βαθμούς που άνοιγε, και πολυ μέτα.

Χτες το μεσημέρι βλέπω 111 βαθμους σταματημένος στο φανάρι.Ξεκινάει το βεντιλατερ η θερμοκρασία πέφτει, αλλα μένει στους 103 και δεν κατεβαινει πιο κάτω.Μπαίνω αττική οδο και μετα απο 3-4 χιλομετρα είχει πέσει στους 95.

Σήμερα το πρωί στην αττική οδο, που ήταν σχετικά δροσερά,είχα 89-90 βαθμούς,οταν έπιασα κίνηση πήγε πάλι 106 δούλεψε το ανεμιστηράκι και έριξε την θερμοκρασία.
Οταν σταμάτησα και έσβησα την μηχανή ,το βεντιλατέρ σταμάτησε στους 105 βαθμούς ενω αλλες φορές δούλευε με σβηστή την μηχανή μεχρι να δείξει 98.

Διάβασα και κάποια αλλα post στο forum και βλέπω οτι μάλλον πρέπει να φταίει ο θερμοστάτης,και σκέφτομαι να τον παραγγείλω απο τον silver μαζί με κάποια αλλα πράγματα,αλλα πως θα το σιγουρέψω;

Το μεγάλο μου θέμα ειναι οτι δεν έχω και καποιο συνεργέιο,να το πάω!!!Εχω απογοητευτεί απο οσα εχω επισκεφτεί.


Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Θερμοστάτης; Empty Re: Θερμοστάτης;

1/9/2010, 11:07 am
Δεν ξερω αν φταιει ο θερμοστατης, αν και πιθανο μου ακουγεται. Για αυτο που μπορω σιγουρα να σε βοηθησω ειναι για συνεργειο. Για περαιτερω εχεις ΠΜ. cheers
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Θερμοστάτης; Empty Re: Θερμοστάτης;

1/9/2010, 11:43 am
Προφανώς αναφέρεσαι στον ηλεκτρικό θερμοστάτη, δλδ την βαλβίδα που κλείνει κύκλωμα και δουλεύει ο ανεμιστήρας από μια θερμοκρασία και πάνω. Και όχι στον υδραυλικό θερμοστάτη, που κλείνει την ροή του ψυκτικού από μια θερμοκρασία και κάτω.

Τσέκαρε ότι έχουν μείνει ψυκτικά υγρά μέσα στο ψυγείο(α). Αν μια φορά σου ζεστάθηκε και έβρασε, πάει να πει ότι έχει χάσει μέρος των υγρών. Αν ο θερμοστάτης είναι στο όριο, μέσα στην στάθμη-έξω από την στάθμη, να μια εξήγηση γιατί μπορεί να δουλεύει τρελλά. Τα υγρά τα ελέγχουμε από την τάπα του ψυγείου ΚΑΙ ΟΧΙ από το δοχείο διαστολής, οι μοτοσυκλέτες δεν είναι αυτοκίνητα και δεν γεμίζει το ψυγείο από το δοχείο διαστολής. Συμπλήρωσε υγρά αν χρειαστεί.

Αν όντως φταίει ο θερμοστάτης, είναι ουσιαστικά μια μεγάλη βίδα που βιδώνει πάνω στο ψυγείο(α). Αδειάζεις ψυκτικό, βεβιδώνεις παλιό θερμοστάτη, βιδώνεις καινούριο, ξαναβάζεις ψυκτικό, έτοιμη η αλλαγή. Αν μπορείς να παραγγείλεις από internet σίγουρα μπορείς και να το αλλάξεις μόνος σου, χωρίς να χρειάζεσαι συνεργείο.

Τον θερμοστάτη μπορείς να τον ελέγξεις με ένα μπρίκι, νερό, θερμόμετρο και ένα πολύμετρο ή κάτι που να μετράει κλειστό ή ανοικτό κύκλωμα. Βάζεις νερό στο μπρίκι, το βάζεις να ζεσταίνεται, ρίχνεις και το θερμόμετρο μέσα να βλέπεις θερμοκρασία, ρίχνεις και τον θερμοστάτη που έχεις καλωδιώσει στο πολύμετρο και περιμένεις. Στην θερμοκρασία που αναγράφει στο μεταλό του ο θερμοστάτης, πρέπει μόλις φτάσει εκεί το νερό σε θερμοκρασία, να κλείσει κύκλωμα. Αν δεν κλείνει κύκλωμα ή κλείνει αργότερα, ή κλείνει όπου θυμηθεί, έχεις ένα κακό θερμοστάτη, αν όμως σταθερά κλείνει στους 89 π.χ. είναι σωστός.
kostasVFR
kostasVFR
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 69
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800 V-TEC
Κράνος : ARAI RX-7 - UVEX ONYX CARBON

Θερμοστάτης; Empty Re: Θερμοστάτης;

1/9/2010, 12:06 pm
[quote="Velociraptor"]Προφανώς αναφέρεσαι στον ηλεκτρικό θερμοστάτη, δλδ την βαλβίδα που κλείνει κύκλωμα και δουλεύει ο ανεμιστήρας από μια θερμοκρασία και πάνω. Και όχι στον υδραυλικό θερμοστάτη, που κλείνει την ροή του ψυκτικού από μια θερμοκρασία και κάτω.

Δεν ηξερα καν οτι υπαρχουν 2 ειδων θερμοστατες,εγω στον ηλεκτρικο αναφερομουνα.
θα προσπαθησω να τον βγαλω και να τον τεσταρω(τυπωσα και το service manual)και βλεπουμε!Σε ευχαριστω παντος
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Θερμοστάτης; Empty Re: Θερμοστάτης;

1/9/2010, 3:01 pm
Velociraptor wrote:Προφανώς αναφέρεσαι στον ηλεκτρικό θερμοστάτη, δλδ την βαλβίδα που κλείνει κύκλωμα και δουλεύει ο ανεμιστήρας από μια θερμοκρασία και πάνω. Και όχι στον υδραυλικό θερμοστάτη, που κλείνει την ροή του ψυκτικού από μια θερμοκρασία και κάτω.

Τσέκαρε ότι έχουν μείνει ψυκτικά υγρά μέσα στο ψυγείο(α). Αν μια φορά σου ζεστάθηκε και έβρασε, πάει να πει ότι έχει χάσει μέρος των υγρών. Αν ο θερμοστάτης είναι στο όριο, μέσα στην στάθμη-έξω από την στάθμη, να μια εξήγηση γιατί μπορεί να δουλεύει τρελλά. Τα υγρά τα ελέγχουμε από την τάπα του ψυγείου ΚΑΙ ΟΧΙ από το δοχείο διαστολής, οι μοτοσυκλέτες δεν είναι αυτοκίνητα και δεν γεμίζει το ψυγείο από το δοχείο διαστολής. Συμπλήρωσε υγρά αν χρειαστεί.

Αν όντως φταίει ο θερμοστάτης, είναι ουσιαστικά μια μεγάλη βίδα που βιδώνει πάνω στο ψυγείο(α). Αδειάζεις ψυκτικό, βεβιδώνεις παλιό θερμοστάτη, βιδώνεις καινούριο, ξαναβάζεις ψυκτικό, έτοιμη η αλλαγή. Αν μπορείς να παραγγείλεις από internet σίγουρα μπορείς και να το αλλάξεις μόνος σου, χωρίς να χρειάζεσαι συνεργείο.

Τον θερμοστάτη μπορείς να τον ελέγξεις με ένα μπρίκι, νερό, θερμόμετρο και ένα πολύμετρο ή κάτι που να μετράει κλειστό ή ανοικτό κύκλωμα. Βάζεις νερό στο μπρίκι, το βάζεις να ζεσταίνεται, ρίχνεις και το θερμόμετρο μέσα να βλέπεις θερμοκρασία, ρίχνεις και τον θερμοστάτη που έχεις καλωδιώσει στο πολύμετρο και περιμένεις. Στην θερμοκρασία που αναγράφει στο μεταλό του ο θερμοστάτης, πρέπει μόλις φτάσει εκεί το νερό σε θερμοκρασία, να κλείσει κύκλωμα. Αν δεν κλείνει κύκλωμα ή κλείνει αργότερα, ή κλείνει όπου θυμηθεί, έχεις ένα κακό θερμοστάτη, αν όμως σταθερά κλείνει στους 89 π.χ. είναι σωστός.

Aυτο ξαναπες το.... Thumbsup Thumbsup Thumbsup
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Θερμοστάτης; Empty Re: Θερμοστάτης;

1/9/2010, 4:32 pm
kostasVFR wrote:Καλημέρα, μετά απο μια βόλτα δικάβαλος στο κέντρο της Αθήνας,με 39 βαθμούς,σταμάταω σε ενα φανάρι και βλέπω να τρέχει παραφλού απο την μηχανή μου.


Αυτό είναι το μόνο παράδοξο από όσα λες.

Πιθανόν να μην φταίνε οι θερμοστάτες.

Από πού έτρεχε το υγρό;;; Δεξιά είναι από την τάπα και αριστερά είναι από την αντλία. Έχεις αλλάξει ποτέ υγρά, αν ναι τι έβαλες και πόσο καιρό τα έχεις; Αν δεν έχεις σφίξει ποτέ τα κολάρα από τους σωλήνες του ψυκτικού, μπορεί να τρέχει από οπουδήποτε.

Το υγρό στην αναλογία 50/50 που είναι και με την πίεση που αντέχει η τάπα 15psi είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να βράσει πριν τους 120 βαθμούς!
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Θερμοστάτης; Empty Re: Θερμοστάτης;

1/9/2010, 5:04 pm
kostasVFR wrote:

Τώρα το βεντιλατέρ ανάβει όποτε θέλει, πολυ πριν απο τους βαθμούς που άνοιγε, και πολυ μέτα.



Ο διακόπτης του βεντιλατέρ είναι τοποθετημένος στο πάνω μέρος του αριστερού ψυγείου ενώ η θερμοκρασία μετριέται στο σώμα των μπροστά κυλίνδρων. Αν έχει πάρει το σύστημά σου αέρα είναι λογικό να συμπεριφέρεται έτσι γιατί ο διακόπτης μια έρχεται σε επαφή με το υγρό και μια με τον αέρα.

Για τους τύπους το βεντιλατέρ πρέπει να ανάβει στους 104 και ο θερμοστάτης να ξεκινά να ανοίγει στους 84.
kostasVFR
kostasVFR
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 69
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800 V-TEC
Κράνος : ARAI RX-7 - UVEX ONYX CARBON

Θερμοστάτης; Empty Re: Θερμοστάτης;

2/9/2010, 12:37 pm
anastasis wrote:
kostasVFR wrote:Καλημέρα, μετά απο μια βόλτα δικάβαλος στο κέντρο της Αθήνας,με 39 βαθμούς,σταμάταω σε ενα φανάρι και βλέπω να τρέχει παραφλού απο την μηχανή μου.


Αυτό είναι το μόνο παράδοξο από όσα λες.

Πιθανόν να μην φταίνε οι θερμοστάτες.

Από πού έτρεχε το υγρό;;; Δεξιά είναι από την τάπα και αριστερά είναι από την αντλία. Έχεις αλλάξει ποτέ υγρά, αν ναι τι έβαλες και πόσο καιρό τα έχεις; Αν δεν έχεις σφίξει ποτέ τα κολάρα από τους σωλήνες του ψυκτικού, μπορεί να τρέχει από οπουδήποτε.

Το υγρό στην αναλογία 50/50 που είναι και με την πίεση που αντέχει η τάπα 15psi είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να βράσει πριν τους 120 βαθμούς!


Το υγρό έτρεχε απο το σωληνάκι της υπερχείλισης,έτρεξε μια μικρη ποσότητα και μετά σταμάτησε.
Την μηχανή την έχω 2 μήνες και δεν εχω κάνει απολύτος τίποτα,οπότε δεν ξέρω ποτε αλλαχτήκαν τα υγρά.

Χτές έλυσα τα φαίρινκ και έβγαλα την τάπα του ψυγείου,τα νερά ηταν εντάξει απο εκει, αλλα στο δοχείο διαστολής μου φαίνετε οτι θέλει λίγο συμπλήρωμα.
Το νερό ειναι ανάμεσα upper kai low αλλα κοντα στο low.





anastasis wrote:
kostasVFR wrote:

Τώρα το βεντιλατέρ ανάβει όποτε θέλει, πολυ πριν απο τους βαθμούς που άνοιγε, και πολυ μέτα.



Ο διακόπτης του βεντιλατέρ είναι τοποθετημένος στο πάνω μέρος του αριστερού ψυγείου ενώ η θερμοκρασία μετριέται στο σώμα των μπροστά κυλίνδρων. Αν έχει πάρει το σύστημά σου αέρα είναι λογικό να συμπεριφέρεται έτσι γιατί ο διακόπτης μια έρχεται σε επαφή με το υγρό και μια με τον αέρα.

Για τους τύπους το βεντιλατέρ πρέπει να ανάβει στους 104 και ο θερμοστάτης να ξεκινά να ανοίγει στους 84.


Το βεντιλατέρ άναβε πάντα στους 106-107 και έκλεινε στους 97, αυτο το έχω τσεκάρει απο την ημέρα που το πήρα.
Απο χτές που έβγαλα τα φαιρινκ το βεντιλατέρ δουλέυει κανονικα. Αφησα την θερμοκρασία να ανέβει 4-5 φορές και αναψε στους 107 και σε 1-2 λεπτα έπεσε στους 97.
Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο η τάπα,γιατι μου φάνηκε οτι όταν την ξαναέβαλα έπιασε καλύτερα.
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Θερμοστάτης; Empty Re: Θερμοστάτης;

2/9/2010, 3:04 pm
kostasVFR wrote:

Το υγρό έτρεχε απο το σωληνάκι της υπερχείλισης,έτρεξε μια μικρη ποσότητα και μετά σταμάτησε.
Την μηχανή την έχω 2 μήνες και δεν εχω κάνει απολύτος τίποτα,οπότε δεν ξέρω ποτε αλλαχτήκαν τα υγρά.

Χτές έλυσα τα φαίρινκ και έβγαλα την τάπα του ψυγείου,τα νερά ηταν εντάξει απο εκει, αλλα στο δοχείο διαστολής μου φαίνετε οτι θέλει λίγο συμπλήρωμα.
Το νερό ειναι ανάμεσα upper kai low αλλα κοντα στο low.


Φαίνεται να ήταν θέμα στεγανότητας που οδήγησε το υγρό να βράσει σε χαμηλότερη θερμοκρασία.

Μάλλον θα πρέπει να αλλάξεις τα υγρά για να είσαι σίγουρος, άλλωστε έχουν ζωή δύο χρόνια. Να πάρεις κάτι που δεν περιέχει silicates, όπως λέει η HONDA.

Επιπρόσθετα θα πρέπει να σφίξεις, ελαφρά με το χέρι, όλα τα κολάρα από τους σωλήνες.
Smile
kostasVFR
kostasVFR
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 69
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800 V-TEC
Κράνος : ARAI RX-7 - UVEX ONYX CARBON

Θερμοστάτης; Empty Re: Θερμοστάτης;

2/9/2010, 3:43 pm
anastasis wrote:
kostasVFR wrote:

Το υγρό έτρεχε απο το σωληνάκι της υπερχείλισης,έτρεξε μια μικρη ποσότητα και μετά σταμάτησε.
Την μηχανή την έχω 2 μήνες και δεν εχω κάνει απολύτος τίποτα,οπότε δεν ξέρω ποτε αλλαχτήκαν τα υγρά.

Χτές έλυσα τα φαίρινκ και έβγαλα την τάπα του ψυγείου,τα νερά ηταν εντάξει απο εκει, αλλα στο δοχείο διαστολής μου φαίνετε οτι θέλει λίγο συμπλήρωμα.
Το νερό ειναι ανάμεσα upper kai low αλλα κοντα στο low.


Φαίνεται να ήταν θέμα στεγανότητας που οδήγησε το υγρό να βράσει σε χαμηλότερη θερμοκρασία.

Μάλλον θα πρέπει να αλλάξεις τα υγρά για να είσαι σίγουρος, άλλωστε έχουν ζωή δύο χρόνια. Να πάρεις κάτι που δεν περιέχει silicates, όπως λέει η HONDA.

Επιπρόσθετα θα πρέπει να σφίξεις, ελαφρά με το χέρι, όλα τα κολάρα από τους σωλήνες.
Smile

Εχω παρει ηδη παραφλού για να το κάνω,τώρα αυτό που πήρα δεν πρόσεξα αν εχει η οχι silicates ενα της valvoline πήρα.
Τα κολάρα τα έσφιξα ολα και τα τσέκαρα και φαινότουσαν εντάξει,λες να εφταιγε η τάπα του ψυγείου;
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Θερμοστάτης; Empty Re: Θερμοστάτης;

3/9/2010, 10:43 am
kostasVFR wrote:
Εχω παρει ηδη παραφλού για να το κάνω,τώρα αυτό που πήρα δεν πρόσεξα αν εχει η οχι silicates ενα της valvoline πήρα.
Τα κολάρα τα έσφιξα ολα και τα τσέκαρα και φαινότουσαν εντάξει,λες να εφταιγε η τάπα του ψυγείου;

Μάλλον η τάπα έφταιγε.

Αν δεν είσαι σίγουρος ότι δεν έχουν silicates μην τα χρησιμοποιήσεις γιατί θα καταστρέψεις την στεγανότητα της τρόμπας.
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Θερμοστάτης; Empty Re: Θερμοστάτης;

3/9/2010, 2:29 pm
anastasis wrote:
Μάλλον η τάπα έφταιγε.

Αν δεν είσαι σίγουρος ότι δεν έχουν silicates μην τα χρησιμοποιήσεις γιατί θα καταστρέψεις την στεγανότητα της τρόμπας.

καλα θα κανεις να τον πιστεψεις Wink , ξερει Cool
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum