Go down
alextsouk
alextsouk
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 264
Ηλικία : 41
Μοντέλο : honda cbr 600rr
Κράνος : arai viper gt

αγορα κουκουλα μοτοσικλετας Empty αγορα κουκουλα μοτοσικλετας

2/9/2010, 3:11 pm
Γεια σας και χαρά σας και καλό χεινοπορο!!!
τα φώτα σας, θελω να αγοράσω μια καινούργια κουκούλα για το μηχανάκι, έχω ακούσει διάφορα περί υγρασίας που μαζεύεται μέσα στη κουκούλα, για ζεστό αέρα που εγκλωβίζεται μέσα κλπ τέτοια, θα θελα λοιπόν αν ξέρετε να μου προτείνετε κάποια καλή κουκούλα, με ενδιαφέρει για χειμερινή χρήση(καλοκαιρινή έχω άλλη) και να μην μπαίνει πολύ σκόνη μέσα.

επίσης θα ήθελα τη γνώμη σας για αυτές τις κουκούλες που μπαίνει όλη η μηχανή μέσα...ταξιδευτή ακοοοουυυςςςς!!!?? και που μπορώ να βρω τέτοιες

ευχαριστώ προκαταβολικά


Last edited by alextsouk on 2/9/2010, 3:22 pm; edited 1 time in total
alextsouk
alextsouk
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 264
Ηλικία : 41
Μοντέλο : honda cbr 600rr
Κράνος : arai viper gt

αγορα κουκουλα μοτοσικλετας Empty Re: αγορα κουκουλα μοτοσικλετας

2/9/2010, 3:14 pm
αααα και τη μπορω να κανω για να τη σωσω απ τις γατες...
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

αγορα κουκουλα μοτοσικλετας Empty Re: αγορα κουκουλα μοτοσικλετας

2/9/2010, 3:31 pm
Για τις γάτες, πάρε σκύλο................. αγορα κουκουλα μοτοσικλετας 22971

αγορα κουκουλα μοτοσικλετας 0,0,398,50034,399,258,d9e624ff
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

αγορα κουκουλα μοτοσικλετας Empty Re: αγορα κουκουλα μοτοσικλετας

2/9/2010, 11:58 pm
Θα κοκουλώνης το μωρό σου εφόσον παγώσει, όχι ζεστό, για υγρασία, πρέπει να είχε αυτός που στο είπε στον εγκέφαλο... Laughing
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

αγορα κουκουλα μοτοσικλετας Empty Re: αγορα κουκουλα μοτοσικλετας

3/9/2010, 1:28 am
Αλεξ πήρα μια κουκουλα από την Autoplus, αρκετα καλη θα ελεγα, λιγο ακριβη 60ευρω, αλλα από θεμα υγρασίας και τέτοια δεν παρατήρησα τιποτα, τωρα οσο αφορά σκυλους και γατες…. δοκίμασα πολλα, λενε ότι κανει δουλεια το θειάφι και η ναφθαλίνη, αν βαλεις και λιγο χλωρίνη θα κανει ΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΜΜΜ , προσωπικά ησύχασα τυλίγοντας τις ρόδες με διαφημιστικά φυλλάδια… lol! lol! lol! lol! lol!
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

αγορα κουκουλα μοτοσικλετας Empty Re: αγορα κουκουλα μοτοσικλετας

3/9/2010, 4:09 pm
Ειχα αγορασει μια απο το praktiker προ 5 χρονων και αποδειχτηκε ιδιαιτερα ανθεκτικη αλλα και πρακτικη. Neutral

Το μεγεθος της και το κοψιμο ηταν λες και εχουν παρθει μετρα για την καλη μας και δεν υπηρξε ποτε προβλημα απο στεγανοτητα, αερα κλπ.

Μολις τωρα αρχισε πια το υλικο να καταστρεφεται και επειδη ετοιμαζομαι να αγορασω την ιδια, ειδα πως συνεχιζει να υπαρχει στα ραφια τους. Cool
Υπαρχει σε 3, αν δεν κανω λαθος, μεγεθη και εγω αναφερομαι στο μεγεθος που αναγραφει για ανω των 600 cc και super turing (η κατι τετοιο Blush ).

Προσοχη: υπαρχουν εκει 3 τουλαχιστον διαφορετικες ποιοτητες (και τιμες) και αναφερομαι στην ακριβοτερη ολων που ειναι γυρω στα 30 € Wink
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

αγορα κουκουλα μοτοσικλετας Empty Re: αγορα κουκουλα μοτοσικλετας

3/9/2010, 4:25 pm
Παναγιώτης Κ. wrote:Για τις γάτες, πάρε σκύλο................. αγορα κουκουλα μοτοσικλετας 22971


Μπα δεν λεει ρε Πανο Razz
και αν του βγει ο σκυλος σαν την δικια σου?? και μαζεψει παρεα? Rolling Eyes


lol! lol! lol!
alextsouk
alextsouk
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 264
Ηλικία : 41
Μοντέλο : honda cbr 600rr
Κράνος : arai viper gt

αγορα κουκουλα μοτοσικλετας Empty Re: αγορα κουκουλα μοτοσικλετας

6/9/2010, 10:50 am
Don John wrote:Ειχα αγορασει μια απο το praktiker προ 5 χρονων και αποδειχτηκε ιδιαιτερα ανθεκτικη αλλα και πρακτικη. Neutral

Το μεγεθος της και το κοψιμο ηταν λες και εχουν παρθει μετρα για την καλη μας και δεν υπηρξε ποτε προβλημα απο στεγανοτητα, αερα κλπ.

Μολις τωρα αρχισε πια το υλικο να καταστρεφεται και επειδη ετοιμαζομαι να αγορασω την ιδια, ειδα πως συνεχιζει να υπαρχει στα ραφια τους. Cool
Υπαρχει σε 3, αν δεν κανω λαθος, μεγεθη και εγω αναφερομαι στο μεγεθος που αναγραφει για ανω των 600 cc και super turing (η κατι τετοιο Blush ).

Προσοχη: υπαρχουν εκει 3 τουλαχιστον διαφορετικες ποιοτητες (και τιμες) και αναφερομαι στην ακριβοτερη ολων που ειναι γυρω στα 30 € Wink

πηρα αυτη απ τα πρακτικερ, μαλλον λεμε την ιδια εκανε 29 ευρω και εχει και αρκετα χοντρο υφασμα,ειχε και της oxford αλλα μου φανηκαν πολυ λεπτες.. δεν την εχω βαλει ακομα πρωτα θα κανουμε μπανιο.!!! Razz
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

αγορα κουκουλα μοτοσικλετας Empty Re: αγορα κουκουλα μοτοσικλετας

6/9/2010, 2:54 pm
Λοιπον.... Εφαγα τον κοσμο να θυμηθω απο που ειχα παρει τις κουκουλες για τις μηχανες μου...

Επειδη και οι 2 ειναι προστατευμενες απο βροχη, εψαχνα για υφασματινες κουκουλες, που ολως περιεργως δεν βρισκεις πουθενα στην αγορα!
Τελικα αγορασα μια υφασματινη κουκουλα της γνωστης Oxford απο Αγγλια για την VFR και μια custom κουκουλα στα μετρα της Ducati απο την επισης αγγλικη Dust off Covers http://www.dustoffcovers.co.uk/.

Οσο για την ειδικη κουκουλα που κλεινει ολη τη μηχανη μεσα την ειχα φερει απο Αμερικη με κοστος μαζι με μτφ. περιπου 110 ευρω. Λεγεται Cycle Pocket και μπορειτε να την δειτε εδω: http://www.discountramps.com/motorcycle-pocket.htm
Ειναι απο χοντρο αδιαβροχο πλαστικο και κλεινει ολη περιμετρικα με φερμουαρ και velcro.
Περιττο να πω οτι ειναι εντελως αδιαβροχη και δεν αφηνει την υγρασια να περασει μεσα. Μεσα στη συσκευασια ειχε και 5-6 μεγαλα σακκουλια με σιλικονη τα οποια τα βαζεις γυρω απο τη μηχανη για να τραβανε την υγρασια. Wink

Επιδης να σημειωσω οτι η κουκουλα αυτη πρεπει οπωσδηποτε να χρησιμοποιηθει σε συνδιασμο με μια υφασματινη εσωτερικη (η τουλαχιστον σεντονι) γιατι δεν εχει καμια επενδυση εσωτερικα και αν ακουμπαει πανω στα πλαστικα ενδεχομενως θα τα κανει κ@λο....

Μπορει να ηταν καπως ακριβη και να ειναι αρκετη ταλαιπωρια το βαλε-βγαλε τη μηχανη απο εκει μεσα αλλα εβγαλε τα λεφτα της στο 1000% μιας που η μηχανη δεν εχει ουτε μια σκουρια πουθενα παρα την υγρασια του χειμωνα... Συν οτι γλυτωνω απο τις γατες και λοιπα ζωα...
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum