Διοδια

+25
posnightmist
Vag990
MRS ELEVATOR
loukas
Tinder
Παναγιώτης Κ.
Fanrider
kortomalteze
SCORPIOS
ELENA
alexandros
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
Them1s xXx
DrDeep
ΠΑΝΕΑΣ
Postman
Vaggelis V4
Semiaz
Ο φυσικός
Daemon
Al_Bandy
Don John
mak
Vvag
finrod
29 posters
Go down

Διοδια

16 - 13%
64 - 53%
40 - 33%
 
Total Votes: 120
 
ELENA
ELENA
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2010-01-19
Mηνύματα : 2888
Ηλικία : 43
Μοντέλο : YAMAHA MT-09 TRACER
Κράνος : Shoei RF-1100

لا تتخلي غن حلمك

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

3/11/2010, 9:40 pm
Απορία τώρα των Μαλγάρων είναι Τ.Ε.Ο. ΑΕ με έδρα τη Ν.Φιλαδέλφεια , και του Πολύμυλου ανήκουν στην Εγνατία Α.Ε. με έδρα την Θεσσαλονίκη . Κατα πόσο είναι κρατικές ????? Neutral Από Αθήνα μέχρι Σαλονίκη μου έφυγαν κάπου στα 18 ευρώ για τις βλακείες !!!
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

3/11/2010, 9:54 pm
Πάντως τα μόνα που πλήρωσα προχθές ήταν στη γέφυρα Ρίο - Αντίριο.
Χθές που ανέβηκα απο Αθήνα, σε όλα αρνήθηκα να πληρώσω, έσπρωξα την μπάρα και πέρασα. Στα μάλγαρα πέρασα απο πλαϊνή κοπάνα (μόνο για μοτό).
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

3/11/2010, 10:06 pm
Πληρώνω πάντα ρε γμτ... :(

Πάντως έχω να καταγγείλω ότι παλιά που ήταν όλα κρατικά, από Λάρισα και βόρεια μ' αφήναν να περνάω χωρίς να πληρώνω Thumbsup , ενώ από Λάρισα και νότια πάντα ζητούσαν να πληρώσω Swear

(μιλάμε για μηχανή πάντα)
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

3/11/2010, 10:30 pm
Χάρη, μπορεί να έτυχε (ή να έφταιγε που δεν είχες γραναζωτό!).
Εμένα με αφήνανε και μέχρι Λαμία και μέχρι Πάτρα περίπου 2 φορές στις τρεις. Ωραίες εποχές.
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

3/11/2010, 10:43 pm
Έτσι είναι. Εκτός του ότι είμασταν (και είμαστε) ωραίοι, οι ταξιδιάρηδες είμασταν και πολύ λιγότεροι απο σήμερα.......
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

3/11/2010, 10:48 pm
Βέβαια τότε δεν υπήρχαν κάμερες και οι υπάλληλοι μπορούσαν άνετα να αφήνουν ελεύθερες τις μηχανές, ίσως για να ελαφρώσουν τη συνείδησή τους που "τα πιάνανε" απο τους φορτηγατζήδες...... (έπαιρναν το μισό διόδιο, χωρίς όμως να κόβουν χαρτάκι).
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

3/11/2010, 11:03 pm
Είσαι μαρτυριάρης πάντως!
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

4/11/2010, 12:03 am
Ορίστε γιατί πληρώνουμε διόδια στην Ελλάδα...





Ετσι εξηγείτε. Ολά είναι ένα πολύ καλά καταστρωμένο σχέδιο... confused2 ή μάλλον... Rolling Eyes
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

3/12/2010, 7:31 pm
ELENA
ELENA
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2010-01-19
Mηνύματα : 2888
Ηλικία : 43
Μοντέλο : YAMAHA MT-09 TRACER
Κράνος : Shoei RF-1100

لا تتخلي غن حلمك

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

3/12/2010, 11:11 pm
mak wrote:


Η ευγένεια με σκότωσε !!! Κύριος !!! (Οι Dimmu Borgir να ακούγοντε στο βάθος και μαλλί Europe ! lol! lol! ) Θεός !
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

24/2/2011, 12:24 am


Ότι να'ναι! lol! lol!
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

24/2/2011, 12:31 am
mak wrote:

Ότι να'ναι! lol! lol!

Ε ΠΟΤΕ.... αφού δεν τον σταματήσαν πιό κάτω να τον γράψουν
που δεν έχει πινακίδα , οδηγεί χωρίς κράνος κ δεν έχει κάρτα καυσαερίων!!!!!!!!!

lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
loukas
loukas
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-02-20
Mηνύματα : 1
Ηλικία : 39
Μοντέλο : οχι μοντελο- Ασφαλιστης
Κράνος : Καμία επιλογή

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

20/2/2012, 12:42 am
περιμενω Smile
MRS ELEVATOR
MRS ELEVATOR
Μέλος
Μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2012-02-14
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 52
Μοντέλο : CBR 1000 RR
Κράνος : SHARK

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

20/2/2012, 10:22 am
Καλώς όρισες Λουκά....

Thumbsup
avatar
Vag990
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-05-09
Mηνύματα : 49
Ηλικία : 87
Μοντέλο : ΚΤΜ Αντβέντορας 990
Κράνος : Shoei XR 1100

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

9/5/2012, 7:26 pm
Ο φυσικός wrote:Να προσθέσω εδώ ότι η φθορά μάλλον δεν είναι θέμα βάρους αλλά πίεσης (ένα έπιπλο με 3 πόδια θα κάνει ευκολότερα ζημιά σε ένα ξύλινο πάτωμα από ένα έπιπλο ίδιου βάρους με 6 πόδια). Η μοτό έχει το 1/4 του βάρους αλλά τις μισές ρόδες από ένα ΙΧ άρα σχεδόν την ίδια πίεση και φθορά.

Μόλις κατέρριψες την βασικότερη δικαιολογία που είχα για να μην πληρώνω διόδια! :(

Απλά κολλάω στον μπροστινό και περνάω. Σπάζομαι αφάνταστα όμως με όσους με παίρνουν χαμπάρι και πηγαίνουν επιδεικτικά αργά μπας και φάω την μπάρα στο κράνος... είμαι σίγουρος πως το κάνουν γιατί ζηλεύουν που εγώ έχω KTM κι αυτοί όχι!!!
posnightmist
posnightmist
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-28
Mηνύματα : 1908
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Honda VFR 800 2002 Suzuki DRZ 400S 2002
Κράνος : ARAI RX-7 GP

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

9/5/2012, 8:05 pm
Vag990 wrote:
Ο φυσικός wrote:Να προσθέσω εδώ ότι η φθορά μάλλον δεν είναι θέμα βάρους αλλά πίεσης (ένα έπιπλο με 3 πόδια θα κάνει ευκολότερα ζημιά σε ένα ξύλινο πάτωμα από ένα έπιπλο ίδιου βάρους με 6 πόδια). Η μοτό έχει το 1/4 του βάρους αλλά τις μισές ρόδες από ένα ΙΧ άρα σχεδόν την ίδια πίεση και φθορά.

Μόλις κατέρριψες την βασικότερη δικαιολογία που είχα για να μην πληρώνω διόδια! :(

Απλά κολλάω στον μπροστινό και περνάω. Σπάζομαι αφάνταστα όμως με όσους με παίρνουν χαμπάρι και πηγαίνουν επιδεικτικά αργά μπας και φάω την μπάρα στο κράνος... είμαι σίγουρος πως το κάνουν γιατί ζηλεύουν που εγώ έχω KTM κι αυτοί όχι!!!

Μην το κάνεις αυτό!
Αλλάξαν τη τροπολογία σε βγάζουν φωτό κ έρχεται το πρόστιμο συστημένο σπίτι σου!!!
Εκτός και αν δεν έχεις πινακίδα... Whistle
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

9/5/2012, 8:35 pm
Vag990 wrote:
Ο φυσικός wrote:Να προσθέσω εδώ ότι η φθορά μάλλον δεν είναι θέμα βάρους αλλά πίεσης (ένα έπιπλο με 3 πόδια θα κάνει ευκολότερα ζημιά σε ένα ξύλινο πάτωμα από ένα έπιπλο ίδιου βάρους με 6 πόδια). Η μοτό έχει το 1/4 του βάρους αλλά τις μισές ρόδες από ένα ΙΧ άρα σχεδόν την ίδια πίεση και φθορά.

Μόλις κατέρριψες την βασικότερη δικαιολογία που είχα για να μην πληρώνω διόδια!!

Για την ακρίβεια (και όπως είχε παρατηρήσει ο Don John), η πίεση ανά τροχό δεν είναι ίδια αλλά η μισή υπέρ της μοτό. (Θεωρώντας ΙΧ 1000 κιλών και μοτό+αναβάτη 250 κιλά). Βέβαια, η μοτό προκαλεί αυτή τη φθορά επί 2(τροχούς) ενώ το ΙΧ επί 4 οπότε ίσως θα έπρεπε το τίμημα για τις μοτό να ήταν το 1/4 και όχι το 1/2 που είναι περίπου σήμερα. Think
horrorshow_gr
horrorshow_gr
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-12-12
Mηνύματα : 841
Ηλικία : 42
Μοντέλο : cbr 1100xx 04
Κράνος : arai ''chaser''

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

9/5/2012, 8:49 pm
..... Shoot Shoot Shoot Shoot
πληρωνουμε παντα διοδια....ερχονται μετρα αναπτυξης και χρειαζομαστε τα λεφτα....
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

9/5/2012, 10:34 pm
Vag990 wrote:
Ο φυσικός wrote:Να προσθέσω εδώ ότι η φθορά μάλλον δεν είναι θέμα βάρους αλλά πίεσης (ένα έπιπλο με 3 πόδια θα κάνει ευκολότερα ζημιά σε ένα ξύλινο πάτωμα από ένα έπιπλο ίδιου βάρους με 6 πόδια). Η μοτό έχει το 1/4 του βάρους αλλά τις μισές ρόδες από ένα ΙΧ άρα σχεδόν την ίδια πίεση και φθορά.

Μόλις κατέρριψες την βασικότερη δικαιολογία που είχα για να μην πληρώνω διόδια! :(

Απλά κολλάω στον μπροστινό και περνάω. Σπάζομαι αφάνταστα όμως με όσους με παίρνουν χαμπάρι και πηγαίνουν επιδεικτικά αργά μπας και φάω την μπάρα στο κράνος... είμαι σίγουρος πως το κάνουν γιατί ζηλεύουν που εγώ έχω KTM κι αυτοί όχι!!!


....ετσι να βλεπω μάχιμους με ΚΤΜ ADV στο forum.......

Wink Wink
avatar
Vag990
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-05-09
Mηνύματα : 49
Ηλικία : 87
Μοντέλο : ΚΤΜ Αντβέντορας 990
Κράνος : Shoei XR 1100

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

10/5/2012, 3:42 am
posnightmist wrote:
Μην το κάνεις αυτό!
Αλλάξαν τη τροπολογία σε βγάζουν φωτό κ έρχεται το πρόστιμο συστημένο σπίτι σου!!!
Εκτός και αν δεν έχεις πινακίδα... Whistle

Με έφτιαξες τώρα... αν όντως ισχύει θα βγω στο πεζοδρόμιο μάλλον... Την τελευταία φορά που κατέβηκα Αθήνα (πριν 2 μήνες στο περίπου) πλήρωσα μόνο μία φορά γιατί δεν είχα κανέναν μπροστά μου... Αυτή η τροπολογία που λες πότε άλλαξε; έχεις κάποιον γνωστό που να την πάτησε;;
Εγώ την έχω πατήσει με το αυτοκίνητο στα διόδια των Μαλγάρων αλλά όχι από φωτό. Απλά δεν ήθελα να πληρώσω και έδωσα την πινακίδα μου. Δεν ήξερα τότε πως είναι κρατικά. Άσε που θυμάμαι τις χρυσές γι`αυτούς εποχές που σε όλα τα φορτηγά "κόβανε μισό μαύρο" και θησαυρίζανε οι υπάλληλοι των διοδίων και τα κατά τόπου αστυνομικά τμήματα... έτσι πίστευα πως θα δείξουν κατανόηση σε`μένα που δεν ήθελα να πληρώσω. Τελικά αν θυμάμαι καλά έσκασα κοντά στα 40 ευρώ και το κατάπια και αυτό.
posnightmist
posnightmist
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-28
Mηνύματα : 1908
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Honda VFR 800 2002 Suzuki DRZ 400S 2002
Κράνος : ARAI RX-7 GP

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

10/5/2012, 9:01 am
Vag990 wrote:
posnightmist wrote:
Μην το κάνεις αυτό!
Αλλάξαν τη τροπολογία σε βγάζουν φωτό κ έρχεται το πρόστιμο συστημένο σπίτι σου!!!
Εκτός και αν δεν έχεις πινακίδα... Whistle

Με έφτιαξες τώρα... αν όντως ισχύει θα βγω στο πεζοδρόμιο μάλλον... Την τελευταία φορά που κατέβηκα Αθήνα (πριν 2 μήνες στο περίπου) πλήρωσα μόνο μία φορά γιατί δεν είχα κανέναν μπροστά μου... Αυτή η τροπολογία που λες πότε άλλαξε; έχεις κάποιον γνωστό που να την πάτησε;;
Εγώ την έχω πατήσει με το αυτοκίνητο στα διόδια των Μαλγάρων αλλά όχι από φωτό. Απλά δεν ήθελα να πληρώσω και έδωσα την πινακίδα μου. Δεν ήξερα τότε πως είναι κρατικά. Άσε που θυμάμαι τις χρυσές γι`αυτούς εποχές που σε όλα τα φορτηγά "κόβανε μισό μαύρο" και θησαυρίζανε οι υπάλληλοι των διοδίων και τα κατά τόπου αστυνομικά τμήματα... έτσι πίστευα πως θα δείξουν κατανόηση σε`μένα που δεν ήθελα να πληρώσω. Τελικά αν θυμάμαι καλά έσκασα κοντά στα 40 ευρώ και το κατάπια και αυτό.

Πριν 2 μήνες δεν 'ισχυε...
Πέρασε στις τελευταίες τροπολογίες πριν τη διάλυση της βουλής!
Το πρόστιμο δεν θα είναι 40 ευρώ αλλά γύρω στα 300 κ αφαίρεση πινακίδων κ διπλώματος...
Θα ψάξω να βρω και το ΦΕΚ να το ποστάρω!
xamogelo
xamogelo
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2009-03-20
Mηνύματα : 621
Ηλικία : 49
Μοντέλο : cbf 500
Κράνος : shoei xr 1100

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

10/5/2012, 9:15 am
.....ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ!!!

Αυτοί, αυτό θέλουν από εμάς....Όπως και με τα χαράτσια....Εγώ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ, ΑΠΟΛΥΤΩΣ, ΤΙΠΟΤΑ!!!!.....................Έχω και ρεύμα και δεν με ψάχνει η εφορία.....

Και όταν μου έχουν στείλει στο παρελθόν επιστολή προστίμου, αφού δεν είχα πληρώσει τα διόδια Κορίνθου -Πατρών με το αυτοκίνητο, τους τηλεφώνησα για να τους ενημερώσω πως δεν θα μπορέσω να τους παω τα χρήματα την αναγραφόμενη στην επιστολή ημερομηνία....Τους είπα πως θα τους τα στείλω λίγες μερες μετά και η απάντηση ήταν....
Βάλτε σε ένα φάκελο γραμματόσημα των 2,90 και ταχυδρομείστε τον στην διεύθυνση της εταιρίας μας.... Doh! Doh! Doh! Doh! Doh!

Φυσικά, και δεν το έκανα ΠΟΤΕ!!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας....................................

posnightmist
posnightmist
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-28
Mηνύματα : 1908
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Honda VFR 800 2002 Suzuki DRZ 400S 2002
Κράνος : ARAI RX-7 GP

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

10/5/2012, 9:16 am
Ορίστε το ΦΕΚ:
http://www.adae.gr/portal/fileadmin/docs/nomoi/nomoi/N.4070.pdf

Άρθρο 143 παράγραφος 5!!!
Προσοχή παιδιά!
posnightmist
posnightmist
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-28
Mηνύματα : 1908
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Honda VFR 800 2002 Suzuki DRZ 400S 2002
Κράνος : ARAI RX-7 GP

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

10/5/2012, 9:18 am
xamogelo wrote:.....ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ!!!

Αυτοί, αυτό θέλουν από εμάς....Όπως και με τα χαράτσια....Εγώ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ, ΑΠΟΛΥΤΩΣ, ΤΙΠΟΤΑ!!!!.....................Έχω και ρεύμα και δεν με ψάχνει η εφορία.....

Και όταν μου έχουν στείλει στο παρελθόν επιστολή προστίμου, αφού δεν είχα πληρώσει τα διόδια Κορίνθου -Πατρών με το αυτοκίνητο, τους τηλεφώνησα για να τους ενημερώσω πως δεν θα μπορέσω να τους παω τα χρήματα την αναγραφόμενη στην επιστολή ημερομηνία....Τους είπα πως θα τους τα στείλω λίγες μερες μετά και η απάντηση ήταν....
Βάλτε σε ένα φάκελο γραμματόσημα των 2,90 και ταχυδρομείστε τον στην διεύθυνση της εταιρίας μας.... Doh! Doh! Doh! Doh! Doh!

Φυσικά, και δεν το έκανα ΠΟΤΕ!!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας....................................


Ούτε εγώ πλήρωνα Ειρήνη αλλά με τη τροποποίηση αν σε βγάλουν φωτό ξεχνάς δίπλωμα κ πινακίδες για κανα μήνα!
Και αν δεις τα κινήματα που ξεκίνησαν την ιστορία "Δεν πληρώνω" προτείνουν απόκρυψη πινακίδας!!!
xamogelo
xamogelo
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2009-03-20
Mηνύματα : 621
Ηλικία : 49
Μοντέλο : cbf 500
Κράνος : shoei xr 1100

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

10/5/2012, 9:26 am
posnightmist wrote:
xamogelo wrote:.....ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ!!!

Αυτοί, αυτό θέλουν από εμάς....Όπως και με τα χαράτσια....Εγώ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ, ΑΠΟΛΥΤΩΣ, ΤΙΠΟΤΑ!!!!.....................Έχω και ρεύμα και δεν με ψάχνει η εφορία.....

Και όταν μου έχουν στείλει στο παρελθόν επιστολή προστίμου, αφού δεν είχα πληρώσει τα διόδια Κορίνθου -Πατρών με το αυτοκίνητο, τους τηλεφώνησα για να τους ενημερώσω πως δεν θα μπορέσω να τους παω τα χρήματα την αναγραφόμενη στην επιστολή ημερομηνία....Τους είπα πως θα τους τα στείλω λίγες μερες μετά και η απάντηση ήταν....
Βάλτε σε ένα φάκελο γραμματόσημα των 2,90 και ταχυδρομείστε τον στην διεύθυνση της εταιρίας μας.... Doh! Doh! Doh! Doh! Doh!

Φυσικά, και δεν το έκανα ΠΟΤΕ!!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας....................................


Ούτε εγώ πλήρωνα Ειρήνη αλλά με τη τροποποίηση αν σε βγάλουν φωτό ξεχνάς δίπλωμα κ πινακίδες για κανα μήνα!
Και αν δεις τα κινήματα που ξεκίνησαν την ιστορία "Δεν πληρώνω" προτείνουν απόκρυψη πινακίδας!!!

Είναι η αλήθεια ότι δεν έχω παρακολουθήσει τα τελευταία δρώμενα.....

Αυτό που ξέρω είναι πως σπέρνουν τραμπουκισμό και καταφέρνουν να πετύχουν αυτό που θέλουν....Έναν ολόκληρο λαό υπο καθεστώς φόβου....

Φόβος = Φοβική Οντότητα Βάσει Οργανωμένου Σχεδίου!

Το πιο χειριστικό συναίσθημα που υπάρχει στην ανθρωπότητα!!!!!
VEFALIFT
VEFALIFT
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-01
Mηνύματα : 1984
Ηλικία : 58
Μοντέλο : GSXR 750,TRANSALP 700, SYM 200 ST
Κράνος : SHOEI XR1100

Γρηγορότερος είναι αυτός που επιστρέφει . . .

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

10/5/2012, 10:05 am
posnightmist wrote:Ορίστε το ΦΕΚ:
http://www.adae.gr/portal/fileadmin/docs/nomoi/nomoi/N.4070.pdf

Άρθρο 143 παράγραφος 5!!!
Προσοχή παιδιά!
ΠΟΛΥ σημαντική πληροφορία ! ! ! Βαγγέλη :_hi: :_hi: :_hi: Δύο χρόνια έχω να πληρώσω, με κάθε μέσο, εκτός Αττικής οδού . . . Θα τροποποιήσω κατάλληλα τη συμπεριφορά μου άμεσα . . . χωρίς αυτό να σημαίνει ΥΠΟΤΑΓΗ box box box
MRS ELEVATOR
MRS ELEVATOR
Μέλος
Μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2012-02-14
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 52
Μοντέλο : CBR 1000 RR
Κράνος : SHARK

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

10/5/2012, 10:06 am
Η δεύτερη ποαράγραφος: «Η βεβαίωση της παράβασης γίνεται από τα αρμόδια αστυνομικά όργανα που τη διαπιστώνουν είτε αυτοπροσώπως είτε μέσω τεχνικών ή ηλεκτρονικών μέσων, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παράγραφο 4 του άρθρου 104 του παρόντος.»

Εδώ ο «εκπρόσωπος του λαού» προστάτης των εταιριών, υπουργός Μ. Βορίδης επιδιώκει να νομιμοποιήσει την (και παράνομη μέχρι σήμερα) ΜΗ ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ της άρνησης καταβολής διοδίων από τα όργανα της τροχαίας. Οι δεκάδες μηνύσεις που έχουν κατατεθεί κατά των αόρατων τροχονόμων, ιδιαίτερα στην Αττική οδό, μαζί με τη συνεχιζόμενη άρνηση των διερχόμενων στην καταβολή διοδίων ανησύχησαν τις εταιρίες και κινητοποίησαν το πολιτικό τους προσωπικό. Ποια είναι τα «τεχνικά και ηλεκτρονικά μέσα» που σημειώνει ο «νομοθέτης» χωρίς να συγκεκριμενοποιεί; Μέσα που διαθέτει η Τροχαία; Ή τα μέσα που διαθέτουν οι ιδιωτικές κοινοπραξίες και δεν έχουν νομιμοποίηση από την αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων; (όχι ότι δεν είναι πιθανόν να νομιμοποιήσουν και τις κάμερες των εταιριών στο μέλλον εάν το λαϊκό κίνημα υποχωρήσει και δεν διευρυνθεί). Είναι προφανές ότι η ασάφεια διατύπωσης επιδιώκει πρωτίστως την τρομοκράτηση του κόσμου, ειδικά την αντίσταση σε ατομική βάση που συνεχώς εξαπλώνεται και διευρύνεται. Ταυτόχρονα επιδιώκει να νομιμοποιήσει την σχεδιαζόμενη συνεργασία ιδιωτικών εταιριών και κράτους στην πολυεπίπεδη αφαίμαξη της κοινωνίας. Τα νομικά τμήματα των κινημάτων άρνησης καταβολής διοδίων ενδεχομένως (ενισχυτικά) θα προσβάλλουν το νόμο-έκτρωμα Βορίδη. Το μεγάλο μεσοδιάστημα όμως που θα μεσολαβήσει, εξυπηρετεί τα ταμεία των μεγαλοεργολάβων. Έτσι τουλάχιστον το έχουν σχεδιάσει.
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

10/5/2012, 11:58 am
posnightmist wrote:Ορίστε το ΦΕΚ:
http://www.adae.gr/portal/fileadmin/docs/nomoi/nomoi/N.4070.pdf

Άρθρο 143 παράγραφος 5!!!
Προσοχή παιδιά!

Εκεί λέει πως πιστοποιείται η παράβαση, δε λέει για τις κυρώσεις ....
posnightmist
posnightmist
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-28
Mηνύματα : 1908
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Honda VFR 800 2002 Suzuki DRZ 400S 2002
Κράνος : ARAI RX-7 GP

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

10/5/2012, 12:04 pm
DoctorAbo wrote:
posnightmist wrote:Ορίστε το ΦΕΚ:
http://www.adae.gr/portal/fileadmin/docs/nomoi/nomoi/N.4070.pdf

Άρθρο 143 παράγραφος 5!!!
Προσοχή παιδιά!

Εκεί λέει πως πιστοποιείται η παράβαση, δε λέει για τις κυρώσεις ....

Οι κυρώσεις δεν άλλαξαν!
Είναι οι ίδιες με την τροπολογία Ρέππα!
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Διοδια - Page 2 Empty Re: Διοδια

10/5/2012, 12:59 pm
χμμμμμμμ θα θολώσουμε τη πινακίδα με κείνη τη λαλακία που παίρνει το σήμα τελών κυκλοφορίας αλλά Φάνη ?

Πάντως την Κυριακή που πήγα στον Αγ. Πέτρο Κυνουρίας με το μηχανάκι πλέρωσα κανονικά 2.2 + 1.8 στο πήγαινε και 1.8 στο έλα που γυρίσαμε μέσω Άστρους - Άγους. Βέβαια, για να βάλουμε το θέμα στη σωστή του βάση, το πρόβλημα πληρωμής τίθεται για τους δρόμους καρμανιόλα (λέγε με Κορίνθου - Πατρών) και όχι για τους καλούς όπως ο Αθηνών - Κορίνθου και Κορίνθου Τριπόλεως που είναι πολύ καλά δρομάκα.

Αν όμως χρειαστεί (που δε μου το εύχομαι) να χρησιμοποιήσω τον Κορίνθου Πάτρας δε πρόκειται να τους δώσω μια και ας φτάσουμε στο δικαστήριο.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum