Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

+18
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
anastasis
Φυσαλίδα
DENTOCOP
glystras
karapialis
gasoil
apostat
tomakos
vasilakos
Vvag
DoctorAbo
Caracal
Ο φυσικός
Bravo
Postman
vtecpatra
mak
22 posters
Go down
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

6/10/2010, 6:36 pm
ΤΕΛΟΣ
karapialis
karapialis
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-15
Mηνύματα : 189
Ηλικία : 45
Μοντέλο : 2008
Κράνος : Arai rx7,shoei diabolic

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

6/10/2010, 6:39 pm
Αντε να τελειωνουμε Βαγγελη ,κλειδωσετε το ...Clapping2 Clapping2

Αλλα για να ειμαστε και δικαιοι ας αναλογιστουμε ποση ωρα πηρε στον ανθρωπο να τα γραψει ολα αυτα και αν θα καθοταν κανενας ΄΄μαστορας '' να τα εξηγησει ολα αυτα.Ποσο μαλλον να τα γραψει.

Το πιο πιθανό είναι ότι είναι κάτι που και πριν έκανε, απλά έτυχε και το πρόσεξες, και για ψυχολογικούς λόγους, αναρωτιέσαι αν κάτι είναι.

9 στα 10 λοιπόν, δεν είναι κάτι...

ΑΝ είναι κάτι, τότε ο βασικός κανόνας λέει: Όταν το μοτέρ έχει πρόβλημα, τότε ο ήχος είναι χαρακτηριστικά άσχημος, τέτοιος, που και να θέλουμε ΔΕΝ μπορούμε να μην τον προσέχουμε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Δλδ αν το μοτέρ σου ΠΡΑΓΜΑΤΙ έχει κάτι, θα κάνει φασαρία, όχι υποψιούλες. Όσο είσαι στις υποψιούλες, μην ανησυχείς.

Τι μπορεί να είναι τώρα αυτο που παρατηρείς;

1-Κάποια βαλβιδούλα έχει βγει λίγο στα όρια του αποδεκτού διάκενου και χτυπάει λίγο, μέχρι να ζεσταθεί, και με την διαστολή να φτάσει στο όριο που δεν χτυπάει (δεν υπάρχει λόγος σοβαρής ανησυχίας, θα φανεί στο service)

2-Μπουζί λαδωμένο ή φθαρμένο ή χάνει λίγο κάποια μπουζόπιπα ή πέρνει υγρασία. Αυτό που ακούς είναι σπινθηρας που διαφεύγει, μέχρι να ζεσταθεί και να φύγει η υγρασία και να μην διαφεύγει πια. (ομοίως με πριν)

3-Καδένα-τεντωτήρας. Αυτά έχουν το εξής χαρακτηριστικό. Βάζεις κενή, τσιμπάς γκάζι, πάει π.χ. 5000 στροφές και το κλείνεις το γκάζι απότομα. Όση ώρα ο κινητήρας ΦΡΕΝΑΡΕΙ ακούγεται ένα κρρρρρ, που είναι η καδένα, που χαλαρώνει, επειδή δεν την τεντώνει σωστά ο τεντωτήρας και δέχεται αντίστροφη δύναμη (οι εκκεντροφόροι λόγω αδράνειας, όταν κλείσεις το γκάζι, θέλουν να συνεχίσουν στις 5000 στορφές, αλλά ο κινητήρας λέει φρένο, και τότε η καδένα που τους κινεί μεταφέρει ανάποδα δύναμη, από τον εκκεντροφόρο στον στροφαλοφόρο). Αν δεις κάτι τέτοιο, επίσκεψη στον μηχανικό ASAP, χωρίς και να είναι το τέλος το κόσμου.

4-Φυσιολογική φθορά καμπάνας συμπλέκτη. Αυτή δεν κάνει ακριβώς όπως περιγράφεις όμως, κάνει κάπως αλλοιώς, σαν σύρσιμο. Βάζεις κενή, ρελαντί, και πατάς-αφήνεις συμπλέκτη. Με αφημένο συμπλέκτη, πρόσεξε την διαφορά. Ε, αυτός είναι ο ήχος του συμπλέκτη. ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο ήχος αυτός είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ (εκτός πια κι αν κάνει σαν ελικόπτερο...) Και καινούρια να είναι η μοτοσυκλέτα , με το παραπάνω τεστ, θα ακουστεί. ¨Οσο πιο μεγάλη η μοτοσυκλέτα, κι όσο πιο δυνατός ο συμπλέκτης, τόσο πιο πολύ ακούγεται. Αλλοιώς ακούγεται ο συμπλέκτης στο CBR125 κι αλλοιώς στο VFR1200.

5-Φθαρμένα μέταλα στροφαλοφόρου -μπιελλών.Το θεωρώ ΑΠΙΘΑΝΟ για VFR κάτω από 100.000 km και πάλι με κακή χρήση, αργοπορημένες αλλαγές λαδιών, σκίσιμο χωρίς ζέσταμα, χρήση χείριστων λαδιών κ.ο.κ. Σε μια τέτοια περίπτωση θες κατέβασμα και άνοιγμα μοτέρ, αλλά όπως ξαναείπα σε τέτοιες περιπτώσεις το μοτέρ κάνει σαν αλωνιστική μηχανή....

Δεν μου έρχεται κάτι τώρα, αν δεν βοηθήθηκες, πήγαινε σε μηχανικό εμπιστοσύνης, να το ακούσει.
Φυσαλίδα
Φυσαλίδα
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2009-03-18
Mηνύματα : 942
Ηλικία : 43
Μοντέλο : nexxon 72cc
Κράνος : x-spirit shoei

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

6/10/2010, 6:39 pm
Vvag wrote:Παίδες, πέρα από το τεχνικό κομμάτι, γνώμη μου είναι πως ειπώθηκαν τα πράγματα όπως είναι και με πολύ όμορφο τρόπο. Αλλά το μήνυμα θεωρώ πως δόθηκε. Ας μην το ψιρίζουμε άλλο, πολύ το κουράσαμε, δε νομίζετε; Wink


ναι, οκ...εσύ είπες την αποψή σου. δε μοπρεί να την πεί κ καποιος άλλος που είδε τώρα το θέμα??
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

6/10/2010, 6:48 pm
karapialis wrote:Αντε να τελειωνουμε Βαγγελη ,κλειδωσετε το ...Clapping2 Clapping2

Αλλα για να ειμαστε και δικαιοι ας αναλογιστουμε ποση ωρα πηρε στον ανθρωπο να τα γραψει ολα αυτα και αν θα καθοταν κανενας ΄΄μαστορας '' να τα εξηγησει ολα αυτα.Ποσο μαλλον να τα γραψει.

Το πιο πιθανό είναι ότι είναι κάτι που και πριν έκανε, απλά έτυχε και το πρόσεξες, και για ψυχολογικούς λόγους, αναρωτιέσαι αν κάτι είναι.

9 στα 10 λοιπόν, δεν είναι κάτι...

ΑΝ είναι κάτι, τότε ο βασικός κανόνας λέει: Όταν το μοτέρ έχει πρόβλημα, τότε ο ήχος είναι χαρακτηριστικά άσχημος, τέτοιος, που και να θέλουμε ΔΕΝ μπορούμε να μην τον προσέχουμε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Δλδ αν το μοτέρ σου ΠΡΑΓΜΑΤΙ έχει κάτι, θα κάνει φασαρία, όχι υποψιούλες. Όσο είσαι στις υποψιούλες, μην ανησυχείς.

Τι μπορεί να είναι τώρα αυτο που παρατηρείς;

1-Κάποια βαλβιδούλα έχει βγει λίγο στα όρια του αποδεκτού διάκενου και χτυπάει λίγο, μέχρι να ζεσταθεί, και με την διαστολή να φτάσει στο όριο που δεν χτυπάει (δεν υπάρχει λόγος σοβαρής ανησυχίας, θα φανεί στο service)

2-Μπουζί λαδωμένο ή φθαρμένο ή χάνει λίγο κάποια μπουζόπιπα ή πέρνει υγρασία. Αυτό που ακούς είναι σπινθηρας που διαφεύγει, μέχρι να ζεσταθεί και να φύγει η υγρασία και να μην διαφεύγει πια. (ομοίως με πριν)

3-Καδένα-τεντωτήρας. Αυτά έχουν το εξής χαρακτηριστικό. Βάζεις κενή, τσιμπάς γκάζι, πάει π.χ. 5000 στροφές και το κλείνεις το γκάζι απότομα. Όση ώρα ο κινητήρας ΦΡΕΝΑΡΕΙ ακούγεται ένα κρρρρρ, που είναι η καδένα, που χαλαρώνει, επειδή δεν την τεντώνει σωστά ο τεντωτήρας και δέχεται αντίστροφη δύναμη (οι εκκεντροφόροι λόγω αδράνειας, όταν κλείσεις το γκάζι, θέλουν να συνεχίσουν στις 5000 στορφές, αλλά ο κινητήρας λέει φρένο, και τότε η καδένα που τους κινεί μεταφέρει ανάποδα δύναμη, από τον εκκεντροφόρο στον στροφαλοφόρο). Αν δεις κάτι τέτοιο, επίσκεψη στον μηχανικό ASAP, χωρίς και να είναι το τέλος το κόσμου.

4-Φυσιολογική φθορά καμπάνας συμπλέκτη. Αυτή δεν κάνει ακριβώς όπως περιγράφεις όμως, κάνει κάπως αλλοιώς, σαν σύρσιμο. Βάζεις κενή, ρελαντί, και πατάς-αφήνεις συμπλέκτη. Με αφημένο συμπλέκτη, πρόσεξε την διαφορά. Ε, αυτός είναι ο ήχος του συμπλέκτη. ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο ήχος αυτός είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ (εκτός πια κι αν κάνει σαν ελικόπτερο...) Και καινούρια να είναι η μοτοσυκλέτα , με το παραπάνω τεστ, θα ακουστεί. ¨Οσο πιο μεγάλη η μοτοσυκλέτα, κι όσο πιο δυνατός ο συμπλέκτης, τόσο πιο πολύ ακούγεται. Αλλοιώς ακούγεται ο συμπλέκτης στο CBR125 κι αλλοιώς στο VFR1200.

5-Φθαρμένα μέταλα στροφαλοφόρου -μπιελλών.Το θεωρώ ΑΠΙΘΑΝΟ για VFR κάτω από 100.000 km και πάλι με κακή χρήση, αργοπορημένες αλλαγές λαδιών, σκίσιμο χωρίς ζέσταμα, χρήση χείριστων λαδιών κ.ο.κ. Σε μια τέτοια περίπτωση θες κατέβασμα και άνοιγμα μοτέρ, αλλά όπως ξαναείπα σε τέτοιες περιπτώσεις το μοτέρ κάνει σαν αλωνιστική μηχανή....

Δεν μου έρχεται κάτι τώρα, αν δεν βοηθήθηκες, πήγαινε σε μηχανικό εμπιστοσύνης, να το ακούσει.

+1000 Rolling Eyes
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

6/10/2010, 6:56 pm
karapialis wrote:Αλλα για να ειμαστε και δικαιοι ας αναλογιστουμε ποση ωρα πηρε στον ανθρωπο να τα γραψει ολα αυτα και αν θα καθοταν κανενας ΄΄μαστορας '' να τα εξηγησει ολα αυτα.Ποσο μαλλον να τα γραψει.

Δημήτρη, κανένας μα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν το αμφισβήτησε αυτό. Ίσα ίσα οι περισσότεροι αναφέρθηκαν στις γνώσεις του Μιχάλη με θαυμασμό και σεβασμό.

Φωτούλα, όλοι έχουμε γνώμες. Το να τις πούμε δε θα βοηθήσει σε τίποτα παραπάνω, ξαναλέω ότι αυτό που "έπρεπε" να ειπωθεί, ειπώθηκε ακόμα κι από έναν άνθρωπο. Όσο περισσότεροι προσθέτουμε πράγματα, τόσο βαραίνει το κλίμα, κρίμα δεν είναι;

Wink Wink
Φυσαλίδα
Φυσαλίδα
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2009-03-18
Mηνύματα : 942
Ηλικία : 43
Μοντέλο : nexxon 72cc
Κράνος : x-spirit shoei

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

6/10/2010, 7:06 pm
Vvag wrote:
karapialis wrote:Αλλα για να ειμαστε και δικαιοι ας αναλογιστουμε ποση ωρα πηρε στον ανθρωπο να τα γραψει ολα αυτα και αν θα καθοταν κανενας ΄΄μαστορας '' να τα εξηγησει ολα αυτα.Ποσο μαλλον να τα γραψει.

Δημήτρη, κανένας μα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν το αμφισβήτησε αυτό. Ίσα ίσα οι περισσότεροι αναφέρθηκαν στις γνώσεις του Μιχάλη με θαυμασμό και σεβασμό.

Φωτούλα, όλοι έχουμε γνώμες. Το να τις πούμε δε θα βοηθήσει σε τίποτα παραπάνω, ξαναλέω ότι αυτό που "έπρεπε" να ειπωθεί, ειπώθηκε ακόμα κι από έναν άνθρωπο. Όσο περισσότεροι προσθέτουμε πράγματα, τόσο βαραίνει το κλίμα, κρίμα δεν είναι;

Wink Wink



ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΤΣΙ. αλλά δεν έχει σημασία.

ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-26
Mηνύματα : 1500
Ηλικία : 47
Μοντέλο : ΑFRICA TWIN 750
Κράνος : ΒANDIT ALIEN 2

ΘΑΡΡΕΙΝ ΣΩΖΕΙ.

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

6/10/2010, 7:08 pm
Vvag wrote:
karapialis wrote:Αλλα για να ειμαστε και δικαιοι ας αναλογιστουμε ποση ωρα πηρε στον ανθρωπο να τα γραψει ολα αυτα και αν θα καθοταν κανενας ΄΄μαστορας '' να τα εξηγησει ολα αυτα.Ποσο μαλλον να τα γραψει.

Δημήτρη, κανένας μα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν το αμφισβήτησε αυτό. Ίσα ίσα οι περισσότεροι αναφέρθηκαν στις γνώσεις του Μιχάλη με θαυμασμό και σεβασμό.

Φωτούλα, όλοι έχουμε γνώμες. Το να τις πούμε δε θα βοηθήσει σε τίποτα παραπάνω, ξαναλέω ότι αυτό που "έπρεπε" να ειπωθεί, ειπώθηκε ακόμα κι από έναν άνθρωπο. Όσο περισσότεροι προσθέτουμε πράγματα, τόσο βαραίνει το κλίμα, κρίμα δεν είναι;

Wink Wink


Βαγγελη δεν περιμενα τετια αντιμετοπιση απο σενα. Crying or Very sad
πραγματικα με εχεις πλιγοση παραπολη. :(
νομιζω οτι δεν μπορω αλλο να μινω σε αυτη την σνεση. Crying or Very sad
ειχα χτισει ονιρα και περιμενα ποτε θα ανεβουμαι τα σκαλια της εκλισιας. :(
ΤΕΛΟΣ ΚΙΡΙΕ ΜΟΥ.ΘΑ ΚΛΑΨΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΠΑΡΑΚΑΤΟ. Mad

ΜΟΥ ΕΦΑΓΕΣ ΤΑ ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΙΤΑΜΠΟΥΡΑ. Mad
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

6/10/2010, 7:10 pm
confused εεε να πω και εγω κατι..... grrr grrr grrr grrr βρεχει ρε και θελω να παω λιμνη πλαστηρα... Swear Swear Swear . ΑΥΤΑ.
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

6/10/2010, 7:17 pm
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ wrote:
ΤΕΛΟΣ ΚΙΡΙΕ ΜΟΥ.ΘΑ ΚΛΑΨΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΠΑΡΑΚΑΤΟ. Mad

Έλα Αφρικάνε, πάρε αυτό για να κλάψεις καλύτερα. Laughing

Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

6/10/2010, 7:22 pm
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ wrote:Βαγγελη δεν περιμενα τετια αντιμετοπιση απο σενα. Crying or Very sad
πραγματικα με εχεις πλιγοση παραπολη. :(
νομιζω οτι δεν μπορω αλλο να μινω σε αυτη την σνεση. Crying or Very sad
ειχα χτισει ονιρα και περιμενα ποτε θα ανεβουμαι τα σκαλια της εκλισιας. :(
ΤΕΛΟΣ ΚΙΡΙΕ ΜΟΥ.ΘΑ ΚΛΑΨΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΠΑΡΑΚΑΤΟ. Mad

ΜΟΥ ΕΦΑΓΕΣ ΤΑ ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΙΤΑΜΠΟΥΡΑ. Mad

Αφου στο' χα πει χρυσέ μου, δεν είμαι για γάμο!!! T T T T
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

6/10/2010, 9:43 pm
gasoil wrote:Για να πω την αλήθεια, την πέσατε όλοι στον Μιχάλη αλλά εγώ θα πάρω το μέρος του. Smile
Η πρόθεσή του ήτανε να βοηθήσει τον Γιάννη να πάει εκδρομή. Από εκεί και πέρα ο καθένας έχει τον προσωπικό του τρόπο έκφρασης. Ο Μιχάλης δεν γράφει για πρώτη φορά. cheers


karapialis wrote:
Αλλα για να ειμαστε και δικαιοι ας αναλογιστουμε ποση ωρα πηρε στον ανθρωπο να τα γραψει ολα αυτα και αν θα καθοταν κανενας ΄΄μαστορας '' να τα εξηγησει ολα αυτα.Ποσο μαλλον να τα γραψει.


+2

Και για να εξηγησω την θεση που παιρνω γραφοντας αυτο το "+2", να πω τα εξης:

Δεν ειμαι, οπως καποιοι απο εσας γνωριζουν, ο τυπος που του αρεσουν οι ειρωνειες ουτε φημιζομαι για την αυτοσυγκρατηση μου.
Ομως θεωρω πως στην συγκεκριμενη περιπτωση η "επιθεση" που εγινε στον Μιχαλη ηταν ΜΑΛΛΟΝ υπερβολικη.
Υπερβολικη αλλα ταυτοχρονα "δικαιολογημενη" γιατι απλα ηταν μια σταγονα που ξεχειλισε το ποτηρι.
Πιθανα η συσσωρευμενη δυσαρεσκεια απο αλλα, προηγουμενα γραφομενα του Μιχαλη στο παρελθον (που ναι θα μπορουσαν ΙΣΩΣ να χαρακτηριστουν "προσβλητικα" ) ξεσπασε εδω που ΝΟΜΙΖΩ δεν υπηρχε κατι το τοσο μεμπτο.

ΙΣΩΣ λαθος timing λοιπον Suspect

Ας ειναι........... Cool
Bravo
Bravo
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-28
Mηνύματα : 123
Ηλικία : 46
Μοντέλο : vfr 800 vtec
Κράνος : SHOEI Xspirit

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

3/11/2010, 7:04 pm
Μετα περιπου απο 1 μηνα το VFRακι ειναι και παλι στο δρομο.Το προβλημα λυθηκε οταν αντικατασταθηκε ο θερμοστατης ο οποιος εκανε να ερθει απο Σαρακακη 22 μερες.Το βεντιλατερ πλεον ανοιγει στους 103 και κλεινει στους 94 βαθμους Κελσιου.Ενα τεραστιο ευχαριστω στον Ανασταση για την πολυτιμη βοηθεια του οποτε την χρειαστικα και στον Μακη για την βοηθεια και την ηθικη υποστηριξη!!!
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

3/11/2010, 7:25 pm
Ωραία βρε Γιάννη, καλές βόλτες!
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

4/11/2010, 7:59 pm
Άντε να πάρει και κανά ρεπό το CBF Punk

Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

4/11/2010, 11:42 pm
Τώρα διάβασα την εξέλιξη του θέματος. Έχοντας ψιλοξεχάσει την υπαρξή του, και αφού το διάβασα εκ νέου, έχω να σας γράψω τα παρακάτω:

ΣΤΟ ΜΗ-ΤΕΧΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ του θέματος.

Διαπιστώνω με μια μικρή απογοήτευση, στο μη-τεχνικό του τμήμα, ότι μερικοί από εσάς κάνετε τα παρακάτω λάθη:

1-Ασχολείστε υπερβολικά πολύ με το ΠΩΣ σας λένε κάτι. Ασχολείστε υπερβολικά λίγο με το ΤΙ σας λένε.

2-Ακόμα κι έτσι, καταλαβαίνετε ΟΛΟΤΕΛΑ ΛΑΘΟΣ το ''ΠΩΣ''.

Το 1 δεν είναι και πολύ κακό, ανθρώπινο είναι, συμβαίνει συχνά στην κοινωνία μας, ειδικά στις μικρές ηλικίες, δυστυχώς όμως εδώ παρατηρώ και το 2....

Είμαι βέβαιος, ότι αυτό δεν το κάνετε γενικά στην ζωή σας, γιατί αν το κάνατε, τότε αυτή θα γινόταν... δύσκολη! Άρα, στην πραγματική ζωή, ανέχεστε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αγενείς ή άχρηστους ή επιζήμιους για εσάς ανθρώπους, γιατί κοστίζει πολύ περισσότερο να μην τους ανεχτείτε. (Πραγματικά αγενείς όμως δλδ ανθρώπους που σας ενοχλούν εκ του αποτελέσματος των πράξεών τους, όχι ανθρώπους που απλά δεν είναι αβροί, ε φυσαλίδα, το πιάσαμε; Μπας και μπερδεύεις την ευγένεια με την αβρότητα; )

Εντάξει ανθρώπινο και το καταλαβαίνω, αλλά ελάτε τώρα, μεταξύ μας είμαστε, internet είναι, άρα ανέξοδο και χωρίς συνέπειες, βρήκατε κι εσείς ευκαιρία έναν ''κακό'', κάποιον να ξεσπάσετε, να βγάλετε το παράπονό σας, τάχα μου δεν καταλάβατε, τάχα μου ''καλέ αυτός μας τα χώνει...''

Κι αυτό το καταλαβαίνω. Δεν φταίω όμως εγώ σε κάτι, ναι;

Ακολουθεί αλληγορική ιστοριούλα:

Ήταν ένα πουλάκι. Το έπιασε ο χειμώνας και κρύωνε. Είχε πρόβλημα το καημένο. Εκεί που κρύωνε, εμφανίζεται μια αγελάδα, το βλέπει που κρύωνε, και τι του κάνει; Το χέζει! Τσαντίλα το πουλάκι... Έλα όμως που μέσα στο...''υλικό'' , ζεστάθηκε και δεν κρύωνε πια. Κάποια στιγμή αργότερα εμφανίζεται μια γάτα, και μόλις το βλέπει, πάει κοντά του, και το βγάζει από τα σκατά! Χαρά το πουλάκι... Κι αμέσως μετά το τρώει!

Επεξήγηση της ιστοριούλας: Αυτός που -σου φαίνεται ότι- σε βάζει στα σκατά, δεν θέλει κατανάγκη το κακό σου. Αντίθετα αυτός που σε βγάζει απαυτά, δεν θέλει κατανάγκη το καλό σου. Μάθετε να ξεχωρίζετε ποιός είναι ποιός.


-----------------
ΣΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑΤΟΣ

Απο ότι τελικά κατάλαβα, ο φίλος εννοούσε για τον υδραυλικό θερμοστάτη, εγώ στο τεχνικό μέρος της απάντησής μου, του απάντησα (έχοντας λανθασμένα υποθέσει) για τον ηλεκτρικό, και εξαιτίας αυτού οδηγήθηκε και αυτός σε λάθος ανταπάντηση. Για αυτό ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ, λάθος μου, βιασύνη μου, sorry.

Σε παλιότερο θέμα για θερμοκρασίες, έχω την εντύπωση, ότι έχω γράψει ΚΑΙ για τον υδραυλικό θερμοστάτη, τι κάνει, πως λειτουργεί, τι παρουσιάζει όταν ΔΕΝ λειτουργεί σωστά, πως τον αφαιρούμε, τι κερδίζουμε και τι χάνουμε όταν τον αφαιρέσουμε. Τέσπα, αν ξαναυπάρξει θέμα, μια και δεν το βρήσκω που το είχα γράψει, θα γράψω αναλυτικά-ολοκληρωμένα και για τον υδραυλικό.

Πάντως φίλος να ξέρεις, ότι σου έγραψα για τον ηλεκτρικό, με κάποια δυικότητα ισχύει και για τον υδραυλικό: Μπορούσες απλά να τον αφαιρέσεις και να πας την βόλτα σου ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ, με μοναδική διαφορά από τον ηλεκτρικό, ότι στην περίπτωση του υδραυλικού, θα έπρεπε να ρίχνεις μια ματιά μήπως και παρακρυώσει το ψυκτικό. Αυτό κάνει ο υδραυλικός θερμοστάτης, εξασφαλίζει ότι η θερμοκρασία δεν πέφτει ΚΑΤΩ από κάποιο όριο, ενώ ο ηλεκτρικός ότι δεν περνάει ΠΑΝΩ από ένα όριο, αποτελούν δλδ ένα μέτρο ασφαλείας. Καταργώντας τους προσωρινά, απλά επιφορτίζεσαι εσύ ως οδηγός, την δουλειά τους. Με την προυπόθεση αυτή, η μοτοσυκλέτα παραμένει απόλυτα λειτουργική και χωρίς θερμοστάτη, μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό.

Τέλος καλό, όλα καλά σε κάθε περίπτωση και καλές βόλτες. cheers
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

5/11/2010, 2:45 am
Μιχάλη, χωρίς να θέλω να συνεχίσω το θέμα, αλλά μιας και απάντησες... να σου πω εντελώς φιλικά τι πιστεύω (και μακάρι να κλείσει εδώ):

Η σημαντική διαφορά μας από το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο είναι ο λόγος μας. Πολύ μεγάλο προτέρημα. Κι επειδή το κάθε κεφάλι βγάζει τα δικά του νοήματα και κανένας δε μπορεί να βρίσκεται μέσα στο κεφάλι μας να ξέρει τι γίνεται, είμαστε ο λόγος μας.

Φαντάζομαι συμφωνείς πως παρ' όλο που έχουμε αυτή την καταπληκτική δυνατότητα του λόγου, η επικοινωνία μας (μιλάω γενικά για τους ανθρώπους) είναι ΚΑΚΙΣΤΗ. Γιατί;
Γιατί δε φτάνει ΠΟΤΕ το ΤΙ εννοείς, αλλά το ΠΩΣ το λες παίζει μεγάλο ρόλο στην έκφρασή σου. Πόσες φορές έχεις ακούσει "δεν εννοούσα αυτό, άλλο ήθελα να πω" ή "δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω".

Επίσης, λέγοντας το ίδιο πράγμα με διαφορετικό τρόπο μπορείς να πετύχεις διαφορετικό αποτέλεσμα. Στην προκειμένη, μπορείς να πετύχεις ακόμα και συμπάθειες, ή αντιπάθειες. Θα μου πεις "πολύ που χέστηκα" και δε θα έχεις και μεγάλο άδικο. Αλλά αντίστοιχα "πολύ που χέστηκαν" κι αυτοί που έχεις απέναντί σου. Και στο τέλος τι βγαίνει; Ένα ΥΠΕΡΟΧΟ ΤΙΠΟΤΑ. Wink
Ξέρεις, το άσχημο χτυπάει πάντα περισσότερο. Κι αν ο τρόπος σου είναι ερειστικός ή ειρωνικός, ή κατά κάποιο τρόπο και επιθετικός, τότε εκεί θα σταθούν όλοι και το τι θέλεις να πεις θα περάσει σε δεύτερη μοίρα.

Δε νομίζω ότι κανένας από αυτούς που σου απάντησε έχει καμιά ιδιαίτερη όρεξη να κάθεται να τη λέει ή να τσακώνεται με έναν Μιχάλη, μα τι λέω, στο internet είμαστε, με έναν Velociraptor να πω καλύτερα. Νομίζω πως έχουν καλύτερα πράγματα να ασχοληθούν. Τώρα το τι ανθρώπους έχει ο καθένας γύρω του... αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο και ΣΙΓΟΥΡΑ, δε μπορείς να το ξέρεις, ούτε να το διακρίνεις (ή ακόμα και να το κρίνεις).

Αν γυρίσεις λίγα post πίσω, θα ανακαλύψεις πως οι περισσότεροι δε στα έχωσαν, αλλά σου είπαν πως "έχεις γνώσεις, έχεις όρεξη να βοηθήσεις, αλλά έχεις άσχημο τρόπο και παρεξηγείσαι". Ρε συ Μιχάλη... καλά ένας... αλλά ΤΟΣΟΙ άνθρωποι κατάλαβαν ολότελα λάθος το ΠΩΣ; 'Η στραβός είναι ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε!!!

Τέλος πάντων, μπορεί εσύ να δίνεις τόσο σημασία στο ΤΙ, που αν είναι ουσιώδες τότε το ΠΩΣ για σένα να μην παίζει κανένα ρόλο. Προσωπικά πιστεύω πως παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο και μάλλον δεν είμαι ο μόνος. Αν μπορέσεις να το κατανοήσεις, καλώς. Αν δε θέλεις, πάλι καλώς, πίστεψέ με δε θα πάει κανείς στη γωνιά του να κλαψουρίσει γιατί τον μάλωσε κάποιος, μεγάλα παιδιά είμαστε. Απλά Α) είναι κρίμα να δημιουργείται άσχημο κλίμα με οποιονδήποτε (ειδικά με αυτούς που θέλουν να βοηθήσουν) και για οποιονδήποτε λόγο και, Β) γιατί έχοντας σε γνωρίσει από κοντά, έστω και λίγο, είδα έναν πολύ διαφορετικό Μιχάλη από τον Velociraptor. Και είναι κρίμα να παρεξηγείσαι, ΕΙΔΙΚΑ όταν οι προθέσεις σου είναι καλές.

Αυτά από μένα. Σόρυ αν μακρυγορώ. Να' σαι καλά. cheers
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

5/11/2010, 9:09 am
Thumbsup Thumbsup love3 love3
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

5/11/2010, 9:25 am
Στη δουλειά μου εχουμε κόσμο ικανό, μορφωμένο κτλ... Υπάρχουνε που λέτε 1-2 τύποι, κάποιοι γκουρού, when the shit hits the fun θα μπούνε μέσα και θα καθαρίσουν (κάποια δύσκολα τεχνικά θέματα)
Γενικότερα δεν θα τους έλεγες και τους πιο κοινωνικούς ανθρώπους παρόλαυτά, ολοι κάνουμε τα στραβά μάτια στις εκκεντρικότητές τους μιας και εχουν κερδίσει το σεβασμό μας απο τη συνεισφορά τους σε δύσκολες στιγμές.

Το Μιχάλη δεν το ξέρω προσωπικά, αλλά κάπου εκει τον έχω κατατάξει στο δικό μου κόσμο.
Ναι είναι λίγο απότομος & απόλυτος αλλά ποιος είναι αυτός που μπορεί να πεί οτι είναι ο σωστός;
Εμένα πάντως μαρέσουνε οι τύποι που τα λένε χύμα, κάνω focus σε αυτά τα μοναδικά που γράφει και όλα τα άλλα.. καλη καρδιά Wink
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

5/11/2010, 2:05 pm
Kι εμενα μου αρεσουν οι τυποι που τα λενε χυμα..αλλα κατα προσωπο Wink και βεβαια λαμβανουν και τις αναλογες απαντησεις...
Αλλα οι τυποι που τα λενε χυμα απ την οθονη του pc, και κατ ιδιαν ειναι παναγιες,προφανως γιατι ξερουν τι θα εισπραξουν,ΔΕΝ μου αρεσουν. Mad
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

5/11/2010, 9:09 pm
Velociraptor wrote:Τώρα διάβασα την εξέλιξη του θέματος. Έχοντας ψιλοξεχάσει την υπαρξή του, και αφού το διάβασα εκ νέου, έχω να σας γράψω τα παρακάτω:

ΣΤΟ ΜΗ-ΤΕΧΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ του θέματος.

Διαπιστώνω με μια μικρή απογοήτευση, στο μη-τεχνικό του τμήμα, ότι μερικοί από εσάς κάνετε τα παρακάτω λάθη:

1-Ασχολείστε υπερβολικά πολύ με το ΠΩΣ σας λένε κάτι. Ασχολείστε υπερβολικά λίγο με το ΤΙ σας λένε.

2-Ακόμα κι έτσι, καταλαβαίνετε ΟΛΟΤΕΛΑ ΛΑΘΟΣ το ''ΠΩΣ''.

Το 1 δεν είναι και πολύ κακό, ανθρώπινο είναι, συμβαίνει συχνά στην κοινωνία μας, ειδικά στις μικρές ηλικίες, δυστυχώς όμως εδώ παρατηρώ και το 2....

Είμαι βέβαιος, ότι αυτό δεν το κάνετε γενικά στην ζωή σας, γιατί αν το κάνατε, τότε αυτή θα γινόταν... δύσκολη! Άρα, στην πραγματική ζωή, ανέχεστε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αγενείς ή άχρηστους ή επιζήμιους για εσάς ανθρώπους, γιατί κοστίζει πολύ περισσότερο να μην τους ανεχτείτε. (Πραγματικά αγενείς όμως δλδ ανθρώπους που σας ενοχλούν εκ του αποτελέσματος των πράξεών τους, όχι ανθρώπους που απλά δεν είναι αβροί, ε φυσαλίδα, το πιάσαμε; Μπας και μπερδεύεις την ευγένεια με την αβρότητα; )

Εντάξει ανθρώπινο και το καταλαβαίνω, αλλά ελάτε τώρα, μεταξύ μας είμαστε, internet είναι, άρα ανέξοδο και χωρίς συνέπειες, βρήκατε κι εσείς ευκαιρία έναν ''κακό'', κάποιον να ξεσπάσετε, να βγάλετε το παράπονό σας, τάχα μου δεν καταλάβατε, τάχα μου ''καλέ αυτός μας τα χώνει...''

Κι αυτό το καταλαβαίνω. Δεν φταίω όμως εγώ σε κάτι, ναι;

Ακολουθεί αλληγορική ιστοριούλα:

Ήταν ένα πουλάκι. Το έπιασε ο χειμώνας και κρύωνε. Είχε πρόβλημα το καημένο. Εκεί που κρύωνε, εμφανίζεται μια αγελάδα, το βλέπει που κρύωνε, και τι του κάνει; Το χέζει! Τσαντίλα το πουλάκι... Έλα όμως που μέσα στο...''υλικό'' , ζεστάθηκε και δεν κρύωνε πια. Κάποια στιγμή αργότερα εμφανίζεται μια γάτα, και μόλις το βλέπει, πάει κοντά του, και το βγάζει από τα σκατά! Χαρά το πουλάκι... Κι αμέσως μετά το τρώει!

Επεξήγηση της ιστοριούλας: Αυτός που -σου φαίνεται ότι- σε βάζει στα σκατά, δεν θέλει κατανάγκη το κακό σου. Αντίθετα αυτός που σε βγάζει απαυτά, δεν θέλει κατανάγκη το καλό σου. Μάθετε να ξεχωρίζετε ποιός είναι ποιός.


-----------------


Απο ότι τελικά κατάλαβα, ο φίλος εννοούσε για τον υδραυλικό θερμοστάτη, εγώ στο τεχνικό μέρος της απάντησής μου, του απάντησα (έχοντας λανθασμένα υποθέσει) για τον ηλεκτρικό, και εξαιτίας αυτού οδηγήθηκε και αυτός σε λάθος ανταπάντηση. Για αυτό ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ, λάθος μου, βιασύνη μου, sorry.


Σε παλιότερο θέμα για θερμοκρασίες, έχω την εντύπωση, ότι έχω γράψει ΚΑΙ για τον υδραυλικό θερμοστάτη, τι κάνει, πως λειτουργεί, τι παρουσιάζει όταν ΔΕΝ λειτουργεί σωστά, πως τον αφαιρούμε, τι κερδίζουμε και τι χάνουμε όταν τον αφαιρέσουμε. Τέσπα, αν ξαναυπάρξει θέμα, μια και δεν το βρήσκω που το είχα γράψει, θα γράψω αναλυτικά-ολοκληρωμένα και για τον υδραυλικό.

Πάντως φίλος να ξέρεις, ότι σου έγραψα για τον ηλεκτρικό, με κάποια δυικότητα ισχύει και για τον υδραυλικό: Μπορούσες απλά να τον αφαιρέσεις και να πας την βόλτα σου ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ, με μοναδική διαφορά από τον ηλεκτρικό, ότι στην περίπτωση του υδραυλικού, θα έπρεπε να ρίχνεις μια ματιά μήπως και παρακρυώσει το ψυκτικό. Αυτό κάνει ο υδραυλικός θερμοστάτης, εξασφαλίζει ότι η θερμοκρασία δεν πέφτει ΚΑΤΩ από κάποιο όριο, ενώ ο ηλεκτρικός ότι δεν περνάει ΠΑΝΩ από ένα όριο, αποτελούν δλδ ένα μέτρο ασφαλείας. Καταργώντας τους προσωρινά, απλά επιφορτίζεσαι εσύ ως οδηγός, την δουλειά τους. Με την προυπόθεση αυτή, η μοτοσυκλέτα παραμένει απόλυτα λειτουργική και χωρίς θερμοστάτη, μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό.

Τέλος καλό, όλα καλά σε κάθε περίπτωση και καλές βόλτες. cheers


ΣΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑΤΟΣ

Έχεις την εντύπωση ότι ο καθένας γουστάρει η μπορεί να λύσει το μισό μηχανάκι για να βγάλει μόνος του το θερμοστάτη ,και μετά να το ξαναλυσει για να βάλει τον καινούριο , τι είναι αυτά που λες

Πολλά λόγια και φούμαρα , ένα απλό δε κατάλαβα για ποιο θερμοστάτη έλεγες , έφτανε .


ΣΤΟ ΜΗ-ΤΕΧΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ του θέματος.

Ρε συ φίλε τι θα γίνει με σένα κάθε τόσο θα βγαίνεις να μας κρίνεις πως σκεφτόμαστε τι καταλαβαίνουμε τι λέμε και με ποιους συναναστρεφόμαστε;

και ποιος εισαι εσύ για να μας κρίνεις?

Εδώ δε μας κρίνει η μανά μας και ο πατέρας μας .



το ότι έχεις κάποιες γνώσεις σε ορισμένα θέματα αυτό δεν σε κάνει αυτόματα
παντογνώστη ούτε κριτή.

Αλληγορικές ιστοριούλες …και παπάρια μάντολες ……

θα σε παρακαλέσω να κρατάς τις κρίσεις σου και τις απόψεις σου για την πάρτι σου .
Εδώ δε έχεις δικαίωμα να κρίνεις κανέναν δημόσια .

περιορίσου στα τεχνικά θέματα και σταμάτα να κρίνεις τον καθένα .ΟΚ;
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ - Page 2 Empty Re: Ακανόνιστη λειτουργία βεντιλατέρ

5/11/2010, 9:32 pm
Fanrider wrote:
Velociraptor wrote:Τώρα διάβασα την εξέλιξη του θέματος. Έχοντας ψιλοξεχάσει την υπαρξή του, και αφού το διάβασα εκ νέου, έχω να σας γράψω τα παρακάτω:

ΣΤΟ ΜΗ-ΤΕΧΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ του θέματος.

Διαπιστώνω με μια μικρή απογοήτευση, στο μη-τεχνικό του τμήμα, ότι μερικοί από εσάς κάνετε τα παρακάτω λάθη:

1-Ασχολείστε υπερβολικά πολύ με το ΠΩΣ σας λένε κάτι. Ασχολείστε υπερβολικά λίγο με το ΤΙ σας λένε.

2-Ακόμα κι έτσι, καταλαβαίνετε ΟΛΟΤΕΛΑ ΛΑΘΟΣ το ''ΠΩΣ''.

Το 1 δεν είναι και πολύ κακό, ανθρώπινο είναι, συμβαίνει συχνά στην κοινωνία μας, ειδικά στις μικρές ηλικίες, δυστυχώς όμως εδώ παρατηρώ και το 2....

Είμαι βέβαιος, ότι αυτό δεν το κάνετε γενικά στην ζωή σας, γιατί αν το κάνατε, τότε αυτή θα γινόταν... δύσκολη! Άρα, στην πραγματική ζωή, ανέχεστε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αγενείς ή άχρηστους ή επιζήμιους για εσάς ανθρώπους, γιατί κοστίζει πολύ περισσότερο να μην τους ανεχτείτε. (Πραγματικά αγενείς όμως δλδ ανθρώπους που σας ενοχλούν εκ του αποτελέσματος των πράξεών τους, όχι ανθρώπους που απλά δεν είναι αβροί, ε φυσαλίδα, το πιάσαμε; Μπας και μπερδεύεις την ευγένεια με την αβρότητα; )

Εντάξει ανθρώπινο και το καταλαβαίνω, αλλά ελάτε τώρα, μεταξύ μας είμαστε, internet είναι, άρα ανέξοδο και χωρίς συνέπειες, βρήκατε κι εσείς ευκαιρία έναν ''κακό'', κάποιον να ξεσπάσετε, να βγάλετε το παράπονό σας, τάχα μου δεν καταλάβατε, τάχα μου ''καλέ αυτός μας τα χώνει...''

Κι αυτό το καταλαβαίνω. Δεν φταίω όμως εγώ σε κάτι, ναι;

Ακολουθεί αλληγορική ιστοριούλα:

Ήταν ένα πουλάκι. Το έπιασε ο χειμώνας και κρύωνε. Είχε πρόβλημα το καημένο. Εκεί που κρύωνε, εμφανίζεται μια αγελάδα, το βλέπει που κρύωνε, και τι του κάνει; Το χέζει! Τσαντίλα το πουλάκι... Έλα όμως που μέσα στο...''υλικό'' , ζεστάθηκε και δεν κρύωνε πια. Κάποια στιγμή αργότερα εμφανίζεται μια γάτα, και μόλις το βλέπει, πάει κοντά του, και το βγάζει από τα σκατά! Χαρά το πουλάκι... Κι αμέσως μετά το τρώει!

Επεξήγηση της ιστοριούλας: Αυτός που -σου φαίνεται ότι- σε βάζει στα σκατά, δεν θέλει κατανάγκη το κακό σου. Αντίθετα αυτός που σε βγάζει απαυτά, δεν θέλει κατανάγκη το καλό σου. Μάθετε να ξεχωρίζετε ποιός είναι ποιός.


-----------------


Απο ότι τελικά κατάλαβα, ο φίλος εννοούσε για τον υδραυλικό θερμοστάτη, εγώ στο τεχνικό μέρος της απάντησής μου, του απάντησα (έχοντας λανθασμένα υποθέσει) για τον ηλεκτρικό, και εξαιτίας αυτού οδηγήθηκε και αυτός σε λάθος ανταπάντηση. Για αυτό ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ, λάθος μου, βιασύνη μου, sorry.


Σε παλιότερο θέμα για θερμοκρασίες, έχω την εντύπωση, ότι έχω γράψει ΚΑΙ για τον υδραυλικό θερμοστάτη, τι κάνει, πως λειτουργεί, τι παρουσιάζει όταν ΔΕΝ λειτουργεί σωστά, πως τον αφαιρούμε, τι κερδίζουμε και τι χάνουμε όταν τον αφαιρέσουμε. Τέσπα, αν ξαναυπάρξει θέμα, μια και δεν το βρήσκω που το είχα γράψει, θα γράψω αναλυτικά-ολοκληρωμένα και για τον υδραυλικό.

Πάντως φίλος να ξέρεις, ότι σου έγραψα για τον ηλεκτρικό, με κάποια δυικότητα ισχύει και για τον υδραυλικό: Μπορούσες απλά να τον αφαιρέσεις και να πας την βόλτα σου ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ, με μοναδική διαφορά από τον ηλεκτρικό, ότι στην περίπτωση του υδραυλικού, θα έπρεπε να ρίχνεις μια ματιά μήπως και παρακρυώσει το ψυκτικό. Αυτό κάνει ο υδραυλικός θερμοστάτης, εξασφαλίζει ότι η θερμοκρασία δεν πέφτει ΚΑΤΩ από κάποιο όριο, ενώ ο ηλεκτρικός ότι δεν περνάει ΠΑΝΩ από ένα όριο, αποτελούν δλδ ένα μέτρο ασφαλείας. Καταργώντας τους προσωρινά, απλά επιφορτίζεσαι εσύ ως οδηγός, την δουλειά τους. Με την προυπόθεση αυτή, η μοτοσυκλέτα παραμένει απόλυτα λειτουργική και χωρίς θερμοστάτη, μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό.

Τέλος καλό, όλα καλά σε κάθε περίπτωση και καλές βόλτες. cheers


ΣΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑΤΟΣ

Έχεις την εντύπωση ότι ο καθένας γουστάρει η μπορεί να λύσει το μισό μηχανάκι για να βγάλει μόνος του το θερμοστάτη ,και μετά να το ξαναλυσει για να βάλει τον καινούριο , τι είναι αυτά που λες

Πολλά λόγια και φούμαρα , ένα απλό δε κατάλαβα για ποιο θερμοστάτη έλεγες , έφτανε .


ΣΤΟ ΜΗ-ΤΕΧΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ του θέματος.

Ρε συ φίλε τι θα γίνει με σένα κάθε τόσο θα βγαίνεις να μας κρίνεις πως σκεφτόμαστε τι καταλαβαίνουμε τι λέμε και με ποιους συναναστρεφόμαστε;

και ποιος εισαι εσύ για να μας κρίνεις?

Εδώ δε μας κρίνει η μανά μας και ο πατέρας μας .



το ότι έχεις κάποιες γνώσεις σε ορισμένα θέματα αυτό δεν σε κάνει αυτόματα
παντογνώστη ούτε κριτή.

Αλληγορικές ιστοριούλες …και παπάρια μάντολες ……

θα σε παρακαλέσω να κρατάς τις κρίσεις σου και τις απόψεις σου για την πάρτι σου .
Εδώ δε έχεις δικαίωμα να κρίνεις κανέναν δημόσια .

περιορίσου στα τεχνικά θέματα και σταμάτα να κρίνεις τον καθένα .ΟΚ;
I love you I love you ΑΓΑΠΩ ΦΑΝΗ ΝΑΙ ΑΓΑΠΩ..... Blush
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum