Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων)

+9
Dimitrisk12
Armenis
ΗΛΙΑΣ
Vvag
Παναγιώτης Κ.
Them1s xXx
kortomalteze
Ο φυσικός
da_beazt
13 posters
Go down

Τι μπορούμε να έχουμε πάνω στην μοτοσυκλέττα χωρίς να αλλοιώνεται ο σπορ χαρακτήρας

2 - 2%
3 - 3%
5 - 5%
1 - 1%
5 - 5%
8 - 9%
3 - 3%
5 - 5%
7 - 8%
8 - 9%
2 - 2%
2 - 2%
3 - 3%
5 - 5%
5 - 5%
4 - 4%
7 - 8%
6 - 7%
5 - 5%
6 - 7%
 
Total Votes: 92
 
da_beazt
da_beazt
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων) Empty Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων)

23/10/2010, 9:23 pm
Μετά από την προτροπή του Φυσικού (στο θέμα "σε είδα με τη Βέφα σου) αποφάσισα να τα πω για τον σπορ χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων). Προσωπικά μου αρέσουν όλα τα αυτοκινούμενα οχήματα για 3 λόγους
1. γιατί σου δίνουν την δυνατότητα να πας από το σημείο Α στο σημείο Β
2. γιατί σου δίνουν την δυνατότητα να φύγεις από το σημείο Α όταν θέλεις εσύ (ή όταν χρειαστεί)
3. γιατί σου δίνουν την δυνατότητα να ψυχαγωγηθείς (και όχι να διασκεδάσεις, προσοχή στην ετυμολογία των λέξεων)

Το σημείο νούμερο 3 είναι κατά την γνώμη μου το μέρος που υπερέχει η μοτοσυκλέτα έναντι εναλλακτικών μεθόδων μετακίνησης γιατί έχει έντονο τον λεγόμενο σπορ χαρακτήρα: λιτός και απέρριτος σχεδιασμός, λειτουργικά χειριστήρια, ελάχιστο δυνατό βάρος για την δεδομένη χρήση. Επίσης μου αρέσει στα πλαίσια του σπορ χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας να ντύνομαι με κορντούρες πάνω-κάτω, γάντια, μπότες, μπαλακλάβα και κράνος ARAI και να πάω βόλτα για να πάω βόλτα. Να δω το τοπίο, να προσπαθώ να θυμάμαι ότι πρώτα φρενάρω και μετά στρίβω και όχι το ανάποδο και να έχω την αίσθηση ότι μπορώ να πάω οπουδήποτε θέλω (φτάνει να υπάρχουν βενζινάδικα γιατί το τρέχον ρεζερβουάρ χωράει 14 λίτρα).

Με τα παραπάνω στο μυαλό χαλιέμαι όταν βγαίνω για βόλτα και βλέπω ανούσια φορτωμένες μοτοσυκλέτες. Αφού έχουν περάσει 3 μήνες από τότε που γύρισες από τις διακοπές γιατί έχεις ακόμη το τριβάλιτσο πάνω; Μήπως παίρνεις ποσοστά από την GIVI για να την διαφημίζεις; Γιατί βάζεις δερμάτινο κάλυμμα στο ρεζερβουάρ και μετά δένεις πάνω μόνιμα ένα χταπόδι, φοβάσαι μην φύγει; Γιατί έχεις ένα μπρελόκ από αυτά που κρέμονται στον λαιμό να ανεμίζει αφού κανένας δεν τα κρεμάει ποτέ στο λαιμό του; Γιατί επιμένεις να βάζεις συνεπιβάτη πάνω στο νέο CBR 1000 όταν ο Ιάπωνας σου εξήγησε ότι βάζει το καθισματάκι για αισθητικούς και μόνο λόγους; Γιατί δεν πας να αλλάξεις την τεράστια μεγέθους Α$ πινακίδα αφού πλέον τις έχουν καταργήσει;

Επίσης προβληματίζομαι έντονα και όταν βλέπω κατόχους και χρήστες 4τροχων που επιμένουν να μην βγάζουν ποτέ τίποτα από το αυτοκίνητο. Και εξηγούμαι τι χρειάζονται οι χιονιαλυσίδες στο πορτ μπαγκάζ όταν δεν μένεις στα Ιμαλάια και είναι Ιούνιος; Τι χρειάζονται οι ομπρέλλες θαλάσσης και τα ψάθινα στρώματα όταν είναι Δεκέμβριος και δεν είσαι γραμμένος στον τοπικό σύλλογο χειμερινών κολυμβητών; Για ποιο λόγο είναι όλες οι ποτηροθήκες γεμάτες με άδεια μπουκάλια;

Παρακαλώ για την συμμετοχή σας στην έρευνα απόψεων που διοργανώνω και για την παράθεση σχολίων εποικοδομητικού χαρακτήρα πάνω στο θέμα.

P.S. Το ότι το Tmax έχει πορτ μπαγκάζ όπου κουβαλάω ότι θέλω χωρίς να χαλάω τον σπορ χαρακτήρα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναντίον μου.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων) Empty Re: Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων)

23/10/2010, 9:38 pm
Πολύ ωραίο θέμα. Πριν αρχίσουμε να σπαμάρουμε ανελέητα θα απαντήσω σοβαρά.

Αν ήθελα αμιγώς σπορ χαρακτήρα δεν θα είχα VFR και DRZ. Θα είχα ένα SS και ένα καθαρόαιμο. Αλλά δεν έχω και δεν έχω γιατί θέλω να ταξιδεύω και να πηγαίνω σβέλτα όποτε έχω τέτοια όρεξη. Να προσθέσω ότι στα δικά μου μάτια τα topcase και τα tankbag δεν είναι άσχημα αλλά μάλλον το αντίθετο. Κάθε αντίθετη άποψη δεκτή (αλλά τιμωρείται με 10 ανέκδοτα στη σειρά).

Με βάση τις παραπάνω σκέψεις, οι οποίες έχουν πάρει μορφή μετά από 21 χρόνια οδήγησης και είναι σίγουρα σωστές για μένα αλλά όχι για όλους- καταλήγω στο ότι μια topcase, λαβές και μαρσπιέ συνεπιβάτη και κάλυμμα ντεπόζιτου είναι πάντα πάνω στη μηχανή. Αν χρειαστεί επιπλέον χώρος υπάρχει tankbag (συνήθως για την DSLR) και στη συνέχεια τριβάλιτσο, τα οποία βέβαια βγαίνουν μετά το ταξίδι. Εννοείται ότι αν για οποιοδήποτε λόγο δεν έχετε ποτέ συνεπιβάτη τότε τα συνοδευτικά αντικείμενά του σας είναι άχρηστα.

Κάτι ακόμα. Οι βαλίτσες και όλα τα σχετικά δεν χαλούν τον σπορ χαρακτήρα (δηλαδή δεν θα πάτε αισθητά αργότερα αν τα έχετε, εκτός αν ξύνετε τα πάντα παντού και πάντοτε) αλλά καταστρέφουν την σπορ αισθητική. Είναι, όμως, αστείο να μην έχεις χώρο να βάλεις ένα τσαντάκι σε ένα sport-touring VFR και να γεμίζεις τη βαλίτσα του παρακείμενου DRZ. Razz
kortomalteze
kortomalteze
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-06
Mηνύματα : 537
Ηλικία : 47
Μοντέλο : vfr 800 vtec 2004
Κράνος : Arai Maverick - Arai Astro R

πίσω κουφάλες έρχονται κρεμάλες!!!
http://alex-politis.blogspot.com

Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων) Empty Re: Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων)

23/10/2010, 10:26 pm
λοιπόν...μου άρεσε πολύ το θέμα...απαντώ κι εγώ λοιπόν...

νομίζω ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας είμαστε εμείς...οι αναβάτες της...και μεγάλο ρόλο στον σπορ χαρακτήρα παίζει και ο συνεπιβάτης...

τι θέλω να πω...

συμφωνώ στον απόλυτο ορισμό ότι αν ήθελα σπορ χαρακτήρα θα είχα SS (βλ. φυσικός)

αλλά...

ζώντας σε μια πολη με 60.000 κατοίκους και πρώην μηχανόπολη (πραγματικά μεγάλος αριθμός μηχανών υπάρχει στην πόλη, κυρίως λόγω της θάλασσας) έχουμε και λέμε...

πολλοί γνωστοί έχοντας AFRICA και διανύοντας τη μεγάλη απόσταση των 20 χλμ για να κάνουν μπάνιο...αντικατέστησαν τον αφρικάνο τους με VARADERO κάνοτνας πάλι την ίδια χρήση...δηλ 20χλμ κατά τους καλοκαιρινούς μήνες...άντε και να περάσουν απέναντι στη Σαμοθράκη (λόγο μικρότερου κόστους ακτοπλοϊκού εισητηρίου σε σχέση με το αμάξι τους)...σίγουρα δεν είναι σπορ οι συγκεκριμένοι κι ούτε ήθελα να κάνω ταξίδι με αυτούς...χαρακτηριστικό παράδειγμα φίλος καλός που έκανε την παραπάνω αλλαγή...στην κομοτηνή...πήγε τον αφρικάνο με τρέιλερ και γύρισε στο τρέιλερ το Ντέρο!!!(54 χλμ)

παρέα με SS πριν από 2 χρόνια (28η ήταν πάλι) γυρνώντας από Κομοτηνή (54 χλμ από Αλεξπολη)...με εξοπλισμό κράνος, μπουφάν μηχανής, τζιν και αθλητικό υπόδημα...τους πετύχαμε στην 1η στροφή Σάππες- Αλεξ/πολη (εμείς 3 μηχανές φουλ εξαρτήσεις από βόλτα κι εμείς) και μαζέψαμε τον 1 από τις μπαριέρες που τις είχε αγκαλιάσει προσπαθώντας να βγάλει το σπορ χαρακτήρα του νέου του GSXR 750...όπου και έφυγε με περίπου 190 (από την ευθεία της εγνατίας στην 1η στροφή)...πρώτα έστριψε και μετά φρέναρε!!!!...ευτυχώς τη γλίτωσε με κάταγμα στο πόδι...ούτε με αυοτύς θέλω να ταξιδέψω...κακή τρέλλα το ονομάζω έως επικίνδυνη!!!!

έχω δει σαλονικιό στην επιστροφή από τη Σάνι (festival sounds of the world, σας το συνιστώ για τους λάτρεις του είδους)...με Μερσεντα 500 να μεταφέρει σε τρέιλερ ένα CAPONORD 1000...προφανώς το πήγε χαλκιδική για να γυρνάει μέσα στο camping...ούτε αυτόν τον θεωρώ σπορ χαρακτήρα...

όλους τους κουλούς της πόλης μου (εντάξει έχουμε και αλάνια σε 2 ρόδες) που έχουν SS από 600cc έως 1300cc και στην ευθεία είναι τσίτα...ενώ σε στροφές τους περνά παπάκι...ακράνωτοι γυρνάν στην πόλη, με σαγιονάρα και αμάνικο (να φαίνεται το tattoo)...ούτε αυτούς τους θεωρώ σπορ τύπους παρά τα κυβικά τους...

εν κατακλείδι...όπως προείπα...σπορ είναι ο αναβάτης κι όχι η μηχανή!!!! και πιο σπορ ο συνεπιβάτης...που παρά την ανία σε μακρινές αποστάσεις βγάζει το κράνος του και χαμογελάει!!!!

σπορ είναι να σου τη "δώσει" να στείλεις 1 μνμ...και να μαζέψεις 5-6 φίλους "καλή ώρα" η αυριανή συνάντηση σε βορρά και νότο και να πιεις ένα χαλαρό καφέ κτλ κτλ...

σπορ ήταν η συνάντηση στη Λίμνη όπου στο φτερο μαζέυτηκαν 40+ άτομα...σπορ ήταν η Έλενα που ήρθε να πιει ένα καφέ μαζί μας και να φύγει πίσω στη Θεσσαλονίκη, σπορ όμως ήταν και ο Χάρης που ήρθε από τα Τρίκαλα στον Ξενώνα για να μείνει!!!!

η καλή τρέλλα είναι σπορ για μένα και όχι ο τυπος της μηχανής...

απλά το να φορτώσω τριπλέτα και να φύγω για 1 μήνα είναι "το ιδανικό σπορ"!!!!

επομένως ψηφίζω παρέα, συνεπιβάτη και τριπλετα!





Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων) Empty Re: Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων)

24/10/2010, 12:04 am
Εκ μέρους των θαυμαστών του μαρσιποφόρου θηλαστικού απο Αυστραλία μερία
κοινώς κάγκουρας) μονο το μπρελόκ, κ το μονόσελο δεν αλλοιώνει τον χαρακτήρα!!!!!!!!!!
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων) Empty Re: Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων)

24/10/2010, 12:50 am
Ακόμα και φορτωμένος μπορείς να είσαι και σπορ και (παλιο)χαρακτήρας.................... Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων) 903277 Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων) 903277 Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων) 903277

Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων) Images?q=tbn:ANd9GcSSHhEjypVQVROeYJt0lm6d184Q3VO6TeUdUano3Lnp6H4V8W4&t=1&usg=__R99FyI3GE7goQGcecIx4iC22ACI=
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων) Empty Re: Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων)

24/10/2010, 2:04 am
Da_beazt wrote:....Tmax.....σπορ χαρακτήρα

Αν δεν ήσουν ο Da_Beazt κι αν δε σ' είχα δεις πως το πας παρέα με VFR και λοιπές μηχανές, θα έλεγα ->

lol! lol! lol! lol! lol! lol!

Ο φυσικός wrote:όλα τα σχετικά δεν χαλούν τον σπορ χαρακτήρα αλλά καταστρέφουν την σπορ αισθητική.

Για μένα, αυτή η φράση τα είπε ΟΛΑ. Το ότι αναφερόμαστε συχνά στο σπορ χαρακτήρα είναι λίγο για χαβαλέ. Ουσιαστικά, δε βάζω βαλίτσα στο VFR γιατί μου χαλάει τη σπορ αισθητική λοιπόν. Φυσικά έχεις δίκιο όταν αναφέρεις τριβάλιτσα όταν δεν πάμε ταξίδι και ανάλογες περιπτώσεις, αυτά συνήθως μένουν πάνω για να επιδείξουν τον ταξιδιωτικό (δήθεν) χαρακτήρα τους. Επίσης συμφωνώ με τον Τάκη, ότι ένα tankbag είναι απαραίτητο, στην τελική επειδή δεν έχω βαλίτσα για να μη χαλάω τη σπορ αισθητική..!! Razz
Και τέλος, επειδή έχουμε sport-TOURING μηχανές, αδιαμφησβήτητα κάπου θα κάνουμε πίσω και για το touring του θέματος. Οι λιγότερο θιασωτές της σπορ αισθητικής θα αφήσουν μόνιμα πάνω τη μπαγκαζιέρα, οι περισσότερο θα αφήσουν πάνω τα κάγκελα από τις βαλίτσες (είπαμε 2ωρο το βάλε, 2ωρο - φαντάζομαι - και το βγάλε, είναι μανούρα!). Κι όσοι θέλουν αμιγώς σπορ αισθητική... ε ναι, θα πάρουν ένα SS. Wink

kortomalteze wrote:......

Respect
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων) Empty Re: Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων)

24/10/2010, 10:09 am
Very Happy Very Happy VFR.800. ΚΑΙ ΣΠΟΡΤ,ΚΑΙ ΤΟΥΡΙΣΤ. ΕΓΩ πάντος δεν το αλλάζω....
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων) Empty Re: Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων)

24/10/2010, 11:06 am
το τουριστ ε; γτ το σπορτ, ΔΕΝ..... Razz Very Happy cheers
Dimitrisk12
Dimitrisk12
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-22
Mηνύματα : 246
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 VTEC, PCX 125
Κράνος : SHOEI MULTITECH, X-LITE X 801 RR

Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων) Empty Re: Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων)

25/10/2010, 11:46 am
Κατά την γνώμη μου, η μοτοσυκλετιστική παιδεία που παίζει στην Ελλάδα, είναι (όπως και όλα τα άλλα) τριτοκοσμική. Απλά πείτε μου πόσοι από αυτούς που βλέπουμε γύρω μας έχουν την μηχανή που ταιριάζει στις συνήθειες και στην χρήση που πραγματικά την προορίζουν. Η Αθήνα, παρόλες τις συνθήκες κίνησης που επικρατούν στο κέντρο, έχει γεμίσει με μαστόδοντα κατ' ευφημισμόν on off και πιστάδικα ss. Φυσικά κι εγώ δεν βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω, γιατί δεν μ' άρεσε το Versys μου που είναι το απόλυτο μηχανάκι για 90% πόλη και 10% εκδρομές (που είναι και η χρήση που κάνω) και πήγα και πήρα Tiger 1050 για πουλ μουρ και να λέω ότι έχω χιλιάρι.... το πρώτο εξάμηνο του '10 το tiger βγήκε δεύτερο σε ταξινομήσεις (άκουσον άκουσον!!!!) κι έχει βρωμίσει ο τόπος με καγκουροποιημένα τιγράκια, τα περισσότερα από πρώην κατόχους TDM και πάνε μάλιστα και βάζουν τις διπλές εξατμίσεις στο στυλ των TDM.... ούτε στα πιο τρελά της όνειρα δεν περίμενε τέτοιες πωλήσεις η Triumph....
Όταν λοιπόν το κριτήριο αγοράς μιας μοτοσυκλέτας είναι τα άλογα, τα κυβικά και η μούρη, τότε λογικό είναι να έχει γεμίσει ο τόπος με z 750, gs 1200, hayabusa κλπ κλπ (και φυσικά να πουλιούνται σαν μεταχειρισμένα με το τσουβάλι).
Επίσης, ένα πράγμα που δεν έχω καταλάβει, είναι γιατί αγοράζοντας μια μοτοσυκλέτα, πρέπει πάντα να πηγαίνει πακέτο το top case;;;;; Είναι σαν να λέμε ότι θα αγοράσεις αυτοκίνητο και θα σέρνεις μονίμως από πίσω τρέιλερ-μπαγκασιέρα.... Εκτός του ότι καταστρέφει την αισθητική της μοτοσυκλέτας αυτή η μαύρη πλαστικούρα, ειδικά σε πιο σπορ μηχανές δεν έχει κανένα απόλύτως νόημα. Προσωπικά, θεωρώ ότι σ' αυτή τη ζωή δεν μπορείς να τα έχεις όλα, οπότε δεν μπορείς να θες να έχεις την ευελιξία και την αίσθηση της μηχανής αλλά να θες να έχεις και άπλετους αποθηκευτικούς χώρους και να απαιτείς να έχεις χώρο να βάζεις αδιάβροχα, κράνη, εργαλεία, τσάντες και ό,τι άλλο μπορεί να τύχει να κουβαλήσεις... ε πάρε αμάξι τότε!!! Μέχρι και hayabusa με top case έχω δει.... έλεος!!!!!! Για να μην πω για τα v-stromια και τα varkaderια που τα δίνανε πακέτο με την βαλίτσα γιατί αλλιώς είναι μισά μηχανάκια.... άμα τα δεις χωρίς,νομίζεις ότι κάτι τους λείπει... αν ήταν έτσι οι κατασκευαστές θα τα έβγαζαν με μόνμο αποθηκευτικό χώρο όπως τα Goldwing....
Εν τέλει θεωρώ ότι μια μοτοσυκλέτα, πρέπει να έχει όσο το δυνατόν λιγότερα περιττά πράγματα πάνω για να μην αλλοιώνονται τα χαρακτηριστικά γενικά της μοτοσυκλέτας (είτε σπορ, είτε on off, είτε ταξιδιάρικη) ή τουλάχιστον να έχουν τα απαραίτητα αξεσουάρ ανάλογα με την χρήση και μόνο για την χρήση. Εννοείται πως αν πας ταξίδι θα βάλεις το τριβάλιτσο γιατί ουσιαστικά είναι βαλίτσες οι οποίες προσαρμόζονται στην μηχανή, αλλά όταν γυρίσεις Αθήνα, τα βγάζεις. Ε δεν νομίζω ότι κάθε βδομάδα χτυπάει κανείς το τριημεράκι και γι' αυτό τα έχει μονίμως πάνω... Bye
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων) Empty Re: Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων)

25/10/2010, 12:52 pm
Εμένα δεν με χαλάνε οι πλαινές βαλίτσες στην μηχανή μου ίσα-ίσα νομίζω ότι στρίβει καλύτερα
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων) Empty Re: Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων)

25/10/2010, 5:01 pm
Καθαρά για θέμα αισθητικής, βαλίτσες και βάσεις πάνω στη μηχανή θέση δεν έχουν Wink
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων) Empty Re: Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων)

25/10/2010, 5:32 pm
Πιστευω οτι ο ανθρωπος που εχει αγορασει μοτοσυκλετα για να κανει ταξιδια το τριβαλιτσο ειναι μαστ ,τωρα απο κει και περα αμα θελεις να το χρησιμοποιησεις για πιο σπορ χρηση τις βγαζεις και κρατας τις βασεις οι οποιες ειναι πολυ καλα προστατευτικα σε περιπτωση πτωσης,η μονη διαφορα που νιωθω οταν ειμαι δικαβαλος και τριβαλιτσος ειναι το οτι θελω μεγαλυτερη προσπαθεια στο να στριψω το μηχανακι λογω βαρους απο κει και περα η συμπεριφορα πανω στη στροφη παραμενει η ιδια.
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων) Empty Re: Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων)

25/10/2010, 6:27 pm
ΟΚ αμα πάτε τριβάλιτσα ταξίδια κάθε ΣΚ, πάσο

Για μένα που είτε δεν πάω, είτε με ενα top case και tank bag βολεύομαι, η πίσω σχάρα μπαίνει και βγαίνει μόνο on demand, μόλις γυρίσω την ξεβιδώνω (10 λεπτάκια max όλο το βάλε-βγάλε)

Δεν έχει να κάνει με sport χαρακτήρα, και στο transalp η βαλίτσα με χάλαγε :-)
ELENA
ELENA
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2010-01-19
Mηνύματα : 2888
Ηλικία : 43
Μοντέλο : YAMAHA MT-09 TRACER
Κράνος : Shoei RF-1100

لا تتخلي غن حلمك

Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων) Empty Re: Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων)

25/10/2010, 10:10 pm
Και μια γυναικεία άποψη . Οι βαλίτσες στην μηχανή πιστεύω είναι καθαρά για ταξίδάκι να τις φορτώσεις και να φύγεις . Όταν γυρίσεις τις βγάζεις . Όπως και στα αυτοκίνητα που βλέπω σχάρες για σκι 12 μήνες τον χρόνο μου την δίνει . Έχει ωραιότατες μαγνητικές που τις βάζω όταν ανεβαίνω στο βουνό και τις βγάζω μόλις γυρίσω . Είμαι της άποψης ότι γενικότερα δεν θέλω να πειράζω το αυτοκίνητο ή την μηχανή πέρα από αυτό που μου πρόσφερε ο κατασκευαστής και θέλω κάθε μέρα να το βλέπω όπως το πρωτοείδα , μου άρεσε και το αγόρασα . Τώρα σταυρουδάκια, μανουάλια ,ματάκια, σκορδάκια , ποτηροθήκες χαλάνε όντως την αισθητική της μηχανής . Όσο για τα ξεχασμένα μπουκαλάκια -χαρτάκια απο διόδια ( που έχουν γινει βουνο) -διαφημιστικά απο τα φανάρια κτλ , είναι καθαρά θέμα χρόνου . Που θα πάει θα το καθαρίσω !!! Για τις αλυσίδες που αναφέρεις , να σου πω την αμαρτία μου ούτε εγώ τις βγάζω γιατί δεν μου χαλάνε τον σπόρ χαρακτήρα εκεί που είναι και μου είναι χρήσιμες όλο τον χρονο !!! Razz Και πάνω από όλα συμφωνώ με τον kortomalteze οτι ο οδηγός δίνει τον σπόρ χαρακτήρα διότι η κότα κάνει το αβγό !!!! Very Happy
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων) Empty Re: Ο σπορ χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας (και άλλων οχημάτων)

28/10/2010, 2:26 pm
Εμένα μια φορά πάντως με βόλεψε η ψάθα της παραλίας τον χειμώνα.
Την άπλωσα στο χιόνι για να βάλω τις αλυσίδες
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum