Επιλογη Mega On-Off!!!!

+23
kostasdirt
Them1s xXx
Tinder
gabadoo
Fanrider
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
dirty
konstantinosv4
Ο φυσικός
DrDeep
XLGeorge
DoctorAbo
apostat
Dimitrisk12
DENTOCOP
Παναγιώτης Κ.
tomakos
kortomalteze
posnightmist
Don John
Vvag
Verbal Kint
Postman
27 posters
Go down

Επιλογη Mega On-Off!!!!

8 - 23%
3 - 9%
16 - 46%
6 - 17%
2 - 5%
0 - 0%
0 - 0%
 
Total Votes: 35
 
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

27/10/2010, 10:14 pm
Πάντως ρε παιδιά, αναφέρετε όλοι ότι το ΚΤΜ έχει θέμα αξιοπιστίας. Το ξέρετε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ότι πάει Κάθε Τρίτη Μάστορα, ή εκ φήμης;
Έχετε δει απανωτές περιπτώσεις 990, να πηγαίνουν πολύ συχνά συνεργείο και να έχουν προβλήματα αξιοπιστίας ή έτυχε να ακούσετε για μία περίπτωση; (μιλάω για μοντέλα >06)

Μόνο ο apostat αναφέρθηκε συγκεκριμένα στα θέματα που βγάζει, που μάλιστα όπως πολύ σωστά είπε, αναλαμβάνεις και τα διορθώνεις αλλάζοντας ότι χρειάζεται από την αρχή και ξεμπερδεύεις μια και καλή!!

Ταπεινή μου γνώμη είναι πως τα ΚΤΜ έχουν ΤΗ ΦΗΜΗ ότι είναι αναξιόπιστα, αλλά θεωρώ πιο πολύ το όνομα τους έχει βγει, παρά το μάτι (πιστεύω το ίδιο και για τα Ducati ας πούμε). Μπορεί κάποτε να ήταν έτσι, αλλά πια η εξέλιξή τους είναι πολύ μπροστά και νομίζω πως πάνω κάτω αυτό ισχύει για όλες τις μηχανές (εκτός από τις Κινέζικες!).
Δε λέω ότι θα κρατήσει όσο θα κρατήσει ένα Honda, αλλά κι ο Γιώργος δεν έχει σκοπό να του πιει το αίμα μέχρι να τον παρατήσει στα βαθειά γεράματα.

Ένα επίσης στοιχείο είναι πως έχει τις γνώσεις να κάνει τη βασική συντήρηση (και ίσως και παραπάνω) μόνος του, οπότε ξεχνάει έξοδα συνεργείου.
Και άπαξ και το φροντίζεις όπως του αρμόζει, με τα λαδόξυδά του στις σωστές περιόδους, τότε πραγματικά πιστεύω (αν λυθούν και οι "παιδικές ασθένειες" με το που το πάρει) πως δεν πρόκειται να τον προβληματίσει ΠΟΤΕ!

cheers
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

27/10/2010, 10:34 pm
Πολλά αναφέρθηκαν για το ΚΤΜ 990. Εγώ πιστεύω πως τι ιδανικό και απολύτως πιο όπλο είναι το 950.
Ένα τέτοιο του 06 - 07 είναι φθηνό, αν ε προέρχεται από κανα δικηγόρο είναι η καλύτερη περίπτωση (λέω εγώ τώρα) . Α και πούσαι ε ? Μπλε GO !!!!!!!!!!!!!!
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

27/10/2010, 10:49 pm
DoctorAbo wrote:Α και πούσαι ε ? Μπλε GO !!!!!!!!!!!!!!

Μην τον ακούς, ΜΑΥΡΟ ΜΑΤ θα το πάρεις!!!!!! naaa naaa

Πέρα απ' την πλάκα, Δόκτωρα αυτό που λες νομίζω είναι το Dakar και είναι ακόμα πιο πυροβόλο από την κανονική έκδοση. Rock
Κι ο Γιωργάκης μας το φλερτάρει πολύ έντονα....!!!!
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

27/10/2010, 11:56 pm
Vvag wrote:Πάντως ρε παιδιά, αναφέρετε όλοι ότι το ΚΤΜ έχει θέμα αξιοπιστίας. Το ξέρετε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ότι πάει Κάθε Τρίτη Μάστορα, ή εκ φήμης;
Έχετε δει απανωτές περιπτώσεις 990, να πηγαίνουν πολύ συχνά συνεργείο και να έχουν προβλήματα αξιοπιστίας ή έτυχε να ακούσετε για μία περίπτωση; (μιλάω για μοντέλα >06)

Μόνο ο apostat αναφέρθηκε συγκεκριμένα στα θέματα που βγάζει, που μάλιστα όπως πολύ σωστά είπε, αναλαμβάνεις και τα διορθώνεις αλλάζοντας ότι χρειάζεται από την αρχή και ξεμπερδεύεις μια και καλή!!

Ταπεινή μου γνώμη είναι πως τα ΚΤΜ έχουν ΤΗ ΦΗΜΗ ότι είναι αναξιόπιστα, αλλά θεωρώ πιο πολύ το όνομα τους έχει βγει, παρά το μάτι (πιστεύω το ίδιο και για τα Ducati ας πούμε). Μπορεί κάποτε να ήταν έτσι, αλλά πια η εξέλιξή τους είναι πολύ μπροστά και νομίζω πως πάνω κάτω αυτό ισχύει για όλες τις μηχανές (εκτός από τις Κινέζικες!).
Δε λέω ότι θα κρατήσει όσο θα κρατήσει ένα Honda, αλλά κι ο Γιώργος δεν έχει σκοπό να του πιει το αίμα μέχρι να τον παρατήσει στα βαθειά γεράματα.

Ένα επίσης στοιχείο είναι πως έχει τις γνώσεις να κάνει τη βασική συντήρηση (και ίσως και παραπάνω) μόνος του, οπότε ξεχνάει έξοδα συνεργείου.
Και άπαξ και το φροντίζεις όπως του αρμόζει, με τα λαδόξυδά του στις σωστές περιόδους, τότε πραγματικά πιστεύω (αν λυθούν και οι "παιδικές ασθένειες" με το που το πάρει) πως δεν πρόκειται να τον προβληματίσει ΠΟΤΕ!

cheers


Φιλε Βαγγο,σε γενικες γραμμες ετσι ειναι οπως τα λες αν και μεταξυ αλλων ο Σταθης ειπε ακριβεστατα

apostat wrote:

Έχει κάποια θεματάκια αξιοπιστίας, αλλά περισσότερο από βλακεία της ΚΤΜ, παρά από σχεδιαστικά λάθη.


Στο 950 αιφνης που ηταν και η πρωτη εκδοση ειχε καποια θεματα εντελως ηλιθια που απορρεουν απο μια εταιρεια με τοσες πολλες αγωνιστικες δαφνες....

Φιλος εμεινε με ενα 950 στα Λουτρα Καίτσας (ρωτα τον Φυσικο να σου πει που ειναι,ξερει..)με βλαβη μια σπασμενη βιδα...
Ειναι η βιδα που ασφαλιζει τον αξονα στο καλαμι,στο κατω μερος...Το εργοστασιο την ειχε υπολογισει για τιτανιο στα 6mm διαμετρο και στο Παρισι Ντακαρ δεν εσπασε ΠΟΤΕ....Στο μοντελο παραγωγης ομως και για λογους κοστους αυτη η βιδα αντικατασταθηκε απο μια απλη σιδερενια χωρις ομως να αυξηθει η διαμετρος της.....Αλλο τιτανιο-αλλο σιδερο (θα στο επιβεβαιωσει και παλι ο φυσικος μας Razz Razz )και ετσι ο φιλος εμεινε στην μεση του πουθενα απο μια χαζη βλαβη...

Τετοιας φυσεως ειναι τα προβληματα,ειδικα σε εκεινο το πανυψηλο τρακτεροειδες με υψος σελας στους 95 ολοκληρους ποντους
Εδω εγω ή ο αγαπητος Δοκτορας ειναι ζητημα αν μπορουμε να ακουμπησουμε και τα δυο ποδια κατω,τοσο ψηλο ειναι!!!!!
Θα μπορει ο Τζορτζ ή θα πεφτει στα φαναρια (καθολου υποτιμητικο για τον Γιωργο το σχολιο..ειναι πραγματικοτητα..)
Ειναι καποια πραγματακια που χρειαζονται σκεψη....

Βεβαια στα μεταγενεστερα μοντελα αυτα εξαληφθηκαν και ερχομαστε στην τοποθετηση σου.....

Οι εταιρειες με μικρα τμηματα ποιοτικου ελεγχου (λογω κοστους-δεν ειναι ολοι Χοντα και Γιαμαχα) και με μοντελα παραγωγης που ξεπηδανε μεσα απο τις αγωνιστικες δραστηριοτητες της τα εχουν αυτα......
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

28/10/2010, 12:10 am
gabadoo wrote:
Vvag wrote:Πάντως ρε παιδιά, αναφέρετε όλοι ότι το ΚΤΜ έχει θέμα αξιοπιστίας. Το ξέρετε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ότι πάει Κάθε Τρίτη Μάστορα, ή εκ φήμης;
Έχετε δει απανωτές περιπτώσεις 990, να πηγαίνουν πολύ συχνά συνεργείο και να έχουν προβλήματα αξιοπιστίας ή έτυχε να ακούσετε για μία περίπτωση; (μιλάω για μοντέλα >06)

Μόνο ο apostat αναφέρθηκε συγκεκριμένα στα θέματα που βγάζει, που μάλιστα όπως πολύ σωστά είπε, αναλαμβάνεις και τα διορθώνεις αλλάζοντας ότι χρειάζεται από την αρχή και ξεμπερδεύεις μια και καλή!!

Ταπεινή μου γνώμη είναι πως τα ΚΤΜ έχουν ΤΗ ΦΗΜΗ ότι είναι αναξιόπιστα, αλλά θεωρώ πιο πολύ το όνομα τους έχει βγει, παρά το μάτι (πιστεύω το ίδιο και για τα Ducati ας πούμε). Μπορεί κάποτε να ήταν έτσι, αλλά πια η εξέλιξή τους είναι πολύ μπροστά και νομίζω πως πάνω κάτω αυτό ισχύει για όλες τις μηχανές (εκτός από τις Κινέζικες!).
Δε λέω ότι θα κρατήσει όσο θα κρατήσει ένα Honda, αλλά κι ο Γιώργος δεν έχει σκοπό να του πιει το αίμα μέχρι να τον παρατήσει στα βαθειά γεράματα.

Ένα επίσης στοιχείο είναι πως έχει τις γνώσεις να κάνει τη βασική συντήρηση (και ίσως και παραπάνω) μόνος του, οπότε ξεχνάει έξοδα συνεργείου.
Και άπαξ και το φροντίζεις όπως του αρμόζει, με τα λαδόξυδά του στις σωστές περιόδους, τότε πραγματικά πιστεύω (αν λυθούν και οι "παιδικές ασθένειες" με το που το πάρει) πως δεν πρόκειται να τον προβληματίσει ΠΟΤΕ!

cheers


Φιλε Βαγγο,σε γενικες γραμμες ετσι ειναι οπως τα λες αν και μεταξυ αλλων ο Σταθης ειπε ακριβεστατα

apostat wrote:

Έχει κάποια θεματάκια αξιοπιστίας, αλλά περισσότερο από βλακεία της ΚΤΜ, παρά από σχεδιαστικά λάθη.


Στο 950 αιφνης που ηταν και η πρωτη εκδοση ειχε καποια θεματα εντελως ηλιθια που απορρεουν απο μια εταιρεια με τοσες πολλες αγωνιστικες δαφνες....

Φιλος εμεινε με ενα 950 στα Λουτρα Καίτσας (ρωτα τον Φυσικο να σου πει που ειναι,ξερει..)με βλαβη μια σπασμενη βιδα...
Ειναι η βιδα που ασφαλιζει τον αξονα στο καλαμι,στο κατω μερος...Το εργοστασιο την ειχε υπολογισει για τιτανιο στα 6mm διαμετρο και στο Παρισι Ντακαρ δεν εσπασε ΠΟΤΕ....Στο μοντελο παραγωγης ομως και για λογους κοστους αυτη η βιδα αντικατασταθηκε απο μια απλη σιδερενια χωρις ομως να αυξηθει η διαμετρος της.....Αλλο τιτανιο-αλλο σιδερο (θα στο επιβεβαιωσει και παλι ο φυσικος μας Razz Razz )και ετσι ο φιλος εμεινε στην μεση του πουθενα απο μια χαζη βλαβη...

Τετοιας φυσεως ειναι τα προβληματα,ειδικα σε εκεινο το πανυψηλο τρακτεροειδες με υψος σελας στους 95 ολοκληρους ποντους
Εδω εγω ή ο αγαπητος Δοκτορας ειναι ζητημα αν μπορουμε να ακουμπησουμε και τα δυο ποδια κατω,τοσο ψηλο ειναι!!!!!
Θα μπορει ο Τζορτζ ή θα πεφτει στα φαναρια (καθολου υποτιμητικο για τον Γιωργο το σχολιο..ειναι πραγματικοτητα..)
Ειναι καποια πραγματακια που χρειαζονται σκεψη....

Βεβαια στα μεταγενεστερα μοντελα αυτα εξαληφθηκαν και ερχομαστε στην τοποθετηση σου.....

Οι εταιρειες με μικρα τμηματα ποιοτικου ελεγχου (λογω κοστους-δεν ειναι ολοι Χοντα και Γιαμαχα) και με μοντελα παραγωγης που ξεπηδανε μεσα απο τις αγωνιστικες δραστηριοτητες της τα εχουν αυτα......

Καμια 20αρια μερες τωρα εξω απο το συνεργειο που παω στα φιλαρακια μου ενα 990 περιμενε την οδικη γιατι ξαφνικα πλημμυρισε βενζινες .(ψαγμενος ειχε φροντισει να εχει οδικη ασφαλεια Razz )
Ειπαμε καλο , γκαζερο με καλο στησιμο και περιφεριακα , αλλα παιζουνε τετοιες μαλακοζημιες .


pray
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

28/10/2010, 12:24 am
Δε διαφωνούμε, αλλά καταλήγουμε πάλι σ' αυτό:

gabadoo wrote:Βεβαια στα μεταγενεστερα μοντελα αυτα εξαληφθηκαν και ερχομαστε στην τοποθετηση σου.....

Εκεί θέλω να καταλήξω. Στα πρώτα μοντέλα θα ήμουν πιο επιφυλακτικός, απλά από τότε έχουν εξελιχθεί και εξαλιφθεί κάποια πράγματα. Κι ο Γιώργος κοιτάει για 06 μοντέλο κι ύστερα (προφανώς 990).
Αλλά αυτό που θέλω βασικά να πω, είναι πως όοολη αυτή η συζήτηση περί αξιοπιστίας, βασίζεται πιο πολύ σε μεμονομένες περιπτώσεις, ή σε φήμες τέλος πάντων, παρά σε πραγματικά προβλήματα. Γιατί τα πραγματικά προβλήματα, είναι 5-6 π.χ. (τυχαίο νούμερο) που αν πάρεις σβάρνα τους κατεμάδες και τα φόρουμ θα σου πουν ότι είναι στάνταρντ, κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα σου βγάλει ΑΥΤΑ. Ε κι αυτά δεν είναι σπουδαία, ή τέλος πάντων αντιμετωπίζονται. Τώρα το τι ΜΠΟΡΕΙ να συμβεί... ε σε όλα τα μηχανάκια ΜΠΟΡΕΙ να συμβεί κάτι απρόοπτο και εντελώς ηλίθιο, τη χειρότερη στιγμή. Απλά πιθανότατα τα ΚΤΜ να έχουν κάπως περισσότερες πιθανότητες από τα Honda να το πάθουν αυτό, ακριβώς λόγω κόστους στα τμήματα παραγωγής και ελέγχου όπως είπες - και θα προσθέσω κατά την ταπεινή μου άποψη και λόγω εμπειρίας στο χώρο. Προσωπικά, και απ' τη στιγμή που δε θα έπαιρνα το μηχανάκι για να το κρατήσω "για πάντα", αυτό είναι ένα ρίσκο που χαααααλαρά θα έπαιρνα!!

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, το ύψος της σέλας είναι 93cm στο Dakar, η απλή έκδοση έχει ακόμα χαμηλότερη σέλα. Wink
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

28/10/2010, 1:34 am
DoctorAbo wrote:Πολλά αναφέρθηκαν για το ΚΤΜ 990. Εγώ πιστεύω πως τι ιδανικό και απολύτως πιο όπλο είναι το 950.
Ένα τέτοιο του 06 - 07 είναι φθηνό, αν ε προέρχεται από κανα δικηγόρο είναι η καλύτερη περίπτωση (λέω εγώ τώρα) . Α και πούσαι ε ? Μπλε GO !!!!!!!!!!!!!!

Χωρίς να έχω οδηγήσει κανένα ψήφισα το ΚΤΜ 990 αλλά συμφωνώ με τον δόκτωρα βλέποντας από φίλους και γνωστούς τι μηχανάκια έχουν σ' αυτή την κατηγορία και για πιο λόγο τα έχουν.
(για δικηγόρο ντεν ξέρω πάντος, αυτοί συνήθως έχουν μπεμπέ Very Happy )
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

28/10/2010, 3:08 am
Όπως ειπε και ο apostat , αν είναι να καθαρίσω με 500 ευρω, τρόμπες συμπλέκτη, αντλία νερου, και με μερικα ακομα μικροπροβλήματα δεν το συζητώ, απλα δεν θελω να τρέχω κάθε λιγο σε συνεργεία είναι σπαστικό και πολυέξοδο! Και από την άλλη να μη έχω συνέχεια το μυαλό μου μην πάθει κατι , και είμαι πουθενά και με ψάχνει το Δασαρχείο…. Οσο αφορά το ύφος , ειμαι εξοικειωμένος, και έχω εμπειρία στο χώμα, ΟΧΙ όμως με τοσο δυνατό και βαρύ μηχάνημα!!!
Ωραια κουβεντα κανουμε!!!!

Clapping2 Clapping2
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

28/10/2010, 1:52 pm
Την αποψή μου για τα ΚΤΜ (Κάθε Τρίτη Μάστορα) την ξέρεις.
Αλλά πλέον απο το ΄07 κ μετά ΌΛΑ τα μηχανάκια ίδια είναι
όσο αφορά την αξιοπιστία.
Κ για τα HONDA οτι δεν χαλάνε λέγανε... Thumbdown
Οτι κ να πάρεις φίλε μου, εμείς θα σε κάνουμε παρέα!!!!!!!
(εγώ εδώ σκέφτομαι να πάρω ducati...)



Y.Γ. Μόνο πολέμικο πορτοκαλί να είναι!!!!!!
kostasdirt
kostasdirt
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 460
Ηλικία : 50
Μοντέλο : ΚΤΜ 990 Adventure EXC 450
Κράνος : Shoei XR1000 UVEX Enduro Airoh Stelt Senior

http://www.motobay.gr

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

28/10/2010, 1:52 pm
Κουβέντα όμως που δεν καταλήγεις ποτέ..
Εάν σε ενδιαφέρει και το χώμα το ΚΤΜ είναι μονόδρομος, προσωπικά από τη μέρα που το οδήγησα έπαθα πλάκα Fun factor! Το χαμόγελο είναι μόνιμο κάτι που μου έλειπε από το VFR.
Φυσικά το μοτόρι είναι competition με ότι συνεπάγεται αυτό. Προβλήματα αξιοπιστίας δεν έχει πλεον μιας και οι Αυστριακοί βελτιώνουν χρόνο με το χρόνο, το μοτέρ με ευλαβική συντήρηση είναι αλεξίσφαιρο και τα όποια προβλήματα είχαν αναφερθεί προέρχονταν από τρίτους προμηθευτές. (πχ. υδραυλικός συμπλέκτης της magura).
Εγώ αυτό θα αγοράσω και το ξέρεις αλλά εάν δεν έμενα επαρχία και δεν μου άρεσε το χώμα τότε η επιλογή μου θα ήταν άλλη μάλλον από Αγγλία μεριά..
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

28/10/2010, 2:18 pm
Γιώργη δεν έχω οδηγήσει κάποιο απο τα 2 οπότε δεν ψηφίζω.
Εμένα μου αρέσει το gs.
Εσένα το στίλ σου νομίζω ότι σου ταιριάζει το ktm.

Βέβαια υπάρχει και η ακραία λύση να περιμένεις τον Νοέμβριο να βγει το καινούριο varadero που πάει να χτυπήσει το gs
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

28/10/2010, 3:40 pm
Vvag wrote:
Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, το ύψος της σέλας είναι 93cm στο Dakar, η απλή έκδοση έχει ακόμα χαμηλότερη σέλα. Wink


Στο 990,ναι ετσι ειναι...αλλα εγω μιλησα για το κατσικι το 950....
Και αυτο γιατι ειδα να παροτρυνουνε τον Γιωργαρο για το 950,ως μια παραμετρος που θα πρεπει να υπολογισει...
Το 950 ειναι "σκληρο" εργαλειο

Το 990 ειναι πιο ανθρωπινο
da_beazt
da_beazt
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

28/10/2010, 5:39 pm
Θα ήθελα να συμβάλλω και εγώ στην κουβέντα (μετά και τα 10χλμ off road που διένυσα για να πάω στην Πανελλήνια, ναι με το T-max). Προσωπικά δεν έχω οδηγήσει κανένα από τα παραπάνω οπότε θα τοποθετηθώ με βάση αισθητικά κυρίως κριτήρια.

Μετά από την εικόνα που είδα την τρίτη ημέρα της εκδρομής στη λίμνη Πλαστήρα, δηλαδή το hornet φορτωμένο και λασπωμένο, θεωρώ ότι τα Tiger, Caponord και V-strom που είναι κυρίως on δεν θα σου ταιριάξουνε. Για τα υπόλοιπα από πλευράς αισθητικής δεν μπορώ να σε δω να ταιριάζεις πάνω στην σέλα του R1200 και του Varadero. Το Tenere 1200 με φαίνεται πολύ γομάρι, το 660 με αρέσει πιο πολύ (αλλά σε κανένα δεν φτάνουν τα πόδια μου κάτω). Για την επιλογή R1200 - 990 φίλος που διάλεξε το R1200 πρόσφατα μου είπε ότι ενώ ένιωθε ότι έπαιζε με το R1200 στην περίπτωση του 990 ένιωθε ότι το τέρας έπαιζε μαζί του - νομίζω ότι αυτό θα το ευχαριστηθείς.

Για την αξιοπιστία του πορτοκαλιού δεν μπορώ να μιλήσω με δεδομένα ή μαρτυρίες αλλά μπορώ εύκολα να το φανταστώ λασπωμένο, φορτωμένο με εσένα πάνω να χαμογελάς. Το πολύ πολύ να παίρνεις πάντα μαζί σου μια αδιάβροχη θήκη με τα ανταλλακτικά που χαλάνε συχνότερα και το τηλέφωνο της οδικής βοήθειας Wink

Ότι και να είναι καλές βόλτες και πάντα όρθιος
kostasdirt
kostasdirt
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 460
Ηλικία : 50
Μοντέλο : ΚΤΜ 990 Adventure EXC 450
Κράνος : Shoei XR1000 UVEX Enduro Airoh Stelt Senior

http://www.motobay.gr

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

28/10/2010, 9:22 pm
Αν είναι να μιλήσουμε για αξιοπιστία στο 990 οι κάτοχοι GS1200 τι να πουν?
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

28/10/2010, 11:19 pm
kostasdirt wrote:Αν είναι να μιλήσουμε για αξιοπιστία στο 990 οι κάτοχοι GS1200 τι να πουν?

Επειδή τυχαίνει να έχω αρκετή εμπειριία από το GS τα θέματα τα έθεσα νωρίτερα σε αυτό το Thread και δεν έχω προσθέσω τίπτα. Άμα το σέβεσαι (λάδια / ξύδια) και το οδηγείς ωρίς σκόρτσα και χωρίς να είσαι πολύ ώρα στο κίκκινο δεν έει πρόβλημα. Μη ξεχνάτε ότι το μηχανάκι έχει παρεξηγηθεί από πολλούς χαρτογιακάδες που δεν ήταν σε θέση ούτε να το χησιμοποιήσουν σωστά ούτε και να αξιολογούν τα σημάδια που τους έδινε το μηχανάκι έγκαιρα.

ΓΙα το kTM καλύφθηκε επίσης το θέμα από τους προλαλλήσαντες και ιδιαίτερα τον Apostat.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ & ΓΙΑ ΤΑ 2 ΑΥΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ. ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΣΩΣΤΗΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ.
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

28/10/2010, 11:24 pm
DoctorAbo wrote:
kostasdirt wrote:Αν είναι να μιλήσουμε για αξιοπιστία στο 990 οι κάτοχοι GS1200 τι να πουν?

Επειδή τυχαίνει να έχω αρκετή εμπειριία από το GS τα θέματα τα έθεσα νωρίτερα σε αυτό το Thread και δεν έχω προσθέσω τίπτα. Άμα το σέβεσαι (λάδια / ξύδια) και το οδηγείς ωρίς σκόρτσα και χωρίς να είσαι πολύ ώρα στο κίκκινο δεν έει πρόβλημα. Μη ξεχνάτε ότι το μηχανάκι έχει παρεξηγηθεί από πολλούς χαρτογιακάδες που δεν ήταν σε θέση ούτε να το χησιμοποιήσουν σωστά ούτε και να αξιολογούν τα σημάδια που τους έδινε το μηχανάκι έγκαιρα.

ΓΙα το kTM καλύφθηκε επίσης το θέμα από τους προλαλλήσαντες και ιδιαίτερα τον Apostat.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ & ΓΙΑ ΤΑ 2 ΑΥΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ. ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΣΩΣΤΗΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ.

:_hi: :_hi:
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

29/10/2010, 12:10 am
Παιδια εχετε διαβασει τεστ μεγαλου ΚΤΜ,που να τα εβγαλε περα χωρις βλαβη;εγω οχι.
Εχω αν θυμαμαι καλα, διαβασει 2 η 3 τεστ οχι πολυ προσφατα βεβαια, και σε ολες τις περιπτωσεις τα μηχανακια εβγαλαν ζημια.
Οι δημοσιογραφοι βεβαια μαλον τους πινουν το αιμα,αλλα και σε πια φερονται ευγενικα;
Εχω δει και καμποσα,και νεα μοντελα,ενα προχθες,αυτο με τις εξατμισεις που κοιτουν πανω νατο πηγαινουν με το ποδι στο μαρσπιε, ειχα και ενα φιλο σιδεροφαγο με δουκα,οπου στην πρωτη φορα που πηγε εως Κορινθο,εσταζε λαδι απ το φιλτροκουτι απ τις αναθυμιασεις..χωρια που ελειπε το μισο λαδι,μου ειπε βεβαια οτι το πηγαινε ολο τερμα.
Ασε που οπως γραφετε και εσεις, δεν εχω δει και κανενα να τα οδηγει σαν ανθρωπος,ολο ξεταπωτα και τερμα γκαζι τα πανε.
Λιγο λιγο και μου εχει μεινει η εντυπωση οτι για μενα δεν κανουν,μεγαλωσαμε κιολας που εγραψε κι ο Δημητρης και απολαμβανουμε τη μηχανη μας οχι απαραιτητα με τερμα γκαζι,οχι οτι αν τυχει μια καλη διαδρομη θα αρνηθουμε την προκληση Wink Wink
Την μηχανη ομως την περνεις παντα με την καρδια,και λιγοτερο με την λογικη,οποτε καθε επιλογη ειναι σεβαστη..
Οτι και να παρεις Γιωργο εμεις θα σε αγαπαμε,ασε που ειναι καλη φαση που εθεσες το θεμα σε δημοσια διαβουλευση..αυτο το κλεψα απ τους πολιτικους Laughing Laughing και ο καθενας μας λεει τη γνωμη του.
Καλη επιλογη φιλε.
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-26
Mηνύματα : 1500
Ηλικία : 47
Μοντέλο : ΑFRICA TWIN 750
Κράνος : ΒANDIT ALIEN 2

ΘΑΡΡΕΙΝ ΣΩΖΕΙ.

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

29/10/2010, 8:23 am
ΚΤΜ χορησ μαστορα και τρεχαματα δεν ιπαρχει σε αυτον τον πλανιτη.εγω τα θεορω κουμπαραδες χορεισ μεταπολιση.αλλα πανο απολα ειναι τα θελω του ιδιοκτιτι.εχω εναν φιλο που εχει ενα 990.σινεχια ζιμιες.αν του πις να το αλαξει σε εφαγε...
DENTOCOP
DENTOCOP
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-16
Mηνύματα : 1499
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750f 1990,1997 funduro.
Κράνος : HJC,SHOEI

It's all part of the charm.

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

29/10/2010, 10:27 am
Εγω αυτό που έχω διαβάσει στα διάφορα περιοδικά είναι ότι παίρνεις το ΚΤΜ ως ένα πολεμικό μηχανάκι.
Το οδηγάς στα κόκκινα γιατί έτσι θα σου δώσει αυτά για τα οποία έχει κατασκευαστεί.
Στο τέστ μεταχειρισμένου στο ΜΟΤΟ έλεγε:ΟΧΙ αν το θες για ήρεμες βόλτες.
Και στο φινάλε,ready to race δεν λέει η ΚΤΜ??

Γ@μω τα μηχανάκια είναι,σε προκαλεί να οδηγείς με το...μαχαίρι στο στόμα,αλλά πρέπει να "ακούς" τα μηνύματά του-όπως είπε και ο Abo-για να μην σε αφήσει πουθενά απο χαζή μ@λ@κί@.

Τέλος το ότι πιάνουν τα χέρια σου και θα αναλάβεις μέρος,τουλάχιστον,της συντήρησης θα σε γλιτώσει πιθανόν απο πολλά.
ΥΓ.Βάζεις χέρι όμως σε ΚΤΜ? Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

29/10/2010, 10:31 am
Καλά με τα Duke και τα λοιπά 600ρια, αλλά πόσο μπορείς να σκίσεις ένα κινητήρα 1000 κιβυκών (μιλάω για εμάς, τους κοινούς θνητούς);! Neutral
Λαδόξυδα να αλλάζεις όταν πρέπει, δε νομίζω πως θα βγάλει τίποτα το μηχανάκι ποτέ... Θεωρώ πως τα 1000ρια ΔΕ σκίζονται εύκολα!

DENTOCOP wrote:ΥΓ.Βάζεις χέρι όμως σε ΚΤΜ? Evil or Very Mad Evil or Very Mad


Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αλλάξεις λάδια - φίλτρα κλπ από τη βασική συντήρηση; Δεν είπαμε πως θα λύσει και κινητήρα!! Wink
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

29/10/2010, 11:53 am
Εν κατακλείδι:
Απ' ότι κατάλαβες από τα λεγόμενα και την ψηφοφορία, πολλοί σου προτείνουν ΚΤΜ, ενώ δεν θα το έπαιρναν ποτέ οι ίδιοι. Ίσως θέλουν εκ' του ασφαλούς μια βολτούλα, ε φανταστικέ Καβαλιώτη; Very Happy
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

29/10/2010, 12:18 pm
Vvag wrote:
Λαδόξυδα να αλλάζεις όταν πρέπει, δε νομίζω πως θα βγάλει τίποτα το μηχανάκι ποτέ... Θεωρώ πως τα 1000ρια ΔΕ σκίζονται εύκολα!

To KTM σε προκαλει να το κοκκινιζεις, σε βαζει στην μπριζα. Αλλα περα απο αυτο, οπως και να το πας το μηχανακι θα βγαζει (ψιλο?)προβληματα. Ειχε ο ανεψιος μου το 950 (το περτικαλι-μπλε Adventure παρακαλω Thumbsup) και το εχει και ενας φιλος (το ιδιο) με τον οποιο παμε μαζι εντουραδες. Και τα δυο εχουνε βγαλει και βγαζουνε συνεχεια ψιλοπροβληματα, θελουνε constant attention και δεν ειναι σαν γιαπωνεζικα που προσεχεις τα λαδοξυδα και εισαι οκ.

Vvag wrote:
Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αλλάξεις λάδια - φίλτρα κλπ από τη βασική συντήρηση; Δεν είπαμε πως θα λύσει και κινητήρα!! Wink

Ετσι νομιζα κι'εγω μεχρι που αλλαξαμε λαδια/φιλτρο στο KTM του ανεψιου μου. Μιλαμε για ΠΟΛΥ δουλεια, αμα δειτε τι εχουν κανει οι Αυστριακοι Rolling Eyes


Το μηχανακι ειναι παντως αστερι αλλα για καποιον που παει σοβαρο χωμα - αλλιως δεν εχει νοημα - και που ξερει/μπορει/θελει να το "νταντευει" ολη την ωρα. Και κατι τελευταιο: το 950 ενος αλλου φιλου μας ειχε αφησει στο trail-ride της Αυλωνας απο ενα απλο πεσιμο καθως εσπασε το ρακορ της βενζινης :( Ειναι ολα αυτα που κρατανε οσους δεν θελουν τετοιους μπελαδες μακρια του. Αλλα αν ειναι κανεις διατεθειμενος να τα "υποστει", το χαμογελο toυ θα φτανει μεχρι τα αυτια Cool
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

29/10/2010, 12:50 pm
Μαλον θα θες να πεις Γιωργο οτι το χαμογελο με τα γαμοσταυριδια Very Happy Very Happy θα εναλλασονται πολυ συχνα Wink μια και μεσος ορος δεν υφισταται.
Κατι σαν ζορικο θυληκο να πουμε.
Ας ειναι ομως,γιατι ισως κατι τετοια να κανουν πιο ενδιαφερουσα τη ζωη.
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

29/10/2010, 1:45 pm
Κάπως ετσι είναι… και τελικά καταλήγω ότι είναι ένα μεγαλο motocross, δηλαδή… όταν ημουν Καβαλα τα σουκου οργώναμε τα βουνα και γουστάραμε με τρέλα, αλλα ακομα περισσότερο γουστάραμε όταν γυρίζαμε πισω και λύναμε τα μοτερια , όλα κατω… λύσιμο, καθάρισμα, δέσιμο και αντε παλι παμε από την αρχη!!! Ετσι το φανταζομαι!!!! Όρεξη να εχεις να φτιάχνεις, και όπως λεει και ο Βασιλακος ετσι να σπάει την ρουτίνα, από την άλλη ποσα προβλήματα μπορει να βγαλει??? Αυτά που ξερω είναι 3-4 , δεν γίνεται συνέχεια να εχει τα ιδια και τα ιδια… Όταν με το καλο ερθει η ωρα θα σας πω τι παιζει…

Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

29/10/2010, 4:55 pm
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

29/10/2010, 7:01 pm
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

29/10/2010, 7:17 pm

Βρε αυτός εκεί πίσω στο αριστερό κ@λομέρι, ο Apostat δεν είναι Think
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

29/10/2010, 7:30 pm
VFR2004 wrote:

Βρε αυτός εκεί πίσω στο αριστερό κ@λομέρι, ο Apostat δεν είναι Think

...πλακα πλακα καλα τα λες......
kostasdirt
kostasdirt
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 460
Ηλικία : 50
Μοντέλο : ΚΤΜ 990 Adventure EXC 450
Κράνος : Shoei XR1000 UVEX Enduro Airoh Stelt Senior

http://www.motobay.gr

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

29/10/2010, 7:36 pm
ΤΟ ΠΗΡΑΑΑΑΑ
NIKOS 13
NIKOS 13
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-26
Mηνύματα : 247
Ηλικία : 46
Μοντέλο : cbr 1000rr
Κράνος : ARAI RX-7

Επιλογη Mega On-Off!!!! - Page 2 Empty Re: Επιλογη Mega On-Off!!!!

29/10/2010, 7:41 pm
kostasdirt wrote:ΤΟ ΠΗΡΑΑΑΑΑ
Κωστή τη πήρες να που με καλορίζικο?

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum