Τεντωτήρας

+36
kostas VFR800F
ninos22
Verbal Kint
Semiaz
XLGeorge
GIORGOS VFR
teacher
nickstonecity
chr1s_86
padelis
Ο φυσικός
vasilakos
KiloMeater
DoctorAbo
Fanrider
tomakos
grigoris
karapialis
anastasis
Armenis
Tinder
nikos-ex victor
dirty
SCORPIOS
Dimitrisk12
Arachovitis
apostat
DENTOCOP
Don John
Vvag
ΗΛΙΑΣ
gasoil
Roberto
Caracal
Postman
Seelenheil
40 posters
Go down
Seelenheil
Seelenheil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-08
Mηνύματα : 294
Ηλικία : 41
Μοντέλο : ST-1300 / 2004
Κράνος : Shark Skwal

Τεντωτήρας Empty τεντωτήρας

7/11/2010, 11:17 am
Έχει αρχίσει και μου κάνει αυτόν τον εκνευριστηκό ήχο που ακούγεται σαν ραπτομηχανή και ο μάστορας εδώ μου είπε οτι είναι ο τεντοτήρας. Πόσο επείγον είναι να αλλαχθει, και αν σπάσει τι συμβαίνει;
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

7/11/2010, 11:27 am
Seelenheil wrote:Έχει αρχίσει και μου κάνει αυτόν τον εκνευριστηκό ήχο που ακούγεται σαν ραπτομηχανή και ο μάστορας εδώ μου είπε οτι είναι ο τεντοτήρας. Πόσο επείγον είναι να αλλαχθει, και αν σπάσει τι συμβαίνει;

Κωστα το θεμα είναι να μην σπάσει ρε φιλε τιποτα, πανε άλλαξε το να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο!!!
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

7/11/2010, 1:05 pm
Όταν ο τεντωτήρας αρχίσει και δεν δουλεύει σωστά, το καταλαβαίνουμε από τον χαρακτηριστικό ήχο, ''κρρρρρρρ'' που κάνει ο κινητήρας όταν έχουμε κάποιες στροφές και ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ το γκάζι. Όσο ο κινητήρας επιβραδύνει τις στροφές του, ακούγεται. Δεν είναι ανάγκη να φταίει μόνο ο τεντωτήρας, συνήθως έχει και λίγο φθορά η γλύστρα της καδένας ή και η ίδια η καδένα έχει πλησιάσει στο όριο ζωής της. Ο μαστοράς σου λογικά έχει ήδη εξετάσει τις περιπτώσεις αυτές (με κριτήριο τα χιλιόμετρα που έχει) ή θα τα εξετάσει κατά την τοποθέτηση του νέου τεντωτήρα και την δοκιμή μετά.

Σε αυτήν την φαση, δεν κινδυνεύει ακόμα το μοτέρ σου, άμεσα.

ΟΜΩΣ

Η εξέλιξη ενός λίγο χαλασμένου τεντωτήρα είναι ένας πολύ χαλασμένος τεντωτήρας, και αυτό μπορεί να συμβεί σταδιακά (οπότε και ο ήχος θα δυναμώνει και φτάνει να κάνει σαν κουδουνίστρα), μπορεί να συμβεί μια και όξω.

Στην περίπτωση που η καδένα δεν δέχεται καθόλου τέντωμα, είναι τόσο χαλαρή, που μπορεί να πηδήξει δόντι στο γρανάζι. Αν αυτό συμβεί, ο κινητήρας θα βρεθεί εκτός χρονισμού, και ο χρόνος που η βαλβίδα ανοίγει και κλείνει, θα πάει λίγο πιο πίσω.

Που σημαίνει ότι στην φάση που το πιστόνι ανεβαίνει και φτάνει στο πάνω σημείο, η βαλβίδα εξαγωγής ΔΕΝ θα έχει κλείσει πλήρως, και μάντεψε...ΜΠΑΜ!

Το κόστος επισκευής από τέτοιο ενδεχόμενο, ακόμα και στην πιο καλή περίπτωση, που δεν έσπασε πιστόνι απλά στράβωσε λίγο η βαλβίδα και ήσουν γατόνι και τυχερός και το έκλεισες αμέσως, ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να το πληρώσεις. Για την χειρότερη περίπτωση δε, που σπάσει βαλβίδα, χαλάσει τον οδηγό της, τρυπήσει πιστόνι, γραντζουνίσουν ή και σκίσουν χιτώνιο, κοπεί μπιέλα, η οποία με την σειρά της ''σφάξει'' ότι βρει στο περασμά της... Πας για αλλαγή μοτέρ (αν αυτή η περίπτωση, βάλε μοτέρ από FI να έχεις και εμφάνιση VTEC και τεχνολογία-ήχο Cam Gear Train Blush ).

Η συμβουλή μου: Αλλαξέ τον όσο πιο κοντά μπορείς, δεν είναι δα και κανένα τρελλό ποσό.
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

7/11/2010, 7:27 pm
Κώστα, πόσα χλμ έχεις και τι λάδι χρησιμοποιείς?

Seelenheil
Seelenheil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-08
Mηνύματα : 294
Ηλικία : 41
Μοντέλο : ST-1300 / 2004
Κράνος : Shark Skwal

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

8/11/2010, 12:00 am
73.000. Τώρα χρησιμοποιώ Agip 10/60, αλλά την Τρίτη θα την πάω στον μάστορα και θα βάλω οτι μου πει οτι χρησιμοποιούνε εδώ πάνω.
gasoil
gasoil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-06
Mηνύματα : 252
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR 03 VTEC ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

8/11/2010, 12:29 pm
Τα χιλιόμετρα σου είναι τα αναμενόμενα για την αλλαγή των εντατήρων. Επί της ουσίας χαλάει πρώτος ο εντατήρας τής μπροστινής κεφαλής. Πιστεύω οτι αυτός φθείρεται πρώτος λόγω ελλιπούς λίπανσης. Το αστείο είναι οτι σαν εντατήρας έχει πολύ δρόμο ακόμη, αλλά τα παίζει το ελατήριό του και δεν κάνει την προφανή του δουλειά. Να εντείνει.
Δώσε προσοχή στα εξής.
1. Να αλλάχθεί και το καπελάκι του που είναι ξεχωριστό part. (Εννοείται φλάτζα και ροδέλα επίσης).
2. Να βεβαιωθείς οτι το ανταλλακτικό είναι το βελτιωμένο και όχι το αρχικό.

Εάν το επιχειρήσεις μόνο σου να ακολουθήσεις τις οδηγίες ευλαβικά. Ενα ειδικό κλειδάκι που χρειάζεται παρέχεται μαζί με το νέο part.
Οδηγίες στο manual. Οτι θές ρωτάς.

cheers
Seelenheil
Seelenheil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-08
Mηνύματα : 294
Ηλικία : 41
Μοντέλο : ST-1300 / 2004
Κράνος : Shark Skwal

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

8/11/2010, 1:41 pm
Επειδή είμαι στην Ολλανδία και γενικά φαίνεται να διέπει ένας επαγγελματισμός τους ανθρώπους εδώ πέρα, λέω να το πάω στο μάστορα γιατί δεν έχω ιδέα από αυτά και δεν είμαι εκεί για να το κάνω με κάποιον που έχει και ιδέα και διάθεση. Όσο είμουν εκείπροσπαθούσα να μάθω να κάνω κάποια πραγματάκια αλλά εδώ προς το παρόν είμαι μόνος μου και όσο περνάνε οι μέρες βλέπω σχεδόν μόνο μπατσομήχανους στο δρόμο και όχι πολλούς μηχανόβιους.
Παρόλαυτα, θα ζητήσω να είμαι παρόν στην επισκευη, ελπίζω να μην τους πειράζει.
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

8/11/2010, 1:45 pm
Seelenheil wrote:Επειδή είμαι στην Ολλανδία και γενικά φαίνεται να διέπει ένας επαγγελματισμός τους ανθρώπους εδώ πέρα, λέω να το πάω στο μάστορα γιατί δεν έχω ιδέα από αυτά και δεν είμαι εκεί για να το κάνω με κάποιον που έχει και ιδέα και διάθεση. Όσο είμουν εκείπροσπαθούσα να μάθω να κάνω κάποια πραγματάκια αλλά εδώ προς το παρόν είμαι μόνος μου και όσο περνάνε οι μέρες βλέπω σχεδόν μόνο μπατσομήχανους στο δρόμο και όχι πολλούς μηχανόβιους.
Παρόλαυτα, θα ζητήσω να είμαι παρόν στην επισκευη, ελπίζω να μην τους πειράζει.
Crying or Very sad ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΩΣΤΑΚΗ....... Bye Bye Bye Bye Bye
gasoil
gasoil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-06
Mηνύματα : 252
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR 03 VTEC ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

8/11/2010, 1:53 pm
Συμφωνώ μαζί σου. Δεν είμαι καθόλου κατά των συνεργείων. Ισα ισα μάλιστα.
Νομίζω οτι δεν χρειάζεται να είσαι καν εκεί. Οπως και να το κάνεις είναι αντιδεοντολογικό.

cheers
Seelenheil
Seelenheil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-08
Mηνύματα : 294
Ηλικία : 41
Μοντέλο : ST-1300 / 2004
Κράνος : Shark Skwal

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

8/11/2010, 2:02 pm
Τι ακριβώς είναι αντιδεολοντικό γιατί μπερδεύτηκα!
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

8/11/2010, 2:09 pm
Θα σπαμάρω εγώ τώρα:

Τι κάνεις βρε στην Ολλανδία, στη Σουηδία δεν ήσουν;! Blink
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

8/11/2010, 3:12 pm
Seelenheil wrote:Τι ακριβώς είναι αντιδεολοντικό γιατί μπερδεύτηκα!

Αυτο που ηθελε να πει ο Κωστας (εκτιμω) ειναι πως το να ζητησεις να εισαι παρον στο συνεργειο, τις περισσοτερες φορες τους ακουγεται "καπως", και δεν το αποδεχονται Suspect

και προσωπικα πιστευω πως δεν θα στο επετρεπαν ουτε εκει Neutral
Seelenheil
Seelenheil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-08
Mηνύματα : 294
Ηλικία : 41
Μοντέλο : ST-1300 / 2004
Κράνος : Shark Skwal

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

9/11/2010, 1:31 am
Μέχρι στιγμής όσες φορές το έχω ζητήσει δεν είχα πρόβλημα, αλλά αν δεν θέλουν πάλι ok. Απλά θέλω να μάθω και ένας από τους πιο ασφαλείς τρόπους είναι αυτός! Βέβαιο ο μάστορας εδώ δεν μιλάει αγγλικά οπότε ακόμα κι αν δεν τον πειράζει, μάλλον δεν θα μπορεί να μου εξηγήσει απολύτως τίποτα! Very Happy

Βαγγέλη αρχισπάμερ, η Σουηδία απέτυχε και τέθηκε σε εφαρμογή το σχέδιο Β. Οπότε είμαι στο Amsterdam όσοι πιστοί προσέλθετε!
DENTOCOP
DENTOCOP
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-16
Mηνύματα : 1499
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750f 1990,1997 funduro.
Κράνος : HJC,SHOEI

It's all part of the charm.

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

9/11/2010, 10:04 am
Seelenheil wrote:
.......... η Σουηδία απέτυχε και τέθηκε σε εφαρμογή το σχέδιο Β. Οπότε είμαι στο Amsterdam όσοι πιστοί προσέλθετε!

Thumbsup Thumbsup Thumbsup Clapping2 Clapping2 Clapping2
gasoil
gasoil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-06
Mηνύματα : 252
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR 03 VTEC ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

9/11/2010, 10:19 am
Don John wrote:
Seelenheil wrote:Τι ακριβώς είναι αντιδεολοντικό γιατί μπερδεύτηκα!

Αυτο που ηθελε να πει ο Κωστας (εκτιμω) ειναι πως το να ζητησεις να εισαι παρον στο συνεργειο, τις περισσοτερες φορες τους ακουγεται "καπως", και δεν το αποδεχονται Suspect

και προσωπικα πιστευω πως δεν θα στο επετρεπαν ουτε εκει Neutral

Ναι, αυτό ακριβώς εννοώ. Δεν είναι και πολύ ευχάριστο σε κάποιον που δουλεύει, να τον επιβλέπει ο άλλος. Και να δείς κάτι ας πούμε στραβό (κατά την γνώμη σου). Του λές οτι αυτό είναι λάθος ?. Αυτός είναι ο ειδικός και η δική του γνώμη θα είναι αυτή που μετράει.
Βέβαια παίζει και το να σε κοροιδέψει και να μην σου βάλει original ανταλλακτικά ή καθόλου ανταλλακτικά (πχ φλάτζα). Νομίζω ομως οτι αυτό ανήκει στην δεκαετία του 80 και σε συνεργεία γειτονιάς στήν ορεινή Γουαδελούπη.
Εξουσιοδοτημένο στην Ολλανδία, απέχει λίγο.

apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

9/11/2010, 10:48 am
Είναι σπάσιμο να έχεις κάποιον -συνήθως άσχετο- πάνω από το κεφάλι σου. Εμένα δεν μου αρέσει, και δεν το ζητώ και από τους άλλους. Η καλή δουλειά απαιτεί προσήλωση και συγκέντρωση.
Πιστεύω, και το έχω διαπιστώσει και στην πράξη, ότι μπορείς να βγάλεις ένα αρκετά ακριβές συμπέρασμα για τον επαγγελματισμό του μάστορα από αυτά που βλέπεις στο συνεργείο και από την προσωπικότητά του, ειδικά όταν ξέρεις πέντε πράματα και μπορείς να σταθμίσεις αυτά που σου λέει.
Επαφίεμαι στην κρίση μου και έχω πέσει πολύ σπάνια έξω.
Arachovitis
Arachovitis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-23
Mηνύματα : 53
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR800 VTEC ABS 06
Κράνος : Schubert C3

http://www.skamnos.com

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

9/11/2010, 11:43 am
Παιδιά καλημέρα,

εχω αρχισει και εγώ με 26000 χλμ. να ακούω καδένα στο ρελαντί. Οχι πάντα, αλλα ολο και πιο συχνά. Υπάρχει κανα καλό συνεργείο να την πάω??? Κατα προτήμιση Στερεά Ελλάδα...

Ευχαριστώ
Dimitrisk12
Dimitrisk12
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-22
Mηνύματα : 246
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 VTEC, PCX 125
Κράνος : SHOEI MULTITECH, X-LITE X 801 RR

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

10/11/2010, 10:43 pm
gasoil wrote:Τα χιλιόμετρα σου είναι τα αναμενόμενα για την αλλαγή των εντατήρων. Επί της ουσίας χαλάει πρώτος ο εντατήρας τής μπροστινής κεφαλής. Πιστεύω οτι αυτός φθείρεται πρώτος λόγω ελλιπούς λίπανσης. Το αστείο είναι οτι σαν εντατήρας έχει πολύ δρόμο ακόμη, αλλά τα παίζει το ελατήριό του και δεν κάνει την προφανή του δουλειά. Να εντείνει.
Δώσε προσοχή στα εξής.
1. Να αλλάχθεί και το καπελάκι του που είναι ξεχωριστό part. (Εννοείται φλάτζα και ροδέλα επίσης).
2. Να βεβαιωθείς οτι το ανταλλακτικό είναι το βελτιωμένο και όχι το αρχικό.

Εάν το επιχειρήσεις μόνο σου να ακολουθήσεις τις οδηγίες ευλαβικά. Ενα ειδικό κλειδάκι που χρειάζεται παρέχεται μαζί με το νέο part.
Οδηγίες στο manual. Οτι θές ρωτάς.

cheers


Μπορείς να γράψεις τα part numbers αυτών που περιγράφεις; Ξέρω του εντατήρα και της φλάντζας αλλά όχι του καπελλακίου......
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

17/11/2010, 9:28 pm
Seelenheil wrote:Μέχρι στιγμής όσες φορές το έχω ζητήσει δεν είχα πρόβλημα, αλλά αν δεν θέλουν πάλι ok. Απλά θέλω να μάθω και ένας από τους πιο ασφαλείς τρόπους είναι αυτός! Βέβαιο ο μάστορας εδώ δεν μιλάει αγγλικά οπότε ακόμα κι αν δεν τον πειράζει, μάλλον δεν θα μπορεί να μου εξηγήσει απολύτως τίποτα! Very Happy

Βαγγέλη αρχισπάμερ, η Σουηδία απέτυχε και τέθηκε σε εφαρμογή το σχέδιο Β. Οπότε είμαι στο Amsterdam όσοι πιστοί προσέλθετε!


sory για το spam προσπαθώ να το κόψω.
Δεν μας είπες πιο ωραίες ποιες είναι οι Σουηδέζες ή οι Ολανδέζες?
Θα σου ρθουμε στο Αμστερνταμ να μας βγάλεις για καφέ σε κάνα coffe shop silent silent Evil or Very Mad lol!
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

18/11/2010, 12:29 pm
SCORPIOS wrote:
Seelenheil wrote:Μέχρι στιγμής όσες φορές το έχω ζητήσει δεν είχα πρόβλημα, αλλά αν δεν θέλουν πάλι ok. Απλά θέλω να μάθω και ένας από τους πιο ασφαλείς τρόπους είναι αυτός! Βέβαιο ο μάστορας εδώ δεν μιλάει αγγλικά οπότε ακόμα κι αν δεν τον πειράζει, μάλλον δεν θα μπορεί να μου εξηγήσει απολύτως τίποτα! Very Happy

Βαγγέλη αρχισπάμερ, η Σουηδία απέτυχε και τέθηκε σε εφαρμογή το σχέδιο Β. Οπότε είμαι στο Amsterdam όσοι πιστοί προσέλθετε!


sory για το spam προσπαθώ να το κόψω.
Δεν μας είπες πιο ωραίες ποιες είναι οι Σουηδέζες ή οι Ολανδέζες?
Θα σου ρθουμε στο Αμστερνταμ να μας βγάλεις για καφέ σε κάνα coffe shop silent silent Evil or Very Mad lol!

Baby Baby Baby Baby Baby
Seelenheil
Seelenheil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-08
Mηνύματα : 294
Ηλικία : 41
Μοντέλο : ST-1300 / 2004
Κράνος : Shark Skwal

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

18/11/2010, 5:56 pm
Για να απαντήσω στο φλέγον αυτό ζήτημα:
Τις Σουηδέζες δεν τις γνώρισα και πολύ, αλλά είναι όμορφες. Οι Ολλανδές τώρα, έχουν διάφορα είδη, αλλά εκεί που δουλεύω είναι λίγο σοκαριστηκό το πόσο όμορφες μπορεί να είναι!
Τώρα όσον αφορά τα cofee shops, επειδή απέχω από το σπόρ, δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά ήδη ξέρω κάποια μαγαζία που έχουν πολύ καλή φήμη! Οπότε για όσους ενδιαφέρονται, κάτι θα κανονίσουμε!

Ξεκκίνησα προχτές να πάω μια βολτίτσα να βγάλω και καμια φωτό μιας και είχε ήλιο. Θα πήγαινα απο Amsterdam - Groningen μέσω του Α7 οπου αν δείτε στο χάρτη έχει ένα κομμάτι περίπου 35 χιλιόμετρα φράγμα, που από τη μια είναι η θάλασσα και από την άλλη μια τεράστια λίμνη! Πάνω από το φράγμα βλέπεις οτι η στάθμη της θάλασσας είναι πιο ψηλά από αυτή της λίμνης και το ύψος της στεριάς ενοείται!
Αλλά δυστυχώς πάτησα μια βίδα και τον ήπια! Έβγαλα ελάχιστες φωτογραφίες γιατί μετά έπρεπε να πάρω την οδική να έρθουν να με μαζέψουνε και να πάω να αλλάξω λάτιχο, οπου φυσικά εκεί που είμουνα δεν υπήρχε Angel που φορούσα και έβαλα BT021 που είχανε (240 ευρά)! Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω τις λίγες φωτογραφίες, αλλά δεν αξίζει καινούριο thread..

Παρόλ'αυτά στο θέμα μας! Ύστερα από όλα αυτά τα χιλιόμετρα, η μηχανή θέλει ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ service. Πλέον βρίσκομαι στα 73000 χιλιόμετρα.
Λοιπόν έχουμε και λέμε:
1.Γενικό Service με αλλαγή όλων των υγρών και φίλτρων.
2.Αλλαγή των τεντωτήρων της καδένας. Έχουν αρχίσει και χτυπάνε πολύ δυνατά και είναι εκνευριστικότατο και πιθανόν επικίνδυνο.
3. Αλλαγή Αλυσιδογράναζων γιατί η αλυσίδα τα έχει παίξει -πάλι-
4. Έλεγχον και κατά πάσα πιθανότητα ρύθμιση βαλβίδων.
5. Λέω να βάλω θερμαινόμενα grips γιατί εδώ έχει πολύ κρύο.
Αυτά σκέφτομαι οτι πρέπει να γίνουν όλα μαζί γιατί αν τα κάνω λίγα λίγα θα μου έρθει πολύ πιο ακριβά γιατί μόνο τα fairing βάλε βγάλε θέλουν κάποια ώρα και αυτοί πληρώνονται με την ώρα...
Περιμένω για ακριβή τιμή αλλά μου είπανε οτι θα μου στοιχίσει γύρω στα 1500 ευρώ.
Πως σου φαίνεται αυτό σαν ποσό; Επίσης ξέρουμε κάποιο συνεργείο εμπιστοσύνης στην Ολλανδία;
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

18/11/2010, 9:06 pm
Coffee Coffee
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

18/11/2010, 11:23 pm
postmankav wrote: Coffee Coffee
.......... Razz Coffee Coffee Coffee Coffee confused2
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

19/11/2010, 2:12 am
Seelenheil wrote:
Περιμένω για ακριβή τιμή αλλά μου είπανε οτι θα μου στοιχίσει γύρω στα 1500 ευρώ.

Α, θα αλλάξεις μοτέρ τελικα ε;

Razz
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

19/11/2010, 1:10 pm
Velociraptor wrote:
Seelenheil wrote:
Περιμένω για ακριβή τιμή αλλά μου είπανε οτι θα μου στοιχίσει γύρω στα 1500 ευρώ.

Α, θα αλλάξεις μοτέρ τελικα ε;

Razz
lol! lol! lol! lol! lol! lol!
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

19/11/2010, 2:01 pm
dirty wrote:
Velociraptor wrote:
Seelenheil wrote:
Περιμένω για ακριβή τιμή αλλά μου είπανε οτι θα μου στοιχίσει γύρω στα 1500 ευρώ.

Α, θα αλλάξεις μοτέρ τελικα ε;

Razz
lol! lol! lol! lol! lol! lol!
Mad Mad AAAA XAXAXAXAXEEE Bop Bop
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

19/11/2010, 3:41 pm
Velociraptor wrote:
Seelenheil wrote:
Περιμένω για ακριβή τιμή αλλά μου είπανε οτι θα μου στοιχίσει γύρω στα 1500 ευρώ.

Α, θα αλλάξεις μοτέρ τελικα ε;

Razz

lol! lol! lol! lol! lol! lol!
μπα σε καλό σας....γελάσαμε πάλι Very Happy
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

20/11/2010, 3:09 am
Velociraptor wrote:
Seelenheil wrote:
Περιμένω για ακριβή τιμή αλλά μου είπανε οτι θα μου στοιχίσει γύρω στα 1500 ευρώ.

Α, θα αλλάξεις μοτέρ τελικα ε;

Razz


Δεν είναι και κακή ιδέα Think



Very Happy Very Happy Very Happy
Seelenheil
Seelenheil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-08
Mηνύματα : 294
Ηλικία : 41
Μοντέλο : ST-1300 / 2004
Κράνος : Shark Skwal

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

20/11/2010, 11:59 am
VFR2004 wrote:
Velociraptor wrote:
Seelenheil wrote:
Περιμένω για ακριβή τιμή αλλά μου είπανε οτι θα μου στοιχίσει γύρω στα 1500 ευρώ.

Α, θα αλλάξεις μοτέρ τελικα ε;

Razz


Δεν είναι και κακή ιδέα Think



Very Happy Very Happy Very Happy


Καλά ρε'σεις, δεν ντρέπεστε;;; Παίζετε με τον πόνο του ξενητεμένου ανθρώπου;;
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Τεντωτήρας Empty Re: Τεντωτήρας

14/1/2011, 7:39 pm
ρε παιδια, εχω 26000χλμ και μου κανει αυτο το πραγμα... βασικα, οταν εχει 5-6000 στροφες κ πανω κ κλεισω το γκαζι κανει κατι τακ τακ τακ... τεντωτηρες ειναι;
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum