Κρανος και μουχλα!

+8
vtecpatra
apostat
DENTOCOP
ΗΛΙΑΣ
Caracal
ELENA
Παναγιώτης Κ.
Ταξιδευτής
12 posters
Go down
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Κρανος και μουχλα! Empty Κρανος και μουχλα!

14/11/2010, 10:51 pm
Σημερα το πρωι με τον ηλιο να λαμπει εξω δεν ηταν για να κατσει κανεις μεσα. Ετσι αποφασισα να κανω βολτιτσα στα περιξ.

Ντυθηκα, αρματωθηκα, και εβγαλα το Arai απο την θηκη του για να φυγω.
Παω να βαλω τα γαντια μεσα και με τρομο ανακαλυπτω οτι το εσωτερικο ειχε αρχισει να βγαζει ....μαλλια! Shocked

Σε διαφορα σημεια ειχε αρχισει να φυτρωνει μουχλα! Ξερετε, η κλασσικη πρασινοασπρη "μαλλιαρη"! afraid
Δεν το εχω ξαναδει αυτο ρε παιδια!

Το φταιξιμο ειναι εντελως δικο μου: το ειχα φροντισει την προηγουμενη βδομαδα που ειχα παει μια βολτα και ειχα καθαρισει το εσωτερικο με ενα βρεγμενο πανακι. Προφανως δεν το ειχα αφησει να στεγνωσει καλα με αποτελεσμα να μεινει μεσα στη ντουλαπα και να βγαλει μουχλα! Wall Doh!

Τωρα; Τι κανουμε; Παει το ωραιο μου Arai ρε γκαμωτεν! Και ειναι και καινουργιο! : grrr

Το εβαλα στη μπανιερα και το επλυνα καλα με Tide και καυτο νερο, ριχνοντας προσεκτικα και ελαχιστη χλωρινη στα επιμερους σημεια. Μετα το στεγνωσα με το πιστολακι των μαλλιων και το αφησα εξω στο μπαλκονι για να στεγνωσει εντελως αλλα δεν ξερω... Ειναι αρκετα αυτα;

Σας εχει συμβει ποτε ρε παιδια; Αν ναι τι κανατε;
Για ριχτε καμια ιδεα γιατι μου την εχει βαρεσει αναποδα!


ΥΓ. Βεβαια η φαση εχει και το καλο της: τωρα θα εχω τσαμπα μαστουρα! Θα το φοραω και θα την ακουω απο τη χλωρινη! snif Laughing
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Κρανος και μουχλα! Empty Re: Κρανος και μουχλα!

14/11/2010, 11:03 pm
Περαστικά ρε Νίκο........... αλλά με την χλωρίνη που έβαλες, νομίζω πως τον ήπιες κανονικά...........

Θα σου έλεγα να το ξεπλύνεις ξανά ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, η χλωρίνη μπορεί σιγά-σιγά να το "φάει".
Παίζει αλλαγή όλου του εσωτερικού;



Υ.Γ. Πιστολάκι μαλλιών πού βρήκες ρε μπαγάσα; Κρανος και μουχλα! 903277 Κρανος και μουχλα! 903277 Κρανος και μουχλα! 903277
ELENA
ELENA
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2010-01-19
Mηνύματα : 2888
Ηλικία : 43
Μοντέλο : YAMAHA MT-09 TRACER
Κράνος : Shoei RF-1100

لا تتخلي غن حلمك

Κρανος και μουχλα! Empty Re: Κρανος και μουχλα!

14/11/2010, 11:15 pm
Νίκο μου η μούχλα δεν φεύγει ούτε σε κλίβανο !!!! Αναγκάστηκα και πέταξα μετά από απεγνωσμένες προσπάθειες να καθαρίσω ρούχα που αρπάξανε στην ντουλάπα του πρώτου σπιτιού στην Ρόδο ( υπέροχες συνθήκες !! ) Δεν υπάρχει γιατρειά !!! Κρίμα ρε συ ! :(
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Κρανος και μουχλα! Empty Re: Κρανος και μουχλα!

14/11/2010, 11:41 pm
Ρίχτου μια γερή δόση ακτίνων γάμμα. Δεν θα μείνει τπτ ζωντανό. Το ίδιο δεν θα πάθει απολύτως τπτ.

Σε ερευνητικά εργατήρια, βιομηχανίες χειρουργικών εργαλείων ή νοσοκομεία.


Last edited by Velociraptor on 14/11/2010, 11:43 pm; edited 1 time in total
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

Κρανος και μουχλα! Empty Re: Κρανος και μουχλα!

14/11/2010, 11:42 pm
Mad φιλε μου ξανα πλυνεις καλα με πρασινο σαπουνι σε σκονη,καλυτερα,μπας και σπαση την χλωρινη, μαλακια ρε .. εγω καθαριζω παρακαλω τα 2 πανια που εχω και τριβω την μηχανη απο γρασα που πετα η αλυσιδα,και το κανει τελειο. εχω ενα φτηνο , ΑΡΚΑΔΙ ΤΟ ΛΕΝΕ και ειναι για πλυντηριο ταχα ρουχων με ενα μωρακι εμπρος... τι να πω εγω νομιζω θα κανει κατι. ειναι το πρασινο σαπουνι της γιαγιας μας με ελαιολαδο.. καλη προσπαθεια.. Bye
DENTOCOP
DENTOCOP
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-16
Mηνύματα : 1499
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750f 1990,1997 funduro.
Κράνος : HJC,SHOEI

It's all part of the charm.

Κρανος και μουχλα! Empty Re: Κρανος και μουχλα!

15/11/2010, 9:36 am
Ταξιδευτής wrote:

.............. ειχε αρχισει να βγαζει ....μαλλια......

............. και ειχα καθαρισει το εσωτερικο με ενα βρεγμενο πανακι. Προφανως δεν το ειχα αφησει να στεγνωσει καλά. Wall Doh! :

Αυτό γιατί δεν πετυχαίνει ποτέ και στο κεφάλι μας???

Όσες φορές δεν στεγνώνω καλά το κεφάλι μου,απλά κρυώνω.

ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙ???????????
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Κρανος και μουχλα! Empty Re: Κρανος και μουχλα!

15/11/2010, 9:45 am
Νίκο, προσπάθησε με έναν ατμοκαθαριστή. Ήταν το μοναδικό που τα κατάφερε σε ένα ζευγάρι γάντια που μου ξέμειναν βρεγμένα σε μια τσάντα.
Αν βγαίνει το εσωτερικό, βγάλ'το, μούλιασέ το, άστο να στεγνώσει σχεδόν εντελώς και πλάκωσε το στον ατμό όσο είναι νωπό ακόμα. Έτσι ανεβάζει θερμοκρασία και το νερό που είναι μέσα στο αφρώδες, και σκοτώνει όλους τους μύκητες.

Πρέπει να γίνεται και με τον φούρνο μικροκυμάτων, αλλά σε πολύ χαμηλή ένταση και πυκνούς ελέγχους να μην καεί. Δοκίμασέ το με κάτι αντίστοιχο, μέχρι να βρεις την σωστή δόση. Thumbsup


DENTOCOP wrote:Όσες φορές δεν στεγνώνω καλά το κεφάλι μου,απλά κρυώνω.
Προσπάθησε με ένα θερμοπίστολο, στην μεγάλη σκάλα. Σε εμένα απέτυχε οικτρά, αλλά που ξέρεις; Μπορεί να είσαι πιο τυχερός. Very Happy
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Κρανος και μουχλα! Empty Re: Κρανος και μουχλα!

15/11/2010, 10:34 am
θα συμφωνησω με την Ελενα, η μουχλα ειναι πραγμα που δεν παιρνει γιατρια,κοιτα καλυτερα να αλλαξεις επενδυσεις και μαγουλα αν ειναι εφικτο αυτο .
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Κρανος και μουχλα! Empty Re: Κρανος και μουχλα!

15/11/2010, 12:53 pm
Αν είναι να τα αλλάξει έτσι κι αλλιώς, ας το παλέψει λίγο πρώτα. Smile

Εγώ θα προσπαθούσα και τα μικροκύματα σαν τελευταία ελπίδα. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Wink
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Κρανος και μουχλα! Empty Re: Κρανος και μουχλα!

15/11/2010, 12:56 pm
Παντως ως τωρα, η προταση του Μιχαλη δειχνει η πιο σιγουρη και ασφαλης Neutral
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Κρανος και μουχλα! Empty Re: Κρανος και μουχλα!

15/11/2010, 1:01 pm
Don John wrote:Παντως ως τωρα, η προταση του Μιχαλη δειχνει η πιο σιγουρη και ασφαλης Neutral

Όντως. Thumbsup

Να προσέξει μόνο μην είναι η Βέφα πίσω από το κράνος, γιατί οι ακτίνες Γ επηρεάζουν την βαφή. Very Happy
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Κρανος και μουχλα! Empty Re: Κρανος και μουχλα!

15/11/2010, 1:21 pm
Παναγιώτης Κ. wrote:

Υ.Γ. Πιστολάκι μαλλιών πού βρήκες ρε μπαγάσα; Κρανος και μουχλα! 903277 Κρανος και μουχλα! 903277 Κρανος και μουχλα! 903277


Νικο με το συμπάθιο ρε φιλε αλλα δεν είναι ειρωνεία να βγαζει μαλλιά το κρανος….????? silent silent silent
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Κρανος και μουχλα! Empty Re: Κρανος και μουχλα!

15/11/2010, 2:29 pm
Ειρωνεια ειναι ρε αδερφε! Μα να βγαζει το κρανος και οχι εγω; Wall Doh!

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Ρε φιλε Μιχαλη ακτινες γαμμα; Εγω ενα πλυσιματακι σκεφτομουν να του κανω ρε παιδια, οχι να του ριξω ατομικη βομβα! Laughing Και αν το φορεσω μετα και μεταλλαχτω στον Χουλκ και κυνηγαω τον γλυτσα να του τη σφυριξω; Laughing Μετα τι κανουμε; confused

Στα σοβαρα παντως, Ελενα δεν ξερω τι εννοεις οτι δεν φευγει η μουχλα... Βασικα μετα το καλο πλυσιμο που του εκανα δεν φαινεται να υπαρχει πουθενα. Να σημειωθει κιολας οτι ηταν μολις μερικων ημερων η ολη ιστορια και η μουχλα ηταν πανω πανω στο υφασμα του εσωτερικου.

Α, και η χλωρινη ηταν ενα καπακι και αυτο ανακατεμενο με ολο το νερο που ειχα γεμισει το κρανος (κουβας style).

Οσο για το να βγαλω το εσωτερικο, πολυ θα το ηθελα αλλα δυστυχως η μ@λκισμενη η Arai το να βγαινουν οι επενδυσεις δεν το θεωρει σημαντικο σε ενα κρανος των 600 ευρω! Κρανος και μουχλα! 813843 Κρανος και μουχλα! 486714
Οποτε αν γινει κατι θα πρεπει να γινει με ολο το κρανος μαζι.

Παντως ξαναλεω οτι δεν μπορω να δω πουθενα τωρα μουχλα η μαυρισμενα σημεια στο υφασμα... Μηπως αυτο σημαινει οτι εφυγε η μλκια; Πως μπορω να το τσεκαρω;
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Κρανος και μουχλα! Empty Re: Κρανος και μουχλα!

15/11/2010, 4:24 pm
Με την μύτη Νίκο....................
Η μούχλα μυρίζει, αν το κράνος δεν μυρίζει τότε την έκανε (και την γλύτωσες)........................

Κρανος και μουχλα! 616608
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Κρανος και μουχλα! Empty Re: Κρανος και μουχλα!

15/11/2010, 4:47 pm
Χρησιμοποιοντας το υπερεξελιγμενο επιστημονικο εργαλειο μετρησης μουχλιασης (τη μυτογκα μου! Laughing ) το κρανος δεν πρεπει να εχει τιποτα τοτε! Μυριζει φρεσκαδα λιβαδιου και καθαρης μπουγαδας! Razz
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Κρανος και μουχλα! Empty Re: Κρανος και μουχλα!

15/11/2010, 4:57 pm
Ωραία. Τώρα έχεις ένα custom κράνος, Arai Roquefort. Very Happy
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Κρανος και μουχλα! Empty Re: Κρανος και μουχλα!

15/11/2010, 7:34 pm
Αμαν!!!

Σου 'στειλε ο θεος μαλλια και συ το εκανες ολοκληρο θεμα .Laughing Laughing




Βρήκα ενα αρθρο σχετικο και το παραθέτω

Πως μπορώ να πλύνω και να συντηρώ το κράνος μου


Το εξωτερικό του κράνους και την Ζελατίνα μετά από κάθε ταξιδάκι ή κατά τη διάρκεια αυτού τα καθαρίζουμε
από τα μυγάκια με ένα βρεγμένο (νωπό) μαλακό χαρτί. Σε έντονα λερωμένη ζελατίνα από ξερά μυγάκια, πρώτα
ψεκάζουμε την ζελατίνα με μια μποτίλια ψεκασμού με νερό ή ήπιο σαπούνι τζαμιών κολλάμε επάνω της ένα Χαρτί
κουζίνας μουλιασμένο για 1-2 λεπτά και αφήνουμε το μουλιασμένο χαρτί να μαλακώσει τα ξερά μυγάκια
Στην συνεχεία την σκουπίζουμε με καθαρό μαλακό χαρτί η πανί .

Επίσης καλό θα είναι μετά να περάσουμε με μια μπατονέτα, ειδική σιλικόνη η ένα οργανικό λαδί της τσιμούχες
στεγανοποίησης της ζελατίνας για να διατηρήσουν την ελαστικότητα τους .
Πολύ σημαντικός είναι και ο καθαρισμός των αεραγωγών από σκόνη, ή έντομα, ο οποίος μπορεί πολύ εύκολα
να γίνει με μια μπατονέτα ένα μαλακό βουρτσάκι δοντιών η ένα πινελάκι.



Οδήγηση υπό βροχή


Μπορούμε να περάσουμε την ζελατίνα στην εξωτερική της πλευρά με αλοιφή γυαλίσματος χρωμάτων και να
την γυαλίσουμε για να κυλάει το νερό ( προσοχή αλοιφή κεριού η Teflon χωρίς χημικά)
Υπάρχουν και ειδικά υγρά μαντιλάκια καθαρισμού και την μη επικάθηση του νερού.



Πως πλένω την μη αφαιρούμενη επένδυση ?


Το πρώτο βήμα είναι να συγκεντρώσουμε τα σύνεργα καθαρισμού που είναι μία λεκάνη με χλιαρό νερό, ένα
ουδέτερο σαπούνι και μια μαλακή βούρτσα.
Στη συνέχεια ανακατεύουμε το σαπούνι μικρής ανάπτυξης αφρού με το χλιαρό νερό μέσα στη λεκάνη μας
Σημείωση ! Μην χρησιμοποιήσετε χημικά ή δυναμικά απορρυπαντικά, μπορεί να προκληθεί ζημιά στην επένδυση
και θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα στο ξέβγαλμα της σαπουνάδας .τα υπολείμματα αυτων των απορρυπαντικών
που εγκλωβίζονται στο αφρώδες υλικό, μπορεί να “κάψουν“ την επένδυση και να σας δημιουργήσουν ερεθισμό
και φαγούρα. (ένα σαπούνι η σαμπουάν για μωρά μπορεί να αποδειχθεί το πιο κατάλληλο για την περίσταση)

Έπειτα βυθίζουμε όλο το κράνος μέσα στη λεκάνη με το νερό και το αφήνουμε να μουλιάσει για μερικά λεπτά.
Συνεχίζουμε τρίβοντας απαλά την επένδυση με μια μαλακή βούρτσα (ξεχάστε το σκληρό τρίψιμο, σκάφη κτλ.).
Αφού την καθαρίσουμε, την ξεπλένουμε πολύ καλά και αφήνουμε το κράνος μερικά λεπτά μέσα στο νερό.
Το δεύτερο βήμα είναι στραγγίζετε προσεκτικά την επένδυση "σιδερώνοντας" την με την παλάμη του χεριού σας
με κυκλικές κινήσεις από την κορυφή του κράνους με κατεύθυνση των στραγγισμένων νερών προς τα κάτω.
Στη συνεχεία αφήνουμε το κράνος σε ένα σκιερό και αεριζόμενο μέρος να στεγνώσει.

Προσοχή! Οι εύκολες λύσεις του σεσουάρ μαλλιών και του καλοριφέρ θα πρέπει να αποφεύγονται, καθώς η μεγάλη
θερμότητα μπορεί να δημιουργήσει ζημιά στο κράνος. Το καλύτερο σε αυτή την περίπτωση είναι να το πλένουμε
τους θερινούς μήνες για να μπορεί να στεγνώσει μέσα σε δυο με τρεις μέρες, διότι υπάρχει περίπτωση μετά την
πάροδο των τριών ημερών της ανάπτυξης μούχλας και βακτηρίων.
Για χειμερινούς μήνες μπορείτε να το καθαρίζεται με ειδικό σπρέι αφρού για κράνη.




Πως πλένω μια αφαιρούμενη επένδυση ?


Αφαιρούμε προσεκτικά την επένδυση από το κράνος, αφού πρώτα παρατηρήσουμε πώς τοποθετείται και
κουμπώνει ξανά, ώστε να μπορούμε να την τοποθετήσουμε αφού τελειώσουμε. Το επόμενο βήμα είναι
να συγκεντρώσουμε τα σύνεργα καθαρισμού, που είναι μία λεκάνη με χλιαρό νερό, ένα ουδέτερο σαπούνι
και μια μαλακή βούρτσα. Στη συνέχεια ανακατεύουμε το σαπούνι μικρής ανάπτυξης αφρού με το χλιαρό
νερό μέσα στη λεκάνη μας
Σημείωση ! Μην χρησιμοποιήσετε χημικά ή δυναμικά απορρυπαντικά, μπορεί να προκληθεί ζημιά στην
επένδυση και θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα στο ξέβγαλμα της σαπουνάδας .τα υπολείμματα αυτων των
απορρυπαντικών που εγκλωβίζονται στο αφρώδες υλικό, μπορεί να “κάψουν“ την επένδυση και να σας
δημιουργήσουν ερεθισμό και φαγούρα.
(ένα σαπούνι η σαμπουάν για μωρά μπορεί να αποδειχθεί το πιο κατάλληλο για την περίσταση)

Το πρώτο βήμα είναι να ανακατέψουμε το σαπούνι μας με το χλιαρό νερό έπειτα βυθίζουμε την επένδυση
μέσα στη λεκάνη με το νερό και την αφήνουμε να μουλιάσει για μερικά λεπτά. Συνεχίζουμε τρίβοντας
απαλά με μια μαλακή βούρτσα (ξεχάστε το σκληρό τρίψιμο, σκάφη κτλ.), με ιδιαίτερη προσοχή.
Αφού την καθαρίσουμε, την ξεπλένουμε πολύ καλά και την αφήνουμε μερικά λεπτά μέσα στο νερό.

Το δεύτερο βήμα είναι να στύψουμε προσεκτικά την επένδυση και έπειτα να την αφήσουμε να στεγνώσει.
Προσοχή! Οι εύκολες λύσεις του σεσουάρ και του καλοριφέρ θα πρέπει να αποφεύγονται, καθώς η μεγάλη
θερμότητα μπορεί να κάνει ζημιά στην επένδυση.
Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να την αφήσουμε στον ήλιο μέχρι να στεγνώσει.




Πόσο συχνά χρειάζεται πλύσιμο η εσωτερική επένδυση του κράνους ?


αυτό εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες...

Όπως

1. Από την χρήση του.
Αν είναι μέσα στην πόλη προσβάλετε από καυσαέριο και από μικροσωματίδια που αιωρούνται στο περιβάλλον.

2. Από την εποχή που χρησιμοποιείτε.
Τους καλοκαιρινούς μήνες ιδρώνουμε περισσότερο και ο ιδρώτας απορροφάτε από την επένδυση.

3. Από την εσωτερική επένδυση.
Αν έχει υποστεί επεξεργασία αντιαλλεργικής προστασίας και επεξεργασία για την εμπόδιση ανάπτυξης βακτηρίων.

4. Από το σφουγγάρι που έχει η επένδυση.
Αν είναι διαμπερές (οι τρύπες του), παρόμοιο με αυτό που χρησιμοποιείται από τα φίλτρα αέρος τον μηχανών.

5. Από το ύφασμα που περιβάλει την επένδυση στα σημεία που δεν εφάπτεται με το κεφάλι μας.
Αν έχει διχτυωτή πλέξη για να μπορεί να εξατμίζεται ο ιδρώτας.

6. Από την εφίδρωση του κεφαλιού και την λιπαρότητα του δέρματος που εμποτίζουν την επένδυση,
που από αναβάτη σε αναβάτη διαφέρει.

7. Από τον αερισμό του κράνους πόσο καλός είναι.
Δηλαδή σε πόσα σημεία εξωτερικά υπάρχουν αεραγωγοί, αν υπάρχουν κανάλια εσωτερικά στην πολυστερίνη
και αν είναι διάτρητη και η εσωτερική επένδυση στα σημεία των αεραγωγών, που θα επιτρέπουν την καλή
κυκλοφορία του αέρα.

Με λίγα λόγια κανείς δεν μπορεί να υπολογίσει το πόσο συχνά θέλει πλύσιμο χωρίς να γνωρίζει αυτά τα στοιχεία.

Λαμβάνοντας υπόψη την χρήση μέσα η έξω από την πόλη, τον χρόνο της χρήσης και την εποχή που θα
φορεθεί το κράνος. Aυτό το οποίο θα πρότεινα σχετικά με το πλύσιμο είναι:

Την περίοδο του καλοκαιριού με καθημερινή και πολύωρη χρήση 2 έως 4 φορές το μήνα, είναι πολύ καλά.

Την περίοδο της άνοιξης και του φθινοπώρου με συχνή χρήση φορέματος 1 έως 2 φορές το μήνα.

Την περίοδο του χειμώνα λόγω μικρής πιθανότητας εφίδρωσης του κεφαλιού και κλειστής ζελατίνας λόγω του κρύου,
που έχουμε (μικρότερη προσβολή της επένδυσης από το περιβάλλον), 1 έως 2 φορές στο δίμηνο είναι αρκετό.


Το συχνό πλύσιμο επηρεάζει την σπογγώδη υφή και κατε επέκταση την μονωτική ικανότητα?


Το συχνό πλύσιμο δεν επηρεάζει τα σπογγώδη μέρη της επένδυσης, κάθε άλλο, του κάνουν καλό γιατί
διώχνει το αλάτι και τα οξέα του ιδρώτα που καίνε και πολυμερηζουν την επένδυση.

.

.

.

.






Υ.Γ. (πλακωσετο και στα αρωματικα που εχει για κρανος και στο π@π@ρι σου) Wink
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Κρανος και μουχλα! Empty Re: Κρανος και μουχλα!

15/11/2010, 10:48 pm
Ταξιδευτής wrote:Σημερα το πρωι με τον ηλιο να λαμπει εξω δεν ηταν για να κατσει κανεις μεσα. Ετσι αποφασισα να κανω βολτιτσα στα περιξ.

Ντυθηκα, αρματωθηκα, και εβγαλα το Arai απο την θηκη του για να φυγω.
Παω να βαλω τα γαντια μεσα και με τρομο ανακαλυπτω οτι το εσωτερικο ειχε αρχισει να βγαζει ....μαλλια! Shocked

Σε διαφορα σημεια ειχε αρχισει να φυτρωνει μουχλα! Ξερετε, η κλασσικη πρασινοασπρη "μαλλιαρη"! afraid
Δεν το εχω ξαναδει αυτο ρε παιδια!

Το φταιξιμο ειναι εντελως δικο μου: το ειχα φροντισει την προηγουμενη βδομαδα που ειχα παει μια βολτα και ειχα καθαρισει το εσωτερικο με ενα βρεγμενο πανακι. Προφανως δεν το ειχα αφησει να στεγνωσει καλα με αποτελεσμα να μεινει μεσα στη ντουλαπα και να βγαλει μουχλα! Wall Doh!

Τωρα; Τι κανουμε; Παει το ωραιο μου Arai ρε γκαμωτεν! Και ειναι και καινουργιο! : grrr

Το εβαλα στη μπανιερα και το επλυνα καλα με Tide και καυτο νερο, ριχνοντας προσεκτικα και ελαχιστη χλωρινη στα επιμερους σημεια. Μετα το στεγνωσα με το πιστολακι των μαλλιων και το αφησα εξω στο μπαλκονι για να στεγνωσει εντελως αλλα δεν ξερω... Ειναι αρκετα αυτα;

Σας εχει συμβει ποτε ρε παιδια; Αν ναι τι κανατε;
Για ριχτε καμια ιδεα γιατι μου την εχει βαρεσει αναποδα!


ΥΓ. Βεβαια η φαση εχει και το καλο της: τωρα θα εχω τσαμπα μαστουρα! Θα το φοραω και θα την ακουω απο τη χλωρινη! snif Laughing


lol! lol! lol! lol! lol! Ραφλέξ έβγαλε το κρανούμπα μαλλιά lol! lol! lol! πρόσεχε ορέ γιατί η βέφα θα βγάλει κοτσίδες και η duduκα μούσι lol! lol! lol! lol! lol! Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum