Go down
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Xenon φώτα Empty Xenon φώτα

13/4/2009, 1:48 am
Απόψε με έπιασε το καλλιτεχνικό μου και είπα να βγάλω μερικές φωτό τη φατσούλα της βέφας με τα xenon (4αδα) αναμένα. Εκεί που 'επαιζα' με τα φώτα .. τσαφφφ... αποδήμησε εις τόπον σκοτεινό η μια λάμπα, ευτυχώς απο τη μεγάλη σκάλα που χρησιμοποιώ σπάνια εως.. ποτέ.
Καθότι άσχετος με το θέμα Xenon, αρχίζω τις απορίες:
Τι λάμπες είναι αυτές και που βρίσκω; (Πιθανή απάντηση: πάρτη στο χέρι για δείγμα)
Πως κάνουμε troubleshooting? Απο όσο ξέρω υπάρχει ολόκληρος μηχανισμός απο πίσω πέρα απο τη λάμπα (πιθανή απάντηση: δοκίμασε με την αντικατάσατση της λάμπας για αρχή και βλέπουμε)

Θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω.. αν υπάρχει κάτι που πρέπει να έχω υπόψην μου, feel free...
Daemon
Daemon
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-10
Mηνύματα : 20
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Αναλογα την μερα
Κράνος : Shoei X-Spirit Norick

Xenon φώτα Empty Re: Xenon φώτα

13/4/2009, 2:03 am
Ποσο καιρο τα εχεις? Εγγυηση? Λογικα πρεπει να εχει καννα χρονο (αν μιλαμε για Xenon και οχι τυπου Xenon).. Ρωτα απο'κει που τα πηρες/στα βαλανε οπως και για λαμπα γιατι δεν ειναι "παρτη το χερι για δειγμα".. Αν δεν εχεις εγγυηση παντος, καννα 30-40€ το λιγοτερο για την λαμπα θα τα δωσεις.. Παντως πρωτη φορα ακουω να καιγεται μια λαμπα Xenon.. Neutral


Last edited by Daemon on 13/4/2009, 10:55 am; edited 1 time in total
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Xenon φώτα Empty Re: Xenon φώτα

13/4/2009, 7:40 am
Είναι κανονικά και όχι 'τύπου' xenon. O προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν πολύ περίφανος για την ποιότητα υποτίθεται των xenon που είχε βάλει . Εγγύηση δεν υπάρχει .
Με προβλημάτισες τώρα...
Acanthor
Acanthor
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 39
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda VFR800 VTEC
Κράνος : Shark RSX

Xenon φώτα Empty Re: Xenon φώτα

13/4/2009, 10:48 am
Δεν είναι κάτι σοβαρό πιστεύω. Το πρόβλημα θα είναι αν σου κάψει και την καινούργια που θα βάλεις, τότε πρέπει να κοιτάξεις το μετασχηματιστή. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε κάποιο μαγαζί που να τοποθετεί xenon και να δοκιμάσει-μετρήσει τους μετασχηματιστές σου. Μόνο τότε θα είσαι σίγουρος ότι απλά αλλάζεις τη λάμπα και καθάρισες... Smile
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Xenon φώτα Empty Re: Xenon φώτα

13/4/2009, 3:47 pm
Το τελευταίο post με γέμισε αισιοδοξία.. οπότε κατεβαίνω και πάω να βγάλω τη φέτα απο το πλαινό πλαστικό για να αποκτήσω πρόσβαση στους προβολείς μεγάλεις σκάλα...
Αμ δε!
Εβγαλα τιε 2 βίδες αλεν, εβγαλα το πλαστικό κουμποματάκι αλλά.... κάπου σκαλώνει και δεν αφαιρείται!
Και επειδή δεν το εχω ξαναβγάλει το συγκεκριμένο πλαστικό, φοβάμαι μη σπασω τίποτα...
any tips?
Update (Haynes says:):
-Undo the screws and remove the trim clip (το έκανα)
-Carefully release the panel from the edge of the fairing (μπα...)
-..then slip your hand behind and pull it back to release the peg from the grommet (μποινγκ! το χασα...)
kostasdirt
kostasdirt
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 460
Ηλικία : 50
Μοντέλο : ΚΤΜ 990 Adventure EXC 450
Κράνος : Shoei XR1000 UVEX Enduro Airoh Stelt Senior

http://www.motobay.gr

Xenon φώτα Empty Re: Xenon φώτα

13/4/2009, 4:35 pm
KiloMeater wrote:Το τελευταίο post με γέμισε αισιοδοξία.. οπότε κατεβαίνω και πάω να βγάλω τη φέτα απο το πλαινό πλαστικό για να αποκτήσω πρόσβαση στους προβολείς μεγάλεις σκάλα...
Αμ δε!
Εβγαλα τιε 2 βίδες αλεν, εβγαλα το πλαστικό κουμποματάκι αλλά.... κάπου σκαλώνει και δεν αφαιρείται!
Και επειδή δεν το εχω ξαναβγάλει το συγκεκριμένο πλαστικό, φοβάμαι μη σπασω τίποτα...
any tips?
Update (Haynes says:):
-Undo the screws and remove the trim clip (το έκανα)
-Carefully release the panel from the edge of the fairing (μπα...)
-..then slip your hand behind and pull it back to release the peg from the grommet (μποινγκ! το χασα...)
Εχει περίεργο κούμπωμα αλλά βγαίνει σχετικά εύκολα..αυτό μπορεί να σε βοηθήσει http://vfr800.aadvanboven.nl/ και πάτα technical και μετά removal small fairingparts
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Xenon φώτα Empty Re: Xenon φώτα

14/4/2009, 12:30 am
ouch! πόνεσε
http://www.powerbulbs.com/product_detail.asp?prod=149
αυτές τις λάμπες (χ4) φόραγε ο μπαρμπάκος και καμάρωνε στη βεφα...
δε λεω, σκέζουνε απο φώς αλλά είναι μη σου καεί καμία....
kostasdirt
kostasdirt
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 460
Ηλικία : 50
Μοντέλο : ΚΤΜ 990 Adventure EXC 450
Κράνος : Shoei XR1000 UVEX Enduro Airoh Stelt Senior

http://www.motobay.gr

Xenon φώτα Empty Re: Xenon φώτα

14/4/2009, 4:28 pm
D2S στο φανάρι του VFR? πολύ λάθος.. Το σωστό θα ήταν D2R.
Και πως τις ταίριαξε αλήθεια? Think
Μήπως είχε βάλει Η7R?
GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 52
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

Xenon φώτα Empty Re: Xenon φώτα

18/6/2013, 9:43 am
Παραθέτω το παρακάτω link για τα φώτα xenon,που είναι (μάλλον) γνωστό σε όλους,και θα ήθελα τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο άρθρο από τη θεωρητική και από την πρακτική άποψη.
Στην προηγούμενη μηχανή (bandit 650 '07) έκαναν (ή μου φαινόταν) τη νύχτα... μέρα!Στο vfr λειτουργεί καλά,κι αν ναι,ποιάς εταιρείας;
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Xenon φώτα Empty Re: Xenon φώτα

18/6/2013, 10:35 am
Καλημέρα Γιώργο,

Το θέμα με τα xenon είναι ότι μπορεις να έχεις πολύ καλά φώτα αλλά το σίγουρο είναι ότι θα τυφλώνεις και τους απέναντι διερχόμενους με όλα τα εξτρα που συνεπάγεται ,κορναρίσματα αναβόσβυσμα προβολέων,μπινελίκια,κατάρες κτλ,εγώ θα σου πρότεινα την αναβάθμιση που έκανα και εγώ στο δικό μου με λάμπες osram night breaker  H7 ,το αποτέλεσμα πολύ καλό χωρίς να ενοχλείς τους άλλους.

Εγώ προσωπικα δεν έχω εμπιστοσύνη και στα κινέζικα κιτ που κυκλοφορούν στην αγορά όσον αφορα την αξιοπιστία τους και ξέχωρα ότι καίγονται και εύκολα.

Αν διαβάσεις και το κείμενο του ταξιδευτη που παραθέτεις  θα σε κατατοπίσει καλύτερα!

Η επιλογή δική σου!
GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 52
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

Xenon φώτα Empty Re: Xenon φώτα

18/6/2013, 11:16 am
Είναι ο ταξιδευτής που γράφει στο forum;Δεν ξέρω παρά μόνον ελάχιστους ''δια ζώσης''!
Δεν νομίζω ότι θα επέμβω στα φωτιστικά.Έχω ήδη αλλάξει τους λαμπτήρες μ'αυτούς που μου προτείνεις.Δεν είναι εποχή για πειραματισμούς αμφίβολης αποτελεσματικότητας και σίγουρου κόστους!
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Xenon φώτα Empty Re: Xenon φώτα

18/6/2013, 11:28 am
GIORGOS VFR wrote:Είναι ο ταξιδευτής που γράφει στο forum;Δεν ξέρω παρά μόνον ελάχιστους ''δια ζώσης''!
Δεν νομίζω ότι θα επέμβω στα φωτιστικά.Έχω ήδη αλλάξει τους λαμπτήρες μ'αυτούς που μου προτείνεις.Δεν είναι εποχή για πειραματισμούς αμφίβολης αποτελεσματικότητας και σίγουρου κόστους!


και ορθώς θα πράξεις,με τα κολοηλεκτρικα απο το μηχανακι ειναι η πιό σοφή κίνηση
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Xenon φώτα Empty Re: Xenon φώτα

18/6/2013, 12:15 pm
vtecpatra wrote:
Το θέμα με τα xenon είναι ότι μπορεις να έχεις πολύ καλά φώτα αλλά το σίγουρο είναι ότι θα τυφλώνεις και τους απέναντι διερχόμενους με όλα τα εξτρα που συνεπάγεται ,κορναρίσματα αναβόσβυσμα προβολέων,μπινελίκια,κατάρες κτλ,εγώ θα σου πρότεινα την αναβάθμιση που έκανα και εγώ στο δικό μου με λάμπες osram night breaker  H7 ,το αποτέλεσμα πολύ καλό χωρίς να ενοχλείς τους άλλους.

Ακριβως! Και μαλιστα το VTEC ειδικα εχει τοσο καλα φωτα που γινονται καλυτερα με Osram Night Breaker οποτε πραγματικα δεν χρειαζεται τιποτ'αλλο και σιγουρα οχι Xenon.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum