Go down
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Τhrottle Rocker Empty Τhrottle Rocker

5/12/2010, 9:53 pm
Για ξεκούραστα ταξίδια (όταν περιλαμβάνουν μεγάλες αποστάσεις μαε σταθερές ταχύτητες), χρησιμοποιώ εδώ και δύο χρόνια αυτό:

Τhrottle Rocker 8600120

Πολύ βολικό γιατί ξεκουράζει τον καρπό (λειτουργεί με το βάρος του χεριού), ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν είναι για μέσα στην πόλη. Η τιμή είναι στα 12Ε απο το motoraid, αν κάποιοι βόρειοι ενδιαφέρονται, πάμε για μια ομαδική να μοιράσουμε τα ταχυδρομικά.
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Τhrottle Rocker Empty Re: Τhrottle Rocker

17/2/2011, 4:52 pm
Το εχω εδω και 4 χρονια. Δεν μπορω να πω οτι το βολευτηκα ιδιαιτερα... Ναι μεν ξεκουραζει (σχετικα) το χερι αλλα δεν κραταει το γκαζι ανοιχτο απο μονο του. Πρεπει να το πατας με τον καρπο η τα δαχτυλα, οποτε δεν μπορεις να βγαλεις το χερι τελειως απο το τιμονι και να ξεμουδιασεις πραγματικα.

Μετα απο λιγη ωρα χρησης συνηθως κατεληγα να το περιστρεφω ωστε να χειριζομαι το γκριπ κανονικα. Παντως για καποιον που θελει ενα φτηνο throttle control ειναι μια καλη λυση. Εγω εχω καταληξει εδω: Throttle Meister. Aκριβη λυση μεν, κορυφαια δε.
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Τhrottle Rocker Empty Re: Τhrottle Rocker

5/4/2014, 8:05 pm
Ξεθάβω το θεματάκι αυτό (αντί να ανεβάσω καινούριο) επειδή με ενδιαφέρει το gadgetάκι.


Γενικά, από τους περισσότερους (μέσα στο Internet) διαβάζω καλά λόγια, αλλά θέλει και κάποιος άλλος να πει μια γνώμη;

Στο motoraid είδα και κάποια cruise control σαν το throttle meister, αλλά μου φάνηκαν πανάκριβα!  Mad 
chiliplayer
chiliplayer
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-03-23
Mηνύματα : 26
Ηλικία : 35
Μοντέλο : Τίποτα
Κράνος : HJC FS-11

Τhrottle Rocker Empty Re: Τhrottle Rocker

7/4/2014, 12:19 am
Το throttle rocker το δοκίμασα και με άφησε εντελώς αδιάφορο. Μετά αό λίγο απλά το έβγαλα, δε σε ξεκουράζει πραγματικά. Ίσα ίσα που στα ανοιγοκλείματα του γκαζιού σου σπάει τα νεύρα.
da_beazt
da_beazt
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

Τhrottle Rocker Empty Re: Τhrottle Rocker

9/4/2014, 10:17 pm
Λοιπόν έχω πάρει και εγώ το throttle rocker, αυτό το φθηνό το 12,90 που έχει το motoraid. Δεν θυμάμαι πόσο το πήρα ακριβώς αλλά ήταν σε αυτό το εύρος τιμής.

Η λειτουργία του έχει ως εξής: αντί να σφίγγεις το γκριπ όταν θες να έχεις σταθερό το γκάζι το ρυθμίζεις (στρίβοντας το αντίστροφα προς τη φορά που ανοίγεις το γκάζι) και το βάζεις σε τέτοια θέση ώστε να το πιέζεις με το βάρος του καρπού. Το αποτέλεσμα είναι ότι κρατάει σταθερές στροφές με τη δεδομένη σχέση στο κιβώτιο ταχυτήτων. Το χρησιμοποίησα κυρίως στους αυτοκινητοδρόμους που πήγαμε στην περσινή ευρωπαϊκή εκδρομή. Θέλει λίγη συνήθεια (σε αλλαγές ταχυτήτων και όταν δεν έχεις σταθερές στροφές) αλλά όταν είσαι σε διαδρομές αυτοκινητοδρόμων έχεις λιγότερο σφιγμένο το δεξί χέρι και μπορείς να έχεις σταθερή ταχύτητα χωρίς να κοιτάς διαρκώς το ταχύμετρο. Για αυτή τη χρήση το βρήκα χρήσιμο και φανταστικό για τα λεφτά του.

Όταν δεν το θες μπορείς να το περιστρέψεις σε μια ουδέτερη θέση και οδηγάς σαν να μην είναι πάνω.
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Τhrottle Rocker Empty Re: Τhrottle Rocker

9/4/2014, 10:33 pm
da_beazt wrote:
Όταν δεν το θες μπορείς να το περιστρέψεις σε μια ουδέτερη θέση και οδηγάς σαν να μην είναι πάνω.

Για μένα κάνει? Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad 
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum