Go down
Dimitrisk12
Dimitrisk12
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-22
Mηνύματα : 246
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 VTEC, PCX 125
Κράνος : SHOEI MULTITECH, X-LITE X 801 RR

ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ Empty ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ

5/1/2011, 9:11 am
Σήμερα το πρωί που έβαλα μπρος τη μηχανή, είδα το στροφόμετρό μου να πεθαίνει....
Γυρίζω το κλειδί, κάνει το τσεκ, βάζω μπροστά και παρατηρώ την βελόνα του στροφόμετρου να χοροπηδάει λίγο και μετά..... dead......
Έσβησα ξανααναψα.... τα ίδια...
Όλα τα άλλα όργανα δουλεύουν κανονικά. Μόνο το στροφόμετρο πέθανε....
Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να παίζει; Μου κάνει εντύπωση για Honda τέτοια βλάβη. Εχθές δούλευαν όλα τέλεια και σήμερα ξαφνικά... ακινησία.... Και δεν θέλω καν να σκέφτομαι τι θα ζητήσει ο μάστορας για να το φτιάξει... :(
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ Empty Re: ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ

5/1/2011, 9:25 am
Αρνηση καθηκοντος....
Καμμια ασφαλεια;;;
Dimitrisk12
Dimitrisk12
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-22
Mηνύματα : 246
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 VTEC, PCX 125
Κράνος : SHOEI MULTITECH, X-LITE X 801 RR

ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ Empty Re: ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ

5/1/2011, 10:47 am
gabadoo wrote: Αρνηση καθηκοντος....
Καμμια ασφαλεια;;;

Ειλικρινά παιδιά επειδή είμαι εντελώς άμπαλος, θα πρέπει να μου δώσετε τα φώτα σας για το τι πρέπει να ψάξω...
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ Empty Re: ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ

5/1/2011, 11:12 am
τσεκαρε αν ειναι καμια ασφαλεια καμενη στο ασφαλειοκουτι διπλα στο στροφομετρο... στα δεξια ειναι! πρεπει να βγαλεις μονο το τριγωνακι.. το οποιο ομως ειναι λιγο μανουρα... αλλα καντο εσυ γτ στο συνεργειο θα στο σπασουν η θα στο γρατζουνισουνε... Wink το εχω παθει κι εγω αλλα εμενα δε λειτουργουσαν ολα τα υπολοιπα του πινακα οργανων..
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ Empty Re: ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ

5/1/2011, 1:24 pm
Αφού λες ότι είσαι τελείως άμπαλος, τι οδηγίες να σου δώσουμε;

Βρές ένα συνεργείο.

Σε περίπτωση που σε πιάσει κρίση ικανότητας:

Έχει τύχει να ανοίξω τα όργανα σε Fi. Παρόμοια βλάβη, είχε πεθάνει η οθόνη LCD. Τα όργανα στο Fi, υποθέτω ίδια λογική θα είναι και στο Vtec είναι αυτοκινητάδικου τύπου, με μεμβράνη πάνω στην οποία είναι τυπωμένο το κύκλωμα καλωδίωσης. Στην δική μου περίπτωση, ένας ''δρόμος'' του κυκλώματος είχε οξειδωθεί και κοπεί σε ένα σημείο, και αυτός έτυχε να είναι ο δρόμος που πήγαινε τάση λειτουργίας στην οθόνη LCD. Μπαλώθηκε και έκτοτε δουλεύει μια χαρά.

Στην δική σου περίπτωση ή έχει συμβεί κάτι ανάλογο, δλδ κάπου έχει διακοπεί κάποιο κύκλωμα, είτε έχει χαλάσει ο ίδιος ο μηχανισμός του στροφόμετρου οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Ελπίζεις να είναι η πρώτη περίπτωση.

Λύνεις πλαστικά, βγάζεις μούρη, βγάζεις κάλυμα οργάνων. Εξετάζεις όλες τις καλωδιώσεις που οδηγούν στο στροφόμετρο. Τα περισσότερα Honda στροφόμετρα έχουν 3 καλώδια, ένα που είναι η γείωση (πράσινο), ένα +12V (μαύρο ή καφέ) και ένα που είναι το σήμα από την ηλεκτρονική (συνηθως κίτρινο με πράσινη ρίγα αλλά μπορεί να παίζει και άλλος συνδυασμός). Μερικά ΔΕΝ έχουν το +12V και δουλεύουν μόνο με τα άλλα 2. Συνήθως αυτά δένουν με βιδάκια πάνω στο στροφόμετρο, τσέκαρε αν είναι όλα καθαρά, χωρίς σκουριές στις επαφές, καθάρισε αν χρειάζεται.

Ακολούθησε τις σχετικές καλωδιώσεις και τσέκαρε και κομμένα σημεία, όσο αυτο είναι εφικτό.

Ασφάλεια ΔΕΝ είναι, διότι αν ήταν καμένη ασφάλεια, θα είχαν νεκρωθεί ΟΛΑ τα όργανα.

Καλή τύχη.
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ Empty Re: ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ

5/1/2011, 1:53 pm
Ζήτω ο Caracal cheers
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ Empty Re: ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ

5/1/2011, 1:54 pm
DoctorAbo wrote:Ζήτω ο Caracal cheers

To μόνο που θα συμπλήρωνα στα παραπάνω (ιδική μέθοδος για "άμπαλους" είναι ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΣΤ ΤΗΣ ΣΦΑΛΙΑΡΑΣ. Αν δουλέψει Δημήτρη χρωστάς μπύρα την ερχόμενη Δευτέρα.
Dimitrisk12
Dimitrisk12
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-22
Mηνύματα : 246
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 VTEC, PCX 125
Κράνος : SHOEI MULTITECH, X-LITE X 801 RR

ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ Empty Re: ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ

5/1/2011, 3:53 pm
DoctorAbo wrote:
DoctorAbo wrote:Ζήτω ο Caracal cheers

To μόνο που θα συμπλήρωνα στα παραπάνω (ιδική μέθοδος για "άμπαλους" είναι ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΣΤ ΤΗΣ ΣΦΑΛΙΑΡΑΣ. Αν δουλέψει Δημήτρη χρωστάς μπύρα την ερχόμενη Δευτέρα.

Το ότι ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα επιβεβαιώνει την αμπαλοσύνη μου.... Very Happy

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα μηχανισμού του κοντέρ γιατί όταν έβλα μπρος έκανε κάποια πηδηματάκια και μετά πέθανε. ΄Πιο πολύ μου κάνει ότι κανένα καλωδιακι θα τα έπαιξε...
Για να δούμε.... Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες.

Ρε συ Caracal, μην βαράς, αλλά εσένα είχα στο μυαλό μου όταν ανέβαζα το post.... Λέω κάτι.... θα ξέρει το παιδί... Thumbsup cheers
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ Empty Re: ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ

5/1/2011, 5:16 pm
Dimitrisk12 wrote:
Ρε συ Caracal, μην βαράς

Ναι μωρέ, πάντα με διάθεση χαβαλέ γράφω να ξέρετε, απλά εδώ ξέχασα να βάλω κι ένα naaa και φαίνεται σκληρή η σκέτη φράση...

99% θέμα καλωδίωσης είναι. Περίπτωση να έχει καεί κάτι στην πλακετούλα του στροφόμετρου, ή στο τμήμα της ηλεκτρονικής που στέλνει σήμα στο στροφόμετρο είναι 1%. Ψάξτο και πες μας.
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ Empty Re: ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ

5/1/2011, 8:01 pm
Μήπως κόπηκε η ντίζα; confused

(Έλα ράπτορα, βάρα) Very Happy
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ Empty Re: ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ

5/1/2011, 8:02 pm
lol! lol! lol!
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ Empty Re: ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ

7/1/2011, 1:29 am
Δυστυχως χωρις να θελω να σε πικρανω η πιθανοτητα βλαβης στην καλωδιωσης, απο το πινακι της ηλεκτρονικης μεχρι το στροφομετροι εχει τις λιγοτερες πιθανοτητες .
Λογω του οτι αφορα επαφη συνηθως ανταποκρινεται στην μεθοδο της σφαλιαρας αλλα συναμα δινει και προειδοποιηση(μια δουλευει μια οχι) ιδιαιτερα σε δρομο με λακουβες η ακομα και με το στριψιμο του τιμονιου.
Τα κακα νεα ερχονται παρακατω.(χωρις λεπτομερη αναλυση)
Στα VFR οπως και σε αλλες μοτο το στροφομετρο αποτελειται απο τον ηλετρομανητη στο κεντρο του οποιου ειναι στερεωμενη η βελονα(αυτο δυσκολα χαλαει) ,και την ηλεκτονικη πλακετα
Η πλακετα αυτη τροφοδοτειται με ρευμα 12ν και περνει και το σημα απο την ηλεκτρονικη .
Αφου γινει ενισχυση του σηματος αυτο μεταφραζεται σε χ ταση η οποια φευγει απο την πλακετα μεσω 2 καλωδιων προς τον ηλεκτρομαγνητη προκαλωντας την αποκλιση της βελονας .
Δυστυχως συχνα λογω κραδασων (συνηθως) απο λακουβες ,σουζες κλπ η ακομη απο υγρασια μπορει να προκληθει ρωγμη σε καποια κολληση της πλακετας με αποτελεσμα την μη λειτουργια της η ακομα και την καταστροφη καποιου ολοκληρωμενου.
Μπορει ακομα (ετυχε σε μενα ) να εχει ξεκολησει ενα απο τα καλωδια που δινουν ρευμα στον ηλεκτρομαγνητη.
Η επισκευη ειναι περιορισμενα εφικτη(μονο αν ειναι καποια κοληση) και εφοσον εχιες επαρκης γνωσεις ηλεκτοτεχνιας αλλα πρεπει να ανειχτει ολοκληρη η κονσολα των οργανων για να φτασεις μεχρι εκει.
Για συνεργειο δεν ξερω δεν απαντω.
Το κοστος νεου στροφομετρου ειναι μεν υψηλο , αλλα κυκλοφορουν στο ebay μεταχειρισμενα σε καλες τιμες

Ευχομαι καλη τυχη
Dimitrisk12
Dimitrisk12
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-22
Mηνύματα : 246
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 VTEC, PCX 125
Κράνος : SHOEI MULTITECH, X-LITE X 801 RR

ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ Empty Re: ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ

8/1/2011, 10:25 pm
Λοιπόν σήμερα έλυσα τον χώρο πίσω από το καντράν για να δω τι παίζει με το στροφόμετρο. Μόλις έλυσα τα πλαστικά και βρήκα πρόσβαση, το πρώτο πράγμα που είδα, ήταν ότι μια φίσα είχε βγει από την θέση της.... την ξαναέβαλα στην θέση της αλλά πάλι δεν λειτουργούσε....

Ουσιαστικά αυτό που παίζει πίσω από το καντράν είναι μια διάταξη με τρία μαύρα κουτάκια, τα οποία όπως είναι, υποθέτω ότι αντιστοιχούν στο κάθε όργανο, δηλαδή τα δύο ακριανά για τις οθόνες και το μεσαίο για το στροφόμετρο. Τα δύο ακριανά είναι εντελώς κλειστού τύπου, ενώ το μεσαίο είναι ουσιαστικά μια ασφάλεια.

Τα δύο ακριανά είναι έτσι (έχω αφαιρέσει το μεσαίο...):


[img]ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ 20110108155416 [/img]





[img]ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ 20110108155437 [/img]



Και το μεσαίο είναι αυτό:


[img]ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ 20110108155407 [/img]


[img]ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ 20110108155345 [/img]




Επίσης τσέκαρα στην ασφαλειοθήκη την ασφάλεια του καντράν και είναι οκ. Εντάξει είναι και τα καλώδια που πάνε στο καντραν, δεν υπήρχε δηλαδή κάποιο φθαρμένο ή κομμένο.

Γενικά προσανατολίζομαι στο ότι κάτι φταίει με την μεσαία ασφάλεια. Το θέμα είναι ότι την άνοιξα και δεν μπόρεσαν αν καταλάβω αν είναι καμμένη. Τέτοιες ασφάλειες παίζουν στο εμπόριο ή είναι κάτι εξειδικευμένο που πρέπει να παραγγείλω από τον Σαρακάκη; Επίσης υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν η ασφάλεια είναι χαλασμένη ή όχι;

Βοηθήστε παιδιά!!!! Τώρα μαθαίνω..... Blush
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ Empty Re: ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ

8/1/2011, 10:58 pm
Αυτά που κοιτάς και υποπτεύεσαι, είναι τα ρελέ φώτων και φλας. Ειδικά αυτό που έβγαλες και κρατάς είναι το ρελέ των φλας.

ΚΑΜΙΑ σχέση μετα όργανα. ΚΑΜΙΑ σχέση με ασφάλειες.

Το στροφόμετρο φαίνεται σαφέστατα ποιό είναι στις φωτογραφίες σου, στην μέση, το ΑΣΠΡΟ. Αυτό πρέπει να βγάλεις και να εξετάσεις.
Dimitrisk12
Dimitrisk12
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-22
Mηνύματα : 246
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 VTEC, PCX 125
Κράνος : SHOEI MULTITECH, X-LITE X 801 RR

ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ Empty Re: ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ

9/1/2011, 2:53 pm
Ναι αλλά το έχω βγάλει και δουλεύουν μια χαρά τα φώτα και τα φλας. Το όργανο είναι ενιαίο και κλειστό και η φίσα που πάνε τα καλώδια είναι οκ. Επίσης όταν το άνοιξα η φίσα ήταν ήδη βγαλμένη. Όμως τα φώτα δούλευαν...
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ Empty Re: ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ

9/1/2011, 4:38 pm
Δημητρη στην πρωτη φωτο σου πανω πανω,το πολυμπριζο που ειναι στη μεση πανω απ τους ρελεδες ειναι που δινει την εντολη σ ολα τα οργανα του ταμπλο,εχω λυσει το δικο μου 2 φορες γιατι αλλαξα φωτισμο και τα ειχα ολα στο χερι.Τα κουτακια τα αλλα ειναι απλα ρελεδες.
Κοιτα μηπως και δεν ειναι καλα μεσα στην υποδοχη της,αν θελεις κιολας βγαλε το πλαστικο προστατευτικο νερου και βγαλε την φισα πολυμπριζο και εν συνεχεια ολα βγαινουν με 3 4 βιδακια νομιζω για να μετρησεις αν ερχετε εντολη.
Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο,αν θελεις στειλε πμ για περισοτερα.
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ Empty Re: ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ

9/1/2011, 6:09 pm
Υπάρχει και ο αισθητήρας ταχύτητας στο αριστερό μέρος δίπλα στην τρόμπα του συμπλέκτη (κοντά στο πόδι του οδηγού).
Dimitrisk12
Dimitrisk12
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-22
Mηνύματα : 246
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 VTEC, PCX 125
Κράνος : SHOEI MULTITECH, X-LITE X 801 RR

ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ Empty Re: ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ

9/1/2011, 9:31 pm
Όντως είναι έτσι όπως τα λέτε παιδιά. Αυτό το εξάρτημα είναι ρελέ για τα φλας και δεν ξέρω και για τι άλλο....
Βασίλη την τσέκαρα την φίσα οπτικά και φαίνεται εντάξει... Τώρα για τα περεταίρω θα τα δω με κανέναν ηλεκτρολόγο γιατί δεν το κατέχω....

Σας ευχαριστώ όλου πάντως!!! cheers
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum