Go down
FZMAN
FZMAN
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-25
Mηνύματα : 164
Ηλικία : 57
Μοντέλο : YAMAHA FAZER 600 S2
Κράνος : SHOEI XR 1100

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ. Empty ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ.

13/1/2011, 8:07 pm
Όπως έγραψα και σε άλλο πόστ φέτος εαν τα πράγματα μου πάνε καλά σκέφτομαι να ταξιδέψω στην Αγγλία για το moto gp του Silverstone και μετά απο εκεί τις επόμενες ημέρες σκοπεύω να γυρίσω την Αγγλία, Σκωτία (highlands), Ουαλία και θα ήθελα εαν γινόταν και μπορούσα να πάω και Ιρλανδία αλλά και στο Isle of Man έστω και σαν γνωριμία με το θρυλικό νησί.
Το ερώτημα μου και απευθύνομαι σε όσους ξέρουν και μπορούν να με βοηθήσουν είναι πόσο εφικτό είναι βάση δρομολογίων καραβιών να περάσει κάποιος απ΄την Σκωτία στην Ιρλανδία, απ΄την Ιρλανδία στο Isle of Man και απο εκεί για Liverpool.
Με λίγα λόγια και επειδή έχω ψηλομπερδευτεί απ΄το site που έχουν οι αντίστοιχες εταιρίες εκεί θα χρειαστεί να κλείσω εισητήρια απο εδώ (με ότι αυτό συνεπάγεται στο θέμα της ώρας που θα πρέπει να είμαι στο καράβι) ή ότι ώρα φτάσω θα μπορώ να ταξιδέψω χωρίς να έχω κλείσει πιο πρίν εισητήριο;

FZMAN
FZMAN
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-25
Mηνύματα : 164
Ηλικία : 57
Μοντέλο : YAMAHA FAZER 600 S2
Κράνος : SHOEI XR 1100

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ. Empty Re: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ.

16/1/2011, 12:34 am
Έκατσα και έβγαλα το πρόγραμμα και την διαδρομή και μάλλον απότι φαίνεται θα περιριστώ μόνο στην Αγγλία, Σκωτία,Ουαλία και δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος για Ιρλανδία και Isle of Man.
Χονδρικά τα χιλιόμετρα που έβγαλα είναι περίπου 7500 χλμ.
Προτιμώ τελικά να αφιερώσω κάπως περισσότερο χρόνο στα Highlands παρά να πάω Ιρλανδία.
Όσο για την κίνηση μου στο Λονδίνο αυτή μάλλον θα γίνει με το μετρό.
Οι τελικές μέρες που θα έχω ελεύθερες είναι 14 και θα προσπαθήσω να εκμεταλευτώ όσο καλύτερα μπορώ αυτό τον χρόνο ανεξάρτητα αν χρειαστεί κάποιες μέρες να κάνω κάποια extra χιλιόμετρα.
Σίγουρα θα είναι ένα πολύ δύσκολο ταξίδι μιας και έχει και άλλες ιδιαιτερότητες ( οδήγηση στην αριστερή πλευρά, πολλές κάμερες,λίρα Αγγλίας) αλλά πραγματικά θα προετοιμαστώ όσο καλύτερα μπορώ.

XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ. Empty Re: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ.

16/1/2011, 1:13 am
FZMAN wrote:
Με λίγα λόγια και επειδή έχω ψηλομπερδευτεί απ΄το site που έχουν οι αντίστοιχες εταιρίες εκεί θα χρειαστεί να κλείσω εισητήρια απο εδώ (με ότι αυτό συνεπάγεται στο θέμα της ώρας που θα πρέπει να είμαι στο καράβι) ή ότι ώρα φτάσω θα μπορώ να ταξιδέψω χωρίς να έχω κλείσει πιο πρίν εισητήριο;

Επειδη τωρα το βλεπω αυτο, αν και αποφασισες να μην πας Ιρλανδια και Isle of Man - και αυτο ειναι το καλυτερο με βαση τις λιγες μερες που εχεις - να πω οτι δεν χρειαζεται εισιτηριο απο πριν για Ιρλανδια και τα διαφορα νησια (Man, Wight κλπ), απλα φτανεις, βγαζεις εισιτηριο και μπαινεις. Προβλημα υπαρχει μονο τα σ/κ των αργιων (bank holidays) και στις γιορτες.

Ριξε ενα συρμα πριν ερθεις και αν εισαι Λονδινο σ/κ παμε και καμμια μηχανοβολτα, πχ στη μοτο-μαζωξη του Dorking για καφε την Κυριακη Wink
FZMAN
FZMAN
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-25
Mηνύματα : 164
Ηλικία : 57
Μοντέλο : YAMAHA FAZER 600 S2
Κράνος : SHOEI XR 1100

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ. Empty Re: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ.

16/1/2011, 10:04 pm
VFGeorge wrote:
FZMAN wrote:
Με λίγα λόγια και επειδή έχω ψηλομπερδευτεί απ΄το site που έχουν οι αντίστοιχες εταιρίες εκεί θα χρειαστεί να κλείσω εισητήρια απο εδώ (με ότι αυτό συνεπάγεται στο θέμα της ώρας που θα πρέπει να είμαι στο καράβι) ή ότι ώρα φτάσω θα μπορώ να ταξιδέψω χωρίς να έχω κλείσει πιο πρίν εισητήριο;

Επειδη τωρα το βλεπω αυτο, αν και αποφασισες να μην πας Ιρλανδια και Isle of Man - και αυτο ειναι το καλυτερο με βαση τις λιγες μερες που εχεις - να πω οτι δεν χρειαζεται εισιτηριο απο πριν για Ιρλανδια και τα διαφορα νησια (Man, Wight κλπ), απλα φτανεις, βγαζεις εισιτηριο και μπαινεις. Προβλημα υπαρχει μονο τα σ/κ των αργιων (bank holidays) και στις γιορτες.

Ριξε ενα συρμα πριν ερθεις και αν εισαι Λονδινο σ/κ παμε και καμμια μηχανοβολτα, πχ στη μοτο-μαζωξη του Dorking για καφε την Κυριακη Wink
Έχω κλείσει και θα μείνω στο Milton Keynes απ΄το Σάββατο 11/6 και θα αναχωρήσω την Δευτέρα το πρωί 13/6 για Σκωτία.
Την Κυριακή 12/6 θα πάω στο Silverstone circuit για το moto gp και μετά να σου πω τηναλήθεια σκεφτόμουν να άφηνα την μηχανή στο ξενοδοχείο και να παω με το μετρό Λονδίνο.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum