Go down
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια Empty Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια

17/1/2011, 1:27 pm
Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια

Σύμφωνοι το δίκυκλο είναι βολικό οικονομικό και εκφράζει την ελεύθερη πλευρά της εποχούμενης μετακίνησης. Δεν είναι όμως κρίμα να αντιμετωπίζεται , ως μέσο. Με τόση επιπολαιότητα από αναβάτες που δεν αντιλαμβάνονται τους κινδύνους….;;;;;;


Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του Υπουργείου Δημόσιας τάξης και το εκαβ τα δικυκλα συμμετέχουν με υψηλά ποσοστά στα τροχαία ατυχήματα.
• 34% στο σύνολο των ατυχημάτων της αττικής και στο 20% σε πανελλαδικό επίπεδο, ενώ:
• Για κάθε 100 μοτοσικλετιστές που εμπλέκονται σε ατύχημα , οι 4 χάνουν την ζωή τους και οι 70 τραυματίζονται, έναντι 2 απωλειών ζωής και 32 τραυματισμών για 100 οδηγούς αυτοκινήτων που συμμετέχουν σε ατύχημα αντίστοιχα.
• Ειδικά στην Αττική με αναλογία ΙΧ/ΜΟΤΟ 2/1, η μέση αναλογία συμμετοχής δικύκλων σε ατύχημα είναι 35% έναντι 55% τω ΙΧ αυτοκινήτων.



Στην γλώσσα των ψυχρών αριθμών αυτό σημαίνει ότι:

• Κάθε χρόνο περισσότεροι από 600 οδηγοί, συνεπιβάτες μοτοποδηλάτων και μοτοσικλετών αφήνουν στην άσφαλτο την τελευταία τους πνοή, άλλοι 2000 τραυματίζονται σοβαρά και άλλοι σχεδόν 10000 τραυματίζονται ελαφρά , με σπουδαιότερο όλων: Η συντριπτική πλειοψηφεία είναι νέοι 18-30 ετών!!!!
Όπως τονίζει η ΕΛΠΑ:

• Παρά το ότι η μοτοσικλέτα παραμένει σήμερα μια από τις ελεύθερες ιδέες, παρέχοντας πέρα από την αξεπέραστη και ανυπέρβλητη αίσθηση , ελευθερία κινήσεων , σημαντικά κέρδη πολύτιμου χρόνου , αποφυγή ταλαιπωρίας, χαμηλό κόστος κίνησης και χρήσης και πολλά ακόμη σημαντικά πλεονεκτήματα , δυστυχώς ο τρόπος χρήσης και οδήγησης δεν είναι ενδεδειγμένος , οδυνηρά αποτελέσματα.

Έτσι λοιπόν , πέρα από την χρήση κράνους που είναι επιβεβλημένη και αποτελεί το Α και το Ω της προστασίας των αναβατών (αφού μειώνει στο 1/3 τον κίνδυνο τραυματισμών, η ΕΛΠΑ υπενθυμίζει τις υποχρεώσεις του σωστού μοτοσικλετιστή προκειμένου κυκλοφορεί με ασφάλεια στις διαδρομές εντός και εκτός πόλεων και να απολαμβάνει τα πλεονεκτήματα της μοτοσικλέτας.

• Ευγενική και ενδεδειγμένη συμπεριφορά σε οδηγούς αλλά και πεζούς.
• «Συνεργασία» με τους οδηγούς των υπολοίπων οχημάτων στην κυκλοφορία.
• Οδήγηση χωρίς ακρότητες ή προκλήσεις, αλλά με σεβασμό στα σήματα και στους γραπτούς και άγραφους κανόνες της κυκλοφορίας και της οδικής ασφάλειας
• Σωστή , ενδεδειγμένη κατάσταση της μοτοσικλέτας με χρήση που συνιστά ο κατασκευαστής.
• Αποφυγή οδήγησης ύστερα από κατανάλωση αλκοόλ καθώς στο 41% των ατυχημάτων , οι παθόντες είχαν καταναλώσει αλκοόλ άνω των επιτρεπτών ορίων
• Βασιζόμαστε στο τρίπτυχο Ασφάλεια – Οικονομία – Χρόνος. Όσο πιο πιστά το τηρούμε αυτό το τρίπτυχο και μάλιστα με αυτή την σειρά προτεραιότητας , τόσο καλύτερα.
• Οδηγούμε στα δεξιά , προσπερνάμε από τα αριστερά
• Κρατάμε αποστάσεις ώστε να έχουμε την ευκαιρία να σταματήσουμε εγκαίρως αν διαπιστώσουμε ότι συμβαίνει κάτι μπροστά μας.
• Προσέχουμε τους πίσω οδηγούς το ίδιο με τους μπροστινούς. Αν πρόκειται να φρενάρουμε απότομα καλό θα ήταν να ανάψουμε και τα αλάρμ.
• Διευκολύνουμε τα οχήματα που θέλουν ν α προσπεράσουν
• Δεν χρησιμοποιούμε εκτός αν υπάρχει λόγος την βοηθητική λωρίδα και κυρίως δεν κάνουμε προσπεράσεις από αυτήν.
• Το φλας προειδοποιεί κάνουμε χρήση για να δηλώσουμε αλλαγή πορείας.

Η ΟΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΘΥΝΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ






auto safe magazine.




Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια Empty Re: Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια

17/1/2011, 1:50 pm
Ωραια αλλα τι γινετε όταν ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΙΠΟΙ δεν κανουν το ιδιο??? Ας μην αναφέρονται μονο σε μας , εμεις ξερουμε τι να κανουμε!!! Και δεν πιστεύω στα νούμερα που δινουν με τα ατυχήματα των δικυκλων!!!
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια Empty Re: Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια

17/1/2011, 1:53 pm
Aυτός ήταν κ ο δικός μου προβληματισμός Γιώργο... Neutral
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια Empty Re: Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια

17/1/2011, 1:55 pm
Them1s xXx wrote:Aυτός ήταν κ ο δικός μου προβληματισμός Γιώργο... Neutral

Γεια σου τζουτζουκο!!!!
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια Empty Re: Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια

17/1/2011, 2:00 pm
postmankav wrote:
Them1s xXx wrote:Aυτός ήταν κ ο δικός μου προβληματισμός Γιώργο... Neutral

Γεια σου τζουτζουκο!!!!



Τζουτζούκος???????????????????????
τι ειν' τούτο????
καινούργιο???
μετά το κουλάδι?????
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια Empty Re: Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια

17/1/2011, 2:04 pm
Το κολλησα απο το Βαγγο!!! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια Empty Re: Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια

17/1/2011, 2:08 pm
Δεν υπάρχεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια Empty Re: Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια

17/1/2011, 2:37 pm
Τζουτζουκοκούλαδο πιο ωραία ακούγετε, χιχιχιχι Razz lol! lol!
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια Empty Re: Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια

17/1/2011, 8:47 pm
Συμφωνώ με το ότι πρέπει να προσέχουμε όπως και να μας προσέχουν.
Δεν συμφωνώ με το χαμηλό κόστος χρήσης.Γιατί όπως και να το κάνουμε και η συντήρηση και ο εξοπλισμός(κράνη κτλ) είναι τσουχτερά
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια Empty Re: Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια

18/1/2011, 5:36 pm
SCORPIOS wrote:Συμφωνώ με το ότι πρέπει να προσέχουμε όπως και να μας προσέχουν.
Δεν συμφωνώ με το χαμηλό κόστος χρήσης.Γιατί όπως και να το κάνουμε και η συντήρηση και ο εξοπλισμός(κράνη κτλ) είναι τσουχτερά


κ λίγα λες Neutral

cheers
teacher
teacher
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 590
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800 V-tec (2005)
Κράνος : SHOEI XR-1000 Diabolic, SHOEI XR-1100

Never ride faster than your angel can fly...
http://www.couchsurfing.com/profile.html?id=3HHTV5

Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια Empty Re: Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια

19/1/2011, 6:36 pm
το κακό στην Ελλάδα ότι πάντα εμείς οδηγούμε σωστα και προστατευόμαστε αλλά οι "άλλοι" κάνουν παραβάσεις, δεν μας προσέχουν και δεν ξέρουν να οδηγούν!!!!

Άρε και να βρώ τους αυτούς τους "άλλους"..... Bash Bash Bash Bash

Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια 672558 Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια 672558 Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια 672558 Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια 672558 Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια 672558 Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια 672558

και ως τότε να ευχηθώ σαν Έλληνες, όλοι όμως, όχι μόνο οι "άλλοι" να αποκτήσουμε παιδεία!!!!!
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια Empty Re: Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια

19/1/2011, 7:45 pm
Μπορεί να ειρωνεύσαι αλλά η πλειοψηφία των οδηγών δεν μας προσέχει.
Πριν μία βδομάδα οδηγούσα λεωφορείο.
Απο την απέναντι μεριά μία τύπισα που είχε διπλοπαρκάρει άνοιξε την πόρτα της χωρίς να κοιτάξει απο τον καθρέφτη εννοείται.
Την ώρα εκείνη περνούσε ένα μηχανάκι.Χτύπησε στην πόρτα έπεσε προς την μεριά μου και το ότι δεν τον πάτησα με τις πίσω ρόδες
του λεωφορείου είναι θαύμα.Πριν ένα μήνα σκωτόθηκαν δύο φίλοι μου.Στον ένα έπεσε πάνω ένας μεθυσμένος και στον
άλλο πετάχτηκε ένα τρακτέρ απο το χωράφι γιατί νόμιζε οτι προλάβαινε να περάσει. Swear
Αυτοί που οδηγούν μηχανές και δεν έχουν πεδία κατά την γνώμη μου είναι οι πιτσιρικάδες απο 15 μεχρι 25 χρονών.
Ούτε εγώ είχα.Αλλά τώρα πιστεύω είμαι υπόδειγμα.Όπως μάλον όλοι εδω μέσα.
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια Empty Re: Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια

19/1/2011, 9:16 pm
teacher wrote:το κακό στην Ελλάδα ότι πάντα εμείς οδηγούμε σωστα και προστατευόμαστε αλλά οι "άλλοι" κάνουν παραβάσεις, δεν μας προσέχουν και δεν ξέρουν να οδηγούν!!!!

Άρε και να βρώ τους αυτούς τους "άλλους"..... Bash Bash Bash Bash

Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια 672558 Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια 672558 Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια 672558 Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια 672558 Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια 672558 Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια 672558

και ως τότε να ευχηθώ σαν Έλληνες, όλοι όμως, όχι μόνο οι "άλλοι" να αποκτήσουμε παιδεία!!!!!


Γιωργο θα διαφωνήσω μαζι σου!!! Όταν πας μια βολτα για καφε, και νιώθεις ότι σε εχουν βαλει στοχο για το ποιος θα σε σκοτώσει, κανονικά όμως, όταν απλα δεν υπάρχεις, δεν νομίζω ότι παίζει θεμα παιδείας, από πλευράς μου, γιατι αν υπήρχε θεμα, θα έπρεπε κάθε φορα που γίνετε η μαμακια , να αφήσω την παιδεία στην άκρη και να πλακώνομαι στο ξυλο με τον κάθε μαλακα-μαλακο!!! Οποτε εγω καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα το εχουν ΟΛΟΙ αυτοι οι ΑΛΛΟΙ, οι ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ !!! Δεν είμαστε ολοι το ιδιο μην μας βάσεις στο ίδιο καζάνι!!!
teacher
teacher
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 590
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800 V-tec (2005)
Κράνος : SHOEI XR-1000 Diabolic, SHOEI XR-1100

Never ride faster than your angel can fly...
http://www.couchsurfing.com/profile.html?id=3HHTV5

Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια Empty Re: Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια

20/1/2011, 11:58 am
Η αλήθεια είναι ότι γράφοντας το είχα στο μυαλό μου γενικά τους οδηγούς και όχι μοτοσυκλέτες # αυτοκίνητα.

Γιατί όντως στο θέμα αν οι οδηγοί οχημάτων προσέχουν τις μοτοσυκλέτες... ναι 100% συμφωνώ με αυτά που λέτε! Αλλά στο θέμα συμπεριφοράς ακόμα και των μοτοσυκλετών να πω ότι προσωπικά μου έχει τύχει πάρα μα πάρα πολλές φορές οδηγώντας αυτοκίνητο (και ενώ πάντα προσεχω τις μηχανές) θα βρίσω κάποιον που μου έκανε σφήνα ή μπήκε εσωτερικά σε στροφή και πλακώνομαι στα φρένα για να μην το πάρω μαζί μου..... ( το κακό είναι ότι το 99% είναι deliverάδες... είναι ξεχωριστή κατηγορία....)

Επίσης να αναφέρω ότι μου τυχαίνει αρκετές φορές να βρίσκω κάποιον με σκούτερ ή γενικά μοτο χωρίς ταχύτητες που πραγματικά ΔΕΝ ξέρει να οδηγεί αλλά το πήρε γιατί είναι οικονομικό!!! και βολεύει!!! Ένας με έριξε κάτω πέρσι γιατί όπως μου είπε μπερδεύτηκε με τα φρένα!!!!

Και να ανφέρω και ότι πολλές φορές μου έχει τύχει να βλέπω μηχανές μεγάλου κυβισμού να περνάνε με 200+ σε απόσταση αναπνοής από αυτοκίνητο και να προκαλούν τρόμο και φόβο ιδίως σε νέους οδηγούς! Μια φίλη τούμπαρε όταν πέρασαν δίπλα της 2 μηχανές, υπερβολικά γρήγορα, από ότι μου είπε (δεν ήμουν μέσα) και επειδή τρόμαξε έκανε αριστερά και βρήκε σε μπαριέρες..... το κακό είναι ότι έχω μπεί πάρα μα πάρα πολλές φορές στο αυτοκίνητο της και σας λέω ότι δεν είναι μια άχρηστη οδηγός που απλά φοβήθηκε.... και οτι εφταιγε αυτή...

τεπά... ναι σίγουρα τα αυτοκίνητα δεν προσέχουν τις μηχανές αλλά και οι μηχανές (αναβάτες) θα έπρεπε όλοι να έχουμε καλύτερη παιδεία σε όλους τους τομείς.... και φυσικά να πω ότι το κάθε μεμονωμένο παράδειγμα είναι μοναδικό!!! Το θέμα κύριοι είναι ότι στην Ελλάδα τα νούμερα, οι γνωστοί, τα νοσοκομεία λένε ότι σε αυτή τη χώρα έχουμε πολλά ατυχήματα... δεν μπορεί να φταίνε μόνο οι άλλοι...

Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια 354640
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια Empty Re: Οδηγώντας μοτοσικλέτα με ασφάλεια

20/1/2011, 2:43 pm
τωρα με καλυψες!!! cheers cheers
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum