Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

+14
tomakos
Roberto
grigoris
mak
DENTOCOP
gabadoo
Armenis
nikos-ex victor
Vvag
ΗΛΙΑΣ
KiloMeater
SCORPIOS
dirty
Caracal
18 posters
Go down
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

19/1/2011, 2:42 am
Να το φτιάχναμε λίγο έτσι, να κάναμε ΧΟΝΤΡΕΣ πλάκες στα σύχρονα μοτά...

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 060U9937_lg

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 060U9908_lg

(για την ιστορία είναι HRC VFR750F RC24 για το αμερικάνικο SBK του 1986 και 1988. 4 τέτοια φτάχτηκαν. Τερατάκι...τότε που Honda σήμαινε τεχνολογία, όχι μούρη -μόνο μούρη- , καδένες και βουτυρένιοι τεντωτήρες silent )
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

19/1/2011, 3:47 pm
πεστα πεστα χρυσοστομε
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

19/1/2011, 7:26 pm
Για να μην γουστάρεις με τίποτα τα vtc πιστεύω πρέπει να έφαγες γερή φόλα απο vtc στα φανάρια Razz
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

19/1/2011, 7:49 pm
μπου χαχα....
lol! lol! lol!
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

19/1/2011, 7:56 pm
Μια και είμαστε στο σοβαρό θέμα, και όχι στα πειράγματα στο θέμα ''τεντωτήρας'' θα πάρεις και σοβαρή απάντηση και ας είχες σκοπό το πείραγμα με φιλική διάθεση εσύ.

Δεν με ενδιαφέρει το ''γούστο''. Γούστο είναι π.χ. τι κρασί πάει με το κόκκινο κρέας. Δεν με απασχολεί εδώ αυτό.

Ομοίως δεν με ενδιαφέρει η ''πίστη'', δεν είμαι μουντζάναντιν.

Εδώ έχουμε τεχνικό θέμα. Και το τεχνικό θέμα λέει: Ο κινητήρας του Vtec είναι ΠΟΛΥ ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ, και το ίδιο το σύστημα Vtec είναι παντελώς άχρηστο.

Μπήκε για ένα και μόνο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ λόγο: Για να τραβήξει στις μοτοσυκλέτες πελάτες από τα αυτοκίνητα της Honda, που θα άκουγαν Vtec θα πήγαινε το μυαλό τους στα Civic και θα ένοιωθαν κάτι οικείο για να αγοράσουνε μοτοσυκλέτα (κι ας μην έχει καμία σχέση το Civic Vtec με το VFR Vtec...αλλά είπαμε πελάτες θέλουμε, πρόβατα τι σημασία έχουν οι 100 που ξέρουν την διαφορά; ) . Τι ακριβώς να μου αρέσει από αυτό;

Βάζουμε και ένα καρναβάλι παρουσιαστικό, όλο υπερβολή και αχρείαστη σχεδιαστικά φλυαρία, και αυτό είναι το VFR που διαδέχθηκε το Δ-Ι-Α-Μ-Α-Ν-Τ-Ι Rc36ii και το Fi;;;;;;

Οι καδένες των VF του '86 και το Vtec του CBR400F3 του '84; Η αλλαγή από καδένες σε Cam gear train δεν ήταν μία από τις ΒΑΣΙΚΕΣ διαφορές εξέλιξης από τα VF στα VFR;

Τι ακριβώς να μου αρέσει όταν βλέπω τεχνολογία ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ;

Και άλλα πολλά... απόπου να το ψάξεις, όσο ξεκινάς με λογική υπόθεση ότι το Vtec είναι εξέλιξη, καταλήγεις πάντα σε λογικό παράδοξο.

---------

Δεν είναι το πνεύμα της Honda που θαυμάζω αυτό. Μια άλλη εταιρία έχει πάρει την θέση της. Και μέχρι να ξαναβγάλει άξιο μηχάνημα, εγώ προσωπικά θα μείνω στην νησίδα των παλιών.

Στο θέμα μας, κανάς με RC24 να το έχει παραπεταμένο και να μην το θέλει; ε;ε;ε;
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

19/1/2011, 8:09 pm
:_hi: :_hi: Να σου κάνω μία ερώτηση γιατί δεν ξέρω.
Ποιο γρήγορο ποιο είναι?Αν θεα απαντάς.
Και πέρα απο την πλάκα έχω δει ένα παλιό vf στην Ορεστιάδα.
Το θέμα είναι ότι θα ανέβω κατά το Πάσχα ωστε να ξέρω πιο συγκεκριμένο μοντέλο είναι και αν το δίνει τζάμπα
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

19/1/2011, 8:12 pm
Τι θα πει ποιό είναι πιο γρήγορο; Σε πίστα; Ή στην ευθεία;

VFR750-rc24 λέω, είναι συγκεκριμένο, δεν είπα τίποτα για VF...
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

19/1/2011, 8:18 pm
SCORPIOS wrote: :_hi: :_hi: Να σου κάνω μία ερώτηση γιατί δεν ξέρω.
Ποιο γρήγορο ποιο είναι?Αν θεα απαντάς.
Και πέρα απο την πλάκα έχω δει ένα παλιό vf στην Ορεστιάδα.
Το θέμα είναι ότι θα ανέβω κατά το Πάσχα ωστε να ξέρω πιο συγκεκριμένο μοντέλο είναι και αν το δίνει τζάμπα
.... skorpie ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz ninja2
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

19/1/2011, 8:43 pm
Caracal wrote:Δεν με ενδιαφέρει το ''γούστο''. Γούστο είναι π.χ. τι κρασί πάει με το κόκκινο κρέας. Δεν με απασχολεί εδώ αυτό.

Γούστο είναι επίσης να θεωρείς το design μιας μηχανής όμορφο και εξελιγμένο, ενώ το design μιας άλλης απαρχαιωμένο και άλλης δεκαετίας.
Αλλά το γούστο είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα, σωστά; Που σημαίνει πως δε μπορείς να πεις "αυτή η μοτοσυκλέτα είναι πανάσχημη" αλλά "για το δικό μου γούστο είναι πανάσχημη". Wink

Caracal wrote:Εδώ έχουμε τεχνικό θέμα. Και το τεχνικό θέμα λέει: Ο κινητήρας του Vtec είναι ΠΟΛΥ ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ, και το ίδιο το σύστημα Vtec είναι παντελώς άχρηστο.

Ω ρε γαμώτο. Ξαφνικά αισθάνομαι υποβαθμισμένος και με περιβάλλει ένα αίσθημα κατωτερώτητας. Πως με πιάσανε κότσο έτσι;
Δε θα κοιμηθώ το βράδυ...

Caracal wrote:Βάζουμε και ένα καρναβάλι παρουσιαστικό, όλο υπερβολή και αχρείαστη σχεδιαστικά φλυαρία, και αυτό είναι το VFR που διαδέχθηκε το Δ-Ι-Α-Μ-Α-Ν-Τ-Ι Rc36ii και το Fi;;;;;;

Βλ. τα περί γούστου παραπάνω. Για τα δικά μου δεδομένα, είσαι ΤΡΟΜΕΡΑ κακόγουστος.

Caracal wrote:Τι ακριβώς να μου αρέσει όταν βλέπω τεχνολογία ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ;

ΟΚ, ας δεχτούμε ότι το θέμα με τις καδένες είναι βήμα προς τα πίσω, καθαρά για θέμα ΚΟΣΤΟΥΣ. Η Honda έπαψε να είναι εταιρία που φτιάχνει νταμάρια και μηχανάρες με βάση το συναίσθημα, και βγήκε στην αγορά με βάση το κέρδος ρίχνοντας κάπου κάπου την ποιότητα, σ' αυτό νομίζω συμφωνούμε όλοι ΑΛΛΑ:

Μη λέμε κι ότι θέλουμε όσον αφορά τη μηχανή συνολικά... το στήσιμο και τα φρένα π.χ. τεχνολογία προς τα πίσω;! Ε οκ... Doh!


Κλείνοντας να πω πως δε μπα να θάβετε ΟΣΟ θέλετε τη μοτοσυκλέτα μου... η μηχανή αυτή μίλησε στην καρδιά μου, την ερωτεύτηκα, τα έσκασα για να την αποκτήσω, γουστάρω απίστευτα την εμφάνισή της, γουστάρω το V-Tec της, γουστάρω τον ήχο της, γουστάρω αυτό που μου προσφέρει και ΤΗΣ ΠΙΝΩ ΤΟ ΑΙΜΑ. 40.000χλμ σε 2 χρόνια, μονοκάβαλα, δικάβαλα, φορτωμένα, γρήγορα, διασκεδαστικά, χωρίς ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ μέχρι στιγμής με κάνουν να γουστάρω τρελά αυτή τη μοτοσυκλέτα κι αυτό που μου προσφέρει.
Τι να το κάνω να έχω πέντε ιστορικά μοντέλα στο γκαράζ μου, να τα ξεσκονίζω κάθε μέρα και να τα βγάζω μια βόλτα μέχρι το Σούνιο, την Επίδαυρο, τον Αη Γιάννη το Ρόσσι;....
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

19/1/2011, 9:15 pm
ήρεμα...........τι λέτε για το νέο μου avatar? T
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

19/1/2011, 9:57 pm
Vvag wrote:Τι να το κάνω να έχω πέντε ιστορικά μοντέλα στο γκαράζ μου, να τα ξεσκονίζω κάθε μέρα και να τα βγάζω μια βόλτα μέχρι το Σούνιο, την Επίδαυρο, τον Αη Γιάννη το Ρόσσι;....

εισαι ΧΑΖΟΣ; αυτο ειναι το νοημα της ζωης... οπως επισης το να ξερεις τα παντα και να πουλας ειρωνεια στους ασχετους! μην εισαι τρομπας... Wink
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

19/1/2011, 10:25 pm
Armenis wrote:
Vvag wrote:Τι να το κάνω να έχω πέντε ιστορικά μοντέλα στο γκαράζ μου, να τα ξεσκονίζω κάθε μέρα και να τα βγάζω μια βόλτα μέχρι το Σούνιο, την Επίδαυρο, τον Αη Γιάννη το Ρόσσι;....

εισαι ΧΑΖΟΣ; αυτο ειναι το νοημα της ζωης... οπως επισης το να ξερεις τα παντα και να πουλας ειρωνεια στους ασχετους! μην εισαι τρομπας... Wink
...... eee RE ΑΡΜΕΝΑΚΟ , ΕΙΣΑΙ ΧΑΖΑ ΡΕ ΕΙΣΑΙ ΧΑΖΑΑΑ. lol! lol! lol! lol! lol! lol!
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

19/1/2011, 10:31 pm
οχι θα εχουμε το φρουλη εδω περα να μας τη λεει ολη μερα επειδη δεν πηραμε την 1η χοντα που κυκλοφορησε (και αρα καλυτερη απ ολες)... οποιος εχει ενα απο δαυτα, του δινω τη βεφα κ 1000 ευρω στο χερι! μπας κ σωθουμε απο βτεκ, τεντωτηρες, φτωχους τεχνολογικα κινητηρες, ελλειψη γραναζιων και φτηνιαρικη μεταδοση...

θυματα του μαρκετινγκ ξυπνατε! ομαδικη για ζουνταπ! Knupp
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

19/1/2011, 10:48 pm
Armenis wrote:οχι θα εχουμε το φρουλη εδω περα να μας τη λεει ολη μερα επειδη δεν πηραμε την 1η χοντα που κυκλοφορησε (και αρα καλυτερη απ ολες)... οποιος εχει ενα απο δαυτα, του δινω τη βεφα κ 1000 ευρω στο χερι! μπας κ σωθουμε απο βτεκ, τεντωτηρες, φτωχους τεχνολογικα κινητηρες, ελλειψη γραναζιων και φτηνιαρικη μεταδοση...

θυματα του μαρκετινγκ ξυπνατε! ομαδικη για ζουνταπ! Knupp
... ειχα ζουνταπ και φλωρετα ,και ζακσ. αληθεια λεω ετσι ... αλλα εσυ εισαι και γυμνασμενο και απο κρητη, και εγω δινω τησ εξατμισεις μου.. T T T T T T T dance dance
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

19/1/2011, 10:50 pm
Razz τωρα δεν τις θελω! ψαχνω ζουνταπ! Razz
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

19/1/2011, 10:53 pm
Πάμε ένα-ένα να δούμε τα λάθη σου:

Vvag wrote:
Caracal wrote:Δεν με ενδιαφέρει το ''γούστο''. Γούστο είναι π.χ. τι κρασί πάει με το κόκκινο κρέας. Δεν με απασχολεί εδώ αυτό.

Γούστο είναι επίσης να θεωρείς το design μιας μηχανής όμορφο και εξελιγμένο, ενώ το design μιας άλλης απαρχαιωμένο και άλλης δεκαετίας.
Αλλά το γούστο είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα, σωστά; Που σημαίνει πως δε μπορείς να πεις "αυτή η μοτοσυκλέτα είναι πανάσχημη" αλλά "για το δικό μου γούστο είναι πανάσχημη". Wink


Design και αλλες λατινικές λέξεις. Κρίμα γιατί έχουμε θαυμάσια ελληνική λέξη: Σχεδιασμός.

Σχεδιασμός είναι το επιφανειακό. Πως μοιάζει ΑΠΕΞΩ. Μηχανολογία είναι το βαθύτερο. Πως είναι ΑΠΟ ΜΕΣΑ. Πως ΔΟΥΛΕΥΕΙ.

Το πρώτο είναι για καλλιτέχνες της ζωγραφικής και γλυπτικής, δλδ μη-θετική σκέψη, υποκειμενική και τρέχα γύρευε. Το δεύτερο είναι για μηχανικούς, δλδ θετική σκέψη, αντικειμενική και a>b.

Εγώ ΑΝ πρόσεξες, παραπάνω έριξα μια ανάλυση ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ. Για μηχανικά μέρη μιλάω. Είσαι παντελώς εκτός από ότι νόημα προσπάθησα να μεταδώσω πριν. Εκτός αν απαντάς σε κάποιον άλλο αλλά τότε γιατί κοουτάρεις δικό μου κείμενο;

---------

Vvag wrote:
Caracal wrote:Εδώ έχουμε τεχνικό θέμα. Και το τεχνικό θέμα λέει: Ο κινητήρας του Vtec είναι ΠΟΛΥ ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ, και το ίδιο το σύστημα Vtec είναι παντελώς άχρηστο.

Ω ρε γαμώτο. Ξαφνικά αισθάνομαι υποβαθμισμένος και με περιβάλλει ένα αίσθημα κατωτερώτητας. Πως με πιάσανε κότσο έτσι;
Δε θα κοιμηθώ το βράδυ...

Δεν αποτελεί θέμα της δικής μου αρμοδιότητας.

----------

[quote="Vvag"]
Caracal wrote:Βάζουμε και ένα καρναβάλι παρουσιαστικό, όλο υπερβολή και αχρείαστη σχεδιαστικά φλυαρία, και αυτό είναι το VFR που διαδέχθηκε το Δ-Ι-Α-Μ-Α-Ν-Τ-Ι Rc36ii και το Fi;;;;;;

Βλ. τα περί γούστου παραπάνω. Για τα δικά μου δεδομένα, είσαι ΤΡΟΜΕΡΑ κακόγουστος.

Πάλι είσαι λιγάκι εκτός του τι ήθελα να καταλάβεις, αλλά φταίω ΚΑΙ ΕΓΩ που χρησιμοποίησα την παρεξηγίσιμη λέξη καρναβάλι. Εξηγούμαι:

Για τα μηχανικά, το είπαμε.

Για τα σχεδιαστικά: Το VFR VTEC στην σχεδίασή του, χαρακτηρίζεται από περίπλοκους συνδυασμούς ακμών, καμπυλών και σύνθετων σχημάτων, που ΔΕΝ είχαμε ξαναδεί σε προηγούμενες σχεδιάσεις. Μόνο τα φανάρια, πρέπει να είναι 3 με 4 φορές πιο πολύπλοκο ΣΧΕΔΙΟ από του προηγούμενου μοντέλου.

Ε αυτήν την σχεδιαστική πολυπλοκότητα, αναφέρω ως καρναβάλι και σχεδιαστική φλυαρία. Καρναβάλι (μεταφορικά)=το μέρος που υπάρχει μεγάλο πλήθος διαφορετικών πραγμάτων, δλδ ακριβώς το σχέδιο του Vtec. Ειδικά σε σχέση με τα ''καθαρα'' σχέδια των προηγούμενων μοντέλων.

ΔΕΝ είναι θέμα γούστου αν το VTEC έχει πολύπλοκο σχέδιο. ΕΧΕΙ. Και αυτό εννοώ εγώ με το ''καρναβάλι''

Γούστο τώρα, είναι αν σου αρέσει το καρναβάλι. Ε εμένα δεν μου αρέσει (είμαι της σχεδιαστικής Less Is More). Εσένα σου αρέσει. Μεγειά σου, αλλά δεν είπα κάτι για αυτό πριν.

Vvag wrote:
Caracal wrote:Τι ακριβώς να μου αρέσει όταν βλέπω τεχνολογία ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ;

ΟΚ, ας δεχτούμε ότι το θέμα με τις καδένες είναι βήμα προς τα πίσω, καθαρά για θέμα ΚΟΣΤΟΥΣ. Η Honda έπαψε να είναι εταιρία που φτιάχνει νταμάρια και μηχανάρες με βάση το συναίσθημα, και βγήκε στην αγορά με βάση το κέρδος ρίχνοντας κάπου κάπου την ποιότητα, σ' αυτό νομίζω συμφωνούμε όλοι ΑΛΛΑ:

Μη λέμε κι ότι θέλουμε όσον αφορά τη μηχανή συνολικά... το στήσιμο και τα φρένα π.χ. τεχνολογία προς τα πίσω;! Ε οκ... Doh!


Κλείνοντας να πω πως δε μπα να θάβετε ΟΣΟ θέλετε τη μοτοσυκλέτα μου... η μηχανή αυτή μίλησε στην καρδιά μου, την ερωτεύτηκα, τα έσκασα για να την αποκτήσω, γουστάρω απίστευτα την εμφάνισή της, γουστάρω το V-Tec της, γουστάρω τον ήχο της, γουστάρω αυτό που μου προσφέρει και ΤΗΣ ΠΙΝΩ ΤΟ ΑΙΜΑ. 40.000χλμ σε 2 χρόνια, μονοκάβαλα, δικάβαλα, φορτωμένα, γρήγορα, διασκεδαστικά, χωρίς ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ μέχρι στιγμής με κάνουν να γουστάρω τρελά αυτή τη μοτοσυκλέτα κι αυτό που μου προσφέρει.
Τι να το κάνω να έχω πέντε ιστορικά μοντέλα στο γκαράζ μου, να τα ξεσκονίζω κάθε μέρα και να τα βγάζω μια βόλτα μέχρι το Σούνιο, την Επίδαυρο, τον Αη Γιάννη το Ρόσσι;....

Αναφέρομαι στον κινητήρα. Στην πραγματικότητα όμως υστερεί ΚΑΙ σε πλαίσιο, αλλά θα τραβήξει κιάλλο, άστο... Στήσιμο και φρένα δεν μπορώ να συγκρίνω δίκαια, διότι σε αυτά το Vtec έχει την τύχη να είναι το νεώτερο χρονολογικά, επομένως επωφελείται της εξέλιξης σε στήσιμο και φρένα. Φαντάζεσαι όμως να υστερούσε ΚΑΙ εκεί; Εδώ που τα λέμε είναι το βαρύτερο όλων ε; (με εξαίρεση το ακόμα βαρύτερο 1200)

Από την άλλη. Δως μου ένα VFR750-rc24, ένα μήνα και κάποια χρήματα. Να του κάνω μερικούς ''εκσυχρονισμούς'', όχι κάτι τρομερό, κάτι στα ίδια επίπεδα αναρτήσεων και φρένων με το σημερινό Vtec. Και έλα να πιάσουμε συγκρίσεις μετά...

----------------

Vvag wrote:Κλείνοντας να πω πως δε μπα να θάβετε ΟΣΟ θέλετε τη μοτοσυκλέτα μου... η μηχανή αυτή μίλησε στην καρδιά μου, την ερωτεύτηκα, τα έσκασα για να την αποκτήσω, γουστάρω απίστευτα την εμφάνισή της, γουστάρω το V-Tec της, γουστάρω τον ήχο της, γουστάρω αυτό που μου προσφέρει και ΤΗΣ ΠΙΝΩ ΤΟ ΑΙΜΑ. 40.000χλμ σε 2 χρόνια, μονοκάβαλα, δικάβαλα, φορτωμένα, γρήγορα, διασκεδαστικά, χωρίς ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ μέχρι στιγμής με κάνουν να γουστάρω τρελά αυτή τη μοτοσυκλέτα κι αυτό που μου προσφέρει.

Καλά χαλάρωσε... Δεν στο είπαμε και καμπούρικο. Δεν στο θάβω. Και πέραν πειράγματος που καλά νάμαστε να πειραζόμαστε, απλά επισημαίνω λίγο δραματικά, κάτι ΙΔΕΑΤΟ που βλέπω στην μηχανή σου και τις ομοίες της. Τρέχα γύρευε σε τελική ανάλυση, κάτι είπε ένας παράξενος, κάπου, κάποτε...

Μια χαρά μοτοσυκλέτα είναι το Vtec και ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ΄ΧΑΜΕ. Απλά για την δική μου αντιληπτική ικανότητα, ΔΕΝ είναι αυτό το κάτι άλλο που ήταν, το RC24 και το RC36. Είναι μια ιδέα, πιο μαζικό πράγμα ρε παιδί μου, πως να στο πω. Χωρίς να σημαίνει κάτι πρακτικά αυτό (εκτός από την ανάγκη για στοκ σε τεντωτήρες Blush )

-----------------

Vvag wrote:
Τι να το κάνω να έχω πέντε ιστορικά μοντέλα στο γκαράζ μου, να τα ξεσκονίζω κάθε μέρα και να τα βγάζω μια βόλτα μέχρι το Σούνιο, την Επίδαυρο, τον Αη Γιάννη το Ρόσσι;....

Γυναίκααααααα.... 7 γράμματα με 5 μηχανές στο γκαράζ, που τις πάει Σούνιο, ιδιωτικό νησί και βάση ''Η'' με ελικόπτερο... Ποιός νάναι, ποιός νάναι... Very Happy
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

19/1/2011, 10:58 pm
ο κομπλας; το βρηκα; το βρηκα; κι αυτο το βρηκα; ολα τα βρισκω;

η ελληνικη λεξη του κοουταρεις ποια εστι; Blush
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

19/1/2011, 11:42 pm
Caracal wrote:Για μηχανικά μέρη μιλάω. Είσαι παντελώς εκτός από ότι νόημα προσπάθησα να μεταδώσω πριν. Εκτός αν απαντάς σε κάποιον άλλο αλλά τότε γιατί κοουτάρεις δικό μου κείμενο;

Αναφέρθηκες και στο σχεδιαστικό κομμάτι, αλλιώς δε θα στο έλεγα. Wink


Caracal wrote:Για τα σχεδιαστικά: Το VFR VTEC στην σχεδίασή του, χαρακτηρίζεται από περίπλοκους συνδυασμούς ακμών, καμπυλών και σύνθετων σχημάτων, που ΔΕΝ είχαμε ξαναδεί σε προηγούμενες σχεδιάσεις. Μόνο τα φανάρια, πρέπει να είναι 3 με 4 φορές πιο πολύπλοκο ΣΧΕΔΙΟ από του προηγούμενου μοντέλου.

Ε αυτήν την σχεδιαστική πολυπλοκότητα, αναφέρω ως καρναβάλι και σχεδιαστική φλυαρία. Καρναβάλι (μεταφορικά)=το μέρος που υπάρχει μεγάλο πλήθος διαφορετικών πραγμάτων, δλδ ακριβώς το σχέδιο του Vtec. Ειδικά σε σχέση με τα ''καθαρα'' σχέδια των προηγούμενων μοντέλων.

ΔΕΝ είναι θέμα γούστου αν το VTEC έχει πολύπλοκο σχέδιο. ΕΧΕΙ. Και αυτό εννοώ εγώ με το ''καρναβάλι''

Γούστο τώρα, είναι αν σου αρέσει το καρναβάλι. Ε εμένα δεν μου αρέσει (είμαι της σχεδιαστικής Less Is More). Εσένα σου αρέσει. Μεγειά σου, αλλά δεν είπα κάτι για αυτό πριν.

Το "καρναβάλι" είναι κάπως υποτιμιτικό σαν όρος και δεν είναι ό,τι πιο δόκιμο για να περιγράψεις αυτό που εννοείς, όντως. Το "φλύαρο" το δέχομαι (ως άποψη πάντα).
Ώντας σχεδιαστής (άλλου είδους φυσικά) θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς το "Less Is More". Είμαι θιασωτής του minimal. Αλλά από την άλλη έχω δει φορτωμένα layouts στη δουλειά μου που γουρλώνω τα μάτια και κλαίω που δεν έχω σκεφτεί να κάνω κάτι τέτοιο.
Δε βρίσκω φλύαρη τη σχεδίαση του V-Tec παρ' όλα αυτά. Σαν σύνολο το βρίσκω εξαιρετικά "δεμένη" μηχανή σχεδιαστικά, κι αυτές οι ακμές του, του δίνουν μια "επιθετικότητα" και ένα αεροδυναμικό στυλ που εμένα με κόλλησε από την πρώτη ματιά. Θα έλεγα πως πραγματικά πρόκειται για γούστα, οπότε είναι ανούσια η συζήτηση... εμένα μ' αρέσει, εσένα όχι είναι τόσο απλό. Ο χαρακτηρισμός "κακόγουστος" φυσικά ήταν πείραγμα.

Caracal wrote:Στην πραγματικότητα όμως υστερεί ΚΑΙ σε πλαίσιο, αλλά θα τραβήξει κιάλλο, άστο... Στήσιμο και φρένα δεν μπορώ να συγκρίνω δίκαια, διότι σε αυτά το Vtec έχει την τύχη να είναι το νεώτερο χρονολογικά, επομένως επωφελείται της εξέλιξης σε στήσιμο και φρένα. Φαντάζεσαι όμως να υστερούσε ΚΑΙ εκεί; Εδώ που τα λέμε είναι το βαρύτερο όλων ε; (με εξαίρεση το ακόμα βαρύτερο 1200)

Για το πλαίσιο δε μπορώ να πω κάτι γιατί δε γνωρίζω. Όσο για το βάρος: Το έχεις οδηγήσει αλήθεια; Οδήγησέ το και πες μου αν σου φαίνεται πιο βαρύ από τα προηγούμενα.
Α, by the way, έκανα μια βόλτα σε ένα parking (με 10-20χλμ - εκεί ακριβώς που το βάρος ΦΑΙΝΕΤΑΙ) το 1200, το βαρύτερο όλων. Ούτε αυτό κατάλαβα να είναι βαρύτερο. Οπότε αν στα χαρτιά είναι βαρύτερο, αλλά στην πράξη δε φαίνεται, το ίδιο μου κάνει.

Caracal wrote:Από την άλλη. Δως μου ένα VFR750-rc24, ένα μήνα και κάποια χρήματα. Να του κάνω μερικούς ''εκσυχρονισμούς'', όχι κάτι τρομερό, κάτι στα ίδια επίπεδα αναρτήσεων και φρένων με το σημερινό Vtec. Και έλα να πιάσουμε συγκρίσεις μετά...

Πάρε ένα RC-24 αλλά πάρε και ένα V-Tec και κάνε τους ανάλογους "εκσυχρονισμούς" και μετά πιάσε συγκρίσεις. Μη μου συγκρίνεις το πειραγμένο RC-24 με το stock V-Tec.

Caracal wrote:Καλά χαλάρωσε... Δεν στο είπαμε και καμπούρικο. Δεν στο θάβω. Και πέραν πειράγματος που καλά νάμαστε να πειραζόμαστε, απλά επισημαίνω λίγο δραματικά, κάτι ΙΔΕΑΤΟ που βλέπω στην μηχανή σου και τις ομοίες της. Τρέχα γύρευε σε τελική ανάλυση, κάτι είπε ένας παράξενος, κάπου, κάποτε...

Χαλαρός είμαι, δεν πρόκειται να στεναχωρηθώ με κάτι τέτοιο, εννοείται. Αλλά το θάβεις και μάλιστα χοντρά (όχι μόνο τώρα, γενικά).
ΟΚ, μέσα στο πείραγμα, μαζί σου και καλά να' μαστε να κάνουμε χαβαλέ, απλά αυτό το "λίγο δραματικά" χτυπάει λίγο άσχημα βρε παιδί μου και δε λέω για μένα, απλά εγώ έτυχε να το πω... γιατί για μένα όντως "κάτι είπε ένας παράξενος, κάπου, κάποτε..." Wink

Caracal wrote:Μια χαρά μοτοσυκλέτα είναι το Vtec και ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ΄ΧΑΜΕ. Απλά για την δική μου αντιληπτική ικανότητα, ΔΕΝ είναι αυτό το κάτι άλλο που ήταν, το RC24 και το RC36. Είναι μια ιδέα, πιο μαζικό πράγμα ρε παιδί μου, πως να στο πω. Χωρίς να σημαίνει κάτι πρακτικά αυτό (εκτός από την ανάγκη για στοκ σε τεντωτήρες Blush )

cheers

Caracal wrote:Γυναίκααααααα.... 7 γράμματα με 5 μηχανές στο γκαράζ, που τις πάει Σούνιο, ιδιωτικό νησί και βάση ''Η'' με ελικόπτερο... Ποιός νάναι, ποιός νάναι... Very Happy

Razz Razz Razz Razz Razz
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

20/1/2011, 12:08 am
Vvag wrote:
Για το πλαίσιο δε μπορώ να πω κάτι γιατί δε γνωρίζω. Όσο για το βάρος: Το έχεις οδηγήσει αλήθεια; Οδήγησέ το και πες μου αν σου φαίνεται πιο βαρύ από τα προηγούμενα.
Α, by the way, έκανα μια βόλτα σε ένα parking (με 10-20χλμ - εκεί ακριβώς που το βάρος ΦΑΙΝΕΤΑΙ) το 1200, το βαρύτερο όλων. Ούτε αυτό κατάλαβα να είναι βαρύτερο. Οπότε αν στα χαρτιά είναι βαρύτερο, αλλά στην πράξη δε φαίνεται, το ίδιο μου κάνει.



Αντιπαρερχομαι τα περι σχεδιασμου και ομορφιας,καθαρα υποκειμενικο...

Μηχανολογικως ομως ο Μιχαλης εχει δικιο....,δυστυχως θα ελεγα..

Οσο για το βαρος..εχμ,εχμ...το κρυβεις ή δεν το κρυβεις,ειναι εκει το γ@μημενο
Οσο και να μην φαινεται λογω ζυγισματος,θα φανει σε καποια φαση που θα πηγαινεις "ζεστά",γρηγορα και θα αναγκαστεις
να φρεναρεις,θα το νοιωσεις στην εξοδο που θα σου θεσει περιορισμους και αλλα πολλα
Θα μου πεις τι ζηταω,sport touring μηχανακι ειναι,δεν ειναι σουπερσπορ αλλα κουβεντα να γινεται..

Μηχανολογικα παντως δεν υπηρξε σχεδιαση,ουτε καν βελτιωση σε αποδοση...
Πολλα FΙ (πολλες φορες ) πανε καλυτερα απο τα Βιτεκια,οπως και να το κανουμε....

Και ειναι κριμα που μια τοσο "προχω" εταιρεια,με εφεση στην μηχανολογικη πρωτοπορια να επιλεξει ενα μηχανακι με τοσο
"πολυτιμο" ονομα (VFR) για μηχανολογικους (και κατ'αλλους σχεδιαστικους)λεονταρισμους,φθηνους μαλιστα..

Αποδειξη οτι η ιδια η εταιρεια δεν ξαναεφαρμοσε πουθενα το συστημα αυτο σε δικυκλο...

Ειπαμε,κουβεντα να γινεται,δεν υπαρχει επι προσωπικου τιποτα
DENTOCOP
DENTOCOP
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-16
Mηνύματα : 1499
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750f 1990,1997 funduro.
Κράνος : HJC,SHOEI

It's all part of the charm.

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

20/1/2011, 12:11 am
gabadoo wrote:
Vvag wrote:
Για το πλαίσιο δε μπορώ να πω κάτι γιατί δε γνωρίζω. Όσο για το βάρος: Το έχεις οδηγήσει αλήθεια; Οδήγησέ το και πες μου αν σου φαίνεται πιο βαρύ από τα προηγούμενα.
Α, by the way, έκανα μια βόλτα σε ένα parking (με 10-20χλμ - εκεί ακριβώς που το βάρος ΦΑΙΝΕΤΑΙ) το 1200, το βαρύτερο όλων. Ούτε αυτό κατάλαβα να είναι βαρύτερο. Οπότε αν στα χαρτιά είναι βαρύτερο, αλλά στην πράξη δε φαίνεται, το ίδιο μου κάνει.



Αντιπαρερχομαι τα περι σχεδιασμου και ομορφιας,καθαρα υποκειμενικο...

Μηχανολογικως ομως ο Μιχαλης εχει δικιο....,δυστυχως θα ελεγα..
Οσο για το βαρος..εχμ,εχμ...το κρυβεις ή δεν το κρυβεις,ειναι εκει το γ@μημενο
Οσο και να μην φαινεται λογω ζυγισματος,θα φανει σε καποια φαση που θα πηγαινεις "ζεστά",γρηγορα και θα αναγκαστεις
να φρεναρεις,θα το νοιωσεις στην εξοδο που θα σου θεσει περιορισμους και αλλα πολλα
Θα μου πεις τι ζηταω,sport touring μηχανακι ειναι,δεν ειναι σουπερσπορ αλλα κουβεντα να γινεται..

Μηχανολογικα παντως δεν υπηρξε σχεδιαση,ουτε καν βελτιωση σε αποδοση...
Πολλα FΙ (πολλες φορες ) πανε καλυτερα απο τα Βιτεκια,οπως και να το κανουμε....

Και ειναι κριμα που μια τοσο "προχω" εταιρεια,με εφεση στην μηχανολογικη πρωτοπορια να επιλεξει ενα μηχανακι με τοσο
"πολυτιμο" ονομα (VFR) για μηχανολογικους (και κατ'αλλους σχεδιαστικους)λεονταρισμους,φθηνους μαλιστα..

Αποδειξη οτι η ιδια η εταιρεια δεν ξαναεφαρμοσε πουθενα το συστημα αυτο σε δικυκλο...

Ειπαμε,κουβεντα να γινεται,δεν υπαρχει επι προσωπικου τιποτα


Δυστυχώς για ποιούς??? Evil or Very Mad Evil or Very Mad
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

20/1/2011, 12:19 am
DENTOCOP wrote:

Δυστυχώς για ποιούς??? Evil or Very Mad Evil or Very Mad


Για μας τους αναβατες,τους μοτοσυκλετιστες...

Γιατι αμα προχωρουσε την εξελιξη του 800αρη κινητηρα με το cam gear train,εκει πισω στο 2002 και δεν επεμενε η εταιρεια στο Βιτεκ
θα ειχαμε αλλααααα κολπα σημερις (λεω εγω τωρα..)
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

20/1/2011, 3:46 am
Αφορισμοί - μερος 1ο
Caracal wrote:Εδώ έχουμε τεχνικό θέμα. Και το τεχνικό θέμα λέει: Ο κινητήρας του Vtec είναι ΠΟΛΥ ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ, και το ίδιο το σύστημα Vtec είναι παντελώς άχρηστο.

Αυτή η δήλωση προφανώς προκύπτει από την ύπαρξη καδένας στη θέση των γραναζιών, που όπως είναι ευκόλως εννοούμενο, κάποια παγκόσμια συνωμοσία από τεχνοκράτες με σκοπό την διαρκή υποβίβαση των προϊόντων, τα έχει κάνει να εκλείψουν τόσο από την γκάμα της Honda, όσο και από το γενικότερο μοτοσικλετιστικό και αυτοκινητιστικό στερέωμα. Πραγματικά είναι απορίας άξιο πως ΕΝΑ χαρακτηριστικό, μια καδένα στην προκείμενη, μπορεί να υποβαθμίσει συνολικά έναν κινητήρα τόσο πολύ. Πάντως δεν μας διευκρινίζεις ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ. Επειδή όμως την εμμονή σου (γιατί περί εμμονής πρόκειται όταν σε κάθε ευκαιρία αναφέρεσαι στην ανωτερότητα των προηγούμενων γενιών έναντι τουRC46II) τη ξέρουμε, υποθέτω ότι εννοείς σε σχέση με οποιοδήποτε cam gear train κινητήρα. Think


Caracal wrote:Οι καδένες των VF του '86 και το Vtec του CBR400F3 του '84; Η αλλαγή από καδένες σε Cam gear train δεν ήταν μία από τις ΒΑΣΙΚΕΣ διαφορές εξέλιξης από τα VF στα VFR;

Ε και? Το ότι η καδένες των VF του 86’ έβγαζαν προβλήματα και αντικαταστάθηκαν από την αξιόπιστη λύση των γραναζιών (για να πειστεί το αγοραστικό κοινό να αγοράσει πλέον μια σίγουρα αξιόπιστη μοτοσικλέτα), δεν σημαίνει πως κάποια στιγμή όταν θα λυνόντουσαν τα προβλήματα δεν θα επιστρέφαμε και πάλι σε αυτές. Εκατοντάδες κορυφαίοι κινητήρες αυτοκινήτων και μοτοσικλετών διαθέτουν καδένες αλλά και ιμάντες. Αντίθετα τα γρανάζια έχουν εκλείψει. Η συνωμοσία που λέγαμε πιο πάνω…


Αφορισμοί – μέρος 2ο
Caracal wrote:Μπήκε για ένα και μόνο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ λόγο: Για να τραβήξει στις μοτοσυκλέτες πελάτες από τα αυτοκίνητα της Honda, που θα άκουγαν Vtec θα πήγαινε το μυαλό τους στα Civic και θα ένοιωθαν κάτι οικείο για να αγοράσουνε μοτοσυκλέτα (κι ας μην έχει καμία σχέση το Civic Vtec με το VFR Vtec...αλλά είπαμε πελάτες θέλουμε, πρόβατα τι σημασία έχουν οι 100 που ξέρουν την διαφορά; ) . Τι ακριβώς να μου αρέσει από αυτό;

Μάλιστα. Εκτός από τα μηχανολογικά και τις ψυχαναλύσεις(παλαιότερα) βλέπω ότι είσαι ειδικός και σε θέματα μάρκετινγκ, ψυχολογία της μάζας, συλλογικού ασυνείδητου κλπ. Ευτυχώς που δεν έχω κανένα Type-R, S2000, γιατί αυτομάτως θα εντασσόμουν στα πρόβατα. Άχρηστο το VTEC λοιπόν. Προσωπικά στην πράξη διαπιστώνω πως κάνει πολύ καλά αυτό για το οποίο σχεδιάστηκε (βλ. οικονομία καυσίμου στην 8βάλβιδη λειτουργία). Επιπλέον δίνει χαρακτήρα (οδηγικά και ακουστικά) στην μοτοσικλέτα.


Αφορισμοί – μέρος 3ο
Caracal wrote:Βλ. τα περί γούστου παραπάνω. Για τα δικά μου δεδομένα, είσαι ΤΡΟΜΕΡΑ κακόγουστος.

Caracal wrote:Για τα σχεδιαστικά: Το VFR VTEC στην σχεδίασή του, χαρακτηρίζεται από περίπλοκους συνδυασμούς ακμών, καμπυλών και σύνθετων σχημάτων, που ΔΕΝ είχαμε ξαναδεί σε προηγούμενες σχεδιάσεις. Μόνο τα φανάρια, πρέπει να είναι 3 με 4 φορές πιο πολύπλοκο ΣΧΕΔΙΟ από του προηγούμενου μοντέλου.

Ε αυτήν την σχεδιαστική πολυπλοκότητα, αναφέρω ως καρναβάλι και σχεδιαστική φλυαρία. Καρναβάλι (μεταφορικά)=το μέρος που υπάρχει μεγάλο πλήθος διαφορετικών πραγμάτων, δλδ ακριβώς το σχέδιο του Vtec. Ειδικά σε σχέση με τα ''καθαρα'' σχέδια των προηγούμενων μοντέλων.

ΔΕΝ είναι θέμα γούστου αν το VTEC έχει πολύπλοκο σχέδιο. ΕΧΕΙ. Και αυτό εννοώ εγώ με το ''καρναβάλι''

Να τη και η τεκμηριωμένη σχεδιαστική άποψη. Είπαμε άλλο γούστο άλλο σχεδίαση. Εκτός από μέτριο(και πολύ λεώ ε?) από μηχανολογικής άποψης, είναι και κακό σχεδιαστικά(φλύαρο) και κακόγουστο κατά τη γνώμη σου. Άρα προκύπτει εύκολα ότι αυτή η μοτοσικλέτα μοσχοπούλησε και κρατήθηκε στην παραγωγή χωρίς αλλαγές 8 χρόνια, γιατί προφανώς ένα μεγάλο μοτοσικλετιστικό κοινό που την αγόρασε διακατέχεται από ΤΡΟΜΕΡΗ κακογουστιά, γιατί να την αγόρασε για λόγους τεχνολογικούς δεν υπάρχει περίπτωση όπως λες. Στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε θα έλεγα εγώ. Δεν έχω πρόβλημα με τα γούστα του καθενός, είναι υποκειμενικό ζήτημα, αλλά αδιαμφισβήτητα το ''καρναβάλι'' VTEC κρίνεται ως επιτυχημένο σχεδιαστικά μοντέλο λόγω της αποδοχής που έχει μέχρι και σήμερα ακόμα και από οπαδούς της less is more άποψης(βλ. Vvag).Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 239426


Caracal wrote:Και άλλα πολλά... απόπου να το ψάξεις, όσο ξεκινάς με λογική υπόθεση ότι το Vtec είναι εξέλιξη, καταλήγεις πάντα σε λογικό παράδοξο.

Caracal wrote:Στην πραγματικότητα όμως υστερεί ΚΑΙ σε πλαίσιο, αλλά θα τραβήξει κιάλλο, άστο...Στήσιμο και φρένα δεν μπορώ να συγκρίνω δίκαια, διότι σε αυτά το Vtec έχει την τύχη να είναι το νεώτερο χρονολογικά, επομένως επωφελείται της εξέλιξης σε στήσιμο και φρένα. Φαντάζεσαι όμως να υστερούσε ΚΑΙ εκεί; Εδώ που τα λέμε είναι το βαρύτερο όλων ε; (με εξαίρεση το ακόμα βαρύτερο 1200)

Και να που έχει και κάτι καλύτερο. Στήσιμο και φρένα. Άρα τελικά δεν καταλήγεις πάντα σε λογικό παράδοξο. Wink Γράφοντας για τα κιλά αναφέρεσαι στη διαφορά των μόλις 5κιλών που έχει από το Fi? Όσο για το πλαίσιο για πες, ειλικρινά θα με ενδιέφερε πως μπορείς να το τεκμηριώσεις.



Caracal wrote:Από την άλλη. Δως μου ένα VFR750-rc24, ένα μήνα και κάποια χρήματα. Να του κάνω μερικούς ''εκσυχρονισμούς'', όχι κάτι τρομερό, κάτι στα ίδια επίπεδα αναρτήσεων και φρένων με το σημερινό Vtec.

Ας πούμε ότι στο έδινε και το έκανες όπως λες, ένα Fi θα είχε καλύτερη τύχη?


---------------------------------------------------------------------------------------------------

Λοιπόν, για να κλείσω. Το γεγονός ότι στα παλαιότερα VFR ο κινητήρας ήταν overengineering όσον αφορά το θέμα τον γραναζιών δεν τον κάνει απαραίτητα και καλύτερο συνολικά. Αυτό που σου φαίνεται ως πισωγύρισμα ή ως μηχανολογική έκπτωση (βλ. καδένα) μπορεί να είναι(και είναι) σχεδιασμένο έτσι ώστε να προκύψει ελαφρύτερο, φτηνότερο και πιο οικολογικό με τίμημα την αυξημένη συντήρηση και την λιγότερη αντοχή στην κακή χρήση. Αυτό όμως δεν είναι απαραίτητα μειονέκτημα για μια μοτοσικλέτα sport-touring, αντιθέτως.


ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

20/1/2011, 8:50 am
mak wrote:Αφορισμοί - μερος 1ο
Caracal wrote:Εδώ έχουμε τεχνικό θέμα. Και το τεχνικό θέμα λέει: Ο κινητήρας του Vtec είναι ΠΟΛΥ ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ, και το ίδιο το σύστημα Vtec είναι παντελώς άχρηστο.

Αυτή η δήλωση προφανώς προκύπτει από την ύπαρξη καδένας στη θέση των γραναζιών, που όπως είναι ευκόλως εννοούμενο, κάποια παγκόσμια συνωμοσία από τεχνοκράτες με σκοπό την διαρκή υποβίβαση των προϊόντων, τα έχει κάνει να εκλείψουν τόσο από την γκάμα της Honda, όσο και από το γενικότερο μοτοσικλετιστικό και αυτοκινητιστικό στερέωμα. Πραγματικά είναι απορίας άξιο πως ΕΝΑ χαρακτηριστικό, μια καδένα στην προκείμενη, μπορεί να υποβαθμίσει συνολικά έναν κινητήρα τόσο πολύ. Πάντως δεν μας διευκρινίζεις ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ. Επειδή όμως την εμμονή σου (γιατί περί εμμονής πρόκειται όταν σε κάθε ευκαιρία αναφέρεσαι στην ανωτερότητα των προηγούμενων γενιών έναντι τουRC46II) τη ξέρουμε, υποθέτω ότι εννοείς σε σχέση με οποιοδήποτε cam gear train κινητήρα. Think


Caracal wrote:Οι καδένες των VF του '86 και το Vtec του CBR400F3 του '84; Η αλλαγή από καδένες σε Cam gear train δεν ήταν μία από τις ΒΑΣΙΚΕΣ διαφορές εξέλιξης από τα VF στα VFR;

Ε και? Το ότι η καδένες των VF του 86’ έβγαζαν προβλήματα και αντικαταστάθηκαν από την αξιόπιστη λύση των γραναζιών (για να πειστεί το αγοραστικό κοινό να αγοράσει πλέον μια σίγουρα αξιόπιστη μοτοσικλέτα), δεν σημαίνει πως κάποια στιγμή όταν θα λυνόντουσαν τα προβλήματα δεν θα επιστρέφαμε και πάλι σε αυτές. Εκατοντάδες κορυφαίοι κινητήρες αυτοκινήτων και μοτοσικλετών διαθέτουν καδένες αλλά και ιμάντες. Αντίθετα τα γρανάζια έχουν εκλείψει. Η συνωμοσία που λέγαμε πιο πάνω…


Αφορισμοί – μέρος 2ο
Caracal wrote:Μπήκε για ένα και μόνο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ λόγο: Για να τραβήξει στις μοτοσυκλέτες πελάτες από τα αυτοκίνητα της Honda, που θα άκουγαν Vtec θα πήγαινε το μυαλό τους στα Civic και θα ένοιωθαν κάτι οικείο για να αγοράσουνε μοτοσυκλέτα (κι ας μην έχει καμία σχέση το Civic Vtec με το VFR Vtec...αλλά είπαμε πελάτες θέλουμε, πρόβατα τι σημασία έχουν οι 100 που ξέρουν την διαφορά; ) . Τι ακριβώς να μου αρέσει από αυτό;

Μάλιστα. Εκτός από τα μηχανολογικά και τις ψυχαναλύσεις(παλαιότερα) βλέπω ότι είσαι ειδικός και σε θέματα μάρκετινγκ, ψυχολογία της μάζας, συλλογικού ασυνείδητου κλπ. Ευτυχώς που δεν έχω κανένα Type-R, S2000, γιατί αυτομάτως θα εντασσόμουν στα πρόβατα. Άχρηστο το VTEC λοιπόν. Προσωπικά στην πράξη διαπιστώνω πως κάνει πολύ καλά αυτό για το οποίο σχεδιάστηκε (βλ. οικονομία καυσίμου στην 8βάλβιδη λειτουργία). Επιπλέον δίνει χαρακτήρα (οδηγικά και ακουστικά) στην μοτοσικλέτα.


Αφορισμοί – μέρος 3ο
Caracal wrote:Βλ. τα περί γούστου παραπάνω. Για τα δικά μου δεδομένα, είσαι ΤΡΟΜΕΡΑ κακόγουστος.

Caracal wrote:Για τα σχεδιαστικά: Το VFR VTEC στην σχεδίασή του, χαρακτηρίζεται από περίπλοκους συνδυασμούς ακμών, καμπυλών και σύνθετων σχημάτων, που ΔΕΝ είχαμε ξαναδεί σε προηγούμενες σχεδιάσεις. Μόνο τα φανάρια, πρέπει να είναι 3 με 4 φορές πιο πολύπλοκο ΣΧΕΔΙΟ από του προηγούμενου μοντέλου.

Ε αυτήν την σχεδιαστική πολυπλοκότητα, αναφέρω ως καρναβάλι και σχεδιαστική φλυαρία. Καρναβάλι (μεταφορικά)=το μέρος που υπάρχει μεγάλο πλήθος διαφορετικών πραγμάτων, δλδ ακριβώς το σχέδιο του Vtec. Ειδικά σε σχέση με τα ''καθαρα'' σχέδια των προηγούμενων μοντέλων.

ΔΕΝ είναι θέμα γούστου αν το VTEC έχει πολύπλοκο σχέδιο. ΕΧΕΙ. Και αυτό εννοώ εγώ με το ''καρναβάλι''

Να τη και η τεκμηριωμένη σχεδιαστική άποψη. Είπαμε άλλο γούστο άλλο σχεδίαση. Εκτός από μέτριο(και πολύ λεώ ε?) από μηχανολογικής άποψης, είναι και κακό σχεδιαστικά(φλύαρο) και κακόγουστο κατά τη γνώμη σου. Άρα προκύπτει εύκολα ότι αυτή η μοτοσικλέτα μοσχοπούλησε και κρατήθηκε στην παραγωγή χωρίς αλλαγές 8 χρόνια, γιατί προφανώς ένα μεγάλο μοτοσικλετιστικό κοινό που την αγόρασε διακατέχεται από ΤΡΟΜΕΡΗ κακογουστιά, γιατί να την αγόρασε για λόγους τεχνολογικούς δεν υπάρχει περίπτωση όπως λες. Στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε θα έλεγα εγώ. Δεν έχω πρόβλημα με τα γούστα του καθενός, είναι υποκειμενικό ζήτημα, αλλά αδιαμφισβήτητα το ''καρναβάλι'' VTEC κρίνεται ως επιτυχημένο σχεδιαστικά μοντέλο λόγω της αποδοχής που έχει μέχρι και σήμερα ακόμα και από οπαδούς της less is more άποψης(βλ. Vvag).Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 239426


Caracal wrote:Και άλλα πολλά... απόπου να το ψάξεις, όσο ξεκινάς με λογική υπόθεση ότι το Vtec είναι εξέλιξη, καταλήγεις πάντα σε λογικό παράδοξο.

Caracal wrote:Στην πραγματικότητα όμως υστερεί ΚΑΙ σε πλαίσιο, αλλά θα τραβήξει κιάλλο, άστο...Στήσιμο και φρένα δεν μπορώ να συγκρίνω δίκαια, διότι σε αυτά το Vtec έχει την τύχη να είναι το νεώτερο χρονολογικά, επομένως επωφελείται της εξέλιξης σε στήσιμο και φρένα. Φαντάζεσαι όμως να υστερούσε ΚΑΙ εκεί; Εδώ που τα λέμε είναι το βαρύτερο όλων ε; (με εξαίρεση το ακόμα βαρύτερο 1200)

Και να που έχει και κάτι καλύτερο. Στήσιμο και φρένα. Άρα τελικά δεν καταλήγεις πάντα σε λογικό παράδοξο. Wink Γράφοντας για τα κιλά αναφέρεσαι στη διαφορά των μόλις 5κιλών που έχει από το Fi? Όσο για το πλαίσιο για πες, ειλικρινά θα με ενδιέφερε πως μπορείς να το τεκμηριώσεις.



Caracal wrote:Από την άλλη. Δως μου ένα VFR750-rc24, ένα μήνα και κάποια χρήματα. Να του κάνω μερικούς ''εκσυχρονισμούς'', όχι κάτι τρομερό, κάτι στα ίδια επίπεδα αναρτήσεων και φρένων με το σημερινό Vtec.

Ας πούμε ότι στο έδινε και το έκανες όπως λες, ένα Fi θα είχε καλύτερη τύχη?


---------------------------------------------------------------------------------------------------

Λοιπόν, για να κλείσω. Το γεγονός ότι στα παλαιότερα VFR ο κινητήρας ήταν overengineering όσον αφορά το θέμα τον γραναζιών δεν τον κάνει απαραίτητα και καλύτερο συνολικά. Αυτό που σου φαίνεται ως πισωγύρισμα ή ως μηχανολογική έκπτωση (βλ. καδένα) μπορεί να είναι(και είναι) σχεδιασμένο έτσι ώστε να προκύψει ελαφρύτερο, φτηνότερο και πιο οικολογικό με τίμημα την αυξημένη συντήρηση και την λιγότερη αντοχή στην κακή χρήση. Αυτό όμως δεν είναι απαραίτητα μειονέκτημα για μια μοτοσικλέτα sport-touring, αντιθέτως.


....... T T T T I love you I love you
grigoris
grigoris
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-26
Mηνύματα : 311
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 750 G1987,Tenere 600 1985,ΤT 600 1998
Κράνος : Καμία επιλογή

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

20/1/2011, 9:03 am
Αρχίσαν να ηχούν τα τύμπανα (με ηχητικό υπόβαθρο ήχους από γραναζωτά VFR)!
Ξεθάψτε το τομαχώκ του πολέμου γενναίοι μου!!!!
Μιχάλη μαζί σου!!!!
ΠΑΛΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΑΝ ΟΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΙ,ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ Δ/ΝΤΕΣ.....



ΑΕΕΕΕΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!!
Very Happy Laughing Cool
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

20/1/2011, 10:11 am
Ανακοίνωση:

Όσοι συμμετείχαν σε αυτό το θέμα και όσοι θα συμμετέχουν από τώρα και στο εξής.......


θα γίνουν BAN!!!!!! Knupp Knupp Knupp Knupp Knupp Knupp


Ξεκατινιάσατε πάλι! T
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

20/1/2011, 10:16 am
[quote="mak"]Αφορισμοί - μερος 1ο

Αφορισμοί – μέρος 2ο


Αφορισμοί – μέρος 3ο

Όχου αδερφάκι μου τώρα και συ, αφού το παιδάκι έχει αγλικό ξώβεργο, με καδένα και από ομορφιά άστα να πάει (υποκειμενική άποψη πάντα) Laughing lol! lol!



DENTOCOP
DENTOCOP
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-16
Mηνύματα : 1499
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750f 1990,1997 funduro.
Κράνος : HJC,SHOEI

It's all part of the charm.

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

20/1/2011, 10:27 am
BAN BAN BAN

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 672558 Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 672558 Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 672558
DENTOCOP
DENTOCOP
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-16
Mηνύματα : 1499
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750f 1990,1997 funduro.
Κράνος : HJC,SHOEI

It's all part of the charm.

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

20/1/2011, 10:32 am
Άργησαν να μάθουν για την πατάτα -με ...μπιφτέκι- που αγόρασαν,γι'αυτό αφρίζουν τώρα Μιχάλη. Wall Fool

Μην τους παρεξηγείς.

Όπως λέει και ο...σοφός Φυσικός: Καδένας με τον πόνο του. Tsopa
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

20/1/2011, 11:16 am
Διαβαζω διαβαζω και αδυνατω να καταλαβω τι θελουν να πουν καποια παιδια...

Κατωτερο μηχανολογικα.
Καρναβαλι.
Πολυ βαρυ.
Ειναι 4 κιλα και 11γρ βαρυτερο απ το fi.
Που και που το fi ειναι και πιο γρηγορο απ το vtec.
Εμμονη με το vtec της Honda αλλιως ισως να ειχε φτιαξει πυραυλο.
Δυστυχια μεγαλη βρηκε τους κατοχους vtec.
Εως και πολυπλοκο φαναρι εχει η παλιομηχανη..που πηγε την εξελιξη τοσα χρονια πισω..φτου
Και αλλα κι αλλα κακα εχει που εντοπισατε..που να τα γραφω τωρα..
Και τι καλο που ειναι το 750.
Και τι καλο που ειναι το fi,κριμα που πισωγυρισαμε με το παλιοvtec,ξανα φτου.

Ξερετε ποσους λιβελους θα μπορουσα να γραφω κι εγω καθημερινα για 675 εγγλεζικα,και suzuki 650 η για παλια μηχανακια που εχει ο Γρηγορης,που τα φτιαξαν μαστοροι κι οχι λογιστες;..πολλους.
Αλλα να το κανω και σε φορουμ που το πλειστον εχουν Vstrom, ή triumph 675, ή να γραφτω σε κλασικους και μετα και να αναγαγω καθε ερωτημα απορια μελους σε ευκαιρια για απαξιωση των μοτ/των τους.
Γιατι εμενα αυτο μου φαινεται οτι προσπαθητε,και ειναι επιεικως αγενεια.

Υγ. Η πλακα και το πειραγμα ειναι παντα αποδεκτα,ενιοτε και θεμιτα,αλλα εχουν ορια.

Αυτα.

grigoris
grigoris
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-26
Mηνύματα : 311
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 750 G1987,Tenere 600 1985,ΤT 600 1998
Κράνος : Καμία επιλογή

Να είχαμε ένα ρημάδι RC24 Empty Re: Να είχαμε ένα ρημάδι RC24

20/1/2011, 12:15 pm
Πέρα από την πλάκα και το μαύρο χιούμορ που έκανα,(Η δωδεκαετία του 78- 90) θρίβει από μοτο που ξεκίνησαν με διθυράμβους την καριέρα τους,αλλά αποδείχτηκαν μεγάλες ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΕΣ αποτυχίες.(από όλες τις γιαπωνέζικες εταιρείες.Πρωταθλήτρια στο σπορ αυτό νομίζω η Υαμαπα και ακολουθούσε η Ηοντα με Σουτζουκι και τελευταία την Καφασακι)
Δεν τις συγχέω με τις εμπορικές αποτυχίες π.χ. Ηοnda MVX 250,VT 250,VF 750 F(Στην θεωρία αστέρια αλλά στην πράξη αναξιόπιστες επίπτουν στην 'α κατηγορία) ενώ Suzuki GT 750http://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_gt750%2073.htm αλλά και ΧΝ 85 http://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_xn85d83.htm π.χ.,ανήκουν στην β΄κατηγορία,απέτυχαν εμπορικά δηλαδή ενώ ήταν νηχανολογικά προηγμένες (γιατην εποχή τους )και αξιόπιστες!!
Δείτε τα τεχνικά της Τουρμπο και θα καταλάβετε τι εννοώ!
Σημειωτέον πως η συγκεκριμμένη (σύμφωνα με τον ειδικό τύπο της εποχής,δεν είχε την δυστροπία του τούρμπο που είχαν οι αντίστοιχες Honda,Yamaha ,ούτε υπέφερε από τα αρχικά προβλήματα αξιοπιστίας των άλλων(παρουσιάστηκε μετά από αυτές,βέβαια)
Καταδικάστηκε από το γεγονός οτι στην γενική νοοτροπία της εποχής τα τούρμπο δεν έγιναν αποδεκτά.αλλά και στην πολιτική της εταιρείας που προώθησε την ελαφρύτερη,ταχύτερη και φτηνότερη GSΧ 750 ES που παρουσιάστηκε λίγους μήνες μετά!
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_gsx750es%2083.htm
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum