Go down
Dimitrisk12
Dimitrisk12
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-22
Mηνύματα : 246
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 VTEC, PCX 125
Κράνος : SHOEI MULTITECH, X-LITE X 801 RR

VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2 Empty VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2

31/1/2011, 10:04 am
Ο χειμώνας που διανύουμε είναι ο πρώτος που συμβιώνω με το VFR. Τώρα λοιπόν που έχει πέσει αρκετά η θερμοκρασία, παρατηρώ κάτι που μου φαίνεται τουλάχιστον περίεργο έως εκνευριστικό... Mad
Ως γνωστόν, η θερμοκρασία νερού που πρέπει να έχει ο κινητήρας για να λειτουργήσει το VTEC, είναι οι 65 βαθμοί. Επίσης, είναι ο γνωστό, ότι το σύστημα ψύξης της μηχανής, υποβοηθείται από τον σχεδιασμό των fairing, όπου σε ταχύτητες άνω των 80-100 km/h βοηθά στην επαγωγή της θερμότητας (διορθώστε με αν κάνω λάθος...).
Αυτό που με ξενερώνει λοιπόν όταν συνδυάζονται τα παραπάνω με συνθήκες χαμηλής θερμοκρασίας και υγρασίας, είναι ότι η θερμοκρασία του νερού διατηρείται πολύ δύσκολα άνω των 65 βαθμών. αυτό ουσιαστικά σημαίνει ότι υπό τέτοιες συνθήκες, δεν μπορείς να έχεις διαθέσιμη όλη τη δύναμη του κινητήρα. Ειδικά στην περίπτωσή μου, που οι δρόμοι που χρησιμοποιώ είναι κυρίως λεωφόροι (Κατεχάκη, Παραλιακή-Κηφισός) και όχι κέντρο, ουσιαστικά σπάνια βλέπω θερμοκρασίες VTEC.
Όλο αυτό λοιπόν μου κάνει λίγο σε φάουλ του VTEC... δεν μ' αρέσει να μην μπορώ να εκμεταλλευτώ πλήρως τις (ομολογουμένως εξαιρετικές) δυνατότητες του VTEC και να έχω περιορισμους... καιρού... :(
Οι υπόλοιποι κάτοχοι VTEC τι λέτε; Έχετε το ίδιο θέμα; Ποιες είναι οι απόψεις σας;
Coffee

apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2 Empty Re: VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2

31/1/2011, 10:29 am
Κάποιο πρόβλημα έχεις φίλε, πιθανόν με τον θερμοστάτη που σου μένει σταθερά ανοιχτός.

Από Παπάγο που μένω, μετά από κάποια πρόχειρη προθέρμανση μέχρι να βάλω γάντια κράνος και παλάσκες, έχω θερμοκρασία VTec όταν μπαίνω στην Περιφερειακή Υμηττού.
Γενικά δεν έχει μεγάλη διαφορά, είτε χειμώνας είναι είτε Καλοκαίρι. Ακόμα και με μείον βαθμούς αν πάω στο κέντρο, κάποια στιγμή θα ανάψουν βεντιλατέρ με 104 βαθμούς. Σε τέτοιους δρόμους που λες, είμαι γύρω στους 90 βαθμούς.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2 Empty Re: VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2

31/1/2011, 10:58 am
Επιτέλους!!! Έλυσες το αιώνιο πρόβλημα των V-Tec με τις υψηλές θερμοκρασίες!!! Σε ζηλεύω!!! lol! lol! lol! lol!

Και για να μιλήσουμε σοβαρά, μάλλον ο Στάθης έχει δίκιο.
V-Tec και να μη φτάνει θερμοκρασίες βεντιλατέρ για πλάκα, δε νοείται... δες το!

cheers
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2 Empty Re: VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2

31/1/2011, 11:10 am
καποιο προβλημα εχεις
ισως εκεινη η βαλβιδα που αφηνει το νερο να κυκλοφορεί και προς/απο το ψυγειο μονο μετα παο μι θερμοκρασια (60? 65?) σου εχει κολλήσει και ειναι ανοικτή συνέχεια με αποτέλεσμα να εχεις θερμοκρασίες νερού ανάλογα τις θερμοκρασιές περιβάλλοντως
(ψυχρόαιμο VFR!!!)
Dimitrisk12
Dimitrisk12
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-22
Mηνύματα : 246
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 VTEC, PCX 125
Κράνος : SHOEI MULTITECH, X-LITE X 801 RR

VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2 Empty Re: VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2

31/1/2011, 11:49 am
Καλοκαίρι δεν έχω κανένα πρόβλημα΄(χτυπάει τις κατοστάρες του) όπως και σε συνθήκες μποτιλιαρίσματος. Αλλά Βύρωνα Ηράκλειο από Κατεχάκη βράδυ με κρύο σπάνια θα πάει πάνω από 70... 90 σε καμία περίπτωση....
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2 Empty Re: VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2

31/1/2011, 11:57 am
Όπως έχει πεί και ο Μέγας Φιλόσοφος και Στοχαστής: "καδένας με τον πόνο του.........."


Razz Razz Razz

Υ.Γ. Αλήθεια, τί κάνει αυτή η ψυχή;
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2 Empty Re: VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2

31/1/2011, 12:04 pm
Παναγιώτης Κ. wrote:Υ.Γ. Αλήθεια, τί κάνει αυτή η ψυχή;

Μοντάρει το 750.
Αλλά όπως όλοι οι Μεγάλοι Φιλόσοφοι και Στοχαστές, θέλει το χρόνο του (στην κυριολεξία)... Razz Razz Razz
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2 Empty Re: VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2

31/1/2011, 12:46 pm
Ναι, παίζει με τις τάπες των συμπλεκτών για καλύτερη ωρίμανση...

Επι του θέματος. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει αφαιρέσει τον υδραυλικό θερμοστάτη ή έχει χαλάσει (αν και αυτοί όταν χαλάνε, μένουν κλειστοί, όχι ανοικτοί...).
VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2 19300MBG003_large

Aν ασχολείσαι μπορείς να το τσεκάρεις και μόνος σου. Αν όχι, εμπρός λοιπόν καλέ μου μάστοραααααα....

Μπορείς και απλά να μην κάνεις τπτ απολύτως και να το αφήσεις ως έχει. Δεν έχεις θέμα στην Ελλάδα. Απλά θα έχεις λίγο το νού σου, στο πολύ κρύο για 1-2 μήνες τον χρόνο, να το ζεσταίνεις λίγο παραπάνω, εν κινήσει ζέσταμα πάντα, και αν πέσει πολύ η θερμοκρασία να μην το σκίζεις. Αν είναι όμως να πας Φλώρινα, Φινλανδία κ.ο.κ. φτιάχτο.
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2 Empty Re: VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2

31/1/2011, 12:59 pm
Α γεια σου αυτο ηθελα να πω.... Wink
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2 Empty Re: VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2

31/1/2011, 4:31 pm
Απ τα γραφομενα σου Δημητρη,μαλλον εχεις κολημενο θερμοστατη σε ανοιχτη θεση,οποτε τα υγρα του ψυγειων εχουν συνεχη ροη,απο και προς το μοτερ,ενω κανονικα ανοιγει απο τους 80 αρχικα εως τους 84 β.πληρως.
Με τον μοτερ κρυο εχεις ποιο πλουσιο μιγμα,οποτε πιο μεγαλη καταναλωση και πιο πολλα καταλοιπα και επικαθισεις σε καποια σημεια του μοτερ,βαλβιδες πιστονια, μπουζι,κλπ.
Ισως και ελαχιστα πιο πολλες φθορες λογω θερμοκρασιας λιπαντικου και ανοχων.
Ο θερμοστατης τωρα ειναι αναμεσα στους κυλινδρους και αρκετα χαμηλα,για προσβαση σ αυτον πρεπει να βγουν με την σειρα που σου γραφω,ρεζερβουαρ,φιλτρο και φιλτροκουτι κυριως,τα μπεκ με την βαση τους,τη μπεκιερα δηλαδη,και βεβαια τα υγρα των ψυγειων ανοιγοντας ενα κολαρο κατω αριστερα στην αντλια.
Ανοιγεις το συστημα που εχει τον θερμοστατη μεσα,τον καταλαβαινεις απ τους σωληνες ψυκτικου που εχει..
Αφου βαλεις καινουργιον κοιτας και το λαστιχακι φλαντζα για τυχον φθορες.
Τα υγρα ξαναμπαινουν απο την ταπα του δεξιου ψυγειου,γεμιζεις βαζεις εμπρος και αφου φθασει 104 β και το βεντιλατερ παρει εμπρος,σβηνεις και συμπληρωνεις οσο ακομα χρειαζετε.
Ολα αυτα αφου εχεις βγαλει βεβαια και το δεξι φαιριγκ.
Αν κανεις αυτη την δουλεια μονος η σε μαστορα δωσε με την ευκαιρια τα μπεκ για ενα καθαρισμα,συνηθως το θελουν και βλεπεις διαφορα σε δυναμη και οικονομια
Wink
Για την ωρα πηγαινε το δυνατον με πιο λιγες στροφες,και εξω απ το vtec,εως 160 χλμ με εκτη ταχ.δηλαδη,και δεν θαχεις κανενα προβλημα εως οτου το φτιαξεις.
Για να ξερεις ο θερμοστατης κανει κοντα στα 50 ευρω και τον κωδικο του τον εχω απ τον Γιαννη τον Bravo που τον αλλαξε,και απ εξω εχει περιπου ιδια τιμη.
Αυτα Δημητρακο,κι οτι θελεις,ακομα και βοηθεια στο μαστορεμα ειμαι μεσα. Smile
Dimitrisk12
Dimitrisk12
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-22
Mηνύματα : 246
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 VTEC, PCX 125
Κράνος : SHOEI MULTITECH, X-LITE X 801 RR

VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2 Empty Re: VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2

31/1/2011, 5:39 pm
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες. Τωρα που το κοιταξα ειδα οτι εχει χασει και ψυκτικο υγρο οποτε μαλλον κατι θα παιζει...
Συνεπως αλλο ενα πραγμα που θα γινει προσεχως στον μαστορα εκτος απο αλλαγη τεντωτηρες, ελεγχο βαλβηδων και επιδιορθωση στροφομετρου....
Ρε παιδια μηπως το δικο μου VFR ειναι ιταλικο....; Suspect Neutral Suspect
Seelenheil
Seelenheil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-08
Mηνύματα : 294
Ηλικία : 41
Μοντέλο : ST-1300 / 2004
Κράνος : Shark Skwal

VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2 Empty Re: VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2

31/1/2011, 6:18 pm
Χαχαχα, εδώ πέρα που ταξιδεύω μονίμως με θερμοκρασίες κάτω του 0 δεν έχω τέτοιο θέμα πάντως! Μια χαρά ανεβάζει θερμοκρασία, βέβαια έχω πολύ καιρό να δω πάνω από 80 βαθμούς!
salas
salas
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2015-02-27
Mηνύματα : 7
Ηλικία : 42
Μοντέλο : Honda Astrea Supra 100 - Honda VFR 800 VTEC
Κράνος : HJC IS-17

VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2 Empty Re: VTEC ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ.... 2

30/3/2015, 1:03 pm
Σήμερα το πρωί ερχόμενος στη δουλειά με το Vtec μοντέλο 2002 δεν ανέβασε πάνω απο 62 βαθμούς θερμοκρασία κινητήτηρα.
Η απόσταση περίπου 22 χλμ.

Ο αέρας άντε να είχε 3 με 5 βαθμούς κελσίου. Είναι φυσιολογικό ; Πως μπορώ να δοκιμάσω αν έχω θέμα με το θερμοστάστη ;
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum