RED BULL DONKEY CROSS

+4
Don John
ΗΛΙΑΣ
SCORPIOS
Fanrider
8 posters
Go down
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

RED BULL DONKEY CROSS Empty RED BULL DONKEY CROSS

22/3/2011, 6:32 pm
RED BULL DONKEY CROSS 29pbyis


Τριάντα κορυφαίοι motocross αναβάτες, 30 πεισματάρικα γαϊδουράκια και το μοναδικής ομορφιάς Βουνό των Κενταύρων, το Πήλιο, είναι τα συστατικά της πιο ανατρεπτικής, αστείας και ταυτόχρονα γεμάτης προκλήσεις offroad αναμέτρησης, που επιστρέφει για τρίτη φορά!

Στις 3 Απριλίου 2011, το Red Bull Donkey Cross πρόκειται να ταξιδέψει σε έναν από τους πιο δημοφιλείς χειμερινούς προορισμούς της Ελλάδας, το Πήλιο. Εκεί, και συγκεκριμένα στη Μακρυνίτσα, υπόσχεται να προσφέρει μια συγκλονιστική εμπειρία για 30 κορυφαίους motocross αναβάτες. Πηδώντας από τη σέλα στο σαμάρι, καλούνται να αποδείξουν όχι μόνο τη δεξιότητά τους αλλά και τη «γαϊδουρινή» υπομονή τους, χαλιναγωγώντας τα γαϊδουράκια για να φτάσουν στον τερματισμό.

Για να αντιμετωπίσουν την πρόκληση του Πηλίου, οι αναβάτες θα πρέπει να ολοκληρώσουν στον ελάχιστο δυνατό χρόνο την προκαθορισμένη διαδρομή μήκους 3χλμ. με τις enduro μηχανές τους, μέσα σε καλντερίμια και δύσβατα μονοπάτια, αλλά για κάποια μέτρα να αλλάξουν το τεχνικά προηγμένο όχημά τους, με το πιο hardcore όχημα της ιστορίας, το γαϊδουράκι!

Ακολουθώντας πιστά τα «μαθήματα οδήγησης γαϊδουριού» που θα παραδόσουν οι αγωγιάτες και με δεδομένο ότι οποιαδήποτε μορφή άσκησης βίας στα «καθαρόαιμα» τετράποδα θα επιφέρει αποκλεισμό, οι all terrain αναβάτες θα διεκδικήσουν το πολυπόθητο βραβείο, αλλά και την πρώτη θέση στη μαγευτική θέα από το «μπαλκόνι του Πηλίου».

Μετά από δύο πετυχημένους αγώνες το 2007 και το 2008 στο νησιώτικο και καλοκαιρινό περιβάλλον της Σίφνου, το Red Bull Donkey Cross επιστρέφει με νέες προκλήσεις σε ένα άκρως χειμερινό περιβάλλον, δημιουργώντας ένα πρωτόγνωρο σκηνικό για συμμετέχοντες και θεατές!

Μπορείτε να πάρεμε μια γεύση από το Red Bull Donkey Cross ΕΔΩ.

SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

RED BULL DONKEY CROSS Empty Re: RED BULL DONKEY CROSS

22/3/2011, 7:37 pm
Καλό φαίνεται. Thumbsup
Αν είναι πρωί προλαβαίνω να πάω.
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

RED BULL DONKEY CROSS Empty Re: RED BULL DONKEY CROSS

22/3/2011, 8:24 pm
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy φανη ορε να παρω και εγω κανα καλο γαιδουρι απο εδω να παω λές εεε Razz
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

RED BULL DONKEY CROSS Empty Re: RED BULL DONKEY CROSS

22/3/2011, 11:38 pm
γαμωτο :(

δεν εχω ιδεα απο motocross Blush

Razz lol! lol!
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

RED BULL DONKEY CROSS Empty Re: RED BULL DONKEY CROSS

23/3/2011, 1:47 pm
ουτε εγω.... lol! lol! lol! lol! lol!
xristos280
xristos280
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-08-08
Mηνύματα : 489
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR 800 2009
Κράνος : SHOEI XR 1000 crest

Χρήστος

RED BULL DONKEY CROSS Empty Re: RED BULL DONKEY CROSS

23/3/2011, 9:07 pm
Αν και είναι πάνω από 20 λεπτά από το σπίτι μου θα κάνω αυτό το ταξίδι και θα πάω lol!

περίπου 22λ. lol!
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

RED BULL DONKEY CROSS Empty Re: RED BULL DONKEY CROSS

23/3/2011, 9:15 pm
xristos280 wrote:Αν και είναι πάνω από 20 λεπτά από το σπίτι μου θα κάνω αυτό το ταξίδι και θα πάω lol!

περίπου 22λ. lol!


εξυπνάκια.......... Razz
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

RED BULL DONKEY CROSS Empty Re: RED BULL DONKEY CROSS

29/3/2011, 12:53 pm
Δεν χρειάζεται να είσαι rider, ούτε μηχανικός, ούτε αγωγιάτης! Το μόνο που χρειάζεσαι είναι φαντασία και πειραματισμός για να φτιάξεις το δικό σου Donkey Cross παίρνοντας μέρος στο πρωτότυπο online game “Pimp – My – Donkey”.

Τα βήματα είναι απλά:

- Μπες στο site www.redbull.gr/pimpmydonkey

- Διάλεξε το γαϊδούρι που θέλεις να “φτιάξεις”

- Πρόσθεσέ του τα εξαρτήματα που θέλεις

- Κάνε upload το δικό σου Donkey Cross στην online gallery του site

- Προώθησέ το μήνυμα σε όλους σου τους φίλους και μάζεψε όσα περισσότερα “likes” μπορείς!

Όλα τα “καραφτιαγμένα” γαϊδουράκια θα πέσουν στη κούρσα των “likes“, μέχρι τις 30 Μαρτίου. Ο δημιουργός του μεγάλου φαβορί με τα περισσότερα “likes“ φεύγει με τον/τη φίλη του για Μακρινίτσα Πηλίου με όλα τα έξοδα πληρωμένα στις 2 & 3 Απριλίου για ένα ανατρεπτικό Σαββατοκύριακο ώστε να παρακολουθήσει το Red Bull Donkey Cross από κοντά!




Ξέρει κανείς τι ώρα ξεκινάει ο αγώνας???
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

RED BULL DONKEY CROSS Empty Re: RED BULL DONKEY CROSS

29/3/2011, 12:58 pm
χρειάζεται βιβλιόφατσο?
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

RED BULL DONKEY CROSS Empty Re: RED BULL DONKEY CROSS

29/3/2011, 1:17 pm
nikos-ex victor wrote:χρειάζεται βιβλιόφατσο?



Έτσι νομίζω.
Δεν έχω ούτε εγώ για να σου πω σίγουρα.
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

RED BULL DONKEY CROSS Empty Re: RED BULL DONKEY CROSS

29/3/2011, 1:19 pm
SCORPIOS wrote:
nikos-ex victor wrote:χρειάζεται βιβλιόφατσο?



Έτσι νομίζω.
Δεν έχω ούτε εγώ για να σου πω σίγουρα.

Shocked οπότε δεν θα λάβουμε μέρος?

bicycle
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

RED BULL DONKEY CROSS Empty Re: RED BULL DONKEY CROSS

11/4/2011, 8:36 pm
RED BULL DONKEY CROSS Donkeyracestart



Κυριακή, 3 Απριλίου 2011: 3500 θεατές κατέκλυσαν τη γραφική Μακρινίτσα του Πηλίου…

…για να παρακολουθήσουν 25 αναβάτες στον πιο ανατρεπτικό αγώνα off-road, το Red Bull Donkey Cross. Με φόντο το δύσβατο, καταπράσινο και ορεινό περιβάλλον του Πηλίου, οι αθλητές πέρασαν με ενθουσιασμό από τη σέλα των μηχανών τους στα σαμάρια των γαϊδουριών. Σε μία σκληρή αναμέτρηση, όπου κατάφεραν να τερματίσουν μόλις 9 αθλητές, νικητής στέφθηκε ο έμπειρος αναβάτης Λευτέρης Καρέτσος!

RED BULL DONKEY CROSS Afterdonkey1



Η καρώ σημαία της εκκίνησης του αγώνα έπεσε στη 13:00 το μεσημέρι της Κυριακής με το κοινό να χειροκροτεί αναβάτες και γαϊδουράκια ενθαρρύνοντάς τους να ανταποκριθούν με επιτυχία στις προκλήσεις μιας ιδιαίτερα απαιτητικής διαδρομής. Ταμπαξής, Καρέτσος, Ορφανός, Σιαφαρίκας, είναι μόνο κάποια από τα κορυφαία ονόματα στη λίστα αναβατών που περιείχε και 4 διεθνείς συμμετοχές. Ο αγώνας ξεκίνησε με μεγάλο ενθουσιασμό καθώς το πρώτο σκέλος της διαδρομής περιλάμβανε ομαδική εκκίνηση με τα γαϊδουράκια. Οι αναβάτες με πολύ αγωνία αλλά και χιούμορ, προσπάθησαν να ολοκληρώσουν την πρώτη διαδρομή μήκους 1,5 χλμ., ανάμεσα σε ανηφορικά σοκάκια και απότομες κατηφορικές πλαγιές. Στόχος τους… να πείσουν τη Μαίρη Πόπινς, τον Τζέικομπ, την Άναμπελ, τον Στράτο και τα υπόλοιπα γαϊδουράκια να παραβλέψουν τον πεισματάρικο χαρακτήρα τους και να ακολουθήσουν τα προστάγματα τους καλύπτοντας τη διαδρομή στο μέγιστο ανεκτό χρόνο των 50 λεπτών.

RED BULL DONKEY CROSS Donkeyride1





Στη δεύτερη και βασική φάση του αγώνα, οι αναβάτες ανέβηκαν στις μηχανές τους – που γέμισαν με επιδόσεις από τη BP Ultimate – για την πολύ απαιτητική διαδρομή, μήκους 2,8 χλμ που έπρεπε να ολοκληρωθεί πέντε φορές. Trial, motocross & enduro αναβάτες ρίχτηκαν στη μάχη αντιμετωπίζοντας μεγάλο βαθμό δυσκολίας σε μια διαδρομή με απόκρημνα μονοπάτια, καλντερίμια, περάσματα από παραδοσιακές πεζούλες, αλλά και τμήματα με τεχνητά εμπόδια. 19 από τους 25 riders εγκατέλειψαν, κάποιοι γιατί η διαδρομή αποδείχθηκε εξαντλητική και άλλοι γιατί η μηχανή τους έπαθε κάποια βλάβη.

Η τελευταία φάση του Red Bull Donkey Cross 2011, ολοκληρώθηκε πανηγυρικά με έναν γύρο με γαϊδουράκια. Οι αναβάτες αποθεώθηκαν από μικρούς και μεγάλους ενώ τα χαριτωμένα τετράποδα κέρδισαν τις εντυπώσεις. Την πρώτη θέση κατέκτησε ο Λευτέρης Καρέτσος με 428 βαθμούς, ο οποίος δήλωσε «Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί ενώ έχω σταματήσει από το 2007 να συμμετέχω σε αγώνες, κατάφερα να κερδίσω σε μια αντικειμενικά πολύ δύσκολη διαδρομή». Ακολούθησε ο «τοπικός ήρως του Βόλου», Χασιώτης Αργύρης που είπε χαμογελαστός «ήταν όλοι οι φίλοι και η οικογένειά μου εδώ, δεν ήθελα να γίνω ρεζίλι!» και στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Μανωλίδης Γιώργος με 372 βαθμούς, που δήλωσε «πανευτυχής!».


RED BULL DONKEY CROSS Podiumi



Η αυλαία του Red Bull Donkey Cross έπεσε στη Μακρινίτσα με την τελετή απονομής όπου αναβάτες και γαϊδουράκια καταχειροκροτήθηκαν από το ενθουσιασμένο κοινό.



πηγή: www.motorsite.gr
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

RED BULL DONKEY CROSS Empty Re: RED BULL DONKEY CROSS

11/4/2011, 8:40 pm
Γ@μώτο ήθελα να πάω αλλά δεν προλάβαινα το αεροπλάνο.
Πρέπει να είχε πολύ γέλιο.Άντε του χρόνου.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum