Go down
Athanor
Athanor
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-02
Mηνύματα : 176
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Honda VFR 800 FIW & Piaggio Vespa PX 125
Κράνος : Shoei XR1100/Z-One

Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια) Empty Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια)

9/4/2011, 9:33 pm
Καλησπέρα σε όλους/ες,
Βγάζοντας το τελικό της εξάτμισης κόπηκε το σημείο του λαιμού που δένει με το τελικό και έπρεπε να βγάλω τον λαιμό για να το πάω για φτιάξιμο. Είπα να να το βγάλω σε συνεργείο, αλλά σκέφτηκα ότι με λίγη προσοχή δεν θα μου μείνουν τα μπουζόνια στο χέρι. Κι όμως μου έμειναν. Embarassed Wall Wall Wall Wall Wall Όλα καλά στην αρχή, αλλά στη συνέχεια 2 μπουζόνια κόπηκαν (εκεί που βιδώνουν οι μπροστινοί λαιμοί) και δεν βγαίνουν με τίποτα. Στο ένα περισσεύει 1εκ. και στο άλλο περίπου 0.5εκ.
Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει να τις βγάλω με:
1. 2 κόντρα παξιμάδια. Το κάτω παξιμάδι παρασύρει το πάνω και στο τέλος τίποτα.
1.1. ζέσταμα με καμινέτο και 2 κόντρα παξιμάδια. Τίποτα.
2. Ηλεκτροκόλληση παξιμαδιού. Αν και στο βίντεο φαίνεται να λειτουργεί, στη δική μου περίπτωση έσπαγε η κόλληση.

Πριν το ξεβίδωμα έβαζα πάντα WD40.

Μένουν πλέον 2 λύσεις:
3. Τρύπημα του μπουζονιού, βίδωμα ανάποδου κολαούζου.

Αυτό το φοβάμαι λίγο γιατί αν δεν τρυπηθεί σωστά (θα πρέπει να το τρυπήσω ξαπλωμένος στο πάτωμα), μπορεί να χαλάσω τις βόλτες ή να σπάσει μέσα ο κολαούζος.
4. Άλλη λύση είναι αυτή, αυτή, ή αυτή. Ουσιαστικά, είναι μία εναλλακτική του 1 (ξεβίδωμα με 2 κόντρα παξιμάδια), αν και δεν μου φαίνεται απίθανο να σπάσουν και με αυτά.

help2 Προσπαθώ λοιπόν με κάποιο τρόπο να τα ξεβιδώσω χωρίς να χρειαστεί ν'ανοίξω καινούργιες βόλτες. Όποιος έχει δοκιμάσει τις παραπάνω ή και άλλες μεθόδους, χρειάζομαι συμβουλές.
Τα μπουζόνια στον κύλνδρο Νο1 είναι τα μόνα που έμειναν στη θέση τους, ενώ τα υπόλοιπα, είτε βγήκαν με το παξιμάδι, είτε κόπηκαν. Αν τα αφήσω όπως είναι και βάλω καινούργια παξιμάδια, υπάρχει κίνδυνος να κοπούν? Σκέφτομαι να τα βγάλω και αυτά αλλά φοβάμαι μήπως κοπούν και διπλασιάσω την γκαντεμιά μου.
Ευχαριστώ
demon
demon
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR800FI-01

Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια) Empty Re: Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια)

10/4/2011, 12:06 am
Από ανάλογη εμπειρία θα σου έλεγα ότι ο μόνος τρόπος είναι με ζέσταμα. Εγώ χρησιμοποιώ πιστόλι θερμού αέρα υδραυλικού για πιο προοδευτικό και ασφαλές ζέσταμα. Το καμινέτο μου φαίνεται πολύ επικίνδυνο. Το σημείο όμως που θα ξεβιδώσει δεν είναι πάντα σαφές. Νομίζω είναι, όταν αρχίσουν να κρυώνουν και συστέλονται τα μέταλλα. Χρειάζεται πολύ υπομονή και πολλές προσπάθειες...
Το πως θα πιάσεις τις βίδες είναι το δεύτερο θέμα ειδικά αν είναι κομμένες. Σίγουρα με κόντρα παξιμάδι ή αν δεν έχεις αρκετή βίδα, μπορείς να τροχίσεις πάνω κάτω, και να το πιάσεις με γαλλικό κλειδί. Αλλά το πρωτεύον είναι να "ξεκολήσεις" τα μέταλλα μεταξύ τους, γιατί όση δύναμη και να δώσεις στη βίδα-αν δεν το έχεις κάνει- θα την κόψεις παραμέσα, όπως έγινε και αρχικά.
Athanor
Athanor
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-02
Mηνύματα : 176
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Honda VFR 800 FIW & Piaggio Vespa PX 125
Κράνος : Shoei XR1100/Z-One

Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια) Empty Re: Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια)

10/4/2011, 12:39 am
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Το καμινέτο το φοβήθηκα κι εγώ, παρόλο που αποσύνδεσα την παροχή βενζίνης. Όπως συμβαίνει συχνά όταν δεν πας τη μηχανή στο μάστορα, στο τέλος ξοδεύεις το ίδια χρήματα αλλά για εργαλεία που σου λείπουν. Πιστόλι θερμού αέρα, εννοείς κάτι τέτοιο? Θα αγοράσω ένα και θα το δοκιμάσω. Έτσι κι αλλιώς είναι χρήσιμο εργαλείο.
Μετά από επικοινωνία με το δημιουργό του παραπάνω βίντεο, μαζί με το πιστόλι θερμού αέρα και το WD40 θα δοκιμάσω πάλι να κολλήσω ένα μεγαλύτερο παξιμάδι (13άρι αντί για το δικό του 10άρι) με ηλεκτροκόλληση ώστε να πάει η κόλληση ανάμεσα στο παξιμάδι και το μπουζόνι.
grigoris
grigoris
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-26
Mηνύματα : 311
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 750 G1987,Tenere 600 1985,ΤT 600 1998
Κράνος : Καμία επιλογή

Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια) Empty Re: Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια)

11/4/2011, 1:42 pm
Athanor wrote:Ευχαριστώ για την απάντηση.
Το καμινέτο το φοβήθηκα κι εγώ, παρόλο που αποσύνδεσα την παροχή βενζίνης. Όπως συμβαίνει συχνά όταν δεν πας τη μηχανή στο μάστορα, στο τέλος ξοδεύεις το ίδια χρήματα αλλά για εργαλεία που σου λείπουν. Πιστόλι θερμού αέρα, εννοείς κάτι τέτοιο? Θα αγοράσω ένα και θα το δοκιμάσω. Έτσι κι αλλιώς είναι χρήσιμο εργαλείο.
Μετά από επικοινωνία με το δημιουργό του παραπάνω βίντεο, μαζί με το πιστόλι θερμού αέρα και το WD40 θα δοκιμάσω πάλι να κολλήσω ένα μεγαλύτερο παξιμάδι (13άρι αντί για το δικό του 10άρι) με ηλεκτροκόλληση ώστε να πάει η κόλληση ανάμεσα στο παξιμάδι και το μπουζόνι.
Δυστυχώς η ηλεκτροκόληση δεν είναι οτι καλύτερο,δοκίμασε αν έχεις οξυγονοκόληση ή Αργκόν!
Μη δοκίμασεις ανάποδα κολαούζα,είναι πολύ σκληρό το μέταλλο του μπουζονιού!
Προσπάθησε να ζεστάνεις με το πιστόλι όσο γίνεται περισσότερο το αλουμίνιο της κεφαλής,στην ανάγκη κάλυψε με ένα μικρό κομμάτι αμίαντο το μπουζόνι!
Athanor
Athanor
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-02
Mηνύματα : 176
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Honda VFR 800 FIW & Piaggio Vespa PX 125
Κράνος : Shoei XR1100/Z-One

Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια) Empty Re: Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια)

13/4/2011, 1:56 am
Τελικά κατάφερα να βγάλω μόνο το ένα. Η ηλεκτροκόλληση δεν δούλεψε και το έβγαλα φρακάροντας ένα μεγαλύτερο παξιμάδι με κόφτη παξιμαδιών αφού ζέστανα γύρω από το μπουζόνι με πιστόλι θερμού αέρα για περίπου 30 λεπτά. Δυστυχώς αυτός ο τρόπος δεν δούλεψε για το δεύτερο μπουζόνι γιατί δεν έχει αρκετή βίδα για να το πιάσω (2-3mm). Αύριο θα δοκιμάσω να τετραγωνίσω το κομμάτι που περισσεύει και να το πιάσω με ένα κλειδί 4mm ή ένα γαλλικό, αλλά δεν το βλέπω να βγαίνει το ρημάδι.
Athanor
Athanor
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-02
Mηνύματα : 176
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Honda VFR 800 FIW & Piaggio Vespa PX 125
Κράνος : Shoei XR1100/Z-One

Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια) Empty Re: Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια)

19/4/2011, 7:48 pm
Δεν κατάφερα τίποτα με το ρημάδι το μπουζόνι. Σήμερα φόρεσα το λαιμό και την εξάτμιση και παρατήρησα ότι δεν χάνει αέρα από το συγκεκριμένο σημείο (ούτε από αλλού). Στη φωτογραφία φαίνεται το κομμάτι που περισσεύει. Εκτός του ότι περισσεύει λίγη βίδα, είναι και αρκετά φαγωμένη από τις προηγούμενες προσπάθειες.
Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια) Dscn3259y
Εναλλακτική λύση είναι να το πάω στο συνεργείο να το βγάλουν με ανάποδο κολαούζο ή/και αριστερόστροφο τρυπάνι ή να κολλήσω μία βίδα με αργκόν στο κομμάτι που περισσεύει για να έχουμε αρκετή βίδα για να το πίάσουμε. Δεν θέλω να τρυπήσω μόνος μου το μπουζόνι και να το βγάλω με ανάποδο κολαούζο γιατί φοβάμαι μην τρυπήσω στραβά και μετά τρέχω.
Αν δέσω λαιμό και εξάτμιση και το αφήσω έτσι, υπάρχει κίνδυνος να σπάσει και το άλλο μπουζόνι ή αφού δεν χάνει αέρα από εκεί είναι εντάξει? Το σημείο είναι στον κύλινδρο Νο4 (δεξιός μπροστινός κύλινδρος).
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια) Empty Re: Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια)

20/4/2011, 5:25 pm
Athanor wrote:Δεν κατάφερα τίποτα με το ρημάδι το μπουζόνι. Σήμερα φόρεσα το λαιμό και την εξάτμιση και παρατήρησα ότι δεν χάνει αέρα από το συγκεκριμένο σημείο (ούτε από αλλού). Στη φωτογραφία φαίνεται το κομμάτι που περισσεύει. Εκτός του ότι περισσεύει λίγη βίδα, είναι και αρκετά φαγωμένη από τις προηγούμενες προσπάθειες.
Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια) Dscn3259y
Εναλλακτική λύση είναι να το πάω στο συνεργείο να το βγάλουν με ανάποδο κολαούζο ή/και αριστερόστροφο τρυπάνι ή να κολλήσω μία βίδα με αργκόν στο κομμάτι που περισσεύει για να έχουμε αρκετή βίδα για να το πίάσουμε. Δεν θέλω να τρυπήσω μόνος μου το μπουζόνι και να το βγάλω με ανάποδο κολαούζο γιατί φοβάμαι μην τρυπήσω στραβά και μετά τρέχω.
Αν δέσω λαιμό και εξάτμιση και το αφήσω έτσι, υπάρχει κίνδυνος να σπάσει και το άλλο μπουζόνι ή αφού δεν χάνει αέρα από εκεί είναι εντάξει? Το σημείο είναι στον κύλινδρο Νο4 (δεξιός μπροστινός κύλινδρος).


Εγω που ειχα αφησει το παπι παλαιοτερα μονο με το ενα μπουζονι βιδωμενο συνεχεια εκοβε την βιδα.
Σταματησε οταν εφτιαξα και το αλλο και βιδωσε η εξατμιση καλα.
Τψρα θα μου πεις αλλο παπι αλλο VFR, αλλα το λεω μπας και βοηθησω.
Athanor
Athanor
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-02
Mηνύματα : 176
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Honda VFR 800 FIW & Piaggio Vespa PX 125
Κράνος : Shoei XR1100/Z-One

Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια) Empty Re: Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια)

20/4/2011, 7:06 pm
vagelis78 wrote:Εγω που ειχα αφησει το παπι παλαιοτερα μονο με το ενα μπουζονι βιδωμενο συνεχεια εκοβε την βιδα.
Σταματησε οταν εφτιαξα και το αλλο και βιδωσε η εξατμιση καλα.
Τψρα θα μου πεις αλλο παπι αλλο VFR, αλλα το λεω μπας και βοηθησω.

Ευχαριστώ για την απάντηση Βαγγέλη. Έχω σκοπό να το πάω σε μάστορα να το βγάλει για να είμαι ήσυχος, γιατί είμαι σίγουρος ότι μετά από κάθε διαδρομή με τη μηχανή θα κάθομαι να κοιτάω αν όλα είναι εντάξει. Το θέμα είναι ότι 2 μάστορες που πήρα τηλέφωνο δεν φαίνονται να θέλουν και πολύ να το αναλάβουν. Πάλι καλά που έχω και το βεσπάκι γιατί η ταλαιπωρία με το ρημάδι το μπουζόνι έχει παραγίνει.
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια) Empty Re: Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια)

20/4/2011, 8:42 pm
Athanor wrote:[
Το θέμα είναι ότι 2 μάστορες που πήρα τηλέφωνο δεν φαίνονται να θέλουν και πολύ να το αναλάβουν. Πάλι καλά που έχω και το βεσπάκι γιατί η ταλαιπωρία με το ρημάδι το μπουζόνι έχει παραγίνει.

Νομιζω (τι νομιζω δηλαδη που ειμαι σιγουρος Wink ) πως καποια καλα "μαστορια" ξερει να σου συστησει ο Doctor μας, που θα στο φτιαξουν εγγυημενα Thumbsup
Athanor
Athanor
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-02
Mηνύματα : 176
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Honda VFR 800 FIW & Piaggio Vespa PX 125
Κράνος : Shoei XR1100/Z-One

Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια) Empty Re: Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια)

20/4/2011, 9:07 pm
Don John wrote:
Athanor wrote:[
Το θέμα είναι ότι 2 μάστορες που πήρα τηλέφωνο δεν φαίνονται να θέλουν και πολύ να το αναλάβουν. Πάλι καλά που έχω και το βεσπάκι γιατί η ταλαιπωρία με το ρημάδι το μπουζόνι έχει παραγίνει.

Νομιζω (τι νομιζω δηλαδη που ειμαι σιγουρος Wink ) πως καποια καλα "μαστορια" ξερει να σου συστησει ο Doctor μας, που θα στο φτιαξουν εγγυημενα Thumbsup

Ελπίζω ο Doc να ξέρει μαστόρια χωρίς εισαγωγικά Cool
Doooooc help2
grigoris
grigoris
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-26
Mηνύματα : 311
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 750 G1987,Tenere 600 1985,ΤT 600 1998
Κράνος : Καμία επιλογή

Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια) Empty Re: Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια)

7/5/2011, 4:16 pm
Λοιπόν,Κώστα ,μην το βάλεις μόνο με το ένα μπουζόνι,το πιο σίγουρο είναι να κολλήσεις με αργκόν ένα παξιμάδι και αφού κρυώσει να ζεστάνεις την κεφαλή και σίγουρα θα ξεβιδώσει! Και με ανάποδο κολαούζο όμως θα βγεί αν δουλέψεις προσεκτικά !Κάνε μια μικρή επίπεδη επιφάνεια με την λίμα,ποντάρισε στο κέντρο τρύπησε προσεκτικά και πέρασε το ανάποδο!Το πολύ -πολύ αν φας τα σπειρώματα,πέρασε Helicoil και βίδωσε εκεί το νέο μπουζόνι!
Athanor
Athanor
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-02
Mηνύματα : 176
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Honda VFR 800 FIW & Piaggio Vespa PX 125
Κράνος : Shoei XR1100/Z-One

Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια) Empty Re: Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια)

7/5/2011, 5:26 pm
Γρηγόρη ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Τελικά κανόνισα και το πήγα σε ένα μάστορα που ασχολείται με αναπαλαιώσεις και έβγαλε το τελευταίο μπουζόνι. Του πήρε 5 λεπτά να το βγάλει (για μια στιγμή τσαντίστηκα που το έβγαλε τόσο εύκολα) με τον ίδιο τρόπο που προσπαθούσα 2 μέρες (ηλεκτροκόλληση μεγαλύτερου παξιμαδιού). Ίσως να χρησιμοποίησε κάποιο συγκεκριμένο ηλεκτρόδιο. Ίσως πάλι να μην την κατέχω την ηλεκτροκόλληση.
Δεν άντεχα άλλο χωρίς τη μηχανή (Αν και με "μονόμπρατσο" μπρος-πίσω, δεν πήγαινε άλλο με τη βέσπα) και προτίμησα να μην ασχοληθώ άλλο για να μην κάνω ζημιά και μπλέξω με Helicoil. Έβαλα Anti-seize στα καινούργια μπουζόνια για να μην κολλήσουν, της πήρα κι ένα δωράκι για την ταλαιπωρία που υπέστη και όλα καλά.

Θα βάλω φωτογραφίες από τα μπουζονάκια.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια) Empty Re: Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια)

8/5/2011, 11:25 pm
Καλές βόλτες!
grigoris
grigoris
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-26
Mηνύματα : 311
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 750 G1987,Tenere 600 1985,ΤT 600 1998
Κράνος : Καμία επιλογή

Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια) Empty Re: Κομμένο μπουζόνι κεφαλής (Βοήθεια)

9/5/2011, 8:37 am
Τέλος καλό όλα καλά!
Όσο για την ευκολία που το έβγαλε ο μάστορας έτσι είναι φίλε μου!
"Άλλη η δουλειά του ναύτη και άλλη του καντηλανάφτη" λέει ο σοφός λαός! Wink
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum