Go down
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Το top-ten των πεζών Empty Το top-ten των πεζών

11/4/2011, 7:46 pm
του Νίκου (Γερμανού) Κωστόπουλου

Καμία περιγραφή οδήγησης στην πόλη δεν θα ήταν ολοκληρωμένη χωρίς να αναφερθούμε και στους προβατοειδείς συμπολίτες μας που κυκλοφορούν πεζοί στον δρόμο. Προσέξτε όχι στο πεζοδρόμιο, στο δρόμο. Σαν Mr. Top-Ten λοιπόν θα τους χωρίσω και αυτούς στις δέκα πιο γραφικές κατηγορίες. Βέβαια όλοι τους έχουν κάτι κοινό που αν και δεν ξέρω τον ιατρικό όρο, έχει σχέση με δυσλειτουργία του εγκεφάλου.

1. Ο BEN JOHNSON

Έχετε δει τις γάτες στο δρόμο που οι κακομοίρες νομίζουν ότι αν τρέξουν αρκετά γρήγορα θα περάσουν χωρίς να τις πατήσουν; Τα αποτελέσματα δυστυχώς τα βλέπουμε συχνά να σαπίζουν στην άκρη του δρόμου αλλά τα ζώα έχουν την δικαιολογία ότι είναι ζώα, οι άνθρωποι τι να μας πουν;

Σκηνικό: Ξεκινάει να περάσει τον δρόμο και εσύ λες δεν κοιτάει, ας ρίξω μια κόρνα να καταλάβει ότι έρχομαι. Με το που την ακούει (προσέξτε πάντα κοιτάει μπροστά με λαχτάρα το απέναντι πεζοδρόμιο) βάζει λοιπόν το κεφάλι κάτω σαν Ben Johnson που άκουσε την πιστολιά της εκκίνησης του τελικού των 100 μέτρων, και τα δίνει όλα. Εσύ στο μεταξύ έχεις αρχίσει τα ζίκ-ζάκ μπας και γλιτώσετε και οι δύο. Όσο για τις μούντζες που του ρίχνεις πάνε στράφι γιατί το άτομο ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ΑΛΛΟΥ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ.

Ψυχολογία: Συνδυασμός αλόγου με παρωπίδες, άβουλου προβάτου και αγχωμένης γάτας.

2. Ο ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ

Αυτό τo αστέρι πρόκειται για καταπληκτική περίπτωση αψυχολόγητου πάνω στον οποίο θα μπορούσαν να κάνουν καριέρα πολλοί ψυχολόγοι.

Σκηνικό: Άδειος δρόμος και ενώ προχωράς κουλαριστός, νά τον, προβάλει. Εσύ ήσυχος γιατί είναι φανερό ότι σε έχει δει, γιατί σε κοιτάει στα μάτια. Τότε γιατί προχωράει κατ’ ευθείαν κατά πάνω σου; Αρχίζεις και ανησυχείς: «μα αφού κοιταζόμαστε που πάει;» Πες λοιπόν ότι έρχεται από δεξιά, εσύ κόβεις λίγο αριστερά αλλά αυτός ανοίγει βήμα. «Μα σημάδι με έβαλε;» αναρωτιέστε. Τώρα έχετε πλησιάσει επικίνδυνα, κόβεις κι άλλο αλλά αυτός το χαβά του. Αυτό ήταν, σφίγγεσαι για την επαφή οπότε (εδώ προσέξτε) ο τύπος υποκλίνεται σαν ευγενής Γιαπωνέζος, ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΣΥ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ. Χωρίς αμφιβολία περίπτωση σπογγώδους εγκεφαλοπάθειας που είναι πιο διαδεδομένη απ’ ότι μας έχουν πει.

Χαρακτηριστικός τύπος: Νέος, συνήθως ψηλός με αυτοπεποίθηση του τύπου «με την 316 μου έχω μαζέψει αρκετούς από δαύτους, δεν τρέχει τίποτα».

Ψυχολογία: «Ένα μηχανάκι είναι, σιγά το πράμα». Τώρα αν του πεις να σου ρίξω κοτρόνα 200 κιλών και βάλε με 60χλμ, Θα χλομιάσει. Λες και το μηχανάκι είναι από βαμβάκι.

3. Ο ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ

Κατ’ αρχήν ο άνθρωπος δεν φταίει. ΕΤΣΙ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ. Δηλαδή κύριε, πατάω πόδι στην άσφαλτο και τα τροχοφόρα κοκαλώνουν. Και μετά ήρθε Αθήνα.

Χαρακτηριστικός τύπος: Σορτσάκια, κοντομάνικα, παστέλ ανοιχτά χρώματα (ακόμη και τον χειμώνα), φωτογραφικές μηχανές κλπ. και χαμόγελο του τύπου «κοίτα τους που τρέχουν και δε φτάνουν κολλημένοι από τον ιδρώτα, ενώ εγώ έχω να αποφασίσω τι δείκτη αντηλιακό θα βάλω σήμερα.

Σκηνικό: Εσύ βιάζεσαι γιατί τα χθεσινά ξύδια δεν έχουν εξατμιστεί ακόμη και το αφεντικό περιμένει να του φτιάξεις την ημέρα με την κατσάδα που θα σου ρίξει. Έχεις ρίξει τις σφήνες της ζωής σου και με την άκρη του ματιού σου τους βλέπεις να ετοιμάζονται να διασχίσουν σαν πρόβατα την Πανεπιστημίου των 5 λουρίδων, ενώ συγχρόνως κοιτάνε στον ουρανό κάποιο νεοκλασικό που μας ξέφυγε. Τα υπόλοιπα αυτονόητα. Συνήθως, με θεϊκή παρέμβαση, περνάς ανάμεσα τους βρίζοντας και αυτοί ακόμα αναρωτιόνται για τα φρένα σου που χάλασαν και δεν σταμάτησες.

Ψυχολογία: Der hat mich mit seinem moped im fuss uberfahren. Sollte er nicht anhaften?

4. Ο ΣΚΙΑΓΜΕΝΟΣ ΛΑΓΟΣ

Ξέρετε πώς κυνηγάνε λαγούς; Τους στραβώνουν με φως και ακινητοποιούνται, ενώ οι ηρωικοί κυνηγοί με την ησυχία τους, τους εξαφανίζουν από προσώπου Γης (Μήνυμα του μήνα: εξοπλίστε τα ζώα). Φανταστείτε λοιπόν τον εαυτό σας, σαν ένα κυνηγό της πόλης όχι δυστυχώς αιθέριων υπάρξεων, αλλά προβληματικών.

Σκηνικό: Εσύ και άλλοι δέκα ξεκινάτε από το φανάρι, μηχανάκια, αυτοκίνητα, νταλίκες, όλοι μαζί. Αυτός/ή πενήντα μέτρα μπροστά είναι ήδη στη μέση του δρόμου και ο εγκέφαλός του/της κάνει αργά-αργά επαφή ότι πλησιάζουν αυτά τα πράγματα που πάνε στο δρόμο και αυτός/ή πρέπει να κάνει κάτι. Σε αυτό το σημείο ο εγκέφαλος που λέγαμε από την υπερπροσπάθεια κουράζεται και λέει να κάνει ένα διάλειμμα αφήνοντας το υπόλοιπο σώμα να μιμείται την αγελάδα και το σπινθηροβόλο βλέμμα της. Συνήθως κάθεται πάνω στην διαχωριστική λωρίδα αφήνοντας την πρωτοβουλία στους οδηγούς που στριμώχνονται για να μην τον πληρώνουν για άνθρωπο.

Χαρακτηριστικός τύπος: Κυρίως γυναίκες και κάποιας ηλικίας που δεν ξέρουν και πολλά για οχήματα που κινούνται με βενζίνη αντί για σανό.

Ψυχολογία: Ραν Ταν Πλάν

5. Ο/Η ΧΟΡΕΥΤΗΣ

Τους έχουμε δει και τους ξέρουμε όλοι. Είναι για την ακρίβεια υποκατηγορία του λαγού αλλά ο εγκέφαλος αντιδρά με λίγο διαφορετικό τρόπο.

Χαρακτηριστικός τύπος: Ο ίδιος αλλά μεγαλύτερο ποσοστό γυναικών.

Σκηνικό: Όπως το προηγούμενο αλλά το μυαλό αντί να κάνει διάλειμμα ρετάρει όπως η μηχανή μας με ηλεκτρολογικό πρόβλημα. Αρχίζει τώρα το άτομο την σάμπα, μπρος πίσω, μπρος πίσω. Και εσύ αρχίζεις να την συνοδεύεις με την μηχανή κάνοντας δεξιά-αριστερά. Αυτή μπαίνει στο νόημα και ακολουθεί τα βήματα, δεξιά εσύ, δεξιά και αυτή, αριστερά εσύ, αριστερά αυτή. Στο τέλος ό,τι προκύψει, που ξέρεις μπορεί να θεωρηθεί και κεραυνοβόλος έρωτας. «Που λες μωρή καρακαλτάκα εκεί που πήγαινα στο δρόμο μπαμ με χτύπησε ο έρωτας, και ήταν και βαρύς πανάθεμά τον».

6. Ο ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΣ

Θυμάστε το ανέκδοτο με τα παιδάκια που το ένα είχε τον πιο δυνατό μπαμπά γιατί σταμάταγε αυτοκίνητα με το ένα χέρι; Ε, μάλλον αυτό το παιδάκι μεγάλωσε και θέλει να μιμηθεί τον μακαρίτη που ήταν τροχονόμος.

Σκηνικό: Κίνηση του Θανατά, δεν πέφτει καρφίτσα. Πετάγεται ο τύπος μάγκας και βαρύς, πετάει χέρι στο κοντινότερο αυτοκίνητο, ξέρετε σαν μούντζα με κλειστά τα δάκτυλα. «Σταματάτε περνάει ο Μητσάρας» και με υπηρεσιακό ύφος προχωράει. Τώρα εσείς αφήσατε πεντακόσιες δραχμές λάστιχο στην άσφαλτο και νιώθετε την ανάγκη να τον χαιρετήσετε με την σειρά σας αλλά με ανοιχτά τα δάχτυλα. Άντε δεν πειράζει αφήστε τον στην φαντασίωσή του, στο κάτω – κάτω τροχονόμος ήθελε να γίνει και κατέληξε να μαζεύει καροτσάκια στο Βερόπουλο.

Ψυχολογία: Οιδιπόδεια στο πιο ηλίθιό της. Χαρακτηριστικός τύπος: Μεσόκοπος, ξεκούμπωτο πουκάμισο με το τριχάρι στο βγάλσιμο αλλά και πολλές φορές μεγαλύτερης ηλικίας που οι πιό ασεβείς θα αποκαλούσαν κω…. ρο, αλλά όχι εγώ.

7. Ο ΨΑΡΑΣ

Ιδιάζουσα περίπτωση γιατί, όπως Θα εξηγήσω παρακάτω, εκδηλώνεται μερικές ώρες της ημέρας μόνο. Ενώ λοιπόν μπορεί να είναι ένας λογικός και ισορροπημένος άνθρωπος αρχίζει να τα χάνει όταν έρθει η ώρα να βρεί ταξί ή λεωφορείο, οπότε αρχίζει το ψάρεμα.

Σκηνικό: Θα τον βρείς μεσημεριανές κυρίως ώρες να βουτάει αψηφώντας τον Θάνατο για να σταματήσει ταξί ή σε μπουλούκια να έχουν καταλάβει την μισή άσcραλτο και να χειρονομούν σαν τρελλοί για να σταματήσει το ήδη γεμάτο λεωφορείο. Πρός Θεού μακρυά εσείς δεν βλέπουν τίποτα άλλο, μπορούν να σας ρίξουν χαστούκι εν κινήσει και να μην το καταλάβουν.

Χαρακτηριστικός τύπος: Άνθρωπος, δύο χέρια, δύο πόδια, μισό μυαλό.

Ψυχολογία: Λόγω μοτοσυκλέτας έχω διακόψει τις σχέσεις μου με τους συμπαθείς εκπροσώπους της τάξης των «αυτοκινητιστών» οπότε δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για την ψυχολογία των ψαράδων σε αυτήν την περίπτωση. Παρατηρώντας όμως την τρελλή ματιά τους και τις ακατάσχετες χειρονομίες τους υποθέτω ότι πρόκειται για προσωρινή τρέλλα του τύπου ναυαγού που είδε βάρκα σωτηρίας λίγο πριν πάει κάτω για τρίτη φορά. Του είδους της προσωρινής τρέλλας που τα δικαστήρια επικαλούνται για να συγχωρήσουν μέχρι φόνους. Γι’αυτό εσείς μακρυά.

8. Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΡΑΧΝΗ.

Σχεδόν πάντα γυναίκα και επικίνδυνη σαν την ταραντούλα που απλώνει την παγίδα της. Εδώ έχουμε περίπτωση μεταλλαγής σε πεζό γιατί πρόκειται για την τύπισσα που πάρκαρε και βγαίνει από τo αμάξι.

Ψυχολογία: Αλλοπρόσαλλη λόγω έλλειψης αισθητηρίων οργάνων, και εξηγώ: Η χαρακτηριστική εκπρόσωπος της κατηγορίας αυτής πιστεύει ότι ο κόσμος δημιουργήθηκε για να την παρατηρεί και όχι αυτή για να παρατηρεί τον κόσμο. Έτσι εξηγείται και ο λόγος που τα αισθητήρια όργανα που καλούνται να λάβουν ερεθίσματα από το περιβάλλον μακρύτερα του ενός μέτρου έχουν ατροφήσει.

Σκηνικό: Την έχετε πάρει χαμπάρι από την ώρα που οδηγάει το Punto της. ‘Εχει καβαλήσει τρία πεζοδρόμια έχει πατήσει δύο γάτες, η φούστα κρέμεται πιασμένη έξω από την πόρτα και γενικώς το αμάξι της έχει τα σημάδια της χρήσης της. Βέβαια όπως είπαμε οι αισθήσεις της δουλεύουν μέχρι το ένα μέτρο οπότε γιατί να κοιτάει έξω την ώρα που κάλλιστα μπορεί την ώρα της βαρετής οδήγησης να κάνει κάτι εποικοδομητικό όπως να φτιάξει το μέϊκ άπ στο καθρεφτάκι. Τώρα έχετε δεί τους λογικούς ανθρώπους όταν παρκάρουν και ανοίγουν την πόρτα τους, το κάνουν σιγά-σιγά και βλέπεις ότι τσεκάρουν τι έρχεται. Στην περίπτωσή μας δεν βλέπεις τίποτα παρά μια πόρτα ξαφνικά να ανοίγει τέντα στο μισό μέτρο. To ωραίο είναι ότι εάν δεν καταφέρετε να την αποφύγετε και τσακιστείτε, είναι ικανή να μην σας μιλήσει καν, γιατί θα το θεωρήσει κάτι πολύ φυσικό.

Υποκατηγορία: Ανοίγει την πόρτα του ταξί, εδώ συνήθως βγαίνει και η ίδια και την παίρνετε παραμάζωμα και αυτήν μαζί.

9. HIGHLANDER Ο ΑΘΑΝΑΤΟΣ

Χαρακτηριστικός τύπος: Ατομα μεγάλης ηλικίας, βάδισμα αργό αλλά βασανιστικά σταθερό. Απόλυτη εμπιστοσύνη στην ικανότητα επιβίωσης.

Ψυχολογία: Εδώ γλίτωσα δύο πολέμους, κατοχή, τις μισές γνωστές ασθένειες και τον/την συχωρεμένο σύζυγό μου, θα κολώσω σε μερικά ψωρομηχανάκια; Χρησιμοποιώ την ηλικία μου σάν ασπίδα και μπαίνω στη φωτiά.

Σκηνικό: Ε, το ξέρετε πιά. Αργό βάδισμα σε δρόμο που δεν τολμά να περάσει η Πατουλίδου, ελαφρά ανασηκωμένη μαγκούρα (φέρνει και λίγο του τροχονόμου) και μουρμουράει κατάρες στους οδηγούς και τα οχήματα του διαβόλου που τρέχουν σαν τρελλά και θα πάνε στον άλλο κόσμο πριν από αυτόν κλπ.

10. TO ΠΡΟΒΑΤΟ

Όχι με την καλοκάγαθη έννοια του προβάτου του Θεού, αλλά με το χαρακτηριστικό του ζώου αυτού να ακολουθεί το μπροστινό του ακόμη και στον γκρεμό.

Ψυχολογία: Όχλου, γιατί δρά σε μπουλούκια.

Σκηνικό: Στα σήματα (για όσους περάσαν με διάβασμα) λέει ότι πράσινο περνάμε, κόκκινο σταματάμε. Tότε γιατί ενώ το φανάρι είναι πράσινο για σένα βλέπεις τα πρόβατα άνευ τσοπάνου να διασχίζουν αμέριμνα τον δρόμο; Είναι απλό, σου λέει τι να κάνει ένα μηχανάκι εναντίον όλων μας. Tο καθένα από αυτά μόνο του θα περίμενε αλλά λόγω και της Ελληνικής ιδιοσυγκρασίας, ο όχλος υποσκελίζει τον νόμο. Σταματήστε και περιμένετε, τι να κάνετε, Ελλαδiσταν.
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Το top-ten των πεζών Empty Re: Το top-ten των πεζών

11/4/2011, 7:56 pm
Χαχαχαχαχαχα, κορυφή!

Παλιό πρέπει να είναι αν κρίνω από τις αναφορές (Ben Johnson, δραχμές, Πατουλίδου...) αλλά μέσα σε όλα!
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Το top-ten των πεζών Empty Re: Το top-ten των πεζών

11/4/2011, 8:16 pm
lol! lol! lol! Μας έσκισες.Με βγήκε ο καφές απο την μύτη λέμε.
Νομίζω ότι έχω συναντήσει όλες τις κατηγορίες πεζών.
ELENA
ELENA
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2010-01-19
Mηνύματα : 2888
Ηλικία : 43
Μοντέλο : YAMAHA MT-09 TRACER
Κράνος : Shoei RF-1100

لا تتخلي غن حلمك

Το top-ten των πεζών Empty Re: Το top-ten των πεζών

11/4/2011, 10:15 pm
Ένας φίλος πέτυχε την Χορεύτρια highlander !!! Tην πέτυχε κανονικά και δεν έπαθε τίποτα η γριά !!! lol!
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Το top-ten των πεζών Empty Re: Το top-ten των πεζών

11/4/2011, 10:20 pm
ELENA wrote:Ένας φίλος πέτυχε την Χορεύτρια highlander !!! Tην πέτυχε κανονικά και δεν έπαθε τίποτα η γριά !!! lol!


Οπα?Συνδιασμός?Χορεύτρια highlander!! lol! lol!
ELENA
ELENA
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2010-01-19
Mηνύματα : 2888
Ηλικία : 43
Μοντέλο : YAMAHA MT-09 TRACER
Κράνος : Shoei RF-1100

لا تتخلي غن حلمك

Το top-ten των πεζών Empty Re: Το top-ten των πεζών

11/4/2011, 10:22 pm
SCORPIOS wrote:
ELENA wrote:Ένας φίλος πέτυχε την Χορεύτρια highlander !!! Tην πέτυχε κανονικά και δεν έπαθε τίποτα η γριά !!! lol!


Οπα?Συνδιασμός?Χορεύτρια highlander!! lol! lol!

Ο γνωστός γκαντέμης !!! lol! lol!
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum