Go down
strofakias
strofakias
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-11-01
Mηνύματα : 92
Μοντέλο : Fazer 600 S2
Κράνος : shoei XR1000

γνωμη για κρανος? Empty γνωμη για κρανος?

4/11/2011, 11:36 pm
γνωμη για κρανος? Pr2922or

Το
κράνος της Suomy παρουσιάστηκε με στόχο να γίνει ένα από τα κορυφαία κράνη στον κόσμο. Την εξέλιξη του κράνους, έκανε, φυσικά μαζί με τους τεχνικούς της Suomy, ο Michele Fabricio ο ιταλός αναβάτης της Ducati Xerox Team στο World SBK.
Οι τεχνικοί της Suomy μελέτησαν το νέο κράνος από την αρχή και δημιούργησαν νέες μεθόδους παραγωγής και κατεργασίας, χρησιμοποιώντας ακόμη και ανεμοσήραγγα ώστε να καταφέρουν να πετύχουν χαμηλό θόρυβο και σωστή αεροδυναμική σχεδίαση.
Αεροδυναμική
Ειδική μελέτη δημιούργησε το σχήμα του κράνους που είναι έτσι σχεδιασμένο ώστε να δημιουργεί ομαλή ροή του αέρα, χωρίς πολλούς στροβιλισμούς. Με τον τρόπο αυτό ενισχύθηκε η ησυχία στο εσωτερικό. Επιπλέον ένα εξωτερικό αεροδυναμικό βοήθημα στο πίσω μέρος οδηγεί τους στροβιλισμούς μακριά από το κέλυφος.
Εσωτερικός εξαερισμός
Το νέο Suomy Apex προσφέρει πολύ καλό εξαερισμό και άνεση χρησιμοποιώντας δύο αεραγωγούς έναν στο σαγόνι και έναν στο μέτωπο. Ο πρώτος εξασφαλίζει φρέσκο αέρα στο μπροστινό μέρος του κράνους και φροντίζει στο να μην θολώνει η ζελατίνα, ενώ ο δεύτερος φροντίζει ώστε να διατηρείται δροσερό το κεφάλι. Και οι δύο αεραγωγοί έχουν σχεδιαστεί ώστε να ανοιγοκλείνουν ακόμη και με γάντια.
Αεροτομή
Η, νέας σχεδίασης, αεροτομή στο πίσω μέρος του Suomy Apex, σχεδιάστηκε μέσα στην ανεμοσήραγγα. Είναι κατασκευασμένη από Polycarbonate και μελετημένη ώστε να προσφέρει σταθερότητα στο κράνος στις υψηλές ταχύτητες
Παραγωγή και κέλυφος
Ίσως το ισχυρότερο σημείο στο νέο Suomy Apex είναι το κέλυφός του. Κατασκευάζεται από Carbon, το οποίο όμως έχει διαφορετική πυκνότητα και αντοχή στα διάφορα σημεία του κελύφους, ανάλογα με τις απαιτήσεις σε αντοχή που υπάρχουν. Επιπλέον, ένα «μυστικό» μίγμα από ίνες αραμίδιου, εξασφαλίζουν επιπλέον ενίσχυση, ενώ υπάρχουν σημεία που χρησιμοποιείται και fiberglass. Το αποτέλεσμα είναι ένα κέλυφος ανθεκτικό και ελαφρύ (μόλις 1.200gr!).
Το κέλυφος του Suomy Apex κατασκευάζεται σε τρία μεγέθη ανάλογα με το μέγεθος M, L, XL.
Εσωτερικό
Κατασκευάζεται πλήρως από υλικό COOLMAX® ACTIVE που έχει τα εξής χαρακτηριστικά:
-Απορροφά αμέσως τον ιδρώτα
-Διατηρεί τον αναβάτη στεγνό και φρέσκο αυξάνοντας την άνεση
-Είναι ελαφρύ και αναπνέον υλικό
-Είναι εγκεκριμένο από τον ADVANSA
Η επένδυση του Suomy Apex είναι πλήρως αφαιρούμενη.
Ζελατίνα
Κατασκευάζεται σε επίπεδο σχήμα, το οποίο μορφοποιείται με θερμότητα. Επιπλέον οι ζελατίνες της Suomy είναι κατασκευασμένες με μόνιμη αντιθαμβωτική επένδυση. Το πάχος της ζελατίνας είναι 2mm.


εχει καποιος εμπειρια περι αυτου του κρανους?
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

5/11/2011, 4:30 pm
strofakias wrote:εχει καποιος εμπειρια περι αυτου του κρανους?

Εμπειρία από το συγκεκριμένο δεν έχω, ξέρω όμως ότι η Suomy είναι θυγατρική της Arai και έχω εμπειρία από Arai.
Για τα Arai να σου πω πως έχω εντυπωσιαστεί από την ποιότητα κατασκευής τους και τον εξαερισμό τους που είναι φανταστικός. Ειδικά ο εξαερισμός της αναπνοής είναι μπροστά απ' το στόμα, σε αντίθεση με τα Shoei που οι εσωτερικές τρύπες είναι ακριβώς μπροστά απ' το χείλος της ζελατίνας, συνεπώς επιτρέπει στον αέρα να φεύγει απ' ευθείας έξω και να μη θολώνει η ζελατίνα. Το Suomy δε, αναφέρεται πως έχει και μόνιμη αντιθαμβωτική μεμβράνη οπότε ακόμα καλύτερα. Καλή εντύπωση μου έχει κάνει επίσης το ότι τα μαξιλαράκια δεν έχουν "κάτσει" μετά από 1 χρόνο, σε αντίθεση με το Shoei που "έκατσαν" πολύ σύντομα και το κράνος δεν εφάρμοζε τόσο καλά (συγκρίνω τις δύο φίρμες γιατί αυτές είχα και θεωρώ πως είναι οι κορυφαίες).

Στα μείον, ο κάπως αυξημένος θόρυβος που όμως δεν έχει ένταση σε ενοχλητικό βαθμό και το βάρος που επίσης δε με ενοχλεί (±1450γρ.) αλλά αυτά αλλάζουν ανάλογα με το μοντέλο.

Σου είπα για το Arai, καθώς όπως είπα η Suomy είναι θυγατρική και γενικώς έχω παρατηρήσει ότι τα κέλυφη μοιάζουν πολύ. Ο μόνος τρόπος να το διαπιστώσεις είναι να το φορέσεις να δεις πως σου κάθεται. Θεωρώ πάντως πως τα Suomy είναι πολύ καλά κράνη.

cheers
strofakias
strofakias
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-11-01
Mηνύματα : 92
Μοντέλο : Fazer 600 S2
Κράνος : shoei XR1000

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

5/11/2011, 4:37 pm
το σκεφτομαι για αγορα...γι αυτο και ρωταω εμπειριες
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

5/11/2011, 4:52 pm
strofakias wrote:το σκεφτομαι για αγορα...γι αυτο και ρωταω εμπειριες

Βλέπω πως έχεις Airoh. Εννοείται βέβαια πως είναι ανάλογα το μοντέλο, αλλά σ' αυτά που είχα εγώ, οι εταιρίες αυτής της κλάσης είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τα Airoh...
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

5/11/2011, 4:52 pm
γνωμη για κρανος? Suomy-vandal-atlantic-city_02-300x294
Στην γυναίκα μου έχω πάρει αυτό , είναι πολύ ευχαριστημένη , έχει όντως αντιθαμβωτική μεβράνη , έχει πολύ καλή εφαρμογή
κ γενικά δεν γκρινιάζει στο στύλ "κάνει πολύ φασαρία , μου κουνάει κλπ ,κλπ" κ είναι επίσης φτιαγμένο απο carbon.
Τώρα αν πλησιάζει την τιμή ενός Arai ,σκέψου το..
strofakias
strofakias
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-11-01
Mηνύματα : 92
Μοντέλο : Fazer 600 S2
Κράνος : shoei XR1000

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

5/11/2011, 5:19 pm
δεν φτανει το badget για shoei...
με 230 ευρω απο ελλαδα σε μαυρο χρωμα πιστευω ειναι μια χαρα
da_beazt
da_beazt
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

5/11/2011, 6:39 pm
Ούτε και εγώ ξέρω για το Suomy, Ξέρω όμως για το ARAI το CHASER. Από τα διάφορα κράνη που έχω φορέσει (ARAI, SHARK, PROBIKER, LAZER) το ARAI έχει τα ακόλουθα χαρακτηριστικά
1. Καλύτερο οπτικό πεδίο
2. Τέλεια εφαρμογή στο κεφάλι, χωρίς να πατάει τα αυτιά και χωρίς να με πιάνει πονοκέφαλος. Το μέγιστο που το έχω φορέσει είναι 8 ώρες (Θήβα - Πάργα σε 9 ώρες).
3. Έχει χώρο για να βάλεις γυαλιά. Αυτό σημαίνει ότι έχει εσοχές στα μαξιλαράκια στο ύψος που μπαίνει ο βραχίονας των γυαλιών και δεν τα πιέζει πάνω στο κεφάλι σου. Νομίζω ότι αυτό είναι πολύ καθοριστικός παράγοντας άνεσης αν φοράς γυαλιά (ή δεν έχει πάρει σκούρα ζελατίνα και φοράς γυαλιά ηλίου)
4. Ναι έχει θόρυβο (μάλλον φταίνε τα πλαϊνά καλύμματα της ζελατίνας που κρύβουν τον μηχανισμό) αλλά με ένα ζευγάρι ωτασπίδες αισθάνεσαι σαν να είσαι σε καμπίνα αυτοκινήτου με τα παράθυρα κλειστά και χωρίς μουσική)
5. Η ζελατίνα μπαίνει και βγαίνει πανεύκολα και γρήγορα, χωρίς εργαλεία.

Από την άλλη δεν είναι φθηνό αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι φθηνότερο από ένα νέο κεφάλι. Το δικό μου το πήρα αντί 350€ (η τιμή περιλάμβανε και δεύτερη - σκούρα ζελατίνα και 1 Pinlock insert και μεταφορικά) από εδώ http://www.gearchangeonline.com/helmets/arai.html

Αν θες SHOEI μπορείς να δεις και εδώ (υπολογίζεις 15€ μεταφορικά και παράδοση σε 7-10 ημέρες) http://www.louis.de/_100dcf9420b94a1de39ee7931a83fcaa78/index.php?topic=wgr&grwgr=150&wgr=837&hersteller=58&anzeige=0&typ_id=

Ότι και να αποφασίσεις καλοφόρετο! Θα σε συμβούλευα να πάρεις και σκούρα ζελατίνα. Μέσα στην πόλη μπορεί να μη σου χρειαστεί αλλά σε βόλτες εκτός είναι πιο ξεκούραστη από τα γυαλιά.
da_beazt
da_beazt
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

5/11/2011, 6:44 pm
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

5/11/2011, 6:55 pm
strofakias wrote:δεν φτανει το badget για shoei...
με 230 ευρω απο ελλαδα σε μαυρο χρωμα πιστευω ειναι μια χαρα

Αν εισαι σε αυτο το επιπεδο χρηματων, κοιτα και το HJC Suspect

Πολυ καλο πιστευω για την τιμη του και επειδη ειχα στο παρελθον και Suomy, λεω με απολυτη βεβαιοτητα οτι το HJC ειναι μακραν καλυτερο (κατα την κριση μου παντα) Cool .

Περισσοτερα για το HJC, ΕΔΩ
strofakias
strofakias
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-11-01
Mηνύματα : 92
Μοντέλο : Fazer 600 S2
Κράνος : shoei XR1000

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

5/11/2011, 7:19 pm
Don John wrote:[color=blue]
strofakias wrote:δεν φτανει το badget για shoei...
με 230 ευρω απο ελλαδα σε μαυρο χρωμα πιστευω ειναι μια χαρα

Αν εισαι σε αυτο το επιπεδο χρηματων, κοιτα και το HJC Suspect

εχω δοκιμασει και δεν μου κανουν στο κεφαλι...εχουν λιγο θεμα...
teacher
teacher
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 590
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800 V-tec (2005)
Κράνος : SHOEI XR-1000 Diabolic, SHOEI XR-1100

Never ride faster than your angel can fly...
http://www.couchsurfing.com/profile.html?id=3HHTV5

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

5/11/2011, 7:53 pm
Εγώ τελευταία χρησιμοποιώ Shoei γιατί μου κάθονται στο κεφάλι καλύτερα από άλλα... πρόσφατα πήρα αυτό:

http://www.helmetcity.co.uk/Shoei-XR1100-Monolith-TC1_APLXN.aspx

όπου και το συγκερκιμένο μαγαζί βγάζει απίστευτες προσφορές!!!!

Πάντως και εγώ για HJC πήγαινα αλλα βρήκα σε προσφορά το shoei XR1100 και παρέμεινα οπαδός της εταιρίας. Η αλήθεια πάντως είναι ότι αν δεν το φορέσεις δεν ξέρεις ποιο σου κάθεται καλύτερα στο κεφάλι....
xamogelo
xamogelo
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2009-03-20
Mηνύματα : 621
Ηλικία : 49
Μοντέλο : cbf 500
Κράνος : shoei xr 1100

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

5/11/2011, 9:12 pm
strofakias wrote:
Don John wrote:[color=blue]
strofakias wrote:δεν φτανει το badget για shoei...
με 230 ευρω απο ελλαδα σε μαυρο χρωμα πιστευω ειναι μια χαρα

Αν εισαι σε αυτο το επιπεδο χρηματων, κοιτα και το HJC Suspect

εχω δοκιμασει και δεν μου κανουν στο κεφαλι...εχουν λιγο θεμα...

Τα κράνη ή το κεφάλι σου...?!!!! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
strofakias
strofakias
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-11-01
Mηνύματα : 92
Μοντέλο : Fazer 600 S2
Κράνος : shoei XR1000

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

5/11/2011, 11:08 pm
shark εχει δοκιμασει κανεις?
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

6/11/2011, 1:24 am
strofakias wrote:shark εχει δοκιμασει κανεις?

ναι !!

Δεν ηταν κακο αν και σε εμενα τουλαχιστον, ειχε θεμα αεροδυναμικης Neutral
da_beazt
da_beazt
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

6/11/2011, 1:48 am
Και εγώ έχω SHARK. Συγκεκριμένα έχω το S650 SHARKY. Είναι κάπως ογκώδες σαν εξωτερικό κέλυφος. Το πιο μεγάλο ζήτημα για μένα είναι ότι όταν το φοράω χωρίς μπαλακλάβα μου πιέζει τα αυτιά και με πιάνει πονοκέφαλος. Το ίδιο και όταν φοράω γυαλιά. Η κατάσταση βελτιώνεται με την μπαλακλάβα αλλά στο τέλος μονοήμερων εκδρομών αισθάνομαι λίγο παραπάνω κούραση. Τώρα το έχω για κράνος συνεπιβάτη ή για βόλτες μέσα στην πόλη.
mikemusic4
mikemusic4
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-10-07
Mηνύματα : 96
Ηλικία : 48
Μοντέλο : VFR 800 vtec
Κράνος : OGK - FF5

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

8/11/2011, 1:23 am
Ημουν ανάμεσα σε αυτο της Suomy και στο OGK,πραγματικά είχε φοβερή αίσθηση και πάρα πολύ ελαφρί..

Ο λόγος που δεν το πήρα είναι οτι στα πλάγια είχε αυτα τα κουμπόματα σαν "αυτια" και φοβήθηκα οτι ισως με αυτα τα "αυτια" ενισχύεται ο θόρυβος.. Δεν το μετάνιωσα που πήρα το OGK πολύ καλό κράνος, αν είχα διαβάσει όμως τα παραπάνω ίσως να έπαιρνα τελικά το Suomy γιατι είχε επαναλαμβάνω φοβερή εφαρμογή και ήταν και πανάλαφρο..

Οταν αγόρασα το OGK είπα στον εαυτο μου οτι το επόμενο κράνος θα είναι αυτο της Suomi Smile
mikemusic4
mikemusic4
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-10-07
Mηνύματα : 96
Ηλικία : 48
Μοντέλο : VFR 800 vtec
Κράνος : OGK - FF5

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

8/11/2011, 1:37 am
Οποιος ψάχνει για κράνος θα του έλεγα να δοκιμάσει και OGK zero (ή αλλιώς FF5) είναι πολύ καλό κράνος, ελαφρύ,εχει πολύ καλή αεροδυναμική, τέλειο αερισμό, χαμηλά επίπεδα θορύβου, τεράστιο οπτικό πεδίο, και πλήρως αφαιρούμενο εσωτερικό..

Και τέλος σαν συμβουλή οτι πρέπει να αγοράζουμε το κράνος που εφαρμόζει καλύτερα στο κεφάλι μας και οχι βάση μάρκας, ενα τέλειο κράνος για εμένα μπορεί να είναι κακό για κάποιο άλλο κεφάλι..

Φυσικά να είμαστε ανάμεσα σε ποιοτικά κράνη με καλά υλικά και οχι κράνη απο το Praktiker

*Το κεφάλι που εχω δεν θέλει Shoei !! Καλύτερη εφαρμογή είχα σε Small Suomy και extra small OGK !!!
strofakias
strofakias
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-11-01
Mηνύματα : 92
Μοντέλο : Fazer 600 S2
Κράνος : shoei XR1000

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

8/11/2011, 3:48 pm
to suomy δεν κανει η φορμα του στο κεφαλι μου οπως επισης και το caberg-nolan-hjc
συνεπως θα παω σε xr1000 αν μου κανει(ξερω παλιοτερο μοντελο αλλα μεχρι εκει φτανω οικονομικα)
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

8/11/2011, 9:15 pm
strofakias wrote:συνεπως θα παω σε xr1000 αν μου κανει(ξερω παλιοτερο μοντελο αλλα μεχρι εκει φτανω οικονομικα)

Γνώμη μου, το συγκεκριμένο κράνος είναι το απόλυτο value-for-money!! Είναι εξαιρετικό και πλέον κοστίζει ελάχιστα, αφού είναι παλιό μοντέλο. Το φόραγα για 4 χρόνια, μόνο καλά λόγια έχω να πω!!! Ειδικά τώρα, αν δεν έχεις πολλά χρήματα να διαθέσεις, είναι ό,τι καλύτερο!! Go for it!!! Wink Wink Wink
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

8/11/2011, 9:18 pm
Πολύ ευχαριστημένος και εγώ από το XR 1000.
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

8/11/2011, 9:42 pm
Κ εγώ παράπονο δεν είχα μέχρι....
που δοκίμασα Αrai....
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

8/11/2011, 9:46 pm
Δεν μου κάθονται καλά στην κεφάλα...
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

γνωμη για κρανος? Empty Re: γνωμη για κρανος?

8/11/2011, 10:49 pm
Κι έκοβες τα νύχ....εεεε τα μαλλιά; Razz
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum