Go down
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Empty Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011

13/11/2011, 12:19 am
Μια ξαφνική απόφαση στη 1 το μεσημέρι σήμερα.
Δύο τρία τηλέφωνα, ένα ναι.
Λίγα ρούχα, νερό και δύο αχλάδια στο σακίδιο, ζεστό ντύσιμο, καβάλα στο DRZ και λίγη ώρα μετά φρούριο Φυλής (από Φυλή ακολουθείτε το δρόμο για τα Δερβενοχώρια και θα δείτε 5-6 χιλιόμετρα αργότερα πινακίδα στα αριστερά σας, χώμα 1km). Εκεί με περιμένει ο Αργύρης, καλός φίλος και μόνιμη παρέα σε εξορμήσεις.

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Img7721nu

Το φρούριο της Φυλής, 4ου αι. π. Χ., εντασσόταν στο ενιαίο αμυντικό σύστημα που οργάνωσαν οι Αθηναίοι μετά την ήττα τους στον Πελοποννησιακό Πόλεμο. Φρούρια, οχυρώσεις και πύργοι -με εγκατάσταση μόνιμης ή προσωρινής, κατά περίπτωση, στρατιωτικής δύναμης- ήλεγχαν τους κύριους δρόμους και τα περάσματα στην Αττική και χρησίμευαν σαν καταφύγια του πληθυσμού των δήμων σε περίπτωση εχθρικής εισβολής. Η οχύρωση αναφέρεται σε αρκετές επιγραφές και ψηφίσματα του 4ου αι. π. Χ. Κατά τη σύγκρουση του Δημητρίου Πολιορκητού με τον Κάσσανδρο το φρούριο πολιορκήθηκε και καταλήφθηκε από τον δεύτερο (το 304 π. Χ) και έπειτα από επτά χρόνια από τον Δημήτριο, παραμένοντας στην κατοχή του μέχρι το 283 π.Χ. Από τότε δεν υπάρχουν επιγραφικές ή φιλολογικές μαρτυρίες για την τύχη του. Στη θέση "Βουνό Φυλής" που βρίσκεται ΒΑ του κάστρου, υπήρχε παλαιότερο φρούριο, ίχνη του οποίου δε σώζονται. Το φρούριο αυτό εγκαταλείφθηκε λόγω της ακατάλληλης θέσης του. Στο σημείο εκείνο βρίσκονταν και ο αρχαίος Δήμος Φυλής. Η οχύρωση είναι κτισμένη σε ένα φυσικό ισόπεδο με ακανόνιστο ελλειπτικό σχήμα στα ΝΔ του αρχαίου δήμου. Είχε δύο πύλες και έξι τετράγωνους πύργους και ένα στρογγυλό. Υδρευόταν από τέσσερις πηγές στα βόρεια, ενώ διέθετε αρκετές δεξαμενές αποθήκευσης νερού για την περίπτωση πολιορκίας του. Η θέση του φρουρίου από αμυντική άποψη ήταν μοναδική, αφού ήλεγχε τον δρόμο προς τη Βοιωτία.
"Αρχαίοι Δήμοι και Οχυρά", άρθρο της Μαρίας Πλάτωνος στην Καθημερινή, φύλλο 1-1-2005.

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Img7715c

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Img7713u

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Img7718x

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Img7720om

Επιστροφή στον κεντρικό δρόμο προς Φυλή και σε λιγότερο από 500 μέτρα φεύγει ανηφορικός ασφαλτόδρομος στα αριστερά μας. Λίγο μετά συναντούμε την πηγή της Φυλής και εκεί σταματά η άσφαλτος. Ο χωματόδρομος μετά από περίπου 3 χλμ βγάζει σε ένα τρίστρατο. Ο δεξιά δρόμος βγάζει σε αδιέξοδο μετά από 2 χλμ, στη βάση της κορυφής Άρμα. Στο σημείο αυτό υπάρχουν ευδιάκριτα μπλε σημάδια για το μονοπάτι που ψάχνουμε.
Το κρύο σήμερα ήταν το κάτι άλλο. sick Ετοιμαζόμαστε γρήγορα και αρχίζουμε να περπατάμε γρήγορα. Ακολουθούμε το κομμάτι που κινείται στα αριστερά μας (το δεξί μας βγάζει στη Φυλή). Το μονοπάτι κατηφορίζει προς το φαράγγι της Γκούρας. Το σπήλαιο του Πανός βρίσκεται στην απέναντι πλευρά του φαραγγιού. Το τελευταίο κομμάτι του μονοπατιού είναι πραγματικά απότομο και μάλιστα σε ένα σημείο έχει τοποθετηθεί μόνιμο συρματόσκοινο για ασφάλεια.

Το σπήλαιο είναι στο μικρό πλάτωμα με το μεγάλο πλατάνι.

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Img7726j

Κατεβαίνουμε στο φαράγγι και μετά από μια δίλεπτη ανάβαση φτάνουμε στο όμορφο μικρό πλάτωμα έξω από το σπήλαιο.

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Img7728z

Αντιγράφω από κείμενο του Γρηγόρη Παπαδόπουλο, Επ. Γεν. Γραμματέα Ελληνικής Σπηλαιολογικής Εταιρείας:

"Eνα από τα πλέον ενδιαφέροντα σπήλαια είναι το σπήλαιο «Πανός» ή «Λυχνοσπηλιά» ή «Πάνειο aντρο». Bρίσκεται στην αριστερή πλαγιά της χαράδρας της Γκούρας σε υψόμετρο 770 μ., στο βουνό Ταμίλθι, στους νοτιοδυτικούς πρόποδες της Πάρνηθας, του Δήμου Φυλής. Η πρόσβαση γίνεται από την Αγ. Τριάδα, αλλά και από το φρούριο Φυλής μέσω του ρέματος και με ανάβαση στη δυσπρόσιτη πλαγιά. Χρειάζεται προσοχή για να φθάσει κανείς στο πλάτωμα που περιβάλλεται από βραχώδεις όγκους, στους οποίους υπάρχουν λαξευμένες οπές. Ο χώρος παρουσιάζει εικόνα κατακρήμνισης, λόγω γεωτεκτονικής δράσης που είχε ως αποτέλεσμα τη δημιουργία της χαράδρας Κελάδωνα (αρχαία ονομασία της σημερινής Γκούρας). Στους βράχους, γύρω από τη σχεδόν καλυμμένη από πλατάνια είσοδο του σπηλαίου, υπάρχουν λαξευμένες από την αρχαιότητα υποδοχές για τοποθέτηση των αναθημάτων. Εκεί υπήρχαν χαραγμένες επιγραφές, από τις οποίες μόνο μία κατορθώθηκε να αναγνωσθεί από τους αρχαιολόγους στα τέλη του 19ου αι. Eτσι αποκαλύφθηκε τόσο το αρχαίο όνομα της ρεματιάς (Κελάδων), όσο και του θεού (Παν).

Tο ιερό αυτό σπήλαιο, στο οποίο λατρευόταν ο Πάνας, ο τραγοπόδαρος θεός των αρχαίων, προστάτης των βουνών, των δασών, των σπηλαίων, αλλά και των ποιμνίων, έχει είσοδο κωνικού σχήματος που εντυπωσιάζει τον επισκέπτη. Οδηγεί σε στενόμακρη αίθουσα, μήκους 68 μ. περίπου και πλάτους κυμαινόμενου μέχρι 15 μ. Από υπερυψωμένο στενότατο πέρασμα αριστερά, οδηγούμαστε σε δεύτερη μικρή αίθουσα που έγινε ευρύτερα γνωστή μόλις το 1960 από τον σπηλαιολόγο Γιάννη Ιωάννου. Eχει μήκος 20 μ., πλάτος 9 μ. και ύψος 4 μ. και μεγάλη λιθωματική λεκάνη από όμορφο σταλαγμιτικό υλικό, άλλοτε γεμάτη νερό και με λευκούς σταλακτίτες. Από αυτή την αίθουσα υπάρχει, σε ψηλότερο σημείο της, δεύτερη αλλά απρόσιτη έξοδος - είσοδος.

Το δάπεδο της πρώτης αίθουσας είναι σκεπασμένο σε μεγάλο μέρος του από πετρωμένες ροές (goors), οι οποίες έχουν σχηματίσει στο κέντρο του σπηλαίου μεγάλες λιθωματικές λεκάνες. Oι τελευταίες παλαιότερα ήταν γεμάτες νερό, καθώς στο σπήλαιο υπήρχαν τρεις πηγές. Σε μία από αυτές ο Ι. Πετρόχειλος βρήκε το 1952 πολλά niphargos (τυφλά υδρόβια αμφίποδα). Ο σταλακτιτικός διάκοσμος του σπηλαίου είναι μαυρισμένος από τα λυχνάρια, τους πυρσούς και τα ξύλα που χρησιμοποιούσαν για φωτισμό οι προσερχόμενοι για τη λατρεία του Πάνα, αλλά και κατά τους χριστιανικούς χρόνους.

Tο σπήλαιο ονομάζεται και «Λυχνοσπηλιά», χάρη στα πολυάριθμα λυχνάρια, περί τα 2.000, που βρέθηκαν κατά την αρχαιολογική έρευνα, η οποία προσδιόρισε τρεις περιόδους χρησιμοποιήσεως του σπηλαίου. Το ανώτερο στρώμα φθάνει έως τα μεσαιωνικά χρόνια. Σε αυτό βρέθηκαν τα λυχνάρια, μία χρυσή πόρπη, χάλκινα νομίσματα και ιατρικά εργαλεία, που οδηγούν στο συμπέρασμα ότι στο σπήλαιο λατρεύονταν επίσης ο Ασκληπιός και οι Νύμφες. Το μεσαίο στρώμα αποκάλυψε θραύσματα αγγείων από τους προχριστιανικούς χρόνους έως τον 5ο αι., πήλινα ειδώλια, μικρά ανάγλυφα και αγάλματα με τον Πάνα και τις Νύμφες και θυμιατήρια που επιβεβαιώνουν τη λατρευτική χρήση του σπηλαίου. Το κατώτερο στρώμα αποκάλυψε θραύσματα κεραμικής προϊστορικής τέχνης και μερικά μυκηναϊκά.."
:
Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Crw7734copy

Ο χώρος έξω από το σπήλαιο προσφέρεται για το στήσιμο 1-2 σκηνών και παρέχει όμορφη θέα στο φαράγγι ενώ από πάνω στέκει εντυπωσιακός βράχος. Η πρώτη αίθουσα του σπηλαίου δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο (αφού οι διάφοροι επισκέπτες έχουν φροντίσει να σπάσουν κάθε σταλακτίτη που υπήρχε duh!) Όμως, σε ύψος περίπου 1,5 μέτρο αριστερά όπως μπαίνουμε στο σπήλαιο υπάρχει μία μικρή τρύπα. Πρόκειται για την είσοδο μιας στενής δεκάμετρης σήραγγας που οδηγεί στο δεύτερο θάλαμο αλλά δεν προσφέρεται για κλειστοφοβικούς! Τόσο η είσοδος όσο και η έξοδος γίνεται πολύ δύσκολα και μέσα στη σήραγγα πρέπει να έρπουμε. Ευχάριστη νότα τα διάφορα κεράκια που έχουν αφήσει άλλοι επισκέπτες και ανάβοντας τα ο χώρος γλυκαίνει.

Η έξοδος στο δεύτερο θάλαμο θυμίζει...γέννηση!

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Crw7732copy

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Crw7737copy

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Crw7747copy

Ο δεύτερος θάλαμος έχει πιο πλούσιο διάκοσμο (αφού δεν έρχεται τόσος κόσμος) και μερικές "μπανιέρες" σχηματισμένες μέσα σε αιώνες από τα άλατα του νερού που στάζει σιγά σιγά από την οροφή.

Άντε πάλι πίσω!

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Crw7745copy

Γρήγορη επιστροφή στα οχήματα γιατί νυχτώνει και μετά από μια καλή μπριζολοκατάσταση στη Χασιά επιστρέψαμε έχοντας περάσει πολύ όμορφα μέσα σε 5 μόνο ώρες. :_hi:
Mythos
Mythos
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-29
Mηνύματα : 59
Ηλικία : 45
Μοντέλο : Non VFR
Κράνος : Καμία επιλογή

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Empty Re: Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011

13/11/2011, 8:27 am
ξυπνας μέσα μου την περιπέτεια ρε μπαγάσα.. η αλλιώς όπως λεν στο χωριό μου..''σε τρωει ο κώλος σου να ανακατευεσαι συνεχεια'' ε..χαχαχ... ωραίο το σπήλαιο.. εκεινη δε η τρύπα μια σταλιά ειναι, δε φοβηθήκατε να χωθείτε εκει ρε..?? η το ''σπληλαιολογείν'' ειναι κανενός η δουλειά...???

Υ.Γ.
ειμαι σιγουρος οτι εχεις κι αλλες φωτο αλλά σε επιασε η οικονομία.... αντε..χωσε...
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Empty Re: Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011

13/11/2011, 10:59 am
Φυσικέ αν ξαναπάς, πες μου και μένα. Μ'ενδιαφέρει να το επισκεφτώ, αλλά φοβάμαι τις λυσσάρες τις νεράιδες και δεν πάω μόνος μου. Very Happy
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Empty Re: Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011

13/11/2011, 12:13 pm
Δεν είμαι κλειστοφοβικός αλλά... afraid afraid afraid
Την επόμενη φορά (με λιγότερη δουλειά και λιγότερο... κρύο!!) θα σας κάνω και εγώ παρέα.

cheers cheers cheers
ELENA
ELENA
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2010-01-19
Mηνύματα : 2888
Ηλικία : 43
Μοντέλο : YAMAHA MT-09 TRACER
Κράνος : Shoei RF-1100

لا تتخلي غن حلمك

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Empty Re: Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011

13/11/2011, 5:36 pm
Μπράβο Τάκη , χαρά στο κουράγιο σου ! Εκεί μέσα δεν μπαίνω που να με πληρώνεις !! afraid
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Empty Re: Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011

13/11/2011, 6:24 pm
Μπραβο ρε Τακη Thumbsup

εκπληκτικο και ιδιαιτερα επιβλητικο μερος και νομιζω ειναι καιρος να το επισκευτω ξανα συντομα Thumbsup , πανε πολλααααα χρονια απο τοτε που πηγα τελευταια φορα Cool

Respect Respect
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Empty Re: Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011

13/11/2011, 8:49 pm
Mythos wrote: εκεινη δε η τρύπα μια σταλιά ειναι, δε φοβηθήκατε να χωθείτε εκει ρε..?? η το ''σπληλαιολογείν'' ειναι κανενός η δουλειά...???

Υ.Γ.
ειμαι σιγουρος οτι εχεις κι αλλες φωτο αλλά σε επιασε η οικονομία.... αντε..χωσε...

Στο σπήλαιο πρωτοπήγα το 1996 και έτυχε να είναι εκεί μια άλλη παρέα που ήξερε που οδηγεί η τρύπα. Έτσι ακολούθησα κι εγώ. Δεν θα έμπαινα αν δεν ήξερα που πάει. Φωτογραφίες δεν έχω πολλές γιατί πήγαμε απόγευμα με πυκνή συννεφιά. Το φως δεν ήταν σύμμαχος. Καλά ταξίδια φίλτατε. cheers

apostat wrote:Φυσικέ αν ξαναπάς, πες μου και μένα. Μ'ενδιαφέρει να το επισκεφτώ, αλλά φοβάμαι τις λυσσάρες τις νεράιδες και δεν πάω μόνος μου. Very Happy

[quote="Vvag"]Την επόμενη φορά (με λιγότερη δουλειά και λιγότερο... κρύο!!) θα σας κάνω και εγώ παρέα.

Don John wrote:
εκπληκτικο και ιδιαιτερα επιβλητικο μερος και νομιζω ειναι καιρος να το επισκευτω ξανα συντομα Thumbsup , πανε πολλααααα χρονια απο τοτε που πηγα τελευταια φορα

Μου φαίνεται ότι ήδη οργανώνεται η επόμενη βόλτα μας... Innocent Yahoo Yahoo


ELENA wrote:Μπράβο Τάκη , χαρά στο κουράγιο σου ! Εκεί μέσα δεν μπαίνω που να με πληρώνεις !! afraid

Άστα τα ψόφια, τρελοκομείο. Στοίχημα 2 service σε VTEC πως αν ήσουν εκεί θα έμπαινες με τα χίλια.
N.V.8
N.V.8
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 486
Ηλικία : 43
Μοντέλο : KTM 950 ADVENTURE LC8
Κράνος : Arai tour x3

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Empty Re: Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011

14/11/2011, 9:32 am
Εκτός απο ορειβατικά,φωτογραφικά ταξιδωτικά κτλ, αρχίσαμε και την σπηλαιολογία τώρα;;;

Ευτυχώς που είδα το μύνημά σου αρκετή ώρα αργότερα και δεν ήρθα!

Είσαι για "δέσιμο" που μπήκες εκεί μέσα!!! afraid afraid afraid

lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!








Κρίμα που δεν είδα το μύνημα την ώρα που το έστειλες...
Αν και δεν είμαι σίγουρος οτι θα έμπαινα στο λαγούμι που μπήκατε! afraid


Clapping2 Respect Respect Respect Clapping2


xamogelo
xamogelo
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2009-03-20
Mηνύματα : 621
Ηλικία : 49
Μοντέλο : cbf 500
Κράνος : shoei xr 1100

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Empty Re: Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011

14/11/2011, 11:13 am
Εγώ που τρώω όλο το φαϊ μου χωράω σε αυτή τη τρούπα....? Rolling Eyes


....γιατί θέλω να έρθω κι εγώ για εξερεύνηση, όποτε το κανονίσετε....!!!! Wink




Μπράβο Φυσικε και Φυσικοκολλητέ!!!! Clapping2 Clapping2 Clapping2 Σουπερ 5ωρο!!! Thumbsup
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Empty Re: Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011

14/11/2011, 12:32 pm
Ο φυσικός wrote:

Στο σπήλαιο πρωτοπήγα το 1996 και έτυχε να είναι εκεί μια άλλη παρέα που ήξερε που οδηγεί η τρύπα. Έτσι ακολούθησα κι εγώ. Δεν θα έμπαινα αν δεν ήξερα που πάει. cheers


.......θα ηθελα να μπω και εγω σε μια τέτοια τρύπα…..σκοτεινή , υγρή και στενή !!!

lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!

Redeemer28
Redeemer28
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-03
Mηνύματα : 342
Ηλικία : 42
Μοντέλο : Honda Crossrunner 800X
Κράνος : Shoei Xr-1100 El Capitan-Nolan N90s

https://www.facebook.com/profile.php?id=631104712

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Empty Re: Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011

14/11/2011, 12:43 pm
postmankav wrote:
Ο φυσικός wrote:

Στο σπήλαιο πρωτοπήγα το 1996 και έτυχε να είναι εκεί μια άλλη παρέα που ήξερε που οδηγεί η τρύπα. Έτσι ακολούθησα κι εγώ. Δεν θα έμπαινα αν δεν ήξερα που πάει. cheers


.......θα ηθελα να μπω και εγω σε μια τέτοια τρύπα…..σκοτεινή , υγρή και στενή !!!

lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!


Που να βρεις στενή ρε φίλε...
xamogelo
xamogelo
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2009-03-20
Mηνύματα : 621
Ηλικία : 49
Μοντέλο : cbf 500
Κράνος : shoei xr 1100

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Empty Re: Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011

14/11/2011, 12:48 pm
Redeemer28 wrote:
postmankav wrote:
Ο φυσικός wrote:

Στο σπήλαιο πρωτοπήγα το 1996 και έτυχε να είναι εκεί μια άλλη παρέα που ήξερε που οδηγεί η τρύπα. Έτσι ακολούθησα κι εγώ. Δεν θα έμπαινα αν δεν ήξερα που πάει. cheers


.......θα ηθελα να μπω και εγω σε μια τέτοια τρύπα…..σκοτεινή , υγρή και στενή !!!

lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!


Που να βρεις στενή ρε φίλε...

Γιαυτό υπάρχουν τα σπήλαια, καλό μου!!! lol! lol! lol! lol! lol!
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Empty Re: Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011

14/11/2011, 12:55 pm
Redeemer28 wrote:
postmankav wrote:
Ο φυσικός wrote:

Στο σπήλαιο πρωτοπήγα το 1996 και έτυχε να είναι εκεί μια άλλη παρέα που ήξερε που οδηγεί η τρύπα. Έτσι ακολούθησα κι εγώ. Δεν θα έμπαινα αν δεν ήξερα που πάει. cheers


.......θα ηθελα να μπω και εγω σε μια τέτοια τρύπα…..σκοτεινή , υγρή και στενή !!!

lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!


Που να βρεις στενή ρε φίλε...

...εχει ρε , εχει.... εσυ μάλλον σε πηγάδια μπαίνεις.... silent silent
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011 Empty Re: Σπήλαιο Πανός, Πάρνηθα, 12.11.2011

14/11/2011, 9:03 pm
Ωραία βόλτα φυσικέ κάνα πυθάρι με λίρες βρήκατε?
Εγώ αν έμπαινα στο σπήλαιο θα έπρεπε να περιμένω να λιώσουν τα χιόνια μέχρι να πέσει η κοιλιά και να ξεσφηνώσω...
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum