Go down
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Θερμόμετρο  Empty Θερμόμετρο

22/11/2011, 2:57 pm
Πριν λίγες μέρες παρέλαβα αυτό το θερμόμετρο το οποίο παίρνει μετρήσεις από απόσταση καταγράφοντας την υπέρυθρη ακτινοβολία που εκπέμπει το προς θερμομέτρηση σώμα. Με κόστος 25 δολάρια και δωρεάν μεταφορικά είναι μια όμορφη λύση τόσο για το σχολικό εργαστήριο (το οποίο μάλλον δεν σας ενδιαφέρει) όσο και για τη μοτοσικλέτα μας. Τι θερμοκρασία έχουν τα ελαστικά μας, πόσο έχει ψηθεί ο ανορθωτής είναι μερικά από τα ερωτήματα στα οποία θα μπορούσε να βοηθήσει.

Οι πρώτες μετρήσεις που πήρα φαίνονται ακριβείς αλλά επιφυλάσσομαι για περισσότερες. Στην παλάμη του χεριού μου έδειξε 32,5 βαθμούς και σε διάφορα αντικείμενα στο εργαστήριο έδειξε την ίδια θερμοκρασία, όπως θα έπρεπε.


http://www.ebay.com/itm/250838109399?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Θερμόμετρο  Empty Re: Θερμόμετρο

22/11/2011, 3:27 pm
Καλά είναι για μια γενική άποψη, αλλά μην εμπιστεύεσαι τυφλά τις ενδείξεις.
Αυτά τα θερμόμετρα λειτουργούν με έναν συντελεστή μέσου όρου, έτσι ώστε να πετύχουν στο περίπου την δυνατότητα εκπομπής (emissivity) θερμικής ενέργειας στο υπέρυθρο φάσμα όσο περισσότερων κοινών υλικών μπορούν (τα φθηνά), ή μετράνε το διάγραμμα συχνοτήτων και βγάζουν συμπέρασμα για την emissivity (τα ακριβά).
Εκτός αυτού πρέπει να ξέρεις ότι είναι εντελώς ακατάλληλα όταν υπάρχουν άλλες πηγές θερμικής ενέργειας τριγύρω, επειδή το σώμα που μετράς αντανακλά αρκετή υπέρυθρη ακτινοβολία που προέρχεται από αυτές.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Θερμόμετρο  Empty Re: Θερμόμετρο

22/11/2011, 3:32 pm
Caracalίζεις ώρες ώρες, ε; lol!

Το έχω υπόψη μου, άλλωστε δεν με ενδιαφέρει τόσο το απόλυτο μέγεθος όσο το σχετικό. Πχ ποιο από τα δύο λάστιχα είναι θερμότερο, ή σε ποια περίπτωση είναι πιο ζεστός ο ανορθωτής (με φώτα ή χωρίς;).
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Θερμόμετρο  Empty Re: Θερμόμετρο

22/11/2011, 3:56 pm
Ο φυσικός wrote:Caracalίζεις ώρες ώρες, ε; lol!
Μόνο όταν με παίρνει. Έχω ασχοληθεί αρκετά με την τεχνολογία NIR και ξέρω τα αδύνατα σημεία της. Wink

Εκτός αυτού, δεν είναι ντροπή να caracalίζεις όταν έχεις VTec. Razz

Ο φυσικός wrote:
Το έχω υπόψη μου, άλλωστε δεν με ενδιαφέρει τόσο το απόλυτο μέγεθος όσο το σχετικό. Πχ ποιο από τα δύο λάστιχα είναι θερμότερο, ή σε ποια περίπτωση είναι πιο ζεστός ο ανορθωτής (με φώτα ή χωρίς;).
Με κάτι τέτοια που λες, τείνει να καθιερωθεί -δίπλα στο caracalίζω-και ο όρος φυσικιάζω στο φόρουμ. Very Happy
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Θερμόμετρο  Empty Re: Θερμόμετρο

22/11/2011, 3:58 pm
Να ένα χαρακτηριστικό των apostatικών κειμένων, δεν ξέρεις ποτέ αν σε σε δουλεύει ή αν σε υποστηρίζει. Think
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Θερμόμετρο  Empty Re: Θερμόμετρο

22/11/2011, 4:05 pm
Μην σ'ενδιαφέρει τόσο το απόλυτο μέγεθος, αλλά το σχετικό. Razz

Π.χ. Λες σε μια κοπέλα: Τα μαλλιά σου σου πάνε πολύ περισσότερο έτσι, απ'ότι τα είχες πριν. Απόλυτα, μπορεί να εννοείς ότι ήταν καραχάλια, και τώρα είναι απλά χάλια. Ή ότι ήταν ουάου, και τώρα είναι σούπερ ουάου. Είναι αδιάφορο. Αυτό που έχει ενδιαφέρον, είναι η σχετική βελτίωση. Είναι αυτό που λέμε η θεωρία της σχετικότητας. Laughing
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Θερμόμετρο  Empty Re: Θερμόμετρο

22/11/2011, 4:08 pm
Εντάξει, τώρα κατάλαβα ότι με υποστηρίζεις. Razz


KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Θερμόμετρο  Empty Re: Θερμόμετρο

23/11/2011, 1:57 pm
εγω εχω παρει ενα εδω και καιρο να μετραω τον πυρετο στα πιτσιρικια, ειναι ιατρικο θερμομετρο , οχι γενικης χρησης, αλλα βασισμενο στην τεχνολογια αυτη

Δεν ειναι παντα ακριβες, και θελει καποια προσοχη στο πως μετρας, αλλα σε γενικες γραμμες καταλαβαινεις τι παιζει, αν εχει πυρετο το παιδι και ποσο
Η ευκολια και η πρακτικοτητα του δεν συγκρινεται με τιποτα... μπορω να τα μετρησω ανα πασα στιγμη, εκει που κοιμουνται το βραδυ κτλ...
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Θερμόμετρο  Empty Re: Θερμόμετρο

23/11/2011, 3:33 pm
KiloMeater wrote:εγω εχω παρει ενα εδω και καιρο να μετραω τον πυρετο στα πιτσιρικια
Αυτή είναι εύκολη εφαρμογή, μιας και το αντικείμενο είναι σχετικά ομοιογενές. Ακόμα και εκεί όμως έχεις αρκετά μεγάλες αποκλίσεις αν μετρήσεις διαδοχικά μερικές φορές.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum