Go down
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Empty Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων...

15/5/2009, 12:34 am
Το παρον το ειχα γραψει πριν μηνες οταν εφερα τη μηχανη απο Γερμανια και με αφορμη τις περιπετειες μου στη ...χωρα του δημοσιου! Laughing Κανονικα θα επρεπε να το ειχα βαλει στα ταξιδιωτικα, αλλα τελοσπαντων και εδω καλα ειμαστε...


Το πρωι σημερα ξεκινησε με ομορφους οιωνους. Ο ταχυδρομος που το κουδουνισμα του συνηθως μου εσπαγε το νευρικο συστημα σημερα με γεμισε χαρα! Βεβαια μεχρι να βαλω ενα γλυκο συκαλακι να τραταρω το παιδι (ε μην μας πουνε και αφιλοξενους!) ειχε φυγει, αλλα δεν πειραζει. Εκατσα σε μια μερια στην εισοδο της πολυκατοικιας και εφαγα το συκαλακι κοιταζοντας τον πολυποθητο φακελο: η Γερμανικη αδεια της μηχανης ηταν εδω!!

Στο σημειο αυτο να κανω ενα γρηγορ flashback για εσενα φιλε αναγνωστη (σιγα μην διαβαζει κανεις τις μ@λ@κιες μου αλλα λεμε τωρα!): οταν καποιος αγοραζει μια μηχανη απο εξω, ΤΙ ειναι το πιο απαραιτητο για να μην κανει τελικα τη μηχανη διακοσμητικο κηπου;
Μην ειναι τα κλειδια; Οχι.
Μην ειναι ο συναγερμος; Ουτε.
Μην ειναι η αδεια κυκλοφοριας της; Μπινγκο!

Κανονικα λοιπον, οταν σου φερνουν την μηχανη απο την ξενιτια θα πρεπει να σου δωσουν μαζι και τα χαρτια της (μεταξυ αυτων η εν λογω αδεια). Χωρις αυτη εκτελωνισμος γιοκ, οποτε ελληνικη αδεια κυκλοφοριας/πινακιδες επισης γιοκ, οποτε βαλτην στον *μπιπ* σου μεγαλε μετα!

Ελα ομως που εμενα την ειχε κρατησει ο Γερμανος. Οχι απο κακια που ο παππους μου κλωτσαγε τον κωλο του δικου του παππου στον πολεμο, αλλα επειδη η μηχανη επρεπε να κατεβει αμεσα και τα λεφτα δεν ειχαν εμφανιστει στο λογαριασμο του ακομα.
Τελοσπαντων τη Δευτερα το πανηγυρι ειχε τελειωσει και τα λεφτα ηταν εκει. Οποτε και η αδεια στο ταχυδρομιο.

- ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ;;;;;;;;;;;; Η ΑΔΕΙΑ ΣΤΟΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΟΟΟΟΟ;;;; ΕΙΣΑΙ Τ Ρ Ε Λ Ο Σ ; ; ; ;
Αυτο που ακουγοταν ως φωνη Κυριου ηταν απλα η φωνη του εκτελωνιστη στο τηλεφωνο (αν και για πολλους που ξερω ειναι το ενα και το αυτο). :rolleyes:
- Ναι ρε συ Δημητρη... Ξερεις τα λεφτα... ψελλισα.
- ΤΙ ΛΕΦΤΑ ΡΕ ΣΥ! ΤΗΝ ΕΒΑΛΕ ΣΤΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΟ;; ΠΑΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΣΑΜΕ!! ΘΑ ΣΤΗΝ ΦΑΝΕ ΣΤΑ ΕΛΤΑ!!!
ΑΣΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΤΟΣΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΚΩΛΟ*%*%*&ΜΠΙΠ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΠΑΛΙΟ*(&^*%^ ΜΠΛΑΑΑΑΑΑΑΑ

Σε αυτο το σημειο επρεπε να το παιξω κουλ: Ε ενταξει ρε συ, δεν θα γινει τιποτα ειμαι σιγουρος.
Βεβαια αν ειχαμε βιντεοτηλεφωνα θα εβλεπε τον κρυο ιδρωτα που κυλαγε στην πλατη μου, ομως βιντεοτηλεφωνα δεν εχουμε, οποτε με επαιρνε να το παιξω λαρτζ...
Ε απο εκεινο το σημειο της Δευτερας και μετα οι νυχτες μου στοιχειωνονταν απο ιπταμενες αδειες κυκλοφοριας και μασκοφορεμενες χοντρες υπαλληλους των ΕΛΤΑ με αποχες να τις κυνηγανε, ενω εγω εκανα παρελαση στο Συνταγμα τσιτσιδος και η ρουφιανα η πρωην μου με εδειχνε κ γελουσ... εεεε σορρυ παρασυρθηκα.
Οπως και να εχει για καποιο ανεξηγητο λογο τα πρωινα ξυπνουσα αγκαλια με τον Τζακ τον Περπατητη και λιγο ακομα και θα ειχα γινει ο Nikolas Cage στο "Leaving Las Vegas".

Τωρα ομως γλυκεια μου αδεια ολα αυτα ηταν στο παρελθον και ημασταν επιτελους μαζι...
Ανεβηκα επανω, ντυθηκα και πηρα το μακρυ δρομο που θα οδηγουσε στο ΣΤ' Τελωνειο Πειραια...

(προφανως) Συνεχιζεται...


Last edited by Ταξιδευτής on 30/5/2009, 9:23 am; edited 1 time in total
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Empty Re: Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων...

15/5/2009, 12:37 am
Λιγο αργοτερα και ενω η Google εψαχνε να δει ποιος εκαψε τους server της ψαχνοντας λεπτομερειες για το ΣΤ Τελωνειο Πειραια, το μονο που ειχα καταφερει να μαθω ηταν οτι το εν λογω μερος ηταν ενα μυθικο βασιλειο σε μια μαγικη και μακρυνη χωρα ονοματι Ιχθυοσκαλα Κερατσινιου...
Ο θρυλος λεει οτι πολλα ομορφα νεα παλικαρια ξεκινησαν ολο χαρα να το βρουν για να εκτελωνισουν τις μηχανες τους αλλα κανεις τους δεν γυρισε πισω ποτε....
Μονο κατι γεροι ψαραδες ακομα διηγουνται πως βλεπουν τα φαντασματα τους να πλανιονται στα στενα σοκκακια του Κερατσινιου κρατωντας αιτησεις και παραβολα και φωναζοντας με τρομο "ΜΗΝ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΑΛΙΚΑΡΙ!! ΜΗΝ ΠΑΑΑΑΣΣΣΣΣ!"

Βεβαια εγω δεν εδωσα και πολυ σημασια, γνωριζοντας οτι οι ψαραδες συγκρινονται στα παραμυθια μονο με κατι δερματοφορεμενους τυπους στην πιστα των Σερρων που γυρνανε στο 1.20κατι-μωρε-νταξ-χαλαρα και που οταν βλεπουν στροφη παιρνουν αλλο δρομο....

Ετσι σε μια στιγμη τραγικα μεγαλης αισιοδοξιας (απο αυτες που καθοριζουν πολεμους και βυθιζουν υπερωκεανια) σκεφτηκα να παω προς το Κερατσινι και βλεποντας και κανοντας!
Πως θα πηγαινα ομως; Προφανως με το VFR δεν θα ηταν καλη ιδεα να πω εφοσων δεν εχει ακομα χαρτια, ενω με την Ducati ετσι και με βλεπανε οχι μικρο φορο θα μου ριχνανε αλλα θα φερνανε και των διπλανων τα χαρτια για να μου τα φορτωσουν!

Οποτε την τιμητικη τους θα ειχαν τα Μεσα Μαζικου Μαζοχισμου σημερα...
Να μην τα πολυλογω 4 ωρες αργοτερα ημουν καπου στην γενκοτερη περιοχη του Κερατσινιου. Ισως να επρεπε να ειχα πονηρευτει οταν ο ευγενεστατος (αναμεσα στα γρυλισματα του) οδηγος του λεωφορειου με κατεβασε στην πρωτη σταση που βρηκαμε οταν τον ρωτησα "που ειναι το τελωνειο" λες και τον ρωτησα που ηταν το νοσοκομειο για τους εχοντες συφιλη, αλλα δεν πειραζε! Με αποζημιωνε το υπεροχο θεαμα μερικων θεορατων μαυρων τσιμεντενιων εργοστασιων που πλαισιωνονταν απο μερικες τεραστιες καμιναδες που ξερνουσαν μαυρο καπνο στον ουρανο.

Ρωτοντας πανε στην πολη λενε και αυτο και εκανα. Κανεις ομως δεν ηξερε που ειναι αυτο το μυθικο ΣΤ' τελωνειο... Πολλα χιλιομετρα περπατηματος αργοτερα και ενω ειχα αρχισει να νοιωθω το κουραγιο μου να με εγκαταλειπει ειδα μπροστα μου εναν ρακενδυτο, ταλαιπωρημενο παππου με μακρυα γενιαδα.

Με κοιταξε με βλεμμα τρελλου που γυαλιζε και χαμογελασε μεσα απο τα σαπια, κιτρινισμενα δοντια του:

- Ψαχνεις το ΣΤ' τελωνειο παλικαρι μου, εεεε;;
- Ναι! Μηπως ξερετε που ειναι; ρωτησα ολο χαρα. Very Happy

Το βλεμμα του σκοτεινιασε και με κοιταξε βλοσυρα.
- ΞΕΡΩ, αλλα θα σε συμβουλευα να μην πας εκει! Πριν λιγο καιρο ημουν και εγω σαν εσενα! Εμενα που με βλεπεις ειμαι 35 χρονων ανθρωπος και πριν λιγο καιρο ειχα παει εκει για ενα απλο εκτελωνισμο οχηματος! Και τωρα βλεπεις τα αποτελεσματα...

Εγω ομως δεν ακουγα... Η αισιοδοξια του (μαλακα)πρωταρη βλεπετε!
- Παππου εγω δεν φοβαμαι! Εχω ταξιδεψει μονος στα περατα της γης και εχω περασει νυχτα μεσα απο τα ναρκοπαιδια του Σαραγιεβο! Πες μου σε παρακαλω που ειναι!

Σηκωσε το τρεμαμενο χερι του και εδειξε ενα σαπισμενο κτηριο στο βαθος της αποβαθρας...
"Μην πεις οτι δεν σε προειδοποιησα.............

Α! confused


Kαι που σαι..... confused confused


Αν θελετε διαθετουμε και υπευθυνες δηλωσεις, παραβολα και αιτησεις!" Razz


Ξεκινησα να περπαταω και λιγη ωρα αργοτερα ημουν μπροστα στο κτηριο!
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Empty Re: Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων...

15/5/2009, 12:38 am
Καπου εδω θα μπορουσε να αρχισει να παιζει και η μουσικη του Σταρ Τρεκ και να ακουγεται η γνωστη φωνη: ..."To boldly go where no man has ever gone before!" Τααα ταααα τα-τα-τα-τα-ταααααααααααα!!!!!!!

Τριγυρω εβλεπα ενα σωρο περιεργα οντα με Handfree σφηνωμενα στο κεφαλι τους και κατι τεραστιους χαρτοφυλακες να μπαινοβγαινουν στο κτηριο ανεμιζοντας διαφορα χαρτια και φωναζοντας κατι ακταλαβιστηκες φρασεις του στυλ "Σουλαααα! Παμε για μια διασαφηση στο 322!!"

Κοιταξα το φακελο με τα χαρτια μου, πηρα μια βαθια ανασα και μπηκα μεσα.
Στο χωλ μια μεγαλη πινακιδα ανεφερε τα διαφορα τμηματα του τελωνειου.
Θα μπορουσε καλλιστα να γραφει:

ΙΣΟΓΕΙΟ
- Κοπροσκυλα Α'
- Κοπροσκυλα Β'
- Κοπροσκυλα Γ'

1ος Οροφος
- Ειδικα Κοπροσκυλα
- Γενικα Κοπροσκυλα
- κοκ

Κατω απο μια πινακιδα με τον πολυ αισιοδοξο τιτλο ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ηταν ενας νεαρος τυπος με υφος πολυ αλανιαρικο.
- Ναι γεια, για εναν εκτελωνισμο μιας μηχανης ηρθα...
Καμια αντιδραση. "Δεν ξεκινησαμε καλα" σκεφτομαι.
Τον κοιταω καλυτερα και λεω θα τον εντυπωσιασω. Του λεω με οσο πιο σοβαρο υφος ειχα: "Θελω να παρω το Ειδικο Εντυπο!"
Με κοιταξε με ενα υφος που ακομα δεν εχω καταλαβει αν ηταν εντυπωσιασμου που ειχα ερθει ο ιδιος για τον εκτελωνισμο, η λυπησης για τον φτωχομ@λ@κ@ που δεν ηξερε που πηγαινε να μπλεξει.

- Πρωτος οροφος. Γραμματεια.
- Οποτε θα παρω το ειδικο εντυπο θα το συμπληρωσω και θα το κατ....
- Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.
- Τι εννοειτε;;
- Θα δεις...

1ος οροφος λοιπον και γραμματεια.

- Θελω να εκτελωνισω τη μηχανη μου και θελω το ειδικο εντυπο.
Η γιαγια πισω απο το γκισε μου δινει μια φορμα και με κοιτα οπως ο δικαστης τον κατηγορουμενο:

- ΠΡΟΣΕΞΕ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ!!! ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ 100 ΕΥΡΩ ΠΡΟΣΤΙΜΟ!!!
- Ε, ενταξει! Σιγα! Τι λαθος
να καν....

Τα λογια μου εσβησαν καθως κοιταξα την φορμα. Μου ηρθε ιλλιγγος!!
Απειρα κουτακια με ακατανοητες φρασεις οπως:
ΔΗΛΩΣΗ COM ___
ΟΡΟΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ
ΕΜΠ.
ΤΡΟΠΟΣ ΕΣΩΤ. ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ
ΣΥΝΤΕΛ. ΙΣΟΤ
ΕΤΕΠΠΑΑ
ΑΡ ΕΙΔ
ΚΩΔ. ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ
ΚΑΘΕΣΤΩΣ Α'
ΚΑΘΕΣΤΩΣ Β'
ΣΥΜΠΛ. ΜΟΝΑΔΕΣ
ΜΟΝΑΔΕΣ ΦΟΡΤΩΣΗΣ
PLATO
CC
ΣΥΜΨ/ΜΟΣ ΕΦΚ/ΦΠΑ/ΟΓΑ
ΑΝΑΣΤΟΛΗ
ΕΙΔΙΚΕΣ ΜΝΕΙΕΣ
ΠΟΣΟ ΑΤΕΛΕΙΑΣ............
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Empty Re: Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων...

15/5/2009, 12:48 am
Κοινως τον ηπιαμε! ΕΓΩ να συμπληρωσω αυτο το πραμα και μαλιστα χωρις λαθη;;;
Κοιταω τη γιαγια και προσπαθω να χαμογελασω:
- Εεεε... Χε! Εχμμμ... Μηπως εχει πουθενα οδηγιες για το πως το συμπληρωνουμε;
- Οχι!

Με ξανακοιτα και μαλακωνει:
- Κοιτα. Θα πας κατω και θα βρεις τον κυριο Ταδογλου, ενα γκριζομαλλη ηλικιωμενο που τριγυρναει συνηθως στο κυλικειο. Ο θρυλος λεει οτι καποτε ηταν ο καλυτερος εκτελωνιστης ολων αλλα εχασε το μυαλο του οταν καποιος του ανεθεσε να εκτελωνισει ενα σκουτερακι χωρις να εχει σε διπλοτυπο το ειδικο δελτιο διασαφησης Α25/352/1924/παρ α!!! Χαχαχαχα!!! Μα καλα! Το φανταζεσαι;;;
- Εεεε, ναι! Stupid2 Μα τι λετε! Αν ΕΙΝΑΙ ποτε δυνατον! Τελοσπαντων σας ευχαριστω.

Κατεβηκα τις σκαλες και τον βρηκα...
Με το που με ειδε με τα χαρτια γυαλισε το ματι οπως του ναυαγου μεσα σε κωλαδικο της εθνικης! Αρπαξε απο τα χερια μου την λευκη αιτηση και τα χαρτια μου και αρχισε να γραφει με μανια!

Λιγο αργοτερα αυτο:
Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Img_0110

ειχε γινει ετσι:
Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Post-110

Με κοιταξε σαν αλλος Γιοντα και μου ειπε:
- Υπομονη να εχεις πρεπει, νεαρε grasshopper. Αν νομιζεις οτι τελειωσες εισαι πολυ γελασμενος. Χρειαζεσαι και μια υπευθυνση δηλωση, πηγαινε στο αλλο κτηριο 3η πορτα αριστερα και παρε.
- Ναι δασκαλε.

Λιγο αργοτερα με την δηλωση ανα χειρας συμπληρωνα τα παρακατω:
"Δηλωνω πως ολα τα στοιχεια και εγγραφα της μοτοσυκλετας μου μαρκας .... με αριθμο πλαισιου .... ειναι γνησια και πρωτοτυπα."

- Στον 1ο τωρα ξανα νεαρε grasshopper στην γραμματεια για θεωρηση της δηλωσης και γνησιοτητα υπογραφης, καθως και ελεγχο του Ειδικου Δελτιου.
- Ναι δασκαλε.

Στον 1ο η γιαγια χαμογελουσε σαρδονια:
- Σου συμπληρωσε τα στοιχεια αυτος που σου ειπα; (κοροιδο, τα εκανε μουτι κ θα σε σκισω στα προστιμα!)
- Μαλιστα.
- Για να τα δω. Μμμμμμ.... Μμμμμμμ! Χμμμμ.... ΜΜΜΜΜΜΜ.... ΑΑΑΑΧΑ! Knupp
- Τι ρε παιδια;;; ψελλισα... Hide
- Π Ο Υ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ 44 ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΜΝΕΙΕΣ;; Ε;! Knupp

Ξανα κατω:
- Δασκαλε, ξεχασαμε την παραγραφο 44.

Ξανα πανω.
- Μμμμ. Καλα ειναι! Παμε στο διευθυντη για υπογραφες.
- Εεεε, ξερετε ειναι και η υπευθυνη δηλωση για το γνησιο...
Δωστου και εκει υπογραφες, σφραγιδες και κακο.
- Αντε στο ισογειο τωρα στην Καταχωρηση.

Ξανα κατω:

Στο ισογειο ειχε μια πορτα σαν κρυπτη που αν δεν προσεχες δεν παρατηρουσες ευκολα. Εκει ηταν η καταχωρηση και διαφορα αλλα τμηματα που καλα θα εκανα να ΜΗΝ τα γνωρισω. (Ως γνωστον σε τετοιες καταστασεις, οσο λιγοτερα ξερεις, τοσο καλυτερα...)

Παω στις Καταχωρησεις οπου με κοιταζει βλοσυρα ενας μεσηλικας καρεκλοκενταυρος και σηκωνει το βλεμμα απο την πασιετζα που επαιζε στον υπολογιστη:
- ΤΙ;;
- Εεε ξερετε για μια καταχωρηση με στειλανε... Blush
- ΟΧΙ ΕΔΩ ΚΥΡΙΕ ΜΟΥ!!!! ΕΚΕΙ. Mad

Παω στο "εκει" οπου με ενημερωνουν οτι πρεπει πρωτα να θεωρησω τα χαρτια μου στο γραφειο συναλλαγματος. Μα ΠΩΣ μου ξεφυγε ρε παιδι μου...
Στο γραφειο συναλλαγματος ομως η υπαλληλος ελλειπε. Προφανως δεν θα ειχε βγει η πασιετζα και θα ειχε παει μια βολτα να ηρεμησει η γυναικα!

...Η οποια βολτα πρεπει να ηταν πολυ μακρυνη γιατι 20 λεπτα αργοτερα εγω καθομουν ακομα μπροστα στο γραφειο της και περιμενα.
Τελικα ερχεται, παιρνει τα χαρτια, σφραγιδακι/υπογραφες (κατα το φιλιουνται/αγκαλιαζονται) και μου λεει:

- Θα πατε στο ΣΕΝΓΚΕΝ παραδιπλα για ελεγχο αν ειναι κλεμμενο το οχημα. Wacko
- Μαλιστα.

Το γραφειο ΣΕΝΓΚΕΝ για ενα παραξενο λογο ειναι καταχωνιασμενο σε μια σκοτεινη γωνια και ενα τζαμι χωριζει το μεσα απο το εξω. Καπου στο βαθος ξεχωριζω ενα θεορατο τερας που φωτιζεται απο το ασπρο/μπλε φως μιας οθονης. Απλωνω το χερι με τα χαρτια και το τερας τα ρουφαει αποτομα και εξαφανιζεται χωρις μηλια!

Λιγο αργοτερα τα χαρτια μου εμφανιζονται και παλι. Τα αρπαζω και ναι!!!, ο δρομος πλεον ειναι ανοιχτος για το γραφειο Καταχωρησης!
Πυροτεχνηματα σκανε στον ουρανο, ενω ροδοπεταλα ραινουν το δρομο μου καθως πλεον φτανω στον τερματισμο! Αυτα ειναι!!!!!!

Το αποτομο φρεναρισμα της αισιοδοξιας μου πρεπει να ακουστηκε μεχρι τα Κιουρκα:
- Τι εννοειτε κυριε μου οτι θελετε αριθμο κινητηρα; Για να τον βρω θα πρεπει να λυσω τα φερινγκ της μηχανης, χωρια που η μηχανη ΔΕΝ μου βρισκεται προχειρη αυτη τη στιγμη αφου δεν μπορει να κυκλοφορησει!

Ο υπαλληλος -ευγενεστατα ομολογουμενως- χαμογελασε:
- Θα σου το ζητησουν στον 1ο στον Εποπτη βρε!
- Στον 1ο; Παλι; Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Cry
Εσκυψε συνομοτικα προς το μερος μου:
- Κοιτα... Καλα! Δεν πειραζει! Θα το αφησουμε κενο κ οτι χρειαζεται θα τα συμπληρωσουν εκεινοι!
ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΔΕΧΤΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!!!!!
- Εεεεμμμμ. Μαλιστα!

Ξανα πανω: (Αν ημουν ασανσερ θα ειχα βγαλει μεροκαματο ηδη)
Στον στρατο ο εποπτης ηταν ενα μισητο @@δι που τα βραδια μας καψωναριζε κανοντας εφοδους και το πρωι μοιραζε φυλακες.
Ευχομουν αυτος ο εποπτης να ειναι εστω και οριακα καλυτερος.

- Που ειναι η εγκριση τυπου; Το ΦΠΑ; Το δελτιο διασαφησης; Ε;!;!;;
- Η ποια; Το ποιο;; Το τι;;; Wacko
- Αααα! Ενταξει βρε! Smile Κοινοτικο ειναι το οχημα! Και ειπα και γω! Θα πληρωσεις μονο το τελος ταξινομησης.
- .....

Μερικες ακομα σφραγιδες και υπογραφες αργοτερα και ενω το χαρτι εχει ηδη αρχισει να μοιαζει σαν γκραφιτι καποιου καλλιτεχνη με ιδιαζουσας μορφης σχιζοφρενια.... Stupid2 Stupid2
Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Img_0111

...βρισκομαι στην αλλη ακρη του χωρου, μπροστα σε μια ευγενεστατη κυρια.
Βλεπει το πακετο με τα χαρτια και χαμογελαει.
- Στο πισω μερος του Ειδικου Δελτιου πρεπει να γραψεις τα στοιχεια του οχηματος... "Τεμαχιο 1, μοτοσυκλετα μαρκας .... τυπου .... με αριθ. πλαισιου και κινητηρα .... χρωματος ...."

Αφου τα συμπληρωνω, βαζει την υπογραφη της και την κοιταζω με αδειο βλεμμα:
- Τελειωσαμε;;!; Hide
Χαμογελαει και μου λεει:
- Νεαρε μου, τωρα θα πρεπει να πας στην Υπηρεσια Αξιων Πειραια για να βγει η αξια του οχηματος και μετα θα ερθεις παλι εδω για τον υπολογισμο του τελους ταξινομησης.
Μονο ΠΡΟΣΕΞΕ! Οταν θα γινει ο υπολογισμος του τελους θα πρεπει να πληρωσεις αμεσα γιατι αλλιως θα εχει προσαυξηση ανα ημερα καθυστερησης! Wacko

Της ριχνω ενα παγωμενο βλεμμα και λεω: "Κοιτα γυναικα, ολα καλα, ο Νικος παντα κυκλοφοραει νταβατζωμενος!" T και σκαω πανω στο γκισε τη ντανα με τα 500αρικα...
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Empty Re: Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων...

15/5/2009, 12:53 am
...Αφου συνηλθα απο τη φαντασιωση λοιπον Laughing, της ειπα:
- Ναι δεν υπαρχει προβλημα για την πληρωμη. Θα παω στην αλλη υπηρεσια και θα ερθω να πληρωσω.
Με κοιταει με ενα βλεμμα κατανοησης:
- Ξερετε, η Υπηρεσια Αξιων ειναι στον Πειραια στον Αγιο Νικολαο, κοντα στον ΟΛΠ.
- Στον ΟΛΠ;;; Blink Blink Μα ειμαστε στο Κερατσινι -στην αλλη ακρη του Πειραια!!! Wacko Τελοσπαντων, αν παω τωρα λετε να τους προλαβω;
- Τι να σας πω... Ισως. Beeee

Ειπα να σπρωξω λιγο την τυχη μου:
- Αν τους προλαβω λετε να προλαβω και εσας μετα;
- Ε οχι δα!! μου ειπε σαν να ηταν το πιο αυτονοητο πραγμα στον κοσμο...

Δεν πειραζε ομως... Ημουν πλεον κοντα στο στοχο και ηδη εβλεπα τον τερματισμο να μου γνεφει λαγνα "ελα... ελα..." Laughing
Γυρισα στο σπιτι για να ανασυνταχτω και να προετοιμασω την αντεπιθεση μου! Μπορει να νικησαν αυτη τη μαχη αλλα οχι και τον πολεμο!!! Rock

Το δευτερο μερος της επικης μας υπερπαραγωγης ερχεται συντομα κοντα σας με τιτλο: Matrix: Η τελικη αναμετρηση! Razz

Τhe end!


Last edited by Ταξιδευτής on 15/5/2009, 1:00 am; edited 1 time in total
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Empty Re: Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων...

15/5/2009, 1:00 am
Για την ιστορια, τελικα την επομενη μερα πηγα απο το Γραφειο Αξιων, πηρα τα σχετικα χαρτια και ΜΟΛΙΣ μιση μερα και 15,724 υπογραφες αργοτερα ειχα καταφερει να εκτελωνισω τη μηχανη! Laughing

Το κειμενο εδινε την πραγματικοτητα με λιγο παραπανω χιουμορ! Wink Τα πραγματα δεν ηταν και τοσο τραγικα και εξαλλου ειναι σαν το σεξ: η πρωτη φορα ποναει! Μετα το συνηθιζεις και σ΄αρεσει κιολας!
Laughing T T T
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Empty Re: Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων...

15/5/2009, 1:05 am
Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy
Απίστευτο!!!! lol! lol! lol! lol! Έλιωσα, ειδικά με το Γιόντα!!!! lol! lol! lol!

Μου θύμισε λίγο αν έχει δει κανείς, εκείνη την ταινία cartoon του Αστερίξ με τις δοκιμασίες... που είχαν πάει με τον οβελίξ σε ένα τρελάδικο/δημόσια υπηρεσία για να πάρουν ένα πιστοποιητικό... και να καταφέρουν να μην ΤΡΕΛΑΘΟΥΝ!!!!!! lol! lol! lol!
sf1n4k1
sf1n4k1
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 30
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR ABS 03
Κράνος : HJC FS-11

Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Empty Re: Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων...

15/5/2009, 1:10 am
Μπράβο φίλε..γράφεις τέλεια..

Περιμένα το επόμενο post σαν επεισόδιο σειράς που μ άρεσε.

Πέθανα στα γέλια... Rotfl
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Empty Re: Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων...

15/5/2009, 2:41 am
lol! lol! Πολύ καλό Νίκο, εμπνευσμένο και απολαυστικό.
Ο λαός απαιτεί κι άλλο αμέσως να γραφτεί!
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Empty Re: Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων...

15/5/2009, 11:00 am
Χαρας την υπομονη σου ρε Νικο, μπραβο ομως για την επιμονη σου.

Τελικα τι εγινε ? Ρωταω γιατι δεν βλεπουμε πινακιδα.
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Empty Re: Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων...

15/5/2009, 11:01 am
Ααχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχα, απόλαυση!!!! Κορυφή!!! Ειδικά το ''ναι δάσκαλε'', (yes master) , χαχαχαχαχαχαχαχχαχα
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Empty Re: Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων...

15/5/2009, 12:20 pm
Nικο εγω περασα περιπου τα ιδια επι 2.Προ ετων για τον εκτελωνισμο ενος KAWA Ζ 750 ρετρο που εκανα το λαθος να παρω απο εμπορο μονο με τα χαρτια εισαγωγης...
2 ημερες εφαγα εκει χωρια τα χρηματα που εδωσα γιατι ηταν απο Ιαπωνια.
Και περσι οταν εφερα τα τιμονια HELLIBARS απο Αμερικη στο αεροδρομιο Βενιζελος πηρα ακριβως 14 υπογραφες πληρωσα σε 3 σημεια απο 20 και17 ευρω για φυλαξη και ελεγχο ακουσον ακουσον για ενα κουτακι τοσο δα. Wall
Εδωσα και 45 ευρω για εκτελωνισμο Surprised και ηρθε και εδεσε η σαλτσα αφου βεβαια εφαγα ενα πρωινο... Τιποτα ΔΕΝ γινομαστε ανθρωποι,εγω πια ΔΕΝ ελπιζω Neutral Neutral Neutral Neutral
ΥΓ.Φευγοντας ειχα εντονη τη διαθεση να τους βαλω βομβα..να τους στειλω ολους στο διαολο γιατι σχεδον απολαμβαναν ολο αυτο το αλισβερησι..που να δειτε τη εκαναν σε κατι Αφρικανους που εφερναν πραγματα απο τη χωρα τους Knupp ενω οι εκτελωνιστες που αφηναν το κατι τις τους εκει ΜΠΡΟΣΤΑ μου καθαριζαν ΑΜΕΣΩΣ.
Τραυματικη εμπειρια. Thumbdown Thumbdown Thumbdown
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Empty Re: Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων...

15/5/2009, 12:58 pm
vasilakos wrote:Nικο εγω περασα περιπου τα ιδια επι 2.Προ ετων για τον εκτελωνισμο ενος KAWA Ζ 750 ρετρο που εκανα το λαθος να παρω απο εμπορο μονο με τα χαρτια εισαγωγης...
2 ημερες εφαγα εκει χωρια τα χρηματα που εδωσα γιατι ηταν απο Ιαπωνια.
Και περσι οταν εφερα τα τιμονια HELLIBARS απο Αμερικη στο αεροδρομιο Βενιζελος πηρα ακριβως 14 υπογραφες πληρωσα σε 3 σημεια απο 20 και17 ευρω για φυλαξη και ελεγχο ακουσον ακουσον για ενα κουτακι τοσο δα. Wall
Εδωσα και 45 ευρω για εκτελωνισμο Surprised και ηρθε και εδεσε η σαλτσα αφου βεβαια εφαγα ενα πρωινο... Τιποτα ΔΕΝ γινομαστε ανθρωποι,εγω πια ΔΕΝ ελπιζω Neutral Neutral Neutral Neutral
ΥΓ.Φευγοντας ειχα εντονη τη διαθεση να τους βαλω βομβα..να τους στειλω ολους στο διαολο γιατι σχεδον απολαμβαναν ολο αυτο το αλισβερησι..που να δειτε τη εκαναν σε κατι Αφρικανους που εφερναν πραγματα απο τη χωρα τους Knupp ενω οι εκτελωνιστες που αφηναν το κατι τις τους εκει ΜΠΡΟΣΤΑ μου καθαριζαν ΑΜΕΣΩΣ.
Τραυματικη εμπειρια. Thumbdown Thumbdown Thumbdown

Ετσι ειναι Βασιλη μου!
Οι τελωνειακοι ειναι "μαγαζακι" με τους εκτελωνιστες (ΤΑ "σκουλικια" για εμενα). Αν πατε στο τελωνειο Πειραια θα δειτε οτι εξω απο την αιθουσα των γκισε, εχουν βαλει γραφειακια για τους εκτελωνιστες για να δουλευουν!
Και μιλαμε για στεγαση στο ιδιο κτηριο, φως, νερο, τηλεφωνο... Τα παντα! Neutral

Οσο κινειται κανεις στα διαφορα γκισε δε, βλεπει εκτελωνιστες να πηγαινουν απο το ενα γραφειο στο αλλο με πακους χαρτια μιλωντας στους τελωνειακους με τα μικρα τους ονοματα, στο στυλ "μητσο, φερε τη σφραγιδα σου (του τελωνειακου!) λιγο ρε να βαλω μερικες τζιφρες σε αυτα τα χαρτια"! Mad

Κατα τα αλλα, η ζωη του τελωνειακου ειναι πολυ ωραια... Κατα τις 12 το μεσημερι αν κυκλοφορας στα διαφορα γραφεια βλεπεις οτι οι περισσοτεροι αντρες εχουν ανοιξει την εφημεριδα των σπορ πανω στο γραφειο κ διαβαζουν, Thumbdown ενω οι γυναικες παιζουν πασιετζες στο PC τους.... Bash
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Empty Re: Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων...

15/5/2009, 1:00 pm
ΥΓ. Χαιρομαι ρε παιδια που σας αρεσε παντως το ευθυμογραφημα! Smile Αν δεν το παρουμε και λιγο στο χαβαλε θα τρελλαθουμε και δεν λεει! Suspect


CB1-Fan wrote:Τελικα τι εγινε ? Ρωταω γιατι δεν βλεπουμε πινακιδα.
ΥΓ2. Φανουρη, κοιτα το νεο θεματακι που ανοιξα σχετικα!
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Empty Re: Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων...

17/5/2009, 6:45 pm
Και πανω που ελεγα να φερω μοτοσακο απο το εξωτερικο και εγω....
Θα το σκεφτω πιο ψυχραιμα,και σιγουρα το ευθυμογραφημα αυτο ειναι ενας "μπουσουλας" τροπον τινα...
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Empty Re: Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων...

17/5/2009, 10:16 pm
Θοδωρη, περα απο την πλακα, δεν ειναι καθολου δυσκολο εγχειρημα -αρκει να κανεις προσεκτικα και ψυχραιμα βηματα στην πορεια. Wink

Οσο για τον μπουσουλα που λες, εχω δημοσιευσει σε διπλα φορουμ ενα μεγαλο και αναλυτικο οδηγο σχετικα με το θεμα και συντομα θα τον ανεβασω και εδω! Smile
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Empty Re: Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων...

17/5/2009, 10:56 pm
Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... BravojΧορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... Goodpost Νικο.......διαβαζοντας το ειναι ευθυμο .......αλλα η ταλαιπωρια σου για ολο αυτο............ εγω θα ειχα............ Χορευοντας με τους λυκους, - η αλλιως Χαρουμενοι στην πολη των τρελων... 72112766
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum