Η υγρόψυκτη BMW GS

+6
Ο φυσικός
Vvag
Παναγιώτης Κ.
XLGeorge
DoctorAbo
Fanrider
10 posters
Go down
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Η υγρόψυκτη BMW GS

15/1/2012, 11:35 pm
Η υγρόψυκτη BMW GS 2e1h9wp

Είναι γνωστό, από την περασμένη άνοιξη, ότι ο boxer που θα την κινεί θα περάσει στην υγρόψυξη.
Αυτό όμως δεν θα γίνει απλά με την προσθήκη υδροχιτωνίων για την κυκλοφορία του ψυκτικού, αφού
ο κινητήρας της θα είναι εντελώς καινούργιος.
ΕΔΩ
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

16/1/2012, 12:54 am
ναι ναι όλα ε΄ναι καινούργια. Τα πάντα όλα στη κυριολεξία.
Κύλινδρα
Εκτός από τα υδροχιτώνια αλλάζει και η τροφοδοσία (κάθετα από τι επάνω μέρος) και τα μπουζί γίνονται ένα από 2 αν κύλινδρο. Το σύστημα εγγυάται πιο σφικτές ανοχές και ψηλότερη περιστροφή . Μοναδικό ελάττωμα που βλέπω στη σχεδίαση αυτή είναι ότι δε μπορείς να ζεστάνεις τα τοστ πάνω στους κυλίνδρους επειδή εκεί πλέον θα βρίσκεται η τροφοδοσία. Α και μια λεπτομέρεια ... 125 τα αλογάκια, 125.

Συμπλέκτης
Πολύδισκος συμπλέκτης πλέον. Καλό νέο και αυτό. Δε σπάει δε χαλάει, Μοναδικό ελλάτωμα ότι πλέον δε μπορείς να βάλεις τζάμπα μαν μηχανόλαδο μέσα.

Σασμανάκι
Τέρμα η gertrag. Φτιάχνεται στη Κίνα και θα αλλάζει ταχύτητες χωρίς να πηγαινοέρχονται τα γρανάζια όπως τώρα αλλά σα Γιαπονέζικο ένα πράμα.

Άξονας
Εκεί που στήνανε το πρωτότυπο δεν βρίσκανε εκεί κοντά άξονα από GS και βρήκανε έναν από Κ 1200 που είναι ανάποδος. Τον καρφώσανε πρόχειρα κι στη δοκιμή είδαν ότι το πράμα μπορεί πλέον να οδηγηθεί σα γιαπωνέζικο supersport και όχι σαν Scania 430 . Kαι σούζες κάνει και καρφωτές τις παίρνει και δε σπάει το πακέτο. Γι τους ρομαντικούς, ξεχάστε τα μπόσικα στη μετάδοση.

Βάρος
Σε αντίθεση με τους άμεσους ανταγωνιστές του το μηχανάκι θα είναι κάτω από 250 κιλά (η Multi δεν είναι αταγωνιστής και οι απανταχού ιδιοκτήτες να μας απαρατήσουν ήσυχους Razz Razz

Το μηχανάκι θα είναι "ΟΑΣΗ" αλλά σε τέτοιες εποχές που ζούμε νομίζω πως λίγοι Έλληνες θα το αποκτήσουν. Μπορεί να είμαι ένας από αυτούς. μπορεί και όχι. Κάθε καλός προπελοπελάτης περιμένει τουλάχιστον 2-3 χρόνια πριν αγοράσει ένα νέο μοδελάκι.

DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

16/1/2012, 12:58 am
Εντάξει να πούμε. Αφού πάει ο άξονας από αριστερά, η εξάτμιση πήγε από Δεξιά. Λογικό. Τη κάνανε να μοιάζει με αυτήν του παλιού τρανσάλπ για να είναι λιγότερο πλατιά.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

16/1/2012, 1:36 am
Φιλτατε Δοκτορα, μηχανακι "οαση" με καμμια 15αρια χιλιαρικα γυμνο - που δεν θα το βρισκεις, αρα μαλλον παραπανω - και που θα θελεις οπωσδηποτε εγγραφη στην οδικη, ειναι μαλλον ..contradiction in terms που λεμε κι'εδω.

Φυσικα και θα ειναι πολυ ωραιο μηχανακι, ενα χωρις πολλα ηλεκτρονικα (ASC, ESA κλπ) και με ακτινες θα μου καθοτανε μια χαρα. Αλλα δεν θελω να μπλεξω Wink

Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

16/1/2012, 8:31 am
Μήτσο ετοιμάσου να δώσεις το σαραντατρίο........ βγήκε το σαραντατέσσερο........
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

16/1/2012, 9:09 am
Στον Γιώργο : Είπα εγώ 15 ? Αισιόδοξο σε βρίσκω. Πολύ αισιόδοξο Razz

Στον Παναγιώτη : Maybe in three years my dear . I still like y mihanaki very much !!
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

16/1/2012, 7:23 pm
DoctorAbo wrote:Στον Γιώργο : Είπα εγώ 15 ? Αισιόδοξο σε βρίσκω. Πολύ αισιόδοξο Razz

Rolling Eyes Μαλλον ναι Very Happy

Εχω αντιπροταση, με 6-8 χιλαρικα παιρνεις ενα ζευγαρι τσιλικων μεταχειρισμενων ως εξης:
Ενα VFR (φυσικα VTEC) ή Μαυροπουλι.
Και ενα Transalp (φυσικα 650) ή Africa.

Και εισαι καλυτερος απο το GS σε ασφαλτο και χωμα - και ξεγραφεσαι κι'απ την οδικη Wink Laughing

cheers
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

16/1/2012, 7:42 pm
Καλά τα λες για τον εναλλακτικό συνδυασμό (μαυροπούλι & ΤΤ600) Cool αλλά μη ξεχνάς πως είμαστε λιγούρια με ακριβά γούστα Razz
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

16/1/2012, 9:02 pm
Ποστάρω μόνο και μόνο για να προλάβω τον Postman.

KATEM ΡΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!

lol! lol! lol! lol!
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

16/1/2012, 9:08 pm
Vvag δεν το είπες καλά.

Ο Ταχ θα έλεγε: Δύο ΚΤΜ. Ένα Adventure για το βουνό και ένα Adventure για το δρόμο. Thumbsup
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

16/1/2012, 9:18 pm
Ο φυσικός wrote:Vvag δεν το είπες καλά.

Ο Ταχ θα έλεγε: Δύο ΚΤΜ. Ένα Adventure για το βουνό και ένα Adventure για το δρόμο. Thumbsup

Σωστός! Thumbsup
Βασικά ένα Adventure για το βουνό, κι ένα Adventure για το βουνό και το δρόμο. Razz
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

16/1/2012, 9:40 pm
Πάρτε ψηλόφτερααααα
kostasdirt
kostasdirt
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 460
Ηλικία : 50
Μοντέλο : ΚΤΜ 990 Adventure EXC 450
Κράνος : Shoei XR1000 UVEX Enduro Airoh Stelt Senior

http://www.motobay.gr

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

17/1/2012, 6:33 pm
Εγώ έχω κολλήσει με το 990 αλλά ένα πράμα θα πω και δε μπορώ περισσότερα 2013 νέο ΚΤΜ Adventure...
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

17/1/2012, 6:38 pm
Vvag wrote:Σωστός! Thumbsup
Βασικά ένα Adventure για το βουνό, κι ένα Adventure για το βουνό και το δρόμο. Razz
Βασικά ένα Adventure για μέρη με κάλυψη express-service, και ένα Honda για το βουνό. Very Happy
kostasdirt
kostasdirt
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 460
Ηλικία : 50
Μοντέλο : ΚΤΜ 990 Adventure EXC 450
Κράνος : Shoei XR1000 UVEX Enduro Airoh Stelt Senior

http://www.motobay.gr

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

17/1/2012, 7:21 pm
XAXAXAXAXAXAXAXA
john mess
john mess
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-07
Mηνύματα : 24
Ηλικία : 42
Μοντέλο : Ενα χαρχαλο....ducati!!!
Κράνος : SHOEI

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

18/1/2012, 7:48 pm
..............................................

Βάρος
Σε αντίθεση με τους άμεσους ανταγωνιστές του το μηχανάκι θα είναι κάτω από 250 κιλά (η Multi δεν είναι αταγωνιστής και οι απανταχού ιδιοκτήτες να μας απαρατήσουν ήσυχους Razz Razz

.....................................

[/quote]



Nαι,οντος το Multi ειναι κατηγορια απο μονο του!!!!! naaa
Tomato
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

24/2/2013, 12:04 pm
Ειναι γεγονος οτι ο Kevin Ash σκοτωθηκε στη Νοτια Αφρικη δοκιμαζοντας το καινουργιο 1200GS LC. Δεν εχει δοθει καμια συγκεκριμενη πληροφορια για το πως και γιατι "απο σεβασμο στη μνημη του". Αλλα καποια απο τα πρωτα τεστ του 1200GS LC κανουν λογο για αγρια tank slappers που μπορουν να συμβουν σε ελαφρες ανωμαλιες. Το μηχανακι εχει λιιιγο πιο γρηγορη γεωμετρια απο το παλιο αλλα η συμπεριφορα αυτη ειναι παραξενη καθως δεν συνεβαινε στο παλιο. Καποιοι λενε οτι ισως η BMW βαλει αμορτισερ τιμονιου.

Διεξοδικη συζητηση στο επομενο νημα στο UK GS φορουμ:
http://www.ukgser.com/forums/showthread.php?t=328788
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

25/2/2013, 12:00 am
Περίεργη ιστορία ε?
Είμαι περίεργος να δω που και πως θα καταλήξει αυτή η ιστορία. Θεωρώ πάντως, πως αν ηταν ένα πραγματικό πρόβλημα θα το καταλάβουμε από αναβολή των πωλήσεων για κάποιο διάστημα.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

9/10/2013, 11:35 am
DoctorAbo wrote:Περίεργη ιστορία ε?
Είμαι περίεργος να δω που και πως θα καταλήξει αυτή η ιστορία. Θεωρώ πάντως, πως αν ηταν ένα πραγματικό πρόβλημα θα το καταλάβουμε από αναβολή των πωλήσεων για κάποιο διάστημα.
Μαλλον δεν ειναι προβλημα, το καινουργιο GS εχει γρηγοροτερη γεωμετρια απο το παλιο αλλα το αγγλικο περιοδικο Bike προσπαθησε να αναπαραξει το "προβλημα" σε δρομους με κακο οδοστρωμα και ακομη και στο χωμα χωρις τα χερια στο τιμονι αλλα δεν υπηρξε ποτε tank slapping. Το ιδιο εκανα κι'εγω οταν το δοκιμασα προσφατα αλλα μου φανηκε ok δηλ. οχι επικινδυνο.

Απο την αλλη, το νεοεμφανισθεν Adventure (δεστε επομενο ποστ) εχει σταμπιλιζατερ πανω απο μαμα, οποτε αυτο ισως λεει κατι..


Last edited by VFGeorge on 9/10/2013, 11:47 am; edited 1 time in total
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

9/10/2013, 11:43 am
Και μολις ανακοινωθηκανε και οι λεπτομερειες του νεου Adventure:
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Neo-BMW-R-1200-GS-Adventure_98243.asp

Εγω ειλικρινα ποτε δεν καταλαβα τον λογο του Adventure το οποιο ειναι αρκετα βαρυτερο, πιο ογκωδες και πιο ψηλο λογω ελαχιστα μεγαλυτερων διαδρομων αναρτησεων. Εγω προσωπικα θα επαιρνα το απλο αλλα με ακτινες, καθως το GS ειναι πραγματικο on-off και οχι απλα τουρισταδικο με on-off look και απλη δυνατοτητα διασχισης χωματοδρομων.

Η μονη ουσιαστικη διαφορα σ'αυτη την καινουργια υγροψυκτη εκδοση ειναι οτι ο κινητηρας εχει βαρυτερο βολαν για πιο "γλυκεια" λειτουργια και προσθετο αποσβεστηρα κραδασμων - και αυτο ειναι κατι απο το οποιο θα επωφελουτανε και το απλο του οποιου ο κινητηρας ειναι μαλλον λιγο "αποτομος/κοφτερος" λογω του οτι (νομιζω) στοχευει να κλεψει πωλησεις και απο μηχανακια σαν το Multistrada.
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

9/10/2013, 12:04 pm
Γιώργο και εγώ κοιτάω το απλό. Όπως έχω πει (στον εαυτό μου) και άλλη φορά,2 4λιτρα δοχεία βενζίνης της touratech το μετατρέπουν σε adventure. Αν δε βάλει κανείς 3 (μη ρωτάτε που, στην πίσω πάνω βαλίτζα) το μετατρέπεις σε Super Adventure.

Το βάρος του adventure το θεωρώ υπερβολικό. Αφήστε δε που στα υπάρχοντα μοντέλα adventure είναι εμφανές ότι τα silentblocks του πηρουνιού (σύνδεση των καλαμιών στην επάνω πλάκα τιμονιού μέσω silent blocks) φθείρονται πολύ. Στο δικό μου τα λύσαμε για να δούμε αν χρειάζονται αλλαγή και ήταν απλά καινούργια. Πιστεύω πως η αιτία είναι το βάρος για όλα αυτά.

Το adventure δεν είναι τίποτα άλλο από μια απόδειξη του τι μπορεί να πετύχει ένα καλό marketing.

Το μόνο που ζηλεύω από το adventure είναι οι βαλίτσες του, που όμως μπαίνουν και στο απλό. Μια χαρά. Για ακτινωτές ζάντες δε το συζητώ. Must .

Βεβαα, αν αυτά τα πω στο αρμόδιο forum θα φάω ξύλο Razz 
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

9/10/2013, 12:44 pm
DoctorAbo wrote:
Το μόνο που ζηλεύω από το adventure  είναι οι βαλίτσες του, που όμως μπαίνουν και στο απλό. Μια χαρά. Για ακτινωτές ζάντες δε το συζητώ. Must .
Εγω Δοκτορα το μονο που ζηλευω απο το adventure ειναι οι μαυρες ακτινωτες ζαντες. Τις οποιες βεβαια τις εχουν καποιες επετειακες εκδοσεις του απλου (μαζι με καποια αλλα εμφανισιακα τερτιπια, οπως πχ ελαφρα φυμε ζελατινα, προστατευτικα καπακιων κλπ) - και αν ειναι να το παρω καινουργιο θα περιμενω κανενα τετοιο επετειακο Wink

Οσο για τα κανιστρα, ναι αλλα που/ποτε/πως? Για την καμια φορα που θα χαθει κανεις στην ερημο ή σε ασιατικες στεπες (λεμε τωρα)? Laughing Εμενα, η μεγαλυτερη ανησυχια δεν ειναι να μεινω απο βενζινη αλλα απο τιποτ'αλλο στα κορφοβουνια που γυρναω και αντε μετα να το κατεβασω απο κει στην ασφαλτο για ναρθει η οδικη.. Shocked

cheers 
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Η υγρόψυκτη BMW GS Empty Re: Η υγρόψυκτη BMW GS

9/10/2013, 2:05 pm
VFGeorge wrote:
DoctorAbo wrote:
Το μόνο που ζηλεύω από το adventure  είναι οι βαλίτσες του, που όμως μπαίνουν και στο απλό. Μια χαρά. Για ακτινωτές ζάντες δε το συζητώ. Must .
Εγω Δοκτορα το μονο που ζηλευω απο το adventure ειναι οι μαυρες ακτινωτες ζαντες. Τις οποιες βεβαια τις εχουν καποιες επετειακες εκδοσεις του απλου (μαζι με καποια αλλα εμφανισιακα τερτιπια, οπως πχ ελαφρα φυμε ζελατινα, προστατευτικα καπακιων κλπ) - και αν ειναι να το παρω καινουργιο θα περιμενω κανενα τετοιο επετειακο Wink

Οσο για τα κανιστρα, ναι αλλα που/ποτε/πως? Για την καμια φορα που θα χαθει κανεις στην ερημο ή σε ασιατικες στεπες (λεμε τωρα)? Laughing Εμενα, η μεγαλυτερη ανησυχια δεν ειναι να μεινω απο βενζινη αλλα απο τιποτ'αλλο στα κορφοβουνια που γυρναω και αντε μετα να το κατεβασω απο κει στην ασφαλτο για ναρθει η οδικη.. Shocked

cheers 
Ακτινωτές έχει και τώρα στα options
Κάνιστρα όντως δε χρειάζονται ρεαλιστικά
Ντεν τα μείνεις καρντιά μου - ντεν τα μείνεις

Ειδικά για το ενδεχόμενο του να μείνεις τα πράγματα είναι συγκεκριμένα. Υπάρχει μια σειρά μικρών και σχετικά φθηνών εξαρτημάτων που αν τα έχεις μαζί σου απλά δε μένεις.

Δε τίθεται θέμα (π.χ.) να σου μείνει το διαφορικό ας πούμε μπαμ και κάτω. Πάντα σε προειδοποιεί.

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum