Go down
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400 Empty Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400

2/5/2012, 1:54 pm
Παιδια sorry για το ασχετο αλλα επειδη το μηχανακι ειναι του 'μπατζανακη' και το ψαχνουμε μαζι να δουμε τι φταιει, και εδω μεσα υπαρχει περισσευούμενη τεχνική γνώση, ειπα να ρωτήσω....

Brossακι 400 αρι πηγε για αλλαγη δίσκων συμπλέκτη λογω πατιναρίσματος
Μετα την παραλαβή, εχει την εξής περίεργη συμπεριφορά
α) με δευτερα ή τρίτη και τσαρουχωμα, εχει ενα μικρο πατιναρισμα ακομα...
Τσεκαριστηκε η ντιζα και μπας και δεν εκανε απεμπλοκη πληρως ακομα και χωρις πατημενο συμπλεκτη, αλλα δεν ειναι αυτο τελικα
β) Τραβας συμπλέκτη και οταν πας να αφησεις.. η επιστροφη είναι άθλια... σαν να υπαρχει αντίσταση, σαν καπου να σκαλωνει, κατι να εμποδιζει την επαναφορα... και η μανετα αργεί να επανέλθει στη θεση της και με δυσκολια

Ιδεες για το τι μπορει να ειναι? Το (β) δεν υπηρχε καθολου πριν την αλλαγη δίσκων.
Σκεφτηκα μηπως μαγκωνει η ντιζα καπου αλλα ουτε πολυ παλαια ειναι (~2μιση ετων) ούτε είχε το παραμικρό πρόβλημα πριν την αλλαγή.
Επίσης, μετα το χαλαρωμα του κατω ρεγουλατορου (για να σιγουρευτουμε οτι απεμπλεκι πληρως) το μεταλλακι που ειναι πανω στο καπακι του κινητηρα (και στο οποιο συνδεεται η ντιζα του συμπλεκτη) εχει ελευθερη διαδρομη 1-1μιση ποντο χωρις αντισταση... ειναι νορμαλ αυτο; δεν το ειχα προσεξει πριν ... αλλα μου φαινεται υπερβολικα μεγαλη διαδρομη

Ρωτησα και στο moto.gr και μου ειπανε ειτε για δισκους που δεν καθαριστηκαν καλα, ειτε για πλατω χαλασμενο.
Ενα δυο λογακια παραπανω; Πως το διαπιστωνω σε καθε περιπτωση;
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400 Empty Re: Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400

2/5/2012, 2:03 pm
Μου φαίνεται ότι το σύμπτωμα (α) είναι συνέπεια του (β). Αφού η μανέτα (δηλαδή όλο το σύστημα) αργεί να επανέλθει, ουσιαστικά παραμένει ελαφρώς πατημένη για κάποιο χρονικό διάστημα και ο κινητήρας πατινάρει. Φαίνεται λογικό.

Αν έχω δίκιο το ερώτημα είναι γιατί δεν επανέρχεται εύκολα στην αρχική θέση. Αφού δεν το έκανε πριν θα κοίταζα μήπως υπάρχει θέμα κακής συναρμολόγησης. Εννοώ άνοιγμα του καπακιού εκ νέου. cheers

ΥΓ. Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει το "δίσκοι που δεν καθαρίστηκαν καλά".
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400 Empty Re: Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400

2/5/2012, 2:17 pm
Μπορεις να φανταστεις καποιος σεναριο κακης συναρμολογησης που να παρουσιαζει αυτη τη συμπεριφορα;
Ομολογω οτι δεν εχω αλλαξει ποτε μονος μου τους δισκους, ομως εχω διαβασει πως γινεται γιατι το σκεφτομουνα σοβαρα να το κανω στο transalp. Και δεν μπορω να φανταστω που μπορει να εχει γινει βλακεια, δεν ειναι και πολλα τα περιθωρια....
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400 Empty Re: Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400

2/5/2012, 2:23 pm
Η ντίζα είναι εντάξει. Σωστά;

Δεν μπορώ να προτείνω κάτι συγκεκριμένο γιατί δεν έχω δει κάτι ανάλογο.
Ας πούμε με μια δόση φαντασίας ότι δεν έχουν σφιχτεί καλά οι βίδες που κρατούν το καπάκι πάνω στην καμπάνα. Τα ελατήρια δεν θα έχουν προφορτίσει σωστά και επαναφέρουν με πολύ μικρότερη δύναμη. Μια ιδέα... pray
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400 Empty Re: Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400

2/5/2012, 2:53 pm
Η καμπάνα ηταν οκ όταν έβαλε τους δίσκους; Μήπως ήθελε και αυτή αλλαγή;
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400 Empty Re: Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400

2/5/2012, 3:04 pm
Δεν ηταν παρων για να σου πω... παντως απο παρατηρηση και μονο, αυτη τη συμπεριφορα δεν την ειχε πριν καθολου.

μαλιστα.. οποτε απο οτι καταλαβαινω, πρεπει να το παει πισω στο μαστορη και να του κανει παραπονα...
μπλεξαμε.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400 Empty Re: Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400

2/5/2012, 3:07 pm
Πάντως, τα συμπτώματα είναι τόσο ορατά που δεν βλέπω τι θα μπορούσε να κάνει ο μάστορας πέρα από το να το φτιάξει. Μακάρι να είναι μπροστά στην επισκευή και κάποιος από εσάς.
avatar
Επισκέπτης
Guest

Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400 Empty Re: Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400

2/5/2012, 5:13 pm
Κοίταξε καλά την μανέτα δεν ξέρω είναι υδραυλική?
Αν ναι μπορεί εκέι να υπάρχει πρόβλημα που είναι άσχετο με την αλλαγή των δίσκων. Θα θέλει λίγο λάδωμα AD40 κάτι τελος πάντων
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400 Empty Re: Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400

2/5/2012, 7:33 pm
το προβλημα ειναι στους δισκους εφοσον δεν ειχε καποιο προβλημα πριν,σε μερικα μοντελα υπαρχει ενας φιμπερενιος δισκος ο οποιος μπαινει πρωτος,μηπως τον εβαλε οπου ναναι,οι δισκοι πρεπει να ειναι λαδωμενοι οταν μπαινουν μεσα ειδαλως υπαρχει πιθανοτητα να κολλησουν.Πηγαινε πισω το μηχανακι στον μηχανικο και πεστου να βρει το προβλημα ,το προβλημα ειναι παντως στους δισκους μην τυχον και σου πει να αλλαξεις καμπανα δεν εχει καμια σχεση
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400 Empty Re: Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400

2/5/2012, 8:28 pm
dirty wrote:Πηγαινε πισω το μηχανακι στον μηχανικο και πεστου να βρει το προβλημα ,το προβλημα ειναι παντως στους δισκους μην τυχον και σου πει να αλλαξεις καμπανα δεν εχει καμια σχεση

ΑΥΤΟ

σιγουρη μαλακια του μαστορα
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400 Empty Re: Προβληματικός συμπλέκτης - Bross 400

2/5/2012, 10:21 pm
dirty wrote:το προβλημα ειναι στους δισκους εφοσον δεν ειχε καποιο προβλημα πριν,σε μερικα μοντελα υπαρχει ενας φιμπερενιος δισκος ο οποιος μπαινει πρωτος,μηπως τον εβαλε οπου ναναι,οι δισκοι πρεπει να ειναι λαδωμενοι οταν μπαινουν μεσα ειδαλως υπαρχει πιθανοτητα να κολλησουν.Πηγαινε πισω το μηχανακι στον μηχανικο και πεστου να βρει το προβλημα ,το προβλημα ειναι παντως στους δισκους μην τυχον και σου πει να αλλαξεις καμπανα δεν εχει καμια σχεση

Αυτό με τον μονό φιμπερένιο δίσκο που είναι διαφορετικός από τους άλλους είναι σωστό.
Το λάδωμα των δίσκων είναι επίσης σωστό, αναφέρεται και στο manual, αλλά νομίζω ότι η παράλειψή του δεν θα οδηγούσε σε πατινάρισμα μα στο ακριβώς αντίθετο.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum