Go down
Panagiotisk147
Panagiotisk147
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-05-03
Mηνύματα : 13
Ηλικία : 40
Μοντέλο : VFR '02 ABS
Κράνος : Shoei XR 1100

Δεν τραβαει !!  Empty Δεν τραβαει !!

9/5/2012, 12:26 pm
Την προηγουμενη εβδομαδα λοιπον επισκεφτηκα το service της γειτονιας (εξουσιοδοτημενο) για αλλαγη μπουζι,αλυσιδας,λαδια,φιλτρο λαδιου ! η μηχανη εχει 75.000 km.
Με το που πηρα την μηχανη απο το service η μηχανη δεν τραβαγε και οταν ανοιγες ακουγοταν πολυ μπασος ηχο και οταν ανοιγε το v-tec ακομα περισσοτερο και μερικες φορές σταματοντας στο φαναρι εσβηνε και γενικα δεν τραβαγε καθολου,ακομα και οταν ειναι στο ρελαντι κανει περισσοτερο θορυβο ! Να πω οτι σηκωνοντας το ντεποζιτο για να βγουν τα μπουζι μας εφυγε το σωληνακι της βενζινης !
Το ξαναπηγα την ιδια μερα στο service ξανασηκωσαν το ντεποζιτο μηπως δεν ειχε κουμπωθει κατι σωστα! το προβλημα ομως συνεχιζεται!
Μηπως λοιπον πηρε αερα οταν βγηκε το σωληνακι και για αυτο το λογο δεν τραβαει (λεω εγω τωρα) ? Στο service μου ειπαν οτι δεν τιθεται τετοιο θεμα !!

Please τα φωτα σας Help!
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

9/5/2012, 12:44 pm
Από ότι θυμάμαι το σωληνάκι της βενζίνης στα Fi-Vtec είναι δεμένο με ένα ρακόρ ΝΑ! οπότε να ''εφυγε'' έτσι απλά, νομίζω κάτι λες λάθος. Μπας και εννοείς κανά σωληνάκι αναθυμιάσεων; Γενικά στα ψεκαστά ο σωλήνας βενζίνης είναι δεμένος πολύ γερά διότι λειτουργεί υπό πίεση.

Μπάσος ήχος; Και δεν δουλεύει καλά; Κάποια χοντράδα έχουνε κάνει...δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι, αλλά μέχρι και λάθος ποσότητα λαδιού υποψιάζομαι... μην έχει τίποτα 2-3 λίτρα παραπάνω και έχει φράξει ο χώρος κάτω από τα πιστόνια.. ή δεν έχουν κουμπώσει τα σώματα του ψεκασμού σωστά και έχει κανά χάσμα... Ή ξέχασαν να βάλουν φίλτρο αέρα ή βάλαν λάθος.. ή ξέχασαν τίποτα στουπιά στις εισαγωγές...

Ιδέα δεν έχω, ενημέρωσέ μας τι είχαν κάνει όταν το πάρεις.
Panagiotisk147
Panagiotisk147
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-05-03
Mηνύματα : 13
Ηλικία : 40
Μοντέλο : VFR '02 ABS
Κράνος : Shoei XR 1100

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

9/5/2012, 12:57 pm
Και ομως εφυγε αδερφε ! Με το που τραβηξε λιγο πιο πανω το νεποζιτο εφυγε ! Λαδι δεν πιστευω να εβαλαν παραπανω !
Το οτι μπορει να εχει παρει αερα ισχυει γιατι εχω ξεκινησει και δεν τους πιστευω και πολυ !
Θα παω να τους το αφησω μετα την δουλεια να το δουν και παλι αυριο αν και δεν το συνηθιζω να απουσιαζω οταν την ανοιγουν !
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

9/5/2012, 1:07 pm
Δεν υπάρχει περίπτωση έχει μια βιδάρα 14αρα κεφάλι στο ντεπόζιτο αν θυμάμαι καλά, πως ακριβώς ''έφυγε'' δλδ αυτή; Εδώ σε φίλο με Vtec που θέλαμε να βγάλουμε το ντεπόζιτό του (γιατί είχε βάλει κατά λάθος πετρέλαιο μέσα) παλεύαμε 2 να κρατάμε το κλειδί και ένας το ντεπόζιτο και δεν γύρναγε το ρημάδι καθόλου, και επειδή δεν εμπιστευόμασταν το κλειδί που είχαμε μαζί μας δεν το λύσαμε τελικά...

Από την άλλη αν λυνόταν όπως λες, όποτε το έβαζες μπρος θα σε έλουζε βενζίνη, έχει πίεση ο αγωγός καυσίμου, αλίμονο αν άνοιγε τόσο εύκολα.

Μπας και έχει κανά ταχυσύνδεσμο; Και έλυσες αυτόν;

Τέσπα, ο αέρας στο σωληνάκι δεν παίζει ρόλο, γιατί αφενώς πάει επάνω αλλά και να μην πήγαινε, θα τον ψέκαζε στα πρώτα δευτερόλεπτα ο ψεκασμός και μετά θα έμενε σκέτο καύσιμο.

Μέχρι να το πας, ρίξε μια ματιά Ο ΙΔΙΟΣ στην στάθμη λαδιού, ώστε να γνωρίζεις και όχι να πιστεύεις.

Φίλτρο αέρα που το άνοιξες ήταν οκ;
Panagiotisk147
Panagiotisk147
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-05-03
Mηνύματα : 13
Ηλικία : 40
Μοντέλο : VFR '02 ABS
Κράνος : Shoei XR 1100

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

9/5/2012, 1:23 pm
Καταρχας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου !
Ηταν οκ το φιλτρο, θα ξανατσεκαρω την σταθμη λαδιου ! Τωρα για την βιδα που λες δεν ειχε βιδα το συγκεκριμενο, αλλα με το που βγηκε χυνοταν συνεχεια βενζινη και επιανε σε ενα μικρο στομιο του ντεποζιτο με ενα σιδερακι! (δεν θυμαμαι πως το λενε αλλα ειναι αυτο που χρειαζεσαι μυτοτσιμπιδο για να ανοιξει) , το σωληνακι της εξαερωσης δεν το κουμπωσε για να φτασει μεχρι κατω το αφησε κατω απο το ντεποζιτο γιατι μου ειπε οτι ειναι καλυτερα μην βουλωσει και εχουμε θεματα μετα ! Δεν νομιζω να επηρεαζει κατι αυτο ! εεε ?
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

9/5/2012, 1:29 pm
Μάλιστα.

Τι να σου πω, δεν έχω ιδέα τι ακριβώς μπορεί να φταίει, νομίζω πρέπει να το πας να το φτιάξουν.

Καλά κάνεις και δεν εμπιστεύεσαι πάντως, πήγες με μοτέρ να δουλεύει και έφυγες με μοτέρ να μην δουλεύει σωστά.

Κάποια σαχλαμάρα έχει γίνει, κάτι ξέχασαν να συνδέσουν, κάτι βάλαν λάθος, ας το δούνε.

Πες μας κι εμάς μετά τι ήτανε να μας φύγει η περιέργεια.
Panagiotisk147
Panagiotisk147
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-05-03
Mηνύματα : 13
Ηλικία : 40
Μοντέλο : VFR '02 ABS
Κράνος : Shoei XR 1100

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

9/5/2012, 1:33 pm
Caracal wrote:Μάλιστα.

Τι να σου πω, δεν έχω ιδέα τι ακριβώς μπορεί να φταίει, νομίζω πρέπει να το πας να το φτιάξουν.

Καλά κάνεις και δεν εμπιστεύεσαι πάντως, πήγες με μοτέρ να δουλεύει και έφυγες με μοτέρ να μην δουλεύει σωστά.

Κάποια σαχλαμάρα έχει γίνει, κάτι ξέχασαν να συνδέσουν, κάτι βάλαν λάθος, ας το δούνε.

Πες μας κι εμάς μετά τι ήτανε να μας φύγει η περιέργεια.

Ειδωμεν !! Ευχαριστω πολυ και παλι ! Οτι νεο εχω θα ενημερωσω !
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

9/5/2012, 1:49 pm
Μηπως δεν σφιξανε καλα καποιο μπουζι και δουλευει τρικυλινδρα και χανει και συμπιεση;
Panagiotisk147
Panagiotisk147
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-05-03
Mηνύματα : 13
Ηλικία : 40
Μοντέλο : VFR '02 ABS
Κράνος : Shoei XR 1100

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

9/5/2012, 2:03 pm
dirty wrote:Μηπως δεν σφιξανε καλα καποιο μπουζι και δουλευει τρικυλινδρα και χανει και συμπιεση;
Θα τους πω να κανουν και αυτο, τα μπουζι παντως που εβαλα επανω ειναι αυτα που φoραγε και πριν της NGK !
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

9/5/2012, 3:16 pm
Panagiotisk147 wrote:
dirty wrote:Μηπως δεν σφιξανε καλα καποιο μπουζι και δουλευει τρικυλινδρα και χανει και συμπιεση;
Θα τους πω να κανουν και αυτο, τα μπουζι παντως που εβαλα επανω ειναι αυτα που φoραγε και πριν της NGK !

Κάποιο βύσμα πάνω στις πίπες μπορεί απλώς να μην κούμπωσε. Δες αν ζεσταίνονται όλες οι εξαγωγές
Panagiotisk147
Panagiotisk147
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-05-03
Mηνύματα : 13
Ηλικία : 40
Μοντέλο : VFR '02 ABS
Κράνος : Shoei XR 1100

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

10/5/2012, 6:32 pm
φωτο απο το μωρο κομματια :(
[img]Δεν τραβαει !!  Img0633g [/img]

Λοιπόν, το προβλημα απο οτι ειπε το service ειναι η βαλβιδα του Vtec
]Δεν τραβαει !!  Img0634mz [/url]
(μερικες φορες μου ανοιγε, αλλες οχι) με αποτελεσμα μαλλον να βραχυκυκλωνει ο εγκεφαλος γιατι του περναει πολυ ρευμα ! Βρεθηκε μια διαρροη (με ψυκτικο υγρό) απο ένα κολάρο ,ακριβως πανω απο την βαλβιδα. Η ερωτηση μου ητσν απλη : ''το προβλημα προερχεται και πριν ανοιξei το Vtec,δηλαδη ο μπασος ηχος σαν να εχω αλλαξει εξατμισεις ,το οτι δεν τραβαει το μηχανακι,το οτι μου σβηνει προερχεται απο αυτο ??? ''
Απαντηση : ''Κατα 90 % ναι, και αν δεν ειναι αυτο μπορει να ειναι απο τον εγκεφαλο''
Ερωτηση : ''Δηλαδη θα πληρωσω 288 € το ανταλλακτικο + εργασια και αν δεν φταιει αυτο θα αλλαξουμε εγκεφαλο ? ''
Απαντηση : '' ή θα τον φτιαξουμε (ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ) χωρις εγγυηση''

Αποτέλεσμα : '' ΠΙΑΣΕ ΤΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΤΟ'' Swear Swear

Ρε παιδια τι να κανω ?
Πραγματικα εχω φρικαρει και λεφτα δεν παιζουν !
Για πειτε γνωμες !!!

Ευχαριστω εκ των προτερων
Παναγιωτης

horrorshow_gr
horrorshow_gr
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-12-12
Mηνύματα : 841
Ηλικία : 42
Μοντέλο : cbr 1100xx 04
Κράνος : arai ''chaser''

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

10/5/2012, 6:47 pm
τσουλαει το μηχανακι....?
Panagiotisk147
Panagiotisk147
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-05-03
Mηνύματα : 13
Ηλικία : 40
Μοντέλο : VFR '02 ABS
Κράνος : Shoei XR 1100

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

10/5/2012, 6:55 pm
horrorshow_gr wrote:τσουλαει το μηχανακι....?

Τσουλαγε μια χαρα πριν 1 εβδομαδα ! Crying or Very sad
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

10/5/2012, 7:21 pm
Αν όντως σου τα είπαν έτσι όπως τα γράφεις εδώ, έχεις μπλέξει με όχι άσχετους με VFR, άσχετους γενικά με ότι έχει βίδες....

Το εξάρτημα που δείχνεις στην φωτό για Vtec, είναι από όσο ξέρω, απλά το σύστημα αναθυμιάσεων-καθαρισμού των καυσαερίων. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα από Vtec.

H φράση

''η βαλβιδα του Vtec μερικες φορες μου ανοιγε, αλλες οχι με αποτελεσμα μαλλον να βραχυκυκλωνει ο εγκεφαλος γιατι του περναει πολυ ρευμα ! Βρεθηκε μια διαρροη (με ψυκτικο υγρό) απο ένα κολάρο ,ακριβως πανω απο την βαλβιδα''

είναι κάτι σαν

''ανέβηκα στην πεπονιά να κόψω μια γαρίδα, μα ήταν βιαστική η προσευχή της και δεν δουλεύει το μετρικό σύστημα''

δλδ δεν βγάζει ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ.

Εκτός κι αν δεν μεταφέρεις σωστά τι σου είπε το συνεργείο, αν ΟΝΤΩΣ στα είπε αυτά έτσι, θα έλεγα ΦΥΓΕ ΟΣΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ....

Πες μας και ποιό εξουσιοδοτημένο είναι αυτό, να το έχουμε υπόψη μας να μην περνάμε ούτε απέξω...
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

10/5/2012, 7:28 pm
Παρέλαβα σήμερα από το ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ του ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ, στην κάθετο στην ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ένα VFR400-nc30 που θα δέσω.

Το παρέλαβα με το μοτέρ σε κούτες αλλά το υπόλοιπο είναι σε άριστη κατάσταση μέχρι και σταμπιλιζατέρ τιμονιού έχει... Τέσπα η ουσία είναι, ότι μέσα στις κούτες με τα μέρη μοτέρ είχε και δύο καδένες εκκεντροφόρων. Ρωτάω τι είναι αυτά, ''εεε τα δικά του'' απαντάει.

Ο συνεργείος HONDA. Καδένες. Σε VFR400nc30.

Και εσύ φίλε μου ψάχνεις τι σου κάνανε στον δικό σου στο VFR σου και δεν δουλεύει.... Ο θεός να μας φυλάειιιιιιι........
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

10/5/2012, 7:31 pm
Caracal wrote:

''ανέβηκα στην πεπονιά να κόψω μια γαρίδα, μα ήταν βιαστική η προσευχή της και δεν δουλεύει το μετρικό σύστημα''

Μιχάλη σε ευχαριστώ ολόψυχα. Πάντα αναρωτιόμουν γιατί δεν δουλεύει το μετρικό σύστημα. Think
horrorshow_gr
horrorshow_gr
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-12-12
Mηνύματα : 841
Ηλικία : 42
Μοντέλο : cbr 1100xx 04
Κράνος : arai ''chaser''

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

10/5/2012, 7:35 pm
χεχεχε
...
Panagiotisk147
Panagiotisk147
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-05-03
Mηνύματα : 13
Ηλικία : 40
Μοντέλο : VFR '02 ABS
Κράνος : Shoei XR 1100

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

10/5/2012, 7:44 pm
Caracal wrote:Αν όντως σου τα είπαν έτσι όπως τα γράφεις εδώ, έχεις μπλέξει με όχι άσχετους με VFR, άσχετους γενικά με ότι έχει βίδες....

Το εξάρτημα που δείχνεις στην φωτό για Vtec, είναι από όσο ξέρω, απλά το σύστημα αναθυμιάσεων-καθαρισμού των καυσαερίων. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα από Vtec.

H φράση

''η βαλβιδα του Vtec μερικες φορες μου ανοιγε, αλλες οχι με αποτελεσμα μαλλον να βραχυκυκλωνει ο εγκεφαλος γιατι του περναει πολυ ρευμα ! Βρεθηκε μια διαρροη (με ψυκτικο υγρό) απο ένα κολάρο ,ακριβως πανω απο την βαλβιδα''

είναι κάτι σαν

''ανέβηκα στην πεπονιά να κόψω μια γαρίδα, μα ήταν βιαστική η προσευχή της και δεν δουλεύει το μετρικό σύστημα''

δλδ δεν βγάζει ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ.

Εκτός κι αν δεν μεταφέρεις σωστά τι σου είπε το συνεργείο, αν ΟΝΤΩΣ στα είπε αυτά έτσι, θα έλεγα ΦΥΓΕ ΟΣΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ....

Πες μας και ποιό εξουσιοδοτημένο είναι αυτό, να το έχουμε υπόψη μας να μην περνάμε ούτε απέξω...

check pm
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

10/5/2012, 7:48 pm
Αφού ζητήσω συγνώμη για το προηγούμενο σπαμάρισμα, να πω ότι δεν φαίνεται λογικό να παρουσιάζεται πρόβλημα σε ένα μηχανάκι αμέσως μετά την επίσκεψή του σε ένα συνεργείο. Ή πρόκειται για σπάνια σύμπτωση ή κάτι έγινε λάθος. Αφού το ξαναπήγες και δεν βρήκαν κάτι που να έκαναν λάθος (ή δεν "βρήκαν" κάτι που να έκαναν λάθος) θα πρότεινα να πας σε ένα άλλο συνεργείο, αξιόπιστο. Αν σου πουν τα ίδια τότε απλά θα έχεις φανεί άδικος απέναντι στο πρώτο συνεργείο. Αν, όμως, βρεθεί κάτι άλλο απλούστερο κατά πάσα πιθανότητα, θα έχεις γλυτώσει ένα σκασμό λεφτά και θα ξέρεις ποιο συνεργείο να αποφεύγεις στο μέλλον.

Από τεχνικής άποψης δεν βγάζω νόημα από την εξήγηση που σου δόθηκε, αν ήταν ακριβώς αυτή.
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

10/5/2012, 7:51 pm
Caracal wrote:
Το εξάρτημα που δείχνεις στην φωτό για Vtec, είναι από όσο ξέρω, απλά το σύστημα αναθυμιάσεων-καθαρισμού των καυσαερίων.

Από ότι φαίνεται είναι το VTEC (spool) valve, σελ.5-89 του manual. Παρόλα ταύτα δεν μπορώ να πω ότι φταίει αυτό ή όχι.

Αλλά φίλε Panagiotisk147, λόγω κατάστασης στην Ελλάδα και λόγω του ότι δεν είναι και η πιο συνηθισμένη μηχανή, καλό θα ήταν να δεις το εγχειρίδιο για να έχεις δική σου άποψη.

Μία απορία: Τι είναι αυτό που κοστίζει 288 ευρώ;

Μία παρατήρηση: Αμφιβάλω κατά πόσο διορθώνεται η ECU.
Panagiotisk147
Panagiotisk147
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-05-03
Mηνύματα : 13
Ηλικία : 40
Μοντέλο : VFR '02 ABS
Κράνος : Shoei XR 1100

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

10/5/2012, 8:20 pm
Ο φυσικός wrote: Αφού ζητήσω συγνώμη για το προηγούμενο σπαμάρισμα, να πω ότι δεν φαίνεται λογικό να παρουσιάζεται πρόβλημα σε ένα μηχανάκι αμέσως μετά την επίσκεψή του σε ένα συνεργείο. Ή πρόκειται για σπάνια σύμπτωση ή κάτι έγινε λάθος. Αφού το ξαναπήγες και δεν βρήκαν κάτι που να έκαναν λάθος (ή δεν "βρήκαν" κάτι που να έκαναν λάθος) θα πρότεινα να πας σε ένα άλλο συνεργείο, αξιόπιστο. Αν σου πουν τα ίδια τότε απλά θα έχεις φανεί άδικος απέναντι στο πρώτο συνεργείο. Αν, όμως, βρεθεί κάτι άλλο απλούστερο κατά πάσα πιθανότητα, θα έχεις γλυτώσει ένα σκασμό λεφτά και θα ξέρεις ποιο συνεργείο να αποφεύγεις στο μέλλον.

Από τεχνικής άποψης δεν βγάζω νόημα από την εξήγηση που σου δόθηκε, αν ήταν ακριβώς αυτή.

Μαλλον αυτο θα κανω, αν μου πουν τα ιδια σε αλλο συνεργειο ,απλα μετα την επιδιορθωση της βλαβης μπορει να επιστρεψω στον ιδιο !

anastasis wrote:
Caracal wrote:
Το εξάρτημα που δείχνεις στην φωτό για Vtec, είναι από όσο ξέρω, απλά το σύστημα αναθυμιάσεων-καθαρισμού των καυσαερίων.


Από ότι φαίνεται είναι το VTEC (spool) valve, σελ.5-89 του manual. Παρόλα ταύτα δεν μπορώ να πω ότι φταίει αυτό ή όχι.

Αλλά φίλε Panagiotisk147, λόγω κατάστασης στην Ελλάδα και λόγω του ότι δεν είναι και η πιο συνηθισμένη μηχανή, καλό θα ήταν να δεις το εγχειρίδιο για να έχεις δική σου άποψη.

Μία απορία: Τι είναι αυτό που κοστίζει 288 ευρώ;

Μία παρατήρηση: Αμφιβάλω κατά πόσο διορθώνεται η ECU.

288 € κοστιζει η βαλβιδα, δεν εχω ιδεα κατα ποσο διορθωνεται η Ecu. Θα τσεκαρω το εγχειριδιο !!!
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

10/5/2012, 9:14 pm
Εγώ πιστεύω οτι πρόκειται για ΜΟΥΦΕΣ...
κ το πιστεύω γιατί ,ναι ο τύπος,είναι πυρηνικός επιστήμων(όχι φυσικός Razz )
που θα σου φτιάξει την ΕCU.....(κ χωρίς εγγύηση παρακαλώ)
Προσωπική μου άποψη ΦΕΥΓΑ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ...
κ αν θές στείλε μου με πμ το συνεργείο...έχω κάποιο υπ' όψιν...απλά θέλω να το διπλοτσεκάρω.. Suspect
Καλά ξεμπερδέματα,κ βασικό,μην ακούς οτι σου λένε,ψάξε το λίγο με καθαρό μυαλό κ θα βρείς την άκρη...
(αυτό στο λέω εκ πείρας...κ εγώ τα ίδια πήγα να πάθω...)
Smile Smile
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

10/5/2012, 10:03 pm
Panagiotisk147 wrote:

anastasis wrote:
Από ότι φαίνεται είναι το VTEC (spool) valve, σελ.5-89 του manual. Παρόλα ταύτα δεν μπορώ να πω ότι φταίει αυτό ή όχι.

Αλλά φίλε Panagiotisk147, λόγω κατάστασης στην Ελλάδα και λόγω του ότι δεν είναι και η πιο συνηθισμένη μηχανή, καλό θα ήταν να δεις το εγχειρίδιο για να έχεις δική σου άποψη.

Μία απορία: Τι είναι αυτό που κοστίζει 288 ευρώ;

Μία παρατήρηση: Αμφιβάλω κατά πόσο διορθώνεται η ECU.

288 € κοστιζει η βαλβιδα, δεν εχω ιδεα κατα ποσο διορθωνεται η Ecu. Θα τσεκαρω το εγχειριδιο !!!

Λοιπόν,

1. Δεν μπορώ να πεισθώ ότι χάλασε η βαλβίδα από διαρροή ψυκτικού υγρού γιατί ούτως ή άλλως πρέπει να είναι αδιάβροχη.
2. Η ECU δεν επισκευάζεται. Έχω ανεβάσει κάπου εδώ φωτογραφία. Πιο fix δεν γίνεται. Μόνο τσιμέντο δεν έχουνε βάλει και είναι όλα επιφανειακής στήριξης. Αν αλλάξεις ECU θα πρέπει να αλλάξεις και κλειδιά αλλιώς πρέπει να αγοράσεις αμερικάνικη χωρίς HISS.
3. Ελπίζω να πιάνουν τα χέρια σου.
4. Πες του μαστορα να σου το μοντάρει όπως είναι αφού καθαρίσει την επαφή του βίσματος με καθαριστικό επαφών.
5. Η βαλβίδα είναι ένας ηλεκτρομαγνήτης ο οποίος παίρνει ρεύμα από την ECU και στις 6700 στροφές αφήνει λάδι να εισέλθει στο σύστημα και να ενεργοποιήσει τις VTEC βαλβίδες. Δες που πάει το καλώδιο της βαλβίδας. Πρέπει να είναι πράσινο/κίτρινο και πηγαίνει σε μια φύσα 6 επαφών. Βάλε μπροστά και δες αν μετά στις 6700 έρχεται τάση (12V), αυτό θα το κάνεις με ένα πολύμετρο μετρώντας DC volts. Αν δεν υπάρχει τάση τότε έχει θέμα η ECU.





anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

10/5/2012, 10:11 pm
Ξέχασα να προσθέσω κάτι. Αν όπως λένε τραβάει πολύ ρεύμα η βαλβίδα από την ECU τότε χωρίς βύσμα θα πρέπει να δουλεύει κανονικά σαν οκταβάλβιδο.
Panagiotisk147
Panagiotisk147
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-05-03
Mηνύματα : 13
Ηλικία : 40
Μοντέλο : VFR '02 ABS
Κράνος : Shoei XR 1100

Δεν τραβαει !!  Empty Re: Δεν τραβαει !!

10/5/2012, 10:31 pm
Ο κύβος ερριφθη .
Θα παω αυριο απο εκει και θα τους πω να την δεσουν παλι, anastasis θα τσεκαρω ο ιδιος την φυσα, θα την καθαρισω μονος μου, και θα παω σε αλλο service .
Οποιοι ειναι ευχαριστημενοι απο το service τους ας μου στειλουν με ενα pm διευθυνση και τηλ.
Σας ευχαριστω ολους για την βοήθεια .
Θα ενημερωσω για την πορεια του θεματος !!

Παναγιώτης
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum