Δεν θελω value for money....

+7
Fanrider
finrod
demon
DoctorAbo
Viking
glystras
Ταξιδευτής
11 posters
Go down
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Δεν θελω value for money.... Empty Δεν θελω value for money....

23/5/2009, 9:16 am
"...θελω κ@υλα with my honey".

Με αυτη την καταπληκτικη φραση καταληγει ο παντα υπεροχος 'Λυκος" σε ενα προσφατο κειμενακι του στο blog του που με εκφραζει ΑΠΟΛΥΤΑ. Απολαυστε! Worthy Thumbsup

wrote:RUST NEVER SLEEPS

Σκόρπιες σκέψεις με πάγο και Neil Young στο τέλος μιας κουραστικής μέρας.

Αποστείρωση. Το μόνο πράγμα που δεν αντέχω ειν’ αυτό. Να μην έχεις πάθη για να μην κάνεις λάθη. Λες και υπάρχει μεγαλύτερο λάθος απ’ αυτό.

Γιατί ότι πάθος και να πιάσεις, μηχανάκια, χαρτί, ζάρι, ξύδια, όλα λάθος είναι. Με την έννοια ότι μπορεί να σε ‘φάνε’. Πάθος που είναι ασφαλές δεν είναι πάθος. Είναι ‘χόμπυ’. Κι έχουμε γεμίσει αποστειρωμένα χόμπυ. Σαν την πανούκλα. Κάντε υδρομασάζ. Διακοσμήστε την κουζίνα σας. Αλλάξτε το χώρο σας. Ψώνιο με τα home theatre. Gadgetάκιας.

Και θα μου πείτε τι σε νοιάζει; Μαγκιά τους. Ότι γουστάρει ο καθένας και περί ορέξεως τυρόπιτα. Συμφωνώ.

‘Καλύτερος είσαι;’

ΟΧΙ. Με τίποτα. Ούτε καλύτερος, ούτε πιο μάγκας, ούτε πιο έξυπνος, ούτε τίποτα.

Αυτό όμως το να κρίνεται το καθετί από το πόσο οικονομικό είναι, πόσο ανθεκτικό είναι, πόσο χρήσιμο είναι, πόσο ασφαλές είναι, πόσο ‘καλή αγορά’ είναι και πόσο –αυτή η φρικαλέα λέξη – ‘τίμιο’ είναι όταν βλέπω να περνάει στα μηχανάκια με κάνει ν’ ανεβαίνω τους τοίχους. Αυτό το ‘είναι όλα προιόντα κι εσύ ο καταναλωτής’ με αφήνει να κοιτάω σα χάνος. Όχι σα χάνος επειδή εγώ δεν κατάλαβα κάτι. Αλλά επειδή δεν διαννοούμαι να αγνοεί κάποιος το προφανές. Ότι το να λες πόσο καίει το τάδε ή πόσο κάνει το σέρβις του δείνα είναι πράγματα που για μένα τουλάχιστον είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσχετα με το γιατί αγοράζεις μια μηχανή.

Είχα κλείσει το F800 πριν πάρω τον Οβελίξ. Αλλά τον είδα στη βιτρίνα κι έφαγα μια φλασιά τριώροφη. Σαν το αγρίμι καθόταν στο κλουβί. Ούτε πόσο καίει ήξερα, ούτε τι άλογα βγάζει, ούτε τεστ είχα διαβάσει, τίποτα. Έδωσα ότι λίγα λεφτά είχα, χρεώθηκα τα κέρατα μου που ακόμα πληρώνω, το πήρα κι έφυγα. ΕΤΣΙ αγοράζουν τα μηχανάκια in my humble opinion, οτιδήποτε άλλο είναι μακρόστενο και μπλε. Γι αυτό ξαφνιάζομαι άμα με ρωτάνε ‘να πάρω το τάδε; Καλό είναι;’

Ξέρω γω; Σου κάνει κούκου; Δηλαδή αν σου πω ότι έχει μέτρια φρένα δεν το παίρνεις;

Όταν την κοιτάω δε θέλω value for money.

Θέλω *αυλα with my honey.

Γι αυτό κι όλων μας τα μηχανάκια είναι τα καλύτερα ;)

Kαλό βράδυ…
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Δεν θελω value for money.... Empty Re: Δεν θελω value for money....

23/5/2009, 9:28 am
ευτυχώς όμως που δεν είναι έτσι αλλιώς όλοι μας θα είχαμε ducati Shocked

μην παραμυθιάζεστε ο λύκος δικαιολογεί τον δεινόσαυρο που πήρε Very Happy Very Happy
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Δεν θελω value for money.... Empty Re: Δεν θελω value for money....

23/5/2009, 2:13 pm
glystras wrote:ευτυχώς όμως που δεν είναι έτσι αλλιώς όλοι μας θα είχαμε ducati Shocked

μην παραμυθιάζεστε ο λύκος δικαιολογεί τον δεινόσαυρο που πήρε Very Happy Very Happy


Ωπα μαστορα, μη ξηγιεσαι ετσι! Knupp Το CB μ@μ@ει! Γυμνια, και old school Ροπη! Worthy
Χωρια που εχει τετοια δυναμη που αν το ανοιξει τερμα γυρναει τη γη αντιθετα! Laughing

ΥΓ. Δεν καταλαβα, τι εχουν οι Ντουκατι; Μου φαινεται τα θελει ο κ*λαρακος σου για ενα μαθηματακι απο Ducati Superbike.... Laughing Razz
Viking
Viking
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 230
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Aprilia RSV Tuono
Κράνος : Suomy Spec1R

Δεν θελω value for money.... Empty Re: Δεν θελω value for money....

23/5/2009, 6:35 pm
Ταξιδευτής wrote:
glystras wrote:ευτυχώς όμως που δεν είναι έτσι αλλιώς όλοι μας θα είχαμε ducati Shocked

μην παραμυθιάζεστε ο λύκος δικαιολογεί τον δεινόσαυρο που πήρε Very Happy Very Happy


Ωπα μαστορα, μη ξηγιεσαι ετσι! Knupp Το CB μ@μ@ει! Γυμνια, και old school Ροπη! Worthy
Χωρια που εχει τετοια δυναμη που αν το ανοιξει τερμα γυρναει τη γη αντιθετα! Laughing

ΥΓ. Δεν καταλαβα, τι εχουν οι Ντουκατι; Μου φαινεται τα θελει ο κ*λαρακος σου για ενα μαθηματακι απο Ducati Superbike.... Laughing Razz
let the battle begin mod

Popcorn

Κι εγώ δε θέλω value for money, αλλά απ΄την άλλη no money, no honey οπότε περνάμε καλά με ό,τι μπορούμε Punk
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Δεν θελω value for money.... Empty Re: Δεν θελω value for money....

24/5/2009, 9:24 am
κοίτα να δεις η γνώμη μου είναι και ιδίως για αυτό το forum είναι
για να πάρεις VFR είσαι πολύ συνειδητοποιημένος και την έχεις ψάξει αρκετά.
Η πλειονότητα αγοραστών δεν αγόρασε το VFR επειδή του άρεσε αλλά επειδή αφού μελέτησε καλά το θέμα είδε ότι μόνο αυτό καλύπτει τις πολύπλευρες ανάγκες του. Και αυτό ισχύει ακόμα πιο πολύ για αυτούς που το πήραν καινούργιο μιας και οι τιμή του είναι μεγάλη και εκεί παίζουν μ@ναρες μηχανές που τις αγοράζεις με κλειστά τα μάτια.
Άλλωστε μη ξεχνάς ότι όποιος έχει VFR ανήκει σε ειδική ομάδα συνειδητοποιημένων μηχανόβιων και για αυτό το forum είναι τόσο πετυχημένο.


Όσο για το ducati, να λες πάλι καλά που πήρες vfr και είδαμε την φάτσα σου σε εκδρομές……… lol! lol! lol!
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Δεν θελω value for money.... Empty Re: Δεν θελω value for money....

24/5/2009, 12:06 pm
glystras wrote:κοίτα να δεις η γνώμη μου είναι και ιδίως για αυτό το forum είναι
για να πάρεις VFR είσαι πολύ συνειδητοποιημένος και την έχεις ψάξει αρκετά.
Η πλειονότητα αγοραστών δεν αγόρασε το VFR επειδή του άρεσε αλλά επειδή αφού μελέτησε καλά το θέμα είδε ότι μόνο αυτό καλύπτει τις πολύπλευρες ανάγκες του. Και αυτό ισχύει ακόμα πιο πολύ για αυτούς που το πήραν καινούργιο μιας και οι τιμή του είναι μεγάλη και εκεί παίζουν μ@ναρες μηχανές που τις αγοράζεις με κλειστά τα μάτια.
Άλλωστε μη ξεχνάς ότι όποιος έχει VFR ανήκει σε ειδική ομάδα συνειδητοποιημένων μηχανόβιων και για αυτό το forum είναι τόσο πετυχημένο.


Όσο για το ducati, να λες πάλι καλά που πήρες vfr και είδαμε την φάτσα σου σε εκδρομές……… lol! lol! lol!

Ωραία, ίσως λοιπόν δεν είναι off topic να σας πω πως έμπλεξα με τη δική μου VFR. Είχα και ακόμα έχω μηχανάκι και μάλιστα από αυτά που κοινωνικά σε αποκαθιστούν (χιχιχι). Όμως είναι on-offκαι σε όλη μου τη καριέρα ποτέ δεν είχα street. Τα φοβόμουν. Αποφάσισα λοιπόν να παίξω λίγο με το φόβο μου.

Οι παράμετρες της επιλογής
-Να είναι Honda (διότι έτσι γούσταρα)
-Να μη κοστίζει χρήματα
-Να χωράω πάνω (είμαι 1.88 )
-Να μου αρέσει όσο πιο πολύ γίνεται

Πήρα λοιπόν τις αγγελίες του μοτό πέρυσι την άνοιξη και είχα εντοπίσει 2 VTR 1000 με έτος κατασκευής γύρω στο 2000. Μου άρεσε η ιδέα του V2 μια και είχα Varadero (που μου το κλέψανε πέρυσι το Μάρτη). Πήγα τα είδα. Το ένα ακουγόταν άσχημα όταν δούλευε, το άλλο ήταν αρκετά ταλαίπωρο στην όψη. Επίσης, το σώμα μου δε κλείδωνε καλά πάνω στα VTR. Σα να μη χώραγα. Πλάϊ στο VTR στεκόταν το VFR . Ήταν κίτρινο, και αρχίσαμε να το κοιτάμε προσεκτικά με τον κουμπάρο.
Ήταν φθηνότερο από το VTR
είχε μονόμπρατσο ψαλλίδι (πολύ προχώ)
ήταν ψεκαστό (πάρα πολύ προχώ για την εποχή του)
ήταν V4 και δούλευε πολύ βελούδινα
είχε ψηφιακό όργανο στο καντράν (τι λες τωρα)
το σώμα μου χώραγε ένα κλικ καλύτερα απο ότι στο VFR
Δε φαινόταν να είχε πολλές ελλείψεις (εμφανώς ήθελε λάστοιχα)(κούνια που σε κούναγε Μήτσο)
ήταν πανέμορφο
εβγαζε μια κυρίλα σε σχέση με τα ακριβότερα CBR 600

Πήγα και το πήραααααααααααα

Αφού τελικά το συμάζεψα (αρκετά θα έλεγα), βγήκα κάτι βόλτες με 2 ολοκαίνουργια BMW 800 που έχουν 2 φίλοι και ω του θαύματος ανακάλυψα ότι..........

δεν υπολοίπεται σε τίποτα από τα FS πλην του ABS (έχει όμως CBS )
είναι πολύ πιο γρηγορο
είναι πολύ πιο δυνατό
στρίβει εξαιρετικά (όχι πως είμαι κανας χεράς, ξεχάστετο)

και τελικά με εμπνέει να το έχω σε άψογη κατάσταση και πάντα ετοιμοπόλεμο. Όταν το οδηγάω με φτιάχνει απίστευτα και "εκείνη την ώρα που το οδηγάω) καθλολου δε σκέπτομαι την GS που είναι στο γκαράζ και όχι μαζί μου (ντρέπομαι να πω βέβαια πως συμβαίνει και το αντίθετο).

Το μόνο πρόβλημα ως σήμερα ????? Δε κατάφερα να έρθω μαζί σας μια βόλτα. Αλλά που θα πάει ? Θα γίνει και αυτό.
demon
demon
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR800FI-01

Δεν θελω value for money.... Empty Re: Δεν θελω value for money....

24/5/2009, 3:28 pm
Eγώ νομίζω ότι απλά υπάρχουν δύο κατηγορίες . Στην πρώτη, ισχύει εξ ορισμού, να επιλέγεις και με βάση το στιγμιαίο πάθος σου... Στη δεύτερη είναι όλοι αυτοί που επιλέγουν για χρηστικούς/πρακτικούς λόγους-ή και μόδας- μηχανές (όπως και άλλα πράγματα) και βέβαια δεν μπορούμε να τους κατηγορήσουμε γι αυτό, αλλά ίσως θαπρεπε να τους μυήσουμε στην ομορφιά της μηχανής πέρα απ το σπίτι-δουλειά, κάτι που νομίζω γίνεται έτσι κι αλλιώς σ' αυτό το φόρουμ.
Όταν το 1998 παρουσιάστηκε το VFR800 μόλις είχα αποκτήσει το ολοκαίνουργιό μου africa-με πολλούς κόπους είναι η αλήθεια-και δεν μου πήγε να το δώσω για να πάρω το vfr. Ωστόσο έμεινε στο πίσω μέρος του μυαλού και πάντα το λοξοκοίταγα, κάνοντας "συλλογή" από δημοσιεύσεις που το αφορούσαν... ώσπου οδήγησα ένα το 2007 κάπου στα Γλυκά Νερά. Όταν ανέβηκα στο africa για να γυρίσω στην Αθήνα μου φάνηκε ότι οδηγούσα ποταμόπλοιο! ..και το πήρα.. και είναι απ' τις λίγες μοτοσυκλέττες-κι έχω οδηγήσει πολλές-που δε θες να κατέβεις απ τη σέλα!! Και να ξέρετε ότι η africaQUEEN είναι εξαιρετική μηχανή - παντός καιρού! - κι ακόμα δεν την έχω δώσει οριστικά, αλλά "δανείσει" προσωρινά..
Πριν το vfr είχα ερωτευτεί ένα ducati GT1000. Βάζω στην τσέπη την προκαταβολή και βουρ για το αντιπρόσωπο, που δεν είχε όμως ούτε ένα για να το δω κι από κοντά. Έτσι με έστειλε στην έκθεση που γινόταν εκείνες τις μέρες στο Ελληνικό όπου υπήρχε ένα! Με χάλασε όμως το φινίρισμά του, καθώς και το απόκρυφο service των ducati - μου είπαν ότι κάθε 10.000 (και όχι 10.001, μου το τόνισαν) να πηγαίνω ΜΟΝΟ στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο...κι έτσι δεν έγινε ο γάμος..βέβαια οι παλιές αγάπες πάντα πάνε στον παράδεισο και ποτέ δεν ξέρεις...αυτά και πιστεύω να μην βγήκα εκτός θέματος
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Δεν θελω value for money.... Empty Re: Δεν θελω value for money....

24/5/2009, 6:47 pm
Εγω παιδια χαιρομαι γιατι ακομα μια φορα βλεπω το λογο γιατι αγαπω τοσο αυτο το φορουμ. Με τα οσα διαβασα παραπανω ειναι εμφανες οτι οσοι εχουν παρει VFR δεν το εκαναν για ορθολογιστικους λογους αλλα την απεκτησαν γιατι μιλησε στην καρδια τους.
Και ειναι αστειο αυτο ισως, γιατι η VFR ανεκαθεν ηταν η μηχανη "χρυση τομη", που εκανε τα παντα καλα = ο ορισμος του ορθολογισμου.

Και ομως, για εμενα ειναι αποδειξη του ποσο ψυχη εβαλαν οι ατιμοι οι Γιαπωνεζοι σε αυτο το μηχανακι που 25 χρονια τωρα συνεχιζει να συναρπαζει και να συγκινει αναβατες ανα τον κοσμο... Ανθρωπους που πριν απο αυτην ειχαν απο μεγαλα ταξιδιαρικα (BMW GS), μεχρι διαχρονικα on-off (Africa), μεχρι κορυφαια supersports (R1)....
Και ομως ολοι αυτοι κατεληξαν στην Βεφα και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ξενερωσε σε σχεση με αυτο που ειχε πριν.

Ε αυτο για εμενα ειναι παρα πολυ δυσκολο να το πετυχει μια μηχανη. Και ομως η VFR το καταφερε.
Οπου και αν παω με την RC36 ο κοσμος κοιταζει και πολλοι σχολιαζουν. Πχ, πριν καιρο στον Πορο ενας περαστικος μου ειχε πιασει την κουβεντα για το ποσο ωραια ειναι η ...νεα VFR lol! και ποσο εκανε και ποσο καιρο την ειχα κλπ!
Σκεφτειτε τι επαθε οταν εμαθε οτι ειναι 13 χρονων αισιως!

Τα ιδια συμβαινουν και με την "Νυφουλα" του Γιαννη, την RC του Τακη, το 800αρι του Αγγελου και το ιδιο θα συμβαινει σε 10 χρονια και με τις τωρινες Βεφες! Ποσα μηχανακια μπορουν να συγκινησουν ετσι;

Ο φιλος Λυκος για εμενα το εθεσε απολυτα ευστοχα! Αν το μηχανακι μιλαει στην καρδια σου τοτε εκει τελειωνει ολη η κουβεντα και ολα τα αλλα ειναι π@π@ρια μαντολες για να εχουμε να λεμε!! Τελος!

Και η "Βεφα", παροτι ειναι ο ορισμος της κατασταλαγμενης/ωριμης επιλογης, και που ΛΟΓΙΚΑ θα επρεπε να ειναι η μεση αψογη λυση = αχρωμη, αοσμη, αγευστη, παρολαυτα σε κανει να την ονειρευεσαι. Και αυτο συμβαινει γιατι αυτη η μηχανη φτιαχτηκε με κατι που πλεον τεινει να εκλειψει.... ΨΥΧΗ!
Απο αυτες τις μηχανες που θες να σε συντροφευουν καθημερινα, απο την πρωινη μουργελικη διαδρομη για τη δουλεια, μεχρι τη βραδινη αλητοτσαρκα στα μπαρακια, μεχρι εκεινο το ταξιδι στο Βορειο Ακρωτηρι.... Η ΓΥΝΑΙΚΑ που θες διπλα σου σε ολα! Love

Για αυτο και για εμενα η Βεφα (οπως και η Ντουκατι και το CB) ειναι VERY MUCH καυλα with my honey!

:_hi: Τα σεβη μου και συγνωμη για την πολυλογια.
finrod
finrod
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-01
Mηνύματα : 465
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Δεν θελω value for money.... Empty Re: Δεν θελω value for money....

24/5/2009, 7:42 pm
Κακά τα ψέματα, όλες οι σύγχρονες μηχανές προσφέρουν αφειδώς πολλά στους κατόχους τους. Ακόμα και οι πιο διεκπεραιωτικές μηχανές μπορούν να μας κάνουν να τις αγαπήσουμε. (κάπου ανέφερε ο Νίκος ότι γουστάρει το Transalp, που κατά τη γνώμη μου είναι τελείως άχρωμο).
Θέλω να πω ότι η μηχανή είναι απλά το μέσο, αλλά ο αναβάτης είναι ο υπέυθυνος για όλα τα καλά που έχει να του προσφέρει.

Άρα με αυτή τη λογική δεν δίνω τα εύσημα στην Honda και το VFR αλλά στους αναβάτες της (δηλαδή στους συμφορουμίτες εδώ) που χρησιμοποιούν μια θαυμάσια μηχανή για να κάνουν θαυμάσια πράγματα.

Προσωπικά, όταν διαλέγω μηχανή αφού καταλήξω στην κατηγορία, με ενδιαφέρει πρώτα αν μου αρέσει. Τίποτα άλλο. Μετά κοιτάζω περιφερειακά κλπ, και ενδεχομένως να αποθαρρυνθώ από αυτά. Και μια μηχανή που μου άρεσε να μην την πάρω αν πχ έχει ιστορικό βλαβών. Αλλά ποτέ μα ποτέ δεν θα πάρω μηχανή που δεν μου αρέσει εξωτερικά.
Αυτό είναι το δικό μου *αύλα for my honey!
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Δεν θελω value for money.... Empty Re: Δεν θελω value for money....

24/5/2009, 11:06 pm
glystras Today at 9:24
κοίτα να δεις η γνώμη μου είναι και ιδίως για αυτό το forum είναι
για να πάρεις VFR είσαι πολύ συνειδητοποιημένος και την έχεις ψάξει αρκετά.
Η
πλειονότητα αγοραστών δεν αγόρασε το VFR επειδή του άρεσε αλλά επειδή
αφού μελέτησε καλά το θέμα είδε ότι μόνο αυτό καλύπτει τις πολύπλευρες
ανάγκες του. Και αυτό ισχύει ακόμα πιο πολύ για αυτούς που το πήραν
καινούργιο μιας και οι τιμή του είναι μεγάλη και εκεί παίζουν μ@ναρες
μηχανές που τις αγοράζεις με κλειστά τα μάτια.
Άλλωστε μη ξεχνάς ότι
όποιος έχει VFR ανήκει σε ειδική ομάδα συνειδητοποιημένων μηχανόβιων
και για αυτό το forum είναι τόσο πετυχημένο.

Δεν θελω value for money.... 2z8c7lv


Η αληθεια ειναι οτι καποια πραματα εχουν και την ηλικια τους .

Οσο μεγαλωνεις ωριμαζεις και βλεπεις τα πραγματα με αλλο ματι και νομιζω αποφευγεις λαθη που εκανες στο παρελθον .
Υπαρχουν μηχανες που μπορει να σου κανουν κλικ στο ματι και στην καρδια αλλα να μην μπορεις πλεον να τις πας
. Εν τελη οτι μπορει καθενας να εχει καλο ειναι .

.Αστακο ολοι γουσταρουμε να τρωμε, αλλα λιγοι μπορουν να τον απολαμβανουν οποτε θελουν.Δεν θελω value for money.... 2lrvyp
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Δεν θελω value for money.... Empty Re: Δεν θελω value for money....

24/5/2009, 11:50 pm
Ταξιδευτής wrote:Εγω παιδια χαιρομαι γιατι ακομα μια φορα βλεπω το λογο γιατι αγαπω τοσο αυτο το φορουμ. Με τα οσα διαβασα παραπανω ειναι εμφανες οτι οσοι εχουν παρει VFR δεν το εκαναν για ορθολογιστικους λογους αλλα την απεκτησαν γιατι μιλησε στην καρδια τους.
Και ειναι αστειο αυτο ισως, γιατι η VFR ανεκαθεν ηταν η μηχανη "χρυση τομη", που εκανε τα παντα καλα = ο ορισμος του ορθολογισμου.

Και ομως, για εμενα ειναι αποδειξη του ποσο ψυχη εβαλαν οι ατιμοι οι Γιαπωνεζοι σε αυτο το μηχανακι που 25 χρονια τωρα συνεχιζει να συναρπαζει και να συγκινει αναβατες ανα τον κοσμο... Ανθρωπους που πριν απο αυτην ειχαν απο μεγαλα ταξιδιαρικα (BMW GS), μεχρι διαχρονικα on-off (Africa), μεχρι κορυφαια supersports (R1)....
Και ομως ολοι αυτοι κατεληξαν στην Βεφα και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ξενερωσε σε σχεση με αυτο που ειχε πριν.

Ε αυτο για εμενα ειναι παρα πολυ δυσκολο να το πετυχει μια μηχανη. Και ομως η VFR το καταφερε.
Οπου και αν παω με την RC36 ο κοσμος κοιταζει και πολλοι σχολιαζουν. Πχ, πριν καιρο στον Πορο ενας περαστικος μου ειχε πιασει την κουβεντα για το ποσο ωραια ειναι η ...νεα VFR lol! και ποσο εκανε και ποσο καιρο την ειχα κλπ!
Σκεφτειτε τι επαθε οταν εμαθε οτι ειναι 13 χρονων αισιως!

Τα ιδια συμβαινουν και με την "Νυφουλα" του Γιαννη, την RC του Τακη, το 800αρι του Αγγελου και το ιδιο θα συμβαινει σε 10 χρονια και με τις τωρινες Βεφες! Ποσα μηχανακια μπορουν να συγκινησουν ετσι;

Ο φιλος Λυκος για εμενα το εθεσε απολυτα ευστοχα! Αν το μηχανακι μιλαει στην καρδια σου τοτε εκει τελειωνει ολη η κουβεντα και ολα τα αλλα ειναι π@π@ρια μαντολες για να εχουμε να λεμε!! Τελος!

Και η "Βεφα", παροτι ειναι ο ορισμος της κατασταλαγμενης/ωριμης επιλογης, και που ΛΟΓΙΚΑ θα επρεπε να ειναι η μεση αψογη λυση = αχρωμη, αοσμη, αγευστη, παρολαυτα σε κανει να την ονειρευεσαι. Και αυτο συμβαινει γιατι αυτη η μηχανη φτιαχτηκε με κατι που πλεον τεινει να εκλειψει.... ΨΥΧΗ!
Απο αυτες τις μηχανες που θες να σε συντροφευουν καθημερινα, απο την πρωινη μουργελικη διαδρομη για τη δουλεια, μεχρι τη βραδινη αλητοτσαρκα στα μπαρακια, μεχρι εκεινο το ταξιδι στο Βορειο Ακρωτηρι.... Η ΓΥΝΑΙΚΑ που θες διπλα σου σε ολα! Love

.

απο μενα απλα.....................Δεν θελω value for money.... Correct

ειναι μηχανη που μιλαει στην καρδια και την ψυχη........
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Δεν θελω value for money.... Empty Re: Δεν θελω value for money....

25/5/2009, 9:43 am
Eγώ ρε παιδιά πειράζει που από το 2004 περίπου που την ανακάλυψα την έβλεπα και ξεροστάλιαζα;! I love you
Το 2006 πήρα άλλη μηχανή μόνο και μόνο γιατί δε με έπαιρνε οικονομικά για τη βέφα και με πλάνο όταν την ξεχρεώσω, να την πουλήσω και να πάω για τη βέφα!!! ΕΡΩΤΑΣ!!!! Very Happy Very Happy Very Happy
Βέβαια όταν ήρθε η ώρα, εγώ ξενοκοίταγα και άλλα, πιο "άγρια" κορίτσια... Και κάπου εδώ μπαίνει το θέμα της χρηστικότητας. Γιατί δε νομίζω πως μπορείς να έχεις μία μηχανή επειδή απλά την είδες και θάμπωσες και να μη μπορείς να πας ένα ταξιδάκι σαν άνθρωπος, ή να μη μπορείς να την κυκλοφορήσεις μέσα στην πόλη γιατί δε βρίσκεις... που να παρκάρεις Blink !! Μπορείς σαφώς να το κάνεις αν στο ίδιο γκαράζ έχεις και κάποια άλλη που σου καλύπτει τις ανάγκες σου... ε, όταν αποκτήσω αυτή τη δυνατότητα θα το σκεφτώ σοβαρά... (Duca S4Rs... I love you )
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Δεν θελω value for money.... Empty Re: Δεν θελω value for money....

25/5/2009, 11:48 am
Πολύ ενδιαφέρον thread.
Δεν θα σταθώ στο προφανές κατά τη γνώμη μου δεδομένο ότι τα VFR είναι ταυτόχρονα μοτοσικλέτες πάθους αλλά και καθημερινής συμβίωσης. Φαίνεται πως συμφωνούμε όλοι σε αυτό (να πηγαίνανε και λίγο χώμα.... Blush Laughing )

Θα συμφωνήσω, επίσης, με τον Λύκο ότι το πάθος είναι σημαντικό στη ζωή και χάνει όποιος αποφασίζει μόνο με το ζύγι της λογικής. Όμως, για μένα πάθος δεν είναι το ποια μοτοσικλέτα αγοράζεις αλλά το τι την κάνεις. Επίσης, πάθος είναι το να κινείσαι κοντά στα...όρια των οικονομικών δυνατοτήτων σου και όχι πολύ πριν από αυτά.
Ας δούμε πρώτα...το δεύτερο. Κάποιος με ετήσιο εισόδημα πχ 100.000 ευρώ μπορεί εύκολα να αγοράσει όποια μηχανή θέλει. Ας πούμε λοιπόν ότι γουστάρει παθιασμένα μια Agusta Brutale ή κάτι ανάλογο. Σχεδόν σίγουρα θα έχει ΙΧ και άλλη (-ες) μοτοσικλέτες. Δεν θα νοιαστεί για κατανάλωση και συχνά σέρβις γιατί απλά θα κάνει ελάχιστα χιλιόμετρα με την υπέροχη πλην όμως μη χρηστική μοτό του. Δεν θα του λείψει αν χρειαστεί να μείνει συνεργείο 1 μήνα. Την αγοράζει λοιπόν.
Ένας άλλος με ετήσιο ειδόδημα 15.000 ευρώ καταλήγει ας πούμε σε ένα TDM 900 (αν όχι μεταχειρισμένο 850), υπολογίζοντας κάθε πιθανό ή απίθανο έξοδο. Σίγουρα θα προτιμούσε κάτι άλλο ,αλλά οι πραγματικές του επιλογές είναι ανάμεσα στο TDM και στο τίποτα. Και διαλέγει το TDM. Και γιατί είναι φθηνό και γιατί καίει λίγο και γιατί είναι αξιόπιστο αλλά κυρίως γιατί αυτό είναι το καλύτερο που μπορεί να αγοράσει. Ποιος από τους δύο έχει περισσότερο πάθος και ποιος απλά περισσότερες δυνατότητες; Ποιος θυσίασε περισσότερα πράγματα προκειμένου να πάρει τη μοτοσικλέτα που έχει;
Και γυρίζω στο πρώτο θέμα. Τι κάνουμε με τη μοτό που έχουμε; Εδώ είναι όλα τα λεφτά. Πιστεύω ακράδαντα ότι αξία έχει ο μοτοσικλετιστής που χαίρεται με κάθε αγαπημένο του τρόπο την μοτό του και όχι εκείνος που έχει την καλυτερη μοτό του κόσμου. Μια μοτό έχει αξία που οφείλεται στους σχεδιαστές της. Η αξία αυτή δεν μεταφέρεται στον κάτοχό της και αφήστε τη διαφήμιση να λέει το αντίθετο. Δεν γινόμαστε ταξιδιώτες του κόσμου κατέχοντας μια BMW GS, δεν γινόμαστε παγκόσμιοι με ένα RR. Αλλά γινόμαστε ταξιδιώτες πηγαίνοντας όπου ονειρευόμαστε ακόμα και με παπί. Ειδικά τότε! Παίρνουμε μια γεύση αγώνων οδηγώντας όσο γίνεται περισσότερο στην πίστα, ακόμα και ένα RR δεκαετίας. Ειδικά τότε. Και, βέβαια, χαιρόμαστε την μοτό μας όταν τη συντηρούμε, τη βελτιώνουμε, την επισκευάζουμε.
Να σας δώσω κάποια οικεία μου παραδείγματα.
Μοτοσικλετιστής εδώ στη Ζαχάρω έχει ένα ταπεινό CRM 250. Καμία σχέση με μοτοσικλέτα πάθους. Αλλά έχει γυρίσει κάθε μονοπάτι της περιοχής και κάθε χρόνο οργώνει επί μέρες την Πίνδο μέχρι τα σύνορα.
Φίλος μου με TDM 850 έκανε 100.000 χιλιόμετρα σε 3 χρόνια, μόνο ταξίδια (και από χώμα παρακαλώ). Το έλιωσε. Very Happy
Τέλος, κάτοχος κορυφαίου τουριστικού μοντέλου της BMW μου έλεγε με περηφάνεια (αφού βέβαια μου είπε πόσα πλήρωσε χωρίς να τον ρωτήσω) ότι πήγε ταξίδι μέχρι την Κόρινθο τους πρώτους 6 μήνες που την είχε. Όλοι μας, βέβαια, πήγαμε κάποτε για πρώτη φορά στην Κόρινθο και ήμασταν χαρούμενοι για αυτό αλλά δεν είχαμε αγοράσει την κορυφαία BMW για να το κάνουμε, ούτε περιμέναμε μισό χρόνο. lol!
Ζήτω το πάθος, λοιπόν, αλλά το πάθος του να δρας όχι του να έχεις.
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Δεν θελω value for money.... Empty Re: Δεν θελω value for money....

25/5/2009, 12:51 pm
+999

Μου αρεσει πολυ η τοποθετηση σου Τακη και πολυ μου αρεσει που το θεμα αυτο εχει παρει τετοια τροπη.
Συμφωνω οτι ο ανθρωπος κανει τη μοτοσυκλετα και οχι το αντιθετο.

Τρανο παραδειγμα ο φιλος μου ο Παναγιωτης. Καποιοι τον γνωρισατε στην εκδρομη στη Φολοη. Με ενα "ταπεινο" Πηγασακι εχει βαλει τα γυαλια σε σουπερ ντουπερ γουαου ταξιδιωτες με Adventure θηρια φορτωμενα με ολους τους καταλογους της Touratech και βαλε!
Μεσα σε ενα 9 μηνες που εχει τον Πηγασο εχει γραψει 70,000 χιλιομετρα και συνεχιζει ακαθεκτος! Και τα περισσοτερα απο χωμα, ετσι;
Εχω βαρεθει να του στελνω μηνυμα να παμε για ενα καφε και να μου απανταει στο στυλ "κατσε λιγο, περναω τα Βαρδουσια Ορη και σε παιρνω εγω"! lol!
Το Σαββατο τον πηρα τηλεφωνο να παμε για μπανακι και μου απαντησε οτι ειναι ...Πηλιο και σε λιγο θα ξεκινουσε για να ανεβει τον ...Ολυμπο! Blink Stupid2
Το προηγουμενο μηχανακι του (ενα Transalp 600) στον 1.5 χρονο που το ειχε εγραψε 160,000 χλμ στα χερια του και κατεληξε ξεζουμισμενο σε μια γωνια στο γκαραζ του!

Τι εχει να πει που το μηχανακι του ειναι ενα ταπεινο, Ιταλικο μονοκυλινδρακι; Αντε πειτε του οτι τα Ιταλικα χαλανε, ειναι αναξιοπιστα, κλπ κλπ. Του εχει πιει το αιμα και δεν κανει ΚΙΧ!
Και αλλοι για να παν(μ)ε μια βολτα βαζουν προβολακια ομιχλης, ξενον, θερμαινομενα, διπλα GPS, χαρτες, μπαγκαζιερες, βαλιτσες, αναρτησεις, ανεμοθωρακες, π@π@ρ@κια, σκ@τακια και οτι αλλο χωραει ο νους.
Ποιο μηχανακι ειναι πιο μαχιμο;
Το ταπεινο -και χωρις κανενα εξοπλισμο- Πηγασακι που εχει οργωσει τα βουνα, η τα τουμπανιασμενα GS που ανεβαινουν το πεζοδρομιο στις καφετεριες;;

Αλλο παραδειγμα ο αδικοχαμενος Νικολας που με ενα ....παπι Stupid2 ειχε κανει πριν χρονια το 36ωρο!!! Wacko Τον εβλεπαν οι αλλοι συμμετεχοντες με τα Varadero και τα BMW και νομιζαν οτι εβλεπαν ...οραματα! T
Και ομως! Παροτι ο ανθρωπος αυτος ειχε Varadero επελεξε να συμμετεχει με την παπια "για να εχει και λιγο ενδιαφερον ρε αδερφε!" Stupid2

Εγω εκει βγαζω το καπελο και υποκλινομαι... :_hi:
Τελικα κ@υλα with my honey ειναι στον ανθρωπο και οχι στο μηχανακι. Θα γουσταρω και με την Ντουκαταρα και με το παπι μου στην τελικη....
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Δεν θελω value for money.... Empty Re: Δεν θελω value for money....

25/5/2009, 1:22 pm
Πήγα μια μεγάλη τριήμερη εκδρομή στα Ζαγόρια την περασμένη εβδομάδα. Πήγα από δύσκολους δρόμους, με πολλές φουρκέτες και χαλασμένη άσφαλτο, πέρασα από πανέμορφους ορεινούς με άψογη χάραξη, περπάτησα την (φανταστική) Εγνατία, βρέθηκα σε μέρη που δεν έπιανε κινητό και το μόνο ζωντανό που υποπτευόσουν κοντά ήταν αρκούδες.
Έκανα πάρα πολλά χιλιόμετρα την μέρα, φορτωμένος με βαρύ διβάλιτσο, και σταματούσα μόνο για φωτογραφίες.
Ήμουνα στον δρόμο για 2.000 χιλιόμετρα, και απόλαυσα κάθε ένα από αυτά, καβάλα σε... μια VFR. Μια μηχανή που έκανε άψογα ότι της ζήτησα, είτε πήγαινα γρήγορα και ορεινούς δρόμους, είτε προσπερνούσα SLK στην εθνική, είτε βολτάρισα στα υψιπέδια της λίμνης Αόου με 2.500 στροφές ξεκράνωτος, απολαμβάνοντας το τοπίο και το ερωτικό γουργουρητό του V4.

Αυτό είναι για εμένα η VFR. Μια μηχανή που δεν υπάρχει, δεν σ'απασχολεί ποτέ. Είναι απλώς μια μηχανική προέκταση του σώματός σου, που σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις πραγματικότητα όλες τις οδηγικές σου φαντασιώσεις.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Δεν θελω value for money.... Empty Re: Δεν θελω value for money....

25/5/2009, 7:33 pm
Σε συνέχεια των όσων λέτε, σε συνδιασμό με αυτό που είπε ο Τάκης...

Ο φυσικός wrote:Δεν θα σταθώ στο προφανές κατά τη γνώμη μου δεδομένο ότι τα VFR είναι ταυτόχρονα μοτοσικλέτες πάθους αλλά και καθημερινής συμβίωσης. Φαίνεται πως συμφωνούμε όλοι σε αυτό (να πηγαίνανε και λίγο χώμα.... Blush Laughing )

... παραθέτω δίχως λόγια την παρακάτω φωτογραφία... Smile

Δεν θελω value for money.... Img1730g
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Δεν θελω value for money.... Empty Re: Δεν θελω value for money....

26/5/2009, 12:42 am
Βρε θηρίο, το πήγες στο χώμα αλλά δεν πάει στο χώμα! lol!
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum