vfr και πλάγιοι άνεμοι

+14
vtecpatra
Rossifumi_46
GIORGOS VFR
Νίκος
dirty
Vvag
anastasis
teacher
tomakos
DoctorAbo
Παναγιώτης Κ.
Caracal
Ο φυσικός
demon
18 posters
Go down
demon
demon
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR800FI-01

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty vfr και πλάγιοι άνεμοι

18/7/2012, 5:43 pm
Είναι θέμα που έχει ξανασυζητηθεί βέβαια κατά καιρούς, αλλά θα ήθελα τις απόψεις των πιο εμπειροπόλεμων,
σχετικά με το "αδύνατο σημείο" για μένα των vfr. Δηλαδή την συμπεριφορά της μηχανής όταν έχει δυνατό πλάγιο άνεμο.
Επειδή κάνω συχνά τη διαδρομή Μέγαρα-Κακιά Σκάλα-Ισθμός, όπου ο πλάγιος άνεμος δε σταματάει ποτέ, είναι από τις λίγες φορές που έχω φοβηθεί
ή καλύτερα τρομοκρατηθεί πάνω σε μοτοσικλέτα!
Έχω δοκιμάσει ότι έχω διαβάσει περί του θέματος δηλ. όχι σφίξιμο στο τιμόνι, μεγάλη ταχύτητα, μικρή ταχύτητα, μια σχέση κάτω κλπ... τίποτα!.
Η μηχανή δείχνει να χάνει την πρόσφυση με το δρόμο και τη γραμμή της, ειδικά με τις απότομες ριπές πλάγιου αέρα.
Σε αντίστοιχες ή και χειρότερες διαδρομές με το africa κανένα πρόβλημα. Απλά οδήγηση κάποιες μοίρες λοξά και δεν έφευγε απ την πορεία του.
Οπότε προφανώς έχει να κάνει με το ολόσωμο φαίρινγκ. Για πείτε καμμιά ιδέα.
avatar
Επισκέπτης
Guest

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

18/7/2012, 5:50 pm
Τελευταία με τους πλάγιους ανέμους το έχω παρατηρήσει και εγώ ότι πραγματικά σε βγάζει από τη γραμμή σου πάρα πολύ.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

18/7/2012, 6:06 pm
Πιστεύω ότι έχω συναντήσει πραγματικά έντονους ανέμους -και βέβαια στη διαδρομή Μέγαρα-Ισθμός- και έχω τρομάξει αρκετά αλλά δεν νομίζω ότι έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα το VFR, απλά είναι τρομακτικό. Πριν 15 χρόνια είχα μετακινηθεί μισή λωρίδα και το θυμάμαι ακόμα. Βέβαια, αν οδηγεί κανείς για αρκετή ώρα έτσι, τελικά το συνηθίζει και το φοβάται λιγότερο. Είναι ένα μάλλον σπάνιο φαινόμενο και για αυτό μας βρίσκει πάντα απροετοίμαστους. Όπως έγραψες κι εσύ, μια αξιοπρεπής λύση είναι το κατέβασμα μιας ή ακόμα και δύο ταχυτήτων (για ίδια ταχύτητα ταξιδιού) με αποτέλεσμα αυξημένη στροφορμή του κινητήρα και αντίστοιχα αυξημένη ευστάθεια.
Δεν ξέρω αν το FI έχει κάποια αυξημένη ευαισθησία σε σχέση με το 750.
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

18/7/2012, 6:35 pm
Συμπτωματικά διάβαζα πριν λίγο αυτό το κείμενο του Θανάση Χούντρα, στο μηνιαίο περιοδικό της Αοδού.
vfr και πλάγιοι άνεμοι 97588698


vfr και πλάγιοι άνεμοι 32690442

Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

18/7/2012, 6:39 pm
Είναι πολύ πιθανό η μετατόπιση κατά μισή λωρίδα να ήταν αποτέλεσμα δικού μου χειρισμού. Πολύ πιο πρόσφατα και έχοντας ακούσει πολύ προσεκτικά αντίστοιχα λόγια από τον Χούντρα, οδηγούσα για ώρα πλαγιασμένος λόγω ανέμου αλλά απόλυτα ευθεία.
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

18/7/2012, 9:31 pm
Στον πλάγιο άνεμο ΔΕΝ οδηγάμε σαν τσολιάδες, σκύβουμε λιγάκι και κρατάμε την μηχανή ελαφρά πλαγιασμένη προς την κατεύθυνση που έρχεται ο άνεμος. Όποιος έχει εμπειρία ιστιοπλοΐας το κάνε αυτόματα.
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

18/7/2012, 10:44 pm
Παναγιώτης Κ. wrote:Στον πλάγιο άνεμο ΔΕΝ οδηγάμε σαν τσολιάδες, σκύβουμε λιγάκι και κρατάμε την μηχανή ελαφρά πλαγιασμένη προς την κατεύθυνση που έρχεται ο άνεμος. Όποιος έχει εμπειρία ιστιοπλοΐας το κάνε αυτόματα.

ναι, πλγιοδρομεί Cool
άμα μετακινηθεί (από κακό χειρισμό) , δηλαδή, αν ξεσύρει, στρίβει πάνω στον άνεμο (δηλαδή ορτσάρει) και ξαναισιώνει Razz
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

18/7/2012, 11:51 pm
demon wrote:Είναι θέμα που έχει ξανασυζητηθεί βέβαια κατά καιρούς, αλλά θα ήθελα τις απόψεις των πιο εμπειροπόλεμων,
σχετικά με το "αδύνατο σημείο" για μένα των vfr. Δηλαδή την συμπεριφορά της μηχανής όταν έχει δυνατό πλάγιο άνεμο.

Εγώ κάνω κάθε μέτρα την διαδρόμη Ν. Πέραμος - Αθήνα και τούμπαλιν, πριν κανά μήνα περίπου με τρομερό αέρα,μπορει και 8 μποφόρια, έβγαλα την διαδρομή μέχρι την χαλυβουργική με 180χαω και σκυφτός πίσω από την ζελατίνα, βεβαια έιχα τη αίσθηση ότι ο πίσω τροχός καποιες φέρες πατούσε ελαχιστα στο έδαφος. Μια καλή ταχύτητα είναι τα 50χαω αλλά ποιος το κάνει. Πάντα έχεις το νου σου ότι κάποιες φορές θα πηγαίνεις με το πλάϊ θες δε θες με ότι ταχύτητα και αν πηγαίνεις. Την συγκεκριμένη μέρα '' έπλεαν και τα τουτού". Κάποιοι πρέπει να είχαν τρομάξει αρκετά.
teacher
teacher
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 590
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800 V-tec (2005)
Κράνος : SHOEI XR-1000 Diabolic, SHOEI XR-1100

Never ride faster than your angel can fly...
http://www.couchsurfing.com/profile.html?id=3HHTV5

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

19/7/2012, 1:56 am
Έχω φάει κατά καιρούς τρελό αέρα... θυμάμαι στην Κρήτη έξω από το Ρέθυμνο τρελές σφαλιάρες αέρα και βασικά απλά ανεβάζω πολύ τις στροφές με ταχύτητες κάτω... επίσης στα Μέγαρα_κινέτα κτλ κτλ που ταξιδεύω συχνά απλά το έχω συνηθίσει... δεν με τρομάζει πολύ απλά έχω στο μυαλό μου ότι μπορεί και να έχω + - 0.5m δεξιά αριστερά στις ριπές...
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

19/7/2012, 3:22 am
Σε μένα μετά το Scotts και το σφίξιμο του ρουλεμάν του τιμονιού είναι εντυπωσιακά σταθερή στις ριπές. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο αμορτισέρ τιμονιού είναι ότι καλύτερο έχω επενδύσει στην μηχανή!!!

Συμφωνώ με όλα τα προηγούμενα και ειδικά το σφίξιμο των ποδιών αντί των χεριών. Εδώ υπάρχει και μια απλή "φυσική" εξήγηση:
Μια ριπή από δεξιά σπρώχνει το σώμα μας προς τα αριστερά.
Στηριζόμενοι στο τιμόνι, λόγω μοχλού τείνουμε να το στρίψουμε απειροελάχιστα δεξιά.
Η ροπή αδρανείας του τροχού πλαγιάζει την μηχανή αριστερά άρα κάνουμε πιο έντονη την επίδραση του ανέμου.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

19/7/2012, 9:47 am
anastasis wrote:Συμφωνώ με όλα τα προηγούμενα και ειδικά το σφίξιμο των ποδιών αντί των χεριών. Εδώ υπάρχει και μια απλή "φυσική" εξήγηση:
Μια ριπή από δεξιά σπρώχνει το σώμα μας προς τα αριστερά.
Στηριζόμενοι στο τιμόνι, λόγω μοχλού τείνουμε να το στρίψουμε απειροελάχιστα δεξιά.
Η ροπή αδρανείας του τροχού πλαγιάζει την μηχανή αριστερά άρα κάνουμε πιο έντονη την επίδραση του ανέμου.

Ακριβώς αυτό μας είχε πει ο Χούντρας στο CSS:
Δε σπρώχνει ο αέρας τη μηχανή... η μηχανή είναι πολύ βαριά για να μετακινηθεί.
Εμείς τη μετακινούμε, στρίβοντας άθελά μας το τιμόνι.

Γι αυτό και στο παραπάνω κείμενο (όπως είχε πει ΚΑΙ στο CSS) λέει πως αφήνουμε τελείως ελεύθερο το τιμόνι και σφίγγουμε με τα πόδια το ντεπόζιτο.

cheers
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

19/7/2012, 11:23 am
Εγω λογω πολυ χαστουκιου απο αερα εδω και πολλα χρονια θα πω τα εξης
1.σκυψε λιγω περισσοτερο πανω στο ντεποζιτο ετσι ωστε να φωρτισεις τον μπροστινο τροχο λιγο παραπανω.
2.χαλαρωσε το πανω μερος του σωματος και τα χερια σου απο το τιμονι
3.σφιξε τα ποδια σου γυρω απο το ντεποζιτο.
4.πατα περισσοτερο το ποδι πανω στο μαρσπιε που βρισκετε στη μερια που τρως τον αερα.
το τελευταιο θα σε βοηθησει πολυ,με αυτες τις τακτικες μπορεις να πηγαινεις και με 140χλμ ,πανω απο αυτην την ταχυτητα το μηχανακι αρχιζει και χανετε και νομιζεις οτι απογειωνεσαι.
demon
demon
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR800FI-01

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

23/7/2012, 1:45 pm
Μετά από δοκιμή -με μέτριο όμως πλάγιο αέρα αλλά με αρκετές ριπές -φαίνεται πως το σφίξιμο του τεπόζιτου με τα πόδια, σε συνάρτηση με το χαλάρωμα του τιμονιού, δουλεύει πολύ καλά, η μοτο αποκτά σταθερότητα και κρατάει την πορεία της. Βέβαια η οδήγηση έτσι, ειδικά σε στροφές, είναι αρκετά κουραστική. Εν αναμονή δοκιμής με περισσότερα μποφόρ...
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις cheers
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

24/10/2013, 8:18 pm
Στην διαδρομή Λαμία - Ιωάννινα που έκανα πρόσφατα, φυσούσε μανιασμένα σε όλη την διάρκεια του ταξιδιού! Mad 

(και δεν ευχαριστήθηκα και τόσο τις στροφές στον Δομοκό...)


Αλλά τουλάχιστον ήταν η πρώτη φορά που χάρηκα για το βάρος της Βέφας: ακόμα και σε κάτι γέφυρες στην Εγνατία, όπου ο αέρας σήκωνε τις ανεμοδούρες ως εκεί που δεν πήγαινε, δεν τρόμαξα (σε αντίθεση με παλιότερα ταξίδια μου, που με πήγαινε ο αέρας όπου ήθελε και κατέβαζα καντήλια σε όλη την διαδρομή). Απλά σε πολλά σημεία έγερνα την μηχανή προς την μεριά του ανέμου, σχεδόν σαν να έστριβα!
GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 52
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

24/10/2013, 8:32 pm
Νίκος wrote:Στην διαδρομή Λαμία - Ιωάννινα που έκανα πρόσφατα, φυσούσε μανιασμένα σε όλη την διάρκεια του ταξιδιού! Mad 

(και δεν ευχαριστήθηκα και τόσο τις στροφές στον Δομοκό...)


Αλλά τουλάχιστον ήταν η πρώτη φορά που χάρηκα για το βάρος της Βέφας: ακόμα και σε κάτι γέφυρες στην Εγνατία, όπου ο αέρας σήκωνε τις ανεμοδούρες ως εκεί που δεν πήγαινε, δεν τρόμαξα (σε αντίθεση με παλιότερα ταξίδια μου, που με πήγαινε ο αέρας όπου ήθελε και κατέβαζα καντήλια σε όλη την διαδρομή). Απλά σε πολλά σημεία έγερνα την μηχανή προς την μεριά του ανέμου, σχεδόν σαν να έστριβα!
http://www.vfrh.net/t4713-topicΠοιά ήταν η προηγούμενή σου μοτό;Κι εγώ την ίδια άποψη έχω.
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

24/10/2013, 9:56 pm
GIORGOS VFR wrote:
Νίκος wrote:Στην διαδρομή Λαμία - Ιωάννινα που έκανα πρόσφατα, φυσούσε μανιασμένα σε όλη την διάρκεια του ταξιδιού! Mad 

(και δεν ευχαριστήθηκα και τόσο τις στροφές στον Δομοκό...)


Αλλά τουλάχιστον ήταν η πρώτη φορά που χάρηκα για το βάρος της Βέφας: ακόμα και σε κάτι γέφυρες στην Εγνατία, όπου ο αέρας σήκωνε τις ανεμοδούρες ως εκεί που δεν πήγαινε, δεν τρόμαξα (σε αντίθεση με παλιότερα ταξίδια μου, που με πήγαινε ο αέρας όπου ήθελε και κατέβαζα καντήλια σε όλη την διαδρομή). Απλά σε πολλά σημεία έγερνα την μηχανή προς την μεριά του ανέμου, σχεδόν σαν να έστριβα!
http://www.vfrh.net/t4713-topicΠοιά ήταν η προηγούμενή σου μοτό;Κι εγώ την ίδια άποψη έχω.
Ήταν ένα CBR 250.


vfr και πλάγιοι άνεμοι Honda-cbr-250-r-right-front



off topic: καμμιά φορά αναρωτιέμαι αν έκανα βλακεία που το έδωσα... Crying or Very sad
demon
demon
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR800FI-01

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

24/10/2013, 11:41 pm
Ξέχασα να πω ότι το πρόβλημα αφορούσε κυρίως την οδήγηση με συνεπιβάτη...

τελευταία πάντως κατέληξα ότι η λύση είναι σκύψιμο και αρκετά μεγάλες ταχύτητες, σε συνάρτηση βέβαια και με όλα τα παραπάνω που ειπώθηκαν
Rossifumi_46
Rossifumi_46
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-05-19
Mηνύματα : 264
Ηλικία : 39
Μοντέλο : CBR 600 Fi Sport FS1 PC35
Κράνος : AGV K3 Rossi MotoGP Blue, HJC CS-14 Manly Red

-Quarantasei-

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

25/10/2013, 12:51 am
Γεια σας και από 'μένα μετά από λίγο καιρό αποχής..

Διαβάζοντας όλα αυτά μου ήρθε στο μυαλό η κατάβαση του Πατσιανού που είχαμε κάνει με μερικούς φίλους με βόρειο άνεμο πάνω από 7 μποφόρ.. και τους Δροσουλίτες να σε χαιρετούν από μακριά..
afraid afraid afraid ποτέ ξανά!!

Πηγαίνοντας προς Χώρα Σφακίων μετά, στην ευθεία μετά το Φραγκοκάστελλο φοβόμουν να αναπτύξω ταχύτητα και έκανα "ανάποδο τιμόνι" πολλές φορές για να μην πέσω πάνω στο αυτοκίνητα του αντίθετου ρεύματος... Neutral
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

25/10/2013, 10:15 am
Rossifumi_46 wrote:φοβόμουν να αναπτύξω ταχύτητα
Ενστικτωδώς όταν φυσάει πολύ κόβουμε ταχύτητα και πηγαίνουμε πιο "προσεκτικά", αλλά η αλήθεια είναι ότι όσο πιο γρήγορα πάμε, τόσο πιο δύσκολα μπορεί να μας μετατοπίσει ο άνεμος.
Σίγουρα δε θα το εξηγήσω σωστά, οπότε αφήνω τους... Φυσικούς να περιγράψουν το φαινόμενο (αν δεν έχει γραφτεί παραπάνω).

Πάντως θα το ξαναπώ για πολλοστή φορά: Γατζώνουμε το ντεπόζιτο με τα πόδια και δε δίνουμε καθόλου δύναμη στο τιμόνι. Οι περισσότερες μετατοπίσεις που έχουμε όταν φυσάει πολύ,
είναι γιατί προσπαθούμε να κρατηθούμε απ' το τιμόνι με αποτέλεσμα να αλλάζουμε κατεύθυνση στη μηχανή αθελά μας!

cheers 
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

25/10/2013, 12:21 pm
Vvag wrote:
Rossifumi_46 wrote:φοβόμουν να αναπτύξω ταχύτητα
Ενστικτωδώς όταν φυσάει πολύ κόβουμε ταχύτητα και πηγαίνουμε πιο "προσεκτικά", αλλά η αλήθεια είναι ότι όσο πιο γρήγορα πάμε, τόσο πιο δύσκολα μπορεί να μας μετατοπίσει ο άνεμος.
Σίγουρα δε θα το εξηγήσω σωστά, οπότε αφήνω τους... Φυσικούς να περιγράψουν το φαινόμενο (αν δεν έχει γραφτεί παραπάνω).


Και μια μιά ταχύτητα κάτω θα πρόσθετα για περισσότερη ασφάλεια! Thumbsup
alexandros
alexandros
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-24
Mηνύματα : 712
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 V-Tec '08
Κράνος : Shoei XR-1100,Marushin 777,Uvex wing III

Αμαν!! Ο Καζαμπουμπου!

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

25/10/2013, 4:04 pm
[/quote]Και μια μιά ταχύτητα κάτω θα πρόσθετα για περισσότερη ασφάλεια! Thumbsup[/quote]
Ναι μια ταχυτητα κατω γιατι ανεβενουν οι στροφες του κινητηρα και κραταει πιο σταθερο το οχημα
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

25/10/2013, 7:26 pm
Όπως προαναφέρθηκε η συνταγή για την αντιμερώπιση του αέρα είναι:

1. Χέρια χαλαρά
2. Μυαλό χαλαρό (αν και δεν του φαίνεται είναι αρκετά ασφαλές)
3. Μια ταχύτητα κάτω ώστε να έχουμε περισσότερες στροφές στον κινητήρα και άρα μεγαλύτερη στροφορμή. Μεγαλύτερη στροφορμή ίσον περισσότερη σταθερότητα. Κάντε, αν θέλετε, το εξής πείραμα. Σε μια κατηφορική και άδεια διαδρομή βάλτε νεκρά ας πούμε με 30 χλμ και με το γκάζι κλειστό δοκιμάστε να πλαγιάσετε τη μηχανή σε μια στροφή. Μετά πάλι με νεκρά και 30 χλμ κρατήστε το γκάζι ας πούμε στις 5000 στροφές και δοκιμάστε πάλι να πλαγιάσετε τη μηχανή. Θα σας κάνει εντύπωση το πόσο δυσκολότερα πλαγιάζει, με άλλα λόγια το πόσο σταθερότερη είναι.
VEFALIFT
VEFALIFT
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-01
Mηνύματα : 1984
Ηλικία : 58
Μοντέλο : GSXR 750,TRANSALP 700, SYM 200 ST
Κράνος : SHOEI XR1100

Γρηγορότερος είναι αυτός που επιστρέφει . . .

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

26/10/2013, 2:16 am
Η ΛΥΣΗ στις ριπές του ανέμου . . . σας το λέω εκ πείρας, απλά ανεπηρέαστο ! ! !

vfr και πλάγιοι άνεμοι Dsc02298bj
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

26/10/2013, 10:39 pm
Νίκος wrote:
GIORGOS VFR wrote:
Νίκος wrote:Στην διαδρομή Λαμία - Ιωάννινα που έκανα πρόσφατα, φυσούσε μανιασμένα σε όλη την διάρκεια του ταξιδιού! Mad 

(και δεν ευχαριστήθηκα και τόσο τις στροφές στον Δομοκό...)


Αλλά τουλάχιστον ήταν η πρώτη φορά που χάρηκα για το βάρος της Βέφας: ακόμα και σε κάτι γέφυρες στην Εγνατία, όπου ο αέρας σήκωνε τις ανεμοδούρες ως εκεί που δεν πήγαινε, δεν τρόμαξα (σε αντίθεση με παλιότερα ταξίδια μου, που με πήγαινε ο αέρας όπου ήθελε και κατέβαζα καντήλια σε όλη την διαδρομή). Απλά σε πολλά σημεία έγερνα την μηχανή προς την μεριά του ανέμου, σχεδόν σαν να έστριβα!
http://www.vfrh.net/t4713-topicΠοιά ήταν η προηγούμενή σου μοτό;Κι εγώ την ίδια άποψη έχω.
Ήταν ένα CBR 250.


vfr και πλάγιοι άνεμοι Honda-cbr-250-r-right-front



off topic: καμμιά φορά αναρωτιέμαι αν έκανα βλακεία που το έδωσα... Crying or Very sad
Και σε ρωτάω εγώ τώρα... Στη Λαμία τι έκανες;;; Knupp Knupp Knupp 

Μία φορά που γυρνούσα από Λειανοκλάδι, ήταν τόσο δυνατός ο αέρας, που από την άκρη του δρόμου, με έφτασε στο αντίθετο ρεύμα. Πήγαινα με κανένα 80άρι τότε. Όπως προαναφέρθηκε, για να μείνω στο ρεύμα μου, έπρεπε να γείρω σαν να στρίβω. Κόβοντας ταχύτητα, δεν είχα το φόβο να ξαναμπώ στο αντίθετο ρεύμα, αγκαλιά με ότι περνούσε εκείνη την στιγμή από εκεί...
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

vfr και πλάγιοι άνεμοι Empty Re: vfr και πλάγιοι άνεμοι

26/10/2013, 11:22 pm
demon wrote:Μετά από δοκιμή -με μέτριο όμως πλάγιο αέρα αλλά με αρκετές ριπές -φαίνεται πως το σφίξιμο του τεπόζιτου με τα πόδια, σε συνάρτηση με το χαλάρωμα του τιμονιού, δουλεύει πολύ καλά, η μοτο αποκτά σταθερότητα και κρατάει την πορεία της. Βέβαια η οδήγηση έτσι, ειδικά σε στροφές, είναι αρκετά κουραστική. Εν αναμονή δοκιμής με περισσότερα μποφόρ...
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις  cheers
 
 
Vvag wrote:................Πάντως θα το ξαναπώ για πολλοστή φορά: Γατζώνουμε το ντεπόζιτο με τα πόδια και δε δίνουμε καθόλου δύναμη στο τιμόνι. Οι περισσότερες μετατοπίσεις που έχουμε όταν φυσάει πολύ,
είναι γιατί προσπαθούμε να κρατηθούμε απ' το τιμόνι με αποτέλεσμα να αλλάζουμε κατεύθυνση στη μηχανή αθελά μας!

cheers
 
 
Ο φυσικός wrote:Όπως προαναφέρθηκε η συνταγή για την αντιμερώπιση του αέρα είναι:

1. Χέρια χαλαρά
2...................




Εχετε δικιο και οι τρεις σας, σε οτι εχει να κανει με το "χαλαρο" κρατημα του τιμονιου και ο βασικος (κατα την αποψη μου) λογος, ειναι ενας και μονο:

Εστω οτι οδηγουμε σε ενα δρομο με 3 λωριδες (σκεφτομαι την Εθνικη στο υψος των Μεγαρων, που συμβαινει συχνα), κινουμενοι στην μεσαια με καποια χιλιομετρα και ξαφνικα τρωμε μια ριπη απο τα δεξια......

Ενστικτωδως, και αφου η ριπη μας χτυπαει απο δεξια, ο εγκεφαλος αντιλαμβανεται πως η ριπη αυτη θα μας διωξει προς την αριστερη λωριδα και δινει μια εντολη να εφαρμοσουμε μια δυναμη στο τιμονι, προς τα δεξια, ωστε να "αντιροπησουμε" την δυναμη αυτη Neutral
Πιεζουμε λοιπον ελαφρα το τιμονι προς τα δεξια (ναι το κανουμε εστω και αν δεν το αντιλαμβανομαστε) Cool

Και οπως ολοι ξερουμε, αν στριψουμε δεξια τιμονι στην μοτο μας, που θα κατευθυνθουμε?

ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΦΥΣΙΚΑ και ετσι καταληγουμε στην αριστερη πλευρα του δρομου Wink

ΔΕΝ ειναι λοιπον ο ανεμος που μας εφτασε εκει αλλα η ΔΙΚΗ μας κινηση, που καναμε επιδιωκοντας το αντιθετο Cool

Αυτος κατα την γνωμη μου και μονο, ειναι ο λογος που επιβαλλεται να εχουμε "χαλαρα" χερια Cool
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum