Go down
snpl
snpl
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-07-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 42
Μοντέλο : DR 650 SE
Κράνος : Καμία επιλογή

Γνώμες για VFR 750  Empty Γνώμες για VFR 750

21/7/2012, 5:13 pm
Γεια χαρα σε όλους. Νέο μέλος στο φόρουμ και άσχετος με VFR.

Θα μπώ κατευθείαν στο Ψητό...

Βρισκομαι εξωτερικό (Α) και αποφάσισα ότι θέλω να εκμεταλευτώ την ευκαιρία και να βόλταρω τριγύρω. Έχω ένα μηχανάκι ελλάδα (DR 650 frankenstein edition) αλλά δεδομένου ότι θέλει αρκετά μαζέματα για να αποκτήσει ταξιδιωτική ετοιμοτητα (επισκευες, συντηρηση, βελτιώσεις υπολογίζω γύρω στα 1300ε) σκέφτικα να αγοράσω ένα μηχανάκι από εδώ, δίνοντας ένα αντίστοιχο ποσό. Ψάχνωντας να βρω κάτι σε on-ff αρχικά, είδα ότι οι τιμές είναι πολύ πιο πάνω από ότι πίστευα και καθώς δεν ήθελα να διαθέσω παραπάνω λεφτά για μοτο ίδιας κατηγορίας με αυτό που έχω ήδη, είπα να αλλάξω κατηγορία. Κατέληξα να ψάχνω παλιά τετρακυλινδρα μοντέλα (90-00).
Λίγα λόγια για το μοτοσυκλετιστικό προφιλ του υποφενόμενου... : Εμπειρία με αυτη την κατηγορία δεν έχω, καθώς ότι μηχανάκι είχα είναι στο στιλ του ον-οφ. Δεν έχω απαιτήσεις απο τις επιδόσεις, με ενδιαφέρει κυρίως να μην καίει υπερβολικά, να είναι σχετικά οικονομικό στην συντήρηση (αντιλαμβάνομαι ότι αυτό είναι λίγο δύσκολο για τα μεταχειρισμένα), και να είναι σχετικά άνετο στην οδήγηση. Γενικά η χρήση που θέλω να κάνω είναι να το φορτώνω και να φεύγω σ/κ ή καθημερινές, και όχι για μέσα στην πόλη. Γενικά ψάχω κάτι να μπορεί να κανει πολλά χιλιόμετρα σχετικά άνετα και χωρίς άνχος με μέγιστη τιμή τα 2000.

Ψάχνωντας και ρωτώντας κατέληξα ότι τα 2 παρακάτω μάλλον κάνουν για αυτό που θέλω και είναι στις τιμές που ψάχνω.
Bandit s 600 γύρω στο 00 και Fazer 600 γύρω στο 98

Σήμερα έπεσε το μάτι μου πάνω στο VFR 750 και τα μοντέλα από 90-97.

Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας με βάση όλα τα παραπάνω αν εμπίπτει σε αυτά που ψάχνω. Επίσης προβληματα, service, εντυπώσεις, ιδέες, γνώμες, μπινελικια, ολα δεκτά...

cheers
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Γνώμες για VFR 750  Empty Re: Γνώμες για VFR 750

21/7/2012, 5:29 pm
Το VFR 750 ήταν στην εποχή της μια ολοκληρωμένη μοτοσικλέτα και σήμερα παραμένει μια καλή επιλογή εφόσον είσαι ενήμερος και σύμφωνος με τα παρακάτω μειονεκτήματα ή "μειονεκτήματα":
1. Θα καίει περισσότερο από τα 600άρια που αναφέρεις. Το μοντέλο 94-97 καίει λιγότερο από το 90-93 γιατί όλοι έκραξαν τη HONDA και έβαλαe μικρότερα καρμπυρατέρ.
2. Για το μοντέλο 90-93 (για το άλλο δεν ξέρω) η HONDA δεν φτιάχνει πια ανταλλακτικά και υπάρχει μόνο ότι υπάρχει σε στοκ. Δεν θα χρειαστείς πολλά πράγματα αν πάρεις ένα VFR σε καλή κατάσταση αλλά πρέπει να το ξέρεις. Από την άλλη βρίσκεις τα πάντα στο ebay μεταχειρισμένα.
3. Προσοχή στα πλαστικά του. Είναι εξαιρετικής ποιότητας αλλά είναι πολλά και αν έχουν αρχίσει να διαλύονται δεν επισκευάζονται φθηνά.
4. Βεβαιώσου ότι ο ανορθωτής είναι οκ.
5. Μεγαλύτερο βάρος από τα 600άρια. Γύρω στα 215 κιλά άδεια.

Πλεονεκτήματα.
1. Ποιότητα σπάνια για την εποχή μας.
2. Σελάρα.
3. Εξαιρετικά φώτα, όχι μόνο για την εποχή του.
4. Ροπή.
5. Είναι ερωτεύσιμη!
6. Άθραυστος κινητήρας.
7. Καλό στήσιμο και αξιοπρεπή φρένα. Βέβαια, όλα είναι θέμα σωστής ή μη συντήρησης μετά από τόσα χρόνια.

Χαίρεσαι να την οδηγείς, δεν χαίρεσαι να της βάζεις βενζίνη ειδικά αν την "τρέχεις".

Το service είναι σχετικά χρονοβόρο (εννοώ βαλβίδες) αλλά χρειάζεται σπάνια. Δεν είναι πρόβλημα σε γενικές γραμμές.

Εγώ θα το αγόραζα αλλά...το έχω κάνει ήδη πριν 16 χρόνια! lol!

Για ό,τι άλλο θες εδώ είμαστε.

Α, καλώς ήρθες και πέρνα από την ενότητα Νέα Μέλη για να σε γνωρίσουμε. cheers
snpl
snpl
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-07-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 42
Μοντέλο : DR 650 SE
Κράνος : Καμία επιλογή

Γνώμες για VFR 750  Empty Re: Γνώμες για VFR 750

21/7/2012, 9:11 pm
Γενικά επείδη προέρχομαι από έναν άλλο πλανήτη (ένας κύλινδρος κλπ κλπ) θα παρακαλούσα να ανεχτειτε ερωτήσεις που μάλλον μοιάζουν αυτονόητες για streetαδες!

Έχω την εικόνα ότι ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι θα χρειάζεται ενδεχομένως μαζέματα. Το s;ervice σε τι διαστηματα γίνεται και συνήθως τι περιλαμβάνει? Πρέπει να προσέξω κάτι επιπλέον δεδομένου ότι τα μηχανάκια που βλέπω έχουν 70K-90K χιλιόμετρα μαζεμένα.

Φαντάζομαι το μεγαλύτερο βάρος δεν αποτελεί μεγάλο μείον δεδομένου ότι δεν θα μπαίνω χώμα για να την σηκώνω κάθε 3 και λίγο. T
Για τα 2 600αρια από όσα βρήκα και διαβασα η κατανάλωση κυμένεται γυρω στα 5-7λτ/χλμ. Στο vfr πόσο περίπου κυμένεται?
Από όσο κατάλαβα επίσης τα 2 600αρια έχουν ποιό όρθια θέση οδήγησης από ότι το vfr και διαφορετικό τιμόνι. Πόσο επηρεάζουν αυτά την άνεση στο ταξίδι?
Γενικά θεωρείται ευκολοοδήγητο σαν μηχανάκι για κάποιον που είναι άσχετος με την κατηγορία? Με φοβίζει λίγο και το άλμα απο τα 30 Γαιδούρια στα 90 άλογα... Smile
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Γνώμες για VFR 750  Empty Re: Γνώμες για VFR 750

21/7/2012, 9:30 pm
snpl wrote:Γενικά επείδη προέρχομαι από έναν άλλο πλανήτη (ένας κύλινδρος κλπ κλπ) θα παρακαλούσα να ανεχτειτε ερωτήσεις που μάλλον μοιάζουν αυτονόητες για streetαδες!

Μην ανησυχείς, τίποτα δεν είναι αυτονόητο.

Έχω την εικόνα ότι ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι θα χρειάζεται ενδεχομένως μαζέματα. Το s;ervice σε τι διαστηματα γίνεται και συνήθως τι περιλαμβάνει? Πρέπει να προσέξω κάτι επιπλέον δεδομένου ότι τα μηχανάκια που βλέπω έχουν 70K-90K χιλιόμετρα μαζεμένα.

Έλεγχος βαλβίδων: κάθε 24000km
Αλλαγή λαδιών και φίλτρου: H HONDA λέει κάθε 12000km, προσωπικά τα αλλάζω κάθε 5-6000. Εξαρτάται και από το πού και πως την οδηγείς.
Αλλαγή μπουζί: Κάθε 12000km, αντέχει και σπανιότερα.
Αλλαγή φίλτρου αέρα: Κάθε 18000km.
Αλλαγή υγρών φρένων και συμπλέκτη: Κάθε 18000km

Προσωπικά, αν έπαιρνα μηχανή θα έκανα όλα τα παραπάνω με το καλημέρα. Εννοείται ότι και στο VFR ισχύει ότι σε κάθε άλλη μεταχειρισμένη μηχανή. Κοιτούμε αλυσιδογράναζα, δισκόφρενα, λάστιχα, αν πατινάρει, αν βγάζει άσπρους ή άλλους καπνούς (στον λευκό καπνό το βάζουμε στα πόδια), κατάσταση πάσης φύσεως ρουλεμάν κλπ.
Όπως έγραψα παραπάνω ιδιαίτερη προσοχή σε πλαστικά και κύκλωμα φόρτισης.


Φαντάζομαι το μεγαλύτερο βάρος δεν αποτελεί μεγάλο μείον δεδομένου ότι δεν θα μπαίνω χώμα για να την σηκώνω κάθε 3 και λίγο. T

Σε σχέση με τα 600άρια θα φανεί σε πολύ πολύ κλειστές στροφές.

Για τα 2 600αρια από όσα βρήκα και διαβασα η κατανάλωση κυμένεται γυρω στα 5-7λτ/χλμ. Στο vfr πόσο περίπου κυμένεται?

Εννοείς λτ/100χλμ. Στη γενιά 90-93 από 6 μέχρι και 10+ αν το τελικιάζεις.

Από όσο κατάλαβα επίσης τα 2 600αρια έχουν ποιό όρθια θέση οδήγησης από ότι το vfr και διαφορετικό τιμόνι. Πόσο επηρεάζουν αυτά την άνεση στο ταξίδι?

Δεν μπορώ να σου πω. Δεν έχω κάνει ταξίδι με κάποιο από αυτά. Το VFR με έχει ταξιδέψει πολύ καλά ακόμα και για 1300km σε μια μέρα αλλά ίσως δεν είμαι καλό δείγμα ψυχικά υγιούς ανθρώπου...

Γενικά θεωρείται ευκολοοδήγητο σαν μηχανάκι για κάποιον που είναι άσχετος με την κατηγορία? Με φοβίζει λίγο και το άλμα απο τα 30 Γαιδούρια στα 90 άλογα... Smile

Το γκάζι του είναι πολύ γλυκό και εύκολο. Είναι ευκολοοδήγητο για αυτό που είναι. Δεν είναι παπί, δεν είναι 250άρι αλλά οδηγιέται εύκολα και είναι χαμηλό.
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Γνώμες για VFR 750  Empty Re: Γνώμες για VFR 750

23/7/2012, 10:17 am
Πρέπει να σε πάρει η αντιπρωσοπία να πουλάς vfr Τάκη.
Πέρα απο την πλάκα είναι αξιόπιστο μηχανάκι
και ελπίζω να μείνεις καιρό στο linz να έχουμε κάποιον να μας φιλοξενήσει
αν μας βγάλει ο δρόμος προς τα εκεί.
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Γνώμες για VFR 750  Empty Re: Γνώμες για VFR 750

23/7/2012, 2:16 pm
Εχω ενα vfr του 96 εχω κανει 148000χλμ και δεν εχει βγαλει τιποτα εκτος απο εναν ανορθωτη στα 50000χλμ,πιστευω ακραδαντα οτι ειναι το καλυτερο μηχανακι που εχει βγει ποτε,η χοντα το εχει βελτιωσει στα σημεια σε σχεση με του Φυσικου ,δεν σπαει δεν χαλαει και θα το ευχαριστηθεις παρα πολυ.
Τα σερβις καθε 24000χλμ βαλβιδες ,μπουζι και καθε 6000χλμ λαδια φιλτρο.
Μην ακουσεις τους βετεκηδες να σου λενε να παρεις κατι σαν το δικο τους ,ειναι για πεταμα παρε γραναζωτο θα σωθεις.
Α και κατι ακομα ο Φυσικος πιο πανω εχει πανω απο 300000χλμ απο κει και περα βγαλε συμπερασμα.
snpl
snpl
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-07-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 42
Μοντέλο : DR 650 SE
Κράνος : Καμία επιλογή

Γνώμες για VFR 750  Empty Re: Γνώμες για VFR 750

25/7/2012, 12:50 am
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Γενικά υπάρχει ένα θέμα το ότι αφενώς δεν έχω οδηγήσει ποτέ VFR και αφετέρου δεν έχω καποιον μηχανικό εδώ να το τσεκάρει οπότε αν αγοράσω κάτι θα το κάνω σχετικά στα τυφλα. Δεν ξέρω αν είναι και πολύ καλή κίνηση αυτό βέβαια.

Έχω βρει κάποια μοντέλα 90-93 σχετικά φτηνά (γύρω στα 1500) και κάποια 94-96 (γύρω στα 2000). Αξίζει η χρηματική διαφορά για να πάρω τα ποιο καινούργια μοντέλα? Γενικά τα χιλιόμετρα ποικίλουν από 60Κ μεχρι 120Κ.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Γνώμες για VFR 750  Empty Re: Γνώμες για VFR 750

25/7/2012, 12:55 am
Το μοντέλο 94-97 έχει σχετικά λίγες αλλαγές, όχι όλες προς το καλύτερο (πχ έχει 5άρα πίσω ζάντα αντί για 5,5άρα) αλλά πρέπει να παραδεχθώ ότι θεωρείται αναβαθμισμένο σε σχέση με το δικό μου. Όμως, δεν είναι ένα πραγματικά διαφορετικό μηχανάκι. Για μένα η σημαντικότερη διαφορά είναι τα μικρότερα καρμπυρατέρ. Από εκεί και πέρα είναι θέμα κατάστασης και του ποιο σου αρέσει αισθητικά.
Όποιο από τα δύο και να πάρεις -αν είναι σε καλή κατάσταση- δεν θα το μετανιώσεις.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Γνώμες για VFR 750  Empty Re: Γνώμες για VFR 750

25/7/2012, 1:06 am
SCORPIOS wrote:Πρέπει να σε πάρει η αντιπρωσοπία να πουλάς vfr Τάκη.

Γιώργο θα πείθω τον κόσμο να πάρει γραναζωτά και θα με απολύσουν. :(
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Γνώμες για VFR 750  Empty Re: Γνώμες για VFR 750

25/7/2012, 8:06 am
snpl wrote:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Γενικά υπάρχει ένα θέμα το ότι αφενώς δεν έχω οδηγήσει ποτέ VFR και αφετέρου δεν έχω καποιον μηχανικό εδώ να το τσεκάρει οπότε αν αγοράσω κάτι θα το κάνω σχετικά στα τυφλα. Δεν ξέρω αν είναι και πολύ καλή κίνηση αυτό βέβαια.

Έχω βρει κάποια μοντέλα 90-93 σχετικά φτηνά (γύρω στα 1500) και κάποια 94-96 (γύρω στα 2000). Αξίζει η χρηματική διαφορά για να πάρω τα ποιο καινούργια μοντέλα? Γενικά τα χιλιόμετρα ποικίλουν από 60Κ μεχρι 120Κ.

Δεν ειναι δυσκολοδήγητες μοτό. Τιμόνι ψηλά, σέλλα χαμηλά, χαμηλό κέντρο βάρους, δεν νομίζω να κουραστείς.

Αν δεν έχεις μηχανικό, τουλάχιστον τσέκαρε τα στάνταρ. Περίεργοι μηχανικοί θόρυβοι που ενοχλούν το αυτί-ΔΕΝ γίνεται να μην τους προσέξεις δλδ, αστάθεια στο ρελαντί μετά από ξερογκαζιές, κακό άρπαγμα στο άνοιγμα του γκαζιού, και το κυριότερο λευκοί-μπλε καπνοί στο απότομα άνοιγμα του γκαζιού, κακή λειτουργία του κιβωτίου, ο συμπλέκτης δεν κάνει ωραία και γλυκειά σύμπλεξη-αποσύμπλεξη καθώς επίσης και τα θέματα κόστους π.χ. θέλει λάστιχα; αλυσίδα; μπαταρία; σέρβις; όλα αυτά ανεβάζουν το κόστος αγοράς. Να παίρνει εύκολα και με μισή μιζιά μπροστά και επανηλειμένα. Ψηλάφισε τα καλάμια κάτω από το ύψος της κάτω πλάκας για ''ζαρώματα'' που δείχνουν ισιωμένα καλάμια. Τσέκαρε πλαίσιο και κολλήσεις, αν δεις βαμμένο πλαίσιο, καμιά ασυμετρία στις κολλήσεις δεξιά-αριστερά, θυμάσαι την κουζίνα που έχεις ξεχάσει αναμμένη σπίτι.

Ναι το 94-97 είναι πολύ καλύτερη μοτοσυκλέτα, με πολυ καλύτερο πλαίσιο, εξωτερικά πολύ πιο όμορφο, πάρτο και για τόσο μικρή διαφορά τους κλέβεις κιόλλας.
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Γνώμες για VFR 750  Empty Re: Γνώμες για VFR 750

25/7/2012, 9:35 am
Caracal wrote:[Τσέκαρε πλαίσιο και κολλήσεις[/b], αν δεις βαμμένο πλαίσιο, καμιά ασυμετρία στις κολλήσεις δεξιά-αριστερά, θυμάσαι την κουζίνα που έχεις ξεχάσει αναμμένη σπίτι.


lol! lol! lol! lol! lol!



Caracal wrote:
Ναι το 94-97 είναι πολύ καλύτερη μοτοσυκλέτα, με πολυ καλύτερο πλαίσιο, εξωτερικά πολύ πιο όμορφο, πάρτο και για τόσο μικρή διαφορά τους κλέβεις κιόλλας.

+1000 :_hi:
snpl
snpl
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-07-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 42
Μοντέλο : DR 650 SE
Κράνος : Καμία επιλογή

Γνώμες για VFR 750  Empty Re: Γνώμες για VFR 750

16/8/2012, 12:55 am
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις απόψεις.

Δυστυχώς η ευτυχώς, ψάχνωντας πέρασε ο χρόνος και τα πλάνα αλλάξαν. Λόγω αλλαγής δουλειάς και χώρας το πλάνο για το vfr μάλλον πάει για του χρόνου διότι η σεζόν κλείνει σιγά σιγά. Οπότε επι του παρόντος θα συμμαζέψω το χάρο (dr) να τον πάρω μαζί και ο θεός βοηθός που λενε. Θα επιστρέψω στο θέμα από απρίλιο μάλλον!

cheers
ELENA
ELENA
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2010-01-19
Mηνύματα : 2888
Ηλικία : 43
Μοντέλο : YAMAHA MT-09 TRACER
Κράνος : Shoei RF-1100

لا تتخلي غن حلمك

Γνώμες για VFR 750  Empty Re: Γνώμες για VFR 750

16/8/2012, 1:31 am
Τώρα το είδα , μπράβο παλικάρι μου έδωσες χαρά στους γραναζωτούς !!! cheers
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum