Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012

+18
SCORPIOS
Fanrider
dirty
posnightmist
stef64
ELENA
KiloMeater
teacher
Don John
nikos-ex victor
Vvag
VEFALIFT
tomakos
horrorshow_gr
Caracal
Παναγιώτης Κ.
Postman
vaelsod
22 posters
Go down
vaelsod
vaelsod
Μέλος
Μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2011-11-02
Mηνύματα : 296
Ηλικία : 41
Μοντέλο : XR250Baja
Κράνος : Shoei QWest

Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012 - Page 3 Empty Re: Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012

4/9/2012, 10:24 pm
Τάκη σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως για όλες τις πληροφορίες και την υποστήριξη προ ταξιδιού, αλλά κυρίως για τα ταξιδιωτικά που έχεις γράψει και θα γράψεις στο μελλον. Θα αποτελούν πάντα ένα επιπλεον σπίρτο για όσους σιγοψήνονται για παρόμοιες εμπειρίες. Ειδικά το τελευταίο σου οδοιπορικό που είχα διαβάσει σε διπλανό φόρουμ (που έφτασες μέχρι Γράμμο μόνος), ήταν το "σπρώξιμο" που χρειαζόμουν για να τολμήσω αυτό που ήθελα και βρισκόταν στο πίσω μέρος του μυαλού μου για πολύ καιρό. Χαίρομαι που η εμπειρία μου αυτή είχε καλή έκβαση και πιστεύω πως ήμουν "καλότυχη" σε όλη την διάρκεια του ταξιδιού.

Θα το θεωρούσα αδιανόητο να πάω απλά για να "γράψω" χιλιόμετρα. Για το λόγο αυτό εξάλλου δεν έχω συμμετάσχει σε πολλές οργανωμένες βόλτες που γίνονται από ιντερνετικές παρέες. Βέβαια, εγώ να έχω κόλλημα με τα κάστρα και όχι με τα γεφύρια... αλλά ο καθείς με το βίτσιο του! Razz

Ωστόσο δεν είσαι αρκετά παρατηρητικός! Tankbag αγόρασα μετά από γύρα σε όλα τα μοτομάγαζα της Αθήνας ακριβώς για αυτό το ταξίδι. Φαίνεται στην 1η φωτό. Δυστυχώς το ντεποζιτάκι μου είναι μικρό και δεν χωράει ενα μεγάλο tankbag, πήρα όμως ένα διαιρούμενο και βολεύτηκα μια χαρά με το κάτω του μερος. Τα σαμάρια είναι μια σκέψη που είχε περάσει από το μυαλό μου. Ωστόσο αμφιβάλλω για το πόσο καλά μπορούν να δεθούν πάνω στο xr χωρίς βάσεις και για αυτό τα απέφυγα. Δεν πειράζει όμως. Κατασκήνωνα παραλιακά και έτσι πήγα στο χωματάκι μου απλά με την μπαγκαζιέρα... φοβήθηκα βέβαια μην την σπάσω.. αλλά τελικά άντεξε! Το θέμα των σαμαριών θέλει αρκετό ψάξιμο και ίσως κάποια μόντα για πλαινές σιδερένιες βάσεις...

Για την αρχαία πόλη πάνω από την Πλατιάνα καθώς και για την αρχαία Αλιφείρα πρέπει να παραδεχτώ πως δεν ήταν στο αρχικό πλάνο, αλλά με ενημέρωσαν σε σχετική μου ερώτηση οι νέοι φίλοι που έκανα στο κάμπινγκ. Εχεις δίκιο για τους "ντόπιους της πλατείας" αλλά ευτυχώς υπάρχουν και "οι ντόπιοι του βουνού και της θάλασσας" και αισθάνομαι απείρως τυχερή που τους γνώρισα!


Αλλά έχω πάθει σοκ! Shocked Shocked Υπαρχει σε αυτόν τον τόπο εκκλησιά (και μάλιστα τόσο γνωστή Razz) που δεν την ξέρεις? Ε εντάξει... τώρα ψήλωσα ίσαμε και 2.... χιλιοστά!!! T





ΥΓ: Ιδιαίτερες ευχαριστίες και στον Παναγιώτη Κ. χάρη στον οποίο κατάφερα και βρήκα καλοκαιρινό μπουφάν για αυτό το ταξίδι. Αν τελικά έφευγα με το χειμωνιάτικο δεν θα την πάλευα με τη ζέστη αλλά ούτε και θα πήγαινα σε όλα αυτά τα μέρη χωρίς μπουφάν γιατί θα φοβόμουν... οπότε το ταξίδι θα κατέληγε σε αποτυχία.












cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012 - Page 3 Empty Re: Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012

4/9/2012, 11:03 pm
Ναι, έχεις δίκιο για το tank bag, δεν το είχα δει. Blush
Τα σαμάρια δεν χρειάζονται τόση φροντίδα όση λένε. Είναι πολύ εύκολο να τα πιάσεις σταθερά ακόμα και με ένα χταπόδι. Αυτό που θέλει προσοχή είναι να μη βρίσκουν σε εξάτμιση και ρόδα. Αν θέλεις, πάντως, μπορούμε να δοκιμάσουμε να φτιάξουμε μια κατάλληλη κατασκευή για τα σαμάρια.
Το σχόλιο περί Γράμμου και εκδρομής σου με κάνει πολύ χαρούμενο. Βέβαια, δεν είσαι πολύ παρατηρητική Razz καθόσον το είχα ανεβάσει πρώτα στο παρόν φόρουμ. Whistle cheers cheers cheers
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012 - Page 3 Empty Re: Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012

5/9/2012, 1:20 am
Κατάφερα και το διάβασα επιτέλους.
Τι να πρωτοπώ δεν ξέρω... ό,τι και να πω είναι λίγο.
Σε ζήλεψα. Σε ζήλεψα και ταυτόχρονα δε θα σου κρύψω πως ένιωσα και κάπως "λίγος" γιατί αυτό που έκανες δεν έχω καταφέρει ακόμα να το κάνω.
Εννοώ ΜΟΝΟΣ. Να ταξιδεύω, να σταματάω όπου να' ναι, να κοιμάμαι χύμα ελεύθερο camping, να γνωρίζω κόσμο όπου κι αν πάω... Κι είσαι και σαμιαμίδι...!
ΜΠΡΑΒΟ ρε συ Ελίνα. Μπράβο που κάνεις πράξη πάνω απ' όλα αυτό που ονειρεύεσαι και δε σταματατάς σε κολλήματα.
Απ' την άλλη, είναι άλλο πράμα να το μοιράζεσαι. Τρομερό συναίσθημα. Αλλά όπως πρώτος έχει πει ο Φυσικός, από το να μην το κάνεις καθόλου, καλύτερα να το κάνεις μόνος σου,
αν δεν υπάρχει η παρέα. ΜΠΡΑΒΟ σου λοιπόν που το τόλμησες! Έβαλες τα γυαλιά σε πολλούς από μας!
Υπέροχο ταξίδι, γεμάτο εικόνες και εμπειρίες. Συνέχισε έτσι, καλά το πας!!


Υ.Γ. Το εργοστάσιο που φτιάχνουν αυτές τις γυναίκες που είναι; Laughing Laughing Laughing Laughing


cheers cheers cheers cheers
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012 - Page 3 Empty Re: Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012

5/9/2012, 10:08 am
Μια άλλη πατέντα που ίσως μπορούσες να κάνεις είναι σιδερένιες βαλίτσες.


Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012 - Page 3 Images?q=tbn:ANd9GcSoXMU8fOD1IY65zA3gYK74H1uzIBP4dVypH9GVrX4CfWDox8WILA
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012 - Page 3 Empty Re: Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012

5/9/2012, 10:21 am
SCORPIOS wrote:Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012 - Page 3 Images?q=tbn:ANd9GcSoXMU8fOD1IY65zA3gYK74H1uzIBP4dVypH9GVrX4CfWDox8WILA

Γιώργο αυτό το έχω σκεφτεί κι εγώ για το DRz.
Δε νομίζω όμως ότι το υποπλαίσιο αντέχει τέτοιο βάρος (σκέψου ότι η κάθε βαλίτσα από μόνη της - χωρίς πράματα μέσα - ζυγίζει κάπου 5 κιλά τουλάχιστον, χωρίς τα κάγκελα!) - και δε φτάνω να σκεφτώ τι θα μπορούσε να γίνει σε περίπτωση πτώσης στο υποπλαίσιο. Καλή φάση είναι αλλά...
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012 - Page 3 Empty Re: Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012

5/9/2012, 3:15 pm
Δεν ξέρω για το drz αλλά όταν διάβαζα το βιβλίο του Βροχίδη αυτές είχε στο xr όταν πήγε Ινδία.
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012 - Page 3 Empty Re: Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012

5/9/2012, 5:21 pm
SCORPIOS wrote:Δεν ξέρω για το drz αλλά όταν διάβαζα το βιβλίο του Βροχίδη αυτές είχε στο xr όταν πήγε Ινδία.

...τετοια λεγε τωρα εσυ, να την κανει προς τα εκει, τωρα που ειναι ζεστή ακομα....
vaelsod
vaelsod
Μέλος
Μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2011-11-02
Mηνύματα : 296
Ηλικία : 41
Μοντέλο : XR250Baja
Κράνος : Shoei QWest

Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012 - Page 3 Empty Re: Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012

5/9/2012, 11:20 pm
χαχαχα!!! αυτό του βροχίδη το είχα δει από κοντά. Οντως σιδερένιες είχε.

Ωστόσο, κι ο δικός μου προβληματισμός είναι τι γίνεται σε περίπτωση πτώσης. Που είναι 100% σίγουρο ότι την τουμπίτσα μου θα την φάω (όπως και την/τις έφαγα εξάλλου!). Ετσι όπως ήτνα το μηχανάκι φορτωμένο μία φορά σε χωματόδρομο έφαγα τουμπίτσα (καθώς κοιτούσα τριγύρω να βρω θέση για να στήσω τη σκηνή, ενώ οδηγούσα και δεν είδα το νεροφάγωμα) και δεν έπαθε τίποτα... ούτε το μηχανάκι ούτε τα πράγματα. Ούτε καν κουνήθηκαν από τη θέση τους. Σε περίτπωση πλαινών σαμαριών ή βαλιτσών όμως τι γίνεται? Δεν θέλω να ρισκάρω να προκαλέσω μεγάλη ζημιά στη μηχανή...
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012 - Page 3 Empty Re: Δυτική Πελοπόννησος - Summer touring 2012

5/9/2012, 11:42 pm
Τα σαμάρια δεν μπορούν να κάνουν ζημιά στη μηχανή εκτός αν κουβαλάς μέσα τους σφυριά και αμόνια. Very Happy

Οι (καλές) αλουμινένιες βαλίτσες ίσως είναι μονόδρομος για εκδρομές σαν του Βροχίδη, για προφανείς λόγους ασφάλειας, αντοχής και στεγανότητας,αλλά για ταξιδάκια εντός Ελλάδας νομίζω είναι υπερβολή.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum