Go down
macrozan
macrozan
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-05
Mηνύματα : 543
Ηλικία : 68
Μοντέλο : R1150GS
Κράνος : ARAI RX7 GP-SCHUBERTH S3

Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... Empty Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ...

8/6/2009, 3:09 am
Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ...
Βαρέθηκα τελευταία να διαβάζω γιά πρόωρους θανάτους από τροχαία ατυχήματα....

Κραυγές όπως R.I.P., 'πρόσεχέ μας από εκεί ψηλά', 'γιατί ρε φίλε, γιατί' ... χάνουν πιά τη βροντερή τους σημασίας λόγω τής αυξανόμενης συχνότητας τών τροχαίων ....

Επειδή πολλά μπορούν να γραφτούν ... θα αρχίσω λίγο χωριάτικα και στο ψητό .

ΘΕΩΡΩ ότι διάφορα ΦΟΡΟΥΜ που προωθούν καγκουριές, οι 'σβέλτες' βόλτες σε δημόσιους δρόμους, και χρήση μοτοσυκλετών (κυρίως SS που είναι φτιαγμένα ΜΟΝΟ γιά ΠΙΣΤΑ και όχι γιά δρόμους - παγοδρόμια με κίνηση όπου απλώς μπουκώνονται) γιά κόντρες σε δημόσιους δρόμους (εκτός πίστας) ή γιά 'βόλτες-αεροπορία' ΕΧΟΥΝ ΑΝΕΒΑΣΕΙ το ποσοστό θνησιμότητας ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ μας.....

Επιχειρήματα τού στυλ 'ήταν μεγάλος, 'εχει την ευθύνη τών πράξεων του' ΔΕΝ ΤΑ ΔΕΧΟΜΑΙ γιατί, στην τελική, πολλές φορές παιδιά έχουν πάρει και άλλους μαζί τους που ΔΕΝ ΕΡΩΤΗΘΗΚΑΝ ΠΟΤΕ αν γούσταραν το έξτρα ρίσκο. Επομένως ΠΩΣ παίρνουν ευθύνη και για τη δική μου ζωή, εμένα τού άσχετου με την τοτεστερόνη μαλ@κα που έτυχα γ@μώ τη γκίνια μου να περνάω από το λάθος μέρος την λάθος ώρα ???

Στο φινάλε, γούστο μου και καπέλο μου να γυρίζω μ'ένα τρανσαλπάκι με 80 φορτωμένος με τη γυναικούλα μου, τα ψαροπέδιλα και με τυρόπιτες Βάρκιζας από μπάνιο στη θάλασσα ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ενα Μπούζα ή ένα Κ52 με 160 στη μούρη και μού 'κλείσει' κι εμένα το δικό μου σπίτι μαζί με το δικό του , επειδή ο συχωρεμένος 'έχασε το μπροστινό' ή 'τούφυγε' ή 'οι Σέρρες είναι μακριά', 'οι πίστες είναι γιά τους φλώρους' και άλλα τέτοια γραφικά ....

Φυσικά ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ φέρουν ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ και ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ όπως,

Η ΑΤΥΧΙΑ
ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ
Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
ΟΙ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΟΚ ΑΠΟ ΚΟΥΤΑΚΗΔΕΣ
Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΚΡΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗΣ ΕΝΔΥΣΗΣ
ΟΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΠΙΣΤΕΣ
Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗΣ
ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ
ΤΑ ΓΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΖΩΝΤΑΝΑ κλπ κλπ

αλλά. επειδή αυτά ΔΕΝ μπορώ να τα διορθώσω, ασχολούμαι με τα δικά μας μόνο ...

ΑΛΛΑ, all I am saying, είναι ότι οι 'οργανωμένες' ή οι 'αυθόρμητες' καγκουροβόλτες ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ (λίγους ή πολλούς δεν θα το εξετάσω) ΝΕΚΡΟΥΣ που προστέθηκαν στην ετήσια εκατόμβη των δρόμων μας.

Τα ΦΟΡΟΥΜ, τα ΚΛΑΜΠ και οι παρέες που εκτρέφουν τέτοιες αντιλήψεις του στυλ 'Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται' έχουν ΚΑΙ αυτά τα χέρια τους βαμένα με ΑΙΜΑ (άσχετα αν το αίμα αυτό είναι ΛΙΓΟ ή ΠΟΛΥ σε ποσόστωση του γενικού θανατικού που έχει πέσει).

Νοοτροπίες τού στυλ 'ο καλός είναι ο γρήγορος κι ο αργός (δηλαδή αυτός που οδηγάει αμυντικά στονν δημόσιο δρόμο ή απλώς δεν τόχει ) είναι ο μ@λάκας, ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΚΟΣΜΟ !!!!!
(μιά που συνήθως τα πιό άπειρα παιδιά τεντώνουν τις δυνατότητες τους, γιά να φτάσουν τους πιό γρήγορους στην παρέα).

Συμπέρασμα ;

Οι τοτεστερόνες, σύντροφοι, ΜΟΝΟ στην πίστα.

Θέλουμε καγκουριές και ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ πίστα ; Παίρνουμε ένα πάμφθηνο χρεπακι, μαθαίνουμε χώμα και βγάζουμε το άχτι μας ---προσοχή στα γίδια μόνο.

Τα μάτια μας 14.

ΠΡΟΤΟΥ βάλουμε κομάντερ και ακράπες, ασχολούμαστε ΠΡΩΤΑ με ό,τι μας κρατάει σε ΕΠΑΦΗ με τον δρόμο δηλαδή

1/ελαστικά
2/αναρτήσεις
3/φρένα
4/εξάρτηση
5/σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης

κι ΑΝ περισέψουνε βετούλια ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ασχολούμαστε και με τα 'τουμπανιάσματα'....

Αυτά......

(Τα περί αναγκαιότητας ΚΑΛΟΥ κουμπωμένου και στο νούμερό μας κράνους δεν τα συζητώ φυσικά)....

Τις συγκεκριμένες αυτές σκέψεις μου τις δημοσιοποιώ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ γιατί προφανώς πιστεύω ότι ΔΕΝ ανήκει στην πιό πάνω κατηγορία. :(
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... Empty Re: Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ...

8/6/2009, 7:21 am
Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... 41270841 Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... Correct
.....πες τα φιλε Γιωργο, συμφωνω απολυτως με οσα εγραψες (1000%) γιαυτο αλλωστε ενω εχω επισκεφτει καμποσα forum μονο σε αυτο γραφω που πιστευω στην ωριμοτητα των περισσοτερων τουλαχιστον μελων. (και αυτο γιατι δεν τους εχω γνωρισει ολους ακομα) Thumbsup Thumbsup Thumbsup
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... Empty Re: Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ...

8/6/2009, 9:24 am
Γιωργο εισαι απολυτα σωστος για ολα οσα ειπες.Εγω θα σου πω για ενα σκηνικο που ειχα με μια ανιψια μου χτες το βραδυ που ειναι 14 και μου λεει οπτι της αρεσει το μηχανακι και θελει να αγορασει ,εγω βεβαια της ειπα οτι καλυτερα να μην αγορασει μοτοσυκλετα δρομου και αμα θελει τοσο πολυ να παρει μια να την παρει μετα τα 25 που το μυαλο ειναι μεσα στο κεφαλι .Την πατοτρυνα να παρει ενα εντουρακι και να το κυκλοφορει μονο στο βουνο ,και αμα η μανα της αρνηθει για την αγορα εγω θα την πεισω να το παρει γιατι πιστευω οτι θα ειναι πιο ασφαλης επανω στα βουνα παρα στους Ελληνικους δρομους
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... Empty Re: Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ...

8/6/2009, 10:57 am
Macrozan, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

Το προηγούμενο ΣΚ ήμασταν στην Καρύταινα με μια παρέα, και ήρθε ένα τσούρμο μηχανές, οι οποίοι πριν μια ακριβώς βδομάδα χάσανε έναν από την παρέα τους στην Επίδαυρο. ΟΛΟΙ ΧΩΡΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ, που δηλώνει τουλάχιστον τις προθέσεις τους στην εξόρμηση!
georgevfr
georgevfr
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-23
Mηνύματα : 386
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS '08
Κράνος : Arai corcair rx 7

cover me with chocolate and throw me to the lesbians

Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... Empty Re: Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ...

8/6/2009, 12:44 pm
Γιωργο μπραβο για το θεμα , θα συμφωνησω απολυτα με ολους .
Η δικια μου ιστορια εχει να κανει με το κραξιμο που ειχα φαει οταν ηταν να παρω το VFR απο κατι καγκουρες γληγορους που μου λεγαν " οχι μην το παρεις ειναι πολυ αργο παρε κατι πιο δυνατο , παρε κανα R1 να μην σου κουνιεται κανεις " και αλλες τετοιες μ@λ@κιες του στιλ οτι στο δρομο πρεπει να εισαι ο πιο γρηγορος Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... 813843
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... Empty Re: Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ...

8/6/2009, 2:05 pm
Καλα τα λες Γιωργο,και μακαρι καποια παιδια να σε ακουσουν και να δωσουν εστω και λιγο σημασια σε αυτα που τονιζεις..
Βεβαια ολοι γνωριζουμε οτι η οδηγηση μοτο στην Ελλαδα ειναι απο μονη της μια πολυ επικινδυνη δραστηριοτητα λογω δρομων συμπεριφορων κλπ ας μην κανουμε εμεις ακομα χειροτερα τα πραγματα..
Τα λεμε στη ΣΥΜΟΦΕ το βραδακι παιδια για καμια μπυριτσα παγωμενη cheers .
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... Empty Re: Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ...

9/6/2009, 8:22 am
georgevfr wrote:Γιωργο μπραβο για το θεμα , θα συμφωνησω απολυτα με ολους .
Η δικια μου ιστορια εχει να κανει με το κραξιμο που ειχα φαει οταν ηταν να παρω το VFR απο κατι καγκουρες γληγορους που μου λεγαν " οχι μην το παρεις ειναι πολυ αργο παρε κατι πιο δυνατο , παρε κανα R1 να μην σου κουνιεται κανεις " και αλλες τετοιες μ@λ@κιες του στιλ οτι στο δρομο πρεπει να εισαι ο πιο γρηγορος Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... 813843

Αχ και πόσες φορές άκουσα "πάρε SS, το VFR δεν πάει..." Τι θα πει δεν πάει ρε παιδιά; Θα τρελαθούμε τελείως; Δηλαδή πόσο πρέπει να πηγαίνει για να "πηγαίνει"; 300ρες αλλιώς είναι ψοφίμι;

Σαφώς και +όσα με τα παραπάνω... ότι και να πεις είναι λίγο.
Ταξιδευτής
Ταξιδευτής
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-17
Mηνύματα : 2634
Ηλικία : 124
Μοντέλο : Honda RC36 II
Κράνος : Arai Chaser / Shark S900 Glow

Riders on the storm...
http://openhorizons.wordpress.con

Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... Empty Re: Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ...

9/6/2009, 10:51 am
+Απειρο ρε Γιωργο.

Χαιρομαι που ειμαι σε μια παρεα που δεν θα βρεθει κανενας να διαφωνησει με τα οσα εγραψες παραπανω. Και τυχον δικαιολογιες οπως "τα Μεγαρα ειναι χωραφι, οι Σερρες μακρυα, κανω κακο μονο σε μενα οποτε μαγκια μου κλπ" ειναι fur die poutsen!!!!! Bash
Ολα αυτα ομως πηγαζουν απο το υπερμετρο Εγω του ελληναρα. Δεν υπαρχει περιπτωση καποιος να ειναι καλυτερος του -οπως ειχε τοσο πετυχημενα περιγραψει ο Χαρυ Κλυνν πριν χρονια.

Ευτυχως που σε προσωπικο επιπεδο εχω ξεπερασει εδω και πολλα χρονια το θεμα εγωισμος πανω στη σελα και απλα χαιρομαι οτι μηχανη εχω με μετρο, συνεση και πανω απο ολα ΠΑΝΤΑ 3 κλικ κατω απο τα ορια τοσο τα δικα μου οσο και του δρομου.... Ποιος ο λογος να αποδειξω αν ειμαι καλος αναβατης η οχι; Και στην τελικη, η απαντηση βρισκεται στην πιστα. Αλλα ειρωνια, ε; Οι "γληγοροι" που περιγραφει ο Γιωργος παραπανω δεν πατανε ποτε εκει...
Al_Bandy
Al_Bandy
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-08
Mηνύματα : 259
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda cb1300 xr 250
Κράνος : Shoei xr1100

πιγκουινοπαιδο

Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... Empty Re: Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ...

9/6/2009, 11:10 am
ο κυριος λογος που το φορουμ ειναι κορυφη ειναι οτι δεν κανουμε καγκουροβολτες.
α μερικοι λετε και για τα vfr σας ε? Razz

σε αυτους που κανουν καγκουροβολτες απλα ευχομαι καλη τυχη...
Viking
Viking
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 230
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Aprilia RSV Tuono
Κράνος : Suomy Spec1R

Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... Empty Re: Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ...

9/6/2009, 11:29 am
Δε ξέρω αν συμφωνώ πλήρως με τον Γιώργο. Είμαι παθών μιάς και σε μιά τέτοια καγκουρόβολτα με έναν αναβάτη πολύ πιο έμπειρο από μένα και αρκετά χρόνια μεγαλύτερο, αυτός αποφάσισε να πάρει μια στροφή όπως μόνο αυτός ήξερε με αποτέλεσμα το οικόποπεδο να κατοχυρωθεί στο όνομά μου, ευτυχώς χωρίς γρατσουνιά..

Κι ενώ από τότε ακόμα προσπαθώ να αποδείξω στον εαυτό μου ότι αυτός φταίει, δε μπορώ να μη παραδεχτώ ότι ήτανε κυρίως δικό μου λάθος. Δεν εμπιστεύομαι λοιπόν κανέναν σας ούτε τον τρόπο που οδηγάτε, έχω κόψει τις ομαδικές βόλτες χωρίς λόγο, ταξιδεύω συνήθως μόνος ή με κανα δυο άτομα που ξέρουμε ο καθένας τον ρυθμό του καθενός, ξεσπάω στην πίστα (που με το VFR είναι απλά παιχνίδι να φτάσεις Σέρρες).

Καγκουροφόρουμ, καγκουροβόλτες υπάρχουν και θα υπάρχουν για να ικανοποιούν ανασφάλειες, και ναι Γιώργο, είναι θέμα προσωπικών επιλογών τελικά, όπως ένα σωρό άλλα πράγματα που μπορούν να μου/σου καταστρέψουν τη ζωή αλλά δεν τα κάνω/κάνεις. Ξέκοψα απ'τον Μπράλο νωρίς και ας μην είχα φτάσει ποτέ στο όριο. "Έφυγε" κι ένας δικός μου εκεί που πήγαινε χρόνια. Ας μαθαίνουμε απ'τα λάθη μας και απ'τα λάθη των άλλων..Το να πηγαίνει κανείς Άγιο ή Επίδαυρο κάθε Κυριακή έστω για καφέ,χωρίς διάθεση για καγκουριές δεν σημαίνει ότι ρισκάρει και πολύ λιγότερο από κάποιον που θα πάει κομμάτια. Τα χώματα θα παραμονεύουν στην ίδια στροφή, ο απέναντι που προσπερνά σε τυφλό σημείο θα είναι ο ίδιος κοκ

Ας ηρεμήσουμε και ας μην κατηγορούμε φόρουμ και βόλτες. Εμείς είμαστε τα φόρουμ και οι βόλτες. Κι αν όχι εγώ κι εσύ, κάποιοι άλλοι. Και ακόμα κι αυτά να μην υπήρχαν, τα τροχαία ατυχήματα θα συνέχιζαν να υπάρχουν. Από μιά άλλη άποψη, πάλι καλά που κάποιοι είναι γρήγοροι μόνο στο πληκτρολόγιο και κατα τ'άλλα πάνε μόνο καφετέρια.
Al_Bandy
Al_Bandy
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-08
Mηνύματα : 259
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda cb1300 xr 250
Κράνος : Shoei xr1100

πιγκουινοπαιδο

Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... Empty Re: Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ...

9/6/2009, 11:56 am
φιλε Viking συμφωνω με τα περισοτερα που λες αλλα στο θεμα ρισκου νομιζω πως εισαι λιγο λαθος. Σιγουρα ειναι ρισκο να πας οπουδηποτε με τη μοτο αλλα το πως θα πας εχει πολυ μεγαλη σημασία. Αλλο παω με την ταυτοτητα στομα και αλλα κυριλε με περιθορια διορθωσης της καθε μακακιας (δικιας μου η του αλλου)
το φορουμ επισης ειμαστε εμεις οπως λες αλλα δε ξεκιναμε μια βολτα με το σκεπτικο θα σε πατικο χαμου στην επομενη στροφη αλλα παμε βολτα για καφε και οτι προκηψει ενω αλλου υπαρχει και vip section για να ανεβαζουν τα καγκουρισια βιντεακια τους οποτε απο την αρχη το σκεπτικο για βολτα ειναι διαφορετικο Smile
τελος δε μιλαμε για εξαλιψη των τροχαιων αλλα μειωση αυτων
georgevfr
georgevfr
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-23
Mηνύματα : 386
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS '08
Κράνος : Arai corcair rx 7

cover me with chocolate and throw me to the lesbians

Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... Empty Re: Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ...

9/6/2009, 4:31 pm
Παιδια θελω να τονισω οτι εγω δεν εγραψα οτι εγραψα για να κραξω καποια φορουμ (αν υπαρχουν , δεν ξερω -δεν εχω ψαχτει) που ισως να προοθουν τετοιου ειδους βολτες . Ισως να μην συμφωνω και με τον τιτλο του θεματος . Εγω εγραψα για την πανευρωπανηλιθια νοωτροπια του Ελληνα οδηγου (αυτοκινητου ή μοτο) να ειναι παντα ο καλυτερος , ο πιο γρηγορος ,ο πιο στρηφτερος κοκ. ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΙΕΜΑΙ Wink
macrozan
macrozan
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-05
Mηνύματα : 543
Ηλικία : 68
Μοντέλο : R1150GS
Κράνος : ARAI RX7 GP-SCHUBERTH S3

Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... Empty Re: Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ...

9/6/2009, 5:07 pm
georgevfr wrote:Παιδια θελω να τονισω οτι εγω δεν εγραψα οτι εγραψα για να κραξω καποια φορουμ (αν υπαρχουν , δεν ξερω -δεν εχω ψαχτει) που ισως να προοθουν τετοιου ειδους βολτες . Ισως να μην συμφωνω και με τον τιτλο του θεματος . Εγω εγραψα για την πανευρωπανηλιθια νοωτροπια του Ελληνα οδηγου (αυτοκινητου ή μοτο) να ειναι παντα ο καλυτερος , ο πιο γρηγορος ,ο πιο στρηφτερος κοκ. ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΙΕΜΑΙ Wink

δεν παρεξηγιεσαι φιλε, εδω δεν θα κανουμε τον αρτεμη ματσα να δειξουμε ενοχους. Αυτοί που προωθούν αυτές τις λάθος νοοτροπίες το ξέρουν καλά ποιοί είναι.
Δεν μα ςεχουν αναγκη.
georgevfr
georgevfr
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-23
Mηνύματα : 386
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS '08
Κράνος : Arai corcair rx 7

cover me with chocolate and throw me to the lesbians

Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... Empty Re: Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ...

9/6/2009, 5:47 pm
Ετσι μπραβο ! Και αν υπαρχουν τετοιοι σε αυτο το φορουμ ενα εχω να τους πω, τρωγοντας παγωτο " ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ , ΝΑ ΠΑΤΕ ΑΛΛΟΥ "
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... Empty Re: Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ...

4/7/2009, 1:31 pm
Viking wrote:Δε ξέρω αν συμφωνώ πλήρως με τον Γιώργο. Είμαι παθών μιάς και σε μιά τέτοια καγκουρόβολτα με έναν αναβάτη πολύ πιο έμπειρο από μένα και αρκετά χρόνια μεγαλύτερο, αυτός αποφάσισε να πάρει μια στροφή όπως μόνο αυτός ήξερε με αποτέλεσμα το οικόποπεδο να κατοχυρωθεί στο όνομά μου, ευτυχώς χωρίς γρατσουνιά..

Κι ενώ από τότε ακόμα προσπαθώ να αποδείξω στον εαυτό μου ότι αυτός φταίει, δε μπορώ να μη παραδεχτώ ότι ήτανε κυρίως δικό μου λάθος. Δεν εμπιστεύομαι λοιπόν κανέναν σας ούτε τον τρόπο που οδηγάτε, έχω κόψει τις ομαδικές βόλτες χωρίς λόγο, ταξιδεύω συνήθως μόνος ή με κανα δυο άτομα που ξέρουμε ο καθένας τον ρυθμό του καθενός, ξεσπάω στην πίστα (που με το VFR είναι απλά παιχνίδι να φτάσεις Σέρρες).

Καγκουροφόρουμ, καγκουροβόλτες υπάρχουν και θα υπάρχουν για να ικανοποιούν ανασφάλειες, και ναι Γιώργο, είναι θέμα προσωπικών επιλογών τελικά, όπως ένα σωρό άλλα πράγματα που μπορούν να μου/σου καταστρέψουν τη ζωή αλλά δεν τα κάνω/κάνεις. Ξέκοψα απ'τον Μπράλο νωρίς και ας μην είχα φτάσει ποτέ στο όριο. "Έφυγε" κι ένας δικός μου εκεί που πήγαινε χρόνια. Ας μαθαίνουμε απ'τα λάθη μας και απ'τα λάθη των άλλων..Το να πηγαίνει κανείς Άγιο ή Επίδαυρο κάθε Κυριακή έστω για καφέ,χωρίς διάθεση για καγκουριές δεν σημαίνει ότι ρισκάρει και πολύ λιγότερο από κάποιον που θα πάει κομμάτια. Τα χώματα θα παραμονεύουν στην ίδια στροφή, ο απέναντι που προσπερνά σε τυφλό σημείο θα είναι ο ίδιος κοκ

Ας ηρεμήσουμε και ας μην κατηγορούμε φόρουμ και βόλτες. Εμείς είμαστε τα φόρουμ και οι βόλτες. Κι αν όχι εγώ κι εσύ, κάποιοι άλλοι. Και ακόμα κι αυτά να μην υπήρχαν, τα τροχαία ατυχήματα θα συνέχιζαν να υπάρχουν. Από μιά άλλη άποψη, πάλι καλά που κάποιοι είναι γρήγοροι μόνο στο πληκτρολόγιο και κατα τ'άλλα πάνε μόνο καφετέρια.
+1200V4 Thumbsup Σε ΟΛΑ όσα είπες!
Ο καθένας επιλέγει το μέσο και τον τρόπο που θα κινηθεί.
Κανένα φόρουμ και καμιά παρέα δεν φταίει για τις ΕΠΙΛΟΓΕΣ που κάνουμε. Στο κάτω κάτω, το ίδιο το φόρουμ ή η παρέα επιλογή μας είναι....
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... Empty Re: Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ...

4/7/2009, 10:57 pm
Arxiereas wrote:[+1200V4 Thumbsup Σε ΟΛΑ όσα είπες!
Ο καθένας επιλέγει το μέσο και τον τρόπο που θα κινηθεί.
Κανένα φόρουμ και καμιά παρέα δεν φταίει για τις ΕΠΙΛΟΓΕΣ που κάνουμε. Στο κάτω κάτω, το ίδιο το φόρουμ ή η παρέα επιλογή μας είναι....

Πάτερ μου θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό που λες και εννοώ το ότι ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.
Και ναι! Σαφώς ο καθένας μπορεί και πρέπει να επιλέγει τις παρέες, τα φόρουμ, τις κοινωνικές ομάδες που συναναστρέφεται .
Και φυσικά έχει καθήκον ο καθένας μας να «φιλτράρει» τα όσα ακούει, βρίσκει, διαβάζει σε ένα φόρουμ η σε μια παρέα και να κραταει αυτά που του κάνουν.

ΟΜΩΣ……όλα αυτά μπορεί να τα κάνει κανείς με σύμβουλο την λογική και την ωριμότητα που έχει και η οποία σαφώς δεν είναι ιδία σε όλες τις περιπτώσεις και σε όλες τις ηλικιακές ομάδες.
Νομίζω άλλο είναι να είσαι 32…..άλλο 45….και άλλο 55…..
Για να σκεφτούμε και το 16χρονο – 17χρονο παιδί, νέο η μελλοντικό μοτοσυκλετιστή (όλοι μας υπήρξαμε,) που μπαίνει σε ένα φόρουμ να μάθει και να παραδειγματιστεί από τους «έμπειρους»!!!

Σε κάποιο φόρουμ «τόλμησα» να εκφράσω αντίθετη άποψη σε κάποιον «διαχειριστή» που μιλώντας για τον Μπράλλο εξέφραζε την άποψη του «όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται»…….

Όταν έγραψα την αντίθετη μου άποψη το post μου σβήστηκε μετά από μερικά λεπτά .

Οπότε κατά την άποψη μου ακόμα και αν δεν υπάρχουν καγκουροφόρουμ σίγουρα υπάρχουν μερικοί καγκουρομ@λ@κες που τα διαχειρίζονται.
Arxiereas
Arxiereas
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-12
Mηνύματα : 313
Ηλικία : 46
Μοντέλο : Hamburger
Κράνος : Tupperware

Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ... Empty Re: Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ...

5/7/2009, 1:56 pm
Don John wrote:
Πάτερ μου θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό που λες και εννοώ το ότι ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.
Και ναι! Σαφώς ο καθένας μπορεί και πρέπει να επιλέγει τις παρέες, τα φόρουμ, τις κοινωνικές ομάδες που συναναστρέφεται .
Και φυσικά έχει καθήκον ο καθένας μας να «φιλτράρει» τα όσα ακούει, βρίσκει, διαβάζει σε ένα φόρουμ η σε μια παρέα και να κραταει αυτά που του κάνουν.

ΟΜΩΣ……όλα αυτά μπορεί να τα κάνει κανείς με σύμβουλο την λογική και την ωριμότητα που έχει και η οποία σαφώς δεν είναι ιδία σε όλες τις περιπτώσεις και σε όλες τις ηλικιακές ομάδες.
Νομίζω άλλο είναι να είσαι 32…..άλλο 45….και άλλο 55…..
Για να σκεφτούμε και το 16χρονο – 17χρονο παιδί, νέο η μελλοντικό μοτοσυκλετιστή (όλοι μας υπήρξαμε,) που μπαίνει σε ένα φόρουμ να μάθει και να παραδειγματιστεί από τους «έμπειρους»!!!

Σε κάποιο φόρουμ «τόλμησα» να εκφράσω αντίθετη άποψη σε κάποιον «διαχειριστή» που μιλώντας για τον Μπράλλο εξέφραζε την άποψη του «όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται»…….

Όταν έγραψα την αντίθετη μου άποψη το post μου σβήστηκε μετά από μερικά λεπτά .

Οπότε κατά την άποψη μου ακόμα και αν δεν υπάρχουν καγκουροφόρουμ σίγουρα υπάρχουν μερικοί καγκουρομ@λ@κες που τα διαχειρίζονται.
Για την περίπτωση του φόρουμ που λες και την κομπλεξική τους στάση έχει απαντήσει με τις κατάλληλες λέξεις κάποιος άλλος....
Κρίμα που δεν θεραπεύεται η ηλιθιότητα!

Δυστυχώς το πιο δύσκολο πράγμα, σε όλους τους τομείς, είναι να πείσεις ένα παιδί να είναι συνετό και συγκρατημένο. Ακόμη χειρότερα, τα πρότυπα του είναι (σχεδόν) πάντα αρνητικά.
Αλλά και σε πολλούς ενήλικες, περισσότερο συγκινεί ο σαγιονάρας με την ξετάπωτη ακράπα παρά ο τριβάλιτσος ταξιδευτής.

Στείλε μου αν σου είναι εύκολο με pm το φόρουμ στο οποίο αναφέρεσαι.
cheers
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum